ΤΟ ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΗΜΑ...

Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: ΤΟ ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΗΜΑ...

Δημοσίευση από AMALIA »

Η ιστορία της ανθρωπότητας δείχνει ότι μέχρι σήμερα δεν ήρθε ποτέ…
Η Ειρήνη δεν θα βιωθεί ποτέ μέσα στο θέατρο, ποτέ μέσα σε ακροατήριο…

Η Ειρήνη είναι μια μοναχική κατάσταση Έρωτα…
Χωρίς φώτα, χωρίς σκηνές και κουστούμια και κυρίως χωρίς θεατές…
Είσαι Εσύ και ο Θεός…

Όλα αλλάζουν, αν εκεί που σου τοποθέτησαν τα βάρη, εσύ αφήσεις τις φτερούγες σου να ξεπροβάλλουν για να σε ανυψώσουν προς την αθωότητα σου…

@};- :x :x :x
Άβαταρ μέλους
Alexandros
Δημοσιεύσεις: 3116
Εγγραφή: 15 Μάιος 2010 11:04 pm

Re: ΤΟ ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΗΜΑ...

Δημοσίευση από Alexandros »

Σημασία έχει να αντιληφθούμε το θέατρο, για να μην παίζουμε τους ρόλους μας…Γιατί τούτο το «χειροκρότημα» που περιμένουμε, τελικά πονάει σε ένα επίπεδο που δεν έχουμε προλάβει να νιώσουμε, από τις λανθασμένες φιλοδοξίες μας…

Και ενόσω η Ζωή προχωράει, οι περισσότεροι μένουμε απ’ έξω να την πολεμάμε, για να ικανοποιήσουμε μια μικρής διάρκειας δικαίωση…
Οπότε και αν έρθει, τελικά…

Η ιστορία της ανθρωπότητας δείχνει ότι μέχρι σήμερα δεν ήρθε ποτέ…
Η Ειρήνη δεν θα βιωθεί ποτέ μέσα στο θέατρο, ποτέ μέσα σε ακροατήριο…

Η Ειρήνη είναι μια μοναχική κατάσταση Έρωτα…
Χωρίς φώτα, χωρίς σκηνές και κουστούμια και κυρίως χωρίς θεατές…
Είσαι Εσύ και ο Θεός…
@};- @};- @};-

Αναρωτιέμαι μήπως μάθαμε να δουλεύουμε μόνο εγκεφαλικά μέσα πρακτικά όρια…

Μήπως όλη η Ζωή μας γυρνάει γύρο από μια νόηση που έχει να κάνει μόνο με την αυτοπροστασία και την διαβίωση σε πρακτικό και υλικό επίπεδο.

Οι σκέψεις μας και οι πράξεις μας φαίνεται να βρίσκονται εγκλωβισμένες μέσα στα στενά όρια της ικανοποίησης του εγώ.
Και τελικά αφού βλέπουμε ότι δεν κάτι τέτοιο δεν φέρνει αποτέλεσμα, καμία απόλαυση, δεν μας ξεδιψά από τίποτα, τότε γιατί δεν μπορούμε να καταλάβουμε ότι άλλο είναι το ζητούμενο?

Το ζητούμενο είναι η Αγάπη αλλά γιατί γίνεται άπιαστο όνειρο?
Μήπως γιατί την Αγάπη και τον Έρωτα προσπαθούμε να τα κατακτήσουμε μέσω του γνωστού σε μας πρακτικού τρόπου που αντιμετωπίζουμε όλη την Ζωή μας?

...παντού σε κάθε σκέψη μας, σε κάθε κίνησή μας υπάρχει προσδοκία.
Αγάπη και προσδοκία όμως δεν υπάρχει… είναι αντίθετα!

...δύσκολο να πάρουμε χαμπάρι τι είναι Αγάπη… Είμαστε απόλυτα κυριευμένοι από προσδοκίες που δεν το συνειδητοποιούμε καν.
Κάθε προσδοκία είναι εντολή του εγώ προς τον εγκέφαλο… Είναι ο μόνιμος τρόπος λειτουργίας μας και έτσι φαίνετε ότι προσπαθούμε να μπούμε μέσα στην κατάσταση της Αγάπης... με εγκεφαλικό πρακτικό τρόπο… είναι κάτι τέτοιο εφικτό όμως?

