Με τι επαγγελμα ασχολειστε;

΄Ο,τι θα θέλατε να κουβεντιάσετε
΄Ο,τι θα θέλατε να μοιραστείτε
΄Ο,τι θα θέλατε να μάθετε
Skapaneas

Με τι επαγγελμα ασχολειστε;

Δημοσίευση από Skapaneas »

  • Θεωρω οτι το επαγγελμα του καθενος, ειναι σε μεγαλο βαθμο προσδιοριστικο των ατομων.

    Σε αυτη τη θεση λοιπον, οποιος θελει, μπορει να κανει αναφορα στο δικο του επαγγελμα ή στο επαγγελμα με το οποιο σχεδιαζει να ασχοληθει.

    Ετσι, ισως γνωριστουμε καλυτερα... Δινοντας επιπλεον τη δυνατοτητα σε ολους μας για καποιες ερωτησεις ειδικες για τους χωρους αυτους.

    Ξεκινω λοιπον με μενα, λεγοντας οτι ειμαι "καθηγητης" στη δημοσια εκπαιδευση και οτι εχω υποψη μου το κοινως λεγομενον: Ουδεν μωροτερον του ιατρου, αν δεν υπηρχον οι διδασκαλοι!

    Στη διαθεση σας ...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Skapaneas την 01 Αύγ 2007 8:51 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Skapaneas έγραψε:Ουδεν μωροτερον του ιατρου, αν δεν υπηρχον οι διδασκαλοι!
χαχαχαχαχα!!!!!!!!


Εμένα η βασική μου ιδιότητα είναι δημοσιογράφος...αλλά επειδή μου φαινοταν πολύ "κοσμικό" επάγγελμα, είπα να ασχοληθώ με κάτι πιο "ουράνιο". Και έτσι δουλεύω στον τομέα της διαφήμισης!!! :shock:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε: Εμένα η βασική μου ιδιότητα είναι δημοσιογράφος...αλλά επειδή μου φαινοταν πολύ "κοσμικό" επάγγελμα, είπα να ασχοληθώ με κάτι πιο "ουράνιο". Και έτσι δουλεύω στον τομέα της διαφήμισης!!! :shock:
Προφανως πρεπει να νιωθεις οτι αυτο το νεο επαγγελμα σε ανεβαζει, αφου το επελεξες... Ετσι δεν ειναι;
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Skapaneas έγραψε:Προφανως πρεπει να νιωθεις οτι αυτο το νεο επαγγελμα σε ανεβαζει, αφου το επελεξες... Ετσι δεν ειναι;
A, Σκαπανέα δεν το επέλεξα με αυτήν την συνειδητότητα που έχω τώρα, αλλά με την απλή συνείδηση των ανθρώπινων φιλοδοξιών...τότε που το επέλεξα...
Απλά, το συνεχίζω γιατί χρειάζομαι "επάγγελμα" στην 3η διάσταση! 8)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Θεωρω οτι το επαγγελμα του καθενος, ειναι σε μεγαλο βαθμο προσδιοριστικο των ατομων.
Μην το λες ,μην το λές! :D
αλλά σίγουρα αυτο με το οποίο ασχολείται ο καθένας περισσότερο χρόνο ,ίσως αυτο να ειναι προσδιοριστικό.
Ασχολεομαι με το οικονομικό κομμάτι μιας διεύθυνσης,όσον αφορα εκκαθάριση και πληρωμή συγκεκριμένων μελετών και έργων.Δεν εχω καμία σχέση με τους αριθμούς,(παρα μόνο μ ετην αρμονία τους)και καμία σχεση με το τεχνικό κομμάτι κι όμως...κι όμως...
Αλλά Σκαπανέα μου,επειδή δουλευω 32 χρόνια και τιποτα δεν με φοβίζει,εδω και καποια χρόνια,αν και αναλαμβάνω τα δύσκολα και κυρίως όσα ειναι προθεσμιακά,εγω ασχολουμαι με Μενα ακομα και στην ώρα δουλειάς.Τωρα που γραφω είναι γύρω μου κόσμος συναδελφοι κι ενας όγκος χαρτιών.Το μόνο που βλεπω μπροστα μου ειναι το φως απο τοπαραθυρο,τα πευκα,και τις μυρουδιές γύρω μου.Επίσης νοιώθω τους ανθρωπους που μπαινουν- βγαινουν και χαμογελώ.
Μεσω του Ιντερνετ (σε ωρα δουλείας)γνωρισα τους δασκαλους μου,οι δύο είναι σε αυτον τον χωρο :) ,και υπεροχους μοναδικους φίλους-ες καρδιάς.Εκανα "πολλά και όμορφα" και θεωρω τον εαυτο μου απο τους τυχερούς γιατί μπορω και δουλεύω έτσι.
Αυτη είναι η εργασία μου, και το υπηρεσιακό αντικέιμενο η δουλειά μου.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Καλλιόπη μου και πόσο συμφωνώ μαζί σου...

