Ο ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ

Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27316
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Ο ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ

Δημοσίευση από Ellaki »

Δεν χρειάζεται να αντέξει κανείς να Ζει μέσα σε μη συνειδητούς ανθρώπους, αν Αγαπήσει τους ανθρώπους, χωρίς εξάρτηση από αυτούς.

Δηλαδή αγαπάς ένα ζώο επειδή είναι ελεύθερο ή μπορείς να το αγαπήσεις ακόμα και όταν είναι δεμένο σε στύλο και βασανίζεται από το αφεντικό του? Διαφοροποιείται άραγε η Αγάπη που νιώθεις για όσους είναι ελεύθεροι, από όσους είναι δεσμευμένοι?
Γιατί αν διαφοροποιείται, τότε δεν έχεις Συνείδηση του Εαυτού σου, αλλά απλά θέλεις να τον "χωρέσεις" στον κόσμο και Εκείνος δεν "χωρά" πουθενά...
ευχαριστώ Βασούλα :romance-adore:
ναι, ακόμη διαφοροποιείται από τον φόβο μην με κάνουν να πονέσω :romance-ballandchain:
Εγώ απλά προχωράω στον Δρόμο μου...
:x

Μαράκι, Αλεξιούλα >:d< >:d< >:d<
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: Ο ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ

Δημοσίευση από elenaki »

Υπάρχει μια ολόκληρη διαδικασία μέσα στην οποία ο άνθρωπος αποκτά Συνείδηση του Εαυτού του και φέρνει ξανά αρμονία στην Φύση του, έτσι ώστε να μην χρειάζεται πια να σπάσει τις αλυσίδες για να βιώνει Ελευθερία, αλλά να την βιώνει ακόμα και όταν ζει μέσα στις κοινωνίες, ενόσω οι άλλοι ζουν δεμένοι στο υλικό.
Ο Υλικός Κόσμος δεν είναι εμπόδιο στο να αποκτήσει κανείς Συνείδηση του Εαυτού του, η εξάρτηση του από αυτόν είναι...

Δεν χρειάζεται να αντέξει κανείς να Ζει μέσα σε μη συνειδητούς ανθρώπους, αν Αγαπήσει τους ανθρώπους, χωρίς εξάρτηση από αυτούς.

Δηλαδή αγαπάς ένα ζώο επειδή είναι ελεύθερο ή μπορείς να το αγαπήσεις ακόμα και όταν είναι δεμένο σε στύλο και βασανίζεται από το αφεντικό του? Διαφοροποιείται άραγε η Αγάπη που νιώθεις για όσους είναι ελεύθεροι, από όσους είναι δεσμευμένοι?
Γιατί αν διαφοροποιείται, τότε δεν έχεις Συνείδηση του Εαυτού σου, αλλά απλά θέλεις να τον "χωρέσεις" στον κόσμο και Εκείνος δεν "χωρά" πουθενά...

Πολύ εύκολα φτάνουμε στο σημείο να θέλουμε να ελευθερώσουμε τους ανθρώπους από τις αλυσίδες τους, χωρίς να έχουμε συνειδητοποιήσει ότι τούτο είναι δική μας ανάγκη και όχι των άλλων πάντα.

Μπορείς να χαϊδεύεις με την ίδια Αγάπη ένα ζώο ελεύθερο και ένα ζώο που το αφεντικό του το έχει δέσει...Και αν πας να ελευθερώσεις το δεμένο ζώο, τότε εκείνο ίσως δεν μπορεί πια να επιβιώσει...Πρέπει να το πάρεις μαζί σου και να το φροντίζεις εσύ ο ίδιος...
Άρα στο τέλος θα βρεθείς με ελεύθερα ζώα που σε ακολουθούν, γιατί δεν έχουν άλλον τρόπο να επιβιώσουν και όχι γιατί ήθελαν να είναι ελεύθερα...Μα τούτο δεν ήταν η ανάγκη σου...Δεν πρέπει να ήταν η ανάγκη σου...
Βασουλα μου.. @};- :x >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Ολη η Αληθεια βιωμενη..ξανα και ξανα,γυρω απο στυλους!!
Ειμαι απ’τους ανθρωπους που επαιρνα τον στυλο μαζι μου παντου..να τον φροντιζω να τον γυαλιζω να του παρεχω ασφαλεια..
Κατι που ο ιδιος ο στυλος δεν μου εδωσε ποτε!Παρα μονο την ασφαλεια οτι υπηρχε εκει..
Ολα τα αλλα μονη μου τα εκανα..μονη μου επεφτα,μονη μου σηκωνομουν..και για παν ενδεχομενο,υπηρχε και ενας στυλος να πιαστω βρε αδερφε..
Μα μολις πηγα να πιαστω,ανακαλυψα πως ηταν σαπιος και ξαναεπεσα!
Μα συγνωμη,λεω,ετσι ξερω να πεφτω και μονη μου!Ευχαριστω πολυ..
Μα καποια στιγμη ξερεις γιατι πεφτεις!Καθε φορα που παω να σωσω τον οποιοδηποτε στηλο,ειτε απο εγωισμο,ειτε απο αλαζονεια,λυπηση με μαθηματικη ακριβεια πεφτω κι εγω μαζι!Μονο η Αγαπη δεν χωραει σε τετοιες καταστασεις..
Και αυτο ποναει πολυ..και το ξανακανω!και ποναω ακομη περισσοτερο..Ε φτανει ομως ε?
Ας κανω την αρχη να κοψω τις δικες μου αλυσιδες!!
Και ειναι πραγματικα αστειο οταν το σκεφτομαι..διοτι η Ζωη μου αποδεικνυει σε καθε δυσκολη στιγμη μου,με τη Θεληση μου αφυπνισμενη,οτι εχω ολες τις Δυνατοτητες να Ζησω και να προχωρησω αρπαζοντας τη καθε Ευκαιρια που μου δινεται απλοχερα..και αυτο ειναι Αληθεια!! @};-
.ας δω με ειλικρίνεια τις δικές μου ανάγκες και ας δώσω αγάπη στις σχέσεις μου με τους άλλους άσχετα με το αν είναι ελευθεροι ή είναι δεμένοι στο στύλο.... :x :x
Λαζαρακο.. :x :x :x >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Να μπορώ να αγκαλιάζω και τους ελεύθερους και τους δεμένους με την ίδια Αγάπη, ενόσω όμως προχωράω στον Δρόμο μου.
αυτοί που θα έρθουν μαζί μου, σαν συνοδοιπόροι μου, είναι τελικά μόνο οι ελεύθεροι, γιατί οι άλλοι και να θέλουν, δεν θα μπορούν. Εγώ όμως δεν χρειάζεται να απορρίψω κανέναν, ούτε να προτιμήσω κανέναν...Εγώ απλά προχωράω στον Δρόμο μου...
Ετσι Βασουλα μου!! :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:

Παιδακια ολα!! :x :x :x >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
lazaros
Δημοσιεύσεις: 8224
Εγγραφή: 05 Οκτ 2012 11:06 pm

Re: Ο ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ

Δημοσίευση από lazaros »

Ελενίτσα... >:d< >:d< >:d< :x @};-
Ελλακι έγραψε:ναι, ακόμη διαφοροποιείται από τον φόβο μην με κάνουν να πονέσω :romance-ballandchain:
Αυτός είναι και μένα ο κυριότερος λόγος..φόβος μην με πληγώσουν...αλλά τελικά δεν προλαβαίνουν το κάνω πρώτος εγώ...έτσι για να είμαι εγώ ο μάγκας.... b-( :o) :))
Είσαι Αγάπη...Αν αυτό το αποδεχτείς και δεν το πολεμάς, τούτος ο θεός θα εξαφανιστεί από το Σύμπαν σου...
... "η Ψυχή δεν παίρνει αξίες από αυτό που κάνεις, αλλά από αυτό που νιώθεις όταν το κάνεις..." Β.Ν.
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29989
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Ο ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Το να αποκτήσει κανείς Συνείδηση των εξαρτήσεων του και της αλυσίδας που τον δένει με το υλικό, θα τον βοηθήσει μεν να αποκτήσει Συνείδηση του Εαυτού του, δεν θα την αποκτήσει όμως επειδή πήρε είδηση τον στύλο, αλλά εξομαλύνοντας συνεχώς την ανάγκη του να βρίσκει έναν στύλο για να δένεται και να δένει και άλλους ανθρώπους μαζί του.

