ΑΙΤΙΕΣ ΑΓΧΟΥΣ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΙΑΣ

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18620
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΑΙΤΙΕΣ ΑΓΧΟΥΣ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΙΑΣ

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Ο σκοπός της αυτογνωσίας δεν είναι να ρίχνει ανάθεμα στους γονείς, αλλά να μετακινήσει τις Αρχές μέσα σου, αναγνωρίζοντας τι έγινες (και γιατί) και τι αναγκάστηκες να απωλέσεις...
Η αυτογνωσία δεν ψάχνει ενόχους, αλλά αιτίες...
Βάσω έγραψε:Όταν ο άνθρωπος ωριμάσει σε όλα τα επίπεδα, δεν έχει ανάγκη ούτε γονείς, ούτε ενόχους...Και τότε μόνο΄μπορεί να αναπτύξει μια υγιή σχέση με όλους τους ανθρώπους (και οι φυσικοί γονείς του μέσα σ' αυτούς)
Αχ ρε Βασούλα μου! @};-
Μόνο για σήμερα νιώθω απέραντη ευγνωμοσύνη που έχεις έρθει στο δρόμο μου!
:x >:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6429
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΑΙΤΙΕΣ ΑΓΧΟΥΣ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΙΑΣ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε: Ναι Μάνο μου, είμαστε αυστηροί με τους γονείς, όντως...
Και ξέρεις γιατί?
Γιατί οι άνθρωποι, ακόμα και αν γνωρίζουν ότι χρειάζεται να ωριμάσουν σε όλα τα επίπεδα, δεν ωριμάζουν τελικά...Αποζητούν σε όλη τους την ζωή αυτήν την γμν έγκριση και αποδοχή που δεν πήραν στα παιδικά τους χρόνια και την μεταθέτουν σε κάθε άλλον άνθρωπο που συναντούν...
Γιατί αυτό ακριβώς δίνουν αυτά τα ελαφρυντικά που θέλεις να δώσεις εσύ, για να συνεχίσουν την ανωριμότητα, συγχωρώντας τους (τάχα)....

Ο σκοπός της αυτογνωσίας δεν είναι να ρίχνει ανάθεμα στους γονείς, αλλά να μετακινήσει τις Αρχές μέσα σου, αναγνωρίζοντας τι έγινες (και γιατί) και τι αναγκάστηκες να απωλέσεις...
Η αυτογνωσία δεν ψάχνει ενόχους, αλλά αιτίες...

Σαφώς ισχύει το τόσα ήξεραν τόσα έκαναν...Αλλά η δική μου εμπειρία λέει, ότι είναι δύσκολη η ζωή χωρίς ενόχους...Πρώτα ενοχοποιείς τον εαυτό σου και μετά βρίσκεις τον ένοχο και αράζεις...Και δεν είναι αυτή η ουσία...

Όταν ο άνθρωπος ωριμάσει σε όλα τα επίπεδα, δεν έχει ανάγκη ούτε γονείς, ούτε ενόχους...Και τότε μόνο΄μπορεί να αναπτύξει μια υγιή σχέση με όλους τους ανθρώπους (και οι φυσικοί γονείς του μέσα σ' αυτούς)

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Μανο μου και εγω την ειχα κανει αυτη την ερωτηση καποια στιγμη στον εαυτο μου.. μηπως ημουν πολυ αυστηρη μαζι τους.. τοσα ηξεραν τοσα εκαναν.. τελικα ομως δεν υπαρχει δικαιολογια για την ανωριμοτητα και τη δικη τους και την δικη μου.. και εγω και εσυ και ολοι μας που ειμαστε εδω ψαχτηκαμε γιατι κατι δεν πηγαινε καλα μεσα μας και ας μην ειχαμε ιδεα τι.. δεν μας το ειπαν οι γονεις μας οπως σιγουρα δεν το ειπαν και σε εκεινους οι δικοι τους γονεις.. καναμε κατι ομως..

και ειμαι σιγουρη οτι και οι γονεις μας ενιωθαν καπου μεσα τους οτι δεν ειναι ολα τελεια αλλα επελεξαν να το θεωρησουν φυσιολογικο γιατι ετσι τους εμαθαν και ετσι προσπαθησαν να μαθουν και εμας.. να μας πασαρουν τον τροπο ζωης τους που ουτε τους ιδιους δεν εκανε ευτυχισμενους.. και αν αντιδρουν σε οτι κανουμε προσπαθωντας να κερδισουμε την ανεξαρτησια μας πια συναισθηματικα νομιζω οτι ο βασικος λογος που αντιδρουν και μας θελουν πισω στο μαντρι ειναι γιατι τους θυμιζουμε οτι ειχαν-εχουν και αλλες επιλογες τελικα.. και αυτο δεν αρεσει!