Χωρίς να "ακυρώνω" την δουλειά μου, λόγω των χρόνων υπάρχει και η αντίστοιχη εμπειρία ε? Και η δυνατότητα να δουλεύεις με τους δικούς σου ρυθμούς...στις προθεσμίες που πρέπει...
Ξέρεις πότε θα είσαι στο ιντερνετ, πότε θα διεκπεραιώσεις την εργασία σου, και όλα αυτά μέσα σε απίστευτη χαρά, που είναι περίεργο πράγμα για τους άλλους γύρω σου. Εμένα βέβαια με έχουν συνηθίσει πια...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Οχι δεν την ακυρώνω,απλά εκφράζω με όλη μου την ειλικρίνεια το πως τελικά δημιουργώ εν ώρα εργασίας.Για μενα το υπηρεσιακό είναι σαν ένα ποταμάκι που τρέχει και κελαρύζει αλλά αυτο που με γεμίζει,αυτο που ασχολούμαι εχει Φως.
Να είστε καλα όλοι!
Να είμαστε καλά όλοι!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 746
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 4:45 pm

Δημοσίευση από Spyros »

Μετά από μια ατυχή/λανθασμένη πορεία σε πανεπιστήμιο για ηλεκτρονικός μηχανικός, τώρα είμαι σε ΙΕΚ για τεχνικός δικτύων Η/Υ.

Σε λίγο θα βγάλω και τεχνητά μάτια για να μην κουράζομαι μπροστά στην οθόνη...
:shock:
"Είμαστε φτιαγμένοι από αστροσκόνη, είμαστε η ενσάρκωση του σύμπαντος που προσπαθεί να καταλάβει τον εαυτό του."
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Και εγώ αφου ολοκλήρωσα τις σπουδές μου..δουλεύω σε μια πολυεθνική στο χώρο της Διαφήμισης!!!
Μεγάλη Επιτυχία...

Αλλά βασικά...επειδή όπως έχω ξαναπεί είμαι ανήσυχο πνεύμα..σκέφτομαι σε κανα 2-3 χρονάκια να την κάνω....και να ανοίξω τη δική μου επιχείρηση σε κάποιο νησί...!!!!
Στη διαθεση σας ...
Αγαπητέ Skapanea..να μαντέψω οτι είσαι ή μαθηματικός, ή χημικός, ή φυσικός;;;;;;;;;;;;;;;!!!

:D :D :D
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Spyros έγραψε:
Σε λίγο θα βγάλω και τεχνητά μάτια για να μην κουράζομαι μπροστά στην οθόνη...
:shock:
Οταν βρεις τη συνταγη, λογω forumικης γνωριμιας, περιμενουμε το μυστικο... :lol: :lol:
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Emmanouela έγραψε: Αγαπητέ Skapanea..να μαντέψω οτι είσαι ή μαθηματικός, ή χημικός, ή φυσικός;;;;;;;;;;;;;;;!!!

:D :D :D
Αν ρωτας τι σπουδασα, τοτε ειναι το δευτερο.
Αν ομως ρωτας τι απο τρια ειμαι ή νιωθω, αυτο παιζεται. Τριχαζομαι μεταξυ αυτων και ... καμμια "δεκαρια" αλλων. ( Εδω βεβαια πρεπει να πω οτι πολυ-χαζομαι, ετσι δεν ειναι; )

Στο καποιο νησι με τι σκοπευεις να επιχειρεις;
Άβαταρ μέλους
ΜΥΡΤΩ
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 05 Ιουν 2007 12:49 pm
Τοποθεσία: ΚΡΗΤΗ

Δημοσίευση από ΜΥΡΤΩ »

έχω τελειώσει λογιστική αλλά δε με ενδιαφέρει...προσπάθησα για παιδαγωγικό μετά γιατί ήθελα να ασχοληθώ με παιδιά με ειδικές ανάγκες αλλά δεν πέρασα(επομένως δεν ήταν να γίνω) και τώρα δουλεύω σε μια εταιρεία που όπως είπε και ο σπύρος πρέπει να βάλω τεχνητά μάτια...άστα ...είμαι μπροστά σε μια οθόνη υπολογιστή 8 ώρες την ημέρα και τα μάτια μου γίνονται έτσι===> :shock: :shock:
επομένως προσπαθώ τώρα να εξοπλιστώ με διάφορα...κάνω την τρίτη γλώσσα τώρα (όχι ότι έχω φτάσει σε καλό επίπεδο στις άλλες 2 αλλά "μάθε τέχνη και άστην" όπως λέει ο παππούς μου) παρακολουθώ σεμινάρια, πήρα πτυχιάκι στα κομπιούτερ (ecdl) .
σε δουλειά να βρίσκομαι όπως καταλαβαίνεται....χιχι :wink:
και γω σκέφτομαι να κάνω δικό μου στο μέλλον (στο κοντινό)αλλά είμαι ακόμη στη σκέψη..!!!! :) δεν είμαι πάντως "γυναίκα καριέρας"
΄θέλω κάτι χαλαρό να κάνω , κάτι που όταν ξυπνάω το πρωί να λέω γιούπιιιι και όχι" ωχ..πάλι τα ίδια"
άντε Εμμανουέλα έλα Κρήτη να κάνουμε κάτι μαζί ..!! :wink: :wink: :wink: :mrgreen: :mrgreen:
love is the only solution...lets start a revolution...open your heart
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Τριχαζομαι μεταξυ αυτων και ... καμμια "δεκαρια" αλλων
:lol: :lol: :lol:
Στο καποιο νησι με τι σκοπευεις να επιχειρεις;
Είμαι ανάμεσα σε δύο....το 1. cafe bar, αλλά σε light έκδοση...με λάτιν, κουβανέζικα τραγουδάκια...πολλά χρώματα κλπ, κλπ...και η δεύτερη είναι λίγο ενα πιο ουσιαστικό μαγαζί!!!!!!!!!!

Κλίνω προς την 1η επιλογή...
άντε Εμμανουέλα έλα Κρήτη να κάνουμε κάτι μαζί
Μυρτούλι μου πολύ θα ήθελα να έρθω στον τόπο απο όπου κατάγομαι....(ούτε που έχω ζήσει... :shock: )..αλλά έχω 2 αδυναμίες....στις κυκλάδες!!!!! :wink: :wink: :wink:

:lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μπα Μυρτώ μου, δεν παίζει η Κρήτη...

θα πάω κι εγώ σε δύο χρόνια...μαζί της!!!

που αλλού ε....μα ΣΥΡΟ!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Ε μα τώρα τι θα γίνει;;;;;

Μήπως θες να κοιμόμαστε και στο ίδιο κρεβάτι;;;;;
Όπου πηγαίνω θα έρχεσαι κι εσύ;;;;;;;;;;;;
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

!!!!!!!!!!

Επιστροφή στο “Ο,ΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ”