Οι Ροδες Του Συμπαντος Κυλανε Αργα Στην Ανθρωποτητα

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Pou Vriskomai?
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 11 Ιουν 2007 9:09 am

Δημοσίευση από Pou Vriskomai? »

Θάνο μου, ξεκινώ με μια κάρτα της Ρωρ και με ένα κείμενο που με αντιπροσωπεύει.
Αν ρωτήσεις έναν «άθεο» τι είναι Θεός, θα σου πει «τίποτα». Αυτό το «τίποτα» όμως περιέχει τα πάντα.
Τίποτα και όλα είναι οι όψεις του ίδιου νομίσματος. Αρα ακόμα και το τίποτα είναι μέσα στον Θεό.
Αυτό για να είμαι ειλικρινής μου κάνει κάτι σε Όργουελ,φάρμα των ζώων και λογική του παραλόγου.
Ο αστυνομικός είναι μπουζούκι,το μπουζούκι είναι όργανο, άρα ο αστυνομικός είναι όργανο.
Μου θυμίζει επίσης αξιώματα και θεωρήματα τύπου συμπαντικής γέννεσης.
Στην Αρχή,δεν υπήρξε αρχή,γιατί αν δεν υπήρχε τίποτα,Κάτι,δεν θα μπορούσε να ξεκινήσει.

Κοινώς έχουμε να κάνουμε με σοφιστεία.Με ένα παιχνίδι,διαστρέβλωμα,-όπως θέλεις πες το-, των εννοιών και των λέξεων.
Με γνώμονα την κοινή λογική,αν δεχτούμε ότι αυτή υπάρχει,τίποτα δεν στοιχειοθετεί ότι τα πάντα περιέχονται στο τίποτα,
με την απόλυτη έννοια της λέξης.Πολύ περισσότερο δεν αποδεικνύεται, καθ' οιοδήποτε τρόπο,ότι ο θεός φωλιάζει μέσα στο τίποτα.

Ο θεός λέγεται θεός γιατί μπορεί να κάνει τα πάντα.Υπάρχει κάτι που δεν μπορεί να κάνει ο θεός;
Αν ναι,τότε δεν μπορεί να κάνει τα πάντα,άρα δεν είναι θεός.Αν όχι,πάλι υπάρχει κάτι που δεν μπορεί να το κάνει,
άρα πάλι καταλήγουμε στον ίδιο παρανομαστή.

Καταλαβαίνεις το παιχνίδι των λέξεων και την χειραγώγηση του νοήματος που απορρέει;

Υπάρχουν τόσες σχολές βλέπε Πλατωνικούς,θετικιστικούς,πρακτικούς,θεολογικούς,ανατολικές φιλοσοφίες και η λίστα συνεχίζεται.

Όλοι έχουν να σου πουν την δικιά τους εκδοχή και όλοι αδυνατούν να δώσουν απαντήσεις σε κάποια ερωτήματα.
Για κάθε τι υπάρχουν επιχειρήματα και αντεπιχειρήματα αλλά σχεδόν πάντοτε η συζήτηση δε θα οδηγηθεί κάπου αλλού
παρά στο συμπέρασμα,ότι σε κάποια πράγματα αδυνατούμε να απαντήσουμε.

Οι μεν πρακτικοί στερούνται από αποδείξεις μέχρι τέλους.
Οι μεν υπόλοιποι σου λένε πίστευε και μη ερεύνα.
Νιώσε κάτι, δογματικά και απόλυτα χωρίς απόδειξη.
Υπάρχουν πράγματα (αόρατα) που δεν τα βλέπουμε κι όμως υπάρχουν.
Πράγματι έτσι είναι! όπως οι ακτίνες Χ λόγου χάρη,όμως
βρέθηκε ο καθηγητής της φυσικής ,μου εξήγησε μερικά
πράγματα και αμέσως κατάλαβα ότι υπάρχουν.

Όπως στην Βάση που υπάρχει στον σκληρό δίσκο του server που φιλοξενεί το reikiCenter
που αν γράψω τώρα στο post π.χ. : π= 3,14 ξέρω ότι οι χαρακτήρες της πληροφορίας μου ,θα αποθηκευτούν
εκεί για να περάσουν έπειτα σε εσάς, μέσω της εκπομπής φωτονίων από την οθόνη σας, και αφού τις δείτε με τους οφθαλμούς, μέσω νευρώνων
θα καταλήξουν στον εγκέφαλο προκειμένου να μπορέσετε να τις επεξεργαστείτε και να απαντήσετε.
Δεν περνάνε με κάποιο μυστικιστικό τρόπο
από εδώ που είμαι, στο χώρο σας!
Δεν με ικανοποιεί να μου λένε νιώσε! Πίστεψε!
Στο κάτω κάτω τι θεός είναι αυτός,που δεν μου έχει δώσει την γνώση που είναι προϊόν λογικής διεργασίας, να αντιληφθώ την παρουσία του;
Ίσως τελικά γι αυτό όταν αποτυγχάνουν όλα τ' άλλα,τον λόγο παίρνει η φιλοσοφία ως επιστήμη θανάτου.

Για χάριν όμως ενός υγιή διαλόγου, -από τη στιγμή που θέλουμε να κάνουμε έναν τέτοιο διάλογο-,
θα πρέπει να αποδεχτούμε τουλάχιστον κάτι ώστε πάνω στο οποίο να αρχίζουμε να οικοδομούμε την σκέψη μας.
Επίσης συνετό θα ήταν,να αποσαφηνίσουμε κάποιους όρους.
Ορίστε μου τι είναι το πραγματικό & τι το αληθές.
Μετά,αναλύστε μου,ποια είναι η δικιά σας κοσμοθεωρία.

Τι ορίζετε εσείς ως θεό Και ποιες ιδιότητες του προσδίδετε;
Γιατί βρισκόμαστε σ' αυτό το σύμπαν;
Πως δημιουργήθηκε το σύμπαν και από ποιον;
Ποιοι νόμοι διέπουν το σύμπαν και πως μπορείς να τους ξεγελάσεις;

Επικαλούμενος την λογική μου λοιπόν 2 εκδοχές μπορώ να σκεφτώ.

1.)Το σύμπαν να ήταν κενό και κάποια στιγμή,κάτω από κάποιες συνθήκες από το τίποτα να δημιουργήθηκε,κάτι.
2.)Να υπήρχε κάτι από πάντοτε,το οποίο θα συνεχίσει να υπάρχει για πάντα.

Όταν λέω σύμπαν, εννοώ το απόλυτο σύνολο της ύπαρξης.
Αυτό συμπεριλαμβάνει εκτός από το παρατηρήσιμο σύμπαν και οτιδήποτε υπάρχει πέρα από τους περιορισμούς της παρατήρησης.
Τις τρεις χωρικές διαστάσεις, τη διάσταση του χρόνου και οποιαδήποτε άλλη προτεινόμενη διάσταση.
Επίσης περιλαμβάνει άλλα "Χρονικά σύμπαντα" και οτιδήποτε μπορεί να υπάρχει στην "άλλη πλευρά" των μελανών οπών.
Ακόμη, στα περιλαμβανόμενα συγκαταλέγονται και οι έννοιες ενέργεια, θεοί, πνεύματα, ψυχές, φαντάσματα, κενός χώρος
και οτιδήποτε φανταστικό ή πραγματικό.

Έστω εκδοχή πρώτη.

Ένα σύμπαν κενό.Με την απόλυτη έννοια της λέξης,εις το άπειρο.
Έτσι αν ολόκληρο το σύμπαν ήταν κάποτε τίποτα άλλο παρά μόνον κενός χώρος,
τότε ούτε τίποτα άλλο θα μπορούσε να υπάρχει.
Ο άδειος χώρος αποκλείεται να μπορέσει να αλληλεπιδράσει με άδειο χώρο.

Έστω εκδοχή δεύτερη.

Ένα σύμπαν στο οποίο κάτι υπήρχε ανέκαθεν και θα συνεχίσει να υπάρχει εσαεί.
Αν δεχτούμε πως ένας θεός παντοπλάστης έβαλε τα πάντα μέσα στο σύμπαν,
τότε δεχόμαστε αυτόν τον θεό ως μια οντότητα ήδη δεδομένη.
Αυτό εξακολουθεί να μη δίνει απάντηση στην ερώτηση μας,του πως έγιναν όλα τα άλλα .

Η ιδέα ενός θεού ως γενεσιουργού οντότητας, μας αφήνει με περισσότερες αναπάντητες ερωτήσεις,απ' όσες ξεκινήσαμε.
Όπως,από που ήρθε αυτός ο θεός; Από τι είναι αυτός/ή/ό φτιαγμένος/η/ο; Είχε κάποια αρχή;
Γιατί υπάρχει; Αυτές όμως,είναι οι ίδιες ερωτήσεις που κάνουμε και για το ίδιο το σύμπαν.
Το μόνο που κάναμε στην ουσία,είναι να μεταθέσουμε τις ερωτήσεις που αφορούσαν το σύμπαν, στο δημιουργό-θεό.

Παρατηρούμε, πως στην ουσία καμία από τις δύο εκδοχές δεν είναι εύπεπτες ώστε να δεχτεί κάποιος.

Ας προχωρήσω όμως παρακάτω γιατί θέλω να πω κάμποσα.
Ο μηδενιστής είναι για μένα ο πιο πιστός ή ο πιο απογοητευμένος άνθρωπος, και γι’ αυτό στέκομαι μπροστά του με πολύ σεβασμό, κατανοώντας απόλυτα την έλλειψη πίστης πρώτα στον εαυτό του.
Ο Μηδενιστής πιστός,σίγουρα όχι.Συμφωνώ ως προς το απογοητευμένος και θα συμπλήρωνα παραιτημένος.
Αν σου ζητούσα να μου εξηγήσεις την έννοια «μοίρα», θα μπορούσες άραγε να μου πεις κάτι λογικο, χωρίς να υπάρχει ούτε κατά το ελάχιστο η έννοια «θεός», έστω και σαν υποψία, σ’ αυτήν την εξήγηση?
Πράγματι όχι.Όμως αυτό και πάλι αυτό έρχεται σε σύγκρουση με τον θεό που εσείς πρεσβεύετε.Τον θεό της απόλυτης αγάπης.
Έρχεται κόντρα με την ελεύθερη βούληση και μια σειρά ακόμα θεμελιωδών εννοιών.
Αν σου ζητούσα να μου εξηγήσεις τι είναι αυτό που δεν πιστεύεις για τον Ιησού,
θα μπορούσες άραγε να μου πεις κάτι λογικο, χωρίς να υπάρχει ούτε κατά το ελάχιστο η έννοια «άνθρωπος»,
έστω και σαν υποψία σ’ αυτήν την απάντηση?
Δεν πιστεύω στην θεότητα του Ιησού.
Δεν πιστεύω ότι ήρθε,έριξε για την πλάκα του και 3-4 θαύματα έτσι για το show της υπόθεσης.
Δεν πιστεύω στην αγάπη που διαλαλούσε γιατί ο ίδιος οργίστηκε όταν οι εμποράκοι μετέτρεψαν τον ναό σε παζάρι.
Θα έπρεπε και πάλι να νιώθει αγάπη,όχι οργή και να τους συχωρέσει.
ΔΕΝ με καλύπτει το αντάλλαγμα μιας επίγειας κόλασης για έναν ουτοπικό παράδεισο.!
ΔΕΝ με καλύπτει να υπακούω σε κανόνες καλοσύνης για να τύχω μιας ευνοϊκής επουράνιας μεταχείρισης.
ΔΕΝ με καλύπτει να συγχωρείται ο δολοφόνος στην σταύρωση και να έχει τον ίδιο δρόμο
με κάποιον που σε όλη του την ζωή ήταν καλός! Δεν υπάρχει το περί δικαίου αίσθημα σε αυτό!!
ΔΕΝ με καλύπτει κάποιος να ακολουθεί κατά γράμμα τα όσα είπε ο Ιησούς και να υποφέρει.!!
Δεν με καλύπτει να βασανίζονται οι καλοί και οι κακοί να βασιλεύουν.
Δεν με καλύπτουν τα χρόνια που χάθηκε και που κανείς δεν μας λέει τι έκανε.Όπως επίσης και για ότι δεν μίλησε για το τι μέλλει γενέσθαι μετά θανάτου, παρά μόνο μερικές αοριστολογίες!! Δεν με καλύπτουν τόσα πολλά πράγματα που θα μπορούσα άνετα να γράφω ως αύριο.
Αν μπορείς λοιπόν με την λογική να εξηγείς τα πάντα, εξήγησέ μου σε παρακαλώ από πού πηγάζει
η αιώνια ηθική της καλοσύνης και της αγνότητας, που μπορεί μεν να την συναντάς σπάνια, όμως την συναντάς.
Συγνώμη αλλά δεν το συγκεκριμένο δεν το θεωρώ καν επιχείρημα.
Ποιος σου είπε ότι δέχομαι πως υπάρχει η αιώνια ηθική της καλοσύνης;
Ακόμα κι αν υπήρχε όμως, πως ακριβώς στοιχειοθετεί καθ' οιοδήποτε τρόπο την ύπαρξη θεικότητας;
Εξήγησέ μου τα θαύματα με βάση την λογική, αυτά τα θαύματα που συμβαίνουν καθημερινά στην ζωή μας
και λέμε «α, ήταν μοιραίο»!! Και πες μου αυτός ο χρόνος του «μοιραίου» σε ποια διάσταση συντελείται, ώστε να εκδηλωθεί και εδώ στην 3η??
Ποια θαύματα; Πούντα; μπορώ να τα δω; μπορώ να τα αγγίξω; ακόμα περισσότερο μπορώ να τα κάνω;!!
Μην μου πεις ναι μπορείς.Δείξε μου απλά τον τρόπο.Όχι με λόγια.
Δεν ξέρω που συντελείται.Μπορεί σε ένα συμπιεσμένο σύμπαν.Σ' ένα παράλληλο σύμπαν,σε μια άλλη διάσταση.
Ειλικρινά δεν με απασχολεί κιόλας.Με ενδιαφέρει η κατάληξη,όχι τι γίνεται στο παρασκήνιο.Βλέπεις εμένα σε αντίθεση με τον Καβάφη και την περίφημη Ιθάκη του,δεν με απασχολεί η διαδρομή,με απασχολεί τόσο ο προορισμός,όσο και τα μέσα που διαθέτω για να ταξιδέψω.
Ξέρω, πως με την λογική, υπάρχουν εκφράσεις της ζωής που δεν μπορούν να εξηγηθούν. Και αυτές εμείς οι άνθρωποι, τις αφήνουμε συνήθως χωρίς εξηγήσεις, γιατί δεν μπορούμε με κανέναν νόμο της φυσικής ή της χημείας ή των μαθηματικών να τις επεξεργαστούμε…
Πράγματι αυτό είναι αλήθεια.Με τις έως τώρα υπάρχουσες γνώσεις,είναι αδύνατον να εξηγηθούν τα περισσότερα.
Αυτό όμως δεν θα πει,ότι δεν θα μπορέσουν να εξηγηθούν στο μέλλον.
Το είπα και παραπάνω.Οι μεν δεν μπορούν να τεκμηριώσουν επιστημονικά,οι δε σου λένε πίστευε δογματικά.
Προσωπικά τίποτα από τα δυο δεν με καλύπτει.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Pou Vriskomai? την 04 Αύγ 2007 8:28 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
.::LiFe Is OnlY a TriaL VerSion::.
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

      • Ενα μονο σχολιο και ενα μονο ερωτημα.


        Το σχολιο

        Ειναι τρομερο πραγμα να ζεις χωρις πιστη ! ! !



        Το ερωτημα

        Γιατι διαλεξες αυτο το ονομα: Pou Vriskomai ? ? ?
Pou Vriskomai?
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 11 Ιουν 2007 9:09 am

Δημοσίευση από Pou Vriskomai? »

Οχι! Επιμενω οτι δεν σου ζητω το ακατορθωτο οπως ισχυριζεσαι!
Αν σε οσα γραφεις παραπανω, προσθεσεις και τα προηγουμενα και πιθανο και αλλα που εχεις γραψει αλλου, τοτε βεβαιωνομαι ακομα περισσοτερο οτι γνωριζεις το χρονο πολυ καλα και απο μεσα και απο εξω και απο την καλη και απο την αναποδη οπως λεμε
Ο πανυψηλος γερακος λοιπον με το μπαστουνι δεν με καλυπτει και το καταλαβαινεις και εσυ. Και ο λογος ειναι παρα πολυ απλος. Και στις δυο δημοσιευσεις σου,

υπαρχουν παρα πολλα στοιχεια για το χρονο, οπως τα δινεις, τα οποια δεν φαινονται στον εξοπλισμο του πανυψηλου γερακου με το μπαστουνι...
Οταν σε ρωτησα λοιπον ποια μορφη εχει ο χρονος, εννοουσα με το συνολο των στοιχειων που παρουσιαζεις...
Δηλαδη πως καταφερνει ο γερακος με το μπαστουνι να κανει ολα αυτα τα πραγματα που λες οτι κανει;
Έχεις απόλυτο δίκιο skapaneas στην προσπάθεια μου να πω κάτι,κατάντησα γραφικός.
Σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω πως είναι ένας γεράκος μ ένα μπαστούνι.
Όμως ειλικρινέστατα δεν έχω ιδέα με το πως να τον φανταστώ.
Δεν είμαι καθόλου βέβαιος πως η φαντασίωση μιας μορφής θα οδηγήσει κατευθείαν και στην πραγμάτωση των θέλω του φαντασιαζόμενου.
Για να μπορεις λοιπον να κατευθυνεις ή να διευθετησεις ή να κοντρολαρεις το χρονο, για μενα σημαινουν το ιδιο πραγμα, χρειαζεται πρωτα να τον εξεικονισεις και μετα να μιλησεις μαζι του.
Σκεψου για παραδειγμα ενα πραγμα που θελεις να κανεις και αμεσως θα εχεις εικονα στο νου σου.
Χωρις εικονα, ολοι μας, δεν ειμαστε σε θεση να κανουμε τιποτα.
Πολύ σωστά!! Χωρίς να υπάρχει μια οντότητα να κάνει τη φαντασίωση, το φανταζόμενο δεν μπορεί καν να φανταστεί!
Όμως εδώ,τώρα τίθεται το εξής δίλημμα.

Φαντάσου ένα κενό χώρο - τίποτα άλλο παρά μόνον άδειος χώρος ο οποίος εκτείνεται παντού.
Προσποιήσου τώρα πως μόνον εσύ είσαι μέσα σ' αυτόν.
Προσπάθησε στη συνέχεια να τοποθετήσεις κάτι μέσα σ' αυτό τον κενό χώρο.Ας πούμε κάτι απλό.Έναν πίνακα.
Αυτό είναι εύκολο να το φανταστείς, αλλά αν έπρεπε όντως να το φτιάξεις για να το τοποθετήσεις μέσα
στο κενό χώρο, που θα έβρισκες τα υλικά γι' αυτό; Θα μπορούσες έτσι απλά να τα φέρεις σε ύπαρξη;
Η δημιουργία του Κάτι από το Τίποτα μπορεί εύκολα να συμβεί στο μυαλό κάποιου, αλλά μπορεί να συμβεί στ' αλήθεια;
Εφόσον εσύ,εγώ,όλοι μας,τα πάντα είναι ενέργεια.Μπορούμε να δημιουργήσουμε ενέργεια από το τίποτα; ή έστω μπορούμε να μεταβάλλουμε την ενέργεια;
Γνωρίζεις κάποιον από το πουθενά που να μπορεί να σου εμφανίσει μια ορατή ενεργειακή σφαίρα στα χέρια του;
Το γεγονος οτι δεν πιστευεις στο Χριστο, δεν αλλαζει και πολλα πραγματα διοτι ειναι το ιδιο πραγμα με το να πιστευεις στον ανωτερο εαυτο σου. Απλα

αλλαζεις το ονομα και την εμβελεια της θειας εσωτερικης παρουσιας, αλλά η ουσια ειναι η ιδια.
Αυτό ειλικρινά το ψάχνω ακόμα και ένας "θεός" ξέρει για πόσο καιρό θα το ψάχνω ακόμα.
Δεν είμαι βέβαιος,ότι ισχύει αλλά δεν είμαι και εις θέση να το ανατρέψω.

Και αν σου φαινονται λιγο σαν παιχνιδι τα παραπανω, λαβε υποψη σου οτι ολοι ειμαστε στην πραγματικοτητα παιδια
που προσπαθουμε να μεγαλωσουμε με το ζορι μεσα στον κοσμο, θαβοντας την παιδικοτητα μας κατω απο τονους συμβασεων και παραδοχων.
Προσυπογράφω σε αυτό.
Πως ειναι να ειναι ενας ανθρωπος μεσα σε αυτη την κατασταση;
Κατά βάση είναι ένας δυστυχισμένος άνθρωπος.
Ένας άνθρωπος που δεν μπορεί να ησυχάσει ούτε στον ύπνο του
αλλά ούτε και στον ξύπνιο του.
Βιώνει μια αλήθεια σκληρή,αδυσώπητη και ανικανοποίητη.Δεν έχει κάτι για να πιαστεί.
Περνάει από στάδιο του να είναι ακόμα και διατεθειμένος, να εφεύρει κάτι για να πιαστεί.
Όμως κι αυτό σπάει.Όλα καταλήγουν σε αδιέξοδο, έως ότου παραιτείται καθολικά.
Αν ενας μηδενιστης πιστευει οτι τιποτα απολυτως δεν εχει αξια και σημασια στον κοσμο, τοτε γιατι δεν αυτοκτονει;
Αυτό είναι μια καλή ερώτηση αλλά πιθανότατα ξεκινάει από λάθος βάση, καθώς θεωρείς δεδομένο ότι δεν έχει αυτοκτονήσει ή έστω
ότι δεν έχει αποπειραθεί να το κάνει.Παρόλα αυτά δεν αντιδρούν όλοι οι μηδενιστές με τον τρόπο που προτείνει και ο φιλόσοφος Σοπενχάουερ.
Κοινώς,αφού δεν υπάρχει νόημα σε τίποτα και για τίποτα,πηγαίνετε αυτοκτονήστε.Μερικοί φοβούνται την επώδυνη διαδρομή μέχρι να επέλθει
ο Θάνατος.Μερικοί πάλι μηδενιστές είναι από τη φύση τους αρκετά αλαζόνες και παρόλο που λένε ότι δεν υπάρχει τίποτα,
υποστηρίζουν ότι θα συνεχίσουν να ζουν μέσα σε αυτό το τίποτα,απλά διακηρύσσοντας τις απόψεις τους.
Όλα είναι ρευστά και συμπεριφορά-κανόνας δεν υπάρχει.Αυτή είναι και η μοναδικότητα του καθενός.
Τωρα........
εδω και χρονια δεν φορω ρολόι και αν φοραω δεν λειτουργέι.
Περπατάω σαν να χορεύω σε νερό,ετσι νοιώθω.
και νοιώθω να ειμαι μεσα στο σωμα μου κι οχι να τρεχω πρωτα το σωμα μου και μετα να ερχομαι εγω........
Καταλαβατε; :lol:
Um όχι.Δεν είναι ρεαλιστική η σκηνή που περιγράφεις Blue Bullet.
Τουλάχιστον όχι σε αυτή τη διάσταση.
Το σχολιο

Ειναι τρομερο πραγμα να ζεις χωρις πιστη ! ! !
Ω ναι! πόσο δίκιο έχεις.Είναι κατάρα μεγάλη και ερεβική.
Όμως αυτό που με εξοργίζει περισσότερο ξέρεις ποιο είναι;
Δεν είμαι ρομπότ να με προγραμματίζουν σε C ή σε Java και να μου λένε τι να κάνω,πως να το κάνω,πως να αντιδρώ σε ερεθίσματα,τι να πιστεύω.
Μου έχουν δώσει ποιος άραγε; την λογική και η λογική με παιδεύει πολύ και με φέρνει σε σύγκρουση γιατί φέρνει την αμφισβήτηση και την άρνηση
καθώς καθίσταται απαγορευτικό να μπορέσω να δεχτώ δογματικά κάτι.Ή δώσε μου λογική ή δώσε μου πιστή.Μην μου δίνεις και τα δυο και με
βάζεις με μία σαδιστική διάθεση σε μια διαρκή σύγκρουση από την οποία το πιθανότερο είναι πως δεν θα κατορθώσω να βγω ποτέ αλώβητος και
να εξάγω κάποια ασφαλή -τουλάχιστον για εμένα- συμπεράσματα.
Το ερωτημα

Γιατι διαλεξες αυτο το ονομα: Pou Vriskomai ? ? ?
Χμ,περίεργο που το ρωτάς αυτό.Δεν έχω πρόβλημα να απαντήσω ακόμα κι αν χρειαστεί να ξεγυμνωθώ.
Όταν παραιτείσαι και φτάνεις στην απόγνωση,υπάρχουν ακόμα μερικά κεκαλυμμένα ψήγματα αντοχής
τα οποία το ένστικτο της αυτοσυντήρησης τα φανερώνει αυτόματα για να σε προστατέψουν.Από τι άραγε;...αναπάντητο.!

Σε μια τέτοια κατάσταση,από σύμπτωση ή κατά Γιουνγκ, όχι από σύμπτωση γνώρισα την Βάσω
η οποία άνοιξε την αγκαλιά της και στάθηκε στο πρόβλημα μου.
Έτσι ήρθα και στο ForUm βιώνοντας ένα συναίσθημα αβέβαιο και αρκετά φοβισμένο.
Τώρα τι; τι έπεται; Που Βρίσκομαι;Θα αλλάξει κάτι; Τι γυρεύω εγώ εδώ; .... ... .. .
.::LiFe Is OnlY a TriaL VerSion::.
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Pou Vriskomai? έγραψε: Σε μια τέτοια κατάσταση,από σύμπτωση ή κατά Γιουνγκ, όχι από σύμπτωση γνώρισα την Βάσω
η οποία άνοιξε την αγκαλιά της και στάθηκε στο πρόβλημα μου.
Έτσι ήρθα και στο ForUm βιώνοντας ένα συναίσθημα αβέβαιο και αρκετά φοβισμένο.
Τώρα τι; τι έπεται; Που Βρίσκομαι;Θα αλλάξει κάτι; Τι γυρεύω εγώ εδώ; .... ... .. .
Γνωριζω τη Βασω τα τελευταια 15000 χρονια ( καλα διαβασες ! ! ! ) και σε βεβαιωνω οτι εχει μια τεραστια αγκαλια ικανη να χωρεσει ολο τον κοσμο.

Εμπιστεψου την!

Αλλα μη δισταζεις να της εναντιωθεις, οταν νιωσεις οτι αυτο πρεπει να κανεις και οπως ηδη εχεις κανει ...

Για να βρεις το φως, θα πρεπει να σκαψεις με νυχια και με δοντια τον τοιχο που βρισκεται μπροστα σου._
Pou Vriskomai?
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 11 Ιουν 2007 9:09 am

Δημοσίευση από Pou Vriskomai? »

Σε βρίσκω κάπως υπερβολικό.
Να μου έλεγες 14,999 να το καταλάβω.
Σε πειράζω Μαθουσάλα μου :P

Ξέρεις,δεν έχει νόημα να πηγαίνω κόντρα για την κόντρα.
Απλά υπερασπίζω ή τουλάχιστον προσπαθώ να υπερασπίσω
αυτά που σκέφτομαι και με βασανίζουν.
Πολλά τα ερωτηματικά & οι απαντήσεις τόσες λίγες...
.::LiFe Is OnlY a TriaL VerSion::.
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Pou Vriskomai? έγραψε:
Ξέρεις,δεν έχει νόημα να πηγαίνω κόντρα για την κόντρα.
Απλά υπερασπίζω ή τουλάχιστον προσπαθώ να υπερασπίσω
αυτά που σκέφτομαι και με βασανίζουν
.
Πολλά τα ερωτηματικά & οι απαντήσεις τόσες λίγες...
Αν εισαι παντα ειλικρινης στην υπερασπιση σου και αυτο σημαινει συμφωνα με τα πραγματικα σου πιστευω, οπως ηταν και ο Αποστολος Παυλος πριν τη μεταστροφη του, τοτε οπως και αυτος καποια στιγμη και απροβλεπτα, θα βρεθεις μπροστα στο Χριστο και ... μετα θα ψαχνεσαι απο που σου ηλθε.
Η Μοναδικη Προϋποθεση ειναι Η Ειλικρινεια και Η Καθαροτητα της Καρδιας σου σε αυτη τη αναζητηση.

Αντεχεις στην ιδεα να Τον Δεις, να Τον Συναντησεις;
Η ζωη σου σφραγιζεται κυριολεκτικα και Το Φως Πλημμυριζει το νου σου!
Και ξερεις πια οτι ποτέ δεν θα εισαι μονος...

Ποτέ δεν θα εισαι μονος... Για παντα!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ο Μηδενιστής πιστός,σίγουρα όχι
Κι όμως...Σκέψου....Ο μηδενιστής είναι πιστός στην α-πιστία του...και έχει και τεκμηριώσεις γι' αυτό. Τεκμηριώσεις "λίγες", όπως οι δικές σου. Κενές, χωρίς βάθος! Γιατί αν έπιανες το βάθος, τουλάχιστον δεν θα φώναζες, αλλά θα ψυθίριζες τις αμιφοβολίες σου για τον Θεό, για το Σύμπαν, για τον άνθρωπο, για την αγάπη!!!
Θα ψυθίριζες, ελπίζοντας να ακουστεί και η άλλη φωνή, η εσωτερική, για να καλύψει τις φωνές σου!!!
Ο άνθρωπος θέλει να ακουσει την "εσωτερική φωνή"...ένα "εγώ" όμως δεν τον αφήνει!!! Εγώ βρε είμαι εδώ...σάρκα και κόκκαλα μόνο, τι ψάχνεις να βρεις!!!

Ξέρω καλά το "ψάχνω μεταξύ λογικής και θεού", γιατί αυτά όλα που γράφεις παραπάνω τα πέρασα, τα βίωσα με την λογική μου και την σκέψη μου...στην ίδια μου την ζωή.
Ευτυχώς, Θάνο μου, η ψυχή μου ήθελε να ακουστεί αυτή η άλλη φωνή...΄Ισως ήμουν πιο έτοιμη να "σκάσω", να το βουλώσω και να την ακούσω....΄Ισως...λέω!!!
Για να μπορώ πολύ εύκολα "να ανοίγω" την αγκαλιά μου και μέσα της να κλείνω τα πάντα!!! Χωρίς εξαιρέσεις, κι αυτό για μένα είναι ο θεός!! Τα πάντα, χωρίς εξαιρέσεις!!!

΄Ομως έχεις δίκιο...δεν είναι όλοι έτοιμοι για τον θεό!!! Χρειάζεται η αρχή...Να ψάχνεις να βρεις την ομοιότητά σου μαζί του και όχι να ψάχνεις να βρεις με τι μοιάζει ο θεός!!! Πρώτα να βρεις, αν του μοιάζεις εσύ!!! Και από εκεί ξεκινάνε όλα!


Υπάρχουν δύο εκδοχές, διαλέγεις όποια θέλεις και όποια σε "βολεύει"...
Α)
Μέσα σε ένα Σύμπαν που δεν ξέρουμε που αρχίζει και που τελειώνει, μένουμε απλοί άνθρωποι και περιμένουμε να πεθάνουμε, γιατί απλά ο νους μας δεν μπορεί να κάνει την υπέρβαση...

Β)
Μέσα σε ένα Σύμπαν που ξέρουμε τι είναι, είμαστε μέρος του αιώνιο και άφθαρτο και έχουμε και την διάνοια να υπερβαίνουμε την διάσταση που ζούμε.


Η ηθική της καλοσύνης και της αγνότητας πηγάζει από τις αρχέτυπες ποιότητες του θεού.
Τα "χαρίσματα" του Πνεύματος ήταν οι μεγάλες αρετές των παλιών μυστηριακών λατρειών και του Ερμητικού κώδικα...χαρά, γαληνη, συγχώρεση, υπομονή και ανιδιοτελής αγάπη!
Αυτά κανείς (ούτε καν οι μηδενιστές) δεν μπορούν να τα αμφισβητήσουν....

΄Ομως σε ένα πράγμα θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου!!!
΄Οτι δεν βιώσεις, είναι απλά γνώση που διάβασες, που άκουσες, που έμαθες..!!! Και η εξωτερική γνώση είναι μεν καλή, αλλά ξεσηκώνει θύελλα αμφισβητήσεων και χρειάζεται αποδείξεις.

Η βιωμένη θεουργία είναι αυτή που δεν χρειάζεται αποδείξεις!!!
Είναι ριζωμένη σε αρχέτυπα της αρχέγονης θρησκείας, των μύθων και της μαγείας της ανθρώπινης ψυχής.

Η αρχαία γνώση της μεταφυσικής πραγματικότητας και οι ψυχικές και πνευματικές ικανότητες που αφήνουν την ανθρώπινη ψυχή να διασχίζει εσωτερικούς χώρους και παράλληλες διαστάσεις του Σύμπαντος, είναι ΞΕΧΑΣΜΕΝΕΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΑΣ, δυστυχώς...Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι κανείς δεν μπορεί να τις αγγίξει...!!!

Θα σου θυμίσω την μαγική επίκληση...που ανοίγει τις πύλες της ενθύμισης των θεϊκών ποιοτήτων...
ΠΡΟΣΕΥΧΗ!!
Μπορείς να ξεκινήσεις από εκεί...

Και αν αναζητάς ένα μόνο θαύμα...αυτό είναι η ίδια η ΖΩΗ!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Skapaneas έγραψε:Γνωριζω τη Βασω τα τελευταια 15000 χρονια
Aλήθεια είναι!!!

Και είναι πολύ όμορφο, να "ξανασυναντιέσαι" με "παλιούς" γνώριμους...

Καμιά φορά, αυτή η συγχρονικότητα προσπερνιέται, σαν φαντασία. Γιατί δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι την αντοχή να δεχθούν την καθαρή "ανάμνηση" της ψυχής και εμπλέκουν στο "παιχνίδι" και την προσωπικότητα της τωρινής ζωής τους...Και αν δεν υπάρχει επίγνωση και υψηλή συνειδητότητα, αυτές οι "συναντήσεις" δυστυχώς προσπερνιούνται και καμιά φορά...ακυρώνονται.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Pou Vriskomai?
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 11 Ιουν 2007 9:09 am

Δημοσίευση από Pou Vriskomai? »

Βρε παιδιά έχω μια απορία.Ειλικρινά.
Γιατί τον Ιησού; και όχι τον Αλάχ; Των Μωάμεθ; Τον Δαλάη λάμα;
Τον Βούδα; Τον Σιντάρτα Γκαουτάμα;

Θέλω να πω ότι πολύ πριν τον Ιησού,υπήρχαν πολλοί ακόμα θρησκευτικοί ηγέτες που -είτε λίγο είτε πολύ- είχαν πολλά κοινά
με αυτά που ο Ιησούς είπε.Γιατί ντε και καλά ο Ιησούς κάνει την διαφορά;
και πριν την εμφάνιση του Ιησου; τι; Οι άνθρωποι δεν σωζόντουσαν;

skapanea μου επιτρέπεις να σε ρωτήσω κάτι;
Εσύ έχεις βρει την αλήθεια;
Γιατί μιλάς σαν να την έχεις βρει.
Απλά αναρωτιέμαι αν είμαι περικυκλωμένος. :P
Τεκμηριώσεις "λίγες", όπως οι δικές σου. Κενές, χωρίς βάθος!
Με αδικείς λιγάκι με αυτό.
Κενές; λίγες; γιατί; επειδή δεν τις ασπάζεσαι εσύ;
Δεν είδα να μου τις αντικρούσεις όμως Βάσω μου.
και το πίστευε και μη ερεύνα λίγο δεν είναι;;
Να ψάχνεις να βρεις την ομοιότητά σου μαζί του και όχι να ψάχνεις να βρεις με τι μοιάζει ο θεός!!!
Γιατί; Είναι εύλογη απορία.
Θέλω να δω αυτό το Κατ' εικόνα και ομοίωσιν.
Είναι τόσο παράλογο αυτό; Εσείς λέτε πως για να κατανοήσουμε κάτι θα πρέπει να το δούμε πρώτα,να το φανταστούμε.
Θέλω να ξέρω και πως είναι και πως μοιάζει και ποιος τον έφτιαξε
και ποιο είναι το μεγαλόπνοο σχέδιο του.
Η ηθική της καλοσύνης και της αγνότητας πηγάζει από τις αρχέτυπες ποιότητες του θεού.
Τα "χαρίσματα" του Πνεύματος ήταν οι μεγάλες αρετές των παλιών μυστηριακών λατρειών και του Ερμητικού κώδικα...χαρά, γαληνη, συγχώρεση, υπομονή και ανιδιοτελής αγάπη!
Αυτά κανείς (ούτε καν οι μηδενιστές) δεν μπορούν να τα αμφισβητήσουν....
Αμφιβάλλω σθεναρά σε αυτή την άποψη.
Υποστηρίζω ένθερμα πως κανείς μηδενιστής,δεν πιστεύει σε κάτι τέτοιο.
Πέραν αυτού όμως,πάλι εδώ έχουμε να κάνουμε με ένα σόφισμα.
Μία πρόταση που δεν τεκμηριώνεται καθ οιοδήποτε τρόπο και
μια δεύτερη πρόταση που έρχεται ως απόρροια της πρώτης για να συνθέσει ένα αξίωμα που βρίσκεται στον αέρα.
Η βιωμένη θεουργία είναι αυτή που δεν χρειάζεται αποδείξεις!!!
Μα αυτή ακριβώς είναι η απόδειξη.Η θεωρία που γίνεται βίωμα.
Όταν όμως το βίωμα δεν έρχεται,τότε έχουμε να κάνουμε με έλλειψη αποδεικτικών στοιχείων.’ρα;
Και αν αναζητάς ένα μόνο θαύμα...αυτό είναι η ίδια η ΖΩΗ!!!
Αχ Βάσω μου ωραία και ρομαντικά όλα αυτά.Αλλά είναι αληθινά;
Ακόμα και το μεγαλείο της γέννησης,από την στιγμή που αποκωδικοποιήθηκε το DNA
και η βιογενετική με την κλωνοποίηση ξεπρόβαλλε στις ιατρικές παρυφές, ακόμα και αυτό καταρρίφθηκε.
.::LiFe Is OnlY a TriaL VerSion::.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αχ Βάσω μου ωραία και ρομαντικά όλα αυτά.Αλλά είναι αληθινά;
Ακόμα και το μεγαλείο της γέννησης,από την στιγμή που αποκωδικοποιήθηκε το DNA
Δεν προλαβαίνω να σου απαντήσω σε όλα...
Αύριο πάλι.

΄Ομως δύο πράγματα θέλω να σου πω...

1) Το DNA δεν έχει τελείως αποκωδικοποιηθεί...

2) Κενές τις θεωρώ, όχι γιατί δεν τις ασπάζομαι πια εγώ (έχει σημασία το "πια"), αλλά γιατί νιώθω τον βασανισμό του Πνεύματος, που προσπαθεί...αλήθεια το νιώθω...!
Επίσης "κενές" τις νιώθω, γιατί βασίζονται μόνο στον νου! Και για μένα αυτό σημαίνει "κενότητα". Δεν είναι προσβλητικό αυτό, το ξέρεις ότι δεν θα το έκανα ποτέ, για κάνέναν, πόσο μάλλον για σένα. Με την λέξη "κενό" εννοώ ότι οι σκέψεις δεν έχουν επαφή με το πνεύμα. Παραμένουν σκέψεις ενός εφυούς ανθρώπου, που στηρίζεται μόνο στην "υλική" εφυία, και έτσι είναι αποκομμένος από το πνεύμα.

Κανείς, Θάνο, μου δεν μπορεί να αποδειξει τίποτα...
Οι αποδειξεις υπάρχουν μόνο από σένα για σένα. Και γι' αυτό λέω και ξαναλέω ότι ο δρόμος μας είναι μοναχικός!!! Και μέσα σ' αυτήν την μοναχικότητα αποδέχομαι όλες τις διαδρομές των ανθρώπων και όλες τις εκφράσεις της ζωής...΄Ολες!!!

Ή δόνηση του Ιησού, σαν οντότητα, δεν είναι με όλους συμβατή. ΄Οπως και άλλων πνευματικών όντων...
Αν θεωρείς ότι ο Μωάμεθ είναι περισσότερο συμβατός σαν δόνηση μαζί σου, το ίδιο είναι για μένα! Και ο Βούδας επίσης.

Μην μπερδεύεσαι με τον Ιησού και τον θεό...Μην μπαίνεις στην "θρησκεία" κατά γράμμα.
Για μένα, ο Ιησούς, είναι "φίλος" και όχι θεός!! Αλλά για μένα ε?? :lol: Θεός είναι όλα μαζί. Και από εκεί πηγάζει η ένωση...

φιλιά για τώρα!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Pou Vriskomai?
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 11 Ιουν 2007 9:09 am

Δημοσίευση από Pou Vriskomai? »

Μα τον Τουτατη και τις χίλιες αφρισμένες θάλασσες του Ποσειδώνα, τώρα μπερδεύτηκα για τα καλά :!:
.::LiFe Is OnlY a TriaL VerSion::.
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Pou Vriskomai? έγραψε:Μα τον Τουτατη και τις χίλιες αφρισμένες θάλασσες του Ποσειδώνα, τώρα μπερδεύτηκα για τα καλά :!:
Λοιπον για να δω αν μπορω να σε ξεμπερδεψω λιγακι...
skapanea μου επιτρέπεις να σε ρωτήσω κάτι;
Εσύ έχεις βρει την αλήθεια;
Γιατί μιλάς σαν να την έχεις βρει.
Απλά αναρωτιέμαι αν είμαι περικυκλωμένος.
Μου θυμισες ενα αρθρο που ειχα γραψει πριν απο εικοσι ( ; ) χρονια στην Πατρα, το οποιο δεν εχω ( δυστυχως ) αλλά ο τιτλος του ηταν: Η Αληθεια Ειναι Αδαμας Πολυεδρος.
Μ' αυτο θελω να πω οτι Την Αληθεια δεν μπορει να τη βρει κανεις ποτε και απολυτα διοτι καθε οψη της σε φερνει σε επαφη με αλλες και αυτες με αλλες κ.ο.κ.
Αν ελεγες λοιπον οτι εχω βρει το δρομο που οδηγει στην Αληθεια θα συμφωνουσα μαζι σου. Αλλα και παλι το ταξιδι στο δρομο αυτο ειναι εξαιρετικα επικινδυνο χωρις εμπειρο και σοφο οδηγο!
Γιατί; Είναι εύλογη απορία.
Θέλω να δω αυτό το Κατ' εικόνα και ομοίωσιν.
Είναι τόσο παράλογο αυτό; Εσείς λέτε πως για να κατανοήσουμε κάτι θα πρέπει να το δούμε πρώτα,να το φανταστούμε.
Θέλω να ξέρω και πως είναι και πως μοιάζει και ποιος τον έφτιαξε
και ποιο είναι το μεγαλόπνοο σχέδιο του.
Δεν ειναι αναγκη να πας και τοσο μακρια...
Ο θεος εχει τη μορφη σου οταν τη δεις ακτινοβολα και ενεργο ( κατ΄εικονα )
Και το μεγαλοπνοο σχεδιο του ειναι το δικο σου σχεδιο στη ζωη ( καθ' ομοιωση ).
Γιατι πιστευω οτι εχεις καποιο σχεδιο στη ζωη σου, ετσι δεν ειναι;
Και οταν λεω σχεδιο ζωης, μη φανταστεις αμεσως τιποτα χαρτια με γραμμες και χρωματα και βελακια ή βιβλια με υπομνηματα και παρατηρησεις και παραπομπες και τα συναφη....
Απλα εννοω τις επιθυμιες που ελλοχευουν σε καποιες ακρες του μυαλου και της καρδιας μας και μας κατευθυνουν να κανουμε τις επιλογες μας στην καθημερινοτητα μας, λεπτα, αθορυβα και αδιορατα...

Αυτες λοιπον οι επιθυμιες μας αποτελουν το πολυδιασπασμενο σχεδιο μας στη ζωη.
Αν καταφερουμε να τις μαζεψουμε και να τις συνθεσουμε, τοτε πραγματικα θα εκπλαγουμε με την καθαροτητα των γραμμων του και τη σαφηνεια του.
Με ολα αυτα θελω να πω απλα οτι το σχεδιο του θεου για μας, ειναι μεσα μας και εμεις πρεπει να το συνειδητοποιησουμε και να ευθυγραμμιστουμε μαζι του.


Και τωρα αν μου επιτρεπεις και χωρις να αποφυγεις τα σχολια σου ή τις σκεψεις σου στα παραπανω, μια ερωτηση:
Εχεις ακουσει για την Ελευθερη Ενεργεια, η οποια αποτελει σχεδον το συνολο της Ενεργειας του Συμπαντος και η οποια ειναι ασυλληπτη;
Βαλε λοιπον τον εαυτο σου στο κενο, που ελεγες αρκετα πιο πανω και πες μου για πιο πραγματικα "κενο" μιλας, οταν ολα κολυμπανε Στην Ελευθερη Ενεργεια; " Εν Αυτω Ζωμεν Και Κινουμεθα Και Εσμεν ", οπως λεει και ο Αποστολος Παυλος απευθυνομενος στους Ελληνες στην Αθηνα, παραδεχομενος οτι η φραση αυτη ειναι αμιγως και ακρως Ελληνικη!

Και κατι ακομα σχετικα με το DNA. Οντως δεν εχει αποκρυπτογραφηθει στο συνολο του. Μην ξεχνας οτι το μεγαλυτερο ποσοστο των βασεων του, ανηκουν στα λεγομενα εσωνια τα οποια εχουν "αγνωστη" χρησιμοτητα...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Skapaneas την 05 Αύγ 2007 6:33 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Pou Vriskomai?
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 11 Ιουν 2007 9:09 am

Δημοσίευση από Pou Vriskomai? »

Vaso έγραψε:1) Το DNA δεν έχει τελείως αποκωδικοποιηθεί...
Skapaneas έγραψε: Και κατι ακομα σχετικα με το DNA. Οντως δεν εχει αποκρυπτογραφηθει στο συνολο του.
Εδώ κύριοι,κυρίες προφανώς έχουμε να κάνουμε με μία λεκτική παρανόηση η οποία όμως, μας κοστίζει την μεταξύ μας ασυνεννοησία.
Η αγγλική λέξη culminate η οποία έχει λατινικές ρίζες (culmen)
έχει συμφωνηθεί να σημαίνει στην Βιολογία,γενετική,αστρονομία κ.λ.π.
ολοκλήρωση/αποπεράτωση/Σε μία κλίμακα φέρνω εις πέρας εκείνο το σημείο της μεγαλύτερης έντασης.
Εδώ έρχεται πάλι στο προσκήνιο το θέμα της Ελληνικής μετάφρασης για τους ξενόφερτους όρους (θυμάσαι skapanea;)
όπου η ελληνική μετάφραση έρχεται με πολλές ερμηνείες.
Αποκωδικοποίηση/Αποκρυπτογράφηση/χαρτογράφηση.

Καμία όμως από αυτές τις 3 μεταφράσεις δεν είναι η απολύτως σωστή για ότι θέλουμε να περιγράψουμε εδώ πέρα.
Κάθε μία έχει πολύ συγκεκριμένο τρόπο που χρησιμοποιείται.
Έτσι,προφανέστατα θα μπερδευτήκατε γιατί θα νομίζατε πως η αποκωδικοποίηση που χρησιμοποιούμε για το DNA σημαίνει αυτομάτως και την λύση του αινίγματος.

Το DNA πράγματι έχει αποκρυπτογραφηθεί /χαρτογραφηθεί (αδόκιμοι όροι όμως αυτοί έχουν καθιερωθεί να χρησιμοποιούνται), ολόκληρο
εδώ και αρκετά χρόνια.Ανεπίσημα από τέλη του 2001 και επίσημα με την βοήθεια των μηχανών το 2003.
The National Human Genome Research Institute led the Human Genome Project for the National Institutes of Health, which culminated in the completion of the full human genome sequence in April 2003.
ResourCes:

http://tovima.dolnet.gr/print_article.p ... m=H06&aa=1
http://www.enew.gr/mag/index.php/articl ... w/651/1/7/
http://www.genome.gov/10506367

Εάν υπάρχει ακόμα κάποια ένσταση το συζητάμε.
Skapaneas έγραψε: Μην ξεχνας οτι το μεγαλυτερο ποσοστο των βασεων του, ανηκουν στα λεγομενα εσωνια τα οποια εχουν "αγνωστη" χρησιμοτητα
Το λεγόμενο "Junk" DNA είναι μια άλλη υπόθεση.
Το ότι αποκρυπτογραφήθηκε ολόκληρο το DNA ήταν μόνο η αρχή του κεφαλαίου στο περίφημο Βιβλίο της ζωής.
Δεν θα πει πως ξέρουν και να το αναλύουν ή να γνωρίζουν τι
προκαλεί ο κάθε ένας από τους χιλιάδες πολύπλοκους συνδυασμούς.
Όμως σκέψου το εξής.Ότι έγινε,έγινε σε λιγότερο από μισό αιώνα.
Μόλις από το 1961 ξεκίνησε η όλη ιστορία.Είναι καθαρά θέμα "χρόνου" (ο χρόνος που λέγαμε ;)) να βρεθούν και όλα τα υπόλοιπα.
Skapaneas έγραψε: Μ' αυτο θελω να πω οτι Την Αληθεια δεν μπορει να τη βρει κανεις ποτε και απολυτα διοτι καθε οψη της σε φερνει σε επαφη με αλλες και αυτες με αλλες κ.ο.κ.
Αν ελεγες λοιπον οτι εχω βρει το δρομο που οδηγει στην Αληθεια θα συμφωνουσα μαζι σου. Αλλα και παλι το ταξιδι στο δρομο αυτο ειναι εξαιρετικα επικινδυνο χωρις εμπειρο και σοφο οδηγο!
Είναι όμως απορίας άξιο πως από τη στιγμή που κατά τα λεγόμενα σου κανείς δεν μπορεί να βρει την απόλυτη και μοναδική αλήθεια,
να ισχυρίζεσαι με τόσο πάθος τα όσα ισχυρίζεσαι.Έτσι δεν είναι; :) Φαντάζομαι έχει να κάνει με την πίστη που λέγαμε.
Skapaneas έγραψε:Δεν ειναι αναγκη να πας και τοσο μακρια...
Ο θεος εχει τη μορφη σου οταν τη δεις ακτινοβολα και ενεργο ( κατ΄εικονα )
Και το μεγαλοπνοο σχεδιο του ειναι το δικο σου σχεδιο στη ζωη ( καθ' ομοιωση ).
Γιατι πιστευω οτι εχεις καποιο σχεδιο στη ζωη σου, ετσι δεν ειναι;
Και οταν λεω σχεδιο ζωης, μη φανταστεις αμεσως τιποτα χαρτια με γραμμες και χρωματα και βελακια ή βιβλια με υπομνηματα και παρατηρησεις και παραπομπες και τα συναφη....
Απλα εννοω τις επιθυμιες που ελλοχευουν σε καποιες ακρες του μυαλου και της καρδιας μας και μας κατευθυνουν να κανουμε τις επιλογες μας στην καθημερινοτητα μας, λεπτα, αθορυβα και αδιορατα...
Vaso έγραψε:Ή δόνηση του Ιησού, σαν οντότητα, δεν είναι με όλους συμβατή. ΄Οπως και άλλων πνευματικών όντων...
Αν θεωρείς ότι ο Μωάμεθ είναι περισσότερο συμβατός σαν δόνηση μαζί σου, το ίδιο είναι για μένα! Και ο Βούδας επίσης.
Είναι ίσως και η μεγαλύτερη αντίφαση -κατ' εμέ- που πέφτεις τόσο εσύ,όσο και η Βάσω.
Από τη μία λέτε πως ο ανώτερος εαυτός μας είναι θεϊκός.Πως αυτός είναι ο ένας και αληθινός θεός από τη στιγμή που θα πετύχουμε την ένωση μαζί του.
Από την άλλη λέτε όμως, πως πρέπει να έχουμε και κοντά μας τον Ιησού.
Να είμαστε υπηρέτες του και να κάνουμε το θέλημα του Πατέρα του/μας.

Αυτό είναι το μεγαλύτερο αντιθετικό ζεύγος που έχω ακούσει και αυτό προσπαθώ να ξεδιαλύνω.
Τελικά τι εννοείτε όταν λέτε ανώτερο εαυτό;
Εμάς τους ίδιους; τον θεό; τον Ιησού ως ιό του θεού; Τι απ'όλα;
Ο ανώτερος εαυτός μου είναι κάτι πολύ συγκεκριμένο.
Ο Ιησούς κάτι επίσης πολύ συγκεκριμένο.

Γιατί από τη μία συνεχίζετε και εξισώνετε Τον Ιησού με τον ανώτερο εαυτό μας σαν να είναι ένα και το αυτό, ενώ από την άλλη λέτε,
ότι έχουμε δίπλα μας τον καθοδηγητή και προστάτη Ιησού και το αντιμετωπίζετε ως κάτι διαφορετικό;

Δεν ξέρω αν αντιλαμβάνεστε τι λέω,δεν ξέρω αν αντιλαμβάνεστε
και την αντίθεση μέσα στην οποία έχετε υποπέσει.

Από την μία εμείς είμαστε οι θεοί αλλά από την άλλη, ας έχουμε και κοντά μας τον Ιησού (θεό) γιατί ποτέ δεν ξέρεις;
Αυτά τα 2 απλά δεν συνάγουν. :roll:
Skapaneas έγραψε:Και τωρα αν μου επιτρεπεις και χωρις να αποφυγεις τα σχολια σου ή τις σκεψεις σου στα παραπανω, μια ερωτηση:
Εχεις ακουσει για την Ελευθερη Ενεργεια, η οποια αποτελει σχεδον το συνολο της Ενεργειας του Συμπαντος και η οποια ειναι ασυλληπτη;
Βαλε λοιπον τον εαυτο σου στο κενο, που ελεγες αρκετα πιο πανω και πες μου για πιο πραγματικα "κενο" μιλας, οταν ολα κολυμπανε Στην Ελευθερη Ενεργεια;
Παρόλο που απέφυγες τεχνηέντως να απαντήσεις στις δικές μου προηγούμενες
ερωτήσεις,και μου απαντάς με ερώτηση (πράγμα που δεν διευκολύνει τον διάλογο) θα σου απαντήσω τα εξής 2.

1.) Γνωρίζω τον όρο Ελεύθερη ενέργεια αλλά πολύ φοβάμαι ότι τον ερμηνεύω ως αντικαταστάτη του παρόντος ενεργειακού μοντέλου.
Δηλαδή, ως φθηνή,ανεξάντλητη,αυτόνομη και πιο φιλική προς το περιβάλλον ενέργεια που μπορεί να αντληθεί από Ψυχρή Σύντηξη,
φωτοβολταϊκά συστήματα,κυψέλες υδρογόνου κ.λ.π και η οποία θα αντικαταστήσει την ήδη υπάρχουσα.Οπότε, δεν νομίζω να εννοούμε το ίδιο πράγμα.
Από τα λόγια σου συμπεραίνω, ότι αυτό που εσύ αποκαλείς "Ελεύθερη Ενέργεια" θα εμπεριέχει κάτι το περισσότερο μυστικιστικό και απόκρυφο
που πιθανότατα,δεν θα είσαι σε θέση να μου το εξηγήσεις κιόλας.Αν πιστεύεις ότι προτρέχω,απολογούμαι a priori,είμαι εδώ για να με διαψεύσεις. ;)

2.)Δηλώνεις Φυσικός.Νομίζω ότι πρέπει να γνωρίζεις καλύτερα από εμένα, τι ακριβώς εννοούμε όταν λέμε κενός χώρος.
Skapaneas έγραψε:" Εν Αυτω Ζωμεν Και Κινουμεθα Και Εσμεν ", οπως λεει και ο Αποστολος Παυλος απευθυνομενος στους Ελληνες στην Αθηνα, παραδεχομενος οτι η φραση αυτη ειναι αμιγως και ακρως Ελληνικη!
Πολύ πριν τον Απόστολο Παύλο, ο Πυθαγόρας είχε πει αυτό.
«Πας ο βίος συντέτακται προς το ακολουθείν τω Θεώ. Επειδή γαρ εστί τε Θεός και ούτος πάντων Κύριος».

Τώρα τι σχέση έχουν αυτά τα δύο με την Ελεύθερη ενέργεια που λες
και πως δίνουν απαντήσεις στα ερωτήματα που θέτω είναι απορίας άξιο.
Ας τα βάλουμε μέσα όμως για να κάνουμε μπούγιο.Εγώ μέσα είμαι. :lol:
.::LiFe Is OnlY a TriaL VerSion::.
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Pou Vriskomai? έγραψε: Είναι όμως απορίας άξιο πως από τη στιγμή που κατά τα λεγόμενα σου κανείς δεν μπορεί να βρει την απόλυτη και μοναδική αλήθεια,
να ισχυρίζεσαι με τόσο πάθος τα όσα ισχυρίζεσαι.Έτσι δεν είναι; :) Φαντάζομαι έχει να κάνει με την πίστη που λέγαμε.
Πιστη στον "προπονητη" που σε οδηγει στο Δρομο της Αληθειας.
Και εδω ο προπονητης και δασκαλος ειναι ο Ιησους Χριστος, ο οποιος "δανειζει" τη μορφη του στον ανωτερο εαυτο για να μπορουμε να εχουμε εποπτεια του ( του ανωτερου εαυτου ) και να μπορουμε να μιλαμε μαζι του...
Και πιστευω ή καλυτερα βιωνω σταθερα τις τελευταιες δεκαετιες ως αναντιρρητο γεγονος το οτι: Εκει που τελειωνει η γνωση ( δια της κοινης λογικης ) αρχιζει η Πιστη που οδηγει στην Αθεατη Πλευρα της Γνωσης.
Από την μία εμείς είμαστε οι θεοί αλλά από την άλλη, ας έχουμε και κοντά μας τον Ιησού (θεό) γιατί ποτέ δεν ξέρεις;
Ειμαστε Θεοι εν Αφυπνισει...
Ελπιζω να καταλαβες τωρα οτι δεν ειμαστε υπηρετες κανενος...

Γραφεις:
Φαντάσου ένα κενό χώρο - τίποτα άλλο παρά μόνον άδειος χώρος ο οποίος εκτείνεται παντού.
Προσποιήσου τώρα πως μόνον εσύ είσαι μέσα σ' αυτόν.
Προσπάθησε στη συνέχεια να τοποθετήσεις κάτι μέσα σ' αυτό τον κενό χώρο.Ας πούμε κάτι απλό.Έναν πίνακα.
Αυτό είναι εύκολο να το φανταστείς, αλλά αν έπρεπε όντως να το φτιάξεις για να το τοποθετήσεις μέσα
στο κενό χώρο, που θα έβρισκες τα υλικά γι' αυτό; Θα μπορούσες έτσι απλά να τα φέρεις σε ύπαρξη;
Η δημιουργία του Κάτι από το Τίποτα μπορεί εύκολα να συμβεί στο μυαλό κάποιου, αλλά μπορεί να συμβεί στ' αλήθεια;
Εφόσον εσύ,εγώ,όλοι μας,τα πάντα είναι ενέργεια.Μπορούμε να δημιουργήσουμε ενέργεια από το τίποτα; ή έστω μπορούμε να μεταβάλλουμε την ενέργεια;
Γνωρίζεις κάποιον από το πουθενά που να μπορεί να σου εμφανίσει μια ορατή ενεργειακή σφαίρα στα χέρια του;
Εσυ τι εννοεις με ολα αυτα;
Αν εννοουμε το ιδιο πραγμα τοτε το κενο υφισταται μονο στο μυαλο μας που δεν μπορει να αντιληφτει ις απεριοριστες ποσοτητες της Ελευθερης Ενεργειας που υπαρχουν παντου.
Δεν χρειαζεται λοιπον να δημιουργησουμε ενεργεια γαιτι υπαρχει αφθονη παντου. Το μονο που χρειαζεται ειναι να μαθουμε να τη χειριζομαστε και να την μετατρεπουμε σε οτι θελουμε, αλλά με ασφαλη τροπο.
Τώρα τι σχέση έχουν αυτά τα δύο με την Ελεύθερη ενέργεια που λες
και πως δίνουν απαντήσεις στα ερωτήματα που θέτω είναι απορίας άξιο.
Ας τα βάλουμε μέσα όμως για να κάνουμε μπούγιο ( ; ; ; ) .Εγώ μέσα είμαι. :lol:
Σε αυτο το σημειο αναφερονταν τα λεγομενα μου για την Ελευθερη Ενεργεια και το εγραψα γιατι εβλεπα οτι η συζητησε πηγαινε αλλου και θα το "εχανα".
Πολύ πριν τον Απόστολο Παύλο, ο Πυθαγόρας είχε πει αυτό.
«Πας ο βίος συντέτακται προς το ακολουθείν τω Θεώ. Επειδή γαρ εστί τε Θεός και ούτος πάντων Κύριος».
Μπορεις να αποδωσεις το δευτερο μερος σε συγχρονη γλωσσα;
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Θάνο, δεν έχω χρόνο πολύ, μα είμαι τώρα εδώ μαζί σου και θα σου πω το εξής...

Υπάρχουν δύο πραγματικότητες σε σχέση με τον θεό, η εξωτερική και η εσωτερική.
Η εξωτερική μορφή, λοιπόν που δόθηκε μέσα από την θρησκεία στις μάζες, προσωποποιεί τον θεό και τον βάζει να κρίνει και να αποδίδει τιμές εις τους "δίκαιους" και αγαθούς, αλλά μετά θάνατον!!!
Τα σύμβολα της θρησκείας, ο σταυρός, ο Ιησούς Χριστός, η εκκλησία είναι αυτά που χρειάζονται οι άνθρωποι σαν "μορφές" βίωσης του θεού.
Η εσωτερική μορφή του θεού είναι ο θείος σπινθήρας που αποσυμβολίζει τις έννοιες και βάζει τον εσωτερικό εαυτό να συνδέεται με το Πνεύματικο του σώμα και μέσω αυτού με τον Ανώτερο Εαυτό.
Η σύνδεση με τον Ανώτερο Εαυτό επιτρέπει την "κάθοδο" του φωτός σε εκδήλωση και μέσα σ' αυτήν εμπεριέχεται ο θείος σπινθήρας που υπάρχει σε όλα τα όντα (και για να μιλήσουμε για την γη, σε όλους τους ανθρώπους). Ο Ιησούς είναι η συνειδητότητα που φτάνεις μόνο με πολύ υψηλές δονήσεις και αποτελεί για όποιον νιώσει αυτήν την δόνηση την ενεργοποίηση της ένωσης την πνευματικη ζωή, την πνευματική αλήθεια.
Νιώθεις λοιπόν, ότι ο Ιησούς δεν είναι κάτι ξεχωριστό από τον πνευματικό εσωτερικό εαυτό σου, δεν είναι περισσότερο ή λιγότερο από εσένα υιός του θεού και τον φέρνεις σε εκδήλωση μέσα από το σώμα σου στην υλική διάσταση.
Αυτό προϋποθέτει όμως ότι έχεις ενεργοποιήσει τον "εσωτερικό ναό" σου. Είναι τα άδυτα της ψυχής όπου εκεί όλα γίνονται ένα, που η δομή του είναι η αγάπη και μόνο αυτή.

Θα μου πεις τώρα, τι λες Βάσω? Τι τρελλά λες?
Και θα σε καταλάβω απόλυτα...

Δεν μπορώ να σου εξηγήσω με λόγια την διαδρομή μου, αλήθεια. ΄Οσο και αν προσπαθήσω, πάντα για σένα θα υπάρχουν κενά, ή θα νομίζεις ότι υπάρχουν αντιφάσεις. Γιατί ο "εσωτερικός ναός" "χτίζεται" μόνο από τον καθένα μας.

Πίστεψέ με, ότι δεν έχω σπουδάσει ψυχολογία. Τα μαθήματα ψυχολογίας που πήρα, ήταν ένα μόνο μάθημα στο πανεπιστήμιο, κι αυτό επιλογής (δηλαδή χωρίς ιδιαίτερη σημασία) και δύο χρόνια στην δημοσιογραφική, που περισσότερο ήταν σφαιρικές γνωσεις, παρά μάθημα!!!
Η εξερεύνηση της ψυχής μου όμως, η επαφή μου με τα βαθύτερα επίπεδα της ύπαρξής μου, η βιωματική εμπειρία μου με τον πνευματικό εαυτό μου, με κάνουν και αναγνωρίζω τις διαδρομές των ανθρώπων και τις δυσκολίες τους να στραφούν προς τα μέσα με αφοσίωση, υπομονή και επιμονή! Τις αναγνωρίζω και γι' αυτό κάνω αυτά που κάνω! Πολλοί έχουν βοηθηθεί, άλλοι πάλι όχι!
Η δική μου προσευχή και λαχτάρα είναι να μπορέσουν, αν όχι όλοι, οι περισσότεροι να μπουν στον κύκλο της ύπαρξής τους και να ολοκληρώσουν σ' αυτήν την εποχή την διαδικασία της ανάληψης.

Η δική σου αναζήτηση έχει (κατά την δική σου άποψη) τεκμηριώσεις επιστημονικές και φυσικά δεν τις αμφισβητώ.
Αυτό που λες για το DNA, έχει βάση και αλήθεια, όμως σου παραθέτω το μήνυμα που έλαβα σχετικά με αυτό, για να σε προβληματίσει απλά και μια άλλη εκδοχή. Δες το και σαν μια άλλη εκδοχή και ας μην το πιστεύεις....Και ο Γαλιλαίος φώναζε "γυρίζει βρε παιδιά" και πήγαν να τον σκοτώσουν οι τότε "επιστήμονες"
Προβληματισου και άσε τις τεκμηριώσεις να έρθουν από μέσα σου.

Δεν μπορώ να σου πω τίποτα άλλο...Θα σε μπερδέψω ίσως χειρότερα και σημασία έχει να "θέλεις" να μπεις σε βαθύτερα επίπεδα, από το να κάθεσαι να διαβάζεις και να αποδέχεσαι τα επιστημονικά δεδομένα, που στο ξαναλέω, δεν αφμισβητώ, αλλά για μένα εμπεριέχουν μόνο την "υλική" αλήθεια.
Ακριβώς όπως και οι γιατροί...Φάρμακα και εγχειρήσεις για να σώσουν τους ανθρώπους...αλλά τελικά τους σώζουν????? Απορία!!!! Επιστήμονες είναι κι αυτοί!!!!

Ο άνθρωπος "δημιουργήθηκε" από φως και ενέργεια. Τέλειος σαν τον δημιουργό. Αποφάσισε κι εκείνος με την σειρά του να δημιουργήσει "συνειδήσεις" σε άλλες διαστάσέις, σε άλλα σύμπαντα, για να λάβει εμπειρίες.
Κατέβασε ένα μέρος των ενεργειών του στην 3η διάσταση, όπου η σύσταση αυτής της ενέργειας έπρεπε να συμπυκνωθεί για να μπορέσει να γίνει βιώσιμη. Το DNA του πρώτου φυσικού ανθρώπου ήταν σε πλήρη ανάπτυξη και περιείχε τόσο συμπυκνωμένη ενέργεια (ύλη), όσο και λεπτοφυή ενέργεια (φως).
Ηταν ένας "φωτισμένος" λοιπόν άνθρωπος, όπου η ατομική του συνείδηση, ενωμένη με την "συμπαντική" του συνείδηση του πρόσδιδε τις ιδιότητες του δημιουργού του. Το μέρος του φωτός που λειτουργούσε μέσω του φωτεινού DNA, εξέρεε από τα κύτταρα του σώματος και του έδινε το φωτεινό σώμα, με το οποίο μπορούσε να έχει πρόσβαση στις ανώτερες διαστάσεις και να επικοινωνεί με τον δημιουργό του. Οσο ζούσε στον φυσικό κόσμο το DNA του που είχε την σύσταση του φωτός, άρχιζε σιγά-σιγά και συρρικνωνόταν και την θέση του έπαιρναν φωτεινά πεδία συναισθημάτων και σκέψεων που ένωναν τον φυσικό άνθρωπο με την αρχική του ενέργεια (ανώτερος εαυτός). Με την πάροδο των χρόνων το DNA του άρχιζε να προσαρμόζεται στην υλική ενέργεια και το υπόλοιπο μέρος του, αυτό του φωτός, λόγω των δικών του σκέψεων και μόνο, συρρικνώθηκε τόσο πολύ, ώστε δεν μπορούσε πια να ανταποκριθεί στον ρόλο του, αυτό του φωτός και έτσι ο άνθρωπος "δεσμεύθηκε" στην ύλη, στην 3η διάσταση. Τα φωτεινά πεδία, με τα οποία είχε σύνδεση με την συμπαντική του συνείδηση, άρχισαν κι αυτά με την σειρά τους να δέχονται περισσότερο υλική ενέργεια, δηλαδή πιο συμπυκνωμένη, και να τον απομακρύνουν και από τον δημιουργό και από την συμπαντική του συνείδηση. Προσαρμόστηκε τόσο τέλεια στην υλική ενέργεια, που έγινε ένα απόλυτο μέρος της και η ένωση με την δημιουργό ουσία έγινε μία ενθύμηση, τόσο μακρινή, ώστε να την περιβάλλει με μύθους και δεισιδαιμονίες.
Το σχέδιο της συμπαντικής συνείδησης του ανθρώπου είναι να μπορέσει μέσα από την ατομική συνείδηση να διευρύνει το DNA του, ελκύοντας φως, ώστε να δημιουργήσει το φωτεινό του σώμα με το οποίο θα επικοινωνεί ξανά με την δημιουργό συνείδηση. Μέσα από την διεύρυνση αυτή ξεδιπλώνεται η "χριστική συνείδηση", που είναι η συνείδηση του φωτισμένου ανθρώπου, αυτού που γνωρίζει την προέλευση του και γνωρίζει και την ουσία του Πατέρα /Μητέρα Θεού που υπάρχει στο "συρρικνωμένο" μέρος του DNA των ανθρώπων. Το φωτεινό σώμα που δημιουργείται απορροφά το νοητικό και συναισθηματικό του πεδίο και ο φωτισμένος άνθρωπος ζει στην 3η διάσταση αναδεικνύοντας τις ιδιότητες του δημιουργού.
Ο κάθε άνθρωπος συνδεόμενος με την συμπαντική του συνείδηση, θα μπορέσει να ελκύσει το φως που θα διευρύνει την ατομική του συνείδηση, ώστε να ξεδιπλωθεί και το συρρικνωμένο μέρος του DNA και να δημιουργηθεί το φωτεινό του σώμα που θα του δώσει την δυνατότητα επιστροφής "στην πατρίδα" του. Αυτή η "πατρίδα" μοιάζει τώρα μακρινό όνειρο, που οι άνθρωποι λόγω της λήθης, ονομάζουν "παράδεισο".
Οι ενέργειες των διδασκάλων, των αρχαγγέλων, των αγγέλων, όλων των φωτεινών συνειδήσεων που έχουν δημιουργηθεί από τον δημιουργό, βρίσκονται πολύ κοντά στην 3η διάσταση, για να βοηθήσουν τον άνθρωπο να ελκύσει φως, ώστε να μπορέσει να "αραιώσει" την υλική συμπυκνωμένη ενέργεια με την λεπτοφυή ενέργεια του φωτός και να επιστρέψει, να ενωθεί με την συμπαντική του ενέργεια, φέροντας τον πλούτο των γνώσεων μέσα από την ευθυγράμμιση της δυαδικότητας, που βίωσε στην 3η διάσταση. Η "χριστική συνείδηση" δεν έχει να κάνει με τον διδάσκαλο Ιησού, αλλά έχει να κάνει με το δικό του φωτεινό παράδειγμα, της δημιουργίας φωτεινού σώματος του Χριστού-ανθρώπου και της ένωσής του με τον δημιουργό.

Οσο "ζούσα" κοντά στους ανθρώπους φύτεψα τον σπόρο της γνώσης στις καρδιές σας, ώστε στην σημερινή εποχή, που είναι το μεταίχμιο της "αφύπνισης", να μπορέσει ο καθένας από εσάς να δρέψει τους καρπούς αυτού του σπόρου. Τώρα, που είναι η στιγμή του θερισμού, "γεννιέμαι" ξανά μέσα στις συνειδήσεις σας και σας δίνω πίσω το φως που "χάσατε". Δεν το χάσατε, γιατί πάντα ήμουν, είμαι και θα είμαι δίπλα σας, μέσα σας, ώστε να ευθυγραμμιστείτε με μένα και να κατανοήσετε ότι η "χριστική συνείδηση" είναι δικαίωμα όλων σας. Είμαι ο διδάσκαλος Ιησούς! Και ο φίλος και συνεργάτης σας, όταν καταφέρετε μέσω της έλκυσης του φωτός, να μειώσετε τα "στρώματα" ύλης που μας χωρίζουν
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”