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26036
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΑΙΤΙΕΣ ΑΓΧΟΥΣ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΙΑΣ

Δημοσίευση από Βικούλα »

@};- @};- @};-
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18620
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΑΙΤΙΕΣ ΑΓΧΟΥΣ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΙΑΣ

Δημοσίευση από Μάνος »

Μπεττούλα μου >:d< >:d< >:d<
Τώρα πια το ξέρω. Χάρηκα που αποσαφηνίστηκε για τα καλά αυτό μέσα μου, γιατί δε σου κρύνω πως με έτρωγε! Όχι για τον πατέρα μου φυσικά, αλλά για τη μάνα μου! Τώρα όμως είναι ξεκάθαρο μέσα μου. Τώρα ξεκινάει το δικό μου μερίδιο ευθύνης που επέτρεπα τόσα χρόνια να συμβαίνει αυτό και γενικά που δεν έχω κάνει τίποτα για να το αλλάξω!
Όμως ως εδώ ήτανε!!! Τώρα που έχει φωτιστεί ο δρόμος θα αρχίσω δειλά δειλά να τον περπατάω...
O:-) O:-) O:-)
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΑΙΤΙΕΣ ΑΓΧΟΥΣ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΙΑΣ

Δημοσίευση από Fotinoula »

:) >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΑΙΤΙΕΣ ΑΓΧΟΥΣ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΙΑΣ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Μάνο! :x >:d< >:d< >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
nondas
Δημοσιεύσεις: 9938
Εγγραφή: 18 Απρ 2010 1:17 am

Re: ΑΙΤΙΕΣ ΑΓΧΟΥΣ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΙΑΣ

Δημοσίευση από nondas »

Μάνο >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΑΙΤΙΕΣ ΑΓΧΟΥΣ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΙΑΣ

Δημοσίευση από eirini »

Μάνο μου, δεν ξέρεις πόσο σε ευχαριστώ.. >:d< >:d< >:d< >:d<
Βασούλα μου γλυκιά :cry: >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<

Μπεττούλι >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΑΙΤΙΕΣ ΑΓΧΟΥΣ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΙΑΣ

Δημοσίευση από eirini »

Vaso έγραψε:Όταν ο άνθρωπος ωριμάσει σε όλα τα επίπεδα, δεν έχει ανάγκη ούτε γονείς, ούτε ενόχους...Και τότε μόνο΄μπορεί να αναπτύξει μια υγιή σχέση με όλους τους ανθρώπους
:) O:-)
Vaso έγραψε:Αποζητούν σε όλη τους την ζωή αυτήν την γμν έγκριση και αποδοχή που δεν πήραν στα παιδικά τους χρόνια και την μεταθέτουν σε κάθε άλλον άνθρωπο που συναντούν...
$%^&*(*^%$#$%^&**&^%$#@#$%^&* :angry-cussingblack:
Vaso έγραψε:Από τους γονείς καλλιεργείται με άτυπες εντολές τύπου "δεν θα βρεις αγάπη μέσα στον κόσμο, μόνο εδώ σε αγαπάμε" ή "μην εμπιστεύεσαι κανέναν" ή "όλοι θέλουν το κακό σου" και μπορώ να σου γεμίσω μια λίστα με αυτές τις άτυπες εντολές που εντυπώνονται στα παιδιά-μέλη μιας οικογένειας και δεν αναπτύσσονται υγιώς σε όλα τα επίπεδα..
Σκατά και σε αυτών τα μούτρα!!!! X(
Συγγνώμη για το θυμό που βγάζω σε όλο το φόρουμ μα είμαι έξαλλη με τους μ@@@@@@@
Ποια αγάπη γαμώ γαμώ γαμώ......όοοοοοοοοοχι θα τα πω, έξαλλη είμαι!!!!!! Από μικρή θυμάμαι το αίσθημα του πνιγμού να με κυριεύει... δεν άντεχα που ήμουν η μικροτερη της οικογένειας και φυσικά γυναίκα (εξου και οι πολυκυστικές),δεν αντεχα που ημουν υποδιαίστερη όλων, δεν άντεχα που επρεπε να κανω τα πάντα εγώ, δεν άντεχα που έπρεπε να κάνω τα χατήρια του αδερφου μου,να κάνω όλες τις υποχωρήσεις εγώ (σα γυνάικα), μεχρι και να σηκωθω μου ελεγαν να καθήσει ο αδερφός μου(με χε...).....και το χειρότερο τα "μυστικά" μου που τα καρφωνε η μητέρα μου στον πατέρα μου(εεεε τι, να εχω μυστικά απο τον αντρα μου????)...τωρα στεναχωριέται που την έχω στη απ έξω....δήθεν....χώρια την κριτική και το οτι με ειχαν βγάλει στο τέλος νταλικιέρη και ότι τους έκανα ότι ήθελα :cry: :cry: :cry: το σπιτι τους μέσα.... και ολα αυτά επειδή αντιδρούσα... που να ξεραν ότι πήρα όλη τους τη σαπίλα τελικά :cry: :cry: :cry:

Αλλά αυτό δεν ειναι τίποτα....ανυπομονούσα για τα 18 μου για να σηκωθώ να φύγω απο κει μέσα....τόσο δεν τους άντεχα.....και έφτασα στα 18 μου για να κοιμάμαι στο ίδιο κρεβάτι με τη αγαπημένη μου μανούλα μέχρι τα 25!!!!!! ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΘΕΟ ΣΟΥ!!!!!! :cry: X( :cry: X(
ΔΕΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΩ ΑΛΛΟ...
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26036
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΑΙΤΙΕΣ ΑΓΧΟΥΣ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΙΑΣ

Δημοσίευση από Βικούλα »

Mάνο @};- >:d< >:d< >:d<

Ειρηνάκι μου :cry: @};- >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΑΙΤΙΕΣ ΑΓΧΟΥΣ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΙΑΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

αχ μωρέ Ειρηνάκι :cry: >:d< >:d< >:d<

η πλάκα είναι πως και να εκφράσεις τον θυμό ή το παράπονο σου θα σου πουν και εσένα, ότι ανήκεις σε αίρεση, που τα βάζει με την μανούλα :)) :)) :))

ε παιδιά? :)) :)) :))
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: ΑΙΤΙΕΣ ΑΓΧΟΥΣ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΙΑΣ

Δημοσίευση από AMALIA »

Προσκοληση , κριτικη, προσδοκιες... ποσο μα ποσο χτυπηθηκα πανω σε αυτους του τοιχους... @};-

και ποσο αληθινα ολα οσα γραφεις Βασουλα μου για τις οικογενειες και τα μυστικα τους... τα παρατηρω καθε μερα εξω στον κοσμο που κινουμαι... και βλεπω live καθε στιγμη πισω απο απο αυτο που θελει να πλασαρει πο καθενας τους για την οικογενεια τους δικους του ανθρωπους μπλα μπλα... και ειναι φορες που με πιανει μια θλιψη και λεω θεε μου ποτε θα ξυπνησουν... αλλα τους αφηνεις στην ησυχια τους και στο παραμυθι τους..
Εξαλου εχω περασει απο εκει και ενω ειχα το δοκαρι στα ματια μου δεν το εβλεπα... και ποναγε οταν καποιος πηγαινε να μου το δειξει αφου δεν ημουν ετοιμη να το αποχωριστω... μια χαρα βολευε τις πλανες...
Καθε μερα σχεδον καθε μερα τα βλεπω ολα οσα τοσα χρονια μας λες...
Νιωθω ευγνωμοσυνη που μπορω να ζω χωρις τα παραπανω.. ειναι λυτρωτικο.. καθε μερα μονολογω λεω αχ Βασουλα μου.... οτι μας ειπες εδειξες live... @};-

Μανο μου... @};- :x >:d<

Ειρηνουλα... @};- :-( :x >:d<
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΑΙΤΙΕΣ ΑΓΧΟΥΣ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΙΑΣ

Δημοσίευση από Fotinoula »

Ειρηνούλα μου :cry: >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<

αίρεση αίρεση δαγκωτό!! :)) :bounce:
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΑΙΤΙΕΣ ΑΓΧΟΥΣ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΙΑΣ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Ειρηνάκι μου! @};- >:d< >:d< >:d<

βέβαια ναι άιρεση! :)) :)) :))
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33571
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΑΙΤΙΕΣ ΑΓΧΟΥΣ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΙΑΣ

Δημοσίευση από Annoula »

Μάνο >:d< >:d< :x :x

Ειρηνάκι :cry: :x

αίρεση και στην πυρά κατευθείαν :)) :)) :)) :))
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου

Επιστροφή στο “ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ”