Οι Ροδες Του Συμπαντος Κυλανε Αργα Στην Ανθρωποτητα

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Pou Vriskomai?
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 11 Ιουν 2007 9:09 am

Δημοσίευση από Pou Vriskomai? »

Κάπου εδώ,θεωρώ συνετότερο,να μην συνεχίσω στην εκτύλιξη της κουβέντας.
Σας ευχαριστώ πραγματικά πολύ τόσο για το ήθος όσο και για την ποιότητα των απαντήσεων σας.
Ο διάλογος μαζί σας,ήταν πραγματικά απολαυστικός.Τον ευχαριστήθηκα και τον είχα ανάγκη εξίσου.
Ελπίζω, τουλάχιστον μέχρι ενός σημείου,να το ευχαριστηθήκατε κι εσείς,τόσο όσο κι εγώ.

Εάν πιστέψετε πως στα δύσκολα κάνω πίσω,έχετε λάθος.
Είναι οφθαλμοφανές, ότι οι συνομιλητές εκατέρωθεν, έχουν εδραιωμένες απόψεις,
τις οποίες δεν δύνανται να αναβαθμίσουν και να ασπαστούν κάτι άλλο,πέρα από αυτά
που πρεσβεύουν.Κάτι το οποίο είναι απολύτως σεβαστό.
Δεν βρίσκω νόημα να διεισδύσουμε και να εμπλακούμε σ' έναν ατέρμονα βρόγχο αντιπαραθέσεων
από τον οποίο δεν υπάρχει λεκτική διαφυγή και άφημα όλων μας των αισθήσεων,αφού γνωρίζω καλά,
ότι πάντοτε ο δογματισμός και η (δι)αίσθηση θα έρχεται σε σύγκρουση με τη καθάρια
και ενδεχομένως πεπερασμένη λογική.

Σε μια τόσο "δυνατή" κουβέντα δεν μπορώ να αποστασιοποιηθώ και να λειτουργώ
ως απλός παρατηρητής καθώς τα συναισθήματα που βιώνω είναι πολύ δυνατά.
Οπότε,επιλέγω συνειδητά,με γνώμονα την λογική να μην λειτουργήσω εν θερμώ.

Ακόμα περισσότερο,το ότι εγώ ψάχνω κάτι,
δεν θα πρέπει να μου δίνει το δικαίωμα να ταρακουνώ
ενδεχομένως την ευδαιμονία και την μακαριότητα των συνομιλητών μου.

Εάν έχετε βρει τον δρόμο και είστε ευτυχισμένοι είμαι κι εγώ για εσάς.
Εκτιμώ,σέβομαι και αγαπώ τόσο πολύ την Βάσω,που δεν θα διακινδυνέψω μια
περαιτέρω νοητική σύγκρουση,με τελική έκβαση την αποκομιδή άγνωστων λάφυρων.
Όπως είχε πει και κάποιος άλλωστε,σε θέματα γνώμης,κάθε συζήτηση περισσεύει.

Σας ευχαριστώ, ειλικρινώς πολύ, για την καλή σας διάθεση
να προσπαθήσετε να μου εξηγήσετε κάποια πράγματα.
Θέλω να σας διαβεβαιώσω με κάθε ειλικρίνεια πως τίποτα
απ'όσα είπαμε εδώ,σε αυτό το ζεστό Φόρουμ δεν πήγε στράφι.

Peace,
with LiGht and LoVe,
Thanos.
.::LiFe Is OnlY a TriaL VerSion::.
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

  • Εις το επανιδειν φιλτατε Θανο!

    Σπανια εχω δει ανθρωπο να εκφραζει με τοση σαφηνεια και καθαροτητα και θαρρος τις αποψεις του και τις αμφιβολιες του και τις αναζητησεις του.

    Εισαι ενας ανθρωπος που ξερεις τι θες...

    Μονο που δεν εχεις ακομα την εικονα του στα "ματια" σου, για να στοχευσεις...

    Ειναι θεμα χρονου...

    Οποτε θα δεις τον πανύψηλο γεράκο με το μπαστούνι να σου γνεφει και να σου λεει:
    • Ελα παλικαρι μου!

      Καιρος να περπατησεις μαζι μου στο δρομο της ζωης...

      Για να μου πεις ολα οσα εσυ πιστευεις για μενα και να ακουσεις ολα οσα εγω πιστευω για σενα!
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Παράθεση:
Τωρα........
εδω και χρονια δεν φορω ρολόι και αν φοραω δεν λειτουργέι.
Περπατάω σαν να χορεύω σε νερό,ετσι νοιώθω.
και νοιώθω να ειμαι μεσα στο σωμα μου κι οχι να τρεχω πρωτα το σωμα μου και μετα να ερχομαι εγω........
Καταλαβατε;


Um όχι.Δεν είναι ρεαλιστική η σκηνή που περιγράφεις Blue Bullet.
Τουλάχιστον όχι σε αυτή τη διάσταση.
Για σένα καλέ μου συνοδοιπόρε,για μενα όμως έιναι ακριβώς έετσι όπως το περιγράφω :D Η πραγαμτικότητα είναι αυτή που εχουμε μέσα μας,ετσι ένοιωθα,ετσι νοιώθω.
Να είσαι καλα.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ειναι θεμα χρονου...

Οποτε θα δεις τον πανύψηλο γεράκο με το μπαστούνι να σου γνεφει και να σου λεει:


Ελα παλικαρι μου!

Καιρος να περπατησεις μαζι μου στο δρομο της ζωης...

Για να μου πεις ολα οσα εσυ πιστευεις για μενα και να ακουσεις ολα οσα εγω πιστευω για σενα!
Ποσο κοινό για όλους μας ΑΝ μπορείς να το νοιώσεις!!!!!!

Πόσο γνώριμο μου φαίνεται και πραγματικό!

Αχ Σκαπανέα μου!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

pou Vriskomai? έγραψε:Εκτιμώ,σέβομαι και αγαπώ τόσο πολύ την Βάσω,που δεν θα διακινδυνέψω μια
περαιτέρω νοητική σύγκρουση,με τελική έκβαση την αποκομιδή άγνωστων λάφυρων
Θάνο μου, η αγάπη που σου έχω είναι κρυστάλλινη, διαυγής και έτσι για μένα ξεκάθαρη, τόσο που δεν θα μπορούσε ποτέ, μέσα από κανένα πεδίο, να "θολώσει"...

Το ό,τι αμφισβητείς είναι υγιές...Ποτέ μου δεν θα προσπαθήσω, όχι σε σένα, αλλά σε κανέναν να επιβάλλω απόψεις ή διαδρομές...

΄Οσοι με ξέρουν, αυτό το έχουν καταλάβει...

Το ότι μου κρατάς το χέρι, το ότι εκτιμάς και σέβεσαι και προπάντων ΑΓΑΠΑΣ την Βάσω, εμένα μου φτάνει. Γιατί η Βάσω περιέχει όσα δεν μπορείς να δεχθείς...και έτσι αγαπάς και όλα όσα περιέχω! Δεν μπορείς να απομονώσεις κάτι από εμένα και να πεις αγαπώ αυτό από την Βάσω, αλλά δεν αγαπώ εκείνο...

Μπορεις να αμφισβητείς όσο θέλεις...Και να ψάχνεις άλλο τόσο!!!
Δεν με αφορά η δική σου αναζήτηση, γιατί σ' αγαπώ ακριβώς όπως είσαι...χωρίς να θέλω να αλλάξω ούτε ένα "και" σε σένα!
Γι' αυτό άλλωστε δεν θεωρώ σύμπτωση την συνταύτισή μας, την στιγμή που την χρειαζόμαστε... Τις άλλες στιγμές μπορείς να διαφωνείς και να κάνεις ότι θέλεις....Για μένα παραμένεις ο Θάνος, έτσι όπως η δική μου συναίσθηση σε έχει εκφράσει!!!

Η αγάπη μου, σαν δυναμική του θεού, εισπράττεται από εσένα, χωρίς όρους και προϋποθέσεις και αυτό είναι ο "φάρος" που δείχνει την κατεύθυνση...Το ότι μπορεί να μπερδευτείς και να πάρεις μια άλλη, είναι απόλυτα κατανοητό και απόλυτα δεκτό από εμένα. Αλλίμονο, αν όλοι έπαιρναν την κατεύθυνση που τους έδειχναν...Αλλίμονο για την νόηση και την εμπειρία!!!!!

Δεν χρειάζεται, Θάνο μου, να συζητάμε σε νοητικό επίπεδο!!!
΄Ισως εκεί δεν μπορούμε να ταυτιστούμε απόλυτα, και καλά κάνουμε...
΄Ομως μαζι γελάμε πολύ...Γελάμε σαν παιδιά που είμαστε...και αυτό μην το ξεχάσεις ποτέ...
Πέρα από την αγάπη που αισθανόμαστε, η χαρά και το γέλιο είναι το καλύτερο μοίρασμα μεταξύ των ανθρώπων...ε????

Είσαι ένας αντάξιος συνομιλητής...΄Ισως και παραπάνω από αντάξιος και χάρηκα πολύ για όσα ανταλλάξαμε, ακόμα και αν νομίζεις ότι οι ιδέες μου είναι αποκρυσταλλωμένες και δεν επιδέχονται "επεξεργασία"...

Ναι, Θάνο μου, ο Εαυτός μου έχει εκφραστεί μέσα απο την αγάπη, και το φως και είμαι έτοιμη για τις επόμενες εμπειρίες που χρειάζομαι για την ολοκλήρωση. Δεν μπορώ πια να τον αμφισβητήσω, ούτε να ζητήσω πια αποδείξεις...
Απόδειξη για μένα είναι η ίδια μου η ζωή...και έχω όσες επιβεβαιώσεις μου χρειάζονται...που δεν είναι δικές μου, αλλά μου τις δίνετε όλοι εσείς που με αγαπάτε...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Παράθεση:
Αν σου ζητούσα να μου εξηγήσεις την έννοια «μοίρα», θα μπορούσες άραγε να μου πεις κάτι λογικο, χωρίς να υπάρχει ούτε κατά το ελάχιστο η έννοια «θεός», έστω και σαν υποψία, σ’ αυτήν την εξήγηση?


Πράγματι όχι.Όμως αυτό και πάλι αυτό έρχεται σε σύγκρουση με τον θεό που εσείς πρεσβεύετε.Τον θεό της απόλυτης αγάπης.
Έρχεται κόντρα με την ελεύθερη βούληση και μια σειρά ακόμα θεμελιωδών εννοιών.
Mα πως θα μπορούσε ένας Θεός της απόλυτης αγάπης,που κι εσύ ετσι αποκαλείς,να είναι καταπιεστικός,και να μην επιτρεπει στα δημιουργήματά του την ΕΠΙΛΛΟΓΗ;Αυτό ακριβως εκφράζει την απόλυτη αγάπη του,το δικαίωμα ΝΑ ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ,ΤΟ ΔΙΚΑΊΩΜΑ ΤΗς ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΒΟΥΛΗΣΗΣ.

Αλλά ............το ΠΟΙΟΣ και Τι πιστεύεις ότι ΕΊΣΑΙ,είναι αυτό που καθορίζει και ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΤΙ ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ ΝΑ ΕΣΑΙ!!!!!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Pou Vriskomai?
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 11 Ιουν 2007 9:09 am

Δημοσίευση από Pou Vriskomai? »

galazia_sfaira πολύ φοβάμαι ότι δεν κατάλαβες τίποτα απ' ότι είπα.
Έχω την αίσθηση-πεποίθηση δε, ότι δεν διάβασες καν ολόκληρα τα κείμενα μου.
Ίσως μόνο αποσπασματικά κάποια σημεία και ως εκ τούτου είναι
αδύνατον να σχηματίσεις ολοκληρωμένη εικόνα,
πόσο μάλλον να εκφέρεις άποψη,σχολιάζοντας και αναλύοντας τα γραφόμενα μου.

Είναι κρίμα όχι για κάποιον άλλο λόγο αλλά γιατί καθώς φαίνεται,είσαι διατεθειμένη
μόνο να μιλήσεις και όχι να ακούσεις.
Όπως όμως ήδη προείπα,δεν θα επεκταθώ περισσότερο.
Οπότε άδικος κόπος καλό μου. :D
Οι Αοριστολογίες προσωπικά δεν μου λένε και πολλά.
Take care ;)

Βάσω,skapanea σας ευχαριστώ πολύ.Αυτό μόνο. :)
.::LiFe Is OnlY a TriaL VerSion::.
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Kαλέ μου,
φυσικά και διάβασα όλο το κείμενο.
Κατάλαβα και εστίασα έκέι που Ενοιωσα ότι είναι πιο σημαντικό για Μένα.
Ο καθένας μας εχει το τρόπο που απαντάει ή σχολιάζει.
Και φυσικά αν δεν θες να επεκταθείς,να μην το κάνεις.
Εγώ όμως θα σχολιάζω αυτο που για σενα ειναι αόριστο και γενικό για μένα όμως απόλυτα συγκεκριμένο.
Μαθαίνω μαθαίνω,θα δώσω προσοχή σε αυτο που λες,ότι μόνο μιλω και δεν ακούω,και σε ευχαριστώ.
Καταναλώνω περισσότερο χρονο στο να ψάχνω εμένα κι όχι το τι χρειάζεται οι αλλοι να ψάξουν στον Εαυτο τους. :D
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Στο κάτω κάτω τι θεός είναι αυτός,που δεν μου έχει δώσει την γνώση που είναι προϊόν λογικής διεργασίας, να αντιληφθώ την παρουσία του;
Ίσως τελικά γι αυτό όταν αποτυγχάνουν όλα τ' άλλα,τον λόγο παίρνει η φιλοσοφία ως επιστήμη θανάτου.
O Θεος δεν μας έδωσε την γνώση ώς προϊόν λογικής.
Η λογική είναι αποτέλεσμα του ΕΓΩ μας ,που είνα πεπερασμένο και ατελές,Έίμαστε ΓΝΩΣΗ.
Νομίζουμε ότι,γνωρίζουμέ μόνο όσα βιώνουμε,,αλλά στην ουσία ΞΕΡΟΥΜΕ,υπάρχουν όλα μέσα μας.Η ψυχή μας ΞΕΡΕΙ,αρκεί να γίνεις παρατηρητής του εαυτού σου και θα το νοιώσεις.Γιατί ο Θεός είναι μέσα μας,και ΕΚΕΙ θα Τον αντι-ληφθείς.

Τελικά..........το πως τοποθετείται κανείς απέναντι στο κάθε τι είναι ΑΥτό που καθορίζει και την πορεία του,γιατί για μενα,όταν όλα τα αλλα αποτυγχάνουν τον λόγο παίρνει η φιλοσοφία ως επιστήμη ΖΩΗΣ.

Αλλά και μόνο η διαδικασία της απόδειξης μη ύπαρξης του Θεού,αποδεικνύει την ΥΠΑΡΞΗ Του,γιατι πως διαφορετικά θα μπορούσε να καταβάλεται προσπαθεια απόδειξης μη ύπαρξης αν δεν αποδεχόμασταν την Υπαρξή Του;
Η πράξη της απόκρουσης ενός πράγματος είναι η πράξη αναγνώρισης ότι εχει ζωή!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

πόσο μάλλον να εκφέρεις άποψη,σχολιάζοντας και αναλύοντας τα γραφόμενα μου.
Θα μπορούσα να το καταλάβω και να σε απαντήσω αλλά μιας και ποτέ δεν είχα ανάγκη καποιος να εκφέρει άποψη ,να σχολιάσει ή να αναλυσει τα γραφόμενά μου,θάθελες παρακαλώ να διευκρινίσεις τι εννοείς γενικότερα;
Δεν είμαστε όλοι στον ίδιο βαθμό συνειδητότητας ώστε να "νοιώθουμε " το κάθε τι.
Θες λοιπόν να εκ-θέσεις τα νοιωσίματά σου στην πραπάνω προταση ώστε να μην θεωρουμαι αγενής τουλάχιστον;
Πολλά χαμόγελα για σένα,απο καρδιάς,είναι επιλογή!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Έχω την αίσθηση-πεποίθηση δε, ότι δεν διάβασες καν ολόκληρα τα κείμενα μου.
Ίσως μόνο αποσπασματικά κάποια σημεία και ως εκ τούτου είναι
αδύνατον να σχηματίσεις ολοκληρωμένη εικόνα,
πόσο μάλλον να εκφέρεις άποψη,σχολιάζοντας και αναλύοντας τα γραφόμενα μου.
Θάνο μου, θα ήθελα εδώ να διαφωνήσω μαζί σου, όσον αφορά στον τρόπο που εκφράζεις μια κρίση για ένα μέλος της ομάδας μας.

Θεωρώ ότι εδώ μπορούμε όλοι να εκφραζόμαστε ελεύθερα, ακόμα και αν αυτά που λέμε "ενοχλούν" κάποιους ή δεν συντονίζονται με τις πεποιθήσεις τους.
Μπορεί ο καθένας να απαντήσει, να διαφωνήσει, να συνταυτιστεί ή να αμφισβητήσει και κυρίως ο καθένας μπορεί και οφείλει να είναι ευγενικός με τους συνοδοιπόρους του.

Το φόρουμ αυτό εκφράζει την ελευθερία και είναι για μένα η βασική παράμετρος λειτουργίας του.
Δεν υπάρχει ποστ που ανήκει σε κάποιον. Από την στιγμή που βγαίνει στον "αέρα" και στην κοινή θέα, όλοι έχουν δικαίωμα να εκφέρουν άποψη, να εκφραστούν και να διαφωνήσουν, ακόμα και να συντονιστούν με ένα μόνο κομμάτι του, είτε γιατί δεν ενδιαφέρονται για το υπόλοιπο, είτε γιατί αυτό το κομμάτι τούς χρειάζεται για τα επόμενα βήματά τους.

Η αγάπη είναι η κύρια οδός της ανταλλαγής και του μοιράσματος και θα ήθελα να είναι και η βασική ποιότητα του φόρουμ μας!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Pou Vriskomai?
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 11 Ιουν 2007 9:09 am

Δημοσίευση από Pou Vriskomai? »

galazia_sfaira έγραψε:
πόσο μάλλον να εκφέρεις άποψη,σχολιάζοντας και αναλύοντας τα γραφόμενα μου.
Θα μπορούσα να το καταλάβω και να σε απαντήσω αλλά μιας και ποτέ δεν είχα ανάγκη κάποιος να εκφέρει άποψη ,να σχολιάσει ή να αναλύσει τα γραφόμενά μου,θάθελες παρακαλώ να διευκρινίσεις τι εννοείς γενικότερα;
Η φράση μου αγαπητή δεν υπήρξε μόνη της! Έχει και συνέχεια.Καθοριστική μάλιστα!!
Έχω την αίσθηση-πεποίθηση δε, ότι δεν διάβασες καν ολόκληρα τα κείμενα μου.
Ίσως μόνο αποσπασματικά κάποια σημεία και ως εκ τούτου είναι
αδύνατον να σχηματίσεις ολοκληρωμένη εικόνα,
πόσο μάλλον να εκφέρεις άποψη,σχολιάζοντας και αναλύοντας τα γραφόμενα μου.
Μόνο τώρα είναι ολοκληρωμένο το νόημα των λόγων μου.
Διαφορετικά αλλοιώνεται τελείως αυτό που είπα και παρουσιάζομαι ως ένας αγενής τύπος
που αφαιρεί το δικαίωμα του λόγου,το οποίο δεν το έχω κάνει ποτέ μέχρι τώρα
στην ζωή μου και δεν επιτρέπω και σε κανέναν να μου προσάψει και κάτι τέτοιο.
Πάντοτε ήμουν εμπράκτως υπέρ του διαλόγου και υπέρ τους δέοντος συζητήσιμος.

Δεν εννοώ τίποτα γενικότερα πέραν από αυτό που είπα.Ότι είπα ήταν πολύ συγκεκριμένο.
Για να εκφέρουμε μία άποψη πρέπει πρώτα να έχουμε διαβάσει την τοποθέτηση
του συνομιλητή,ολόκληρη και όχι αποσπασματικά και αφού σχηματίσουμε μια ολοκληρωμένη εικόνα,
τότε με τη σειρά μας να προβούμε σε τυχόν ενστάσεις και αντιπαραθέσεις αλλά όχι πριν.

Δεν γίνεται εκ των πραγμάτων να τοποθετηθώ πάνω στην Παλαιά Διαθήκη,αν έχω διαβάσει μόνο από τα Ιστορικά Βιβλία την Γένεση.
Δεν γίνεται να έχω ολοκληρωμένη άποψη και ορθή κρίση από τη στιγμή που η Παλαιά διαθήκη αποτελείται από 39 Βιβλία.
Αν προβώ σε έναν σχολιασμό,έχοντας διαβάσει μόνο το 1/100 του
περιεχομένου ενός βιβλίου/μιας τοποθέτησης,τότε ο σχολιασμός μου,θα είναι το λιγότερο ατυχής και καθ' όλα ανεπαρκής,
αφού δεν θα έχω εισχωρήσει ούτε στο ελάχιστο στο πνεύμα του εκάστοτε συγγραφέα.
Νομίζω είναι κατανοητό αυτό που λέω.

Εμένα, από την τοποθέτηση σου,μου δημιουργήθηκε έντονα η αίσθηση,ότι
είχες διαβάσει μόνο μεμονωμένα κομμάτια απ'όσα έγραψα και τα οποία έσπευσες
να σχολιάσεις.Κοινώς,με άλλα λόγια σου είπα: "βιάζεσαι!! διάβασε πρώτα
ότι έχω γράψει και μετά έλα να συζητήσουμε.!!"

Από που προήλθε αυτή μου η πεποίθηση;

Από αυτό:
galazia_sfaira έγραψε:
Αν σου ζητούσα να μου εξηγήσεις την έννοια «μοίρα», θα μπορούσες άραγε να μου πεις κάτι λογικο, χωρίς να υπάρχει ούτε κατά το ελάχιστο η έννοια «θεός», έστω και σαν υποψία, σ’ αυτήν την εξήγηση?

Πράγματι όχι.Όμως αυτό και πάλι αυτό έρχεται σε σύγκρουση με τον θεό που εσείς πρεσβεύετε.Τον θεό της απόλυτης αγάπης.
Έρχεται κόντρα με την ελεύθερη βούληση και μια σειρά ακόμα θεμελιωδών εννοιών.

Mα πως θα μπορούσε ένας Θεός της απόλυτης αγάπης,που κι εσύ ετσι αποκαλείς,να είναι καταπιεστικός,και να μην επιτρεπει στα δημιουργήματά του την ΕΠΙΛΛΟΓΗ;Αυτό ακριβως εκφράζει την απόλυτη αγάπη του,το δικαίωμα ΝΑ ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ,ΤΟ ΔΙΚΑΊΩΜΑ ΤΗς ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΒΟΥΛΗΣΗΣ.

Είναι εύκολο να διαπιστώσει κανείς,εάν διαβάσει εκτενώς την τοποθέτηση μου,ότι εγώ δεν ισχυρίστηκα σε κανένα σημείο,
ότι ασπάζομαι τον θεό της αγάπης.Εγώ είπα, ότι πιστεύω στη μοίρα,
η οποία αν και πράγματι εμπεριέχει κάτι το θεϊκό,εντούτοις έρχεται σε αντιπαράθεση με τον Θεό που εσείς σκιαγραφείτε.

Εσύ,το κάνεις να φαίνεται, σαν να ισχυρίστηκα ότι δέχομαι τον θεό της αγάπης και πάνω εκεί τοποθετείσαι.
Το οποίο είναι λάθος εξ ορισμού,αφού ποτέ δεν ισχυρίστηκα κάτι τέτοιο.

Αυτό, με οδήγησε στο συμπέρασμα να υποθέσω,-έστω και εσφαλμένα- ότι δεν διάβασες προσεχτικά την όλη τοποθέτηση μου.

Ελπίζω να κατέστησα σαφές τι εννοούσα.
.::LiFe Is OnlY a TriaL VerSion::.
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Pou Vriskomai? έγραψε: Εγώ είπα, ότι πιστεύω στη μοίρα,
η οποία αν και πράγματι εμπεριέχει κάτι το θεϊκό,εντούτοις έρχεται σε αντιπαράθεση με τον Θεό που εσείς σκιαγραφείτε.

Εσύ,το κάνεις να φαίνεται, σαν να ισχυρίστηκα ότι δέχομαι τον θεό της αγάπης και πάνω εκεί τοποθετείσαι.
Το οποίο είναι λάθος εξ ορισμού,αφού ποτέ δεν ισχυρίστηκα κάτι τέτοιο.
Θανο χαιρομαι που εισαι και παλι εδω!

Αν μου επιτρεπεις μια παρατηρηση, η οποια νομιζω οτι ειναι σημαντικη.

Εαν πιστευεις οτι η ζωη του ανθρωπου, αρχιζει με τη φυσικη γεννηση και τελειωνει με το φυσικο θανατο, τοτε εχεις απολυτο δικιο να πιστευεις και στη μοιρα.
Και λεγοντας μοιρα εννοω το αναποφεκτο των πραγματων στη ζωη του ανθρωπου.
Και αυτο εξηγει και τις αποψεις σου περι του χρονου σε προηγουμενες δημοσιευσεις για το αναποδραστο της παρουσιας του και το δυναστικη του επιρροη στους ανθρωπους.
Και ακομα η πεποιθηση αυτη δημιουργει εκατομμυρια ερωτηματα τα οποια παραμενουν οντως λογικα αναπαντητα.

Πιστευω λοιπον οτι θα πρεπει να ξεκαθαριστει αυτο το σημειο, μεταξυ των συνομιλητων για να υπαρξει συννενοηση.
Διοτι οπως πολυ καλα γνωριζεις, καθε λογικη παραθεση καταληγει σε αντιπαραθεση, οταν υπαρχουν "κρυφα" δεδομενα.
Και εδω εννοω τις "λανθανουσες" πεποιθησεις του καθενος, οι οποιες τον υποκινουν στις τοποθετησεις του.

Εν ολιγοις πρεπει να τοποθετηθουν ολοι πανω στο θεμα της Μετενσαρκωσης (υπερ ή κατα).

Και εγω σαφως ειμαι υπερ αυτης της πραγματικοτητας.
Διοτι η παραδοχη της, κατ' αρχας, γεφυρωνει παρα πολλα χασματα στην προσωπικη μου ζωη και "εξηγει" αλλά τοσα, δυσεξηγητα χωρις αυτην, γεγονοτα και συμβαντα της ζωης μου.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Pou vriskomai? έγραψε:Είναι εύκολο να διαπιστώσει κανείς,εάν διαβάσει εκτενώς την τοποθέτηση μου,ότι εγώ δεν ισχυρίστηκα σε κανένα σημείο,
ότι ασπάζομαι τον θεό της αγάπης.Εγώ είπα, ότι πιστεύω στη μοίρα,
η οποία αν και πράγματι εμπεριέχει κάτι το θεϊκό,εντούτοις έρχεται σε αντιπαράθεση με τον Θεό που εσείς σκιαγραφείτε
Θάνο μου δεν θα τελειώσουμε ποτέ... :D

Ποιόν ακριβώς θεό σκιαγραφούμε??? :shock:

Γιατί δεν κατάλαβα να σκιαγραφούμε κανέναν θεό, εκτός από την θεϊκή σπίθα, εκτός από το Πνεύμα μας, εκτός από τον Ανώτερο Εαυτό μας...

και αυτό που λες εσύ για "μοίρα" που έχει κάτι θεϊκό, μπορείς λίγο να μου το εξηγήσεις, γιατί πραγματικά δεν το καταλαβαίνω...Τι θα πει "θεϊκό", αν δεν υπάρχει θεός????

Τι θα πει μοιραίο και σε ποιούς νόμους υπάγεται???

:roll:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Pou Vriskomai?
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 11 Ιουν 2007 9:09 am

Δημοσίευση από Pou Vriskomai? »

skapanea νομίζω πως έθεσες το ζήτημα σε μια σωστή βάση.
Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο με αυτό που λες.

Βάσω μου έχεις δίκιο δεν θα τελειώσουμε ποτέ :shock:
.::LiFe Is OnlY a TriaL VerSion::.

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”