Δημοσιος Διαλογος Παρουσια Μετεχοντων Τριτων

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Δήμήτρη μου "ενσάρκωση" λέγεται και αυτός ο τρόπος!!!
΄Αλλος, από αυτό που φανταζόμαστε, αλλά ναι είναι εδώ!!!

Μας το υποσχέθηκε, δεν μπορούσε να είναι αλλιώς...και όλοι το νιώθουν, ακόμα και αν δεν το πιστεύουν!!! :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

Κατά την προσωπική μου γνώμη έχει ξαναγεννηθεί πολλές φορές πριν και μετά από τότε.
Οι άνθρωποι πλάθουν μια εικόνα φαντασίας όπου πιστεύουν πως υπήρχαν τότε εκείνοι που άκουγαν και οι "κακοί" άλλοι που δεν πίστευαν. Και φυσικά όλος ο κόσμος τώρα ακούω να λέει "αν ζούσα τότε εγώ θα είχα καταλάβει".
Ήρθε αλλιώς την εποχή των Ιχθύων(πνεύμα, θυσία, νερό κα), ήρθε αλλιώς τώρα (Υδροχόος, αέρας=νόηση, αποδοχή διαφορετικότητας των δρόμων κα).
Σε μια κοινωνία λοιπόν που ο νους έχει εξασκηθεί και δεν μπορεί να εμπιστευτεί δεν θα επέλεγε την ενσάρκωση αυτή τη φορά να έρθει στη γη
Θα έλεγα πως την επέλεξε και για να ξεμπερδέψει το νου. :)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nikos την 20 Σεπ 2007 6:41 pm, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
There is a difference between knowing the path and walking the path
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

"ενσάρκωση" λέγεται και αυτός ο τρόπος!!!
Βέβαιος και είναι ενσάρκωση, εννοούσα όχι με τον ίδιο τρόπο αλλά δεν το διατύπωσα καλά .

Θα έλεγα πως την επέλεξε και για να ξεμπερδέψει το νου.
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Δεν πιστεύω ότι τον είχαν καταλάβει τότε, δεν πιστεύω ότι τον έχουν καταλάβει σήμερα. Ο Ιησούς παραμένει για όλους τους «χριστιανούς» ο θείος σπινθήρας παρα τω Θεώ, και έτσι του απευθύνονται…
Και τότε λάθος, και σήμερα ακόμα εξακολουθεί να υπάρχει η απόσταση…
Αυτός και εμείς!
΄Ετσι η «ενσάρκωση» δεν μπορεί να γίνει με απόλυτη μορφή. Γιατί όλοι μπορεί να το «ελπίζουν», αλλά σχεδόν κανείς δεν θα το άντεχε, αν συνέβαινε.
Ο Ιησούς ο φίλος μας! Μπορεί κάποιος να το εκστομίσει?
Το «φίλος» παραπέμπει σε μια οικειότητα, που δεν είναι για εμάς τους ταπεινούς ανθρώπους επιτρεπτή…΄Ετσι δεν μπορούμε να τον αντιληφθούμε με την «νέα μορφή». Θα παραμένει πάντα ο «θεός» που θα έρθει για να μας βοηθήσει…
Και ας έλεγε και λέει πάντα… «αν δεν βοηθήσετε τον εαυτό σας!»

Δεν ξέρω αν έχει ενσαρκωθεί περισσότερες φορές, όμως γιατί όχι?
΄Οταν έρχεσαι από άλλα επίπεδα ύπαρξης δεν ελέγχεσαι από την ύλη, αλλά την ελέγχεις. ΄Οταν έχεις γνώση της αιώνιας ζωής, το που θα βρεθείς είναι πια θέμα επιλογής και εμπιστοσύνης.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

Αφαίρεσα κάποιες λέξεις από το παραπάνω ποστ, γιατί ίσως έθιξα κάποιον μέσα από τα προσωπικά μου σχόλια.
Ζητώ συγγνώμη προκαταβολικά για τον συναισθηματικό παρορμητισμό μου που μπορεί άθελά μου να έβλαψε το διάλογο.

Χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανέναν σε ένα τόσο ευαίσθητο και λεπτό θέμα που αφορά το πρόσωπο αυτό κλείνω με την δική μου πεποίθηση πως τα άτομα που έχουν βοηθήσει τον κόσμο αυτό δεν είχαν ποτέ ένα λαμπάκι να αναβοσβήνει πάνω από το κεφάλι τους ώστε να γίνουν αντιληπτά ως κάτι το διαφορετικό. Και μάλλον δεν είναι η αλήθεια να βρούμε εκείνους, αλλά τις όποιες διδαχές μας έχουν αφήσει να τις νιώσουμε μέσα μας.
There is a difference between knowing the path and walking the path
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Δεν αισθάνομαι ότι έθιξες κάποιον...αλλά εσύ το νιώθεις καλύτερα... :wink:

Εγώ δεν θα ήθελα να έχω άλλη συμμετοχή σ' αυτό το θέμα, γιατί σίγουρα ο καθένας μας έχει τις ιερες στιγμές μαζί του, και κανείς μας δεν έχει δικαίωμα να τις απομυθοποιήσει, χάρη ενός διαλόγου...

Μπορεί, όπως λες Νίκο, τα άτομα που έχουν βοηθήσει και βοηθούν ακόμα τον κόσμο αυτόν, να μην έχουν λαμπάκι στο κεφάλι για να φαίνονται διαφορετικοί, όμως είναι διαφορετικοί, και χωρίς το λαμπάκι!!!

Είναι αυτοί που άμα είσαι κοντά τους νιώθεις ασφάλεια, γαλήνη, αγάπη, φως. Για τους "κοινούς" ανθρώπους αυτά περιέχουν όλη την ουσία των διδαχών τους.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

Μου φάνηκε επιθετικό το μήνυμα ξαναδιαβάζοντάς το οπότε επειδή στο ίντερνετ γίνεται εύκολα η παρανόηση...
Σίγουρα συναισθηματικά πάντως δεν είχα πρόθεση για κάτι τέτοιο :D
σίγουρα ο καθένας μας έχει τις ιερες στιγμές μαζί του, και κανείς μας δεν έχει δικαίωμα να τις απομυθοποιήσει, χάρη ενός διαλόγου
Συμφωνώ
Είναι αυτοί που άμα είσαι κοντά τους νιώθεις ασφάλεια, γαλήνη, αγάπη, φως. Για τους "κοινούς" ανθρώπους αυτά περιέχουν όλη την ουσία των διδαχών τους
Συμφωνώ πως είναι η ουσία και πως νιώθεις και αυτά τα συναισθήματα κοντά τους :)
There is a difference between knowing the path and walking the path
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ζητώ συγγνώμη προκαταβολικά για τον συναισθηματικό παρορμητισμό μου που μπορεί άθελά μου να έβλαψε το διάλογο.
Tί εννοείς Νίκο σε παρακαλώ και δεν κατάλαβα;
Ποιόν πότε γιατί;
Τι μπορεί να έβλαψε μια τόση όμορφη κουβέντα...
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ποιόν πότε γιατί;
Τι μπορεί να έβλαψε μια τόση όμορφη κουβέντα...
Τίποτα δεν μπορεί να "βλάψει" μια όμορφη κουβέντα που η πρόθεση των συμμετεχόντων είναι εκ των προτέρων αγνή!
΄Ολοι αισθάνονται την ανταλλαγή απόψεων, που δεν προάγει την απόλυτη πεποίθηση κανενός, αλλά διευκολύνει την διεύρυνση της σκέψης μας.

Ο Νίκος απλά ευαισθητοποιήθηκε λίγο περισσότερο, γνωρίζοντας ότι οι εκφράσεις μέσα από το διαδίκτυο δεν είναι από όλους ίσως κατανοητές...

΄Ομως Νίκο, σε διαβεβαιώ, ότι όλοι αισθάνονται, ακόμα και μέσα από "απρόσωπα" μηνύματα, την ευαισθησία και την αγάπη του κάθε συμμετέχοντα σε έναν διάλογο, ώστε να γνωρίζουν ότι το μοίρασμα που γίνεται εδώ, μόνο φως μπορεί να φέρει στον δρόμο μας. Τουλάχιστον εγώ αυτό εισέπραξα, και είμαι σίγουρη ότι το ένιωσαν και οι άλλοι! :)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

΄Ομως Νίκο, σε διαβεβαιώ, ότι όλοι αισθάνονται, ακόμα και μέσα από "απρόσωπα" μηνύματα, την ευαισθησία και την αγάπη του κάθε συμμετέχοντα σε έναν διάλογο,
Ακριβώς όπως το λεει η Βάσω.Τα μηνύματα είναι εντος εισαγωγικών "απρόσωπα".Εγω οταν γράφω ...μιλώ και με ακουτε ακόμα και στον τόνο,και στην χροιά............πηγαινε στο θεμα μουσική να δείς πως τραγουδάω........Εικόνα
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Kαλλιόπη μου όχι μόνο σε "βλέπουμε" την ώρα που χορεύεις, αλλά αισθανόμαστε κάθε σου κίνηση σαν συναίσθημα, μιας και η αλληλεπίδραση μεταξύ μας δεν γνωρίζει χιλιομετρικούς περιορισμούς :D

΄Ομως ας συνεχίσουμε τον δημόσιο διάλογο... :wink:

Περιμένουμε τον συντονιστή μας, για να σε "οδηγήσει"...

Οι παρενθέσεις, ίσως να φαίνονται σαν αποκλίσεις από το θέμα, όμως είναι για όλους ωφέλιμες, γιατί προσθέτουν άλλη μια παράμετρο "φωτός" στην αποκρυπτογράφηση του εαυτού μας.

Και είναι πάντα ευλογημένες :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ετσι νοιώθω κι εγω για τις παρενθέσεις,ειναι παντα λειτουργικές και ευλογημενες.
Θεωρω ότι και σε αυτοτο θεμα,όπως και στα αλλα, ολοι "οδηγουμαστε" φαινομενικά.
Στην ουσία απλά βρίσκουμε ο καθένας την αντανακλαση του στα λεγόμενα και εκφραζόμαστε ανάλογα.
Οπως κι αν γίνετι παντως μου αρέσει και η καταθεση και η έκθεση συναισθημάτων και εσωτερικών διεργασιών.Νομίζεις ότι λες ένα συγκεκριμενο και ξαφνικά ανακαλύπτεις εσύ ο ίδιος ότι εχεις πάει περα απο τα κατατιθέμενα και εκτεθέντα.....είναι σαν την σκαπάνη που ολο βαθαίνει... βαθαίνει...
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

Δεν έγινε κάτι σοβαρό sfaira! Απλώς επειδή κάποια από τα γραφόμενα μπορεί να "ακούγονταν" επιθετικά στον τρόπο διατύπωσης στον οποιονδήποτε, αφαίρεσα κάποια προληπτικά. Δεν είχαν να κάνουν με απάντηση σε κάτι που ειπώθηκε πιο πριν ή κάποιον. Απλώς προληπτικά, τίποτα άλλο. :D
Ο Νίκος απλά ευαισθητοποιήθηκε λίγο περισσότερο, γνωρίζοντας ότι οι εκφράσεις μέσα από το διαδίκτυο δεν είναι από όλους ίσως κατανοητές...
Αυτό που είπε η Βάσω έγινε.
΄Ομως Νίκο, σε διαβεβαιώ, ότι όλοι αισθάνονται, ακόμα και μέσα από "απρόσωπα" μηνύματα, την ευαισθησία και την αγάπη του κάθε συμμετέχοντα σε έναν διάλογο
Συμφωνώ γενικά! Καλού-κακού όμως... :D

Κλείνει η παρένθεση-παρέμβαση :roll:
There is a difference between knowing the path and walking the path
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Ο Ιησους ποτε δεν επαψε να ειναι παρων μεσα στον κοσμο οντως!

Ο Ιησους ποτε δεν επαψε να φροντιζει και να μεριμνα τους πιστους του.

Και αναφερομαι φυσικα στην Εκκλησια! Διοτι καθε ιερεας ειναι και μια ξεχωριστη ενσαρκωση του Ιησου Χριστου!

Με αυτη την εννοια και με αυτη την εσωτερικη μας οραση αφυπνισμενη, Ο Χριστος ειναι συνεχως αναμεσα μας!

Ειναι ομως ευλογη η απορια: Μπορει ο Ιησους Χριστος να κανει τις ασκημιες που κανουν ορισμενοι απο τους λειτουργους του; Μπορει να εχει συμπεριφορες που πολυ απεχουν απο το προτυπο που αφησε ζων για πρωτη φορα με το φυσικο του σωμα στη Γη ως Ο Χριστος;

Η βεβαιοτητα μου ειναι οτι Ο Ιησους Χριστος ζει μεσα απο τους λειτουργους και παλι, δρων και παλι αποτελεσματικα μεσω των μυστηριων της Εκκλησιας. Δηλαδη οι λειτουργοι του, προσφερουν το σωμα τους Στον Κυριο, για να το χρησιμοποιησει μεσα στην Εκκλησια.

Οσο λοιπον οι λειτουργοι φορανε το πατραχηλι, χωρις το οποιο κανενα μυστηριο δεν τελειται στην Εκκλησια, το σωμα ειναι μεν του ιερεα αλλά εκεινη την χρονικη διαρκεια το παραχωρει στο Χριστο για τις λειτουργικες αναγκες.
Οταν το μυστηριο ολοκληρωθει και οι ιερεις απεκδυθουν την ιερατικη τελετουργικη στολη τους, τα αμφια, τοτε το σωμα του καθενος επανερχεται πληρως στην κατοχη του για τις δικες του αναγκες ενσαρκωσης.

Να σημειωσω εδω οτι οι βαθμοι της ιερωσυνης ειναι τρεις, οπως ακριβως τρεις ειναι και οι μυησεις στο reiki!
Ισως αυτο να λεει κατι για τη συνεχεια της διδασκαλιας της αιωνιας σοφιας μεσα στον κοσμο ανα τους αιωνες.

Και κατι ακομα το οποιο ειναι εξαιρετικα σημαντικο!

Το οτι μπορει να αλλαζει η μορφη με την οποια παρεχεται η διδασκαλια σημερα ( reiki ), δεν σημαινει κατα κανενα τροπο οτι απορριπτεται η περασμενη μορφη ( Εκκλησια ).

Ο Θεος δεν εγκαταλειπει με τιποτα το εργο του και την επεμβαση του μεσα στον κοσμο. Μπορει να αναπροσαρμοζει τις δωρεοδοτικες επεμβασεις του για χαρη των ανθρωπων, αλλά δεν απορριπτει ο,τι εχει πραξει!

Μια μικρη αναδρομη στη μνημη μας θα μας πληροφορησει οτι υπαρχουν δεκαδες εκατομμυρια μαρτυρες του Χριστιανισμου, οι οποιοι θυσιασαν τη ζωη του για χαρη του με μια αυταπαρνηση αξιοθαυμαστη.

Υπαρχουν σημερα αντιστοιχα παραδειγματα αυτου του μεγεθους σε ποιοτητα και σε ποσοτητα και σε ποιο χωρο της ανθρωπινης εκδηλωσης;

Υπαρχουν "εκατομμυρια" μαρτυριες για εσωτερικες επικοινωνιες των αληθινων πιστων χριστιανων με τον Ιησου Χριστο.

Μοναχοι, ασκητες, αναχωρητες, στη διαρκεια των εικοσι αιωνων του Χριστιανισμου, εχουν εκτελεσει καθε ειδους ασκηση σωματικη, ψυχικη και πνευματικη για να καταφερουν να καθαρισουν το σωμα τους και το πνευμα τους απο τα περιττα βαρη των λαθων της ανθρωπινης φυσης και να επαναφερουν την ψυχη τους στο αρχεγονο καλλος, καθιστωντας ετσι τον εαυτο τους αξιο για την εκδηλωση δια αυτων της Θεοτητος.

Ο χριστιανισμος προσφερει μια σταθερη βαση λειτουργιας της εσωτερικοτητας, κρατωντας τους πιστους συνδεδεμενους με το Σωμα της Θεοτητας Ενεργα και αποτελεσματικα.

Το μυστηριο της Θειας Ευχαριστιας και κατα ακολουθια η Θεια Μεταληψη, ειναι η σταθερη πηγη τροφοδοσιας του ανθρωπου, με τη δυναμη μεσω της οποιας μπορει να αφυπνισει τον εαυτο του στην ενδον θεοτητα.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αγαπητέ Skapanea, δεν θα αντιτάξω τίποτα σ' αυτά που λες, και ούτε έχω τέτοιο δικαίωμα...

Απλά μόνο για να σε προβληματίσω...
Ο Ιησους είναι η αλήθεια. Αυτό νιώθουμε όλοι και γι' αυτήν την αλήθεια είμαστε σήμερα εδώ. Αν θεωρείς ότι ένα "πετραχήλι" σε κάνει καθαρό και αληθινο, τότε ειλικρινά να το "φορέσουμε" όλοι.
Ούτε για μία στιγμή δεν πιστεύω ότι ο,τιδήποτε εξωτερικό ή συμβολικά πνευματικό, φέρνει και την ΘΕΙΑ ΧΑΡΗ σ' αυτόν που το χρησιμοποιεί...
Και επειδή συγκρίνεις τις μυήσεις στο ρέικι με τις μυήσεις στην ιεροσύνη, απλά σε πληροφορώ ότι 800 μυήσεις να πάρεις στο ρέικι, στην ιεροσύνη, και όπου αλλού, αν δεν σκύψεις μέσα σου να αναγνωρίσεις τις υλικές δεσμεύσεις, δεν πρόκειται να αποκτήσεις την Θεία Χάρη. Δεν πρόκειται να αναγνωρίσεις την τελειότητα, την αγνότητα και την θειότητα του Πνεύματος μέσα σου.

Το ρέικι, άλλους τους φέρνει στην αλήθεια της ύπαρξης, αλλά έχουμε δει όσοι είμαστε στο ρέικι, και άλλο "έργο".
Αυτό του ανταγωνισμού, της πλεονεξίας, της κοροϊδίας!!
Ακριβώς όπως στους "ιερουργούς"...που είνα απλά "δημόσιοι υπάλληλοι".
Καμία Χάρη δεν παίρνουν, μακάρι να ζαλωθούν και τον Τίμιο Σταυρό (αν βέβαια υπάρχει ακόμα, μετά από τόσο ξύλο που έχουν πουλήσει...) οι ιερείς που φοράνε πετραχήλι.

΄Ομως ο άνθρωπος, που πάει στην εκκλησία να μεταλάβει, και μέσα στην πίστη του ζητάει αγνά και καθαρά την ένωσή του με το πνεύμα, αυτός παίρνει την μύηση, ανεξάρτητα από τον ιερέα...
Γιατί αυτός ο άνθρωπος, μπορει να μην έχει πάρει μύηση, ούτε στο ρέικι, ούτε στην ιεροσύνη, αλλά έχει πάρει την μύηση με τον Χριστό σαν σώμα του και αυτόν εκδηλώνει μέσα από τις πράξεις του.
Αλλά μόνον αυτός...γιατί θα οδηγηθεί στην αλήθεια, από όποιον δρόμο...
Ο άλλος άνθρωπος που πιστεύει ότι ο Ιησούς θα τον σώσει, θα έρθει ξανά και ξανά σε ενσάρκωση μέχρι να βρει την αλήθεια του Πνεύματος του.
Και θα έρθει μαζί με αυτούς τους ιερείς που φοράνε το πετραχήλι, αλλά ο νους τους είναι σε ότι κοσμικο...

Απόψεις μου, γιατί ο υλικός κόσμος δεν είναι μόνο η εμπειρία μας, αλλά και ο τόπος της εκδήλωσης του Πνεύματος.
Στους άλλους κόσμους το Πνεύμα είναι εκδηλωμένο...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”