Με άλλα λόγια εκπαιδεύετε κανείς να αγαπάει?
Μπορείς να εκπαιδεύσεις τον εαυτό σου να αγαπάει? Υπάρχουν κανόνες και δρόμος για κάτι τέτοιο?
Μπορούμε άραγε να Ερωτευτούμε αληθινά μέσα από τεχνικές και τρόπους???

Δε νομίζω ότι οι καταστάσεις του Έρωτα και της Αγάπης μπορούν να επιτευχθούν με λογική.
Είναι καταστάσεις που τις φέρνει η αθωότητα που και αυτή δεν διδάσκετε ούτε έρχεται μέσω κάποιας τεχνικής.

Πρέπει να ακούσουμε την καρδιά, αυτή είναι που μας γεμίζει από ποιότητες που δεν κατέχει ούτε αναγνωρίζει ο εγκέφαλος.
Δεν ξέρει ούτε να τις ερμηνεύσει… και ούτε θα έπρεπε… Θα ήταν σαν να ζητάμε από την μύτη μας να ακούσει…

Το θέμα που πιθανόν να γεννάτε μέσα από τις σκέψεις αυτές (αφού και εφόσον ο συλλογισμός μου είναι σωστός) είναι μπορεί ο νους να σιωπήσει?
Μπορούμε να σταματήσουμε την φλυαρία αυτή που έχει μόνο φιλοδοξίες και να γεμίσουμε από τις δονήσεις της καρδιάς???

Βάσω θα ήθελα την άποψη σου... >:d< >:d< >:d<

... @};-
-Της γης παιδί είμαι και του έναστρου ουρανού αλλά το γένος μου είναι βεβαίως (μόνον) ουράνιο...

-Η Αγάπη υπερβαίνει το φόβο και την μοναξιά, Οδηγώντας πέρα από τα ρηχά αισθήματα, στις ακτές της απέραντης Ύπαρξης…

http://youtu.be/kHJDhPVpI1s" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23473
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΤΟ ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΗΜΑ...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Η Ειρήνη είναι μια μοναχική κατάσταση Έρωτα…
Χωρίς φώτα, χωρίς σκηνές και κουστούμια και κυρίως χωρίς θεατές…
Είσαι Εσύ και ο Θεός…
:x :x :x
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΟ ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΗΜΑ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Aλεξ μου για χρόνια γράφω και γράφω, ότι η Αγάπη δεν μαθαίνεται...
Είναι μια κατάσταση μέσα στην Συνείδησή του ανθρώπου...
Σκέψου όμως ότι ένα 10% της Συνείδησης τούτης είναι γνωστό σε έναν άνθρωπο...Ουσιαστικά είναι γνωστό στον νου του, όπως λες...
Αυτό το 10% είναι ικανό για να δημιουργήσει τους μηχανισμούς του εγώ, μέσα σε μια κατάσταση, αντίθετη της αληθινής του Φύσης, που είναι ο Φόβος...

Αγάπη και Φόβος δεν είναι συναισθηματικές καταστάσεις όμως και αυτή η παρερμηνεία έχει φέρει και τους διαφορετικούς τρόπους που εκφράζονται τα συναισθήματα μας σε αρνητικά και θετικά, γιατί ελέγχονται μέσα από αυτό το 10%...Όμως το μυστικό είναι ότι δεν ελέγχονται από τον νου, αλλά τον ελέγχουν, κάτι που δεν είναι απόλυτα γνωστό, μα ούτε εμφανές....

Υπάρχει ένα μεγάλο μέρος στον άνθρωπο που είναι ασυνείδητο και από εκεί ξεκινά το πρόβλημα και όλες οι διενέξεις μεταξύ των ανθρώπων, οι δυσαρέσκειες, οι φόβοι, οι καταπιέσεις και ένα σωρό άλλες αγχωτικές καταστάσεις, που δεν είναι συνειδητές όμως οι αιτίες τους...

Ξέρεις ότι έχεις άγχος πχ., αλλά δεν ξέρεις γιατί...Απλά έχει μάθει ο άνθρωπος να ζει με το άγνωστο παρέα και να πολεμάει αυτό που του φαίνεται γνωστό...

Δεν ξέρει τους Νόμους που επιδρούν μέσα του, ανεξάρτητα από το αν αυτό το γνωρίζει ή όχι...Μπορεί να υποψιάζεται τις επιδράσεις κάποιων Νόμων, αλλά μπορεί και να μην υποψιάζεται τίποτα...

Και ενώ φαίνεται ότι η άγνοια για τον Εαυτό του κάνει όλη την ζημιά στον άνθρωπο και τις σχέσεις του, σήμερα μπορώ να σου πω με βεβαιότητα, ότι δεν κάνει η άγνοια την ζημιά, αλλά το ότι ο άνθρωπος αφήνει να επιδράσουν επί της Θέλησης του, εξωγενείς παράγοντες που μπλοκάρουν την ενέργεια του εσωτερικά και δεν τον αφήνουν να βιώσει ελεύθερα τον Εαυτό του και την Ζωή του...

Είναι δηλαδή σαν να πονάει το χέρι σου γιατί έχει μια ακίδα, σου την δείχνω εγώ και σου λέω να την βγάλεις, αλλά επειδή φοβάσαι τον πόνο δεν την βγάζεις...γιατί τον πόνο της ακίδας τον έχεις συνηθίσει, τον πόνο από την έξοδο της ακίδας δεν τον γνωρίζεις και δεν το τολμάς ...Ίσως ακούγεται απλοϊκό, μα είναι απλό...
Μεγάλη δε σημασία έχει, αν εντοπίσεις ότι σχεδόν όλοι οι άνθρωποι έχουν την ίδια ακίδα και έχουν μάθει να ζουν (μια χαρά) με αυτήν...
Τότε είναι που δεν παίρνεις απόφαση να την βγάλεις, εκτός κι αν αποφασίσεις να πάρεις μιαν βαθιά ανάσα και όπου βγει...

Εκεί κολλάει το θέμα της Αγάπης...Στην βαθιά ανάσα!

>:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: ΤΟ ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΗΜΑ...

Δημοσίευση από AMALIA »

Είναι δηλαδή σαν να πονάει το χέρι σου γιατί έχει μια ακίδα, σου την δείχνω εγώ και σου λέω να την βγάλεις, αλλά επειδή φοβάσαι τον πόνο δεν την βγάζεις...γιατί τον πόνο της ακίδας τον έχεις συνηθίσει, τον πόνο από την έξοδο της ακίδας δεν τον γνωρίζεις και δεν το τολμάς ...Ίσως ακούγεται απλοϊκό, μα είναι απλό...
Μεγάλη δε σημασία έχει, αν εντοπίσεις ότι σχεδόν όλοι οι άνθρωποι έχουν την ίδια ακίδα και έχουν μάθει να ζουν (μια χαρά) με αυτήν...
Τότε είναι που δεν παίρνεις απόφαση να την βγάλεις, εκτός κι αν αποφασίσεις να πάρεις μιαν βαθιά ανάσα και όπου βγει...

Εκεί κολλάει το θέμα της Αγάπης...Στην βαθιά ανάσα!
@};- :x
Άβαταρ μέλους
nondas
Δημοσιεύσεις: 9938
Εγγραφή: 18 Απρ 2010 1:17 am

Re: ΤΟ ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΗΜΑ...

Δημοσίευση από nondas »

@};- @};- @};- :x :x
Άβαταρ μέλους
Alexandros
Δημοσιεύσεις: 3116
Εγγραφή: 15 Μάιος 2010 11:04 pm

Re: ΤΟ ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΗΜΑ...

Δημοσίευση από Alexandros »

Ευχαριστώ πολύ Βάσω… >:d< >:d< >:d<

@};- @};- @};-
-Της γης παιδί είμαι και του έναστρου ουρανού αλλά το γένος μου είναι βεβαίως (μόνον) ουράνιο...

-Η Αγάπη υπερβαίνει το φόβο και την μοναξιά, Οδηγώντας πέρα από τα ρηχά αισθήματα, στις ακτές της απέραντης Ύπαρξης…

http://youtu.be/kHJDhPVpI1s" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29992
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΤΟ ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΗΜΑ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Βασούλα @};- >:d< >:d< >:d<

Αλέξανδρε @};- >:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΟ ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΗΜΑ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Αλέξανδρος έγραψε:Πρέπει να ακούσουμε την καρδιά, αυτή είναι που μας γεμίζει από ποιότητες που δεν κατέχει ούτε αναγνωρίζει ο εγκέφαλος.
Δεν ξέρει ούτε να τις ερμηνεύσει… και ούτε θα έπρεπε… Θα ήταν σαν να ζητάμε από την μύτη μας να ακούσει…

Το θέμα που πιθανόν να γεννάτε μέσα από τις σκέψεις αυτές (αφού και εφόσον ο συλλογισμός μου είναι σωστός) είναι μπορεί ο νους να σιωπήσει?
Μπορούμε να σταματήσουμε την φλυαρία αυτή που έχει μόνο φιλοδοξίες και να γεμίσουμε από τις δονήσεις της καρδιάς???

Βάσω θα ήθελα την άποψη σου... >:d< >:d< >:d<
Θα ήθελα να συνεχίσουμε τον διάλογο, αν θέλετε κι εσείς... :)


Το θέμα της καρδιάς είναι πολύ μεγάλη πλάνη, Αλεξ μου...
Κατ' αρχην να ρωτήσω...Ποιάς καρδιάς?

Η καρδιά σαν ουσιαστικό κέντρο της Ύπαρξής μας, είναι γεμάτη άμυνες...
Όταν ήμασταν παιδιά δόθηκε μεγαλύτερη σημασία στα κάτω κέντρα, παρά στα πάνω, οπότε έγινε και η μετατόπιση του κέντρου του ανθρώπου, από την καρδιά στο στομάχι...
Η καρδιά γέμισε συναισθήματα, φόβους και εγωισμούς από τις προθέσεις του στομαχιού μας, που ορίστηκε σαν κέντρο επιδράσεων των προγραμματισμών μας που έγιναν στο 2ο κέντρο μας...

Έτσι η καρδιά έγινε κέντρο συναισθηματικών παρορμήσεων...Δεν θα μπορούσε ποτέ με αυτήν την ιδιότητα να εκφράσει την Σοφία της, μα ούτε την Αγάπη...
Η Καρδιά που αναφέρεται σαν κέντρο της Ύπαρξής μας, εκφράζει μια υψηλότερη δόνηση, μόνο αν γίνει σημείο επαφής με τον Εαυτό μας...
Αν γεμίσει από την πνευματικότητα μας, τότε ανοίγει στις βαθύτερες Θελήσεις του Εαυτού μας...

Και ναι, αυτό χρειάζεται άσκηση...Η τεχνική είναι ένας τρόπος, δεν είναι Δρόμος...

Άσκηση χρειάζεται και ο νους για να σιωπήσει...και αυτή η άσκηση μπορεί να γίνεται με χιλιάδες τρόπους, δεν υπάρχει μόνο ένας...
Αν όμως κάνεις την τεχνική, Δρόμο, τότε χάνεις την άσκηση και την αυτοπειθαρχία...
Είναι σαν το βιβλίο, που σου διευρύνει την οπτική για ένα θέμα, αλλά ποτέ δεν μπορείς να κάνεις τούτη την γνώση, Δρόμο...

Στην καθημερινότητά μας παρεμβάλλονται χιλιάδες υποχρεώσεις και καθήκοντα, που μεταβάλλουν συνεχώς την αυτοδιάθεσή μας και την αυτοπειθαρχία μας, τραβάνε την προσοχή μας από κάτι βαθύτερο και ουσιαστικότερο, σε κάτι πιο επιτακτικό...Δεν μπορεί λοιπόν μια τεχνική να αντικαταστήσει την δική μας Θέληση...

Δεν σημαίνει πχ. ότι το ρέικι θα σε κάνει πνευματικό άνθρωπο, γεμάτο αγάπη...Είναι αστείο και να το σκεφτώ...
Χιλιάδες άνθρωποι μυημένοι στο ρέικι, σταματάνε την αυτοθεραπεία τους, γιατί η καθημερινοτητα τους δεν έχει αλλάξει, επειδή μυήθηκαν...

Σημασία έχει λοιπόν, μια τεχνική να σε βοηθήσει να ασκήσεις τις ιδιότητες που βρίσκονται σε λανθάνουσα κατάσταση μέσα σου...
Και αυτό μόνο η βαθιά Θέληση θα μπορέσει να το επιτύχει...

Είναι σαν να παίρνεις ένα κλειδί για να ανοίξεις μια πόρτα και εσύ δεν την ανοίγεις, θεωρώντας ότι θα ανοίξει μόνη της, επειδή απλά έχεις το κλειδί...
Ή ακόμα μπορεί να πάρεις το κλειδί, αλλά να μην έχεις αποφασίσει ακόμα, ποια από όλες τις πόρτες θέλεις να ανοίξεις...Και έτσι το κρατάς και μεταθέτεις την απόφασή σου στο μέλλον...Κάποια στιγμή θα αποφασίσω, ας πάρω τώρα το κλειδί και βλέπουμε...

Βλέπεις, υπάρχουν πάρα πολλά σημεία άγνωστα μεν, αλλά τόσο γνωστά δε, σε έναν φυσικό άνθρωπο...
Αγνωστη η Αγάπη και η Σοφία της Καρδιάς, γνωστή η αγάπη και η σοφία του νου...Κανείς δεν μπορεί να διακρίνει με μιας που η Σιωπή γίνεται δημιουργική, και που γίνεται φλυαρία...


>:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΤΟ ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΗΜΑ...

Δημοσίευση από Stefanos »

Vaso έγραψε: Βλέπεις, υπάρχουν πάρα πολλά σημεία άγνωστα μεν, αλλά τόσο γνωστά δε, σε έναν φυσικό άνθρωπο...
Αγνωστη η Αγάπη και η Σοφία της Καρδιάς, γνωστή η αγάπη και η σοφία του νου...Κανείς δεν μπορεί να διακρίνει με μιας που η Σιωπή γίνεται δημιουργική, και που γίνεται φλυαρία...


>:d< >:d< >:d< >:d<
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΤΟ ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΗΜΑ...

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Και ενώ φαίνεται ότι η άγνοια για τον Εαυτό του κάνει όλη την ζημιά στον άνθρωπο και τις σχέσεις του, σήμερα μπορώ να σου πω με βεβαιότητα, ότι δεν κάνει η άγνοια την ζημιά, αλλά το ότι ο άνθρωπος αφήνει να επιδράσουν επί της Θέλησης του, εξωγενείς παράγοντες που μπλοκάρουν την ενέργεια του εσωτερικά και δεν τον αφήνουν να βιώσει ελεύθερα τον Εαυτό του και την Ζωή του...

Είναι δηλαδή σαν να πονάει το χέρι σου γιατί έχει μια ακίδα, σου την δείχνω εγώ και σου λέω να την βγάλεις, αλλά επειδή φοβάσαι τον πόνο δεν την βγάζεις...γιατί τον πόνο της ακίδας τον έχεις συνηθίσει, τον πόνο από την έξοδο της ακίδας δεν τον γνωρίζεις και δεν το τολμάς ...Ίσως ακούγεται απλοϊκό, μα είναι απλό...
Μεγάλη δε σημασία έχει, αν εντοπίσεις ότι σχεδόν όλοι οι άνθρωποι έχουν την ίδια ακίδα και έχουν μάθει να ζουν (μια χαρά) με αυτήν...
Τότε είναι που δεν παίρνεις απόφαση να την βγάλεις, εκτός κι αν αποφασίσεις να πάρεις μιαν βαθιά ανάσα και όπου βγει...

Εκεί κολλάει το θέμα της Αγάπης...Στην βαθιά ανάσα!
Είναι σαν να παίρνεις ένα κλειδί για να ανοίξεις μια πόρτα και εσύ δεν την ανοίγεις, θεωρώντας ότι θα ανοίξει μόνη της, επειδή απλά έχεις το κλειδί...
Ή ακόμα μπορεί να πάρεις το κλειδί, αλλά να μην έχεις αποφασίσει ακόμα, ποια από όλες τις πόρτες θέλεις να ανοίξεις...Και έτσι το κρατάς και μεταθέτεις την απόφασή σου στο μέλλον...Κάποια στιγμή θα αποφασίσω, ας πάρω τώρα το κλειδί και βλέπουμε...

Βλέπεις, υπάρχουν πάρα πολλά σημεία άγνωστα μεν, αλλά τόσο γνωστά δε, σε έναν φυσικό άνθρωπο...
Αγνωστη η Αγάπη και η Σοφία της Καρδιάς, γνωστή η αγάπη και η σοφία του νου...Κανείς δεν μπορεί να διακρίνει με μιας που η Σιωπή γίνεται δημιουργική, και που γίνεται φλυαρία...

εξαιρετικος διαλογος!!! :x :x :x


Αλεξανδρε!!! >:d< >:d< >:d< >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17578
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: ΤΟ ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΗΜΑ...

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Yπέροχη συζήτηση :x >:d<
Το ερώτημά σου Αλέξανδρε αν μπορεί να σιωπήσει ο νους, ειναι το καθημερινο μου βίωμα, η καθημερινή μου μαχη...Ειχα διαβάσει κάποτε οτι ο νους στο Δυτικό κόσμο έχει μαθει να ειναι συνεχεια σε εγρήγορση να μην ησυχαζει ποτέ, αν λοιπόν αναλογιστούμε ότι αυτός ακριβώς ήταν ο προγραμματισμός μας απο την ώρα που γεννηθήκαμε τότε φαντάσου πόση προσπάθεια πρέπει να καταβάλλουμε απλά και μόνο για να συνηθίσουμε στην ιδέα ότι μπορούμε και να ξεκουράζουμε το νου μας...Φαντασου τωρα ποση ακομα προσπάθεια και Θέληση χρειάζεται για να δούμε ότι δεν χρειαζεται καν να ειναι ο νους ο οδηγός μας σε αυτον τον κόσμο...Προσωπικά, εχοντας χτισει χρονια τωρα ενα θρονο στο νου μου κ αφηνοντας τον να βασιλευει χωρις ορους, εκτιμουσα την καρδια μονο σαν ζωτικο οργανο κ τιποτα παραπερα...κ την εκλεινα...κ δεν επαιρνα και πρεφα οτι το εκανα, νομιζα οτι λειτουργουσα με σοφια...
Και πως να ανοιξει η καρδια να αγαπησει και να αγαπηθει αν παντου ο νους βλεπει εχθρους? Πως να αφεθεις να νιωσεις οταν ο νους θελει να ελεγχει ακομα και την ανασα σου, η οποια ειναι κοφτη και βγαινει με ζορι, οταν εχεις μια στρατια εθελοντες απο τη γεννηση σου να σου λενε ΠΡΟΣΕΧΕ!!! Κι οταν μετα γινεσαι ιδιος με τους εθελοντες, εθελοντης κι εσυ για να καταστρεψεις τον εαυτο σου και μια στρατια αλλους ακομα, ποση Θεληση χρειαζεται για να πεις να πατε ολοι στα τσακιδια, εγω θα ειμαι αλλιως!!!!!!
Ενα ταρακουνημα χρειαζομαστε, ενα χαστουκι, τιποτα παραπανω για να ενεργοποιηθει η Θεληση...Και οταν αυτο ερθει να στρεψουμε και το αλλο μαγουλο, να μην κανουμε πισω...
Κωλοεγωισμε, σε λιγο δεν θα υπαρχεις πια, αυτο ειναι υποσχεση σε Εμενα!Εξω ολοι οσοι με "αγαπη" μας εκλεισαν την καρδια!!!!Και αυτη τη στιγμη δεν μιλαει ο νους μου αλλα η καρδια μου... @};- @};- @};- @};-
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31563
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΤΟ ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΗΜΑ...

Δημοσίευση από Fotinoula »

Volvere έγραψε:Κωλοεγωισμε, σε λιγο δεν θα υπαρχεις πια, αυτο ειναι υποσχεση σε Εμενα!Εξω ολοι οσοι με "αγαπη" μας εκλεισαν την καρδια!!!!Και αυτη τη στιγμη δεν μιλαει ο νους μου αλλα η καρδια μου... @};- @};- @};- @};-

@};- @};- @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΟ ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΗΜΑ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Ιωαννούλα :cry: >:d< >:d< >:d< >:d<

Αν εγώ συγκλονίζομαι από αυτήν την κραυγή της Καρδιάς, ξέρεις πόσες φορές έχω αναρωτηθεί τι σόι εγωισμός είναι αυτός που κάνει τους γονείς των ανθρώπων να κωφεύουν μπροστά της? Αλήθεια είναι... :-|
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17578
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: ΤΟ ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΗΜΑ...

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Vaso έγραψε:Ιωαννούλα :cry: >:d< >:d< >:d< >:d<

Αν εγώ συγκλονίζομαι από αυτήν την κραυγή της Καρδιάς, ξέρεις πόσες φορές έχω αναρωτηθεί τι σόι εγωισμός είναι αυτός που κάνει τους γονείς των ανθρώπων να κωφεύουν μπροστά της? Αλήθεια είναι... :-|
Βασούλα μου, τωρα το βλεπω κι εγω βλεποντας τους δικους μου γονεις κ πραγματικα δεν εχω λόγια, κ μονο η συνειδητοποιηση σε καταρρακωνει αρχικα :cry: >:d< >:d< >:d<
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”