ΝΕΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ...

΄Ο,τι θα θέλατε να κουβεντιάσετε
΄Ο,τι θα θέλατε να μοιραστείτε
΄Ο,τι θα θέλατε να μάθετε
Άβαταρ μέλους
panos
Δημοσιεύσεις: 7812
Εγγραφή: 27 Ιαν 2008 12:58 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ΝΕΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ...

Δημοσίευση από panos »

ομορφο πολυ ομορφο :x @};- @};- @};-
Πίστη και εμπιστοσύνη στο ότι όλα γεννήθηκαν για εσένα και εσύ γεννήθηκες για όλα, χωρίς να είσαι το κέντρο του Σύμπαντος, αλλά να νιώθεις σαν κέντρο σου το Σύμπαν...
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33573
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΝΕΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ...

Δημοσίευση από Δωρουλα »

ομορφο πολυ απλο και πρακτικο!! :x :x :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88557
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΝΕΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Αξίζει να του αφιερώσω ένα ποστ!
Μου εστάλη ένα μέιλ, από την ομάδα ανθρωπίνων δικαιωμάτων Avaaz.org, όπου μου ζητούσε να υπογράψω για τον Εdward Snowden

Έψαξα στο ιντερνετ και βρήκα πολύ ενδιαφέροντα πράγματα...



Edward Snowden: Ο άνθρωπος πίσω από τις αποκαλύψεις της επιτήρησης από την NSA

Έχουμε ήδη αναφερθεί εκτενώς σε ένα θέμα τ' οποίο δεν είναι νέο, μα κρατάει μια δεκαετία, σχεδόν πίσω (Echelon), μα τώρα ήρθε και πάλι στην δημοσιότητα, λόγω των αποκαλύψεων για την απόλυτη παρακολούθηση κάθε τι ηλεκτρονικού στον πλανήτη (τηλέφωνα, υπολογιστές, κάμερες ασφαλείας, άλλες συσκευές, κλπ), από την NSA, την Εθνική Υπηρεσία Ασφαλείας των ΗΠΑ.

>>> Δείτε σχετικά:

1.H NSA παίρνει δεδομένα μας απευθείας από τους servers των πολυεθνικών του διαδικτύου
2.H ΝSA έχει πλέον στην διάθεση της το μεγαλύτερο κέντρο υποκλοπών
3.Διαρροή εγγράφων που σχετίζονται με το πρόγραμμα PRISM της NSA
4.ΝSA – FBI η σειρά Person Of Interest και το εγχειρίδιο χρήσης
Από που όμως, ξεκίνησαν όλες αυτές οι δημοσιεύσεις και διαρροές;

Ο 29-χρονος, η πηγή πίσω από τη μεγαλύτερη διαρροή μυστικών στην ιστορία της NSA, εξηγεί τα κίνητρά του, μιλάει για το αβέβαιο μέλλον του και γιατί ποτέ δεν σκόπευε να κρύβεται στις σκιές.



Ερωτήσεις & Απαντήσεις με τον πληροφοριοδότη της NSA, τον Edward Snowden:

Δεν περιμένω ότι θα ξαναδώ ποτέ το σπίτι μου




Το άτομο που είναι υπεύθυνο για μία από τις πιο σημαντικές διαρροές στην αμερικανική πολιτική ιστορία είναι ο Edward Snowden, ένας 29-χρονος πρώην τεχνικός βοηθός για τη CIA και νυν στέλεχος της εργολαβικής εταιρίας συμβολαίων άμυνας, την Booz Allen Hamilton. Ο Snowden έχει εργαστεί στην Εθνική Υπηρεσία Ασφαλείας των ΗΠΑ (NSA, National Security Agency) για τα τελευταία τέσσερα χρόνια, ως υπάλληλος των διαφόρων εξωτερικών εργολάβων, συμπεριλαμβανομένων της Booz Allen και της Dell.
Η Guardian, μετά από αρκετές ημέρες συνεντεύξεων, αποκαλύπτει την ταυτότητά του, μετά από δικιά του αίτηση. Από τη στιγμή που αποφάσισε να αποκαλύψει πολλά άκρως απόρρητα έγγραφα για το κοινό, ήταν αποφασισμένος να μην επιλέξει την προστασία της ανωνυμίας.

Δεν έχω καμία πρόθεση να κρύβω το ποιος είμαι, γιατί ξέρω ότι δεν έχω κάνει τίποτα λάθος
είπε.

Ο Snowden θα μείνει στην ιστορία ως ένας από τους πιο σημαντικούς πληροφοριοδότες της Αμερικής, μαζί με τον Daniel Ellsberg και τον Bradley Manning. Αυτός είναι υπεύθυνος για την παράδοση του υλικού από μία από τις πιο μυστικοπαθείς οργανώσεις του κόσμου – την NSA.
Σε ένα σημείωμα που συνοδεύει την πρώτη σειρά εγγράφων που παρέδωσε, έγραψε

Καταλαβαίνω τι θα πρέπει να περιμένω, ότι θα υποφέρω για τις πράξεις μου”, αλλά “θα είμαι ικανοποιημένος αν η ομοσπονδία του μυστικού δικαίου, της άνισης απονομής χάριτος και των ακαταμάχητων εκτελεστικών αρμοδιοτήτων που κυβερνούν τον κόσμο που τόσο αγαπώ, θα αποκαλύπτονταν ακόμη και για μια στιγμή.
Παρά την αποφασιστικότητά του να παρουσιαστεί στο κοινό, ο ίδιος επανειλημμένα έχει τονίσει ότι θέλει να αποφύγει τα φώτα της δημοσιότητας:

Δεν θέλω την προσοχή του κοινού, γιατί δεν θέλω η ιστορία να είναι για μένα. Θέλω να είναι σχετικά με το τι, η κυβέρνηση των ΗΠΑ έχει κάνει.
Δεν φοβάται τις συνέπειες της δημοσιοποίησης του στο κοινό, μόνο ότι κάτι τέτοιο θα αποσπάσει την προσοχή από τα θέματα που τέθηκαν από αποκαλύψεις του.
Ξέρω ότι στα μέσα μαζικής ενημέρωσης αρέσει να διαμορφώνουν τις πολιτικές συζητήσεις, και ξέρω ότι η κυβέρνηση θα με δαιμονοποιήσει..
Παρά αυτούς τους φόβους, παρέμεινε αισιόδοξος ότι η εμφάνισή του δεν θα αποσπάσει την προσοχή από την ουσία των γνωστοποιήσεων του.

Θέλω πραγματικά το επίκεντρο να είναι αυτά τα έγγραφα και στην συζήτηση που ελπίζω ότι αυτά θα προκαλέσουν μεταξύ των πολιτών σε όλο τον κόσμο για το σε τι είδους κόσμο θέλουμε να ζούμε.
Και πρόσθεσε:

μοναδικό κίνητρο μου είναι να ενημερωθεί το κοινό ως προς αυτό που γίνεται στο όνομά τους και για αυτό που γίνεται εναντίον τους
Είχε “μια πολύ άνετη ζωή” που περιελάμβανε ένα μισθό περίπου $200.000, μια φίλη με την οποία μοιράζονταν ένα σπίτι στη Χαβάη, μια σταθερή καριέρα και μια οικογένεια που αγαπά.

Είμαι πρόθυμος να τα θυσιάσω όλα αυτά επειδή δεν μπορώ, με ήσυχη την συνείδηση μου, να επιτρέψω στην κυβέρνηση των ΗΠΑ να καταστρέψει την ιδιωτικότητα, την ελευθερία του διαδικτύου, και τις βασικές ελευθερίες των ανθρώπων σε όλο τον κόσμο με αυτή την τεράστια μηχανή επιτήρησης που κρυφά χτίζει

Εικόνα


“Δεν φοβάμαι, γιατί αυτή είναι η επιλογή που έχω κάνει”

Πριν από τρεις εβδομάδες, ο Snowden έκανε τις τελικές προετοιμασίες που οδήγησαν σε μια σειρά από συνταρακτικές ειδήσεις την περασμένη εβδομάδα. Στο γραφείο της NSA στη Χαβάη, όπου δούλευε, αντέγραψε το τελευταίο σύνολο των εγγράφων που σκόπευε να αποκαλύψει.
Ενημέρωσε στη συνέχεια τον προϊστάμενό του στην NSA ότι θα έπρεπε να μείνει μακριά από την εργασία του για “μια-δυο εβδομάδες”, προκειμένου να υποβληθεί σε μια θεραπεία για την επιληψία, μια κατάσταση από την οποία έμαθε ότι πάσχει μετά από μια σειρά κρίσεων που είχε πέρυσι.
Καθώς ετοίμαζε τις βαλίτσες του, είπε στην φίλη του ότι έπρεπε να φύγει μακριά για μερικές εβδομάδες, αν και είπε ότι ήταν ασαφής σχετικά με το λόγο.

