ΓΙΑΤΙ?????

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΓΙΑΤΙ?????

Δημοσίευση από Vasoula »

ένα μεγάλο "γιατί" γεμίζει την καρδιά μου, όταν διαβάζω τέτοιες ιστορίες...

με πληγώνει βρε παιδιά να μην καταλαβαίνουν οι άνθρωποι πόσο βλάπτουν τον Εαυτό τους, με όλες τις σαβούρες που τους έχουν γεμίσει τον εγκέφαλο και κυρίως την καρδιά...Γιατί πρέπει να το καταλάβουν με τόσο σκληρό τρόπο?

Γιατί να μην μπορούν να τα κάνουν όλα αυτά στην Ζωή τους, παρά τα κάνουν όταν ξέρουν ότι δεν έχουν μέλλον και πρέπει, επιβάλλεται να ζήσουν στο παρόν?

γιατί ρε φίλε???

:cry:


Μόλις έμαθα ότι έχω καρκίνο, ζήτησα διαζύγιο ...


Τον Ιανουάριο του 2012 διαγνώστηκα με καρκίνο και αμέσως μόλις μου το ανακοίνωσε ο γιατρός, πήγα στο σπίτι, ζήτησα διαζύγιο από τον αλκοολικό συζυγό μου και αμέσως την επόμενη μέρα μετακόμισα σε άλλη περιοχή. Η ζωή που ήξερα κάποτε, διαλύθηκε μέσα σε μια στιγμή. Πρίν τη διάγνωση, όλες μου οι προτεραιότητες στη ζωή ήταν λάθος.
Περνούσα το μεγαλύτερο μέρος της ζωής μου κάνοντας εντελώς ασήμαντα πράγματα και είναι εκπληκτικό πώς άλλαξε αυτό, αμέσως μόλις, μου βρήκαν καρκίνο.
Καταρχάς, σταμάτησα να φοβάμαι. Εκτός από τον καρκίνο φυσικά, σταμάτησα να φοβάμαι οτιδήποτε άλλο. Μέσα στις χημειοθεραπείες και στα ψυχολογικά μου λόγω της ασθένειας, περνούσα ένα φρικτό διαζύγιο.
Παρ' όλο που έχουν περάσει δύο χρόνια από τότε, τα «δράματα» του πρώην άντρα μου δεν σταμάτησε.
Η διαφορά είναι ότι πλέον, δεν δίνω δεκάρα!
Κατά δεύτερον, περνάω τη μέρα μου με ανθρώπους που πραγματικά θέλω. Εάν με καλέσουν και δεν θέλω να πάω κάπου, απλά δεν πάω.
Δεν χρειάζεται να πιέζω τον εαυτό μου να βλέπει ανθρώπους που δεν θέλει και να χαμογελάει σε άτομα που επίσης δεν θέλει, επειδή το θέλει ο σύζυγος, ο Χ ή ο Ψ.
Προτεραιότητα έχουν τα παιδιά μου, ύστερα εγώ και μετά ακολουθούν τα υπόλοιπα.
Μετά τη διάγνωση και το διαζύγιο, έμαθα να συγχωρώ. Πρώτα τα πεθερικά μου, που μόλις χώρισα με τον γιό τους, είπαν για μένα τα ακατανόμαστα. Και έπρεπε να τους συγχωρήσω διότι εμένα έχουν πάψει να είναι τα πεθερικά μου, παραμένουν όμως οι παππούδες των κοριτσιών και δεν θέλω να τις στερήσω τη παρουσία τους.
Επίσης, δεν νιώθω πια την ανάγκη να είμαι τέλεια. Κοιτάζοντας πίσω βλέπω έναν υστερικό εαυτό που πάσχιζε να είναι η τέλεια μαμά, η τέλεια υπάλληλος και η τέλεια σύζυγος. Δεν άφηνα κανέναν να δεί πόσο πονούσα που ο άντρας μου ήταν αλκοολικός, αντιθέτως το έκρυβα και βοηθούσα και εκείνον να το κρύβει. Σήμερα ζω τη ζωή μου με αξιοπρέπεια και ειλικρίνεια.
Έχασα όλα μου τα μαλλιά απ ‘ τις χημειοθεραπείες και αυτό άλλαξε τελείως τον κόσμο μου.
Τα μαλλιά μου επανήλθαν αλλά εγώ δεν επανήλθα ποτέ.
Ο άνθρωπος που προσπαθούσε να είναι κάτι άλλο για να αρέσει στους γύρω του, αυτός ο ίδιος που δικαιολογούσε την ενδοοικογενειακή βία, πέθανε για να ξαναγεννηθεί.
Έμαθα να αγαπώ διαφορετικά, να αγαπώ χωρίς να περιμένω από τους άλλους.
Έμαθα να είμαι ευγνώμων για τις μικρές στιγμές, για μια βόλτα στο πάρκο με τα παιδιά μου, για μια γιορτή με φίλους, για έναν καφέ με φίλες, για τη δουλειά μου, για το γεγονός ότι ξυπνάω κάθε πρωί και είμαι εκεί για τα παιδιά μου.
Έφτασα στο θάνατο και γύρισα πίσω.
Κι όταν γύρισα πίσω κατάλαβα πως δεν είναι ο καρκίνος που προκαλεί τον θάνατο στους ανθρώπους, αλλά ο “θάνατος” των ανθρώπων που προκαλεί τον καρκίνο.
Εγώ τον έβγαλα από τη ζωή μου. Εσύ;


http://kafeneio-gr.blogspot.gr/2014/04/ ... 8f-75R_vJc" onclick="window.open(this.href);return false;
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17578
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: ΓΙΑΤΙ?????

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

:cry:
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33569
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΓΙΑΤΙ?????

Δημοσίευση από Annoula »

:cry: :cry:
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29989
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΓΙΑΤΙ?????

Δημοσίευση από Ταρούλα »

:cry: @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26035
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΓΙΑΤΙ?????

Δημοσίευση από Βικούλα »

:cry: @};-
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23467
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΓΙΑΤΙ?????

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

:-( :-(


Κάποιες φορές χρειάζεται μία γερή σφαλιάρα από την ζωή για να ξυπνήσεις.
Είναι το τελευταίο "όπλο" που έχει η Ψυχή σου, για να σου δείξει ότι το έχεις πάρει πολύ λάθος.
Φτάνει βέβαια να το πάρεις χαμπάρι, το πόσο λάθος το έχεις πάρει, για να αρχίζεις μετά να το... "παίρνεις αλλιώς"...
Είναι εκείνη η στιγμή που θα σου δώσει όλη την ενέργεια, που θα σε κάνει ή να παραιτηθείς τελείως από την ζωή, ή να αναγεννηθείς...
Μετά είναι όλα απλά θέμα Θέλησης και Επιλογής...
@};-
Κι όταν γύρισα πίσω κατάλαβα πως δεν είναι ο καρκίνος που προκαλεί τον θάνατο στους ανθρώπους, αλλά ο “θάνατος” των ανθρώπων που προκαλεί τον καρκίνο.
Αυτό ακριβώς... @};-

>:d< >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: ΓΙΑΤΙ?????

Δημοσίευση από Danielli »

@};- :-(
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΓΙΑΤΙ?????

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Έμαθα να αγαπώ διαφορετικά, να αγαπώ χωρίς να περιμένω από τους άλλους.
Έμαθα να είμαι ευγνώμων για τις μικρές στιγμές, για μια βόλτα στο πάρκο με τα παιδιά μου, για μια γιορτή με φίλους, για έναν καφέ με φίλες, για τη δουλειά μου, για το γεγονός ότι ξυπνάω κάθε πρωί και είμαι εκεί για τα παιδιά μου.
Έφτασα στο θάνατο και γύρισα πίσω.
Κι όταν γύρισα πίσω κατάλαβα πως δεν είναι ο καρκίνος που προκαλεί τον θάνατο στους ανθρώπους, αλλά ο “θάνατος” των ανθρώπων που προκαλεί τον καρκίνο.Εγώ τον έβγαλα από τη ζωή μου. Εσύ;
:-( @};- @};- @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6428
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΓΙΑΤΙ?????

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

@};- @};- @};-
Vaso έγραψε:ένα μεγάλο "γιατί" γεμίζει την καρδιά μου, όταν διαβάζω τέτοιες ιστορίες...

με πληγώνει βρε παιδιά να μην καταλαβαίνουν οι άνθρωποι πόσο βλάπτουν τον Εαυτό τους, με όλες τις σαβούρες που τους έχουν γεμίσει τον εγκέφαλο και κυρίως την καρδιά...Γιατί πρέπει να το καταλάβουν με τόσο σκληρό τρόπο?

Γιατί να μην μπορούν να τα κάνουν όλα αυτά στην Ζωή τους, παρά τα κάνουν όταν ξέρουν ότι δεν έχουν μέλλον και πρέπει, επιβάλλεται να ζήσουν στο παρόν?

γιατί ρε φίλε???

:cry:
νομιζω οτι εχουμε πειστει οτι μονο μεσα απο τον πονο ερχεται και η θεραπεια και η αγαπη.. :-( :-(
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΓΙΑΤΙ?????

Δημοσίευση από Vasoula »

ναι βρε Μπεττούλα συμφωνώ, αλλά και ο πόνος έχει επίπεδα...

γιατί πρέπει να σε πάρουν σηκωτό, για να πάρεις αλλιώς το τιμόνι της Ζωής σου?


αυτό δεν καταλαβαίνω...

γιατί ο καθένας από εμάς έχει πάρει τις ενδείξεις του από το Σύμπαν του, ότι κάτι δεν πάει καλά...Αλλά όσο υπάρχει το "δεν βαριέσαι", αυτές οι απλές ενδείξεις γίνονται συμπτώματα μιας ασθένειας που πρέπει να παλέψεις με τον θάνατο σου για να την υπερβείς...

Ζωή και Θάνατος είναι σίγουρα καταστάσεις μέσα σ' αυτήν την πορεία μας εδώ στον Φυσικό Κόσμο, αλλά εδώ δεν πρόκειται γι' αυτό αλλά για το Θάνατος και Θάνατος και αυτό δεν καταλαβαίνω...

Κανείς δεν Ζει, εν ολίγοις! ή τουλάχιστον δεν το αποφασίζει εύκολα...

και όπως λέει ο ποιητής

Γιατί οι άνθρωποι, σύντροφε, ζουν από τη στιγμή που βρίσκουν μια θέση στη ζωή των άλλων

κάθισε κανείς να το σκεφτεί με σοβαρότητα πέρα από το ότι είναι ένας πολύ όμορφος στίχος?

Η αναβολή δεν γίνεται ούτε στις καταστάσεις που χρειάζονται αντιμετώπιση, ούτε στα προβλήματα, ούτε στις επιθυμίες μας...
Γίνεται μόνο στην Ζωή μας...Αναβάλουμε διαρκώς να Ζήσουμε σαν Άνθρωποι...

Το μεταθέτουμε για ένα μέλλον, για το οποίο κρυβόμαστε από το Παρόν μας...Κρυβόμαστε από τον Θεό...και ο Θεός κρύβεται...όχι γιατί το θέλει, αλλά γιατί το θέλουμε...


:cry: >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23467
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΓΙΑΤΙ?????

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Γίνεται μόνο στην Ζωή μας...Αναβάλουμε διαρκώς να Ζήσουμε σαν Άνθρωποι...
:-( :-(

Φτάνει πια. Ζωή στο Εδώ και Τώρα. Μόνο για Σήμερα Ζω. @};- @};- @};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26035
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΓΙΑΤΙ?????

Δημοσίευση από Βικούλα »

:cry: @};- @};- @};-
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18614
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΓΙΑΤΙ?????

Δημοσίευση από Μάνος »

Συγκλονηστική ιστορία... Διαβάζοντας την μου γεννήθηκε κι εμένα το ερώτημα "γιατί;"
Γιατί να πρέπει να καταλαβαίνουμε το πόσο βλάπτουμε τον εαυτό μας στο χείλος του γκρεμού; Στο παρά πέντε; Πραγματικά κρίμα... Συνδιαστικά με τον χαμένο χρόνο (από άλλο τόπικ) και την λίγη αγάπη (από επίσης άλλο τόπικ), ειλικρινά στεναχωριέμαι για το πόσο για πέταμα έχουμε τους εαυτόυς μας!!! Καλά, περί νόμου της Αβλάβειας, ούτε λόγος! Τόσους μήνες που τον είχα στο πορτοφόλι μου, μια φορά δέν έβγαλα το ρημάδι το χαρτάκι να του ρίξω μια ματιά...
Βάσω έγραψε:Το μεταθέτουμε για ένα μέλλον, για το οποίο κρυβόμαστε από το Παρόν μας...Κρυβόμαστε από τον Θεό...και ο Θεός κρύβεται...όχι γιατί το θέλει, αλλά γιατί το θέλουμε...
:cry: :cry: :cry:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27316
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΓΙΑΤΙ?????

Δημοσίευση από Ellaki »

:cry: :cry:
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΓΙΑΤΙ?????

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Η αναβολή δεν γίνεται ούτε στις καταστάσεις που χρειάζονται αντιμετώπιση, ούτε στα προβλήματα, ούτε στις επιθυμίες μας...
Γίνεται μόνο στην Ζωή μας...Αναβάλουμε διαρκώς να Ζήσουμε σαν Άνθρωποι...

Το μεταθέτουμε για ένα μέλλον, για το οποίο κρυβόμαστε από το Παρόν μας...Κρυβόμαστε από τον Θεό...και ο Θεός κρύβεται...όχι γιατί το θέλει, αλλά γιατί το θέλουμε...
@};- @};- @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ”