Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΤΟΥ ΕΡΩΤΑ

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΤΟΥ ΕΡΩΤΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

Η συντροφική σχέση…
Μια ευκαιρία αρμονίας και σύνθεσης των αντιθέτων μέσα στον Εαυτό μας.
Η μάχη των φύλων ξεκινά πάντα από μέσα μας…Αυτό που παρουσιάζεται μετά στο εξωτερικό μας περιβάλλον, είναι ακριβώς αυτό που δεν καταφέραμε να ισορροπήσουμε μέσα μας.
Οι δύο άνθρωποι αναζητούν ασφάλεια, φροντίδα, αγάπη και γι’ αυτό πολεμάνε για να το αποκτήσουν από τον άλλον…Ο καθένας με τις δικές του πεποιθήσεις και ανάγκες που χρειάζονται να καλυφτούν, αλλά ποτέ δεν καλύπτονται…

Είναι μια ατέλειωτη μάχη με τον Εαυτό μας η συντροφική σχέση, που ποτέ δεν έχει νικητές ή νικημένους και αφήνει τους ανθρώπους μισούς, τραυματισμένους και μόνους…

Κάποιοι το βλέπουν σαν μια διαρκή υποχώρηση, κάποιοι το βλέπουν σαν μια διαρκή απαίτηση…
Η μάχη που λέγεται «έρωτας» δεν πρόκειται να τελειώσει ποτέ, αν η επικρατούσα άποψη για τα δύο μισά που ενώνονται, δεν γίνει η αρμονία των δύο ολόκληρων, που μοιράζονται έναν ίδιο χώρο...
Πάντα ο ένας θα προσπαθήσει να καταλάβει περισσότερο χώρο από τον άλλον, αν νιώθει ότι αυτό που του λείπει το έχει ο άλλος.

Μέσα στον άνθρωπο παλεύουν δύο δυνάμεις…ο άντρας και η γυναίκα…ενόσω και οι δύο μέσα του τείνουν να γίνουν Ένας Άνθρωπος…

Μπορεί να πει κανείς με ασφάλεια ποιά μεριά του φερμουάρ είναι η πιο σημαντική?


:x :x :x
Συνημμένα
o-erotas-sto-mikroskopio-tis-psuxanalusis.jpg
o-erotas-sto-mikroskopio-tis-psuxanalusis.jpg (32.4 KiB) Προβλήθηκε 3344 φορές
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17578
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΤΟΥ ΕΡΩΤΑ

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Vaso έγραψε: Μέσα στον άνθρωπο παλεύουν δύο δυνάμεις…ο άντρας και η γυναίκα…ενόσω και οι δύο μέσα του τείνουν να γίνουν Ένας Άνθρωπος…
Μας μεγαλωνουν ετσι ωστε να δινουμε σημασια μονο στο φυλο μας, αγνοωντας ολες αυτες τις Ποιοτητες της Ψυχης που μας κανουν Ανθρωπους. Το παραδοξο ειναι οτι το μεγαλυτερο πσοοστο των γυναικων εχουν ιδιαιτερα ανεπτυγμενη την αρσενικη τους πλευρα, οποτε τελικα η μαχη μεταξυ ποιων γινεται?
Παλευουμε να νικησουμε εναν πολεμο που δεν ξερουμε καν γιατι αρχισε και που οποιος και να τον κερδισει, τελικα χαμενοι ειναι και οι δυο...
Οταν βρεις το Θαρρος να αγγιξεις κομματια μεσα σου που ειχες αφησει, οταν οπλιστεις με Δυναμη και δεις τις πληγες σου, τοτε δινεις χωρο στον Εαυτο σου να ερθει κοντα σου, να σε αγγιξει και μετα απο αυτο το αγγιγμα δεν θελεις να πολεμας ποια με κανεναν αλλο, παρα μονο με τα σκοταδια μεσα σου...
>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΤΟΥ ΕΡΩΤΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

Ιωαννάκι μου, σε διαβεβαιώ ότι τα σκοτάδια μέσα σου κάποτε τελειώνουν...παίρνεις το σκοτάδι μαζί σου στο Φως, σαν το πιο φυσιολογικό πράγμα του κόσμου...
Αυτό που δεν τελειώνει ποτέ όμως είναι όταν το σκοτάδι το βλέπεις μόνο έξω σου, γιατί έτσι σου είπαν...

>:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17578
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΤΟΥ ΕΡΩΤΑ

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Vaso έγραψε:Ιωαννάκι μου, σε διαβεβαιώ ότι τα σκοτάδια μέσα σου κάποτε τελειώνουν...παίρνεις το σκοτάδι μαζί σου στο Φως, σαν το πιο φυσιολογικό πράγμα του κόσμου...
Αυτό που δεν τελειώνει ποτέ όμως είναι όταν το σκοτάδι το βλέπεις μόνο έξω σου, γιατί έτσι σου είπαν...

