Οι Ροδες Του Συμπαντος Κυλανε Αργα Στην Ανθρωποτητα

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Pou Vriskomai? έγραψε:έχω την εντύπωση ότι κάποιος ( ο Qisan) μεράκλωσε :lol:
Το καλό είναι ότι μια φιλοσοφική συζήτηση μετά μουσικής και τουμπερλεκίων,αποκτά άλλη περιρρέουσα ατμόσφαιρα.

Με δύο μισόκιλα κοκκινέλι θα μπορώ άνετα να μιλήσω για τον επαμφοτερισμό της μέλισσας
και για την δυναστεία των NinJa. 8)


Ευτυχως Αγαπητε/η μου, δεν χρειαζομαι ουτε καρτουτσο για ν αρχιζω , πινω νερακι ρεικομενο, τρωω προσεκτικα , και το σπουδαιοτερο πινω πινω το αερακι και τους αιθερες που πετουν γυρω μου ..... Αρκει για να'μαι συνεχεια στη πριζα ... Μερα Νυχτα . χιχιχιχι
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

galazia_sfaira έγραψε:
Πρακτικα πως θα το καταφερουμε αυτο;
Σιωπή και άφημα! Κι όλα ρέουν.

Ποσο ωραια το εθεσες ... εκει γινεται συγκεκριμενος ο πυρηνας των Ανθρωπινων λειτουργειων ( Ανθρωπου εκ του ανω θρωσκω εε ! ) που ειναι η αντιληψη . : - )
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Pou Vriskomai?
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 11 Ιουν 2007 9:09 am

Δημοσίευση από Pou Vriskomai? »

Qisan έγραψε:
Pou Vriskomai? έγραψε:έχω την εντύπωση ότι κάποιος ( ο Qisan) μεράκλωσε :lol:
Το καλό είναι ότι μια φιλοσοφική συζήτηση μετά μουσικής και τουμπερλεκίων,αποκτά άλλη περιρρέουσα ατμόσφαιρα.

Με δύο μισόκιλα κοκκινέλι θα μπορώ άνετα να μιλήσω για τον επαμφοτερισμό της μέλισσας
και για την δυναστεία των NinJa. 8)


Ευτυχως Αγαπητε/η μου, δεν χρειαζομαι ουτε καρτουτσο για ν αρχιζω , πινω νερακι ρεικομενο, τρωω προσεκτικα , και το σπουδαιοτερο πινω πινω το αερακι και τους αιθερες που πετουν γυρω μου ..... Αρκει για να'μαι συνεχεια στη πριζα ... Μερα Νυχτα . χιχιχιχι
Φίλτατε Quisan με λένε Θάνο.Εσένα;
Θέλεις ένα τσιγάρο για να γίνουμε φίλοι; :D

Πάντως είσαι γερός πότης στο αναγνωρίζω αυτό. 8)
.::LiFe Is OnlY a TriaL VerSion::.
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Pou Vriskomai? έγραψε:
Φίλτατε Quisan με λένε Θάνο.Εσένα; Θέλεις ένα τσιγάρο για να γίνουμε φίλοι; :D
Πάντως είσαι γερός πότης στο αναγνωρίζω αυτό. 8)
.
Αγαπητε Θάνο τωρα μπρερδευτικα ... γερός ποτης ή ιερός ποτης λογω αιθερων ; γέρος ή γερός ; γέρος ή ιερός ... χμμμμ :lol: :lol: ας ειναι οτι ειναι αν ερχεται απο την πηγη καλοδεχουμενο ... χε χε . Εμενα με λενε Κωστα ...
Παιρνω το τσιγαρο ( δεν πιστευω να ειναι κανενα στουκας εε χαχαχαχα ) ( Σημ : Τα πουρά καπνιζουν πούρα ) . Οσο για το φιλος εμεις μπορουμε να δοκιμασουμε αλλα η νεκροψια θα δειξει αν πετυχη ... Λ-)
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Skapaneas έγραψε:
Pou Vriskomai? έγραψε:Κάποια στιγμή ειπώθηκε το θέμα χρόνος.
Έχουμε και λέμε λοιπόν:
...........................................................................................
Ειπες τοσα πολλα και καλα για το χρονο, που δειχνεις οτι τον ξερεις παρα πολυ
Αν του εδινες και μια μορφη, θα ηταν ακομα καλυτερα!
Αγαπητε Pou Vriskomai, σε αυτητη θεση εχεις γραψει μια σειρα απο στοιχεια για το χρονο, εξαιρετικα σημαντικα για μενα οσον αφορα στον εαυτο σου. Και με την παραπανω παραθεση μου σου υπενθυμιζω και επαναλαμβανω την πρσκληση μου, αν δεν την ειδες ή αν για καποιο λογο δεν την πηρες στα σοβαρα.

Και ιδου ο λογος για τον οποιο επανερχομαι:
Οταν θες να κοντρολαρεις μια κατασταση απροσδιοριστη, οπως ειναι ο χρονος, ενα παρα πολυ σημαντικο βημα ( το 2ο) ειναι να την περιγραψεις ακριβως οπως την αισθανεσαι και την εισπραττεις.

( Το 1ο βημα ειναι να θελεις να μπεις σε αυτη τη διαδικασια ).

Το 3ο βημα ειναι να τα συμμαζεψεις ολα αυτα τα σκορπια που εχεις καταγραψει και να να τα συγκεντρωσεις σε μια παρα πολυ περιεκτικη περιγραφη που θα αποτελειται απο μια μονο προταση.

Το 4ο βημα ειναι να αναλυσεις με το δικο σου ιδαιτερο και προσωπικο τροπο αυτη τη φραση και να καταληξεις σε κατι πρακτικο που συνεπαγεται.
Αυτο το τελευταιο ειναι ενα εξαιρετικα σημαντικο ενδιαμεσο αποτελεσμα της δουλειας σου για το κοντρολαρισμα. Θα μπορουσε π.χ. να ειναι ενας ποδοσφαιρικος αγωνας... Σε αυτη τη θεση λοιπον, του ποδοσφαιρικου αγωνα, "παγωνεις" τα πραγματα και αρχιζεις την επεξεργασια του "οικοδομηματος" αυτου.

Η επεξεργασια περιλαμβανει οραση και εισοδο του εαυτου σου μεσα στο οικοδομημα. Αρα πρεπει να εχεις φτασει και οικοδομησει την αυτογνωσια.
Αυτη η αυτογνωσια αφορα στην προσωπικοτητα σου, οπως ειναι τωρα, η οποια και οφειλει να κανει ολη αυτη τη δουλεια.
Και εκει λοιπον μεσα στο οικοδομημα πλεον, καλεις με επικληση τον ανωτερο εαυτο σου, δινοντας του τη μορφη του Ιησου Χριστου.
Και αυτο αποτελει το 5ο βημα

Ο σκοπος αυτης της κλησης ειναι να σε βοηθησει να χειριστεις με τον ορθο και τον ενδεδειγμενο τροπο, αυτο το οποιο θελεις να κοντρολαρεις και να σε οδηγησει βημα - βημα, στην κατανοηση αυτου το οποιο πραγματικα χρειαζεται να κανεις με αυτο που εχεις μπροστα σου.
Στη διαρκεια αυτπου του 6ου βηματος πολλα μπορει να ειπωθουν και λεγονται μεταξυ εσου, με τη μορφη της αυτογνωσιας με την οποια εχεις εισελθει στο δομημα και του ανωτερου εαυτου σου με τη μορφη και το ηθος και την ποιοτητα του Ιησου Χριστου, αλλά η ουσια ειναι το "συμπερασμα" στο οποιο θα καταληξετε.

Στο 7ο βημα αναλυεις και παλι το παραπανω συμπερασμα, οπως την πρωτη φορα και καταληγεις σε κατι πρακτικο, το οποιο μπορεις να εφαρμοσεις με ασφαλεια για το κοντρολαρισμα, του χρονου για παραδειγμα ή να εμπνευστεις απο αυτο ( το πρακτικο στο οποιο εχεις καταληξει ) κατι αλλο για μια δραση αποτελεσματικη σχετικα με αυτο που σε απασχολει.

Το 8ο βημα και το τελευταιο στη διαδικασια, ειναι να θεσεις οπωσδηποτε σε εφαρμογη το συμπερασμα του 7ου βηματος, διοτι αυτο εμπεριεχει την ενεργεια του ανωτερου εαυτου και δεν μπορει να παραμεινει εγκλωβισμενη με την απραξια.
Ο πιο απλος τροπος και ευκολος τροπος για να θεσεις σε λειτουργια την ενεργεια του ανωτερου εαυτου, ειναι να μιλησεις για ολα αυτα
"διαλεγοντας" μια ευκαιρια απο τις χιλιαδες που υπαρχουν γυρω σου, στην οποια να εισαι σε θεση να μιλησεις και να συζητησεις για αυτο το θεμα, χωρις βεβαιως να μπεις στη διαδικασια να δωσεις εξηγησεις για τις αποψεις αυτες που θα εκφρασεις και κυριως για το πως εφτασες σε αυτες: Απλα υποστηριξε τες και αυτες θα δρασουν απο μονες τους, διοχετευοντας την ενεργεια του ανωτερου εαυτου σου στον κοσμο._
Pou Vriskomai?
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 11 Ιουν 2007 9:09 am

Δημοσίευση από Pou Vriskomai? »

Παιρνω το τσιγαρο ( δεν πιστευω να ειναι κανενα στουκας εε χαχαχαχα ) ( Σημ : Τα πουρά καπνιζουν πούρα ) . Οσο για το φιλος εμεις μπορουμε να δοκιμασουμε αλλα η νεκροψια θα δειξει αν πετυχη ... Λ-)
Κώστα απλά LOL :lol: :lol:

Αγαπητε Pou Vriskomai, σε αυτη τη θεση εχεις γραψει μια σειρα απο στοιχεια για το χρονο, εξαιρετικα σημαντικα για μενα οσον αφορα στον εαυτο σου. Και με την παραπανω παραθεση μου σου υπενθυμιζω και επαναλαμβανω την πρσκληση μου, αν δεν την ειδες ή αν για καποιο λογο δεν την πηρες στα σοβαρα.
Φίλτατε skapaneas,είδα την ερώτηση σου, όμως επειδή το εκ των υστέρων,γυρίσαμε την κουβέντα σ'ένα πιο χαλαρό κλίμα,σκέφτηκα πως ίσως
να ήταν προτιμότερο να μην απαντήσω.Όμως, για να είμαι ειλικρινής αυτός δεν ήταν ο μόνος λόγος.
Ξέρεις,προτιμώ να γράφω όταν αισθάνομαι πως έχω κάτι να πω.Δεν έχω πάντοτε κάτι να πω,ούτε και μου αρέσει απλώς να γράφω για να γράφω.
Ακόμα περισσότερο δεν έχω απαντήσεις για αρκετά πράγματα και ομολογώ, ότι η συγκεκριμένη σου ερώτηση,με ξένισε κάμποσο.

Ο λόγος είναι διότι όταν μιλάμε για έννοιες όπως ο χρόνος,δεν μπορούμε να επικαλεστούμε την ανθρώπινη και έμφυτη εκλογίκευση των πάντων,
επειδή μόνο με αυτό το τρόπο, ο ανθρώπινος νους -ειδικά ο πρακτικός νους- μπορεί να συλλάβει και να κατανοήσει καλύτερα
αυτές τις έννοιες.

Συνειδητοποιώ ότι είναι στα ανθρώπινα γονίδια,να προσπαθούμε να προσδώσουμε συσχετικές δυνατότητες και σχήματα σε έννοιες δυσθεώρητες,
όμως πρέπει με τη σειρά σου να συνειδητοποιήσεις ότι μου ζητάς το ακατόρθωτο.
Να δώσω στον χρόνο μία μορφή.Ωραία λοιπόν εγώ σου λέω ότι είναι ένας πανύψηλος γεράκος με ένα μπαστούνι.
Σε καλύπτει αυτό; σε βοηθάει στο να εξάγεις κάποιο συμπέρασμα;

Είναι πολύ σημαντικό να κατανοήσουμε ότι ο χρόνος δεν κοντρολάρεται.Μονάχα διευθετείται καλύτερα.
Εάν μπορούσαμε να κοντρολάρουμε τον χρόνο σύμφωνα με τα θέλω μας και τις εσώτερες επιθυμίες μας,τότε δεν θα λεγόμασταν άνθρωποι.
Κανείς δεν έχει όσο χρόνο θα ήθελε.Τα πάντα λειτουργούν σε σχέση με αυτόν.

Σε είδα κάποια στιγμή που ρώτησες κάποιο μέλος τι είναι ο χρόνος για να τον προλάβεις;
Αυτή σου η φράση λοιπόν, ήταν ένα πολύ καλό εφαλτήριο για εμένα ώστε να σου πω,
πως κι εσύ το κάνεις,(προσπαθείς να προλάβεις τον χρόνο) ακόμα κι αν δεν το έχεις συνειδητοποιήσει.

Ξέρεις πως για να διδάξεις στην σχολή θα πρέπει να είσαι εκεί συγκεκριμένη ώρα,πριν το κουδούνι
χτυπήσει.Εάν πας μετά,θα δημιουργηθεί πρόβλημα.Για να έχεις έναν διαυγή νου και να μπορέσεις
να διδάξεις,θα πρέπει να έχεις κοιμηθεί κάμποσο.Ουπς πάλι ο χρόνος μπροστά μας.

Ίσως έχεις ακούσει να λένε ,ότι ο κόσμος είναι μικρός.Ότι συναντάμε παντού γνωστούς.
Κι όμως, αυτό δεν είναι αλήθεια.Δεν έχω δει ποτέ μου,ούτε μια φορά μέχρι τώρα,κάποια από τις προηγούμενες σχέσεις μου.
Κι ας μένουμε στην ίδια πόλη,κι ας βγαίνουμε στα ίδια μέρη.Το να συναντήσεις κάποιον για μένα είναι θέμα Χρόνου και Μοίρας.

Θα πρέπει να βρεθείτε την ίδια μέρα,την ίδια ώρα,στο ίδιο μέρος και να συμβεί κάτι για να κοιταχτείτε κατάματα προκειμένου
να αντιληφθεί και να συνειδητοποιήσει ο ένας την παρουσία του άλλου.
Μερικά δευτερόλεπτα αργότερα ή νωρίτερα μπορεί να μην συναντηθείτε.

Την στιγμή που εσύ ξεπροβάλλεις από το κατώφλι, αυτή στρίβει την γωνία.
Την στιγμή που μπαίνεις στο τελευταίο βαγόνι,αυτή ακυρώνει το εισιτήριο για τον επόμενο συρμό.
Την στιγμή που καθαρίζεις το τζάμι του αυτοκινήτου καθώς αυτό έχει θολώσει από το κρύο,αυτή περπατάει σκυφτή και κουκουλωμένη
στην απέναντι πλευρά του πεζοδρομίου.

Το παρελθόν,το παρόν και το μέλλον είναι ενιαίο και αδιάσπαστο.
Γι αυτό και στα όσα είπα στο προηγούμενο ποστ μου,κατέταξα τον χρόνο ως κάτι κυκλικό.
Σύμφωνα και με τα μαθηματικά,μια ομάδα λέγεται κυκλική αν παράγεται από ένα μόνο στοιχείο.

Οι άνθρωποι έχουν τεμαχίσει τον χρόνο για λόγους ευνόητους.
Την στιγμή που γράφω είναι παρόν,
μια λέξη νωρίτερα ανήκει ήδη στο παρελθόν,ενώ η αμέσως επόμενη στο μέλλον.
Ένα κοσμικό Τσαφ είναι όλη μας η ζωή.Μια λάμψη,ενός ανάμματος του αναπτήρα.

Είδα ότι αρκετές φορές επικαλείσαι το όνομα Ιησούς Χριστός.Πιστεύεις στον Ιησού; και αν ναι
πως ακριβώς πιστεύεις; όπως μας τον δίδαξε η εκκλησία και οι ’γιοι πατέρες;
Γιατί τον αναφέρεις ως παράδειγμα συσχέτισης με τον χρόνο;

Θα πρέπει να σου πω,ότι εγώ δεν πιστεύω στον Ιησού.
Μέχρι πρότινος συγκεκριμένα δεν πίστευα πουθενά.
Ήμουν μηδενιστής.Τώρα,αρκετά επιφυλακτικά,έχω
αρχίσει να πιστεύω κάπου και αυτό είναι η δύναμη του ανθρώπου.
Όμως και αυτή,επί του παρόντος τουλάχιστον θεωρώ πως είναι
πεπερασμένη.
.::LiFe Is OnlY a TriaL VerSion::.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

75)
Αν ρωτήσεις έναν «άθεο» τι είναι Θεός, θα σου πει «τίποτα». Αυτό το «τίποτα» όμως περιέχει τα πάντα. Τίποτα και όλα είναι οι όψεις του ίδιου νομίσματος. ΄Αρα ακόμα και το τίποτα είναι μέσα στον Θεό.
Γι’ αυτό σεβάσου αυτό το «τίποτα» των ανθρώπων και άσε τους να κατανοήσουν τον Θεό, μέσα από την δική σου πληρότητα.
Θάνο μου, ξεκινώ με μια κάρτα της Ρωρ και με ένα κείμενο που με αντιπροσωπεύει.

Ο μηδενιστής είναι για μένα ο πιο πιστός ή ο πιο απογοητευμένος άνθρωπος, και γι’ αυτό στέκομαι μπροστά του με πολύ σεβασμό, κατανοώντας απόλυτα την έλλειψη πίστης πρώτα στον εαυτό του.
Αυτή η αλήθεια είναι ακριβώς και η δική μου απόδειξη για την θεϊκότητα των ανθρώπων και για την ιερή συγχρονικότητα, που εσύ απλά ονομάζεις «μοίρα».

Αν σου ζητούσα να μου εξηγήσεις την έννοια «μοίρα», θα μπορούσες άραγε να μου πεις κάτι λογικο, χωρίς να υπάρχει ούτε κατά το ελάχιστο η έννοια «θεός», έστω και σαν υποψία, σ’ αυτήν την εξήγηση?

Αν σου ζητούσα να μου εξηγήσεις τι είναι αυτό που δεν πιστεύεις για τον Ιησού, θα μπορούσες άραγε να μου πεις κάτι λογικο, χωρίς να υπάρχει ούτε κατά το ελάχιστο η έννοια «άνθρωπος», έστω και σαν υποψία σ’ αυτήν την απάντηση?

Αν μπορείς λοιπόν με την λογική να εξηγείς τα πάντα, εξήγησέ μου σε παρακαλώ από πού πηγάζει η αιώνια ηθική της καλοσύνης και της αγνότητας, που μπορεί μεν να την συναντάς σπάνια, όμως την συναντάς.

Εξήγησέ μου τα θαύματα με βάση την λογική, αυτά τα θαύματα που συμβαίνουν καθημερινά στην ζωή μας και λέμε «α, ήταν μοιραίο»!! Και πες μου αυτός ο χρόνος του «μοιραίου» σε ποια διάσταση συντελείται, ώστε να εκδηλωθεί και εδώ στην 3η??

Ξέρω, πως με την λογική, υπάρχουν εκφράσεις της ζωής που δεν μπορούν να εξηγηθούν. Και αυτές εμείς οι άνθρωποι, τις αφήνουμε συνήθως χωρίς εξηγήσεις, γιατί δεν μπορούμε με κανέναν νόμο της φυσικής ή της χημείας ή των μαθηματικών να τις επεξεργαστούμε…
Και έτσι χάνουμε ευκαιρίες, ίσως να εξερευνήσουμε και τους νόμους του σύμπαντος, που έχουν μια υπερλογική λειτουργία, και η σύλληψή τους είναι αδύνατη για την λογική μας.

Είμαι σίγουρη ότι ο μηδενιστής έχει την δική του αντίληψη για το αποδεικνυόμενο. ΄Όπως και δική του αντίληψη για το μη αποδεικνυόμενο.
Και όταν αυτά τα δύο μπορέσει και τα συνταυτίσει, τότε γίνεται ο μεγαλύτερος υποστηρικτής του ανθρώπου-θεού.

Σου θυμίζω απλά, ότι ο απόστολος Παύλος ήταν μεγάλος μηδενιστής…πριν μπορέσει να συνταυτίσει το θεϊκό με το ανθρώπινο.
Και εγώ επίσης…
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Σου θυμίζω απλά, ότι ο απόστολος Παύλος ήταν μεγάλος μηδενιστής…πριν μπορέσει να συνταυτίσει το θεϊκό με το ανθρώπινο.
Και εγώ επίσης…
K εγώ επίσης!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Συνειδητοποιώ ότι είναι στα ανθρώπινα γονίδια,να προσπαθούμε να προσδώσουμε συσχετικές δυνατότητες και σχήματα σε έννοιες δυσθεώρητες,
όμως πρέπει με τη σειρά σου να συνειδητοποιήσεις ότι μου ζητάς το ακατόρθωτο.
Να δώσω στον χρόνο μία μορφή.Ωραία λοιπόν εγώ σου λέω ότι είναι ένας πανύψηλος γεράκος με ένα μπαστούνι.
Σε καλύπτει αυτό; σε βοηθάει στο να εξάγεις κάποιο συμπέρασμα;
Οχι! Επιμενω οτι δεν σου ζητω το ακατορθωτο οπως ισχυριζεσαι!
Αν σε οσα γραφεις παραπανω, προσθεσεις και τα προηγουμενα και πιθανο και αλλα που εχεις γραψει αλλου, τοτε βεβαιωνομαι ακομα περισσοτερο οτι γνωριζεις το χρονο πολυ καλα και απο μεσα και απο εξω και απο την καλη και απο την αναποδη οπως λεμε
Ο πανυψηλος γερακος λοιπον με το μπαστουνι δεν με καλυπτει και το καταλαβαινεις και εσυ. Και ο λογος ειναι παρα πολυ απλος. Και στις δυο δημοσιευσεις σου, υπαρχουν παρα πολλα στοιχεια για το χρονο, οπως τα δινεις, τα οποια δεν φαινονται στον εξοπλισμο του πανυψηλου γερακου με το μπαστουνι...
Οταν σε ρωτησα λοιπον ποια μορφη εχει ο χρονος, εννοουσα με το συνολο των στοιχειων που παρουσιαζεις...
Δηλαδη πως καταφερνει ο γερακος με το μπαστουνι να κανει ολα αυτα τα πραγματα που λες οτι κανει;

Η επιμονη μου σε αυτο το σημειο δεν εχει να κανει προσωπικα με σενα, αλλα με το γεγονος οτι η δικη σου περιγραφη του χρονου, οπως τον αντιλαμβανεσαι ειναι παρα πολυ καλη.

Για να μπορεις λοιπον να κατευθυνεις ή να διευθετησεις ή να κοντρολαρεις το χρονο, για μενα σημαινουν το ιδιο πραγμα, χρειαζεται πρωτα να τον εξεικονισεις και μετα να μιλησεις μαζι του.

Σκεψου για παραδειγμα ενα πραγμα που θελεις να κανεις και αμεσως θα εχεις εικονα στο νου σου.
Χωρις εικονα, ολοι μας, δεν ειμαστε σε θεση να κανουμε τιποτα.
Αρα και ο χρονος μας διαφευγει γιατι δεν εχουμε σκεφτει να του δωσουμε μορφη και να μιλησουμε μαζι του εσωτερικα.

Το γεγονος οτι δεν πιστευεις στο Χριστο, δεν αλλαζει και πολλα πραγματα διοτι ειναι το ιδιο πραγμα με το να πιστευεις στον ανωτερο εαυτο σου. Απλα αλλαζεις το ονομα και την εμβελεια της θειας εσωτερικης παρουσιας, αλλά η ουσια ειναι η ιδια.

Και οπως λες κι εσυ αλλαζεις... Ολοι αλλαζουμε και πλησιαζουμε απο διαφορετικους δρομους στην Μια και Μοναδικη Αληθεια.

Και αν σου φαινονται λιγο σαν παιχνιδι τα παραπανω, λαβε υποψη σου οτι ολοι ειμαστε στην πραγματικοτητα παιδια που προσπαθουμε να μεγαλωσουμε με το ζορι μεσα στον κοσμο, θαβοντας την παιδικοτητα μας κατω απο τονους συμβασεων και παραδοχων.
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

galazia_sfaira έγραψε:
Vaso έγραψε:Σου θυμίζω απλά, ότι ο απόστολος Παύλος ήταν μεγάλος μηδενιστής…πριν μπορέσει να συνταυτίσει το θεϊκό με το ανθρώπινο.
Και εγώ επίσης…
K εγώ επίσης!
Δηλαδη τι εννοειτε με το και εγω επισης;

Πως ειναι να ειναι ενας ανθρωπος μεσα σε αυτη την κατασταση;

Αν ενας μηδενιστης πιστευει οτι τιποτα απολυτως δεν εχει αξια και σημασια στον κοσμο, τοτε γιατι δεν αυτοκτονει;

Τι ειναι αυτο που τον κραταει στη Ζωη η οποια για αυτον, οπως υποθετω, δεν εχει νοημα;

Λαβετε υποψη σας οτι τα ερωτηματα δεν επικαλυπτονται... :|
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Σκεψου για παραδειγμα ενα πραγμα που θελεις να κανεις και αμεσως θα εχεις εικονα στο νου σου.
Χωρις εικονα, ολοι μας, δεν ειμαστε σε θεση να κανουμε τιποτα.
Αρα και ο χρονος μας διαφευγει γιατι δεν εχουμε σκεφτει να του δωσουμε μορφη και να μιλησουμε μαζι του εσωτερικα.
To κλειδί της μαθησης,ΕΙΚΟΝΑ.
Πως δημιουργείται όμως η εικόνα: .........απο το συναισθημα.
Το πως εικονοποιούμαι το συναίσθημα!
Πως φαντασεστε τον φόβο,πως την αγάπη,πως τον χρόνο,πως ......
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Skapaneas έγραψε:
galazia_sfaira έγραψε:
Vaso έγραψε:Σου θυμίζω απλά, ότι ο απόστολος Παύλος ήταν μεγάλος μηδενιστής…πριν μπορέσει να συνταυτίσει το θεϊκό με το ανθρώπινο.
Και εγώ επίσης…
K εγώ επίσης!
Δηλαδη τι εννοειτε με το και εγω επισης;

Εννοώ ότι κι εγω τότε δεν ειχα συνατυτίσει το θεϊκό με το ανθρώπινο αλλά πιστευα μόνο στο ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ.

Πως ειναι να ειναι ενας ανθρωπος μεσα σε αυτη την κατασταση;

Παλεύει και θεωρεί σιγουρο ότι θα τα καταφέρει,έως ότου φαει τα μουτρα του και κατανοήσει ότι μόνο με το μυαλο του και με οσα αυτο νομιζει ότι του παρεχει ,δεν νοιώθει ολοκληρωμενος,στην ουσία αγνοεί την ύπαρξη του.

Αν ενας μηδενιστης πιστευει οτι τιποτα απολυτως δεν εχει αξια και σημασια στον κοσμο, τοτε γιατι δεν αυτοκτονει;

Οταν λεω μηδενισα ,εννοώ ότι δεν ειχα εναρμονίσει τον εσωτερικό μου κόσμο,την ψυχη μου,με την ύλη (σώμα)

Τι ειναι αυτο που τον κραταει στη Ζωη η οποια για αυτον, οπως υποθετω, δεν εχει νοημα;

Θυμαμαι ότι η πρωτη φορα που προσευχήθηκα ήταν σε μια υπεροχη αυλη στην Αφρική,όταν ένοιωθα ότι δεν ειχα που να στηριχτώ,όταν ολα γυρω μου ηταν σκοτεινά,τοτε σηκωσα το βλεμα ψηλά και ειδα το κατι που μπορουσε να με κρατησει.(δεν ειμαι θεουσα,διευκρίνιση)

Λαβετε υποψη σας οτι τα ερωτηματα δεν επικαλυπτονται... :|
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Ας περιμενουμε να δουμε πως θα το θεσει η Βασω, αλλά και οποιος αλλος εχει την καλωσυνη να προσεγγισει αυτα τα ερωτηματα για το μηδενισμο.
Εσυ παντως εισαι σαφης...
Μπορεις παρεπιπτοντως να θυμηθεις και πως βλεπει το χρονο ενας μηδενιστης;
Γιατι οι ροδες του συμπαντος κυλανε αργα για ολους τους ανθρωπους...
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Θυμαμαι την έννοια του χρόνου μεσα απο το σώμα μου.
Τότε..........
περπαταγα και η γη βουλιαζε(ειμουν τοτε 47 κιλα :roll: )
παταγα και με αναγνώριζαν απο τον βηματισμο μου.
το κορμι μου ηταν σε συνεχή και έντονη κίνηση,πηγαινε πρωτα το κορμι μου και μετα ερχομουν εγω.
Τωρα........
εδω και χρονια δεν φορω ρολόι και αν φοραω δεν λειτουργέι.
Περπατάω σαν να χορεύω σε νερό,ετσι νοιώθω.
και νοιώθω να ειμαι μεσα στο σωμα μου κι οχι να τρεχω πρωτα το σωμα μου και μετα να ερχομαι εγω........
Καταλαβατε; :lol:
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Pou Vriskomai?
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 11 Ιουν 2007 9:09 am

Δημοσίευση από Pou Vriskomai? »

Εμ ειπώθηκαν πάρα πολλά και ενδιαφέροντα πράγματα
που πραγματικά δεν ξέρω τι να πρώτο σχολιάσω.
Θα επανέλθω.Το υπόσχομαι.
.::LiFe Is OnlY a TriaL VerSion::.

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”