Δημοσιος Διαλογος Παρουσια Μετεχοντων Τριτων

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Οσο λοιπον οι λειτουργοι φορανε το πατραχηλι, χωρις το οποιο κανενα μυστηριο δεν τελειται στην Εκκλησια, το σωμα ειναι μεν του ιερεα αλλά εκεινη την χρονικη διαρκεια το παραχωρει στο Χριστο για τις λειτουργικες αναγκες.
Δεν προλαβα να διαβασω τι λέει η Βάσω αλλά..........

Αν ήταν ενσαρκωμενος ο Ιησούς με τους "λειτουργούς" του παραπάνω απο οσο σε μενα και σενα .........ζήτω που καήκαμε.
Κάποτε ένας τετοιος λειτουργός με είπε απιστη γιατι ήθελα να μου εξηγήσει γιατι δεν ΄μπορεί να κανει έναν αγιασμο σε μια γειτονία,στην παιδική χαρά ,στην αυλη αλλά μονο για καινουργιο σπιτι ,αυτοκίνητο,κοτερο ,καραβι.Του είπα τότε επι λεξη,ότι αν εκεινος ήταν πιστός του Θεού καλύτερα εγω που είαμι απιστη.Γιατί για μενα ο Θεός είναι μεσα μου και παντου κι αγιάζει κι ευλογεί τους παντες και τα παντα.
Είμαστε ολοι λειτουργοί,του Θείου που ειναι τρισδιάστατο.

Εχω δει λειτοργούς με πετραχήλι που μόνο η ενσαρκωση δεν θα μπορουσε να ειναι του Ιησου ......ίσως καποιου αλλου μπορεί.

Τώρα όσο για τον πετραχήλι ........τα ράσα δεν κανουν τον παπα μήτε τα πετραχήλια!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

galazia_sfaira έγραψε:Του είπα τότε επι λεξη
:D α, ούτε και εσύ κρατάς το στόμα σου κλειστό ε?
Μαζί θα καουμε στην πυρά!!! :) :)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ελα είμαστε και οι δύο τεφαρίκια χαχα
Μα τι να κάνω βρε παιδι μου.
Τοτε να σκεφτείς τον ειχαμε φωνάξει στην γειτονία γιατί χαθηκα 4 παιδιά στην κυριλεξία μεσα σε 5 χρονια.
Του ζητησαμε να κανει έναν αγιασμό στην αλάνα και ώ Θεε .........το πρωτοκολλο δεν του επετρεπε.ΑΚουσον ακουσον .........τελικά εκανε εναν αγιασμο σε ενα σπιτι,ετσι του ειπε ο Θεός ,και ξερεεις πως κινουσε τα δακτυλά του οσο εψελνε;
Φαντασου τα δακτυλα μπλεγμενα όταν εισαι σε αναμονή και ανυπομονησία να τα στριφογυρίζεις....(πλεγμενα τα δακτυλα και ου μεγαλοι να πριστεροφονται...)
Του λεω ..."πατερ τα χερια σου και μονο δειχνουν το ποσο βιαζεσαι να τελειώνεις και να φύγεις"και απαντά ακριβώς στον χρονο που του έθεσα....."κραταγα τον χρονο για την ψαλμωδία""
Α κατακαυμενε λειτουργέ !

ωχ και συ με το πετραχήλι τα βαλες .... :roll:
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ωχ και συ με το πετραχήλι τα βαλες ....

Από τον καιρό που γεννήθηκα...

Και μία ζωή πριν... :D :D

Πόσο ψέμα πια να αντέξεις???

Φαντάζομαι και όσες επόμενες ζωές θα επιλέξω να έρθω εδώ, δεν θα ξεχάσω την απληστία και το ψέμα, την δόξα και τον διαχωρισμό των ανθρώπων. Είτε είναι ιερείς, είτε είναι "δάσκαλοι"...
Θέλω έργα, και όχι λόγια, για την αγάπη και την ενότητα.
Θέλω παραδείγματα μέσα από την ίδια τους την ζωή...
Θέλω να νιώσω το Πνεύμα τους και όχι να ακουσω τα λόγια τους

Ωραία λόγια, ξέρω να λέω κι εγώ...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Skapaneas έγραψε:Να σημειωσω εδω οτι οι βαθμοι της ιερωσυνης ειναι τρεις, οπως ακριβως τρεις ειναι και οι μυησεις στο reiki!
Ισως αυτο να λεει κατι για τη συνεχεια της διδασκαλιας της αιωνιας σοφιας μεσα στον κοσμο ανα τους αιωνες.


Πάνω σ’ αυτό θα ήθελα να κάνω μερικές διευκρινήσεις για τις μυήσεις στο ρέικι, και τις τοποθετώ εδώ που δημιουργήθηκε η ανάγκη…
΄Οποιος όμως θέλει περισσότερες διευκρινήσεις γι’ αυτό το θέμα, τον παρακαλώ να τις κάνει στην σχετική ενότητα για Ρέικι.

Ανοίγω μια μεγάλη παρένθεση…

Οι μυήσεις στο ρέικι είναι η δυνατότητα της αφύπνισης της ανθρώπινης συνείδησης, σε ότι περιέχεται στην φύση του ανθρώπου, και απλά ξεχάστηκε.
Η δυνατότητα «αυτοθεραπείας» ήταν κάτι που ο άνθρωπος είχε σαν «δικαίωμα», όταν ήταν ακόμη συνδεδεμένος με το Πνεύμα του, απο τον καιρό της «κατάβασης» στον υλικό κόσμο.
Οι μυήσεις «επαναφέρουν» την μνήμη στην αρχική αυτή λειτουργία, η οποία όμως δεν αρκεί από μόνη της, χρειάζεται και η δική μας εργασία προς την κατεύθυνση της «θεραπείας», ώστε να ισορροπήσει το θεϊκό με το υλικό μέσα στην καρδιά μας.

Κοινά χρειάζεται εργασία με τις «φλούδες» του κρεμμυδιού που τυλίγει την ανθρώπινη συνείδηση και την εμποδίζουν να φτάσει στον πυρήνα της, στην δημιουργό ουσία, στον θεό.

Με το ρέικι έχουμε ξανά την δυνατότητα να «θεραπεύσουμε» τον εαυτό μας και να ισορροπήσουμε τις δυνάμεις πνεύμα-ψυχή-σώμα, αν έγκαιρα αντιληφθούμε το βάθος της «θεραπείας» που καλούμαστε να επιφέρουμε στον εαυτό μας και δεν θεωρήσουμε την ενέργεια σαν εξωτερικό θαύμα, ενός θεού που στην ουσία δεν μπορούμε να τον αντιληφθούμε.

Γι’ αυτό πάντα λέω στους ανθρώπους που έρχονται στο ρέικι, να μην αφήνουν το «δώρο» αυτό με το περιτύλιγμα. Δεν ήρθε στην μνήμη μας ξανά, για να αναβιώσουμε τον «σωτήρα» της ανθρωπότητας. Το ουσιαστικό δώρο του ρέικι είναι η δυνατότητα της δικής μας «προσωπικής» αφύπνισης, «θεραπεύοντας» κομμάτι κομμάτι όλες τις στοιβάδες που μας απομακρύνουν από την θεότητα μέσα μας.

Κάθε κομμάτι που «θεραπεύουμε» μας φέρνει ολοένα και πιο κοντά στην αλήθεια της ύπαρξής μας και αναγνωρίζουμε πια τον σκοπό μας, και φυσικά και το σχέδιο μας, σαν επιλογή της ψυχής μας, ζώντας με χαρά σ’ αυτόν τον φυσικό κόσμο που ήρθαμε ΜΕ ΤΗΝ ΘΕΛΗΣΗ μας!

Υπάρχουν οι άνθρωποι που θεωρούν όλη αυτήν την εργασία, επίπονη και έτσι δεν εκμεταλλεύονται την ουσία του ρέικι.
Παραμένουν στο «εξωτερικό» περιτύλιγμα της ενέργειας και έτσι βιώνουν σιγά σιγά τους καθαρισμούς, ίσως μόνο σε φυσικό επίπεδο, αφήνοντας απ’ έξω το μεγαλύτερο κομμάτι του εαυτού τους που είναι «κατ’ εικόνα και ομοίωση». Ο χρόνος της αφύπνισης μας είναι αποκλειστικά και μόνο δική μας επιλογή και κανείς δεν θα μας πει αν και πότε είμαστε έτοιμοι για πιο δραστική αποδοχή κάθε «θεραπείας» μας.

Το ρέικι,, όπως και κάθε τι που έχει βαθύτερη σημασία για την συνείδησή μας, δεν είναι ένα «κοσμικό» φαινόμενο που θα κάνει την ζωή μας ξαφνικά ευχάριστη, χωρίς την δική μας συμμετοχή, όπου σαν συμμετοχή εγώ εννοώ την αντίληψη της πραγματικής μας φύσης και την σύνδεση μας με το Πνεύμα μας, ώστε να δρούμε στον υλικό κόσμο, με αυτό και όχι χωριστά από αυτό…

΄Ετσι αναγνωρίζουμε την συμπαντική αγάπη σαν ουσία της ζωής, και τον φυσικό κόσμο σαν ένα ακόμα πεδίο δράσης του Πνεύματος μας, με την υποστήριξη της προσωπικότητας και όχι με την «αρχηγία» αυτής.


Κλείνει η παρένθεση…
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Μιλαμε για δυο διαφορετικα πραγματα, αλλά φαινεται οτι δεν εγινε αρκετα αντιληπτο!

Ο ιερεας-λειτουργος ειναι το ενα και ο Χριστος ειναι το αλλο!
Η εμφανιση του Χριστου, ως του μονου που ειναι σε θεση να προσφερει και να τελεσει τα μυστηρια, μεσα στην εκκλησια ειναι το ενα και η δραση του ιερεα ως ατομου ειναι το αλλο.

Η τελετουργικη διαδικασια, την οποια ο ιερεας καθε φορα δινει το περιθωριο στον Χριστο να πραγματοποιει, δεν εχει καμμια σχεση με τον ιερεα-ανθρωπο, ο οποιος παραμεριζει προσωρινα και αφηνει τον Χριστο να ενεργησει.

Τοτε ακριβως μυστηριακα εκδηλωνεται Ο Χριστος μεσα απο το σωμα του ιερεα.
Και αυτο, για να μην υπαρχει φαινεται παρανοηση απο τους ανθρωπους και για λογους θειας οικονομιας, γινεται μονο οταν ο ιερεας φερει πανω του το πετραχηλι.

Βεβαιως δεν εκλειπουν και οι ανθρωπινες συμπεριφορες του ιερεα κατα τη διαρκεια των μυστηριων. Αλλά αυτο ειναι ανθρωπινο και βαρυνει τον ιερεα, ο οποιος δεν συνειδητοιοιει ενδεχομενως επαρκως τα τεκταινομενα εκεινη την ωρα και το τι συνιστα η δικη του διαμεσολαβηση...

Ομως τα μυστηρια τελουνται κανονικα και Η Θεια Χαρις μεταδιδεται στους μετεχοντες που ειναι παροντες με πιστη στην περεχομενη μυστηριακα ευλογια του θεου!

Η ζωη του ιερεα ειναι καθαρα δικη του υποθεση και αν ο ιδιος δεν ανταποκρινεται και προσωπικα στην μεταδιδομενη δι' αυτου ευλογια και θεια ενεργεια τοτε αυτος χανει και κανεις αλλος απο τους μετεχοντες καθε φορα στο μυστηριο!

Θα πρεπει να επισημανω εδω οτι η εκφορα του λογου απο τον Χριστο δια μεσου του ιερεα ο οποιος και διαβαζει τα καταλληλα κειμενα καθε φορα, ειναι το κομβικο σημειο στην ολη μυστηριακη διαδικασια. Και χωρις αυτους τους λογους, μυστηριο δεν υπαρχει!

Οσοι εχουμε εσωτερικη εμπειρια της παρουσιας και του λογου του Ιησου, ειναι ευκολο να αντιληφτουμε οτι χωρις το λογο βασικα δεν υφισταται εσωτερικη επαφη κατα κανενα τροπο...

Ή πιο απλα ισως, χωρις το λογο και για το επιπεδο εξελιξης στο οποιο βρισκομαστε, παραμενει κλειδωμενη η θεια ενεργεια για μας ολοσχερως.

Διοτι ο λογος ειναι αυτος που αντιλαμβανομαστε και ο οποιος μας εξωθει σε παραγωγικη, δημιουργικη και ...θεραπευτικη δραση.

Αν κανετε μια προσεγγιση με ανοιχτο μυαλο του ολου θεματος, θα δειτε οτι και "η πνευματικη τεχνολογια" reiki η οποια αναδυεται παγκοσμια, πανω σε αυτες τις γραμμες κινειται και τεινει να οργανωθει, μεσα σε αυτα τα προδιαγεγραμμενα προτυπα.

Δειτε για παραδειγμα τις ομαδες που αρχιζουν και οργανωνονται και εδω, μεσα σε αυτο forum. Θα διαπιστωσετε οτι νομοτελειακα ακολουθουν τη γραμμη των πρωτων χριστιανων...
Ο ενθουσιασμος και ο ζηλος που εμφανιζοταν τοτε αναμεσα στους αποδεκτες του Χριστου τοτε, επανεμφανιζεται και παλι τωρα.

Αλλωστε ειναι γραμμενο μεσα στα Ευαγγελια οτι η επανεμφανιση του Χριστου θα γινει μεσω των μαθητων του, πολυ πριν απο την Λεγομενη Δευτερα Παρουσια.

Αυτο βιωνουμε τωρα και αυτη ειναι η εποχη μας, η Εποχη του Υδροχοου. Και αυτο οφειλουμε να τα κατανοησουμε σε βαθος.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Skapanea θα αρχίσω από το τέλος, γιατί άγγιξες ένα πολύ ευαίσθητο για μένα θέμα με την σύγκριση των ομάδων ρέικι με τους πρώτους χριστιανούς.
Εχτές είχα αρχίσει να γράφω γι' αυτό, αλλά το θεώρησα πολύ πρώιμο για να το βάλω στο φόρουμ.

Τα βήματα στο ρέικι γίνονται με σταθερή συνισταμένη την αγάπη, και την γνώση του Εαυτού μας.
Καμία σχέση δεν έχουν με τις ομάδες των πρώτων Χριστιανών, που περιείχαν και φανατισμό και λίγη κατανόηση των λόγων του Ιησού, ο οποίος σε πληροφορώ, καθόλου δεν ήταν και είναι ευχαριστημένος με την ομαδοποίηση των ανθρώπων κάτω από το όνομά του.
Ο λόγος του παρεξηγήθηκε και το ξέρεις...όπως το ξέρω κι εγώ.

Καμία σύγκριση με την γνώση που αποκτάς για τον Εαυτό σου, με τον θεό και τον Ιησού που μας "δείχνει" η θρησκεία μας.

Δεν θεωρώ (και είναι αποκλειστικά δική μου γνώση) ότι θα μπορούσε ποτέ όχι μόνο ο Ιησούς, αλλά οποιοσδήποτε εκ των "πάνω" να πλησιάσει ένα "αθεράπευτο" σώμα και να λειτουργήσει μέσα από αυτό!!!

Για να έχεις τον Λόγο του, θα πρέπει να έχεις βρει την θεότητα του Εαυτού σου, όπου αυτό σημαίνει, ότι δρας στο σύνολο και όχι στην ατομικότητα.

Αν διαβάσεις όσα μηνύματα έχει στείλει για την "θεραπεία", αναφέρει σαν πρωταρχικό μέλημα την "θεραπεία" του εαυτού μας προτού καν αποφασίσουμε να σκεφτούμε την "θεραπεία" των άλλων.

Αν ο Ιησούς δρούσε μέσα από το σώμα του κάθε "αθεράπευτου" ιερέα, και τελούσε ο ίδιος τα μυστήρια, πες μου τότε γιατί δεν θεραπεύονται ως δια μαγειας οι άνθρωποι που τα λαμβάνουν???

Αν ήταν τόσο απλό, τότε η ανθρωπότητα θα βάδιζε ομαδικά προς την εξέλιξη...Βλέπεις εσύ κάτι τέτοιο?

Αδικο το θεωρώ αυτό που λες για τον Ιησού, συγκεκριμένα. Γιατί τότε δεν είναι αλήθεια όσα λέει για την κατάργηση κάθε θρησκείας, και στην θέση της να εγκαθιδρύσουμε την ΑΓΑΠΗ, όπου εκεί δεν υφίσταται διαχωρισμος ανθρώπων, πίστης, εννοιών.

Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να κατανοήσω τον Ιησου, τον Λόγο και την Αγάπη, να δρουν μέσα από ένα σώμα απλά, χωρίς ο χαρακτήρας αυτού του σώματος να μην έχει "υποδεχθεί" στην συνείδησή του το Πνεύμα του και να μην εργάζεται προς την κατεύθυνση της αγάπης όλων των όντων που υπάρχουν στον πλανήτη...

Αδύνατον να το κατανοήσω, και από προσωπική εμπειρία, αλλά και από την λογική μου, που την έχω για να μπορώ να ξεχωρίζω στον υλικό κόσμο την πνευματική συνείδηση, από την "αχόρταγη" συνείδηση του ενστίκτου του ανθρώπου.

Οτι είναι θείο, είναι αγάπη
Οπου υπάρχει ο Λόγος του, υπάρχει αγάπη
Οπου υπάρχει η δράση του, υπάρχει αγάπη

Αυτό μόνό αναγνωρίζω εγώ τουλάχιστον, σαν Ιησού!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε:Ο λόγος του παρεξηγήθηκε και το ξέρεις...όπως το ξέρω κι εγώ.
Ο λογος του ναι, παρεξηγηθηκε και παρερμηνευτηκε, οπως μπορει να γινει με το λογο οποιουδηποτε. Και δεν μπορω να φανταστω καποιον ο οποιος αντιλαμβανεται ακριβως το περιεχομενο των λογων του αλλου. Ο λογος ειναι γεφυρα μεταξυ των ανθρωπων ναι, αλλά το μονο που μπορει να κανει ειναι να μεταφερει την πραγματικοτητα του ενος στον αλλο και τιποτα αλλο.
Ο αλλος λοιπον τωρα, αν θελει να διασφαλιστει απο παρερμηνειες, επιβαλλεται να παρει την ερμηνεια του και να την θεσει υπ' οψη του αρχικου συντακτη... Ειδικα οταν προκειται να θεσει σε εφαρμογη αυτο το λογο.
Ο λογος του Ιησου δεν εδοθη και δεν διδεται στον κοσμο, για να τον βαλουν οι ανθρωποι στην βιτρινα και να τον καμαρωνουν ως τροπαιο τους προσωπικο.
Ο λογος του Ιησου ο ενεργος και τομοτερος υπερ πασαν διστομον μαχαιραν, οφειλει να περασει δια μεσου των ανθρωπων στην καθημερινη πραγματικοτητα, ως πραξη χειροπιαστη και ακμαια, με οποιο τροπο μπορει και δυναται ο καθεις, αφου ομως πρωτα παρει την εγκριση του ιδιου του Ιησου.

Ποσα πραγματα θα ειχαν αποφευχθει μεσα στην Εκκλησια, αν ειχε γινει αυτο το απλο βημα της εσωτερικης προσεγγισης του Ιησου για την επισφραγιση της ερμηνειας των λογων του απο τους ερμηνευτες του και ποσο διαφορετικη θα ηταν η εικονα που εχουμε σημερα για τους ιερεις.
Vaso έγραψε:Δεν θεωρώ (και είναι αποκλειστικά δική μου γνώση) ότι θα μπορούσε ποτέ όχι μόνο ο Ιησούς, αλλά οποιοσδήποτε εκ των "πάνω" να πλησιάσει ένα "αθεράπευτο" σώμα και να λειτουργήσει μέσα από αυτό!!!

Αν ο Ιησούς δρούσε μέσα από το σώμα του κάθε "αθεράπευτου" ιερέα, και τελούσε ο ίδιος τα μυστήρια, πες μου τότε γιατί δεν θεραπεύονται ως δια μαγειας οι άνθρωποι που τα λαμβάνουν???

Αδικο το θεωρώ αυτό που λες για τον Ιησού, συγκεκριμένα. Γιατί τότε δεν είναι αλήθεια όσα λέει για την κατάργηση κάθε θρησκείας, και στην θέση της να εγκαθιδρύσουμε την ΑΓΑΠΗ, όπου εκεί δεν υφίσταται διαχωρισμος ανθρώπων, πίστης, εννοιών.

Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να κατανοήσω τον Ιησου, τον Λόγο και την Αγάπη, να δρουν μέσα από ένα σώμα απλά, χωρίς ο χαρακτήρας αυτού του σώματος να μην έχει "υποδεχθεί" στην συνείδησή του το Πνεύμα του και να μην εργάζεται προς την κατεύθυνση της αγάπης όλων των όντων που υπάρχουν στον πλανήτη...
Στην προκειμενη περιπτωση, δεν αναφερομαι στη συνειδητη πνευματκη επαφη των λειτουργων με Τον Ιησου Χριστο, αλλά στη χρησιμοποιηση τους απο Αυτον μεσα στους αιωνες, με την εγκριση τους παντα αφου δεχονται τη χειροτονια, προκειμενου να παραμεινει σε λειτουργικοτητα ο λογος του μεσω των μυστηριων και της επιδαψιλευομενης ( χορηγουμενης ) δια αυτων ( των μυστηριων) ευλογιας στους πιστους.

Για να καταλαβεις τι λεω, σκεψου τουτο:

Ποια θα ηταν η κατασταση του κοσμου σημερα απο πνευματικη αποψη, αν δεν υπηρχε συγκροτημενη και οργανωμενη Εκκλησια;

Πως θα ειχε διασωθει ο ερχομος του στη Γη και το εργο το οποιο επιτελεσε τοτε και δια μεσου των αιωνων μεχρι και σημερα;

Που θα ειχαν βρει καταφυγιο και πνευματικη παρηγορια δισεκατομμυρια ανθρωποι οι οποιοι δεν ειχαν και δεν εχουν τη δυνατοτητα πνευματικων επαφων και εσωτερικων πτησεων;

Υπαρχουν εκατονταδες χιλιαδες ή και εκατομμυρια αγιοι, οι οποιοι αναδειχθηκαν σαν γνησιοι και αποτελεσματικοι εργατες του λογου Του, μεσα στις ταξεις και τους κολπους της εκκλησιας, εργαζομενοι σκληρα, σε συνθηκες απεριγραπτες για μας τους κοινους θνητους και τα καταφεραν. Και αφου μπορεσαν εκεινοι μπορουμε και εμεις, καθως λες ! ! !
Καταφεραν να απαλλαγουν απο τα παθη και τις αδυναμιες της σαρκας, να καθαριστουν απο την αμαρτια ( ας μην τρομαζει η λεξη ), να "εξοφλησουν" τις καρμικες τους υποχρεωσεις ( κι ας μη το ελεγαν ετσι ) και να ακολουθησουν την οδο που ολοι μας εδω μεσα ( στο forum ) θελουμε να περπατησουμε.

Δεν αδικω λοιπον κανεναν απολυτως!

Και αν φαινεται οτι συμβαινει κατι τετοιο, απλα οφειλεται σε "παρερμηνεια" των λογων μου ή σε ασαφη διατυπωση τους απο μενα της σκεψης μου.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Skapaneas έγραψε:Ο λογος του ναι, παρεξηγηθηκε και παρερμηνευτηκε, οπως μπορει να γινει με το λογο οποιουδηποτε. Και δεν μπορω να φανταστω καποιον ο οποιος αντιλαμβανεται ακριβως το περιεχομενο των λογων του αλλου. Ο λογος ειναι γεφυρα μεταξυ των ανθρωπων ναι, αλλά το μονο που μπορει να κανει ειναι να μεταφερει την πραγματικοτητα του ενος στον αλλο και τιποτα αλλο.
Ο λόγος του δεν παρερμηνεύθηκε από όσους είχαν πνευματική συνείδηση.
Στους άλλους η θρησκεία μετάφρασε κατά βούληση τον λόγο του και δημιούργησε έναν Πατέρα που τιμωρεί και στην "φυλάει" στην γωνία...

Ακόμα και η έννοια "πατέρας" παρευρμηνευθηκε...
Και η θρησκεία πρόσδωσε στον Πατέρα και το "Χριστιανός", λες και οι άλλες θρησκειες είχαν άλλον "πατέρα"...Αλλά όμως η ίδια η θρησκεία μας μιλάει για ΕΝΑΝ ΘΕΟ ΠΑΤΕΡΑ ΠΑΝΤΟΚΡΑΤΟΡΑ...

Οι άλλοι τι έχουν δηλαδή? Πατριό???

Και ποιός θέλει να πιστέψω αυτές τις αναλήθειες και να συνενώ ότι ο Ιησους παρουσιάζεται σαν πνευματική δύναμη και στους ιερείς μιας θρησκειας που ο ίδιος αποστρέφεται?
Γιατί ποτέ δεν μίλησε για άλλον πατέρα, εκτός από τον ΕΝΑΝ...

