Δημοσιος Διαλογος Παρουσια Μετεχοντων Τριτων

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μην συγκρίνεις ανόμοια...

Αυτοι οι "masters'' που λες, δεν έχουν "μαθητές"...
Απομονώνονται από τους ανθρώπους που δεν είναι "ηλίθιοι" και ξέρουν να διακρίνουν τον φιλοχρήματο από τον αγνό.
Και κάνουν τις επιλογές τους, γιατί έχουν επιλογές...

Τι επιλογές έχουν οι πιστοί???

και οι μυήσεις στο ρέικι, που λέγονται και συντονισμοί, απλά αφυπνίζουν ξεχασμένες λειτουργίες για να επανασυνδεθουμε με την συμπαντικη ενέργεια...Καμία σχέση δεν έχουν με πνευματικές οντότητες που δρουν μέσα από τα σώματα των "masters"
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Skapaneas έγραψε:να παρει την ερμηνεια του και να την θεσει υπ' οψη του αρχικου συντακτη... Ειδικα οταν προκειται να θεσει σε εφαρμογη αυτο το λογο.
Συγνώμη, Σκαπανέα, τώρα μόνό κατάλαβα τι εννοείς...

Λοιπόν, από τον Αύγουστο του 2006, υπάρχει στο βιβλίο μου...

"...το ότι αυτή η κατανόήση δεν είναι αρεστή σε μια μερδία λειτουργών που διακονευουν στο όνομά μου, είναι επακόλουθο του υλικού εγωισμού και ενδεδυμένης προσωπικοτητας, μα δεν είναι η αληθεια. ΄Ολα όσα έγιναν και γίνονται στο όνομά μου δεν αποτελούν και αποδοχή του έργου μου. Πολλοί λιγοι κατανόησαν τις σημαντικές διδαχές μου. ΄Ομως τώρα είναι η εποχή που η κατανόηση αυτή θα σημάνει και την έναρξη της δεύτερης παρουσίας μου. ΄Οσοι άνθρωποι με "αναστήσουν" θα κατανοούν ότι ζω μέσα στις καρδιές τους και θα κάνουν το έργο μου προσιτό, σε όλους τους ανθρώπους. Η εποχή τώρα δεν μπορεί να σταματήσει την παρουσία μου...Αυτό θα φέρει μεγάλη ανατροπή στον εκκλησιαστικο κύκλο..."


Οπότε Σκαπανέα, περιμενω...απλά περιμένω!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε:
Skapaneas έγραψε:να παρει την ερμηνεια του και να την θεσει υπ' οψη του αρχικου συντακτη... Ειδικα οταν προκειται να θεσει σε εφαρμογη αυτο το λογο.
Συγνώμη, Σκαπανέα, τώρα μόνό κατάλαβα τι εννοείς...

Λοιπόν, από τον Αύγουστο του 2006, υπάρχει στο βιβλίο μου...

"...το ότι αυτή η κατανόήση δεν είναι αρεστή σε μια μεριδα λειτουργών που διακονευουν στο όνομά μου, είναι επακόλουθο του υλικού εγωισμού και ενδεδυμένης προσωπικοτητας, μα δεν είναι η αληθεια. ΄Ολα όσα έγιναν και γίνονται στο όνομά μου δεν αποτελούν και αποδοχή του έργου μου. Πολλοί λιγοι κατανόησαν τις σημαντικές διδαχές μου. ΄Ομως τώρα είναι η εποχή που η κατανόηση αυτή θα σημάνει και την έναρξη της δεύτερης παρουσίας μου. ΄Οσοι άνθρωποι με "αναστήσουν" θα κατανοούν ότι ζω μέσα στις καρδιές τους και θα κάνουν το έργο μου προσιτό, σε όλους τους ανθρώπους. Η εποχή τώρα δεν μπορεί να σταματήσει την παρουσία μου...Αυτό θα φέρει μεγάλη ανατροπή στον εκκλησιαστικο κύκλο..."

