ΤΟ ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ

Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27318
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΤΟ ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ

Δημοσίευση από Ellaki »

Με έβαλε σε σκέψεις η εικόνα.

Την κυρία την χαρακτηρίζουμε κακιά ενώ είναι πλασμένη από το ίδιο <υλικό> όπως όλοι μας, από Αγάπη.
Ουσιαστικά, στο μόνο που διαφέρουμε με την κυρία είναι στην επιλογή να σταματήσουμε τις κλωτσιές και να αγκαλιάσουμε. Άλλωστε όλοι μας έχουμε κλωτσήσει το παιδάκι μας κάποτε.
Και αναρωτιέμαι όσο κλωτσάγαμε το αγοράκι μας ή το κοριτσάκι μας, πόσο απεχθείς ήμαστε στον εαυτό μας.

Το να επιλέγεις καλές πράξεις για να γίνεις αποδεχτός ή αρεστός, δεν σημαίνει τίποτε απολύτως γιατί συνεχίζεις να αφήνεις την πύλη του κακού ανοιχτή.
Ο μόνος τρόπος για να σφραγιστεί η πύλη είναι να αποδεχτείς και τα δυο.
Ασφαλώς δεν εννοώ να επικροτούμε πράξεις και εκδηλώσεις επιβλαβείς προς τον συνάνθρωπο, αλλά να προσεγγίσουμε και αυτές τις ψυχές με καλοσύνη.
Να αφήσουμε χώρο μέσα μας και για αυτές τις ψυχές, να τις συγ-χωρέσουμε στο Θεικό σχέδιο.

Για να σφραγίσουμε την πύλη του κακού και να πάψει να υφίσταται, το Καλό μέσα μας δεν θα χρειάζεται πλέον την ύπαρξη του κακού για να αναγνωριστεί, αλλά θα υπάρχει σαν κατάσταση.
Όπως σαν κατάσταση θα υπάρχει και η Διάκριση, χωρίς όμως διαχωρισμό, Διάκριση από τις εκδηλώσεις των ανθρώπων που είναι αντίθετες με τους Θεικούς νόμους.

Να Ζούμε και να αναπνέουμε μέσα στον Θεό σαν μοναδική επιλογή, γιατί η Ζωή δεν θέλει προσπάθεια, η Ζωή θέλει Άφημα.
Χωρίς να επιτρέπουμε στις μικρές πράξεις των ανθρώπων να δηλητηριάζουν την Πίστη μας και με την σιγουριά ότι όταν σφραγίσουμε την πύλη δεν θα μείνει χώρος για αυτούς που δεν σέβονται τον Θεικό Νόμο.

αυτά σκεφτόμουνα πρωί πρωί :x :x :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29992
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΤΟ ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Ελλάκι μου @};- >:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Έφη
Δημοσιεύσεις: 8299
Εγγραφή: 31 Ιαν 2010 11:57 pm

Re: ΤΟ ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ

Δημοσίευση από Έφη »

Έλλη ... :x
Είμαι αυτό που είμαι !

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: ΤΟ ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ

Δημοσίευση από Danielli »

Οι Νόμοι του Θεού δεν έχουν καταγραφεί πουθενά, γιατί υπάρχουν σαν διαθήκη μέσα μας, ώστε το Αγαθό να μην χρειάζεται επιλογές και αποδείξεις, αλλά να σκορπιέται απλόχερα από την Καρδιά μας, σφραγίζοντας την πύλη του κακού στον Κόσμο μας...

και τότε να δω τι θα κάνουν εκείνοι που νομίζουν ότι μπορούν να ταπεινώσουν την Ανθρώπινη Ύπαρξη, αψηφώντας κάθε Νόμο της...
Όταν η πύλη έχει πια σφραγίσει, η μόνη επιλογή που θα έχει το απάνθρωπο είναι να μείνει μόνο του με την μοίρα του.
@};- :-(

Ελλάκι.. @};- :x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΤΟ ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ

Δημοσίευση από eirini »

Η αλήθεια είναι ότι πολλές φορές στο τρένο που ο ένας μπαίνει, ο άλλος βγαίνει μου 'χει έρθει να αρχίσω τις μπουνιές. Καλά όχι ακριβώς έτσι αλλά μου τη σπάει γιατί οι περισσότεροι το έχουν κάνει επάγγελμα και ελάχιστοι, σχεδόν κανένας δηλαδη, έχουν πραγματικά ανάγκη.Δε μπορώ να ακούω τη μιζέρια τους και αυτή τη προσποιημένη τους κλάψα. Κατά καιρούς απλά δεν έδινα σημασία αλλά τώρα μου χει βγει έντονα. Θα σταθώ εδώ
Και αναρωτιέμαι όσο κλωτσάγαμε το αγοράκι μας ή το κοριτσάκι μας, πόσο απεχθείς ήμαστε στον εαυτό μας.
και απλά θα κάστσω να το επεξεργαστώ...


Ευχαριστώ >:d< >:d< >:d<
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΤΟ ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ

Δημοσίευση από Fotinoula »

Ειρηνάκι κάποια στιγμή αντιμετώπισα μέσα μου μια ιδιαίτερη αντιπάθεια και διαχωρισμό για τους τσιγγάνους, ήταν για εμένα μια ευκαιρία αυτή για να εντοπίσω κομμάτια ανελευθερίας μου λόγω ηθικής,
πιο βαθιά εσωτερικά

αφού λοιπόν εργαζόμουν πάνω σε αυτό μπήκα στο άλλο άκρο να είμαι φιλική μαζί τους,
και μια μέρα ένοιωσα μέσα μου, "χαλάρωσε γιατί είσαι στον φυσικό κόσμο"
και οκ ενώνεις τα κομμάτια σου με αφορμή διαχωρισμούς που εντοπίζεις, αλλά σεβάσου και τον φυσικό κόσμο, δλδ δεν θα πιω και καφέ μαζί τους,
εκτός και αν όντως προκύψει αυθόρμητα στην Ζωή μου καλώς να έρθει :) ,
όχι γιατί τους θεωρώ πλέον υπό, αλλά γιατί δεν μιλάμε την ίδια γλώσσα εδώ στον φυσικό κόσμο
και αυτό μπορεί να προκαλέσει αμηχανία και κίνδυνο, δεν είναι όλοι για όλους
χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν είναι Όλοι μέρος του ίδιου ουρανού και γης :x

τελικά όσο τα γράφω αυτά, όλα καταλήγουν στο κάψε το εγχειρίδιο και ζήσε σε ισορροπία με Αγάπη, Σοφία, Ενότητα
απλά τα πράγματα :))

>:d< >:d< >:d<
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26036
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΤΟ ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ

Δημοσίευση από Βικούλα »

Φωτεινή @};- :x
Fotini έγραψε:και οκ ενώνεις τα κομμάτια σου με αφορμή διαχωρισμούς που εντοπίζεις, αλλά σεβάσου και τον φυσικό κόσμο,
@};- @};-
Fotini έγραψε:τελικά όσο τα γράφω αυτά, όλα καταλήγουν στο κάψε το εγχειρίδιο και ζήσε σε ισορροπία με Αγάπη, Σοφία, Ενότητα
απλά τα πράγματα
@};- @};-
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29992
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΤΟ ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Φωτεινάκι μου @};- >:d< >:d< >:d<

απλά τα πράγματα :)) :)) :)) τι μου θυμίζει.... τι μου θυμίζει..... :)
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΤΟ ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ

Δημοσίευση από eirini »

TAPA έγραψε:απλά τα πράγματα :)) :)) :)) τι μου θυμίζει.... τι μου θυμίζει.....
Το 'χει πει η Βάσω αυτο??

Φωτεινή μου ευχαριστώ >:d< >:d< >:d<
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΤΟ ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ

Δημοσίευση από Fotinoula »

TAPA έγραψε:

απλά τα πράγματα :)) :)) :)) τι μου θυμίζει.... τι μου θυμίζει..... :)
ναι και εμένα αυτόν το συνήθη αγαπημένο ύποπτο μου Θυμίζει Ταρούλη :))
να λέω αυτό το "απλά τα πράγματα" και να είναι όλα μου τα κύτταρα ένα σε αυτό :D

:x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29992
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΤΟ ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

:romance-heartsfade: >:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΤΟ ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ

Δημοσίευση από Stefanos »

Fotini έγραψε: χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν είναι Όλοι μέρος του ίδιου ουρανού και γης :x
:x :x :x
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17578
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: ΤΟ ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Φωτεινουλι μου, πολυ με βοηθησες με αυτα που εγραψες :)
Ευχαριστω :* >:d< >:d< >:d<
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
konstantinos s.
Δημοσιεύσεις: 11717
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 12:23 pm

Re: ΤΟ ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ

Δημοσίευση από konstantinos s. »

@};- @};-
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΤΟ ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ

Δημοσίευση από Fotinoula »

Volvere έγραψε:Φωτεινουλι μου, πολυ με βοηθησες με αυτα που εγραψες :)
Ευχαριστω :* >:d< >:d< >:d<
:) >:d< >:d< >:d<
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”