Απορίες και μια φωτεινή καλησπέρα :)

Άβαταρ μέλους
celestial
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 20 Μάιος 2014 1:38 pm

Απορίες και μια φωτεινή καλησπέρα :)

Δημοσίευση από celestial »

Καλησπέρα!!! :sunny:
Απορίες πολλές και η υπομονή μικρή!Θα χαιρόμουν τη βοηθειά σας :)
Αν έχω καταλάβει καλά ,κατεβαίνοντας στο υποσυνείδητο ή νομίζω το λέτε και λαβύρινθο συναντάμε το μέσα μας...τα όμορφα αλλά κυρίως τα φοβισμένα μας ..εγώ το έκανα κάποιες φορές και ήταν τρομερά έντονο γιατί ότι συναντούσα και "καθάριζα" εκδηλωνόταν μετά σε εμένα είτε σαν κρίσεις πανικού είτε σαν θλίψη...πήρα και δώρα βέβαια γιατί άρχισε να ανοίγει λίγο λίγο η καρδιά και όταν ήμουν χωρίς το φόβο έμαθα πράγματα για μένα ,γνώσεις που είχα ξεχάσει ή δεν πίστευα πως έχω ή μάλλον μια κατανόηση...και βρήκα και καταπιεσμένες αγάπες της καρδιάς μου που εκδηλώθηκαν και αυτό το νοιώθω ωραίο..Χτες αποφάσισα να οραματιστώ ότι εκεί με οδηγεί ο ανώτερος εαυτός μου τον κάλεσα..Τον κάλεσα και χωρίς να είμαι εκεί όχι σαν κάτι έξω από εμένα αλλά σαν την ανώτερη συνειδητότητα που έχω μέσα μου και πάλι δούλεψε και ίσως και καλύτερα γιατί δεν το ένοιωσα διαχωρισμένο από εμένα...ήμουν εγώ.
Γνωρίσω πως ,κάνοντας ρέικι, όταν είμαι στη ροή της ενέργειας πάω εκεί και αυτό που βλέπω αυτό είναι...κάνω βουτιά σε εμένα...αλλά όταν δεν είμαι στη ροή είτε γιατί έχει εκδηλωθεί αγχος είτε θυμός ή κάτι άλλο τελος πάντων,αυτό γίνεται καθαρά με το κεφάλι...χάνω τη διαύγεια της κατανόησης...Τότε θέλω να ρωτήσω,αυτό που βλέπω με ξεγελά ή είναι το κομμάτι μου το εγκεφαλικό που εκδηλώνεται όταν η καρδιά ακριβώς εκφράζει συσσωρευμένο φόβο?Δηλαδή είναι καθαρή φαντασία ή η εκδήλωση του φόβου?ρωτάω γιατί δεν είναι απαραίτητα "κακό" αυτό που μπορεί να βλέπω..
Ακόμη να ρωτήσω,γιατί μπερδεύομαι,εγώ αν και αρχικά συνήθως εστιάζω στο δεύτερο κέντρο όταν διαλογίζομαι (και είμαι και στο ρέικι) γιατί αυτό συνήθως το χάνω,μετά όταν έρχεται στην επιφάνεια το μέσα μου,αυτό που βγαίνει δεν το κατατάσσω σε κάποιο κέντρο(δεν ξέρω και τι ακριβώς είναι το κάθε ένα,μόνο πολύ γενικά,πάω διαισθητικά όπως και όταν εστιάζω στο δεύτερο-εκ του αποτελέσματος καταλαβαίνω που πάει τι)...φαντάζομαι έχει να κάνει με όλα λίγο πολύ..Έχει μήπως σημασία να ταξινομώ σε κέντρα και λειτουργίες κτλ για διευκόλυνση;..Χτές λοιπόν κατάλαβα ότι πρέπει πέρα από τη γνώση του τρόπου να έχω και μια μέθοδο και αυτοπειθαρχία και υπομονή κυρίως γιατί όταν πέφτω με τα μούτρα,βγαίνουν τόσα πολλά στην επιφάνεια που ,ένω το ελέγχω , χάνω το εδώ και τώρα..Σε αυτή τη βάση ρωτάω..
