Ο ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ

Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24613
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: Ο ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Πολύ σπουδαίο είναι να συνειδητοποιήσουμε πως ναι -είμαι ο ελέφαντας -
και ότι μπορώ να σπάσω τις αλυσίδες μου,
που όταν γεννήθηκα μου φόρεσαν και εγώ ο ίδιος κρατώ γερά να μη μου φύγουν και νίωθω ασφάλεια μ' αυτές .
Ομως δεν αρκεί αυτό για να τις σπάσω , χρειάζεται να συνηδειτοποιήσω , πως όχι μόνο
είμαι ελέφαντας ,αλλά έχω και τη δύναμη του και θέλει απόφαση για να τη βρω και θέληση
να ψάξω μέσα μου να την ανακαλύψω και να πιστέψω με όλη μου την ψυχή
πως είμαι ένας ελέφαντας με φτερά που μπορεί να πετάξει και να ελευθερωθεί από τα δεσμά του ,
έστω κι αν άλλοι γύρω μου , μου λένε πως αυτό το πλάσμα υπάρχει μόνο στα κινούμενα σχέδια.
:x @};-
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Ο ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

πως είμαι ένας ελέφαντας με φτερά που μπορεί να πετάξει
:)) :)) :)) :)) :))

κρητικάκι μου απίθανο!!! >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
lazaros
Δημοσιεύσεις: 8224
Εγγραφή: 05 Οκτ 2012 11:06 pm

Re: Ο ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ

Δημοσίευση από lazaros »

Λοιπόν βλέπω τις αλυσίδες μου ξεκάθαρα...είμαι αποφασισμένος να τις συνθλίψω...κάθε τόσο σπάσω και μια...καμιά φορα τις σπάω και όλες....πετάω για λίγο ελεύθερος...μέχρι να μπει μπροστά ο εσωτερικός μηχανισμός αναγέννησης αλυσίδων....εκεί τρελαίνομαι...μετά ηρεμώ...τώρα δεν με ενδιαφέρουν οι αλυσίδες αλλά ο δημιουργός τους μέσα μου...μόλις τον στείλω από εκεί που ήρθε θα είμαι πραγματικά ελεύθερος.... =))
Οι αλυσίδες σε μένα προέκυψαν από την πρώτη εκπαίδευση...αυτή των γονιών μου αυτή των δασκάλων μου,αυτή των τραγόπαππων...όλοι έχουν να σου πούνε πως θα ζήσεις πως θα κατουρήσεις και πως θα πρέπει να αισθάνεσαι...οπότε μην γνωρίζοντας άλλο τρόπο επιβίωσης στην τρυφερή υλικής που ήμουν έγινα όπως θέλανε όλοι...και φυσικά είχα και ένα κρυφό εαυτό που έκανε διαολιές ...αυτός ήταν ελεύθερος μέχρι ο αφέντης μου να με φωνάξει...και τρέχει η ζωή και αυτές οι αλυσίδες έχουν γίνει κρεατένιες...ενώθηκαν με το σώμα μου τόσα χρόνια.......ΜΈΧΡΙ που άρχισε η αντίστροφη μέτρηση για να βρώ ποιος ευθύνεται που δεν έχω την ζωή που θέλω...και τότε τις είδα μπροστά μου.... Αποφάσισα να τις ξηλώσω με οποιοδήποτε τίμημα...τώρα πονάει πιο πολύ αλλά δεν έχω χρόνο για χάσιμο διότι ο Παράδεισος με περιμένει...έχω αρχίσει να τον βλέπω στο βάθος....η επιλογή είναι του καθενός εσυ;;; :-?
Είσαι Αγάπη...Αν αυτό το αποδεχτείς και δεν το πολεμάς, τούτος ο θεός θα εξαφανιστεί από το Σύμπαν σου...
... "η Ψυχή δεν παίρνει αξίες από αυτό που κάνεις, αλλά από αυτό που νιώθεις όταν το κάνεις..." Β.Ν.
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: Ο ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ

Δημοσίευση από eirini »

Λαζαράκο μου >:d< >:d< >:d< >:d< :x :x :x
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Ο ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

Κάποιος θα πει, ότι όσο και να καταφέρει κανείς να αναπτυχθεί προς την Ελευθερία, δεν είναι εντελώς ελεύθερος, μέσα στον Φυσικό Κόσμο, αφού χρειάζεται να έχει τροφή, στέγη και να καλύπτει τις βασικές του ανάγκες, κάπου θα συμβιβαστεί με όλα αυτά που τον κρατάνε στην αλυσίδα...

Κι όμως...

Υπάρχουν μόνο Ηθικές Δεσμεύσεις σε κάθε επίπεδο...

Όπως ένα Πνευματικό Ον, στο επίπεδό του, έχει σαν δέσμευση τον Ηθικό Νόμο της Ελευθερίας και της μη παραβίασης στην Θέληση ενός άλλου όντος, έτσι και ένας Άνθρωπος που Ζει στον Φυσικό Κόσμο έχει κάποιες Ηθικές Δεσμεύσεις στην συμβίωσή του με τους άλλους μέσα σε μια κοινωνία.

Ελευθερία δεν είναι να κάνεις ότι θέλεις, αλλά να εκπληρώνεις συνεχώς τους Θείους Νόμους μέσα σου, και να μπορείς να το επιλέξεις αυτό με ελευθερία.

Δεν είναι ελευθερία να κάνω τον αντάρτη της κοινωνίας, Ελευθερία είναι να μην μου χρειάζεται η ανταρσία

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
panos
Δημοσιεύσεις: 7812
Εγγραφή: 27 Ιαν 2008 12:58 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ο ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ

Δημοσίευση από panos »

:x @};- @};- @};-

δεν φτανει να τις σπασεις και να φυγεις απο αυτον τον στηλο αλλα και να μην πας καπου αλλου να στησεις τον δικο σου στηλο νιωθωντας ελευθερος
χρειαζεται να νιωσεις οτι δεν εχεις αναγκη να κουβαλησεις ουτε και τις αλυσιδες
να νιωσεις οτι εκει που εισαι εισαι ελευθερος ασφαλεις εχοντας οτι χρειαζεσαι για να ζησεις την οποια σου στιγμη ελευθερος
εχεις και την δυναμη και την γνωση να το κανεις .αρκει να το πιστεψεις μεσα σου
αν κοιταξεις τα οσα εκανες μεσα σε αυτα τα ορια που ζουσες θα δεις οτι εκανες οσα χρειζοσουν την καταληλη στιγμη το ιδιο μπορεις να κανεις και χωρις τα ορια

απλα τα ορια υποθετικα σου δινουν μια ασφαλεια
γιατι οσοι επελεξες ( στηλος )να σου θεσουν τα ορια αυτα γυρω σου σου δινουν και το αναλογο αντιτιμο .
τις βουρδουλιες απο το μαστιγιο που σου ριχνουν οσο σε ταιζουν ασφαλεια δεν τις νιωθεις , εχεις μουδιασει και τις τοποθετεις σαν κοματι τις ζωη σου για να μαθεις να ζεις ελευθερος

αυτο σε κανει να φοβασαι να πας ποιο κατω ,ποιο εξω απο τα ορια
γιατι φοβασαι οτι εξω απο τα ορια των αλλων οι βουρδουλιες πονανε γιατι δεν εχουν αγαπη οπως αυτων που ζουν μεσα στα ορια
βλεπεις εκεινη φροντησαν αν τις καλυψουν με το ονομα τις αγαπης για να σε προετημασουν να ζησεις ελευθερος
Πίστη και εμπιστοσύνη στο ότι όλα γεννήθηκαν για εσένα και εσύ γεννήθηκες για όλα, χωρίς να είσαι το κέντρο του Σύμπαντος, αλλά να νιώθεις σαν κέντρο σου το Σύμπαν...
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: Ο ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ

Δημοσίευση από eirini »

:-( :-(
panos έγραψε:γιατι οσοι επελεξες ( στηλος )να σου θεσουν τα ορια αυτα γυρω σου σου δινουν και το αναλογο αντιτιμο .
τις βουρδουλιες απο το μαστιγιο που σου ριχνουν οσο σε ταιζουν ασφαλεια δεν τις νιωθεις , εχεις μουδιασει και τις τοποθετεις σαν κοματι τις ζωη σου για να μαθεις να ζεις ελευθερος

αυτο σε κανει να φοβασαι να πας ποιο κατω ,ποιο εξω απο τα ορια
γιατι φοβασαι οτι εξω απο τα ορια των αλλων οι βουρδουλιες πονανε γιατι δεν εχουν αγαπη οπως αυτων που ζουν μεσα στα ορια
βλεπεις εκεινη φροντησαν αν τις καλυψουν με το ονομα τις αγαπης για να σε προετημασουν να ζησεις ελευθερος
Πανούλη >:d< >:d< >:d<
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
panos
Δημοσιεύσεις: 7812
Εγγραφή: 27 Ιαν 2008 12:58 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ο ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ

Δημοσίευση από panos »

Ειρηνακι >:d< >:d< >:d<
Πίστη και εμπιστοσύνη στο ότι όλα γεννήθηκαν για εσένα και εσύ γεννήθηκες για όλα, χωρίς να είσαι το κέντρο του Σύμπαντος, αλλά να νιώθεις σαν κέντρο σου το Σύμπαν...
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29989
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Ο ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Βασούλα μου >:d< >:d< >:d<

Λαζαράκο μου :cry: >:d< >:d< >:d< @};-

Πανούλη μου :cry: >:d< >:d< >:d< @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27316
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Ο ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ

Δημοσίευση από Ellaki »

Κι έστω ότι σπάμε τις αλυσίδες .......... που πάμε μετά?
Έχουμε την Δύναμη να Ζήσουμε ακόμη και μόνοι και αξιοκατάκριτοι ανάμεσα στους υπόλοιπους δεμένους ελέφαντες?
Πως διακρίνουμε τους στύλους παγίδα που θα βρεθούν στον δρόμο μας?

Χρειάζεται Όραμα και Πίστη για να αντέξεις τα χτυπήματα του μικρού εαυτού που φοβάται μην χάσει την αποδοχή, μην βρεθεί μόνος.
Να μάθουμε να περπατάμε από την αρχή σαν να είμαστε και πάλι παδιά.
Τα μάτια στον Στόχο, λέει η Βασούλα, τι κι αν πέσουμε, θα ξανασηκωθούμε και στο χέρι μας είναι να σηκωθούμε πιο δυνατοί.
Δεν χρειάζονται πατερίτσες για να βιώσουμε τον Άνθρωπο και όλοι αυτοί που προσπαθούν να μας τις πουλήσουν να πάνε αλλού.

:x :x :x :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Maraki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 12157
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:03 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ο ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ

Δημοσίευση από Maraki »

Πολύ ομορφοι διάλογοι παιδάκια όλα, Βασουλινα... @};- >:d< >:d< >:d<
Βασάκι έγραψε:Χρειάζεται να παλέψει με αυτό που βίωνε σαν αλήθεια, με αυτό που έχει να βιώσει σαν αλήθεια από την Αρχή
Βασάκι έγραψε:Δεν σπάνε οι αλυσίδες βιαστικά, γιατί απλά τις συνειδητοποίησες...Πρέπει μαζί να συνειδητοποιήσεις και την Δύναμή σου...αυτό που Είσαι και τούτο χρειάζεται Πίστη για να το ερευνήσεις, χωρίς να ζητάς την γνώριμη ασφάλεια της αλυσίδας...
Επειδή είχαμε μια πρωινή σχετικη συζητηση στην ομάδα, γραφω και εδω αυτο που πόσταρα.

Ολα καταληγουν στην ΠΙΣΤΗ μέσα μας......

Εχουμε εμποτιστεί τόσο πολυ με αυτα τα δηλητήρια μεσα μας, που τελικά δύσκολα, πολύ δυσκολα βγαίνεις απο την ψευδαισθηση
Συγκινουμαι καθώς γράφω τώρα. Ναι, κάποιες στιγμές νιωθω την ολότητα της ΥΠΑΡΞΗΣ μου και άλλες τοσες τη χάνω.
Μαλλον λάθος, για να ξερουμε και τι λεμε. Κάποιες λίγες στιγμές τη νιώθω. Στην καθημερινότητά μου πηγαίνει περιπατο.

Αυτα τα θρησκευτικα προτυπα ειναι τοσο βαθια ριζωμενα μεσα μας, ολοκληρα δεντρα που με την πελωρια σκια τους μας κρυβουν τον ηλιο.Και ομως αυτος ειναι εκει. Αρκει να μπορεσουμε να μετακινηθουμε για να τον δουμε.


