ΝΕΑ ΤΑΞΗ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΝΕΑ ΤΑΞΗ

Δημοσίευση από Vasoula »

Νέα Τάξη Πραγμάτων: Καλά του κάνανε...πως τόλμησε να γίνει αυτάρκης...29χρονος συνελήφθη γιατί μετέτρεπε τηγανέλαιο σε βιοντίζελ μέσα στο σπίτι του!



"Καλά του κάνανε"... πως τόλμησε να γίνει αυτάρκης; Συνελήφθη χθες το πρωί σε χωριό της Πέλλας, από αστυνομικούς του Τμήματος Ασφαλείας Έδεσσας, ένας 29χρονος, για παράβαση του νόμου περί προστασίας του περιβάλλοντος και για κλοπή....

Ειδικότερα, ύστερα από αξιοποίηση πληροφοριών, πραγματοποιήθηκε έρευνα στο σπίτι του 29χρονου παρουσία αρμόδιων υπαλλήλων της Διεύθυνσης Ανάπτυξης και Τμήματος Περιβάλλοντος και Υδροοικονομίας της Περιφερειακής Ενότητας Πέλλας, όπου σε ειδικά διαμορφωμένο αποθηκευτικό χώρο του σπιτιού, βρέθηκαν και κατασχέθηκαν:

ένα πλήρες αυτοματοποιημένο σύστημα μετατροπής τηγανέλαιων σε βιοντίζελ,
ένας αναδευτήρας-αντλία,μία περιστροφική αντλία,δύο πλαστικές δεξαμενές χωρητικότητας 1.000 λίτρων εντός μεταλλικού κουβουκλίου,διάφορα δοχεία συλλογής βιοκαυσίμου ή δοχεία που περιείχαν άλλες χημικές ουσίες,μπουκάλια και βαρέλια διάφορης χωρητικότητας που περιείχαν τηγανέλαιο και ένα πλαστικό μπουκάλι με παραγόμενο βιοκαύσιμο βάρους 500ml.


Όπως προέκυψε από την αστυνομική έρευνα, ο ανωτέρω συνέλεγε από διάφορα καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος ποσότητες χρησιμοποιημένων βρώσιμων λαδιών (τηγανέλαιων), τις οποίες αφού τις μετέφερε στο σπίτι του τις μετέτρεπε βιο - πετρέλαιο μέσω μηχανήματος παραγωγής βιοντίζελ στερούμενος απαιτούμενης άδειας της αρμόδιας αρχής.

Κατά τη διάρκεια της έρευνας ελήφθησαν από τους αρμόδιους υπαλλήλους της Περιφερειακής Ενότητας Πέλλας αντιπροσωπευτικά δείγματα από τις κατασχεθείσες συσκευασίες τηγανέλαιου για εργαστηριακή εξέταση και τον προσδιορισμό τυχόν ύπαρξης επιβλαβών για το περιβάλλον και την ανθρώπινη υγεία στοιχείων.

ΥΓ.: Καλά του κάνανε...πως τόλμησε να γίνει αυτάρκης και να παρασκευάζει μόνος του καύσιμα; Τι θα κάνουνε δηλαδή οι καημένοι πετρελαιοπαραγωγοί αν ο καθένας έφτιαχνε μόνος του, τα καύσιμα του...

Παλιά γράφαμε για το κυνήγι που θα υποστούν από την Παγκόσμια Χούντα που έρχεται, όσοι τολμήσουν να είναι αυτάρκεις, νά εχουν δικό τους κήπο με τρόφιμα,δικα τους καύσιμα, να χρησιμοποιούν το νερό της βροχής, σύντομα θα απαγορευτούν τα βιβλία, αφού όλα θα γίνουν ηλεκτρονικά, και τα χάρτινα μολις περνουν τα 100 χρόνια θα κατάσχονται βάσει νόμου Βενιζέλου από το 2002 για όσους δεν ξέρουν.

Στο μεταξύ στην ηλεκτρονική μορφή θα γράφουν ότι...γουσταρουν κυριολεκτικα. Χωρίς φαϊ και νερό αλλά και με περιορισμένη νοημοσύνη λόγω κακής εκπαιδευσης, πανεύκολα θα μας σφραγίσουν με τσιπ, σαν κοτόπουλα. Στη συνέχεια θα φέρουν τον Παγκόσμιο Αρχηγό τους, και τότε θα είναι αργά να μιλάμε για την Νέα Τάξη Πραγμάτων που έρχεται, η πόρτα του κελιού θα έχει κλείσει και θα εχουν πετάξει και το κλειδί. Αυτά για οσους νόμιζαν ότι ήταν υποθέσεις. Δεν τους νοιάζουν τα λεφτά, έχουν όλα τα λεφτά, και φτιάχνουν όσα θελουν, ο πλήρης έλεγχος τους ενδιαφέρει σε ένα στυγνό παγκόσμιο δικτατορικό καθεστώς που μπροστά του Χίτλερ και Στάλιν θα μοιάζουν με...αδελφές του ελέους


http://www.katohika.gr/2014/03/nea-taxi ... i-tou.html" onclick="window.open(this.href);return false;

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΝΕΑ ΤΑΞΗ

Δημοσίευση από Vasoula »

αλήθεια υπάρχει όντως τέτοιος νόμος για τα βιβλία ή λέει παπαριές το άρθρο? :roll:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26036
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΝΕΑ ΤΑΞΗ

Δημοσίευση από Βικούλα »

βρηκα το σχετικο φεκ και μιλα οντως για κινητά μνημεία ,ανεφερει και για πολιτιστικά αγαθά προγενεστερα των τελευταιων 100 χρονων αρα υποθετω οτι συμπεριλαμβανει και παλιά βιβλια, μηπως η Αλεξία που ξερει καλυτερα το πως μεταφραζονται η νομοι μπορει να καταλαβει αν οντως συμπεριλαμβανει και βιβλια.
αυτό βρηκα http://filonoi.files.wordpress.com/2014 ... 89cebd.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29995
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΝΕΑ ΤΑΞΗ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

8-x 8-x 8-x
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
lazaros
Δημοσιεύσεις: 8224
Εγγραφή: 05 Οκτ 2012 11:06 pm

Re: ΝΕΑ ΤΑΞΗ

Δημοσίευση από lazaros »

Ελα Χριστέ και Παναγιά.... :? :? :?
Είσαι Αγάπη...Αν αυτό το αποδεχτείς και δεν το πολεμάς, τούτος ο θεός θα εξαφανιστεί από το Σύμπαν σου...
... "η Ψυχή δεν παίρνει αξίες από αυτό που κάνεις, αλλά από αυτό που νιώθεις όταν το κάνεις..." Β.Ν.
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΝΕΑ ΤΑΞΗ

Δημοσίευση από eirini »

ελα μουνι στον τοπο σου...
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18620
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΝΕΑ ΤΑΞΗ

Δημοσίευση από Μάνος »

:confusion-seeingstars: :confusion-seeingstars: :confusion-seeingstars:
@-) @-) @-) :-o :-o :-o
:-?? :-?? :-??
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΝΕΑ ΤΑΞΗ

Δημοσίευση από Vasoula »

αφήστε το φαγητό, το νερό και τα βιβλία...

εστιάστε εδώ...
αλλά και με περιορισμένη νοημοσύνη λόγω κακής εκπαιδευσης
αυτό είναι το όπλο τους!

:-(
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18620
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΝΕΑ ΤΑΞΗ

Δημοσίευση από Μάνος »

Θλιβερο...
:cry:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24615
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: ΝΕΑ ΤΑΞΗ

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Το διάβασα το ΦΕΚ και μπορώ να πω πως τα κινητά και τα ακίνητα μνημεία μας
δεν κινδυνεύουν από τους νόμους ,
αλλά πρώτα από εμάς χρόνια τώρα ,
που τα καταστρέφουμε από αδιαφορία ή τα καταληστεύουμε για το κέρδος. 8-x
αλλά και με περιορισμένη νοημοσύνη λόγω κακής εκπαιδευσης
Ναι Βασούλα μου , αυτό είναι το μεγαλύτερο όπλο ελέγχου και καταστροφής ,
που περνά απαρατήρητο και ήδη δείχνουν τα αποτελέσματα . :-(
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27318
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΝΕΑ ΤΑΞΗ

Δημοσίευση από Ellaki »

αλλά και με περιορισμένη νοημοσύνη λόγω κακής εκπαιδευσης
είναι ένα θέμα που με απασχολεί διαρκώς
συνηθίζω να συζητάω στα Αγγλικά με τους μαθητές μου για διάφορα θέματα και αυτό που ανακαλύπτω είναι ότι στερούνται βασικών γνώσεων
δηλαδή δεν γνωρίζουν που βρίσκεται η Ν.Υόρκη για παράδειγμα ή να μου πουν έναν ζωγράφο
ζουν σε έναν μικρό κύκλο με πολύ περιορισμένα ενδιαφέροντα και έλλειψη κοινής λογικής
και δεν αναφέρομαι σε τίποτε υψηλές φιλοσοφίες ή προβληματισμούς αλλά σε καθημερινά θέματα

και κάτι που μου συνέβη πριν λίγες ημέρες και με λύπησε πολύ
κάναμε συζήτηση με μαθήτρια της 3ης γυμνασίου για τον Σπαιντερμαν και την Λάρα Κροφτ
η τελευταία ερώτηση ήταν ποιόν προτιμάς από τους δύο
και η απάντηση ........... τον Σπάιντερμαν γιατί είναι άντρας :cry:
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΝΕΑ ΤΑΞΗ

Δημοσίευση από eirini »

:? :-(
Ellaki έγραψε:κάναμε συζήτηση με μαθήτρια της 3ης γυμνασίου για τον Σπαιντερμαν και την Λάρα Κροφτ
η τελευταία ερώτηση ήταν ποιόν προτιμάς από τους δύο
και η απάντηση ........... τον Σπάιντερμαν γιατί είναι μάντρας
με χω πιάσει κι εμένα να υπερασπίζομαι τους άντρες και να τους θαυμάζω περισσότερο..πάντα τους θεωρούσα πιο δυνατούς, πιο ανεξάρτητους και ήθελα να τους μοιάσω... (εξού και οι πολυκυστικές)... και η αλήθεια είναι ότι τα κατάφερα...πάγωσα κάθε είδους συναισθημα και άρχισα να βρίζω σα νταλικέρης...το ξέρω όμως ότι δεν ειναι η φύση του άντρα αυτή και ότι ειναι διαστρεβλωμένη :cry: :cry: ακόμα με πιάνω να υποτιμάω τις γυναίκες πολλές φορές και εκείνη την ώρα προσπαώ να σιωπήσω να δώ τι συμβαίνει μέσα μου..... θλιβερό :cry:
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18620
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΝΕΑ ΤΑΞΗ

Δημοσίευση από Μάνος »

Ειρηνάκι μου @};-
Η σιωπή είναι χρυσός... Και από τη στιγμή που το έχεις εντοπίσει, είναι θέμα χρόνου να το αποβάλλεις! ...Κατα συνέπεια δεν είναι καθόλου θλιβερο!!!
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΝΕΑ ΤΑΞΗ

Δημοσίευση από Stefanos »

Αχ αυτή η εκπαίδευση :-% :-% :-%

Ειρηνάκι μου ώρα για επιλογές :* :* :*
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27318
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΝΕΑ ΤΑΞΗ

Δημοσίευση από Ellaki »

Όπως έχουμε υποτιμήσει τον Άνθρωπο έτσι έχουμε υποτιμήσει και τον τρόπο που εκδηλώνεται γιατί η διαστρέβλωση ισχύει και για τα δυο φύλα στερώντας μας το δικαίωμα να Είμαστε.
Όμως η απόφαση είναι δική μας να πετάξουμε τα στερεότυπα και να εμπιστευθούμε.
Η αναξιότητα του γυναικείου φύλου που πέρασαν στα κύτταρά μας.............οι άντρες που τους αφαιρέσαμε το δικαίωμα να έχουν συναισθήματα.........και οι ιστορία των έκπτωτων, παραπλανημένων ανθρώπων συνεχίζεται μέσα στην μνησικακία του ενός προς τον άλλον.

Όσο παραμένουμε ανυποψίαστοι ως προς αυτό που πραγματικά είμαστε, η αλλαγή, το άλμα μας φοβίζει γιατί έχουμε πειστεί ότι είμαστε οι διαστρεβλώσεις μας και ότι χωρίς τα πρότυπα θα χαθούμε.
Αδιαφορούμε στην εσωτερική μας φωνίτσα η οποία παραμένει αδύναμη εφόσον δεν της επιτρέπουμε να εκδηλωθεί, παρότι είναι ο μόνος δρόμος στην Ζωή.
Ίσως η απλότητα του στόχου της Ζωής να μας αποτρέπει τελικά επιτρέποντας στην υλική μας συνείδηση να αναλώνεται στην υλοποίηση του <ανθρώπινου μεγαλείου>, το κυνήγι της εξουσίας.

Με έδιωξες από τον παράδεισο.........θα δεις κι εγώ πόσο δυνατός είμαι........κι αν το καλοκοιτάξουμε αυτόν που πολεμάμε είναι τον θεό που φοβόμαστε ότι θα μας κρίνει...........που τον κατηγορούμε ότι μας ξέχασε γιατί έχει άλλες ασχολίες.............που τον παρακαλάμε να μας λυπηθεί και του κάνουμε τεμενάδες.
Μνησίκακοι είμαστε και προς τον θεό, προς τον εαυτό μας.
Η θρησκεία μας έμαθε ότι είναι ο μεγάλος τιμωρός κι εμείς τα χάψαμε γιατί μας χάιδεψε τα αυτιά. ΄

Καιρός να ανοίξουμε την πόρτα και να δούμε την αλήθεια, να μάθουμε το νόημα της ζωής, να μάθουμε να αγαπάμε.
Ελευθερία είναι να πεις στον θεό με όλη σου την δύναμη <σε μισώ> και να γκρεμίσεις τον καθρέπτη ανάμεσά σας.
Να σταματήσεις να βλέπεις τον εαυτό σου μέσα από καθρέπτες και να τολμήσεις να τον αντικρίσεις στα μάτια της ψυχής, στα μάτια του θεού, με την αγνότητα της καρδιάς σου.

Ο πόνος που θα νιώσεις δεν είναι παρά η αντίστασή σου στην αλήθεια, ο φόβος μήπως μείνεις μόνος και αξιοκατάκριτος........... μα από ποιόν θα μείνεις μόνος..........από τον εαυτό που δεν αναγνωρίζεις...........από τον θεό που μισείς και φοβάσαι?
Άφησε χώρο άνθρωπε για την Αγάπη και ο σπόρος Του θα ανθίσει.

@};- @};- @};- @};-
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”