Ο ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ

Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31614
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ο ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ

Δημοσίευση από Fotinoula »

παιδάκια γλυκά όμορφο πράγμα το μοίρασμα :x :x :x :x :x
Vaso έγραψε: Αν σπάσει τις αλυσίδες του, που τον δένουν με τους γονείς του στον Υλικό Κόσμο, πριν αποκτήσει Συνείδηση του Εαυτού του, το σίγουρο είναι ότι θα προσπαθήσει να τις αντικαταστήσει, γιατί η ελευθερία του δεν έγινε μέσα σε μια συνειδητή κατάσταση Αγάπης.
άντε καλέ γιατί το λες αυτό, εγώ ρε γαμώτο τον αντικατέστησα τον στύλο και πήγα και τον βρήκα και στα 510χμλ. πιο πέρα
δλδ τόσο πια μανία τον είχα :-D
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
panos
Δημοσιεύσεις: 7812
Εγγραφή: 27 Ιαν 2008 12:58 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ο ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ

Δημοσίευση από panos »

:)) :)) :)) εδω διπλα δλδ
τελικα ολοι ιδιοι ειμαστε οσο και να φενεται οτι διαφερουμε εξωτερικα
μεσα μας εχουμε το ιδιο χτισμενα στηλους και ορια
>:d< >:d< >:d<
Πίστη και εμπιστοσύνη στο ότι όλα γεννήθηκαν για εσένα και εσύ γεννήθηκες για όλα, χωρίς να είσαι το κέντρο του Σύμπαντος, αλλά να νιώθεις σαν κέντρο σου το Σύμπαν...
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33674
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: Ο ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ

Δημοσίευση από Annoula »

τύφλα να έχει το Pole dandicing μπροστά μας :)) :)) :))

Μη δούμε στύλο, αμέσως να τον αρπάξουμε :)) :)) :))
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23565
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ο ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Μπορείς να χαϊδεύεις με την ίδια Αγάπη ένα ζώο ελεύθερο και ένα ζώο που το αφεντικό του το έχει δέσει...Και αν πας να ελευθερώσεις το δεμένο ζώο, τότε εκείνο ίσως δεν μπορεί πια να επιβιώσει...Πρέπει να το πάρεις μαζί σου και να το φροντίζεις εσύ ο ίδιος...
Άρα στο τέλος θα βρεθείς με ελεύθερα ζώα που σε ακολουθούν, γιατί δεν έχουν άλλον τρόπο να επιβιώσουν και όχι γιατί ήθελαν να είναι ελεύθερα...Μα τούτο δεν ήταν η ανάγκη σου...Δεν πρέπει να ήταν η ανάγκη σου...
:x :x

Και αυτοί οι στύλοι, άλλοτε είναι άτομα, άλλοτε συμπεριφορές και συνήθειες.

Η αλήθεια είναι πως αυτήν την στιγμή αισθάνομαι ότι είμαι σε αρκετούς στύλους δεμένος. Όχι σιγά που θα αρκούμουν μόνο σε έναν! Και άμα σπάσει; Να μην έχει έτοιμη την καβάτζα να μου δίνει ασφάλεια; Για να μην σου πω ότι τους έχω κάνει και ασφάλεια ζωής και φέρνω και μάστορες για συντήρηση, έτσι βρε αδερφέ, για προφύλαξη. :)) :)) :)) :o) :o) :o)
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
panos
Δημοσιεύσεις: 7812
Εγγραφή: 27 Ιαν 2008 12:58 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ο ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ

Δημοσίευση από panos »

Αννουλα :)) :)) :)) :)) :))
Θοδωρακο εε τι μ******ς θα κανουμε αν μην εχουμε και καβατζα :)) :)) :)) :)) >:d< >:d< >:d<
Πίστη και εμπιστοσύνη στο ότι όλα γεννήθηκαν για εσένα και εσύ γεννήθηκες για όλα, χωρίς να είσαι το κέντρο του Σύμπαντος, αλλά να νιώθεις σαν κέντρο σου το Σύμπαν...
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 30105
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Ο ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Αννούλα μου :)) :)) :)) :)) :)) :)) >:d< >:d< >:d<