Και επίσης το αστρικό πεδίο τι είναι;Η είσοδος στο υποσυνείδητο από την καρδιά ή κάτι άλλο;Γιατί ότι δουλεύω έχει να κάνει με φόβο και αγάπη στην ουσία...Και οι σκεπτομορφές εκεί δεν ανήκουν;;Εγώ έχω συναντήσει τέτοιες,που φυσικά είναι έντονες κρίσεις πανικού και μόνο με αγάπη και επελευθέρωση τις "νίκησα"..Και αυτό δε μου είναι ξεκάθαρο:Μπορούν να έχουν και άλλες μορφές;;Όχι στη βάση του καθαρού φόβου,αλλά να εκδηλώνονται σαν προσδοκίες ή εγωισμός;Η αυτό είναι κάτι άλλο;;
Και τελικά ο οραματισμός είναι κάτι άλλο;Οραματίζομαι τον ανώτερο εαυτό κάποιου και "συνομιλώ" για να πάρω απαντήσεις για το μεταξύ μας..αυτό είναι άλλο από την κατάβαση στο υποσυνείδητο;Και στο υποσυνείδητο μπορώ να βρώ ανώτερο εαυτό κάποιου άλλου?Η αυτό είναι δική μου προβολή;;Η αυτό που βλέπω εκεί είναι η ενέργεια που εγώ έχω κατανοήσει έτσι σε σχέση με τους άλλους;;;Και πάλι πρέπει να είμαι στη ροή φαντάζομαι για να είναι στην ουσία ,έτσι δεν είναι;Αλλιώς είναι αυταπάτη του μυαλού..
Αλλά και πάλι ,είτε το ένα κάνω,είτε το άλλο υπάρχει περίπτωση ο εαυτός να μας ξεγελά και σε αυτά τα επίπεδα???Ρωτάω γιατι ,ναι μεν έχω βρεί φόβο και πανικό και ανασφάλειες και θλίψη αλλά έχω βρεί και κάτι πολύ καλό για να είναι αληθινό και αναρωτιέμαι μήπως δεν μου είναι ξεκάθαρο..μήπως από τη μία είναι αλλά από την άλλη του φορτώνω προσδοκίες,εγωισμό κτλ αλλά και ανασφάλειες ,φόβο,μη εμπιστοσύνη σε εμένα;;;Ως που φτάνουν οι μάσκες που βάζουμε σε εμάς;;;
Και τελικά ,κάπου εδώ μέσα διάβασα ,ότι πρέπει να έχουμε καθαρίσει κάποια πράγματα σε εμάς,να έχουμε δηλαδή μια βάση για να προχωρήσουμε βαθύτερα στο είναι μας..Η αλήθεια είναι ότι μου δημιούργησε μια αμφιβολία αυτό γιατί ενώ ξέρω ότι εγώ έχω λύσει κάποια βασικά θέματα της παιδικής ηλικίας ας πούμε,και έχω πάρει τις ανάλογες κατανοήσεις ,απέχω από το να θεωρηθώ προσγειωμένος άνθρωπος στο εδώ και τώρα με αγάπη και χαρά!Κάποιες φορές ναι(και για μένα αυτό με τις κρίσεις πανικού είναι κατόρθωμα!),αλλά όχι πάντα...Φοβήθηκα ότι κάνω κάτι λάθος..ότι θα φάω τα μούτρα μου,αντί να κάνω καλό..Αλλά βλέπω ότι αυτός ο τρόπος ,να με βλέπω σαν σύνολο δηλαδή,παράλληλα το επιφανειακό με το όσο βαθύτερα μπορώ να δώ μέσα μου με βοηθάει..βάζει κομμάτια στη θέση τους...ολοκληρώνει το αφηρημένο και κατακερματισμένο εντώς μου..
Ουφ!Μακρύ το πόστ,ελπίζω να μη σας κουράσει!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
when the morning gather the rainbow,want you to know i'm a rainbow too!
Άβαταρ μέλους
Δεκατριούλης
Δημοσιεύσεις: 4576
Εγγραφή: 29 Ιαν 2011 1:10 pm

Re: Απορίες και μια φωτεινή καλησπέρα :)

Δημοσίευση από Δεκατριούλης »

Μια ζαλάδα μου ήρθε, αλλά δεν μπορεί να είναι απο τις τόσο ευκολες ερωτήσεις, από την ζέστη θα είναι. :scratch: :lol: :lol:

Καλησπέρα Celestial :sunny: :sunny: :sunny: :x
Ας αφησουμε την κριτική για τους ανθρώπους γύρω μας και ας ακολουθησουμε τον δρόμο που δείχνει η καρδιά μας.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Απορίες και μια φωτεινή καλησπέρα :)

Δημοσίευση από Vasoula »

Στέλλα μου, ταξινόμησε πρώτα τις ερωτήσεις σου, γιατί αν δεν ξέρεις εσύ τι ρωτάς, πως θα ξέρει ο άλλος τι ζητάς για να σου δώσει κάποια απάντηση?
Πολύ μπερδεμένα ρωτάς και δεν ξέρω και ποιά είναι η ανάγκη σου αυτήν την στιγμή...
Γιατί μια λες ότι νιώθεις όμορφα με τον τρόπο που εργάζεσαι, μια ρωτάς αν είναι σωστός...

Εγώ ξέρω μόνο ότι χωρίς οδηγό δεν μπορείς εύκολα να ερευνήσεις το ασυνείδητο...Μέχρι το υποσυνείδητο, εκεί που βρίσκονται τα παιδικά τραύματα μπορείς να βρεις υποστήριξη και με την βοήθεια της ψυχολογίας, μα και με τα σύμβολα του ρέικι που επιδρούν στην ελευθέρωση, ανασυγκρότηση και διαχείριση παιδικών τραυμάτων...Δηλαδή μέχρι το 2ο κέντρο...
Στο 3ο που ξεκινά το ασυνείδητο, δηλαδή οι μη συνειδητές συμπεριφορές μας και τα μη συνειδητά συναισθήματα που ορίζουν και τις πράξεις μας πολλές φορές, αποκτά η έρευνα μια βαθύτερη δυσκολία, γιατί πολυ εύκολα μπορείς να ενοχοποιήσεις τον Εαυτό σου, από την μια, από την άλλη μπορεί και να μην πάρεις είδηση τα "προκάτ" μέρη-εαυτούς που έχεις δημιουργήσει για να καλύψεις κάποιες ανάγκες σου...

Το 3ο κέντρο θέλει Δύναμη και Θέληση και φυσικά επιμονή, καθαρότητα και ειλικρίνεια για να αντιμετωπίσεις τους εαυτούς σου και εξαρτάται κατά πολύ από ένα ξεμπλοκαρισμένο 5ο κέντρο στο αν μπορείς να λαμβάνεις καθοδήγηση και να την εμπιστεύεσαι, νιώθοντας τον εσώτερο Εαυτό σου, πέρα από κάθε αμφιβολία...
δεν ξέρω και τι ακριβώς είναι το κάθε ένα,μόνο πολύ γενικά
και πως κάνεις αυτοθεραπεία, αν δεν ξέρεις και τι ακριβώς συμβαίνει σε κάθε μπλοκάρισμα ενός συγκεκριμένου κέντρου? :roll:
Πέρα από το σωματικό μπλοκάρισμα που μπορεί να συμβεί σε κάποιον σημαντικό άδένα μας, υπάρχει και το ψυχικό μπλοκάρισμα και χρειάζεται να τα συνδυάζεις, αν νιώθεις πχ. ότι κάποιο κέντρο σου χρειάζεται περισσότερο προσοχή κατά την διάρκεια της αυτοθεραπείας σου...

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
celestial
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 20 Μάιος 2014 1:38 pm

Re: Απορίες και μια φωτεινή καλησπέρα :)

Δημοσίευση από celestial »

Το 3ο κέντρο θέλει Δύναμη και Θέληση και φυσικά επιμονή, καθαρότητα και ειλικρίνεια για να αντιμετωπίσεις τους εαυτούς σου και εξαρτάται κατά πολύ από ένα ξεμπλοκαρισμένο 5ο κέντρο στο αν μπορείς να λαμβάνεις καθοδήγηση και να την εμπιστεύεσαι, νιώθοντας τον εσώτερο Εαυτό σου, πέρα από κάθε αμφιβολία...
Nαι έτσι είναι..Έγραψα το πρωί σε μια κρίση ανασφάλειας,αλλά ξέρω ότι είμαι στην πορεία μου και τα ονόματα δεν έχουν σημασία....Αφήνομαι και με πάει..τελικά ένα βασικό μάθημα που παίρνω είναι να εμπιστευτώ τον εαυτό μου..
Πέρα από το σωματικό μπλοκάρισμα που μπορεί να συμβεί σε κάποιον σημαντικό άδένα μας, υπάρχει και το ψυχικό μπλοκάρισμα και χρειάζεται να τα συνδυάζεις, αν νιώθεις πχ. ότι κάποιο κέντρο σου χρειάζεται περισσότερο προσοχή κατά την διάρκεια της αυτοθεραπείας σου...


Ναι,έτσι το βλέπω και εγώ..έτσι με πάει συνδυαστικά..απλά επειδή το κάνω μόνη μου δεν δίνω κάποιο όνομα σε αυτά που καταλαβαίνω εγώ για μένα..

Τελικά γεννήθηκα με ένα χάρισμα που στην πορεία το θόλωσα (για να μην πω σχεδόν το κατέστρεψα).Αν πώ ότι δεν γνωρίζω κάποιες από τις προσωπικότητες μου θα είναι ψέμμα,το θέμα είναι πόσο καθαρά τις βλέπω...και εκεί έχει να κάνει με τα βιώματα αυτής της ζωής και τι κουβαλάω από το πρίν..αυτό ξεκαθαρίζω.

Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση,γιατί ήταν ένα χαστούκι για την έλληψη πίστης στον εαυτό. >:d<

από την ζέστη θα είναι

Μπα από το δικό μου μπέρδεμα είναι! :))

http://www.youtube.com/watch?v=LeS7p_z85PM

>:d<


when the morning gather the rainbow,want you to know i'm a rainbow too!

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”