ΘΕΡΑΠΕΥΣΕ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΣΟΥ...

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
smile
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 22 Οκτ 2013 11:04 pm

Re: ΘΕΡΑΠΕΥΣΕ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΣΟΥ...

Δημοσίευση από smile »

αν ολα αυτα τα ηξερα πριν μερικα χρονια η ζωη μου θα ηταν διαφορετικη τωρα...ο χαρακτηρας οπως και ο φοβος μπορουν να σε οδηγησουν σε ασθενεια...στη ζωη μου ειχα ενα και μονο φοβο,πιστευα οτι μια συγκεκριμενη ασθενεια θα με χτυπουσε στα 31 μου ακριβως...απο τα 28 και μετα μου ειχε γινει εμμονη...ολες μου ομως οι εξετασεις εβγαιναν καλες...στα 31 μου πια εγω επεμενα οτι ηδη εχει συμβει κι ας μου ελεγαν ολοι οτι ειμαι μια χαρα ακομα και οι εξετασεις μου ξαναλεω...τοτε εκανα κατι τρελλο,πηγα σε ενα γιατρο και του ζητησα να με βαλει στο χειρουργειο...του ειπα οτι οταν με ανοιξει θα δει και δε με νοιαζουν οι εξετασεις...υπεγραψα ενα χαρτι και με εβαλε...ο φοβος μου ειχε γινει ασθενεια...και βεβαια μολις βγηκα ολοι εκαναν το σταυρο τους που το προλαβα...θα μπορουσαν τα πραγματα να ηταν χειροτερα...εγω ομως οταν βγηκα απο το χειρουργειο το πρωτο που σκεφτηκα ηταν η επιγνωση οτι εγω και μονο εγω το προκαλεσα χωρις να ξερω να το μεταφρασω τοτε...αν τοτε ηξερα κατι για ενεργειακες θεραπειες αν ηξερα για το ρεικι αν ηξερα οτι εγω μπορω να θεραπευσω το σωμα μου ή να προλαβω οποιαδηποτε ασθενεια μονο με αυτο...η ζωη μου θα ηταν διαφορετικη ακομα και τωρα...βεβαια ολα για καλο...και για οτι εγινε υπαρχει λογος απλα δεν εχει εμφανιστει ακομα...μα τον περιμενω το λογο και εχω εμπιστοσυνη οτι θα ειναι πολυ καλος...
γινε η αλλαγη που θελεις να δεις στον κοσμο...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΘΕΡΑΠΕΥΣΕ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΣΟΥ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Μυρτώ μου η ασθένεια προκύπτει από την άγνοια των ανθρώπων για το τι σημαίνει Θεραπεία...

Εύχομαι με όλη μου την Ψυχή κάποια στιγμή η ανθρωπότητα να ωριμάσει πνευματικά και να αντιληφθεί ότι δεν μπορεί να ζει σε διαχωρισμό και διαστρέβλωση από την ίδια της την Φύση...

Όλοι ανεξαιρέτως θα βαδίσουν αυτόν τον Δρόμο της ενοποίησης στο Είναι τους, στον δικό τους χρόνο...


>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
smile
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 22 Οκτ 2013 11:04 pm

Re: ΘΕΡΑΠΕΥΣΕ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΣΟΥ...

Δημοσίευση από smile »

απλα θα προτιμουσα ή θα ευχομουν για ολη την ανθρωποτητα να δει την αληθεια με λιγοτερο επωδυνο τροπο... >:d< @};- @};-
γινε η αλλαγη που θελεις να δεις στον κοσμο...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΘΕΡΑΠΕΥΣΕ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΣΟΥ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Κι εγώ θα το ευχόμουν Μυρτώ μου, αν δεν γνώριζα ότι ο επώδυνος τρόπος είναι μια μεγάλη ευκαιρία...

και από την εμπειρία μου θα σου πω, ότι ούτε καν ο επώδυνος τρόπος, πολλές φορές, δίνει κίνητρα αφύπνισης.
Σαν οι άνθρωποι να προσπαθούν να εξιλεώσουν μέσω του πόνου την αμαρτία τους να υπάρχουν σε τούτον τον Κόσμο των αμαρτιών, γιατί απλά δεν μπορούν να στραφούν στον Στόχο τους...
Ο πόνος είναι για πολλούς εξαγνιστικός, γιατί έτσι έμαθαν να βολεύουν στην ζωή τους την αστοχία τους να Είναι Άνθρωποι....

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
smile
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 22 Οκτ 2013 11:04 pm

Re: ΘΕΡΑΠΕΥΣΕ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΣΟΥ...

Δημοσίευση από smile »

μεγαλη αληθεια ...τη ζω με τη μαμα μου...εχει βολευτει στον πονο και ενω την...χμμμ αφυπνηση την εχει μεσα στο σπιτι της δεν την εχει ρωτησει καν τι ειναι και πώς μοιαζει...το λιγοτερο...
γινε η αλλαγη που θελεις να δεις στον κοσμο...
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΘΕΡΑΠΕΥΣΕ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΣΟΥ...

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Ο πόνος είναι για πολλούς εξαγνιστικός, γιατί έτσι έμαθαν να βολεύουν στην ζωή τους την αστοχία τους να Είναι Άνθρωποι....
πολυ μεγαλη Αληθεια!!! :x :x :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: ΘΕΡΑΠΕΥΣΕ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΣΟΥ...

Δημοσίευση από Danielli »

Ο πόνος είναι για πολλούς εξαγνιστικός, γιατί έτσι έμαθαν να βολεύουν στην ζωή τους την αστοχία τους να Είναι Άνθρωποι....
Ω ναι... @};-
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΘΕΡΑΠΕΥΣΕ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΣΟΥ...

Δημοσίευση από Stefanos »

Vaso έγραψε: Ο πόνος είναι για πολλούς εξαγνιστικός, γιατί έτσι έμαθαν να βολεύουν στην ζωή τους την αστοχία τους να Είναι Άνθρωποι....
:cry: :cry: :cry: :-?
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26036
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΘΕΡΑΠΕΥΣΕ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΣΟΥ...

Δημοσίευση από Βικούλα »

Vaso έγραψε:Κι εγώ θα το ευχόμουν Μυρτώ μου, αν δεν γνώριζα ότι ο επώδυνος τρόπος είναι μια μεγάλη ευκαιρία...

και από την εμπειρία μου θα σου πω, ότι ούτε καν ο επώδυνος τρόπος, πολλές φορές, δίνει κίνητρα αφύπνισης.
Σαν οι άνθρωποι να προσπαθούν να εξιλεώσουν μέσω του πόνου την αμαρτία τους να υπάρχουν σε τούτον τον Κόσμο των αμαρτιών, γιατί απλά δεν μπορούν να στραφούν στον Στόχο τους...
Ο πόνος είναι για πολλούς εξαγνιστικός, γιατί έτσι έμαθαν να βολεύουν στην ζωή τους την αστοχία τους να Είναι Άνθρωποι....
:-( @};- @};-
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΘΕΡΑΠΕΥΣΕ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΣΟΥ...

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Σαν οι άνθρωποι να προσπαθούν να εξιλεώσουν μέσω του πόνου την αμαρτία τους να υπάρχουν σε τούτον τον Κόσμο των αμαρτιών, γιατί απλά δεν μπορούν να στραφούν στον Στόχο τους...
Ο πόνος είναι για πολλούς εξαγνιστικός, γιατί έτσι έμαθαν να βολεύουν στην ζωή τους την αστοχία τους να Είναι Άνθρωποι....
Ω, Βασούλα μου τι μεγάλη αλήθεια..!

Παρόλα αυτά πιστεύω ότι και η χαρά αλλά και ο πόνος είναι τροφή της Ψυχής μέχρι να φτάσει στο σημείο να τα ισορροπήσει μέσα της και να τα Υπερβεί! @};- @};- @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27318
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΘΕΡΑΠΕΥΣΕ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΣΟΥ...

Δημοσίευση από Ellaki »

Δημητρούλα μου νομίζω ότι η Ψυχή μας αναγνωρίζει μόνον την Χαρά της Ζωής γιατί έτσι σπάει ο διαχωρισμός και έχουμε η δυνατότητα να την ακούμε, να βρισκόμαστε κοντά της.

Ο πόνος είναι αποτέλεσμα του διαχωρισμού, οπότε δεν βλέπω το πως θα μπορούσε να είναι τροφή της ψυχής.

:x :x :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΘΕΡΑΠΕΥΣΕ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΣΟΥ...

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Όλοι οι φυσικοί άνθρωποι, οι οποίοι δεν έχουν την δυνατότητα ή την ευκαιρία να εξελιχθούν με άλλο τρόπο συντομότερο, εξελίσσονται όπως ξέρουμε, μέσω της εμπειρίας διδασκόμενοι από τα λάθη τους. Συνήθως μέσα από τις δυσκολίες και τον πόνο, οι ΄ανθρωποι μαθαίνουν, ωριμάζουν και κυρίως δυναμώνουν!

Μιλάω πάντα από την προσωπική μου εμπειρία. Μέσα από εμπειρίες που είχαν πόνο, κάθε φορά έβγαινα πιο ώριμη, πιο σοφή και κυρίως πιο δυνατή! @};-

Μη ξεχνάς άλλωστε, ότι τις εμπειρίες μόνοι μας τις επιλέγουμε και τις δημιουργούμε!

Αλλά έχω την εντύπωση ότι κάποτε την είχαμε ξανακάνει αυτή τη συζήτηση.. ίσως όχι με σένα! :) >:d< >:d<
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΘΕΡΑΠΕΥΣΕ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΣΟΥ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Nαι μέσα από τον πόνο εξελίσσεται ένας άνθρωπος, και η ψυχή του αναζητάει ολοένα και πιο πολύ την ενότητα με τον πνευματικό της δίδυμο, όμως δεν είναι αποτέλεσμα ενός Θεϊκού Σχεδίου αυτό, αλλά μιας ανάγκης του φυσικού ανθρώπου.
Δεν είναι πάντα απαραίτητος ο πόνος, απαραίτητη είναι η Λογική...
Και όσο αυτή υπολείπεται, ο πόνος γίνεται πια ανάγκη για να κρύψουμε τους φόβους μας...

Πολλές φορές τούτος ο πόνος, σε κάνει να αναζητάς απομόνωση όμως και να κλείνεσαι, οπότε ούτε καν αυτός δεν είναι πάντα εξέλιξη...από όποια μεριά και να το δω.



>:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΘΕΡΑΠΕΥΣΕ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΣΟΥ...

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Βασούλα μου, νομίζω ότι είναι εξέλιξη από την άποψη ότι ο πόνος, σε πολλές περιπτώσεις, αφυπνίζει!

Και δεν θα το έλεγα σε καμία περίπτωση αυτό, αν δεν ήταν βιωματικό..

Άλλωστε ποιος τρελός θα ήθελε να πονάει? Νομίζω ότι όλα είναι μέρος της ζωής, απαραίτητα, πόλοι, που χρειάζεται να εξισορροπηθούν μέσα μας.

@};- @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΘΕΡΑΠΕΥΣΕ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΣΟΥ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Βασούλα μου, νομίζω ότι είναι εξέλιξη από την άποψη ότι ο πόνος, σε πολλές περιπτώσεις, αφυπνίζει!
καρδούλα σέβομαι αφάνταστα το βίωμά σου, όμως θα σου πω ότι στο 90% των περιπτώσεων, ο πόνος οδηγεί στην αναζήτηση της ανακούφισης και σε ανεύρεση διεξόδων και όχι στην αφύπνιση...Κι αυτό είναι βιωμένο από εμένα...

Είναι άπειρα τα γράμματα που λαμβάνω και μου ζητάνε να μάθουν οι άνθρωποι να επικοινωνούν με πνευματικές οντότητες, κάτι που προηγούμενα ούτε καν είχαν σκεφτεί, γιατί έχει μεσολαβήσει μια οδυνηρή απώλεια...Αυτό δεν θα το έλεγα αφύπνιση όμως...

>:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”