Δημοσιος Διαλογος Παρουσια Μετεχοντων Τριτων

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

χαχα πολυ μου άρεσες "κοινό"!!!!!
Η πρωτη μου σκεψη ήταν ότι ασφάλεια και εγγυηση μας προσφερει μόνο ο Θανατος του σώματος μας..........η ζωή θελει ρίσκο για να αποκτησει γνωση........

Μετά......ένοιωσα ακριβώς ότι ένα ακροατήριο,ή ένας και μόνο άνθρωπος που θελει να σε "πιστεψει"ξεκινάει απο αυτο που έχει ,απο την αναγκη των αποδείξεων και των επιβεβαιώσεων.....ξεκινάει απο το δικό του σημειο στο χαρτη.
Και...........
Πριν καποια χρονια θυμαμαι τον εαυτο μου.
Ειμουν φοβισμενη,αγχωμένη,τσακισμενη και πιο πολύ απο ολα θυμωμένη .Θυμωμενη με ολους,θυμωμενη με τα παντα που μου έφταιγαν για οσα μου συνεβαιναν,θυμωμενη με μενα γιατι δεν τα καταφερνα.
Θυμαμαι........να γίνομαι χώμα και να ζω στο σκοταδι της ψυχής μου.Ενοιωθα την ανυπαρξία μου,την αδυναμια μου,την ανημποριά μου.Ερωτήματα χωρίς απαντησεις και πονος σε καθε κυτταρό μου.
Αλλά οσο ένοιωθα αυτά,ο σπορος έσκασε και ειδα φως.........
"Γιεννιόμαστε για ένα ανώτερο πεπρωμένο.Υπαρχει ένα βασιλειο όπου το ουράνιο τόξο δεν χάνετια ποτέ,οπου τα στεραια θα απλώνονται μπροστά στα ματια μας σαν νησιά που αποκοιμήθηκαν στον ωκεανό και τα πλάσματα που περνουν τωρα σαν σκιές απο μπροστά μας,θα μεινουν για παντα κοντα μας"Ειναι τα λογια ενος Αγγλου λογοτεχνη και ειναι η καλυτερη εικονα που ισως εχουμε "δει"για αυτον τον τοπο που μας περιμενει και λεγεται Παραδεισος.
Ολοι οπως κι εγω παλια αμφιβαλλετε και ζητατε αποδειξεις για το πως θα πορευτείτε ως εκει.......κι εχετε δικιο γιατί η πιστη όπως και η Αγαπη δεν επιβαλλεται.Αλλά.........μεχρι να φτασουμε στον Παραδεισο της επομενης ζωής,είναι σιγουρα απαραίτητο να αναρωτηθουμε τι κανουμε στην γή,ποιος ο σκοπός μας,ποιος ο λόγος της ύπαρξής μας.
Μα είναι μόνο ένας,φίλοι μου,να βρουμε τον επιγειο παραδεισο,γιατι αυτος και μόνο αυτος ειναι ο σκοπός μας.Κι ο παραδεισος ειναι ΕΔΩ,ο παραδεισος ειναι ΤΩΡΑ ,ο παραδεισος ειναι ΕΓΩ,ειναι ΕΜΕΙΣ.

Αφήνουμε τον εαυτο μας να συρικνώνεται,και να βουλιζει στην απογνωση για οσα δεν μπορεί να ελεχξει και να δαμασει κατα το δοκουν.Κι όμως η επιτυχία η χαρά η αφθονία,η πληρότητα,η γνωση ειναι εδω και τωρα στην Υπαρξη μας.

Οσοι χασατε την πιστη σε σας,οσοι βουλιάζετε καθημερινά στην απογοήτευση στα συναισθηματικά και υλικά ελλείμματα.οσοι ουτως η αλλως πιστευετε ότι πλεον δεν εχετε κατι τις να χασετε,θεωρώντας ουτως ή αλλως τα παντα χαμενα........δωστε λιγακι προσοχή στα οσα καταθετω.....νοιώστε τι σας ειπα και πως ενοιωθα καποια χρονια πριν και τι εχετε να χασετε αν για λιγο αλλάξετε τον τροπο σκεψης,αλλαξετε την στασιμότητα σας και κανετε δοκιμή........τι θα χασετε άρραγε; Μα αφου ήδη θεωρειται χαμενος ο εαυτός σας απο σας τούς ίδιους,ετσι δεν είναι;Θα μου δώστε λιγακι λοιπον την προσοχή σας; :D

Πριν απο χρονια ενας Καναδός γιατρός έκανε μια ομιλία στους φοιτητές του πανεπιστημιου Γεηλ με τον τιτλο "Ενας τρόπος ζωής"(Ουίλιαμ Οσλερ).Πολλα χρονια πρινα απο αυτον τον λογο ο σερ Ουιλιαμς ταξιδευε με ενα υπερωκεάνιο.Μια μερα που είχε επισκεφτεί τον καπετανιο του πλοίου,ακουστηκε το διαπεραστικό ουρλιαχτό μιας σειρήνας κι ύστερα κατι παραξενοι δυνατοι κρότοι κάτω απο το καταστρωμα."Κλείνουν τα υδατοστεγή διαμερίσματα"εξήγησε ο καπετανιος.Εϊναι ένα απο τα σημαντικότερα βήματα της άσκησης ετοιμότητας.Αν μας βρεί κανένα κακό και εισρεύσει νερό σε καποια διαμερίσμεατα,δεν θα επηρεαστεί το υπόλοιπο πλοίο.Ακόμα κι αν προσκρουσουμε σε παγοβουνο,σαν τον Τιτανικό,το νερό που θ αεισρεύσει θα πλημμυρίσει μόν οτο διερρηγμένο διαμερισμα.Δενθα βουλιάξει όμως το καραβι.
Και συνεχιζει ο σερ Ουίλιαμς........Ο καθενας απο σας είναι ασφαλώς ένας πολύ πιο θαυμαστός οργανισμός απο εκεινο το μεγαλο υπερωκεάνιο,και προορίζεται για πολυ μεγαλύτερο ταξίδι.Σας συμβουλέυω λοιπον να διαρθρώσετε με τετοιο τρόπο τη ζωή σας,ώστε να ζείτε την καθε μέρα σε ένα στεγανό διαμέρισμα που θα εγγυηθεί την ασφάλειά σας σε ολο το ταξιδι της ζωής σας"
Κια συνεχίζει ο Οσλερ με λογια τοσο εύστοχα που θα ηταν άδικο να αλλαξω κι ένα κόμμα."Πατήστε ένα κουμπί κι ακούστε,σε καθε διαμερισμα της ζωής σας,τις σιδερένιες μπουκαπόρτες να κλείνουν έξω το Παρελθόν-τα νεκρά χθες.Πατείστε ένα άλλο κι αποκλείστε,με ένα μεταλλικό παραπέτασμα,το Μελλον-τα αγέννητα αύριο. Με τον τροπο αυτό θα είστε ασφαλείς-ασφαλείς για Σημερα.!!!!!"


Σας βλέπω να χαμογελάτε !!!!!!!Κι εγω χαμογελώ με μένα(ξεκαρδιζομαι αλλα δεν σας το λεω).

Αφήστε τις αποτυχίες τους χθες,τα βασανα και τις απογοητεύσεις,είναι βαρύ φορτίο για να το κουβασληοσυμε στην αυγή της καινουργιας μερας της ζωής μας………
Κι όσο για το αύριο,»Δεν υπαρχει αύριο»,είπε στο κοινο του ο σερ Ουίλιαμς στο κοινό του, «το μέλλον είναι σήμερα».Αργότερα θα έγραφε…»Μην ασχολείστε με το μελλον .Ζήστε μόνο για το τώρα και την δουλειά που του αντιστοιχεί.Μη σκεφτεστε τον όγκο της δουλειάς ου σας περιμενει και τα εμποδια που πρεπει να υπερβείτε,αλλά συγκεντρωθείτε με ζήλο στα μικρά καθημερινά σας καθήκοντα κι αρκεστείτε σε αυτά για σήμερα.Γιατί ασφαλως, χρέος μας δεν είναι να διακρίνουμε αυτό που θαμποφέγγει στο βάθος του ορίζοντα, αλλά να κάνουμε αυτό που διαγράφεται ολοκάθαρα μπροστα στα ματια μας»

Αυτή είναι η προτασή μου συνοδοποροι της ψυχής μου,η συμβουλή του σερ Ουίλιαμ Οσλερ.ΖΗΣΤΕ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΤΗΣ ΖΩΉΣ ΣΑΣ ΣΕ ΕΝΑ ΣΤΕΓΑΝΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ.ΑΥΤΗ ΚΑΙ ΜΟΝ Η ΠΡΑΞΗ ΘΑ ΣΑΣ ΠΡΟΩΘΗΣΕΙ ΕΓΓΥΤΕΡΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ,ΤΗΝ ΕΥΤΥΧΙΑ , ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΦΘΟΝΙΑ.

Ευχαριστω εσας που ειστε κοινό,και ιδιαίτερα την Βασω γιατι πρωινιάτικα μου εδωσε την εμπνευση να αγορευσω.
Ευχαριστω τον Σκαπανέα που με κανει να βουταω και απορώ πως καταφερνει να εντοπιζει το πού "τσιμπαω"!
Ευχαριστω και τον Οg Mandino για τα στοιχεια που πηρα οσον αφορα τη ομιλία του Ουλιλιαμς Οσλερ.
Ευχαριστω όλους σας κι εμενα μαζι.
Και Δοκιμαστε το,Πιστεψτε το και θα δείτε Θαυματα στην ζωή σας πριν φτάσετε στον επομενο παραδεισο
Σας αγαπώ!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Καλλιοπη ωραια ολα αυτα και... ευχαριστα και απολαυστικα, με το ξεσπασμα σου.

Θα μπορουσε ομως να τα θεωρησει καποιος και σαν εισαγωγη ή προλογο για αυτα που θα ακολουθησουν, αν και ειναι καπως μπερδεμενα. Αυτο ειναι η αληθεια.

Θα μπορουσε ακομα να τα θεωρησει και σαν τη δικη σου προετοιμασια, για να ανιχνευσεις και να ανακαλυψεις το τι θα πρεπει να πεις στο ακροατηριο σου, το οποιο εναγωνιως περιμενει να ακουσει απο σενα, το γιατι θα πρεπει, ακουγοντας καποιον να μιλαει και να προτεινει κατι, να σκεπτεται το εξης: Αν μου ανοιγεις ενα δρομο για να περπατησω, πρεπει να γνωριζω οτι ειναι ασφαλης και ακμαιος.

Η προσωπικη μου αποψη πανω σε αυτο ακριβως το θεμα ειναι οτι, κανείς μας δεν πρεπει επιχειρει να περπατησει σε ενα δρομο αγνωστο που του προτεινεται με καποιο τροπο και ο οποιος παρουσιαζεται ελπιδοφορος γι' αυτον ( διαφορετικα γιατι να μπει στην περιπετεια να τον βαδισει ), αν δεν ειναι βεβαιος οτι ο δρομος αυτος ειναι πραγματικα χωρις κινδυνους ( ασφαλης ) και ταυτοχρονα ειναι ενας δρομος ο οποιος περπατιεται ηδη απο πολλους ( ακμαιος ).

Θα πρεπει εδω να διευκρινησω ( Βασω ) οτι το θεμα δεν το επελεξα εγω προσωπικα...
Μαλλον αυτο με επελεξε με το ...γνωστο σε μενα τροπο και αρα δεν εχω το περιθωριο να αλλαξω ουτε το μοναδικο "και" :wink: που διαθετει.

Δεν μιλαει ( το θεμα ) ουτε και αναφερεται στο ρισκο του δρομου που πρεπει να αναλαβει καποιος ο οποιος αποφασιζει να τον βαδισει, το οποιο ουτως ή αλλως επιβαλλεται να αναλαβει και το οποιο ειναι προσωπικο εφοσον γι' αυτον ο δρομος θα ειναι κατι το καινουργιο, αλλά στην αναγκαιοτητα να ειναι ενας δρομος ηδη δοκιμασμενος εστω και απο αλλους, διοτι ετσι ειναι σιγουρο οτι θα εχει καποιες βοηθειες απο τους συνοδοιπορους του, αν τις χρειαστει.

