ENTEM 3η ΕΝΟΤΗΤΑ

Άβαταρ μέλους
JOANNA
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 11319
Εγγραφή: 03 Μάιος 2007 12:03 pm

Re: ENTEM 3η ΕΝΟΤΗΤΑ

Δημοσίευση από JOANNA »

Βασουλα μου :x

Χρυσουλακι μου τι ομορφο :x @};- @};-
αλλα σε παρακαλω πες μου επιτηδες γινεται και παντα μας αφηνεις στο κρισιμοτερο σημειο ;;)
βαλε την συνεχεια =p~ =p~ =p~ και ας ειναι και λιγακι παραπανω εεεεεεε ;;) ;;) ;;)
αυριο θα την εχουμε ??? :D :D :D :D :D
Όπου είναι ο Εαυτός μας είναι και ο Θεός και όπου είναι ο Θεός είναι όλα....

Πολέμα και Οραματίσου

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27316
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ENTEM 3η ΕΝΟΤΗΤΑ

Δημοσίευση από Ellaki »

ααααααααα Χρυσουλίτσα για άλλη μια φορά με ταξίδεψες, σε ευχαριστώ :x :x :x :x :x

περιμένω :bounce: :bounce: :bounce:
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ENTEM 3η ΕΝΟΤΗΤΑ

Δημοσίευση από Fotinoula »

8-> πολύ μου αρέσει!! :x :x :x :x

νομίζω ότι το διασκεδάζω το σασπένς ;))
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16543
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Re: ENTEM 3η ΕΝΟΤΗΤΑ

Δημοσίευση από margaritarenia »

Η Φαντασία είναι εκείνη η αρετή που σε βοηθά να συνθέτεις μια πραγματικότητα, χωρίς να χρησιμοποιείς λογικούς συνειρμούς και να την αποδεικνύεις. Είναι εκεινη η αρετή που σε εμπνέει να ανακαλύπτεις με ενόραση και όχι με την συνηθισμένη λογική αντιστοιχεία, τα ψυχοπνευματικά φαινόμενα.

Η Φαντασία είναι η αρετή που σε βγάζει από την ακολουθία του χρόνου, δηλαδή σε βγάζει απο ένα φυσικό φαινόμενο, για να σε βοηθήσει να αναπτυχθείς μέσα στα πνευματικά φαινόμενα.

Η Φαντασία είναι η δύναμη της ψυχής να βιώνει την ζωή χωρίς συγκεκριμένες εικόνες, μέσα από την αισθαντικότητα των εσωτερικών αισθήσεων.

Η Φαντασία είναι η αρετή που κάνει τους ανθρώπους να συγκινούνται με μια ιστορία αγάπης, να ανυψώνονται με έναν λογο αλήθειας, να εμπνέονται με τα απλά στιγμιότυπα φιλίας.

Η Φαντασία λοιπόν δεν είναι παρά η αρετη που σε βάζει σε μια πραγματικοτητα, που για τους άλλους είναι ανύπαρκτη, αλλά θα σου δίνει και τα εσωτερικά δεδομένα να την τεκμηριώνεις, για να αποφεύγεις την πλάνη. Σε βοηθά να συνθέτεις με τις εσωτερικές αισθήσεις και να βιώνεις την εσωτερική ανάταση

Η φαντασία είναι η μοναδική αρετή που μας κάνει να βιώνουμε μια πνευματική εμπειρία και μέσα από αυτήν να ανυψώνουμε την συνείδησή μας.

Αν ο φυσικός κόσμος είναι το μοναδικό υπαρκτό επίπεδο ενός ανθρώπου, τότε η πνευματική εμπειρία δεν μπορεί να συμβεί.
Ο θεός δεν είναι μέρος της σύνθεσης ενός ανθρώπου, αλλά παραμένει ένας εξωτερικός παράγοντας κρίσης. Και η φαντασία παραμένει η διαστρεβλωμένη αρετή της ορθοδοξίας.
Βασούλα ..... >:d< >:d< >:d<

Χρυσουλίτα ..... O:-) :x 8-> 8-> 8->
Πελιμένω την θυνεχεια ...... 8-> 8-> 8->
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
Έφη
Δημοσιεύσεις: 8299
Εγγραφή: 31 Ιαν 2010 11:57 pm

Re: ENTEM 3η ΕΝΟΤΗΤΑ

Δημοσίευση από Έφη »

8-> 8-> 8->
Είμαι αυτό που είμαι !

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ENTEM 3η ΕΝΟΤΗΤΑ

Δημοσίευση από Stefanos »

Πόσο όμορφα εξελίσσεται η ιστορία :x :x :x
Οι επιγνώσεις ας μην λείψουν από την χώρα του παραμυθιού.
Σαν γνώση είχα ότι η φαντασία βλάπτει. =)) =)) =))
Αμ τι κρίμα που δεν έχουν αντιληφθεί την δύναμή αυτής της Αρετής :x :x :x
Χρυσούλα >:d< >:d< >:d<
Vasui >:d< >:d< >:d<
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ENTEM 3η ΕΝΟΤΗΤΑ

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Χρυσούλα δεν έχω λόγια 8->

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!

Επιστροφή στο “ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ”