ΤΟ ΠΕΤΑΓΜΑ ΤΟΥ ΑΕΤΟΥ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΤΟ ΠΕΤΑΓΜΑ ΤΟΥ ΑΕΤΟΥ

Δημοσίευση από Vasoula »

Δεν φτάνει το μυαλό μου σε μοιρασιές του κόσμου…
Ο κόσμος μου δεν μοιράζεται...

Όμως δεν γίνεται να έχουμε άγνοια για το τι συμβαίνει στον πλανήτη μας
Ακόμα και στο ιντερνέτ, παρατήρησα, πως φουσκώνουν τις ειδήσεις και ο κάθε «πληροφοριοδότης» τις μεταφέρει, κοιτώντας τες από την δική του σκοπιά... χωρίς απαραίτητα να έχει την κακή πρόθεση των μίντια...

Τα μίντια έχουν κακή πρόθεση... Σε κάποιον άνθρωπο ίσως δεν μπορείς να καταλογίσεις κακή πρόθεση, ή σπάνια είναι συνειδητά κακή η πρόθεσή του... Τα μίντια όμως έχουν μόνο κακή πρόθεση... Γι' αυτό προσοχή στο τι βλέπουμε και ακούμε…

Ας ξεκινήσουμε από την αλήθεια, ότι είμαστε σε χρεωκοπία, όχι σαν κράτος, αλλά σαν ανθρωπότητα... Τόσο κακό μαζεμένο σπάνια ήταν εμφανές στην Γη... Για χρόνια η ασυνειδησία των λαών, ήταν κάτι παραπάνω από σίγουρο, ότι θα έφερνε και σε εφαρμόσιμο σημείο το ασυνείδητο κακό, σε τόσο μεγάλη "ποσότητα"...
Γεννάμε και δουλεύουμε… Λες και είναι το μόνο ενδιαφέρον πάνω στην Γη… Πιο μηχανιστικό δηλαδή, πεθαίνεις… Και τι υπάρχει χειρότερο από την μηχανιστική ζωή?

Κάνεις έτσι και τσουπ το αγγίζεις πια αυτό το κακό... Φαίνεται σαν η Γη να μην χωράει το Καλό και να το περιορίζει σε σύνορα, σε θρησκείες, σε οικονομίες, σε ράτσες...

Και σκέφτεσαι, ποιά ηλίθια θεότητα, προετοίμασε τέτοιο σχέδιο για τον κόσμο της?

Το θέμα είναι η θεότητα, ή σε ποιόν θεό πιστέψαμε εμείς? Που κατευθύναμε την πίστη μας… Που αφήσαμε την Νοημοσύνη μας να κοιμάται, πιστεύοντας στην εξυπνάδα μας…

Όχι όμως... Το Θείο Σχέδιο εφαρμόζεται, είτε το αναγνωρίζουμε, είτε όχι.. .Όσο ο Ήλιος είναι Ζωντανός, ο Φυσικός Κόσμος είναι ο τόπος της εξέλιξής μας, γιατί εμείς το θελήσαμε να δημιουργηθεί... Να μάθουμε τι σημαίνει Απόφαση και Επιλογή, τι σημαίνει Αγάπη μέσα σε αντίξοες συνθήκες, γιατί τι σημαίνει Αγάπη μέσα στην Ευδαιμονία είναι κάτι που το γνωρίζουμε ήδη, απλά το ξεχάσαμε...

Είναι πολύ θαρραλέα η Απόφαση των Θείων Εαυτών μας, να γνωρίσουν τον διαχωρισμό και πως είναι να χάνεις τον Θεό, γιατί έχεις και άλλη επιλογή...
Ας το δούμε και στις επιλογές μας... στην κάθε στιγμή που καλούμαστε να κάνουμε επιλογές και εμείς επιλέγουμε τον φόβο από συνήθεια…

Αυτή η διπολική επιλογή, που μας δίνει τα περιθώρια να διαμορφώσουμε τον κόσμο, ξεκινά πρώτα από τον δικό μας κόσμο... Ας είμαστε και ο ένας!

Το ξέρουμε άλλωστε... Ο θάνατος στην σάρκα συμβαίνει μόνο μία φορά, στην Ψυχή όμως πολλές...
Και είναι τραγικό να κουβαλάει η "σάρκα" μια "πεθαμένη" Ψυχή...

Ο αετός για να βρει τροφή πετάει χαμηλά… και ανάλογα με το βάρος του πτώματος που κουβαλάει μπορεί να πετάξει ψηλά ή να σέρνεται στο έδαφος…
Η επιλογή του είναι στο τι θα προτιμήσει… Κάτι βαρύ και ασήκωτο από την πλεονεξία του, ή κάτι κατάλληλο για να τον θρέψει χωρίς να τον εμποδίσει να ανακτήσει το ύψος του?


Όλη η Δύναμη μας είναι σ' αυτό το Ύψος μας...
Συνημμένα
defensa1.jpg
defensa1.jpg (119.41 KiB) Προβλήθηκε 5287 φορές
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29995
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΤΟ ΠΕΤΑΓΜΑ ΤΟΥ ΑΕΤΟΥ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

@};- @};- @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26036
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΤΟ ΠΕΤΑΓΜΑ ΤΟΥ ΑΕΤΟΥ

Δημοσίευση από Βικούλα »

@};- @};- @};- :x
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Valia

Re: ΤΟ ΠΕΤΑΓΜΑ ΤΟΥ ΑΕΤΟΥ

Δημοσίευση από Valia »

Vaso έγραψε: Γεννάμε και δουλεύουμε… Λες και είναι το μόνο ενδιαφέρον πάνω στην Γη… Πιο μηχανιστικό δηλαδή, πεθαίνεις… Και τι υπάρχει χειρότερο από την μηχανιστική ζωή?

Και είναι τραγικό να κουβαλάει η "σάρκα" μια "πεθαμένη" Ψυχή...

Η επιλογή του είναι στο τι θα προτιμήσει… Κάτι βαρύ και ασήκωτο από την πλεονεξία του, ή κάτι κατάλληλο για να τον θρέψει χωρίς να τον εμποδίσει να ανακτήσει το ύψος του?


Όλη η Δύναμη μας είναι σ' αυτό το Ύψος μας...
@};- @};- @};- :x :x :x
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΤΟ ΠΕΤΑΓΜΑ ΤΟΥ ΑΕΤΟΥ

Δημοσίευση από eirini »

Πανέμορφο... @};- @};- @};- Σε ευχαριστώ :x :x :x
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΤΟ ΠΕΤΑΓΜΑ ΤΟΥ ΑΕΤΟΥ

Δημοσίευση από Stefanos »

@};- @};- >:d<
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18620
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΤΟ ΠΕΤΑΓΜΑ ΤΟΥ ΑΕΤΟΥ

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Φαίνεται σαν η Γη να μην χωράει το Καλό και να το περιορίζει σε σύνορα, σε θρησκείες, σε οικονομίες, σε ράτσες...
Βάσω έγραψε:Που αφήσαμε την Νοημοσύνη μας να κοιμάται, πιστεύοντας στην εξυπνάδα μας…
Βάσω έγραψε:Να μάθουμε τι σημαίνει Απόφαση και Επιλογή, τι σημαίνει Αγάπη μέσα σε αντίξοες συνθήκες, γιατί τι σημαίνει Αγάπη μέσα στην Ευδαιμονία είναι κάτι που το γνωρίζουμε ήδη, απλά το ξεχάσαμε...
:x :x :x
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18620
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΤΟ ΠΕΤΑΓΜΑ ΤΟΥ ΑΕΤΟΥ

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Το ξέρουμε άλλωστε... Ο θάνατος στην σάρκα συμβαίνει μόνο μία φορά, στην Ψυχή όμως πολλές...
Και είναι τραγικό να κουβαλάει η "σάρκα" μια "πεθαμένη" Ψυχή...
Βάσω έγραψε:Ο αετός για να βρει τροφή πετάει χαμηλά… και ανάλογα με το βάρος του πτώματος που κουβαλάει μπορεί να πετάξει ψηλά ή να σέρνεται στο έδαφος…
Η επιλογή του είναι στο τι θα προτιμήσει… Κάτι βαρύ και ασήκωτο από την πλεονεξία του, ή κάτι κατάλληλο για να τον θρέψει χωρίς να τον εμποδίσει να ανακτήσει το ύψος του?
Όλη η Δύναμη μας είναι σ' αυτό το Ύψος μας...
Τι είπες τώρα Βασούλα μου!!!

