Δημοσιος Διαλογος Παρουσια Μετεχοντων Τριτων

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Oταν είναι επικίνδυνος για τον εαυτο του ,και φυσικά και για τους αλλους...........ναι κανει τα παντα,απλά γιατι δεν ξερει ότι μόνο μεσα απο την σκοτεινια του θα δει το φώς.
Ειναι δρόμος![/size]
Την ώρα που λειτουργεί ο καθένας μας βάσει των "τα πάντα",δεν ξερει που οδηγείται,υπάρχει περίπτωση να μεινει και μονιμα στην σκοτεινιά όχι μόνο μια ζωή αλλα εκατό,Α Λ Λ Α έιναι και η μόνη περίπτωση που θα τον οδηγήσει στο ΦΩΣ,χωρις να το ξερει συνειδητά.
Δεν υπαρχει περίπτωση να φτασεις στο Φώς αν πρωτα δεν περάσεις μεσα απο την απολυτη,απο την πιο βαθειά σκοτεινιά.
Το ποσο βαθειά είναι για τον καθένα δεν ξερω..........η δικια μου δεν ήταν ουτε να σκοτώσω ,ουτε να βιάσω ,ούτε να κλεψω.........αλλά ήταν εξαπάτηση τους Εαυτου μου και κατ'επέκταση των αλλων,ήταν έλλειψη αληθειας για την αδυναμια μου,την έλλειψη σεβασμού ,την έλλειψη αυτοεκτίμησης και αδυναμία της παραδοχής των φόβων μου.
Τα έζησα ολα στο μεγαλειο,παντρεύτηκα δυο φορές ώσπου να πω ότι δεν έχω ανάγκη για την καλή μου εικόνα στην κοινωνία.
Εκανα σχεση μπερδεμένη μεχρι να κατανοήσω την δυναμή μου και την ικανότητα μου να υπαρξω μόνη κι ακέραια.Υπηρξα επικριτική κι απολυτη στο έπακρον μεχρι να μπορεσω να κατανόησω και να δω τα ματια των αλλων και την ανάγκη για αγαπη.
Μεσα απο αυτην την σκοτεινιά γεννηθηκα,μέσα σε αυτην την σκοτεινιά,ζεστάθηκα και έσκασα μύτη σαν Καλλιόπη.
Αγαπησα και κατανόησα την σκοτεινιά μου,αγαπησα και κατανόησα εμένα,αγαπησα και κατανόησα τους αλλους μεσα απο μενα.
Εικόνα
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ετσι δεν ειναι;
Ναι Σκαπανέα, μπορεί να κάνει τα πάντα!!
Αυτή είναι η ελεύθερη βούληση....

Ποιά όμως από όλα αυτά που αναφέρεις
θα τον κάνουν να αντιστρέψει την γνώμη που έχει για τον εαυτό του... "ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ"????
Εφ' όσον, είπες ότι έχει την αληθινή επίγνωση, ότι είναι επικίνδυνος...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε:
Ετσι δεν ειναι;
Ναι Σκαπανέα, μπορεί να κάνει τα πάντα!!
Αυτή είναι η ελεύθερη βούληση....

Ποιά όμως από όλα αυτά που αναφέρεις
θα τον κάνουν να αντιστρέψει την γνώμη που έχει για τον εαυτό του... "ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ"????
Εφ' όσον, είπες ότι έχει την αληθινή επίγνωση, ότι είναι επικίνδυνος...
Γιατι να αντιστρεψει τη γνωμη για τον εαυτο του;
Ειναι επικινδυνος και θελει να ζησει ακομα περισσσοτερο την επικινδυνοτητα φτανοντας στα ακρα...
Οπως ακριβως εφτασε και Ο Ιησους, με αποτελεσμα να ανεβει στο σταυρο!
Αρα ακολουθει πιστα το λογο του
Κάνε πάντα αυτό που νομίζεις εσύ οτι ειναι καλό για τον εαυτό σου
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ειναι επικινδυνος και θελει να ζησει ακομα περισσσοτερο την επικινδυνοτητα φτανοντας στα ακρα...
Θελω να το απομονώσω.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Η θεότητα, Skapanea, δεν μπορεί να βλάψει κανέναν και πρωτίστως τον εαυτό της.

΄Ετσι αυτός που θα ακολουθούσε τα χνάρια της ζωής του Ιησου, χωρίς να έχει ενωθεί με το πνεύμα του, δεν θα χρειαζόταν το μήνυμα για να αποδείξει ότι είναι ένας ανόητος άνθρωπος. Θα το έκανε και χωρίς αυτό το μήνυμα...

΄Ομως σε πληροφορώ, ότι δεν θα είχε προλάβει να ανέβει ουτε το πρώτο σκαλοπάτι του Γολγοθά, γιατί ο φόβος θα τον εμπόδιζε...

Χωρίς το πνεύμα, ο φόβος για τον θάνατο, υπάρχει ακόμα στον αδαή...
Ο "δρόμος" χρειάζεται αγάπη...δεν πας χωρίς αυτήν πουθενά. Η ύλη σε δεσμεύει με τον φόβο, οπότε ο "επικίνδυνος" δεν θα μπορούσε παρά να μείνει ένας "επικίνδυνος" άνθρωπος!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Και βέβαια ο λόγος του Ιησού μπορεί να ερμηνευθεί από τον "επικίνδυνο" όπως τον συμφέρει...

Μήπως αυτό δεν έκανε και η εκκλησία με την διδασκαλία του?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Για μενα "επικίνδυνος"σημαίνει περνώ απο το σκοτάδι,χαμηλωνω ,βυθίζομαι ώστε να............

Μήπως είνα καλύτερα να δώσουμε ο καθενας την ερμηνεία του γιατί μπορεί να εννοείται κάτι διαφορετικό απο αυτό που "απεικονίζεται"...... :?:
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

galazia_sfaira έγραψε: Μήπως είνα καλύτερα να δώσουμε ο καθενας την ερμηνεία του γιατί μπορεί να εννοείται κάτι διαφορετικό απο αυτό που "απεικονίζεται"...... :?:
Vaso έγραψε:Και βέβαια ο λόγος του Ιησού μπορεί να ερμηνευθεί από τον "επικίνδυνο" όπως τον συμφέρει...

Μήπως αυτό δεν έκανε και η εκκλησία με την διδασκαλία του?
Βλεπετε κυριες μου τι εννοω;

Το λετε και μονες σας...

Καλλιοπη αναρωτιεσαι μηπως ειναι καλυτερα να δωσει ο καθενας τη δικη του ερμηνεια.

Και εσυ Βασω παραδεχεσαι και καταθετεις οτι ο καθενας μπορει να δωσει τη δικη του ερμηνεια οπως τον συμφερει, με παραδειγμα την ερμηνεια που εχει δωσει η εκκλησια στο λογο Του και η οποια φυσικα ετσι οπως το αναφερεις φαινεται ως παρερμηνεια.
Δηλαδη και ο επικινδυνος και ο καλος μπορουν να (παρ)ερμηνευσουν τους λογους του Ιησου, με ολεθρια αποτελεσματα και για τους δυο...

Ποιος θα σωσει τους ανθρωπους απο τις παρερμηνειες των λογων του Ιησου;

Ποιος θα οδηγησει τους ανθρωπους που ενδιαφερονται πραγματικα στην διορθωση των ερμηνειων τους για να μπορεσουν να βαδισουν ασφαλως;

Υπαρχουν τετοιοι ανθρωποι-οδηγοι σημερα ή βαδιζουμε μονοι στα τυφλα;
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Υπάρχει καθοδήγηση Σκαπανέα...

όμως το είπες πολύ σωστά...


Η καθοδήγηση, παίρνει άλλη διάσταση στον καθένα...
Τον οδηγεί μέσα από το δικό του ψυχογράφημα

΄Οπως είναι και οι πιστοι...

Κάποιοι καταλαβαίνουν την αγάπη, μόνο με την παρουσία τους στην εκκλησία, κάποιοι την καταλαβαίνουν από τον λόγο, κάποιοι την καταλαβαίνουν από το πόσα χρήματα έδωσαν...

όλοι αγαπάνε...

όλοι πιστεύουν ότι ακολουθούν τον ευσεβή δρόμο που θα τους οδηγήσει στον "παράδεισο"

Ο καθένας με την δική του "νόηση"

ανάλογα με την δική του "διεύρυνση"

ανάλογα με το τι περιμένουν από τον "θεό"

λίγοι όμως με "συνειδητότητα" θεότητας...