Αλεξιάκι έγραψε:πως είμαι ένας ελέφαντας με φτερά που μπορεί να πετάξει και να ελευθερωθεί από τα δεσμά του ,
έστω κι αν άλλοι γύρω μου , μου λένε πως αυτό το πλάσμα υπάρχει μόνο στα κινούμενα σχέδια.
χμ..καλό!! :x :x :x

Βασω έγραψε:Ελευθερία δεν είναι να κάνεις ότι θέλεις, αλλά να εκπληρώνεις συνεχώς τους Θείους Νόμους μέσα σου, και να μπορείς να το επιλέξεις αυτό με ελευθερία.

Δεν είναι ελευθερία να κάνω τον αντάρτη της κοινωνίας, Ελευθερία είναι να μην μου χρειάζεται η ανταρσία
χμ..πολυ σημαντικο...

Ξέρετε, καθως ποσταρα διαβασα ξανα το ποστ. Και σκεφτηκα τους στυλους και τις αλυσίδες.
Εκει που πηγαινα δειλα δειλα να κοψω τις αλυσιδες απο τον 1ο στυλο, ειδα οτι μαλλον ειναι δυσκολο και ετσι πηγα και πιαστηκα και σε εναν 2 στυλο. Αφου τις εκοψα απο τον 2ο (επειτα απο χρονια βεβαίως), μου ηρθε η ιδεα-ανάγκη-εξάρτηση να πιαστω απο εναν νεο 3ο στυλο.
Εκει, τα πράγματα ηρθαν έτσι ώστε το κοψιμο πονεσε. Ετσι αποφάσισα να σταματησω το επικινδυνο παιχνιδι, και τώρα ειμαι ξανά στον 1ο στυλο (το βασικοτερο απ'όλους ΤΕΛΙΚΑ) και αυτον οφείλω να κοψω μια και καλη πια!
Ξερετε, η εξάρτηση ηταν το φετιχ μου. Και εννοείται πως χρειάζεται μεγάλη εγρήγορση μην τυχον νιωσω την ανάγκη για κάποιον 4ο στύλο!!! :D :D ΕΛΕΟΣ δηλαδη πια......... :-w
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είμαι Παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο Δρόμος ο δικός μου προς εσένα...

Και ο Ιησούς είπε ότι μόνο τα παιδιά θα μπουν στο Βασίλειο των Ουρανών.

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29989
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Ο ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Ελλάκι μου @};- >:d< >:d< >:d<

Μαράκι μου @};- >:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Ο ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

Έλλη έγραψε:Κι έστω ότι σπάμε τις αλυσίδες .......... που πάμε μετά?
Έχουμε την Δύναμη να Ζήσουμε ακόμη και μόνοι και αξιοκατάκριτοι ανάμεσα στους υπόλοιπους δεμένους ελέφαντες?
Πως διακρίνουμε τους στύλους παγίδα που θα βρεθούν στον δρόμο μας?
Μαρία έγραψε:Ξέρετε, καθως ποσταρα διαβασα ξανα το ποστ. Και σκεφτηκα τους στυλους και τις αλυσίδες.
Εκει που πηγαινα δειλα δειλα να κοψω τις αλυσιδες απο τον 1ο στυλο, ειδα οτι μαλλον ειναι δυσκολο και ετσι πηγα και πιαστηκα και σε εναν 2 στυλο. Αφου τις εκοψα απο τον 2ο (επειτα απο χρονια βεβαίως), μου ηρθε η ιδεα-ανάγκη-εξάρτηση να πιαστω απο εναν νεο 3ο στυλο.
Ας φύγουμε από το παράδειγμα του ελέφαντα και ας πάμε στον άνθρωπο.

Αν σπάσει τις αλυσίδες του, που τον δένουν με τους γονείς του στον Υλικό Κόσμο, πριν αποκτήσει Συνείδηση του Εαυτού του, το σίγουρο είναι ότι θα προσπαθήσει να τις αντικαταστήσει, γιατί η ελευθερία του δεν έγινε μέσα σε μια συνειδητή κατάσταση Αγάπης.
Συνήθως η απομάκρυνση και η απεξάρτηση από τους γονείς συμβαίνει στους περισσότερους εκ συνθηκών και όχι από επιλογή.
Παντρεύονται χωρίς Συνείδηση, κάνουν παιδιά χωρίς Συνείδηση, αλλάζουν πόλη, μπορεί να αλλάξουν και χώρα ή μπορεί να μην τους ξαναμιλήσουν ποτέ...Αυτό όμως δεν ερμηνεύεται σαν ελευθερία, σαν αποδέσμευση, αφού οι πεποιθήσεις μέσα στις οποίες έχει αναπτυχθεί ο άνθρωπος, έχουν στερεώσει μέσα του τους δεσμούς με την υλική του υπόσταση. Όπου και να πάει ο φόβος είναι ίδιος, η τιμωρία είναι ίδια, η αμαρτία είναι ίδια, ο θεός είναι ίδιος, το σύστημα της κοινωνίας είναι ίδιο, ο πόλεμος είναι ίδιος! Έτσι φαίνεται ότι προχωράει στην ζωή του, μπορεί να κάνει χιλιόμετρα περπατήματος, αλλά στην ουσία δεν έχει μετακινηθεί ούτε ένα χιλιοστό από τον στύλο που τον δένει στο υλικό. Αν ανοίξει ξαφνικά τα "μάτια" του, θα διαπιστώσει ότι περπάτησε εκεί γύρω...

Το να αποκτήσει κανείς Συνείδηση των εξαρτήσεων του και της αλυσίδας που τον δένει με το υλικό, θα τον βοηθήσει μεν να αποκτήσει Συνείδηση του Εαυτού του, δεν θα την αποκτήσει όμως επειδή πήρε είδηση τον στύλο, αλλά εξομαλύνοντας συνεχώς την ανάγκη του να βρίσκει έναν στύλο για να δένεται και να δένει και άλλους ανθρώπους μαζί του.

Υπάρχει μια ολόκληρη διαδικασία μέσα στην οποία ο άνθρωπος αποκτά Συνείδηση του Εαυτού του και φέρνει ξανά αρμονία στην Φύση του, έτσι ώστε να μην χρειάζεται πια να σπάσει τις αλυσίδες για να βιώνει Ελευθερία, αλλά να την βιώνει ακόμα και όταν ζει μέσα στις κοινωνίες, ενόσω οι άλλοι ζουν δεμένοι στο υλικό.
Ο Υλικός Κόσμος δεν είναι εμπόδιο στο να αποκτήσει κανείς Συνείδηση του Εαυτού του, η εξάρτηση του από αυτόν είναι...

Δεν χρειάζεται να αντέξει κανείς να Ζει μέσα σε μη συνειδητούς ανθρώπους, αν Αγαπήσει τους ανθρώπους, χωρίς εξάρτηση από αυτούς.

Δηλαδή αγαπάς ένα ζώο επειδή είναι ελεύθερο ή μπορείς να το αγαπήσεις ακόμα και όταν είναι δεμένο σε στύλο και βασανίζεται από το αφεντικό του? Διαφοροποιείται άραγε η Αγάπη που νιώθεις για όσους είναι ελεύθεροι, από όσους είναι δεσμευμένοι?
Γιατί αν διαφοροποιείται, τότε δεν έχεις Συνείδηση του Εαυτού σου, αλλά απλά θέλεις να τον "χωρέσεις" στον κόσμο και Εκείνος δεν "χωρά" πουθενά...

Πολύ εύκολα φτάνουμε στο σημείο να θέλουμε να ελευθερώσουμε τους ανθρώπους από τις αλυσίδες τους, χωρίς να έχουμε συνειδητοποιήσει ότι τούτο είναι δική μας ανάγκη και όχι των άλλων πάντα.

Μπορείς να χαϊδεύεις με την ίδια Αγάπη ένα ζώο ελεύθερο και ένα ζώο που το αφεντικό του το έχει δέσει...Και αν πας να ελευθερώσεις το δεμένο ζώο, τότε εκείνο ίσως δεν μπορεί πια να επιβιώσει...Πρέπει να το πάρεις μαζί σου και να το φροντίζεις εσύ ο ίδιος...
Άρα στο τέλος θα βρεθείς με ελεύθερα ζώα που σε ακολουθούν, γιατί δεν έχουν άλλον τρόπο να επιβιώσουν και όχι γιατί ήθελαν να είναι ελεύθερα...Μα τούτο δεν ήταν η ανάγκη σου...Δεν πρέπει να ήταν η ανάγκη σου...

Ο υλικός κόσμος είναι γεμάτος ψευδαισθήσεις, κάποτε σκληρές, κάποτε γλυκιές και με μία μόνο Αλήθεια...τον Εαυτό μας και τον Θεό μέσα μας!

:x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
lazaros
Δημοσιεύσεις: 8224
Εγγραφή: 05 Οκτ 2012 11:06 pm

Re: Ο ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ

Δημοσίευση από lazaros »

Βασούλα έγραψε:Δεν χρειάζεται να αντέξει κανείς να Ζει μέσα σε μη συνειδητούς ανθρώπους, αν Αγαπήσει τους ανθρώπους, χωρίς εξάρτηση από αυτούς.

Δηλαδή αγαπάς ένα ζώο επειδή είναι ελεύθερο ή μπορείς να το αγαπήσεις ακόμα και όταν είναι δεμένο σε στύλο και βασανίζεται από το αφεντικό του? Διαφοροποιείται άραγε η Αγάπη που νιώθεις για όσους είναι ελεύθεροι, από όσους είναι δεσμευμένοι?
Γιατί αν διαφοροποιείται, τότε δεν έχεις Συνείδηση του Εαυτού σου, αλλά απλά θέλεις να τον "χωρέσεις" στον κόσμο και Εκείνος δεν "χωρά" πουθενά...

Πολύ εύκολα φτάνουμε στο σημείο να θέλουμε να ελευθερώσουμε τους ανθρώπους από τις αλυσίδες τους, χωρίς να έχουμε συνειδητοποιήσει ότι τούτο είναι δική μας ανάγκη και όχι των άλλων πάντα.

Μπορείς να χαϊδεύεις με την ίδια Αγάπη ένα ζώο ελεύθερο και ένα ζώο που το αφεντικό του το έχει δέσει...Και αν πας να ελευθερώσεις το δεμένο ζώο, τότε εκείνο ίσως δεν μπορεί πια να επιβιώσει...Πρέπει να το πάρεις μαζί σου και να το φροντίζεις εσύ ο ίδιος...
Άρα στο τέλος θα βρεθείς με ελεύθερα ζώα που σε ακολουθούν, γιατί δεν έχουν άλλον τρόπο να επιβιώσουν και όχι γιατί ήθελαν να είναι ελεύθερα...Μα τούτο δεν ήταν η ανάγκη σου...Δεν πρέπει να ήταν η ανάγκη σου...

Ο υλικός κόσμος είναι γεμάτος ψευδαισθήσεις, κάποτε σκληρές, κάποτε γλυκιές και με μία μόνο Αλήθεια...τον Εαυτό μας και τον Θεό μέσα μας!

:x :x :x :x
Πολύ σοφό...είναι δική μου ανάγκη να σπάσω τις αλυσίδες...και αν τις σπάσω σε κάποιον άλλο...οοο δεν έχω το δικαίωμα ποιος είμαι εγώ...καλύτερος??....ας δω με ειλικρίνεια τις δικές μου ανάγκες και ας δώσω αγάπη στις σχέσεις μου με τους άλλους άσχετα με το αν είναι ελευθεροι ή είναι δεμένοι στο στύλο.... :x :x
Είσαι Αγάπη...Αν αυτό το αποδεχτείς και δεν το πολεμάς, τούτος ο θεός θα εξαφανιστεί από το Σύμπαν σου...
... "η Ψυχή δεν παίρνει αξίες από αυτό που κάνεις, αλλά από αυτό που νιώθεις όταν το κάνεις..." Β.Ν.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Ο ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

Έτσι είναι Λαζαράκο μου...

Και είναι πέρα από κάθε αμφιβολία βιωμένο από εμένα...
Να μπορώ να αγκαλιάζω και τους ελεύθερους και τους δεμένους με την ίδια Αγάπη, ενόσω όμως προχωράω στον Δρόμο μου.
αυτοί που θα έρθουν μαζί μου, σαν συνοδοιπόροι μου, είναι τελικά μόνο οι ελεύθεροι, γιατί οι άλλοι και να θέλουν, δεν θα μπορούν. Εγώ όμως δεν χρειάζεται να απορρίψω κανέναν, ούτε να προτιμήσω κανέναν...Εγώ απλά προχωράω στον Δρόμο μου...


>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”