Υπάρχει μια ολόκληρη διαδικασία μέσα στην οποία ο άνθρωπος αποκτά Συνείδηση του Εαυτού του και φέρνει ξανά αρμονία στην Φύση του, έτσι ώστε να μην χρειάζεται πια να σπάσει τις αλυσίδες για να βιώνει Ελευθερία, αλλά να την βιώνει ακόμα και όταν ζει μέσα στις κοινωνίες, ενόσω οι άλλοι ζουν δεμένοι στο υλικό.
Ο Υλικός Κόσμος δεν είναι εμπόδιο στο να αποκτήσει κανείς Συνείδηση του Εαυτού του, η εξάρτηση του από αυτόν είναι...
Ο υλικός κόσμος είναι γεμάτος ψευδαισθήσεις, κάποτε σκληρές, κάποτε γλυκιές και με μία μόνο Αλήθεια...τον Εαυτό μας και τον Θεό μέσα μας!
Βασούλα μου @};- >:d< >:d< >:d<


Παιδάκια γλυκά :x :x :x >:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Ο ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

Λάζαρος έγραψε:Αυτός είναι και μένα ο κυριότερος λόγος..φόβος μην με πληγώσουν...αλλά τελικά δεν προλαβαίνουν το κάνω πρώτος εγώ...έτσι για να είμαι εγώ ο μάγκας....
:)) :)) :)) :)) :)) :)) :))

για να μην σε πληγώσουν ε? και τι έχει μείνει όρθιο από τις πληγές, βρε καρδούλα?

Βέβαια αν έχεις πληγές, το σίγουρο είναι ότι θα θέλεις να τις προστατέψεις, να μην χτυπάνε οι άλλοι εκεί πάνω συνεχώς και τις ματώνουν...Αυτό απ΄έξω σου...μέσα σου όμως τις χτυπάς μόνος σου...

Τελικά ο μόνος τρόπος να μην φοβάσαι τους άλλους και τον Εαυτό σου, είναι να μην έχεις τίποτα μέσα σου ματωμένο...

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: Ο ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ

Δημοσίευση από Danielli »

Vaso έγραψε: Βέβαια αν έχεις πληγές, το σίγουρο είναι ότι θα θέλεις να τις προστατέψεις, να μην χτυπάνε οι άλλοι εκεί πάνω συνεχώς και τις ματώνουν...Αυτό απ΄έξω σου...μέσα σου όμως τις χτυπάς μόνος σου...
Αλύπητα... :D
Τελικά ο μόνος τρόπος να μην φοβάσαι τους άλλους και τον Εαυτό σου, είναι να μην έχεις τίποτα μέσα σου ματωμένο...
Μεχρι να γινει αυτό.... πουτ δε μαστιγιο νταουν σλοουλι.... 8-}
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33569
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: Ο ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ

Δημοσίευση από Annoula »

Το να αποκτήσει κανείς Συνείδηση των εξαρτήσεων του και της αλυσίδας που τον δένει με το υλικό, θα τον βοηθήσει μεν να αποκτήσει Συνείδηση του Εαυτού του, δεν θα την αποκτήσει όμως επειδή πήρε είδηση τον στύλο, αλλά εξομαλύνοντας συνεχώς την ανάγκη του να βρίσκει έναν στύλο για να δένεται και να δένει και άλλους ανθρώπους μαζί του.

Υπάρχει μια ολόκληρη διαδικασία μέσα στην οποία ο άνθρωπος αποκτά Συνείδηση του Εαυτού του και φέρνει ξανά αρμονία στην Φύση του, έτσι ώστε να μην χρειάζεται πια να σπάσει τις αλυσίδες για να βιώνει Ελευθερία, αλλά να την βιώνει ακόμα και όταν ζει μέσα στις κοινωνίες, ενόσω οι άλλοι ζουν δεμένοι στο υλικό.
Ο Υλικός Κόσμος δεν είναι εμπόδιο στο να αποκτήσει κανείς Συνείδηση του Εαυτού του, η εξάρτηση του από αυτόν είναι...

Δεν χρειάζεται να αντέξει κανείς να Ζει μέσα σε μη συνειδητούς ανθρώπους, αν Αγαπήσει τους ανθρώπους, χωρίς εξάρτηση από αυτούς
.
@};- @};- @};-
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: Ο ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ

Δημοσίευση από AMALIA »

Ομορφη συζητηση παιδακια ολα... >:d< >:d< >:d<


Κλασικη περιπτωση και εγω στα 15 μου πηγα να κοψω το στυλο απο την αυταρχικη μανα και τον απων πατερα και δεθηκα με την συγκαταθεση μου σε μια πιο σκληρη και αυταρχικη πεθερα και εναν συντροφο που μου μετραγε και τις ανασες..
συν ολα τα υπολοιπα αφεντικα κτλ..
Κστα περιοδους αλλαζα στυλους προσχολουμενη σε πολλους μεχρι που στα 33 μου νομισα οτι εκοψα ολους τους στυλους κανωντας την επανασταση μεσα απο την δυναμη που σου δινει ο ερωτας και δεθηκα παλι με την συγκαταθεση μου στον νεο μου συντροφο..
Κυκλους γυρω απο την ουρα μου... ολα αυτα τα χρονια..

Οι επιγνωσεις αρχισαν να γινονται αυτοεπιγνωνεις και συνειδειτοποιησεις μολις πριν λιγο καιρο αφου χωρισα επιασα πατο και εμεινα με τον ευατο μου..
Και αυτο που φαινοταν αρχικα κακο ηταν η αρχη του καλου να αρχισω να μαζευω τα διασκορπισμενα κομματια μου που πεταγα απο εδω και απο εκει γυρω απο τον στυλο... τον ειχα σκορπισει τοσο πολυ μα τοσο που μονο μενωντας μονη μου θα μπορουσα να με βρω..

:x :x :x
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: Ο ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Παιδακια :x @};-
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33569
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: Ο ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ

Δημοσίευση από Annoula »

Από αλλαγές στύλων άλλο τίποτα. Δε θυμάμαι να υπήρξε ποτέ στιγμή που να μην είχα στύλο στη ζωή μου είτε λεγόταν πατέρας, είτε σύντροφος, είτε φίλοι. Παντού ένας στύλος έτσι για να πορευόμαστε. 'Ετρεμα στην ιδέα ότι θα μείνω χωρίς εξάρτηση.
Μέχρι που μια - μια οι εξαρτήσεις μου γκρεμιζόντουσαν και έμεινα εγώ με εμένα. Δε νομίζω ότι πήγαινε και άλλο. Εκεί μετά το αρχικό σοκ συνειδητοποίησα το μέγεθος του προβλήματος της εξάρτησης.
Και ναι, σίγουρα δεν έχει λυθεί εξ ολοκλήρου, ακόμα πετάγονται γατζάκια που τα μαζεύω εγκαίρως, αλλά θέλω να ζήσω με Ελευθερία, αυτή την Ελευθερία που περιγράφει η Βάσω.
Ελευθερία δεν είναι να κάνεις ότι θέλεις, αλλά να εκπληρώνεις συνεχώς τους Θείους Νόμους μέσα σου, και να μπορείς να το επιλέξεις αυτό με ελευθερία.

Δεν είναι ελευθερία να κάνω τον αντάρτη της κοινωνίας, Ελευθερία είναι να μην μου χρειάζεται η ανταρσία
@};- @};- @};-
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
JOANNA
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 11319
Εγγραφή: 03 Μάιος 2007 12:03 pm

Re: Ο ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ

Δημοσίευση από JOANNA »

Χρειάζεται να παλέψει με αυτό που βίωνε σαν αλήθεια, με αυτό που έχει να βιώσει σαν αλήθεια από την Αρχή…

Αυτό που λείπει είναι η συνειδητοποίηση της αληθινής κατάστασης….
:cry: :cry: :x :x
Ελευθερία δεν είναι να κάνεις ότι θέλεις, αλλά να εκπληρώνεις συνεχώς τους Θείους Νόμους μέσα σου, και να μπορείς να το επιλέξεις αυτό με ελευθερία.

Δεν είναι ελευθερία να κάνω τον αντάρτη της κοινωνίας, Ελευθερία είναι να μην μου χρειάζεται η ανταρσία
:cry: :cry: :x
Το να αποκτήσει κανείς Συνείδηση των εξαρτήσεων του και της αλυσίδας που τον δένει με το υλικό, θα τον βοηθήσει μεν να αποκτήσει Συνείδηση του Εαυτού του, δεν θα την αποκτήσει όμως επειδή πήρε είδηση τον στύλο, αλλά εξομαλύνοντας συνεχώς την ανάγκη του να βρίσκει έναν στύλο για να δένεται και να δένει και άλλους ανθρώπους μαζί του.
:x @};-
Υπάρχει μια ολόκληρη διαδικασία μέσα στην οποία ο άνθρωπος αποκτά Συνείδηση του Εαυτού του και φέρνει ξανά αρμονία στην Φύση του, έτσι ώστε να μην χρειάζεται πια να σπάσει τις αλυσίδες για να βιώνει Ελευθερία, αλλά να την βιώνει ακόμα και όταν ζει μέσα στις κοινωνίες, ενόσω οι άλλοι ζουν δεμένοι στο υλικό.
Ο Υλικός Κόσμος δεν είναι εμπόδιο στο να αποκτήσει κανείς Συνείδηση του Εαυτού του, η εξάρτηση του από αυτόν είναι...
:romance-heartbeating:
Να μπορώ να αγκαλιάζω και τους ελεύθερους και τους δεμένους με την ίδια Αγάπη, ενόσω όμως προχωράω στον Δρόμο μου.
αυτοί που θα έρθουν μαζί μου, σαν συνοδοιπόροι μου, είναι τελικά μόνο οι ελεύθεροι, γιατί οι άλλοι και να θέλουν, δεν θα μπορούν. Εγώ όμως δεν χρειάζεται να απορρίψω κανέναν, ούτε να προτιμήσω κανέναν...Εγώ απλά προχωράω στον Δρόμο μου...
:romance-heartbeating: @};- @};-

Παιδακια :x :x :x >:d< >:d< >:d<
Όπου είναι ο Εαυτός μας είναι και ο Θεός και όπου είναι ο Θεός είναι όλα....

Πολέμα και Οραματίσου

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26036
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Ο ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ

Δημοσίευση από Βικούλα »

Βασούλα, Παιδάκια @};- :x :x >:d< >:d< >:d< πολύ ομορφη συζήτηση @};- @};-
Vaso έγραψε:Χρειάζεται να παλέψει με αυτό που βίωνε σαν αλήθεια, με αυτό που έχει να βιώσει σαν αλήθεια από την Αρχή…

Αυτό που λείπει είναι η συνειδητοποίηση της αληθινής κατάστασης…
@};- @};-
Vaso έγραψε:Ελευθερία δεν είναι να κάνεις ότι θέλεις, αλλά να εκπληρώνεις συνεχώς τους Θείους Νόμους μέσα σου, και να μπορείς να το επιλέξεις αυτό με ελευθερία.

Δεν είναι ελευθερία να κάνω τον αντάρτη της κοινωνίας, Ελευθερία είναι να μην μου χρειάζεται η ανταρσία
@};- @};-
Vaso έγραψε:Βέβαια αν έχεις πληγές, το σίγουρο είναι ότι θα θέλεις να τις προστατέψεις, να μην χτυπάνε οι άλλοι εκεί πάνω συνεχώς και τις ματώνουν...Αυτό απ΄έξω σου...μέσα σου όμως τις χτυπάς μόνος σου...
=((
Vaso έγραψε:Τελικά ο μόνος τρόπος να μην φοβάσαι τους άλλους και τον Εαυτό σου, είναι να μην έχεις τίποτα μέσα σου ματωμένο...
@};- @};-

Vaso έγραψε:Το να αποκτήσει κανείς Συνείδηση των εξαρτήσεων του και της αλυσίδας που τον δένει με το υλικό, θα τον βοηθήσει μεν να αποκτήσει Συνείδηση του Εαυτού του, δεν θα την αποκτήσει όμως επειδή πήρε είδηση τον στύλο, αλλά εξομαλύνοντας συνεχώς την ανάγκη του να βρίσκει έναν στύλο για να δένεται και να δένει και άλλους ανθρώπους μαζί του.

Υπάρχει μια ολόκληρη διαδικασία μέσα στην οποία ο άνθρωπος αποκτά Συνείδηση του Εαυτού του και φέρνει ξανά αρμονία στην Φύση του, έτσι ώστε να μην χρειάζεται πια να σπάσει τις αλυσίδες για να βιώνει Ελευθερία, αλλά να την βιώνει ακόμα και όταν ζει μέσα στις κοινωνίες, ενόσω οι άλλοι ζουν δεμένοι στο υλικό.
Ο Υλικός Κόσμος δεν είναι εμπόδιο στο να αποκτήσει κανείς Συνείδηση του Εαυτού του, η εξάρτηση του από αυτόν είναι...

Δεν χρειάζεται να αντέξει κανείς να Ζει μέσα σε μη συνειδητούς ανθρώπους, αν Αγαπήσει τους ανθρώπους, χωρίς εξάρτηση από αυτούς.
@};- @};- :x
Ο υλικός κόσμος είναι γεμάτος ψευδαισθήσεις, κάποτε σκληρές, κάποτε γλυκιές και με μία μόνο Αλήθεια...τον Εαυτό μας και τον Θεό μέσα μας!
@};- @};- :x
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ο ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ

Δημοσίευση από Stefanos »

Παιδάκια όλα
>:d< >:d< >:d<
Από στύλους άλλο τίποτα.
Εκεί που νομίζω ότι βγάζω τον έναν ανακαλύπτω τελικά ότι έχω τοποθετήσει έναν άλλο.
=)) =)) =))
Και μετά νομίζω ότι εδώ τελείωσαν όλα. :D :D :D
Έλα όμως που ο Δρόμος μου ξεγυμνώνει τα πάντα.
Επέλεξα και το σέβομαι. Θέλησα την Αλήθεια και την Μνήμη.
Θα συνεχίσω να Θέλω μέχρι να Θυμηθώ :x :x :x
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!
Άβαταρ μέλους
panos
Δημοσιεύσεις: 7812
Εγγραφή: 27 Ιαν 2008 12:58 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ο ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ

Δημοσίευση από panos »

παιδακια ολα >:d< >:d< >:d<
Μεχρι να γινει αυτό.... πουτ δε μαστιγιο νταουν σλοουλι.... 8-}
:)) :)) :)) Ντανουλα >:d< >:d< >:d<
Ελευθερία δεν είναι να κάνεις ότι θέλεις, αλλά να εκπληρώνεις συνεχώς τους Θείους Νόμους μέσα σου, και να μπορείς να το επιλέξεις αυτό με ελευθερία.

Δεν είναι ελευθερία να κάνω τον αντάρτη της κοινωνίας, Ελευθερία είναι να μην μου χρειάζεται η ανταρσία
Βέβαια αν έχεις πληγές, το σίγουρο είναι ότι θα θέλεις να τις προστατέψεις, να μην χτυπάνε οι άλλοι εκεί πάνω συνεχώς και τις ματώνουν...Αυτό απ΄έξω σου...μέσα σου όμως τις χτυπάς μόνος σου...
Το να αποκτήσει κανείς Συνείδηση των εξαρτήσεων του και της αλυσίδας που τον δένει με το υλικό, θα τον βοηθήσει μεν να αποκτήσει Συνείδηση του Εαυτού του, δεν θα την αποκτήσει όμως επειδή πήρε είδηση τον στύλο, αλλά εξομαλύνοντας συνεχώς την ανάγκη του να βρίσκει έναν στύλο για να δένεται και να δένει και άλλους ανθρώπους μαζί του.

Υπάρχει μια ολόκληρη διαδικασία μέσα στην οποία ο άνθρωπος αποκτά Συνείδηση του Εαυτού του και φέρνει ξανά αρμονία στην Φύση του, έτσι ώστε να μην χρειάζεται πια να σπάσει τις αλυσίδες για να βιώνει Ελευθερία, αλλά να την βιώνει ακόμα και όταν ζει μέσα στις κοινωνίες, ενόσω οι άλλοι ζουν δεμένοι στο υλικό.
Ο Υλικός Κόσμος δεν είναι εμπόδιο στο να αποκτήσει κανείς Συνείδηση του Εαυτού του, η εξάρτηση του από αυτόν είναι...

Δεν χρειάζεται να αντέξει κανείς να Ζει μέσα σε μη συνειδητούς ανθρώπους, αν Αγαπήσει τους ανθρώπους, χωρίς εξάρτηση από αυτούς.
:x :x :x @};- @};- @};-
απο στυλους αλλο τιποτα ειχε γινει και πεποίθηση ,στοχος το να εχω ενα στυλο να προσφερω την ζωη μου
Πίστη και εμπιστοσύνη στο ότι όλα γεννήθηκαν για εσένα και εσύ γεννήθηκες για όλα, χωρίς να είσαι το κέντρο του Σύμπαντος, αλλά να νιώθεις σαν κέντρο σου το Σύμπαν...
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27316
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Ο ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ

Δημοσίευση από Ellaki »

πουτ δε μαστιγιο νταουν σλοουλι....
γρήγορα και αποφασιστικά θα έλεγα Νταννούλα με ένα μεγάλο ΟΥΣΤ :)) :)) :)) :)) :))
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”