Οπότε Σκαπανέα, περιμενω...απλά περιμένω!
Προσπαθησα να απομονωσω μια φραση μεσα στην αναφορα σου, για να σου "απαντησω", αλλά δεν γινεται.

Το κειμενο ειναι τελειο και απολυτως αποκαλυπτικο των οσων μελλουν γενεσθαι. Αψευδης Γαρ Μαρτυς Εστι Ο Ιησους Χριστος!

Λεγει με τον καλυτερο και περιεκτικοτερο τροπο, απλα και κατανοητα αυτα που προσπαθω ανεπιτυχως, εδω και μερες να εκφρασω.

Και το ακολουθο μηνυμα ειναι για σενα:
  • "Οχι! Δεν μπορεις να περιμενεις αλλο αγαπημενη μου!
    Τι αλλωστε μπορεις να περιμενεις;
    Δεν σου εχω αποκαλυφθει αραγε με τον καλυτερο τροπο εδω και χρονια;
    Δεν σου εχω δειξει το ποσο σε αγαπω και σε φροντιζω;
    Τι αλλο θες για να βγεις και να με διδαξεις στον κοσμο;
    Εμπρακτα ομως και ζωντανα με το παραδειγμα σου.
    Αφησε τον εαυτο σου να δρασει απροκαλυπτα και κεραυνοβολα.
    Μην εμποδιζεις Τη Χαρη Του Παναγιου Πνευματος να Δρασει μεσα απο το σωμα σου.
    Γνωριζω οτι εχεις καποιους ενδοιασμους.
    Αλλά ειναι φυσικο.
    Οι ενεργειες που ξανοιγονται αυτη τη στιγμη στον κοσμο απαιτουν πρωτοβουλιες αγνωστες στους πολλους.
    Αλλά πρεπει να αναληφθουν.
    Υπαρχει αναγκη.
    Και αυτη η αναγκη ειναι επιτακτικη οσο ποτε αλλοτε.
    Αν θελεις την αναληψη της γης, πρεπει να αναληφθεις πρωτα εσυ απο το λαβυρινθο σου.
    Το ταξιδι στο λαβυρινθο μπορει να ειναι ενδιαφερον και συναρπαστικο αλλά δεν ειναι για παντα.
    Ακουσε τη φωνη τη συνειδηση σου, ακουσε τη φωνη μου και δρασε αναλογα και ακαριαια."
                    • [list][list]Ο Κυριος
                      ωρα τωρα
[/list][/i][/list]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Skapaneas την 01 Οκτ 2007 3:18 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 746
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 4:45 pm

Δημοσίευση από Spyros »

Μία μόνο μικρή παρένθεση που θέλω να κάνω είναι το ότι πολλές φορές η αλήθεια/μήνυμα είναι μπροστά μας αλλά δεν τη βλέπουμε.
Αναλύουμε και αναλύουμε (και φυσικά δεν αναφέρομαι μόνο στον συγκεκριμένο διάλογο, αλλά σε όλη τη ζωή μας) (το λέω αυτό έχοντας "αναλύσει" κι εγώ αδικαιολογήτως πάρα πολύ), και αναλύουμε...

Τι αναλύουμε; Μία λέξη; Γιατί; Τι δεν καταλαβαίνουμε; Τι ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ να καταλάβουμε;
Το μήνυμα είναι σαφές και αυταπόδεικτο:

_____________________ΑΓΑΠΗ _____________________
"Είμαστε φτιαγμένοι από αστροσκόνη, είμαστε η ενσάρκωση του σύμπαντος που προσπαθεί να καταλάβει τον εαυτό του."
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

ΖΩΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ

Δημοσίευση από Qisan »

Συμφωνω απολυτα μαζι σου Spyro ...
Γιαυτο θα προσπαθησω να βαλω το θεμα στη βαση του με 3 πραγματακια .
Ολες οι αναλησεις και οι φιλισοφιες προσπαθουν να δοσουν απαντηση σε ενα τριπλο ερωτημα ...
Απο που ερχομαι - Ποιος ειμαι - και που παω ... δλδ
- Που , τι , ποιος ημουνα πριν γεννηθω και γιατι δεν θυμαμαι ....
- Ποιος ειμαι εδω και τωρα σε αυτην την γη ...
- Τι γινεται μετα θανατον και που παμε ( αν παμε καπου ) ...
Ολες οι μετελες-θεωριες αποβλεπουν στην φωτηση-εξηγηση αυτων των ερωτηματων που καλυπτοντε με μυστηριο ...... αν και μερικες θεωριες αποβλεπουν στην προωθηση εγωικη , οικονομικη και κοινωνικη του συγγραφεα κυριως.
Αν εχουμε λοιπον το παραμικρο ενδιαφερον ν'ασχοληθουμε με αυτα τα ερωτηματα και να προσπαθησουμε να τα διαλευκανουμε πρεπει να τα ζησουμε και βρουμε τις απαντησεις οχι μεσα σε κειμενα θεωριες αλλα μεσα στη καρδια μας ...
- Στην καρδια ( συνειδηση ) μας που ισως πεθανε καποτε μα ειναι βεβαιο πως γενηθηκε στη γη την ημερα των γεννεθλειων μας
- Στην καρδια ( συνειδηση ) μας που υποφερει με το να ζει μια αλλοπροσαλη ζωη τις περισσοτερες φορες μεσα στην πολιδιαστατη και αναστατη κοινωνια μας ...
- Στην καρδια ( συνειδηση ) μας που βαινει ολοταχως προς το βεβαιο , ρεαλιστικο , αναποφευκτο και αδυσωπητο γεγονος του θανατου μας .

Αποδειξεις των ανωτερω ? κοιταξτε γυρω σας , οσοι θελουν να φεροντε σαν γνωστες προωθουν : Θεωριες , την καλοζωια , την ιδιοκτησια , τον εγωισμο , την προσωπικη φημη , μα και πουλανε θεωριες θανατου ( πως και τι και που ) . δεδομενου οτι κανεις απ' οσους λενε τις θεωριες , δεν πεθανε και ηρθε ενσυνειδητα για να εξιστορισει απο πειρας ολα οσα λεγοντε ειναι εικασιες ......
Ελαχιστοι προεξεχοντες ασχολουντε με τον μικρο θανατο .... ΤΙ ΘΑΥΜΑ ........
Αν υπαρχει ελπιδα ακομα αυτη πρεπει μας ενσωματωνεται με την ενσυνειδητη ζωης ως γεγονος διαρκειας . ΖΩΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ .
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Qisan την 30 Σεπ 2007 2:34 pm, έχει επεξεργασθεί 4 φορές συνολικά.
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Διέκοψα για λίγο το σεμινάριο, για να προλάβω να σβήσω το post μου! Αλλά δυστυχώς...δεν πρόλαβα.

Θέλω να ζητήσω συγνωμη γι' αυτό το post, και για την δημόσια θέα, στην οποία το έκθεσα.

Εχω αξιολογήσει την δική μου "στάση" μέσω των μηνυμάτων και τις βαθύτερες αλήθειες που αντιπροσωπεύουν για μένα αυτά. Και η δική μου στάση είναι αυτή της αποδοχής μέσω της αγάπης, όλων των όντων, αποδεκτών και μη από τον εαυτό τους κυρίως, και μετά από ένα ευρύτερο περιβάλλον που τους κρίνει.

Κανέναν δεν θέλω να οδηγήσω, πλην αυτών που θέλουν να οδηγηθούν, μαζί με μένα, στην αλήθεια της ζωής και της υπέροχης τελειότητας της θεότητας.

Ο λαβύρινθος, αγαπήμένε μου Σκαπανέα, δεν αντιπροσωπεύει πια για μένα προσωπικά εμπόδια, αλλά προσωπικη διδασκαλία, η οποία με οδηγεί στην κατανόηση της διαδικασίας της ανάληψης.

Το σώμα μου και η ψυχή μου ανήκουν πια στο αιώνιο πνεύμα μου και αυτό αφήνω να οδηγήσει τα βήματά μου σ' αυτήν την ζωή που επέλεξα να βρεθώ. Γνωρίζω πολύ καλά τις δυσκολίες καθώς και την ταχυτητα που πρέπει να αναπτύξουν οι άνθρωποι για να βρεθούν στην αιώνια ζωή, αξιολογώντας την επιθυμία τους να βρίσκονται σήμερα εδώ στον υλικό κόσμο. Ο καθένας που έχει επιτύχει ένα μικρό βήμα που τον φέρνει ολοένα και πιο κοντά στην "αλήθεια", δίνει το χέρι για όσους το "βλέπουν" και δεν το προσπερνούν. Η εποχή μας, αυτή της Χριστικής συνείδησης, δεν είναι του χειρισμού μέσω της διδασκαλίας, που ανταποκρίνεται στην σπορά...
Αυτή η εποχή είναι του θερισμού...΄Ετσι πρέπει απλά να δειχνεις τον βλαστό που έχει αναδυθεί από το γόνιμο έδαφος της "διδασκαλίας" τόσων χρόνων, σε όσους έχουν αφήσει τα "ζιζάνια" να τον κρυψουν..αφού πρώτα τον έχεις βρει εσύ, ξεχορταριάζοντας και πληγώνοντας τα χέρια σου, από τα αγκάθια των παράσιτων, που είχες επιτρέψει να ανδυθούν κοντά στον σπόρο...

Δεν έχω κανέναν ενδοιασμό, για την αλήθεια και την διαδρομή μου, για την διαδρομή και την αλήθεια των άλλων έχω χιλιάδες...
Είμαι όμως εδώ, και εδώ θα παραμείνω, όχι μεταφέροντας τον λόγο, αλλά ενεργοποιώντας τον στις καρδιές των ανθρώπων, μέσα απο την δική μου αποδοχή.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

και κάτι ακόμα για σένα Σπύρο...

Πίστεψέ με ότι η αγάπη δεν φτάνει...

Για να φτάσεις στην αγάπη, πρέπει να έχεις ενώσει μαζί της ένα σωρό άλλα συναισθήματα του υλικού κόσμου, που εμείς οι άνθρωποι μάθαμε να τα λέμε "αρνητικά"...

Ο μικρός "θάνατος" που αναφέρει ο Qisan είναι η έσχατη "δοκιμασία" μας, για να εγκαταλείψουμε τον φόβο που μας βάζει διαρκώς στην διαδικασία της πόλωσης...

Χωρίς την ένωση των δύο "πόλων", δεν θα μπορέσουμε να αντικρύσουμε την θεότητα με αγνότητα. ΄Οσο κι αν λέμε ότι αγαπάμε, πάντα θα βάζουμε σ' αυτήν την αγάπη και όρους.



τρέχω τώρα να συνεχίσω το σεμινάριο...΄Ηταν η έμπνευση που με έκανε να διακόψω, αναγνωρίζοντας το "σοβαρό" μου παράπτωμα...
Φιλιά
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Θέλω να δουμε κι αυτό σας παρακαλώ!
"...το ότι αυτή η κατανόήση δεν είναι αρεστή σε μια μερδία λειτουργών που διακονευουν στο όνομά μου, είναι επακόλουθο του υλικού εγωισμού και ενδεδυμένης προσωπικοτητας, μα δεν είναι η αληθεια. ΄Ολα όσα έγιναν και γίνονται στο όνομά μου δεν αποτελούν και αποδοχή του έργου μου. Πολλοί λιγοι κατανόησαν τις σημαντικές διδαχές μου. ΄Ομως τώρα είναι η εποχή που η κατανόηση αυτή θα σημάνει και την έναρξη της δεύτερης παρουσίας μου. ΄Οσοι άνθρωποι με "αναστήσουν" θα κατανοούν ότι ζω μέσα στις καρδιές τους και θα κάνουν το έργο μου προσιτό, σε όλους τους ανθρώπους. Η εποχή τώρα δεν μπορεί να σταματήσει την παρουσία μου...Αυτό θα φέρει μεγάλη ανατροπή στον εκκλησιαστικο κύκλο..."
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Spyros έγραψε: Τι αναλύουμε; Μία λέξη; Γιατί; Τι δεν καταλαβαίνουμε; Τι ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ να καταλάβουμε;
Το μήνυμα είναι σαφές και αυταπόδεικτο:

_____________________ΑΓΑΠΗ _____________________
  • Ειναι αυταποδεικτο Σπυρο;
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 746
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 4:45 pm

Δημοσίευση από Spyros »

Ειναι αυταποδεικτο Σπυρο;
Για μένα τουλάχιστον, ναι.
Όταν, για παράδειγμα, λες στον άλλο "Αγάπη και κατανόηση" (τα στοιχεία που χρειάζεται η ζωή) , τι χρειάζεται να αναλύσω;
Το μήνυμα σίγουρα όχι.
Το θέμα είναι αν θα δώσω εγώ αγάπη και κατανόηση, όχι να ψάξω να βρω γιατί πρέπει να δώσω και τι θα κερδίσω από αυτό λες και είναι εμπορική συναλλαγή.
"Είμαστε φτιαγμένοι από αστροσκόνη, είμαστε η ενσάρκωση του σύμπαντος που προσπαθεί να καταλάβει τον εαυτό του."
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Το θέμα αυτό έχει ψιλοξεφύγει από το αρχικό topic.. αλλα το αφήνω γιατί είναι πιστεύω πολύ ενδιαφέρον.. αργότερα ίσως χωριστεί σε ξεχωριστά topic και μεταφερθεί στα κατάληλα θέματα...

skapanea έθεσες μια ερώτηση που και μόνος σου μπορούσες να απαντήσεις κατα την άποψή μου.. Αν υπάρχουν φιλοχρήματοι reiki masters και αν οι μυήσεις που δινουν έχουν ισχύ...
Ξέρεις εσυ όπως και όλος ο υπόλοιπος κόσμος ότι πάντα και παντού υπάρχουν και θα υπάρχουν φιλοχρήματοι άνθρωποι.. ακόμα και στους πιο ιερούς σκοπούς... έτσι λοιπόν γιατί να λοίπουν και απο το ρέικι... κατα την άποψη μου βέβαια.. αυτοί οι άνθρωποι κάποια στιγμή θα ξυπνήσουν και θα δούν την αλήθεια.. το φώς... και θα σταματήσουν αυτή τη συμπεριφορά.... τη θέση τους όμως θα πάρουν κάποιοι άλλοι που θα ακολουθούν την ίδια τακτική.. όπως γίνεται παντου...
Όσο για τις μυήσεις... όπως είπε η βάσω δεν εξαρτώνται από τους reiki masters..
για μένα και πιστεύω και για πολλούς ακόμα το Ρέικι δεν είναι μόνο οι μυήσεις... είναι όλα αυτά που κάνω εγώ για μένα αυτή τη στιγμή στο ΤΩΡΑ... είναι η αγάπη.. το μίσος ό πόνος η χαρα η λύπη.. και η εκφρασή τους.. είναι η μείωση του Εγώ μου... είναι οι συζητήσεις που κάνουμε εδώ είναι όλα αυτά που με βοηθάνε να κάνω άλλο ένα βήμα στο μονοπάτι μου ... Τη μύηση στο ρέικι μπορεί να στην δώσει ο οποιοσδίποτε,... απο εκεί και περα .. το θέμα είναι τι κάνει ο καθένας για τον εαυτό του...
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Spyros έγραψε:
Ειναι αυταποδεικτο Σπυρο;
Για μένα τουλάχιστον, ναι.
Όταν, για παράδειγμα, λες στον άλλο "Αγάπη και κατανόηση" (τα στοιχεία που χρειάζεται η ζωή) , τι χρειάζεται να αναλύσω;
Το μήνυμα σίγουρα όχι.
Το θέμα είναι αν θα δώσω εγώ αγάπη και κατανόηση, όχι να ψάξω να βρω γιατί πρέπει να δώσω και τι θα κερδίσω από αυτό λες και είναι εμπορική συναλλαγή.
Αλλά τι σημαίνει αγάπη και κατανόηση;
Ειναι όροι που καθημερινά χρησιμοποιούμε αλλά.........και καθημερινά ψάχνουμε να βρουμε.Είναι τυχαίο.Οχι ΄Σπύρο ,δεν ειναι αυταπόδεικτο,όπως λες,τουναντίον.
Η angela τελευταία σε δυο θέματα αναφέρεται σε ένα ποίημα....
Ολα όσα αναφέρονται απλουστατα και καθημερινά ποσοι τα έχουν εντοπίσει;Πόσοι μπορεί να τα κανουν δικη τους καθημερινότητα;
Και δεν είναι μονο αυτά.Καθημερινά η ίδια η ζωή είναι μια προκληση-πρόσκληση αγαπης και κατανόησης.
Δεν ειναι λοιπον αυταποδεικτες ένοιες ,τουναντίον καθημερινά απαιτείται να αποδεικνύονται όχι σε αλλους αλλα στον εαυτό μας.
Η κατανόηση,η εμπιστοσύνη η Αγάπη καθημερινά δοκιμαζονται και δοκιμαζόμαστε μέσω αυτών.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Ilias έγραψε:Το θέμα αυτό έχει ψιλοξεφύγει από το αρχικό topic.. αλλα το αφήνω γιατί είναι πιστεύω πολύ ενδιαφέρον.. αργότερα ίσως χωριστεί σε ξεχωριστά topic και μεταφερθεί στα κατάληλα θέματα...
Οχι! Σε διαβεβαιωνω οτι δεν εχει ξεφυγει, εστω κι αν φαινεται κατι τετοιο.
Διοτι οταν μπλεκεσαι σε μια συζητηση, οπως εχει γραψει και η Βασω, αναδεικνυονται πολλα ενδιαμεσα ζητηματα που φαινεται πτι κανουν τη συζητηση να λοξοδρομει.

Η ουσια ομως ειναι οτι παντα βρισκομαστε κατω απο το πρισμα του Αρχικου θεματος.

Και το "δευτερο" θεμα που φανηκε οτι τεθηκε,
  • Αν μου ανοιγεις ενα δρομο για να περπατησω, πρεπει να γνωριζω οτι ειναι ασφαλης και ακμαιος.
στην ουσια ειναι μια συνεχεια και επεξηγηση του πρωτου, οπως ειμαι σε θεση πολυ καλα να γνωριζω.

Και κοιταξε τι εννοω:
Ο Σπυρος ειπε οτι η αγαπη ειναι αυταποδεικτη.
Και στην πραγματικοτητα λεει ( υποδεικνυει ) το δρομο της αγαπης σε ολους οσους τον διαβαζουν.

Και ερχεται η Καλλιοπη τελειως φυσιολογικα και "απανταει":
Αλλά τι σημαίνει αγάπη και κατανόηση;
Ειναι όροι που καθημερινά χρησιμοποιούμε αλλά.........και καθημερινά ψάχνουμε να βρουμε.Είναι τυχαίο.Οχι ΄Σπύρο ,δεν ειναι αυταπόδεικτο,όπως λες,τουναντίον.

Δηλαδη δεν κανει τιποτα αλλο απο το να ζηταει την καθαρη σκιαγραφηση του δρομου της αγαπης απο το Σπυρο.
Και φυσικα και εφοσον λαβει την απαντηση, η ερωτηση που ακολουθει ειναι:
Και ποιες εγγυησεις εχεις οτι ο δρομος αυτος ειναι ασφαλης ( ακινδυνος γενικα ) και πολυσυχναστος ( ακμαιος ), αρα χρησιμος;

Επομενως ειμαστε μεσα στο "δευτερογενες" θεμα.


Αν παρεις τωρα ειδικα τα θεματα στα οποια απαντας, για φιλοχρηματια και εγκυροτητα μυησεων, θα δεις οτι τα ιδια πραγματα ισχυουν και μεσα στο χριστιανισμο.
Και οτι αυτα τα φαινομενα δεν μπορουν να εμποδισουν τους πιστους να προχωρησουν.
Διοτι ο Χριστιανισμος οπως και το reiki, βασιζει την αποτελεσματικοτητα του στη συνειδητη προσπαθεια του πιστου και του ανθρωπου που θελει να προχωρησει στην ενωση του με του Θεο!

Και εξ οσων γνωριζω για τις μυησεις, εξωτερικα μεν ειναι "τελετες" εσωτερικα ομως συνιστουν διαδικασιες δια των οποιων σταθεροποιειται η κατασταση στην οποια εχει φτασει ο μυουμενος, ωστε να μπορεσει να συνεχισει το δρομο του ασφαλεστερα πιο περα.
Το ιδιο περιπου συμβαινει και με τα μυστηρια της Εκκλησιας.

Αν παρεις δε και διαβασεις την Φ Ι Λ Ο Κ Α Λ Ι Α( πεντε τομοι, οι οποιοι υπαρχουν και σε εξαιρετικα κατανοητη μεταφραση απο την δυσνοητη καθαρευουσα που ειναι γραμμενη ), θα διαπιστωσεις οτι ολα οσα αναφερεις παρακατω στη δημοσιευση σου περι εγωϊσμου κ.λ.π., περιεχονται μεσα σε αυτη με λεπτομερειες και τεχνικες που θα σε αφησουν κυριολεκτικα αφωνο!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Skapaneas έγραψε:Και εξ οσων γνωριζω για τις μυησεις, εξωτερικα μεν ειναι "τελετες" εσωτερικα ομως συνιστουν διαδικασιες δια των οποιων σταθεροποιειται η κατασταση στην οποια εχει φτασει ο μυουμενος, ωστε να μπορεσει να συνεχισει το δρομο του ασφαλεστερα πιο περα.
Το ιδιο περιπου συμβαινει και με τα μυστηρια της Εκκλησιας
.


Στο μόνο που συμφωνώ είναι η εσωτερική διεργασία...Που άμα δεν γίνει με συνέπεια ούτε η θεία κοινωνία, ούτε το ρέικι μπορεί να σε φέρει στην πνευματική σου αλήθεια...

Και μεταξύ μας τώρα, όσοι έχουν λάβει ρέικι έχουν αρχίσει να βρίσκουν την διαδρομή προς την "θεραπεία" τους...΄Ενας τώρα, ένας λίγο αργότερα...

Τι κρίμα που δεν μπορώ να πω το ίδιο, για όσους "σπρώχνωνται" κάθε χριστουγεννα, πάσχα και 15αύγουστο να κοινωνήσουν :cry:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Βάσω μου συμφωνώ απόλυτα...

Σκαπανέα.. ναί μεν τα θέματα είναι αλληλένδετα.. αλλα το θέμα ας πούμε της εκκλησίας .. έχει ήδη συζητηθεί σε άλλη ενότητα... :D

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”