Στην ουσια λοιπον εχω τη γνωμη οτι τελικα το ολο ζητημα αναφερεται στο οτι δεν πρεπει να περπαταμε μονοι μας στη ζωη, αλλά να επιλεγουμε απο τις χιλιαδες προτασεις δρομων που μας παρουσιαζονται καποιον ή καποιους, ετσι ωστε να μην ειμαστε ποτε μονοι.

Γιατι πως αναφερεται καπου απο τους Πατερες της Χριστιανικης Εκκλησιας (της Ορθοδοξης ): Ο Ανθρωπος Ουτε Στον Παραδεισο Δεν Παει Μονος Του!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Σκαπανέα, κι όμως, η διαδρομή είναι μοναχική...
Οι πατέρες της εκκλησίας ίσως κάτι άλλο είχαν στο μυαλό τους όταν το είπαν...ή και αυτοί οι ίδιοι δεν ήξεραν!

Η δοκιμασμένη διαδρομή από άλλους, σου δίνει την ασφάλεια. ΄Ομως αυτό προσπαθώ να πω...Στον δρόμο της ένωσης με το πνευμα σου δεν υπάρχουν "πεπατημένοι" δρόμοι, ακριβώς γιατί δεν χρειάζεσαι "ασφάλεια".

΄Οταν γνωρίζεις ποιός είσαι, δεν υπάρχει φόβος, Σκαπανέα, για τίποτα. Περπατάς με σιγουριά και ασφάλεια, όχι γιατί βλέπεις τους άλλους πριν από εσένα, αλλά απλά γιατί δεν φοβάσαι μην "χαθείς", αφού γνωρίζεις βαθειά ότι δεν θα χαθείς.
Η εμπιστοσύνη έρχεται όταν αναγνωρίζεις το Πνεύμα σου σε καθε σκέψη, λέξη, ή πράξη και όχι μόνο το δικο σου, αλλά όλων των ανθρώπων, ακόμα και αυτών που χαμένοι στην προσωπικότητα βαδίζουν στο δικο τους μονοπάτι...

Δεν χρειάζεσαι επιβεβαιώσεις από άλλους, γιατί παίρνεις τις δικές σου προσωπικές επιβεβαιώσεις για την διαδρομή που ακολουθείς.

Η μεγαλύτερη επιβεβαίωση είναι η ίδια η χαρά! Χαρά που ενώνεται με την θλίψη και μετατρέπει την αγωνία της επιβίωσης σε αληθινή ζωή. Θλίψη και χαρά είναι μία ενέργεια και βιώνεις την καθε πλευρά της με σοφία και επίγνωση.

Τα βήματα που αναζητά το "κοινό" δεν υπάρχουν στην ουσία, Σκαπανέα, γιατί αυτές οι διαδρομές δεν επιβεβαιώνονται παρά μόνο όταν αποφασίσεις να τις διανύσεις, και μόνο από εσένα.

Κανείς δεν μπορεί να πατήσει πάνω στα χνάρια μου και να ακολουθήσει την δική μου ζωή...Κανείς! Το μόνο που μπορει να κάνει, είναι να σκεφτεί ότι ΑΦΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΕΝΑΣ, ΜΠΟΡΟΥΝ ΟΛΟΙ!!!

Γιατί οι πνευματικες διαδρομές δεν έχουν "αποδείξεις" που χρειάζεται αυτό το κοινό, ώστε να αποφασίσει να τις ακολουθήσει.

Δεν μπορώ να αποδειξω τίποτα από αυτήν την διαδρομή. Μπορώ όμως να αποδείξω την αληθινή ζωή μου!!! Αν αυτό είναι η σιγουριά και η ασφάλεια που χρειάζεται το "κοινό" μας, τότε ιδού...

Μέσα σε ένα "κοινό" υπάρχουν αυτοί που νιώθουν την αγάπη σου, και την δέχονται ανεπιφύλακτα, υπάρχουν, όμως, και εκείνοι που θεωρούν εσένα, σαν τον εαυτό τους. Σε κάνουν καθρέφτη τους και σε σένα βλέπουν αυτά που έχουν να "αφομοιώσουν" ακόμα για να ισορροπήσουν το πνεύμα με την ύλη. ΄Ετσι η "αγνότητα" τους φαντάζει εγωισμός, υπεροψία, ενοχή...

Αν μπεις στην διαδικασία να προσπαθήσεις να τους πείσεις για την αγνότητά σου, έχεις χάσει κι εσύ τις ισορροπίες σου. Γιατί ουσιαστικα κανέναν δεν θέλεις να πείσεις για την δική σου "αγνότητα", αλλά αυτό που θέλεις, είναι να τους βοηθήσεις να βρουν την δική τους...

Ο Ιησούς αυτό ακριβώς έκανε, μέσα από την προσωπική του διαδρομη επαφής με το Πνεύμα του. Και ο προσωπικός του αγώνας που σε εμάς μεταφράστηκε σαν "θυσία", ήταν ακριβώς η δική του ατομική διαδρομή που περνούσε μέσα από την ταπεινότητα και την ελευθέρωση. Δεν έλεγε κάτι περίεργο...έλεγε μόνο "οτι μπορώ εγώ, το ίδιο μπορείτε κι εσείς".
΄Οσοι εμπιστεύθηκαν αυτήν την συμβουλή, κατανόησαν. ΄Οσοι ζήτησαν επιβεβαιώσεις και ασφάλεια, παρανόησαν...
Γι' αυτό και η θρησκεία "καλούπωσε" όλην την αγάπη του σε νόμους και κανόνες, σε πρέπει και μη!

Εμπιστοσύνη είναι το μόνο που θα μπορούσε να "συμβουλεύσει" κανείς, όσους ψάχνουν σοβαρά την θεϊκή ουσία της "ζωής".
Και μέσα σ' αυτήν την εμπιστοσύνη περικλείεται μόνό η αγάπη, σαν ενέργεια μιας θεότητας που ενώνει και δεν διαχωρίζει.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Στην ουσια λοιπον εχω τη γνωμη οτι τελικα το ολο ζητημα αναφερεται στο οτι δεν πρεπει να περπαταμε μονοι μας στη ζωη, αλλά να επιλεγουμε απο τις χιλιαδες προτασεις δρομων που μας παρουσιαζονται καποιον ή καποιους, ετσι ωστε να μην ειμαστε ποτε μονοι.
Κανείς δεν μπορεί να πατήσει πάνω στα χνάρια μου και να ακολουθήσει την δική μου ζωή...Κανείς! Το μόνο που μπορει να κάνει, είναι να σκεφτεί ότι ΑΦΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΕΝΑΣ, ΜΠΟΡΟΥΝ ΟΛΟΙ!!!
Παραθέτω τα δυο σημεια απο τα λογια των συνοδοιπόρων μου γιατι σε αυτα τα δυό θα εστιαστώ.Εϊναι σίγουρο ότι πρέπει να επιλέγουμε.Θεωρώ ότι επιλέγοντας,βασίζουμε τον δρόμο της επίγνωσης.Αλλά ο δρόμος στην αρχή είναι μοναχικός.Αν θελετε σε αυτήν την ώρα του ΤΩΡΑ,είναι ακόμα μοναχικός.Ισως έρθει η στιγμή που θα νοιωθουμε κι αλλους,κι ερχομαι σε αυτο που αναφέρει ο Σκαπανέας ώστε να μην είμαστε ποτέ μόνοι,αλλά ακόμα πιστεύω ότι βαδίζουμε στο δρόμο κυρίως μόνοι,ώστε να δημιουργήσουμε τις προυποθέσεις ,τις συνθήκες,για την ζητουμενη ασφάλεια και ακμαιότητα.
Θεωρώ ότι ο καλυτερος τρόπος για να μιλήσεις είναι μόνο τα βιώματα σου.Το να εκτεθείς, είναι ο καλύτερος τρόπος για να σε εμπιστευτούν και να βροβληματιστεί κανείς για το τι θα επιλλεξει,ανάμεσα στην ψυχή και στο νου.Ανάμεσα στην στους φόβους και την ανασφάλεια σε σχέση με την Αγάπη ,την εμπιστοσύνη,την επίγνωση του ΕΙΜΑΙ.Εϊναι η μονη επίγνωση που παρέχει την μοναδική ασφάλεια για καθε επιλλογή,για καθε δρόμο.
Θα σας αναφέρω λοιπον τον τρόπο που λειτουργώ σε σχεση με τους μπαμπαδες των παιδιών μου,όσον αφορά την διατροφή και την επικοινωνία.Αναφέρομαι σε αυτο το θεμα που, αν και φαινεται να ακουμπά μονογονεϊκές οικογένειες και κυρίως μητέρες,ξερω σιγουρα ότι άπτεται της ανασφάλειάς μας των φόβων μας ,των προτύπων μας και του Εγω μας του καθενός ξεχωριστά.
Λοιπον........
ΑΠο τον πατερα των μεγαλων μου παιδιών,ενεπλάκην μια φορά σε δικαστικό αγώνα΄,όταν ηταν ο γιος μου ο μεγαλος 16 χρονών κι ετοιμος γαι την δευτερη λυκείου.Αριστουχος και ετοιμος να ξεκινησει φροντιστηρια,μπηκα στην διαδικασια να ζητήσω κατι παραπανω απο τα 10000 δρχ που μου εδινε τότε,δώσεκα χρονια πριν,και εγιναν 30000.
Ο πατερας του Ταξιάρχη,που τωρα είναι 12 χρονων,μου δινει εδω και 7 χρονια περιπου 180 ευρώ.Καμία επικοινωνια,κανένα δώρο,ουτε ένα τηλεφωνο.Δεν έχω εμπλακεί μαζι του και δεν θα το κανω γιατί το καλα μου δεν εξαρτάται ουτε απο τα 20 ευρώ παραπανω ουτε απο την τυπική επικοινωνία την επιβεβλημενη απο το δικαστήριο παρά μόνο απο την Εμπιστοσύνη μου,απο την Πιστη μου απο την εσωτερική μου αρμονία.
Ολες μου οι φίλες που ειναι χωρισμενες,εδω και χρόνια εχουν εμπλακει σε δικαστικους αγωνες και μαχες και κυριολεκτώ.Καθε μηνα ειναι στο δικαστηριο για μηνύσεις που γίνονται εκατέρωθεν.

Κάθε φορα οταν μιλαμε για τετοια θεματα κατηγορουμαι ότι ειμαι η μόνη που ακολουθώ αυτηντην τακτική,κι ολος ο κόσμος παει δια της πεπατημενεης δικαστικης οδου.
Μια δε μου είπε ότι είμαι τρελή που συμπεριφερομαι ετσι και δεν διεκδικώ τα δικαιώματα των παιδιών μου.
Εχω να αντιπαραθεσω το εξης παλό και σε κεινες κια σε σας..........
Αν εγω είμαι τρελη,παραξενη ,μονη σε αυτον τον δρόμο και ειμαι ετσι όπως ειμαι μεσα κι εξω(χαρουμενη αισιόδοξη,υγιής και ...κουκλα :D :P )έ είνα προτιμότερο να νοιώθω τρελή και μόνη σε σχεση με σας που εχετε χασει την ηρεμία σας την υγέια σας την εμπσιτουσνη σας και την επαφή σας και με τον εαυτο σας και με τα παιδιά σας,γιατι οι δικαστικοί αγωνες έιναι απώλεια ενεργειας, χρονου για τον εαυτο μας ,χρονου για τα παιδιά μας.

Θέλω να πω αποδεικνύοντας με την ισατοπον απαγωγή (σωστά το λέω νομίζω)ότι........Τωρα ειμα μονη στον τρόπο που σκεπτομαι κι ενεργώ,αλλά εμπιστεύομαι και νοιώθω ασφαλης σε ότι κανω και σε ότι δεν κανω.
Και πιστεύω ότι καποια στιγμή μαζι με μενα θα ειναι κι αλλοι-ες που θα εισπράξουν την δικη μου ασφάλεια,θα εμπιστευτουν την δικη μου πορεία και ...........θα τολμήσουν βαδίσουν τον δικο τους δρόμο μέχρις ότου ΑΦΕΘΟΥΝ με εμπιστοσυνη και πιστη στο ΕΙΝΑΙ τους.

Αυτά.........και καταληγω σε αυτο που λεει η
ΒάσωΚανείς δεν μπορεί να πατήσει πάνω στα χνάρια μου και να ακολουθήσει την δική μου ζωή...Κανείς! Το μόνο που μπορει να κάνει, είναι να σκεφτεί ότι ΑΦΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΕΝΑΣ, ΜΠΟΡΟΥΝ ΟΛΟΙ!!!

Και στο
αν δεν ειναι βεβαιος οτι ο δρομος αυτος ειναι πραγματικα χωρις κινδυνους ( ασφαλης ) και ταυτοχρονα ειναι ενας δρομος ο οποιος περπατιεται ηδη απο πολλους ( ακμαιος ).
του Σκαπανέα.

Είμαι, ώ άνθρωποι, μια μοναχική σε ένα δυσκολο φαινομενικά δρόμο ,εδω και χρόνια........
Μεσα σε αυτην την μοναξια και την "δυσκολία"έγινα η Καλλιόπη του ΤΩΡΑ και ειμα μια χαρά μα την πίστη μου κι εγω και τα παιδιά μου και όσοι είναι γύρω μου να είστε σίγουροι γι'αυτό!!!
Και δεν λεω άλλα γιατι μπορεί να με θεωρείστε και για αλλους λογους μουρλάρα και τα λοιπά και τα λοιπα....Εικόνα

Αγκαλιές ζεστες κι όμορφες!
Νενικήκαμεν
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Αυτο που καταλαβαινω λοιπον εγω απο τα λεγομενα σου
...κουκλα, χαρουμενη, αισιοδοξη και υγιη
ειναι οτι εχεις καταφερει και καταφερνεις μεσα στον προφανη κυκεωνα της ζωης σου, να κρατας τις ισορροπιες του εαυτου σου και να πορευεσαι εκ ...του ασφαλους.

Αν λοιπον τα οσα αναφερεις ανοιγουν ενα δρομο και σε αλλους, οχι κατ' αναγκη γυναικες αλλά και αντρες, καλο θα ειναι να αναφερθεις σε αυτους τους παραγοντες που σου εξασφαλιζουν την αναγκαια ισορροπια και συνεπως τον αυτοσεβασμο.

Και εχω την αισθηση οτι παρ' ολα οσα λέει η Βασω οτι κανεις δεν μπορει να βαδισει πανω στα χναρια ενος αλλου, κι ετσι ειναι, καποιος πρεπει να υπηρξε που σε παραδειγματισε με το δικο του τροπο για να καταφερεις κι εσυ με τη σειρα σου και στη δικη σου ζωη να σταθεις στα ποδια σου και παλι και μαλιστα πολυ καλυτερα απο οτι θα περιμενε κανεις.
Ισως ενα βιβλιο, ισως ενα βιωμα καποιου αλλου, ισως μια εσωτερικη πορεια που ηρθε σε γνωση σου και αποδειχτηκε καταλυτικη για σενα.

Εχω τη γνωμη οτι ο δρομος μας, οσο κι αν φαινεται μοναχικος, ποτε δεν ειναι ακριβως ετσι.

Το δρομο που ακολουθει ο καθενας μας τον μοιραζεται με χιλιαδες ή και εκατομμυρια αλλους μονο που δεν το γνωριζει ο ιδιος, αλλα ουτε και οι αλλοι το γνωριζουν.

Γι' αυτο και χρειαζεται να εκφραζεται κανεις μεσα απο το λογο...

Για να μπορει να βρει και να βρεθει με τους αδελφους του, που "γραφουν" την ιδια πορεια με αυτον και να αλληλοβοηθηθουν.

Διοτι καθε δρομος, οταν βαδιζεται απο πολλους που σχηματιζουν παραλληλα μονοπατια, δεν μπορει παρα να εχει για ολους τον ιδιο τελικο προορισμο.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Skapaneas έγραψε:Το δρομο που ακολουθει ο καθενας μας τον μοιραζεται με χιλιαδες ή και εκατομμυρια αλλους μονο που δεν το γνωριζει ο ιδιος, αλλα ουτε και οι αλλοι το γνωριζουν.



Nα μην παρεξηγηθώ, Σκαπανέα...Ποτέ δεν είπα δεν τον "μοιράζομαι" Ποτέ δεν θα το πω...
Μοιράζομαι μέχρι παρέξηγησης, θα έλεγα...

΄Ομως δεν γίνεται, παρ' όλο που μοιράζομαι, ακόμα και το υπόγειό μου, να περπατήσει κανεις στους δικούς μου διαδρόμους. Και αν το κάνει, δεν θα αντιδράσει όπως εγώ, αλλά με την δική του ψυχοσύνθεση...

Πολλοί μου ζητάνε τρόπους...μα δεν μπορώ, αληθεια!
Δεν είναι ότι δεν θέλω...Αλλά ο καθένας έχει τα δικά του βιώματα, τους δικούς του φόβους να ισορροπήσει και έτσι η διαδρομή μου δείχνει την δική μου ισορροπία και μόνο.

Να σου πω...να πω ότι θέλεις, αλλά θα με πιστέψεις? Ακόμα και αν δεις την δική μου γαλήνη, θα πιστέψεις τον τρόπο που την κατέκτησα?

Ακόμα και αν σου πω για την θεότητα μέσα μου, θα με πιστέψεις? Σε μένα θα βλέπεις μόνο την καλοσύνη, την αγάπη, αλλά θα βρεις ίσως και άλλους ανθρώπους που θα την έχουν, χωρίς να έχουν κάνει την δική μου διαδρομή. Τι μπορώ να σου πω για να σε πείσω, ότι ΔΕΝ ΦΟΒΑΜΑΙ? Πως να το αποδείξω? Και πως να σε οδηγήσω κι εσένα στο να μην φοβάσαι?

Αυτό εννοώ, όταν λέω ότι ο δρόμος μας είναι μοναχικός. ΄Ομως έχουμε κοινό σημειο συνάντησης, κι αυτό έίναι που πρέπει να μας ενδιαφέρει.

και λέει το μήνυμα:

"...Δουλεύετε μόνοι σας, γιατί ο δρόμος του καθενός σας είναι ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ. Ο δρόμος της επιστροφής έχει πολλά μονοπάτια. Δεν ενδιαφέρει από ποιό μονοπάτι θα γυρίσετε...

και επίσης

"Το μονοπάτι του Φωτός είναι μοναχικό. Εσύ και το Φως. Δεν υπάρχουν άλλοι. ΄Ετσι να βλέπεις και την ζωή. Κάνε πάντα αυτό που νομίζεις εσύ οτι ειναι καλό για τον εαυτό σου. Δέξου τον άλλο όπως είναι και βοήθησέ τον να προχωρήσει στο Φως μέσα από την ταπεινότητα και την σιωπή σου. Είναι η μεγαλύτερη βοήθεια που μπορείς να του δώσεις..."
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Ποτε δεν ειπα Βασω οτι δεν μοιραζεσαι!
Ποτε δεν ειπα οτι δεν λες εσυ προσωπικα στους αλλους πραγματα!
Και δεν μιλω προσωπικα εδω ειναι, ειναι ευνοητο.

Στα πλαισια ομως της συζητησης πανω στο συγκεκριμενο θεμα, απλα λεω οτι υπαρχει αμεση και επιτακτικη αναγκη, για οποιον προτεινει ενα δρομο σε καποιον αλλο, να του επιτρεπει ( του αλλου ) να διαπιστωνει ιδιοις ομμασι οτι, ο δρομος αυτος ειναι ασφαλης και απαλλαγμενος απο περιττους κινδυνους και επιπλοκες επιπονες και πολυδαπανες χρονικα και ενεργειακα.

Και αυτο βεβαιως δεν εχει να κανει με το προσωπικο κοστος που πρεπει να καταβαλλει ο καθενας, για να προχωρησει σε αυτο το δρομο και το οποιο εξαρταται απο τη δικη του κατασταση. Αλλά εχει να κανει με την ιδια τη φυση του προτεινομενου δρομου και τις δυσκολιες που ο ιδιος ο προτεινων αντιμετωπισε και τις λυσεις που ο ιδιος ανακαλυψε στην πορεια αυτη.

Συμφωνω απολυτως με τη ρηση: Αφου μπορει ενας μπορουν ολοι.

Και ειναι με αλλα λογια αυτο που πιστευω κι εγω προσωπικα: Καθε προβλημα στη ζωη μια φορα λυνεται! Στη συνεχεια αυτη η λυση ρετουσαρεται, βελτιωνεται, παραλλασσεται, αλλά το προβλημα στο οποιο αφορα δεν ξαναλυνεται απο την αρχη. Αυτο εχει λυθει οριστικα μια και καλη.

Το προσφιλες μου παραδειγμα εδω ειναι το αυτοκινητο.
Οσα εκατομμυρια αυτοκινητα και μαρκες και αν κυκλοφορουν, οσο εξελιγμενα και εφωδιασμενα και αν ειναι, ακομα και ιπταμενα να γινουν ( που θα γινουν καποια στιγμη ), ολα βασιζονται πανω στην αρχικη επιλυση του προβληματος της αυτοκινησης των οχηματων._

Οπως λοιπον ολοι βαδιζουν πανω στα χναρια του πρωτου που ελυσε ενα συγκεκριμενο προβλημα, προσαρμοζοντας τον στα μετρα τους και προχωρωντας στις δικες τους αποτελεσματικες εφαρμογες, ετσι συμβαινει ή πρεπει, επιβαλλεται να συμβαινει παντου.

Οι δοκιμασμενες τεχνικες και αποτελεσματικες καποιου σε συγκεκριμενα προβληματα, εχους τεραστια αξια για τους επερχομενους πανω στα ιδια προβληματα.

Αυτος λοιπον που προτεινει κατι καινουργιο, θα πρεπει να ειναι σαφης και απολυτα συγκεκριμενος, γιατι αυτο συνιστα ο δρομος τον οποιο και προτεινει: θεωρητικες και πρακτικες διαδικασιες αντιμετωπισης των δυσκολιων.

Το αν θα τις ακολουθησει πιστα ο αλλος ειναι δικη του υποθεση. Μαλλον οχι βεβαια, αλλά εξ αυτων θα εμπνευστει πιθονον τις δικες του πρακτικες, που θα ταιριαζουν στη δικη του ζωη!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Δεν το παίρνω προσωπικά, αλλά εδώ μιλάμε και προσωπικά...οπότε είναι εύκολο να συμβούν παρεξηγήσεις, Σκαπανεα, και οι διευκρινήσεις δεν αφορούν μόνο σ' εσένα... :)

Στην ιστορία σου μόνο ένα πράγμα με "ανησυχεί"...

Το ότι συνδυάζεις το αυτοκίνητο με την ψυχή...

Κάθε τι υλικό μπορεί να εξελιχθεί σε καλύτερο (...ή χειρότερο).
Το αυτοκίνητο, το σπίτι, το αεροπλάνο...

Η ψυχή όμως, έχει τις δικές της παραμέτρους για να εξελιχθεί...Είναι κατ' αρχήν οι αποφάσεις μας για τον χρόνο που θα συμβεί η εξέλιξη, για τον χρόνο που θα συμβεί η αφύπνιση.

Είναι το ίδιο ακριβώς, αυτό που συμβαίνει και με την "θεραπεία". Για να συμβεί πρέπει ο "ασθενής" να θέλει...να κατανοήσει.
Ακούγεται περίεργο, το ξέρω....Ποιός δεν θέλει να θεραπευτεί, θα με ρωτήσεις.
Συνειδητά ναι, Σκαπανέα, όλοι θέλουν...Μα θεραπεύονται μόνο εκείνοι που το επιλέγουν όχι με το στόμα και το νου, αλλά με την ψυχή τους!!!

Το ίδιο συμβαίνει και με την πνευματική ανέλιξη.
΄Ολοι τρέχουν στα σεμινάρια πνευματικής αφύπνισης...
Κάνουν μυήσεις, κάνουν διαλογισμούς, μαθήματα αυτογνωσίας και ότι άλλο...
Νομίζεις ότι όλοι αυτοί αφυπνίζονται?

Μπορεί όμως κάποιος να αφυπνιστεί μέσα από έναν προσωπικό διαλογισμό...στο σπίτι του, χωρίς να κάνει τίποτα.

