Ερώτημα για ασθένειες

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33590
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Ερώτημα για ασθένειες

Δημοσίευση από Annoula »

Μια και μιλάμε για ασθένειες να ρωτήσω και εγώ κάτι. Εδώ και δυο χρόνια κάθε Φεβρουάριο με πιάνουν βαριάς μορφής ακροαστικά στα πρόθυρα της πνευμονίας. Εκτός απο το να κόψω το κάπνισμα που το έχω ελαττώσει αρκετά (το παλεύω) υπάρχει και κάποια άλλη ερμηνεία ή είναι συμπτωση;;;
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88516
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Να θυμηθείς τι γεγονός πέρασες κάποιον Φεβρουάριο.

Κάτι που είχε να κάνει με μια σημαντική απόφαση ίσως????

Τα πνευμόνια είναι η ανάσα για την ζωή.

Συνήθως βαθιά ανάσα παίρνουμε όταν πρόκειται να πάρουμε μια σημαντική απόφαση και χρειάζεται κουράγιο!!

Αν γίνει ασυνείδητα, που συνήθως έτσι γίνεται, αυτό το "θυμούνται" τα κύταρα και επανέρχεται η μνήμη με κάποιο πρόβλημα, την συγκεκριμένη εποχή...


Αυτά, αφού φαντάζομαι έχεις εξαντλήσει τις ιατρικές εξετάσεις...
που δεν υπάρχουν εξηγήσεις ε?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33590
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Δημοσίευση από Annoula »

Απο εξετάσεις είμαι εντάξει. Όπως το θέτεις όντως πριν δυο χρόνια χρειάστηκε να πάρω μια πάρα πολύ δύσκολη απόφαση που ακόμα με ψιλοπαιδεύει. Περίπου εκείνη την περίοδο. Αυτή δουλεύω ακόμη σε πάρα πολλά επίπεδα.
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88516
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:lol: :lol: :lol:

Αννούλα όλα βιωματικά τα γνωρίζω....΄Εχεις τώρα την αιτία.
Την θεραπεία θα την βρεις μόνη σου...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33590
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Δημοσίευση από Annoula »

I know. Βάσει του πως λειτουργώ, την έχω συνειδητοποιήσει μέχρι ένα βαθμό, μου λείπει το υπόλοιπο. Μόλις το συνειδητοποιήσω αυτό θα το εφαρμόσω και στην πράξη. Πρώτα τα επεξεργάζομαι και μετά το κάνω πράξη. Αργώ βεβαια λίγο (βιαστική απο τη φύση μου) αλλά δεν το αφήνω. Σ' ευχαριστώ.
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Κυρια Κυρια να πω κι εγω το μαθημα-παθημα μου ??

Μικρος ειχα βροχικα , μετα τα 11 , 12 χρονια περασαν , εκανα αθλητισμο , καλα μεχρι εδω ... παω στο στρατο και μου βρισκουν
"σκιες στη δεξια πυλη " σαν να λεμε εχει σκληρινει η εισοδος του δεξιου πνευμονα ....
Παντα εκανα αναπνοες τυπου Yoga .
20 χρονια μετα εκανα ενα ψιλοτσεκαπ .. δλδ και ακτονογραφιες πνευμονων ... Ρωταω τη Γιατρο την ωρα που κοιταγε τις ακτινογραφιες μου ...
Γιατρε βλεπετε σιγουρα τις σκιες στη δεξια πυλη πως ειναι ??? ...... τις ξανακοιταει με κοιταει καλα και μου λεει ... Οχι δεν βλεπω τιποτα σκιες .......
Εγω : Ειστε βεβαιη πως αυτες ειναι οι δικες μου ακτινογραφιες ??
Γιατρος : Τσεκαρει ακομα μια φορα το φακελο φωναζει την βοηθο της και βεβαιωνεται πως αυτες ειναι οι δικες μου ακτινογραφιες , και μου λεει : Ναι ειναι οι δικες σας ακτινογραφιες αλλα σκιες σε καμια πυλη δεν βλεπω .
Εγω : Εκει στη δεξια ΠΥΛΗ δεν υπαρχουν ??
Γιατρος : Κοιταει προσεκτικα παλι . Οχι δεν υπαρχουν
Εγω : Υπαρχει περιπτωση να μη ειναι καλες οι ακτινογραφιες τοτε ! ?
Γιατρος : Οχι δεν υπαρχει τετοια περιπτωση ..
Εγω : Και τι εγιναν οι σκιες ? ειναι κατι που με τον καιρο ο οργανισμος μπορει να διορθωσει ??
Γιατρος : Οχι ο οργανισμος δεν εξαληφει τις σκιες στα πνευμονια απο βροχικα - βροχιτιδες .
Εγω : Και τοτε που ειναι οι σκιες μου ????
Γιατρος : Δεν ξερω τι μου λετε εγω σκιες στις ακτινογραφιες σας δεν βλεπω ...

Σημειωστε πως καπνιζω ενα πακετο την ημερα απο τα 18 ,19 μου.
Επισεις συμβουλεβομαι συχνα το βιβλιο του βελονισμου μου γιαυτο το θεμα ..... και οταν νιωθω πως χρειαζεται κανω μασαζ η ΜΟΞΑ στα σημεια που λεει το βιβλιο μου ...

Απο αποφασεις ? συνηθως δεν χρειαζομαι τιποτα εχω οσα απλα χρειαζομαι για να ζω και να εχω το χρονο να δουλεβω για το φως , οποτε αυτο απειληθηκε παντα ειχα ενα δυναμισμο απρσδοκητο να παιρνω μεγαλες αποφασεις και να τις υλοποιω ... και μετα παλι ησυχος ...
Και προπαντως μια και πηρα μια αποφαση , μου το μαθανε και καλη τους ωρα οπου ειναι , πως αναλαμβανω την ευθηνη της καθε αποφασης μου Σημερα , την εκτελω και Ποτε ξανα δεν επανεξεταζω αν εχω παρει την σωστη αποφαση στο παρελθον ...
Η αμφιβολια σκοτωνει Βουβαλο δεν λεμε .. ??? Λολ
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88516
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Qisan κοίτα...χαμογελώ :lol: :lol: :lol:

΄Ετσι, έτσι, για να λες και εσύ αυτό που λέω εγώ!

Μπορεί ένας, μπορούν όλοι!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
solyk
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 30 Αύγ 2007 12:27 am
Τοποθεσία: xολαργός

Δημοσίευση από solyk »

γεια σας και απο μενα,θελω να ρωτισω για κατι που παρουσιασε ο πατερας μου,στα καλα καθουμενα ο οποιος δεν αρρωστενει ευκολα του βρηκαν υγρο στην καρδια γνωριζετε καποια αιτια?ευχαριστω.
Christina

Δημοσίευση από Christina »

solyk έγραψε:γεια σας και απο μενα,θελω να ρωτισω για κατι που παρουσιασε ο πατερας μου,στα καλα καθουμενα ο οποιος δεν αρρωστενει ευκολα του βρηκαν υγρο στην καρδια γνωριζετε καποια αιτια?ευχαριστω.
Αγαπητέ/η Solyk


Υγρό στην καρδιά / Περικαρδίτιτδα

Συνήθως η έκβαση στο 90% των περιπτώσεων είναι καλή. Αν έχει προσβληθεί το περικάρδιο μόνο (περικαρδίτιδα που σημαίνει φλεγμονή ή υγρό γύρω από την καρδιά) η πορεία είναι καλή και συνήθως περνάει μετά από θεραπεία και σπανιότατα γίνονται υποτροπές που και αυτές αντιμετωπίζονται με επιτυχία.

Στο ποσοστό που προσβάλλεται το μυοκάρδιο και προκαλείται μυοκαρδιοπάθεια (διάταση της καρδιάς και καρδιακή ανεπάρκεια) η πρόγνωση μπορεί να είναι σοβαρή και ενδεχόμενα να χρειασθεί και μεταμόσχευση καρδιάς.

Γενικά αν σε μια προσβολή μυοκαρδίτιδος δεν υπάρξει επηρεασμός του κλάσματος εξώθησης της αριστεράς κοιλίας η πρόγνωση είναι άριστη.

Στο 20-50% γενικά των διατατικών μυοκαρδιοπαθειών θεωρούνται υπεύθυνοι οι εντεροϊοί και κύρια ο Cocsackie B.

Μπες στο ιντερνετ και δες πληροφορίες για θεραπείες και θα νιώσεις πολύ καλύτερα γιατί υπάρχουν απίστευτες τεχνικές.

Βέβαια έχεις στα χέρια σου το καλύτερο εργαλείο ρέικι μαζί με την θεραπευτική του αγωγή θα τον βοηθήσεις να ξεπερασει αυτό το εμπόδιο με περισσότερη ευκολία.

Αρκεί να το επιθυμεί και ο ίδιος βέβαια.

Καλή επιτυχία εύχομαι.
solyk
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 30 Αύγ 2007 12:27 am
Τοποθεσία: xολαργός

Δημοσίευση από solyk »

Αρκεί να το επιθυμεί και ο ίδιος βέβαια.


Εκει ειναι το θεμα,οτι δεν ξερει τιποτα για το ρεικι και ποσο μαλλον οτι μπορω εγω να του κανω,θα με περασει για τρελη,και οπως ξερουμε δεν κανουμε αν δεν το ξερει..ευχαριστω που με ενημερωσες Christina, :)
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23115
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

solyk έγραψε:Εκει ειναι το θεμα,οτι δεν ξερει τιποτα για το ρεικι και ποσο μαλλον οτι μπορω εγω να του κανω,θα με περασει για τρελη,και οπως ξερουμε δεν κανουμε αν δεν το ξερει..ευχαριστω που με ενημερωσες Christina, :)
Ευκαιρία να μάθει.... :wink:
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
solyk
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 30 Αύγ 2007 12:27 am
Τοποθεσία: xολαργός

Δημοσίευση από solyk »

Danny μου,πολυ θα ηθελα..γιατι ειμαι πολυ περιφανη για το ρεικι, αλλα καποια πραγματα δεν τα λες σε ολους τους ανθρωπους και οταν ειναι ο πατερας σου,που δεν ακουει κουβεντα,ποσο μαλλον για κατι που ουτε καν ξερει,θα με περασει για τρελη,και θα μπορουσα να του μηλησω,αλλα πως?σε εναν ανθρωπο που δεν ακουει,και που παντα νωμιζει οτι εχει δικιο σε ολα..... :?
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88516
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Σοφάκι, στέλνε σκέψεις αγάπης στον πατέρα του, να "θεραπευτεί"...
Η καρδιά βλάπτεται συχνά, μέσα από τους κοινωνικους "ιούς" και δυστυχώς εκεί το ρέικι δεν βοηθά, γιατί αυτοί "θεραπεύονται" μόνο με την επίγνωση.

Καταλαβαίνω την ανησυχία σου, αλλά δυστυχώς η ανθρωπότητα είναι ευάλωτη στις ασθένειες, που η ίδια δημιούργησε...

Εύχομαι τα νέα παιδιά, σαν και εσένα, να παραδειγματιστούν από τις ασθένειες αυτές και να τις εξαλείψουν.
Με αγάπη και κυρίως γνώση των αιτιών τους, ώστε να μεταφέρουν στην επομενη γενιά την ευλογία να είσαι "άνθρωπος"...

Τον πατέρα σου, μόνο η ιατρική μπορει να τον βοηθήσει. Το ρέικι εδώ δεν μπορεί να παίξει κανένα ουσιαστικό ρόλο, αφού ο ίδιος δεν μπορεί να εντάξει στην ζωή του την πνευματική του δύναμη!

Εύχομαι να πάνε όλα καλά!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23115
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Αγαπημένη μου Σολυκ, επειδή είμαι έξω απ’το χορό, να μου επιτρέψεις να σου πω άλλο ένα τραγούδι... :o
Το ζητούμενο δεν είναι μόνο η θεραπεία της περικαρδίτιδας.
Η πρόκληση εδώ είναι η ’’θεραπεία’’ της σχέσης σου με έναν άνθρωπο που δεν ακούει... και τυγχάνει να είναι ο πατέρας σου... (καθόλου πρωτότυπο σενάριο).
Αυτή η σχέση ισως είναι ένας απ’τους λόγους που σε έφεραν στον πνευματικό δρόμο.... Μεγάλη ευλογία.... Για σένα και όχι απαραίτητα για αυτόν...
Οταν νιώσεις να πατάς σταθερά στη γη και να γίνεσαι τόσο ψηλή όσο ο ουρανός ,μέσα στην αλήθεια του Ρεικι, το πώς θα τον αντιμετωπίσεις ή πως θα το πάρει... θα είναι λεπτομέρειες... :wink:
Σου εύχομαι δύναμη και αγάπη... :lol:
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
solyk
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 30 Αύγ 2007 12:27 am
Τοποθεσία: xολαργός

Δημοσίευση από solyk »

:) αχ και οι δυο σας τα ειπαμε υπεροχα,επειδη μηλησατε στην καρδια μου,Danny εχεις πολυ μεγαλο δικιο,απο εκει παλευω να ξεκινησω,στην συμπεριφορα του πατερα μου,που εχει κατασκηνωση μεσα μου, :evil: χρονια παλευω να νικησω τις σηνεπειες μεσα μου,και το μονο που ευχομαι ειναι με το ρεικι να τα καταφερω, :roll: :? (sorry που αλλαξα θεμα... :P )

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”