γιατί ο θεός είναι έξω από αυτούς, και τον φοβούνται

έτσι "μεταφράζουν" τον κάθε λόγο, με αυτό που είναι έτοιμοι να αποδεχτούν, σύμφωνα με το επίπεδο αφύπνισης...από το μηδέν έως το άπειρο!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αν ερχόταν πάλι σήμερα ανάμεσά μας, σαν ενσαρκωμένος, φαντάζεσαι ότι θα τον αναγνώριζες?

Για σκέψου το...

Δεν θα έλεγε κάτι διαφορετικό, αλλά θα το έλεγε, σήμερα, διαφορετικά...

Με αποτέλεσμα να μην τον αναγνωρίσεις...

Πάλι κάποιοι θα αναγνωριζαν την αλήθεια του και κάποιοι πάλι θα τον σταύρωναν, γιατί θα την παρανοούσαν...ακριβώς όπως τότε...

΄Ετσι συμβαίνει πάντα...Η συνειδησή μας θέλει ελαφρυντικά για το χάος που αισθανομαστε και κουβαλάμε
Και ένα από αυτά, είναι η ερμηνεία με "υλικες" παραμέτρους, των βαθύτερων νοημάτων...Αυτή είναι η απλή συνείδηση, των ανθρώπων που πιστεύουν στην θεία παρουσία του Ιησού, αλλά όχι στην δική τους...και έτσι γίνονται "επικίνδυνοι"....
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε:Αν ερχόταν πάλι σήμερα ανάμεσά μας, σαν ενσαρκωμένος, φαντάζεσαι ότι θα τον αναγνώριζες?

Για σκέψου το...
Γιατι δεν βρισκεται σημερα ενσαρκωμενος αναμεσα μας;
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

το αφήνω να το αναγνωρίσεις μόνος σου...

η ενσάρκωση του μπορεί να έχει συμβεί με τον πιο ανατρεπτικό σχήμα...

όμως μας το λέει...Το πιστεύουμε άραγε?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Βίωσα την αμφισβήτηση μεσα στην ίδια μου την οικογένεια. Από πολύ κοντινό και αγαπημένο μου πρόσωπο, που είχε τόσο βαθιά τα θρησκευτικά πρότυπα, ώστε δεν μπορούσε να δεχθεί εμένα σαν αποδέκτη «συνομιλίας» με κάτι που εκείνο θεωρούσε θείο και απόμακρο.
Αυτό για εμένα δεν στάθηκε ανασταλτικός παράγοντας για να συνεχίσω την πορεία μου, ούτε με στενοχωρούσε… «κανε ότι νομίζεις καλύτερο για τον εαυτό σου»…Η «διδασκαλία» του έβρισκε εφαρμογή στην ζωή μου απόλυτα και καταλυτικά.
Και μέσα από αυτήν την «εφαρμογή», μέσα από την ίδια μου την ζωή, άρχισαν οι απομυθοποιήσεις και για το ευρύτερο περιβάλλον μου, για το συγκεκριμένο άτομο.
Ψάχνοντας αυτό το άτομο για την «αλήθεια», μέσα από την επαφή του με γήινους δασκάλους, ερχόταν αντιμέτωπο με τα λόγια τους, που το οδηγούσαν στην αλήθεια των μηνυμάτων.
Κάποια στιγμή, και μετά από διαρκή αναζήτηση, το αγαπημένο μου πρόσωπο μου έδωσε ένα βιβλίο υπογραμμισμένο…΄Ηταν ένα βιβλίο που μετέφερε μηνύματα από τον «θεό»…Και ήταν σχεδόν όλα ίδια με τα μηνύματα που είχα πάρει κι εγω…
΄Αρχισε η ανάκαμψη στην σκληρή πεποίθηση που είχε αυτό το άτομο, σχετικά με την έννοια «θείο»
Πέρασε κι άλλος χρόνος, με μια επίπονη διαδρομή, μέχρι το άτομο αυτό να μπορέσει να εμβαθύνει στην ουσία του, στην θεϊκή του ουσία και να νιώσει την θεότητα μέσα του. Η διαδρομή αυτή δεν περιείχε εμένα σαν «καθοδηγητή», κάτι που ούτε εγώ ήθελα βέβαια, μιας και δεν αισθάνομαι αυτόν τον ρόλο, αλλά περιείχε τον «πόνο» που έχεις όταν ξεκολλάς τα πρότυπα από τον εαυτό σου!!!

Αυτό το αναφέρω, μόνο και μόνο, για να σου δείξω, Σκαπανέα, πως λειτούργησαν τα μηνύματα, μέσα από μια παράλληλη αναζήτηση, και οδήγησαν στην μοναχική διαδρομή, αφού ο καθένας μας πρέπει να βιώσει το βάθος της ύπαρξης μόνος του!!!

Σήμερα, το άτομο αυτό δείχνει και σε άλλους ανθρώπους την «διαδρομή», κάνοντας τους να αισθανθούν τον βράχο της αμφισβήτησης, που τους κλείνει τον δρόμο. Είναι ένα σημείο, που το ίδιο γνωρίζει καλά!!

Ο καθένας μας έχει τα δικά του όπλα για να κάνει τον βράχο «αόρατο»…Αυτό που όμως ξέρει είναι ότι γίνεται, αφού υπάρχει έστω και ένας συνάνθρωπός του που το έκανε…Και αυτό για μένα έχει την μεγαλύτερη σημασία…

Πιστεύουμε άραγε αυτό που έλεγε ο Ιησούς… «θεοί κι υμείς εστέ»? Κι αν το πιστεύουμε, πως το εφαρμόζουμε στην ζωή μας? Γιατί η ουσία των λόγων δεν είναι σημαντική για «την άλλη ζωή», γιατί δεν υπάρχει «άλλη» ζωή, παρά μόνο μια, αιώνια ζωή!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Πιστεύουμε άραγε αυτό που έλεγε ο Ιησούς… «θεοί κι υμείς εστέ»? Κι αν το πιστεύουμε, πως το εφαρμόζουμε στην ζωή μας? Γιατί η ουσία των λόγων δεν είναι σημαντική για «την άλλη ζωή», γιατί δεν υπάρχει «άλλη» ζωή, παρά μόνο μια, αιώνια ζωή!!!
Aν αφιερώνεις τον χρονο σου για να διαβάζεις τα παραπανω πρωινιάτικα ,χωρις καφέ,χωρις να συμμετασχεις στις ανησυχίες των συναδελφων για την καταργηση του Υπουργειου και ολα τα δεινά που ακολουθουν......ε ναι μπορεί να εισαι ένα μικρός Θεός,χαρουμενος αισιόδοξος,ανυπόμονος μπροστα στις νεες προκλησεις-προσκλησεις!
Σας αγαπωωωωωωωωωωωωωωωω
δεν μπορω πιο απλά να το πω
να το δειξω! :D
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Skapaneas έγραψε:
Γιατί δεν βρίσκεται σήμερα ενσαρκωμένος ανάμεσα μας;

Ο Ιησούς επέλεξε να γεννηθεί σε μία εποχή που δεν υπήρχε τεχνολογία και επιστήμη, ήταν κοντά σε φτωχούς ανθρώπους που είχαν την έξεις ιδιότητα, μπορούσαν να εμπιστεύονται.
Πολλοί λίγοι τον κατάλαβαν και αυτοί ήταν απλοί άνθρωποι δεν ήταν ούτε διανοούμενοι ούτε φιλόσοφοι ούτε καθηγητές πανεπιστημίων.
Εδώ σήμερα δεν εμπιστευόμαστε τον ίδιο μας τον εαυτό πως θα κάτσεις να ακούσεις και να εμπιστευτείς έναν γραφικό τύπο (ΙΗΣΟΥ) που θα καθότανε δίπλα σου.
¨’σε μας ρε φιλάρα έχουμε και δουλείες¨ θα του λέγαμε στην καλύτερη περίπτωση .

Σε μια κοινωνία λοιπόν που ο νους έχει εξασκηθεί και δεν μπορεί να εμπιστευτεί δεν θα επέλεγε την ενσάρκωση αυτή τη φορά να έρθει στη γη, βρήκε άλλο τρόπο.

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”