Θοδωρή μου >:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
lazaros
Δημοσιεύσεις: 8233
Εγγραφή: 05 Οκτ 2012 11:06 pm

Re: Ο ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ

Δημοσίευση από lazaros »

Ντανυ... :)) :)) :))
Αννούλα... :)) :)) :))
Θοδωράκο... :)) :)) :))

Η δύναμη μας είναι ότι δεν φαίνεται.... :cry: ..ανατριχιάζω όταν της το είπες....βλέπω την εκδήλωση του Θεού μέσα σου...και συγκινούμε.. :cry: :x :x :x :x :x
Είσαι Αγάπη...Αν αυτό το αποδεχτείς και δεν το πολεμάς, τούτος ο θεός θα εξαφανιστεί από το Σύμπαν σου...
... "η Ψυχή δεν παίρνει αξίες από αυτό που κάνεις, αλλά από αυτό που νιώθεις όταν το κάνεις..." Β.Ν.
Άβαταρ μέλους
lazaros
Δημοσιεύσεις: 8233
Εγγραφή: 05 Οκτ 2012 11:06 pm

Re: Ο ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ

Δημοσίευση από lazaros »

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι ακόμα......είπαμε πως δημιουργούμε συνεχώς και έναν νέο στύλο....ή μεταφέρουμε τον στύλο μαζί μας για να αισθανόμαστε ασφάλεια....και η ερώτηση μου είναι..Τι δεν θέλουμε να αντιμετωπίσουμε μέσα μας και δημιουργούμαι τον στύλο?....τι δεν βλέπουμε?....είναι το συναίσθημα μας που δεν έχει ωριμάσει ακόμα....αλλά οκ είναι αυτό...γιατί δεν δοκιμάζουμε για λίγο να δούμε πως είναι....??....είναι οι πληγές που έχουμε και ο στύλος μας βοηθάει.??... :roll:
Είσαι Αγάπη...Αν αυτό το αποδεχτείς και δεν το πολεμάς, τούτος ο θεός θα εξαφανιστεί από το Σύμπαν σου...
... "η Ψυχή δεν παίρνει αξίες από αυτό που κάνεις, αλλά από αυτό που νιώθεις όταν το κάνεις..." Β.Ν.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88623
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Ο ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

ο μεγαλύτερος κίνδυνος που ελοχεύει μέσα στα συναισθήματα μας είναι ο θάνατος.
Χωρίς στύλο και δέσμευση και εξάρτηση, πιστεύεις ότι δεν θα ξέρεις τι να την κάνεις τούτη την ελευθερία και θα γίνεις ευάλωτος στα όρνεα του θανάτου.

Η έλλειψη συνείδησης δεν είναι εμφανής σε έναν φυσικό άνθρωπο...Η α-συνειδησία έχει ερμηνευτεί με διαφορετικό τρόπο από αυτό που αληθινά ορίζει. Μέσα σ' αυτήν την α-συνειδησία κρύβεται επιμελώς ο φόβος του θανάτου και ο στύλος δίνει την ψευδαίσθηση ότι μπορεί κανείς να τον ελέγξει...

Η ημισυνειδητή κατάσταση ενός ανθρώπου τον κάνει να ξεχνάει τον φόβο του. Ένα μέρος του συνειδητό φοβάται και ένα άλλο μέρος του ασυνείδητο περιθάλπει αυτόν τον φόβο, αλλά τον κρύβει κιόλας, έτσι ώστε να ξεχνιέται...

Ο κάθε άνθρωπος πράττει έτσι, σαν να μην πρόκειται ποτέ να συμβεί ο θάνατος στον ίδιο...
Ο στύλος δίνει αυτήν την εσφαλμένη ασφάλεια πως οτιδήποτε απρόοπτο και μοιραίο θα συμβεί μόνο στον άλλον και από τον άλλον...

Στην ουσία φοβάσαι ένα φαινόμενο και κάνεις έτσι ώστε ποτέ να μην συμβεί σε εσένα, ενώ δεν παίρνεις είδηση ότι αυτό το φαινόμενο συμβαίνει συνεχώς μέσα σου και μέσα στην ζωή σου.

Είναι λάθος να πιστεύουν οι άνθρωποι ότι ο Ιησούς πρώτα πέθανε και μετά αναστήθηκε...
Η βαθιά ερμηνεία της Ανάστασης, προκύπτει μόνο ενόσω Ζεις...

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23565
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ο ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

ο μεγαλύτερος κίνδυνος που ελοχεύει μέσα στα συναισθήματα μας είναι ο θάνατος.
@-) @-) @-)
Ο κάθε άνθρωπος πράττει έτσι, σαν να μην πρόκειται ποτέ να συμβεί ο θάνατος στον ίδιο...
Ο στύλος δίνει αυτήν την εσφαλμένη ασφάλεια πως οτιδήποτε απρόοπτο και μοιραίο θα συμβεί μόνο στον άλλον και από τον άλλον...
@-) @-) @-)
Στην ουσία φοβάσαι ένα φαινόμενο και κάνεις έτσι ώστε ποτέ να μην συμβεί σε εσένα, ενώ δεν παίρνεις είδηση ότι αυτό το φαινόμενο συμβαίνει συνεχώς μέσα σου και μέσα στην ζωή σου.
Ουφ @-) @-) @-)
Είναι λάθος να πιστεύουν οι άνθρωποι ότι ο Ιησούς πρώτα πέθανε και μετά αναστήθηκε...
Η βαθιά ερμηνεία της Ανάστασης, προκύπτει μόνο ενόσω Ζεις...
@};- @};- @};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
lazaros
Δημοσιεύσεις: 8233
Εγγραφή: 05 Οκτ 2012 11:06 pm

Re: Ο ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ

Δημοσίευση από lazaros »

Nαι νιώθω ευάλωτος...ίσως και να είμαι...είμαστε όντως εαύλωτοι???...νομίζω πως είμαι μέχρι να είμαι αφυπνισμένος...γιατί τότε η μοιρα θα δημιουργείται από εμένα...μιας και όλος μου ο εαυτός θα συνεργάζεται αρμονικά για τον όποιο στόχο...αλλά και για το πιο απλό πράγμα...
Αρα για να το κατανοήσω είμαι ευάλωτος στον εαυτό μου.. b-( :pale:

άραγε αυτή η ελευθερία έχει τίμημα εσωτερικό??

γιατί εξωτερικά ξέρω πως έχει....και έχω πληρώσει κάποια για να φτάσω στο στάδιο που είμαι τώρα που δεν είναι η απόλυτη ελευθερία...την ψευδαίσθηση την χρειαζόμαστε για να μην αντιμετωπίσουμε το κενό μας??....την δυσκαμψία μας να ζήσουμε σαν αληθινοί άνθρωποι....βοηθούν και οι γονείς και όλοι αυτοί που είναι το ίδιο ακριβώς...ώστε να μην έχουμε φωτεινά παραδείγματα να ακολουθήσουμε.....αλλά όποιος θέλει βρίσκει..... @};-
Είσαι Αγάπη...Αν αυτό το αποδεχτείς και δεν το πολεμάς, τούτος ο θεός θα εξαφανιστεί από το Σύμπαν σου...
... "η Ψυχή δεν παίρνει αξίες από αυτό που κάνεις, αλλά από αυτό που νιώθεις όταν το κάνεις..." Β.Ν.
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24710
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: Ο ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Στην ουσία φοβάσαι ένα φαινόμενο και κάνεις έτσι ώστε ποτέ να μην συμβεί σε εσένα, ενώ δεν παίρνεις είδηση ότι αυτό το φαινόμενο συμβαίνει συνεχώς μέσα σου και μέσα στην ζωή σου.

Είναι λάθος να πιστεύουν οι άνθρωποι ότι ο Ιησούς πρώτα πέθανε και μετά αναστήθηκε...
Η βαθιά ερμηνεία της Ανάστασης, προκύπτει μόνο ενόσω Ζεις...
Φοβάται τον θάνατο, ενω ξέρει πολύ καλά πως είναι το μόνο αναπότρεπτο ,δεν μπορεί να το αντιμετωπήσει γιαυτό
το μεταθέτει στο μακρινό μέλλον , όταν συμβαίνει στο κοντινό περιβάλλον του κλονίζεται λιγάκι ,
επαναλαμβάνει τα τετρημένα
" τι σου είναι ο άνθρωπος - τίποτα , όλοι προσωρινοί είμαστε - δεν παιρνουμε τίποτα μαζί μας " κλπ
κατα βάθος χαίρεται γιατί δεν είναι αυτός , φτύνει τον κόρφο του όταν περνάει η μαύρη λιμουζίνα ,
λέει πως ο εκλυπών , -θεός σχωρέστον - πήγε σε τόπους χλοερούς για περίπατο και καλά ,
και μετά όλα εντάξει , συνεχίζει να ζει τη ζωούλα μια χαρά , χωρίς να ξέρει , πως αυτός ο ίδιος είναι ζωντανός- νέκρος , ούτε υποπτεύεται πως τα ζόμπι δεν υπάρχουν στο σινεμα
είναι πραγματικότητα και κυκλοφορούν γύρω -γύρω και ότι είναι ένας από αυτά. 8-x
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21698
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Re: Ο ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ

Δημοσίευση από Evoula »

Δεν είναι ελευθερία να κάνω τον αντάρτη της κοινωνίας, Ελευθερία είναι να μην μου χρειάζεται η ανταρσία
Εντέλει όμως ένα Έλευθερο Ον, που επιλέγει με κριτήριο το δίκαιο και σεβασμό στον άνθρωπο τελικά αυτό γίνεται. Ένας επαναστάτης.

Και γίνεται όχι επειδή το θέλει ή επειδή το διεκδικεί. Η ίδια η κοινωνία τον βάζει σε αυτή την θέση, επειδή είναι εντελώς διαφορετικός από αυτήν και σε μερικές περιπτώσεις κρίνεται και επικίνδυνος.

Αλλά πήγε αλλού η κουβέντα τώρα... :x
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26107
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Ο ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ

Δημοσίευση από Βικούλα »

Vaso έγραψε:Ο κάθε άνθρωπος πράττει έτσι, σαν να μην πρόκειται ποτέ να συμβεί ο θάνατος στον ίδιο...
Ο στύλος δίνει αυτήν την εσφαλμένη ασφάλεια πως οτιδήποτε απρόοπτο και μοιραίο θα συμβεί μόνο στον άλλον και από τον άλλον...

Στην ουσία φοβάσαι ένα φαινόμενο και κάνεις έτσι ώστε ποτέ να μην συμβεί σε εσένα, ενώ δεν παίρνεις είδηση ότι αυτό το φαινόμενο συμβαίνει συνεχώς μέσα σου και μέσα στην ζωή σου.
:-( @};-
Vaso έγραψε:Είναι λάθος να πιστεύουν οι άνθρωποι ότι ο Ιησούς πρώτα πέθανε και μετά αναστήθηκε...
Η βαθιά ερμηνεία της Ανάστασης, προκύπτει μόνο ενόσω Ζεις...
@};- @};- :x
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ο ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ

Δημοσίευση από VasilisM »

Θέλω να γίνω ένας ιπτάμενος ελέφαντας!!! O:-) O:-) :x :x
Πολέμα και Οραματίσου

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”