Την ένωση των ανθρώπων που "ονειρεύτηκε", την ονειρεύομαι και εγώ, Skapanea, όχι γιατί αγαπώ τον Ιησού, αλλά γιατί "γνωρίζω" τον ΕΝΑΝ...
Και αν "αγωνίζεσαι" γι' αυτήν, δεν έχει να κάνει με την διάκριση, για το ποιός είναι πιστός στις αρχές της θρησκείας του, αλλά για το ποιός είναι έτοιμος να δεχθεί το πνεύμα του, και μέσα από αυτό, την ένωσή του με το ΕΝΑ.
Ποια θα ηταν η κατασταση του κοσμου σημερα απο πνευματικη αποψη, αν δεν υπηρχε συγκροτημενη και οργανωμενη Εκκλησια;

Πως θα ειχε διασωθει ο ερχομος του στη Γη και το εργο το οποιο επιτελεσε τοτε και δια μεσου των αιωνων μεχρι και σημερα;
Η κατάσταση του κόσμου σήμερα θα ήταν σαφώς καλύτερη...Δεν θα υπήρχαν οι διαμάχες για την αυθεντικότητα του θεού...τουλάχιστον...
Ούτε θα είχε χυθει τόσο αίμα, στο όνομα ενός "ανθρώπου" που μίλησε για ενότητα, όσο κανείς άλλος στην ιστορία...

Ποιά η διάκριση των χριστιανών σαν πηγή έμπνευσης εννοώ, από τους μωαμεθανούς? Και οι δυο θρησκείες έσφαξαν και σφάχτηκαν για να επιβάλλουν τον έναν Θεό, που το μόνο που άλλαζε σ' αυτόν είναι το "χρώμα" του...

Οι βαθύτερες πνευματικες αλήθειες, όλων των "φωτισμένων" ανθρώπων που ήρθαν για να βοηθήσουν την ανθρωπότητα, δεν ήταν να οργανώσουν τον κόσμο σε παρατάξεις...
΄Ηρθαν για να ανοίξουν τον δρόμο της επιστροφής, που είχε "κλείσει" για τους ανθρώπους που είχαν "εγκλωβιστεί" στον υλικο΄κόσμο...
Και ευτυχώς...πέρα από θρησκείες, και παρατάξεις, ο δρόμος άνοιξε, μέσω των μυήσεων αυτών των "φωτισμένων"....

΄Οτι μπορώ εγώ, μπορείτε όλοι...λέει και ξαναλεει! Και όποιος πιστός το επαναλάβει θεωρείται από την εκκλησία "αντίχριστος" και "αιρετικος"...

Λυπάμαι γι' αυτήν την κατάντια!!!

΄Οσοι τελουν τα μυστήρια της θρησκείας μας, λυπάμαι που θα στο πω, απέχουν πολύ από το πνεύμα του Ιησού, και ούτε οι ίδιοι δεν το πιστεύουν...
Γιατί αν το πίστευαν, θα κρατουσαν αυτό το πνεύμα του ζωντανό και στην ζωή τους εδώ...Θα αισθανόντουσαν τουλάχιστον ευγνωμοσύνη για αυτήν την διάκριση, να έχουν το δικο του πνεύμα συνεργάτη στα μυστήρια, που κατάντησαν υποχρεώσεις μιας κοινωνίας βαθιάς νυχτωμένης...

Και πόσο λυπάμαι γι' αυτό, δεν μπορείς να το φανταστείς...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

όλα παντου ακόμα και στην εκκλησία είναι ένα παιχνίδι δύναμης και εξουσίας... αν οι πιστοί.. δεν ήταν "τυφλοί" η εκκλησία δεν θα είχε τόση δύναμη ούτε τόση εξουσία στα χέρια της...
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

  • Οποιος απορριπτει

    τους ευρισκομενους σε πλανη

    ακολουθει το δρομο τους !
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Skapanea, κάνεις λάθος...
Κανέναν δεν απορρίπτω...απλά δεν ακολουθώ την πλάνη του...Ο ίδιος μπορει να έχει όποιον δρόμο θέλει, αλλά χωρίς εμένα...

Απλά είπα φωναχτά την σκέψη μου και την μοιράστηκα μαζι σας. Κανέναν δεν προσπαθώ να πεισω...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε:Skapanea, κάνεις λάθος...
Κανέναν δεν απορρίπτω...απλά δεν ακολουθώ την πλάνη του...Ο ίδιος μπορει να έχει όποιον δρόμο θέλει, αλλά χωρίς εμένα...
Απλά είπα φωναχτά την σκέψη μου και την μοιράστηκα μαζι σας. Κανέναν δεν προσπαθώ να πεισω...
Μπορει να φαινεται οτι κανω λαθος...

Αλλα λες
Ο λόγος του δεν παρερμηνεύθηκε από όσους είχαν πνευματική συνείδηση
και αυτο προϋποθετει οτι υπαρχουν ανθρωποι με πνευματικη συνειδηση.

Και πως αυτοι οι ανθρωποι την αποκτησαν;

Αν γεννηθηκαν ετσι, τοτε δεν εχει καμια αξια η ανθρωπινη ζωη, εφοσον δεν μπορουμε να την αναπτυξουμε και ολοι οι υπολοιποι.

Αν παλι την αναπτυξαν κατα τη διαρκεια πολλων και βασανιστικων ζωών, τοτε απο καποιους διδαχτηκαν...

Και αυτοι φυσικα απο καποιους αλλους...

Αρα εχει νοημα η ζωη μας τελικα στη Γη.

Και γι' αυτο αξιζει να τη ζουμε και να την απολαμβανουμε σε ολες τις εκφανσεις της, οσο κι αν ζοριζομαστε μερικες φορες.

Αν λοιπον μερικοι απο μας εχουν πνευματικη συνειδηση, πως ανεχονται να υπαρχουν ανθρωποι του Θεου ( ολων των θρησκειων και δεν εξαιρω κανενα ) που πλανωνται και να "αδιαφορουν";

Ειδικα οταν εχουμε ανθρωπους που υπηρετουν Τον Θεο Στο Ονομα Του Ιησου Χριστου, εχουμε ενα λογο παραπανω να τους συνδραμουμε και να τους "ανοιξουμε" τα ματια.

Διοτι ας μην ξεχναμε οτι ανθρωποι ειναι και αυτοι. Οδηγοι που "εχασαν" την ικανοτητα της συνειδητης ανιχνευσης του δρομου προς το φως.

Και εχουμε ενα λογο παραπανω εμεις, διοτι κι εμεις στον Ιησου προσβλεπουμε για καθοδηγηση και προστασια απο τις παγιδες του λαβυρινθωδους δρομου προς το φως.

Εκτος και εχουμε ασφαλεις και καθαρες πληροφοριες οτι ο Ιησους Χριστος τους εχει απορριψει σημερα και δια παντος ολους αυτους τους λειτουργους του, οι οποιοι για δυο χιλιαδες χρονια κρατανε το δρομο ανοιχτο για να βαδιζουμε βημα βημα ολοι εμεις που δεν μπορουμε να κανουμε αλματα πνευματικα.

Οποτε σε αυτη την περιπτωση πρεπει να παρουσιασουμε αυτες τις πληροφοριες για να τεκμηριωσουμε τυς ισχυρισμους μας.

Διαφορετικα κινδυνευουμε να γινουμε χειροτεροι απο αυτους που λεμε οτι βρισκονται σε πλανη.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Σκαπανέα, δεν τεκμηριώνεται το Πνεύμα...ούτε οι πνευματικοί διάλογοι...

Δεν θα σου πω εγώ αν απορρίπτει ο Ιησούς τους λειτουργούς του. Θα σου το πει η "κατάντια" των πιστών, που δέχονται τα μυστήριά του...

Η πνευματική αφύπνιση γίνεται με απόφαση της ψυχής σου...Δεν γίνεται γιατί σου το λέει η Βάσω...
Από την λαχτάρα σου να συναντήσεις ο ίδιος τον θεό απ'ευθείας, και όχι μέσα από τους "λειτουργούς" του.

Απ' ευθείας σύνδεση...που δεν έχει τεκμηρίωση άλλη από την επίγνωση της ζωής σου, σαν συνειδητός άνθρωπος, και όχι σαν άνθρωπος που υπακούει σε ανθρώπους, όποια μάσκα κι αν φοράνε...

Η πνευματική συνείδηση έχει προσπάθεια και αγώνα προς τα μέσα. Η θρησκευτική συνείδηση έχει προσπάθεια και αγώνα προς τα έξω..

Ο ένας δρόμος είναι δύσκολος γιατί δεν τεκμηριώνεται
Ο άλλος δρόμος είναι εύκολος, γιατί δεν χρειάζεται τεκμηρίωση...Είναι δεδομένος

Διαλέγεις και παίρνεις...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Υπαρχουν "αναξιοι" και αρχομανεις και χρηματολαγνοι δασκαλοι του REΪKI ή οχι;

Οι μυησεις που δινουν ειναι εγκυρες ή οχι;

Το ερωτημα ειναι παρα πολυ απλο και πρακτικο.

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”