>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17578
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: ΤΟ ΠΕΤΑΓΜΑ ΤΟΥ ΑΕΤΟΥ

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

:x :x :x
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33574
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΤΟ ΠΕΤΑΓΜΑ ΤΟΥ ΑΕΤΟΥ

Δημοσίευση από Annoula »

:x :x :x
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
JOANNA
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 11319
Εγγραφή: 03 Μάιος 2007 12:03 pm

Re: ΤΟ ΠΕΤΑΓΜΑ ΤΟΥ ΑΕΤΟΥ

Δημοσίευση από JOANNA »

Να μάθουμε τι σημαίνει Απόφαση και Επιλογή, τι σημαίνει Αγάπη μέσα σε αντίξοες συνθήκες, γιατί τι σημαίνει Αγάπη μέσα στην Ευδαιμονία είναι κάτι που το γνωρίζουμε ήδη, απλά το ξεχάσαμε...
:cry: @};-
Είναι πολύ θαρραλέα η Απόφαση των Θείων Εαυτών μας, να γνωρίσουν τον διαχωρισμό και πως είναι να χάνεις τον Θεό, γιατί έχεις και άλλη επιλογή...
Ας το δούμε και στις επιλογές μας... στην κάθε στιγμή που καλούμαστε να κάνουμε επιλογές και εμείς επιλέγουμε τον φόβο από συνήθεια…
@};-

Ο αετός για να βρει τροφή πετάει χαμηλά… και ανάλογα με το βάρος του πτώματος που κουβαλάει μπορεί να πετάξει ψηλά ή να σέρνεται στο έδαφος…
Η επιλογή του είναι στο τι θα προτιμήσει… Κάτι βαρύ και ασήκωτο από την πλεονεξία του, ή κάτι κατάλληλο για να τον θρέψει χωρίς να τον εμποδίσει να ανακτήσει το ύψος του?


Όλη η Δύναμη μας είναι σ' αυτό το Ύψος μας...
@};- @};- O:-)
Όπου είναι ο Εαυτός μας είναι και ο Θεός και όπου είναι ο Θεός είναι όλα....

Πολέμα και Οραματίσου

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: ΤΟ ΠΕΤΑΓΜΑ ΤΟΥ ΑΕΤΟΥ

Δημοσίευση από elenaki »

Το ξέρουμε άλλωστε... Ο θάνατος στην σάρκα συμβαίνει μόνο μία φορά, στην Ψυχή όμως πολλές...
Και είναι τραγικό να κουβαλάει η "σάρκα" μια "πεθαμένη" Ψυχή...

Ο αετός για να βρει τροφή πετάει χαμηλά… και ανάλογα με το βάρος του πτώματος που κουβαλάει μπορεί να πετάξει ψηλά ή να σέρνεται στο έδαφος…
Η επιλογή του είναι στο τι θα προτιμήσει… Κάτι βαρύ και ασήκωτο από την πλεονεξία του, ή κάτι κατάλληλο για να τον θρέψει χωρίς να τον εμποδίσει να ανακτήσει το ύψος του?


Όλη η Δύναμη μας είναι σ' αυτό το Ύψος μας...
@};- @};- @};-
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
Έφη
Δημοσιεύσεις: 8299
Εγγραφή: 31 Ιαν 2010 11:57 pm

Re: ΤΟ ΠΕΤΑΓΜΑ ΤΟΥ ΑΕΤΟΥ

Δημοσίευση από Έφη »

@};- @};- @};-
Είμαι αυτό που είμαι !

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27318
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΤΟ ΠΕΤΑΓΜΑ ΤΟΥ ΑΕΤΟΥ

Δημοσίευση από Ellaki »

@};- @};-
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
konstantinos s.
Δημοσιεύσεις: 11717
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 12:23 pm

Re: ΤΟ ΠΕΤΑΓΜΑ ΤΟΥ ΑΕΤΟΥ

Δημοσίευση από konstantinos s. »

@};- @};- :x

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”