>:d< >:d< >:d< >:d<
Βασουλα μου, εσυ το ξερεις καλυτερα απο τον καθενα οτι αυτο ισχυει για μενα.Τα σκοταδια νομιζα ηταν μονο εξω απο μενα... Ευτυχως πλεον το γνωριζω κι εγω. Η μαλλον το εχω συνειδητοποιησει κι εγω. Και αυτο ηταν για μενα η Αρχη του Τελους...Παμε για τη Ζωη τωρα @};- @};- @};-
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΤΟΥ ΕΡΩΤΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

:) >:d< >:d< >:d< >:d<


Εικόνα
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17578
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΤΟΥ ΕΡΩΤΑ

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Βασουλα μου :) >:d< >:d< >:d< >:d<
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27318
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΤΟΥ ΕΡΩΤΑ

Δημοσίευση από Ellaki »

Η συντροφική σχέση…
Μια ευκαιρία αρμονίας και σύνθεσης των αντιθέτων μέσα στον Εαυτό μας.
η σημαντικότερη σχέση μας και μάθαμε να την παραβλέπουμε
φτάνει φίλε μου, πρώτα Ερωτεύομαι τον Εαυτό μου και μετά τους άλλους :naughty: [-(
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29992
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΤΟΥ ΕΡΩΤΑ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Ιωαννάκι μου >:d< >:d< >:d<
Κάποιοι το βλέπουν σαν μια διαρκή υποχώρηση, κάποιοι το βλέπουν σαν μια διαρκή απαίτηση…
Η μάχη που λέγεται «έρωτας» δεν πρόκειται να τελειώσει ποτέ, αν η επικρατούσα άποψη για τα δύο μισά που ενώνονται, δεν γίνει η αρμονία των δύο ολόκληρων, που μοιράζονται έναν ίδιο χώρο...
Πάντα ο ένας θα προσπαθήσει να καταλάβει περισσότερο χώρο από τον άλλον, αν νιώθει ότι αυτό που του λείπει το έχει ο άλλος.
Βασούλα μου @};- @};- @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΤΟΥ ΕΡΩΤΑ

Δημοσίευση από Fotinoula »

Ιωαννάκι :x :x :x :x :x
Vaso έγραψε:Η συντροφική σχέση…Μια ευκαιρία αρμονίας και σύνθεσης των αντιθέτων μέσα στον Εαυτό μας.
@};- :x

είναι όντως ευκαιρία, και όπως κάθε ευκαιρία πρέπει να ρισκάρεις πέρα από την
ασφάλεια, το βόλεμα για να νοιώσεις την ωφέλεια της :x
τουλάχιστον από την ημέρα που έβγαλα την σχέση μου απο το απειρόβλητο του για πάντα μαζί,
μια νέα Αρχή έγινε μέσα σε εμένα και από την Μαγεία της Αγάπης αυτά απλώνουν και αγκαλιάζουν
και τον άλλο :)
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29992
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΤΟΥ ΕΡΩΤΑ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Είναι σημαντικό να συνειδητοποιήσουμε ότι οι ελλείψεις μας καλύπτονται από εμάς τους ίδιους, μόνο έτσι θα σταματήσουμε να αρπάζουμε.....

:x :x :x
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
JOANNA
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 11319
Εγγραφή: 03 Μάιος 2007 12:03 pm

Re: Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΤΟΥ ΕΡΩΤΑ

Δημοσίευση από JOANNA »

Η συντροφική σχέση…Μια ευκαιρία αρμονίας και σύνθεσης των αντιθέτων μέσα στον Εαυτό μας.
:x
Μέσα στον άνθρωπο παλεύουν δύο δυνάμεις…ο άντρας και η γυναίκα…ενόσω και οι δύο μέσα του τείνουν να γίνουν Ένας Άνθρωπος…
@};-
Μαθαινω τον Ευατο μου, τον Ερωτευομαι, τον καταλαβαινω, Ζω,μετα θα νιωσω και τον αλλον
και δεν θα προσπαθησω να τον αλλαξω..

Ιωαννακι μου :x
>:d< >:d< >:d<
Όπου είναι ο Εαυτός μας είναι και ο Θεός και όπου είναι ο Θεός είναι όλα....

Πολέμα και Οραματίσου

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΤΟΥ ΕΡΩΤΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Η μάχη των φύλων ξεκινά πάντα από μέσα μας…Αυτό που παρουσιάζεται μετά στο εξωτερικό μας περιβάλλον, είναι ακριβώς αυτό που δεν καταφέραμε να ισορροπήσουμε μέσα μας.
Οι δύο άνθρωποι αναζητούν ασφάλεια, φροντίδα, αγάπη και γι’ αυτό πολεμάνε για να το αποκτήσουν από τον άλλον…Ο καθένας με τις δικές του πεποιθήσεις και ανάγκες που χρειάζονται να καλυφτούν, αλλά ποτέ δεν καλύπτονται…
Κάποιοι το βλέπουν σαν μια διαρκή υποχώρηση, κάποιοι το βλέπουν σαν μια διαρκή απαίτηση…
Πιο αληθεια πεθαινεις.... @};-

Ετσι το βιωσα μεχρι που ο ευατος μου με πηρε με συνοπτικες για να με φερει στο εδω και τωρα να αναγνωρισω και εν συνεχεια να φροντισω τα παραχωρημενα μου κομματια..
Λιγο ακομα να εμενα θα ειχα αφομειωθει στο "ελος" που βουταγα και το νομιζα και για την γαλαζια λιμνη
Και τωρα που δεν χρειαζομαι ουτε τις απαντησεις ουτε τις αποδειξεις ουτε τις δικαωσεις εχουν ερθει και απο εξω..
Και ναι ημουν απο αυτες που για ολα 9 στις 10 εφταιγαν οι αλλοι αλλα δεν ηταν ετσι... τι φταιει ο αλλος αν εσυ δεν εχεις αυτοσεβασμο, αν ψαχνεις εξω απο εσενα αυτο που εχει μεσα σου... μα ποσο παραλογισμος να σου κοβωντε οι ανασες για να μην βρεις την δυναμη να πεις θα βουτηξω τι αλλο εχω να παθω...?
Ποσο πλασματικη ασφαλεια να θελεις να ακουμπας την ζωη σου σε εναν αλλο ανθρωπο και να γινεσαι ερμαιο μετα στις ορεξεις του.. μα αυτος που λαμβανει δεν βαζει ορια μα ουτε και εσυ μετρο στο το δινεις..
Και αν δινεις ψυχη για ασφαλεια η ιδια η ψυχη σου θα ερθει μια μερα να σου πει φτανει πια... παρε μια ΑΠΟΦΑΣΗ.. @};-

Οχι ρε Φιλε εγω για εμενα.... θα με εχω ασφαλη θα με φροντιζω θα με αγαπω θα με ερωτευτω απο την ΑΡΧΗ... @};- :x :x
για εμενα εκανα το ταξιδι... εσενα σε ευχαριστω για αυτα που μοιραστηκα και διδαχτηκα μεσα απο την συντροφικη μας σχεση..
@};-
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26036
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΤΟΥ ΕΡΩΤΑ

Δημοσίευση από Βικούλα »

Ιωαννάκι :x >:d< >:d< >:d<

Αμαλάκι @};- >:d< >:d< >:d<

Φωτεινούλα @};- >:d< >:d< >:d<
Vaso έγραψε:Κάποιοι το βλέπουν σαν μια διαρκή υποχώρηση, κάποιοι το βλέπουν σαν μια διαρκή απαίτηση…
Η μάχη που λέγεται «έρωτας» δεν πρόκειται να τελειώσει ποτέ, αν η επικρατούσα άποψη για τα δύο μισά που ενώνονται, δεν γίνει η αρμονία των δύο ολόκληρων, που μοιράζονται έναν ίδιο χώρο...
Πάντα ο ένας θα προσπαθήσει να καταλάβει περισσότερο χώρο από τον άλλον, αν νιώθει ότι αυτό που του λείπει το έχει ο άλλος.
@};- @};-
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΤΟΥ ΕΡΩΤΑ

Δημοσίευση από eirini »

Παιδάκια >:d< >:d< >:d< >:d<
Τα σκοταδια νομιζα ηταν μονο εξω απο μενα... Ευτυχως πλεον το γνωριζω κι εγω. Η μαλλον το εχω συνειδητοποιησει κι εγω. Και αυτο ηταν για μενα η Αρχη του Τελους...Παμε για τη Ζωη τωρα @};- @};- @};-
:auto-layrubber: :x :x :x :x
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΤΟΥ ΕΡΩΤΑ

Δημοσίευση από Sofoula »

Vaso έγραψε:Κάποιοι το βλέπουν σαν μια διαρκή υποχώρηση, κάποιοι το βλέπουν σαν μια διαρκή απαίτηση…
Κάποιοι και τα δύο :-D

"Ούς ο Θεός συνέζευξε, άνθρωπος μη χωριζέτω" με άλλη έννοια ^^

Κοριτσάκια :x
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”