΄Εχει σημασία η πίστη και η αφοσίωση στον σκοπό. Η δύναμη και ο "τσαμπουκάς", η τόλμη και το κουράγιο. Και πρωτίστως η επιλογή μας...
Μετά κανένα εμποδιο δεν υπάρχει, και πραγματικά δεν χρειάζεσαι βήματα, παραδείγματα, παρομοιώσεις...Γιατί όλα τα βρίσκεις μόνος σου μέσα στην καρδιά σου.
Μετά μόνό μοιράζεσαι με τους ανθρώπους, και αναγνωρίζεις κοινά σημεία σε μια "προσωπική" διαδρομή, που προσανατολίζεται στον ίδιο τερματισμό!!

Κάτι ανάλογο με είχε "στενοχωρέσει" στις 18.6. και το μοιράστηκα εδώ.
viewtopic.php?t=194
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Είναι το ίδιο ακριβώς, αυτό που συμβαίνει και με την "θεραπεία". Για να συμβεί πρέπει ο "ασθενής" να θέλει...να κατανοήσει.
Ακούγεται περίεργο, το ξέρω....Ποιός δεν θέλει να θεραπευτεί, θα με ρωτήσεις.
Συνειδητά ναι, Σκαπανέα, όλοι θέλουν...Μα θεραπεύονται μόνο εκείνοι που το επιλέγουν όχι με το στόμα και το νου, αλλά με την ψυχή τους!!!
Eίναι απόλυτη η ταύτισή που κάνεις,και το έχω βιώσει καιτο ξερω,θεραπεία επιτελείται με την άδεια του ασθενή ώστε να δηλωνεται καθαρά η επιθυμία ίασης.Το ίδιο κι ο δρόμος της αυτογνωσίας.Μόνο αν θέλεις κατανοείς,μόνο αν θελεις βλεπεις......
ΑΛΛΑ ο δάσκαλος φωτίζει τον δρόμο σου.Μονος σου ειναι δυσκολο όχι ανέφικτο αλλά δύσκολο και κινδυνεύεις να απογοητευτείς,να κανεις κύκλους συνέχεια.
Το να τρέχεις σε σεμινάρια και σε διαλογισμούς δεν σημαίνει ότι στοχεύεις στην αφύπνιση,σίγουρα όχι.Αυτός ο στόχος έινα περα απο διεργασίες,γίνεται τρόπος ζωής και απολυτη ταύτιση ζωής και στόχου.Οταν φτασεις σε αυτο το επίπεδο,τότε ναι ,μπορείς να μιλάς με τον εαυτο σου που γινεται πια και δασκαλος,μπορείς να βλεπεις βράχους και θηρία αλλα ξερεις ότι πισω απο κει υαπρχει Φως.Τοτε πλεον Υπαρχει μόνο ΠΙΣΤΗ και το γνωστό Αφημα.Αλλά μεχρις να φτασεις εκει,οι δασκαλοι που βρίσκονται καθόλου τυχαία στο δρόμο, ειναι πολυτιμοι και χρειαζόυμενοι.
Σε μενα υπηρξαν καταλυτικοί κι ακόμα τους έχω.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ο ένας "δάσκαλος" του άλλου, Καλλιόπη μου, αυτό λειτουργεί σε "εξωτερικό" επίπεδο...Μέσα σου, όταν επεξεργάζεσαι τα λόγια καθε ενός που έχει λειτουργήσει στιγμιαία για σένα σαν δάσκαλος, έρχεται ο "εσωτερικός" δάσκαλος και οριοθετεί, επεξεργάζεται, διευρύνει κάθε λέξη...Και έτσι ανακαλύπτεις την δική σου διαδρομή, που η μεγαλύτερη επιβεβαίωση της είναι η ίδια σου η ζωή, όταν την βλέπεις με ΕΙΛΙΚΡΙΝΙΑ...Το πρώτο που πρέπει να μάθεις στον δρόμο!!! Η αλήθεια!!! :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε: Στην ιστορία σου μόνο ένα πράγμα με "ανησυχεί"...

Το ότι συνδυάζεις το αυτοκίνητο με την ψυχή...

Κάθε τι υλικό μπορεί να εξελιχθεί σε καλύτερο (...ή χειρότερο).
Το αυτοκίνητο, το σπίτι, το αεροπλάνο...

Η ψυχή όμως, έχει τις δικές της παραμέτρους για να εξελιχθεί...Είναι κατ' αρχήν οι αποφάσεις μας για τον χρόνο που θα συμβεί η εξέλιξη, για τον χρόνο που θα συμβεί η αφύπνιση.
Η ιστορια μου δεν εχει να κανει με την ψυχη, αλλά με τον τροπο που οι ανθρωποι χειριστηκαν τη λυση του προβληματος της αυτοκινησης, περνώντας ο ενας στον αλλο τις παραλλαγες της αρχικης λυσης. Της μιας και μοναδικης...

Με τον ιδιο τροπο και τα πνευματικα προβληματα, λυνονται το καθενα με ενα και μοναδικο τροπο και μετα καθε μια λυση ξεχωριστα ισομορφιζεται με εκατομμυρια τροπους στους αλλους ανθρωπους που ενδιαφερονται για αυτα.

Αυτο αναφερεις και σε καποιο αλλο topic για το Ιησου Χριστο. Οτι ηταν ο Πρωτος που καταφερε να αναδειξει την Θεϊκοτητα του ανθρωπου.
Ολοι οι αλλοι που ακολουθουν τα "χναρια" του, τον συμβουλευονται αλλά δεν μπορουν να εφαρμοσουν ακριβως τα λογια του, διοτι πρεπει να τα προσαρμοσουν στον δικο του εαυτο...

Και ενα παραδειγμα αυτου που λεω ειναι και τουτο:
"Το μονοπάτι του Φωτός είναι μοναχικό. Εσύ και το Φως. Δεν υπάρχουν άλλοι. ΄Ετσι να βλέπεις και την ζωή. Κάνε πάντα αυτό που νομίζεις εσύ οτι ειναι καλό για τον εαυτό σου. Δέξου τον άλλο όπως είναι και βοήθησέ τον να προχωρήσει στο Φως μέσα από την ταπεινότητα και την σιωπή σου. Είναι η μεγαλύτερη βοήθεια που μπορείς να του δώσεις..."
Το να παρει καποιος τοις μετρητοις αυτη τη φραση και να κανει παντα οτι θεωρει καλο για τον εαυτο του, ειναι εξαιρετικα επικινδυνο. Διοτι αυτο μπορει να οδηγησει σε πληθος παρανομες πραξεις και δραστηρικοτητες που μπορουν να βλαψουν μακροπροθεσμα τον εαυτο του αλλά και τους αλλους.

Αρα ο λογος αυτος ο συγκεκριμενος και καθε αλλος λογος του δασκαλου, πρεπει να ερμηνευτει για να αποκαλυφτει το πραγματικο του νοημα για τον ιδιο τον ερμηνευτη.

Και οχι μονο αυτο, αλλά θα πρεπει στη συνεχεια να υποβληθει στον ιδιο τον αρχικο συντακτη, για να επιβεβαιωσει ή και να τροποποιησει αν χρειαστει, που παντα χρειαζεται οπως λεει η σχετικη εμπειρια, την ερμηνεια που εγινε, προκειμενου να εφαρμοστει στην πραξη.

Αλλά βεβαια κατι τετοιο προϋποθετει αμεση και ζωντανη επικοινωνια με τον συντακτη Ο οποιος εν προκειμενω ειναι Ο Ιησους Χριστος ( υποθετω ).

Τωρα στο παραδειγμα με το αυτοκινητο θελω να διευκρινησω, αν και δεν ειχα καμια τετοια ομολογουμενως προθεση απο την αρχη οτι, το αυτοκινητο προσιαδιαζει κατ' εξοχην στο σωμα και οχι στην ψυχη. Η οποία ψυχη αντιστοιχιζεται θαυμασια με τον οδηγο του οχηματος.

Η ψυχη μπορει να αλλαζει τα σωματα, οπως ο οδηγος αλλαζει τα οχηματα. Και ειναι της ψυχης η κυρια ευθυνη να οδηγησει το καθε σωμα στο δικο του εξελικτικο προορισμο.

Η ψυχη ειναι αυτη λοιπον η οποια θα πρεπει να δεχτει, ως ο εσωτερικος δασκαλος του ανθρωπου τις ερμηνειες που θα κανει η προσωπικοτητα, η οποια προτιθεται να βαδισει σε ενα συγκεκριμενο μονοπατι, και να την οδηγησει ( την προσωπικοτητα ) μπροστα στο Ιησου Χριστο για να ελεγξει την ερμηνεια απου εγινε, να δωσει σχετικες οδηγειες μετατροπης, ωστε να εφαρμοστει στη συνεχεια με ασφαλεια στην πραξη.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αυτό το μήνυμα μπορεί να μεταφραστεί από τον καθένα όπως θέλει...Και αν ο ίδιος είναι επικίνδυνος για τον εαυτό του, μην φανταστείς ότι θα περίμενε την "έγκριση" του Ιησού, για να γίνει επικίνδυνος και για τους άλλους...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Και αν ο ιδιος γνωριζει οτι ειναι επικινδυνος για τον εαυτο του και για τους αλλους, αλλά θελει να προχωρησει, τι θα "πρεπει" να κανει προκειμενου να εφαρμοσει το λογο του Ιησου Χριστου με ασφαλεια;
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αν το γνωρίζει???

Τα πάντα, Σκαπανέα...Να κάνει τα πάντα!
Αν έχει τόσο αληθινή επίγνωση, θα ξέρει ότι θα πρέπει να κάνει "τα πάντα" , μέχρι να αντιστρέψει την γνώμη του για τον εαυτό του!!!!

Και στο "τα πάντα" συμπεριλαμβάνονται όλες οι στοές του λαβύρινθου...Μέσα εκεί από "επικίνδυνος" θα γίνει ο Εαυτός του...Μετά βλέπουμε...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε:Αν το γνωρίζει???

Τα πάντα, Σκαπανέα...Να κάνει τα πάντα!
Αν έχει τόσο αληθινή επίγνωση, θα ξέρει ότι θα πρέπει να κάνει "τα πάντα" , μέχρι να αντιστρέψει την γνώμη του για τον εαυτό του!!!!

Και στο "τα πάντα" συμπεριλαμβάνονται όλες οι στοές του λαβύρινθου...Μέσα εκεί από "επικίνδυνος" θα γίνει ο Εαυτός του...Μετά βλέπουμε...
Βασει λοιπον της λογικης "σου" αυτης και προκειμενου να εφαρμοσει το λογου του Ιησου
Κάνε πάντα αυτό που νομίζεις εσύ οτι ειναι καλό για τον εαυτό σου
αν νομιζει οτι ειναι καλο για τον εαυτο του να σκοτωσει μπορει να το κανει
αν νομιζει οτι ειναι καλο για τον εαυτο του να κλεψει μπορει να το κανει
αν νομιζει οτι ειναι καλο για τον εαυτο του να βιασει μπορει να το κανει
αν νομιζει οτι ειναι καλο για τον εαυτο του να εξαπατησει μπορει να το κανει
αν νομιζει οτι ειναι καλο για τον εαυτο του να βρισει καποιον μπορει να το κανει
αν νομιζει οτι ειναι καλο για τον εαυτο του να συκοφαντησει μπορει να το κανει
αν νομιζει οτι ειναι καλο για τον εαυτο του να ψευδομαρτυρησει εναντιον καποιου μπορει να το κανει
αν νομιζει οτι ειναι καλο για τον εαυτο του να εγκαταλειψει την οικογενεια του μπορει να το κανει
αν νομιζει οτι ειναι καλο για τον εαυτο του να αυτοκτονησει μπορει να το κανει
αν νομιζει οτι ειναι καλο για τον εαυτο του να αδρανησει ως ανθρωπος μερος ακεραιο του συμπαντικου μπορει να το κανει
αν νομιζει οτι ειναι καλο για τον εαυτο του να αδιαφορησει ασχολουμενος αποκλειστικα με το ΕΓΩ του μπορει να το κανει

Ετσι δεν ειναι;

Και ολα αυτα χωρις κανενα δισταγμο, συνειδητα και απολυτως ελευθερα, αφου του το "επιτρεπει" και πολυ περισσοτερο τον "παροτρυνει" ο λογος του Ιησου...

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”