Αυτό δεν είναι ένα ασυνήθιστο φαινόμενο για κάποιον που έχει περάσει την τελευταία δεκαετία εργαζόμενος στον κόσμο των πληροφοριών.
Στις 20 Μαΐου, επιβιβάστηκε σε μια πτήση προς το Χονγκ Κονγκ, όπου και έχει παραμείνει από τότε. Επέλεξε αυτή την πόλη, επειδή “έχουν ένα πνεύμα δέσμευσης για την ελευθερία του λόγου και το δικαίωμα της πολιτικής διαφωνίας”, και επειδή πίστευε ότι ήταν ένα από τα λίγα μέρη στον κόσμο που θα μπορούσαν να αντισταθούν στις προσταγές της κυβέρνησης των ΗΠΑ.
Στις τρεις εβδομάδες από τότε που έφτασε, έχει βολευτεί σε ένα δωμάτιο ξενοδοχείου. “Έχω αφήσει το δωμάτιο το πολύ για τρεις φορές συνολικά, κατά τη διάρκεια ολόκληρης της διαμονής μου”, είπε. Πρόκειται για ένα πολυτελές ξενοδοχείο και, ότι με το να γευματίζει στο δωμάτιό του, αποκλειστικά σχεδόν, οι λογαριασμοί έχουν αυξηθεί αρκετά.
Είναι μεγάλη η ανησυχία του για το αν τον κατασκοπεύουν. Έχει καλύψει την πόρτα του δωματίου στο ξενοδοχείο με μαξιλάρια ως πρόληψη για υποκλοπές. Βάζει μια μεγάλη κόκκινη κουκούλα πάνω από το κεφάλι σκεπάζοντας και το laptop του, κατά την πληκτρολόγηση των κωδικών του, για να αποτρέψει τυχόν κρυφές κάμερες να τους εντοπίσουν.
Αν και αυτό μπορεί να ακούγεται σαν παράνοια σε ορισμένους, ο Snowden έχει καλούς λόγους για αυτούς τους φόβους. Εργάστηκε στον κόσμο των πληροφοριών των ΗΠΑ για σχεδόν μια δεκαετία. Ξέρει ότι η μεγαλύτερη και πιο μυστικοπαθής οργάνωση επιτήρησης στην Αμερική, η NSA, μαζί με την πιο ισχυρή κυβέρνηση του πλανήτη, ψάχνουν γι' αυτόν.
Δεδομένου ότι οι αποκαλύψεις άρχισαν να εμφανίζονται, ο ίδιος παρακολουθεί την τηλεόραση και το διαδίκτυο, και άκουσε όλες τις απειλές και τους όρκους για τις διώξεις που προέρχονται από την Ουάσιγκτον.
Και ο ίδιος γνωρίζει πολύ καλά την εξελιγμένη τεχνολογία που έχουν στη διάθεσή τους και το πόσο εύκολο θα είναι γι' αυτούς να τον βρούνε. Η αστυνομία της NSA και άλλα όργανα επιβολής του νόμου έχουν επισκεφθεί δύο φορές το σπίτι του στη Χαβάη και έχουν ήδη έρθει σε επαφή και με την φίλη του, αν και ο ίδιος πιστεύει ότι μπορεί κάτι τέτοιο να το έχουν ζητήσει λόγω της απουσίας του από την εργασία του, και όχι επειδή υπήρχαν υποψίες που να τον συνδέουν με τις διαρροές.

Όλες οι επιλογές που έχω πλέον είναι κακές.
είπε.
Οι ΗΠΑ θα μπορούσαν να ξεκινήσουν τις διαδικασίες έκδοσης εναντίον του, μια δυνητικά προβληματική, χρονοβόρα και απρόβλεπτη πορεία για την Ουάσιγκτον. Ή η κινεζική κυβέρνηση μπορεί να τον πάρει μακριά για ανάκριση, βλέποντάς τον ως μια χρήσιμη πηγή πληροφοριών. Ή θα μπορούσε να καταλήξει να τον απαγάγουν και να τον σύρουν σε ένα αεροπλάνο με προορισμό την επικράτεια των ΗΠΑ.

Ναι, θα μπορούσε να με έχει στο κατόπι η CIA. Θα μπορούσαν να στείλουν ανθρώπους να έρθουν στο κατόπι μου. Ή να βάλουν οποιοδήποτε από τους τρίτους συνεργάτες τους. Συνεργάζονται στενά με μια σειρά από άλλα έθνη. Ή θα μπορούσαν να εμπλέξουν τις Τριάδες. Οποιοσδήποτε από τους πράκτορες τους, από τους αντιπροσώπους τους ή τα 'εργαλεία' τους.
είπε.

Έχουμε ένα σταθμό της CIA ακριβώς πιο πάνω στο δρόμο -το προξενείο μας εδώ στο Χονγκ Κονγκ- και είμαι σίγουρος ότι θα εργάζονται πυρετωδώς για όλη την επόμενη εβδομάδα και αυτό είναι μια ανησυχία με την οποία θα πρέπει να ζω μαζί της για το υπόλοιπο της ζωής μου, όση διάρκεια συμβεί να έχει αυτή.
Έχοντας δει το πως η κυβέρνηση Ομπάμα διώκει τους πληροφοριοδότες, με ένα απίστευτο και ιστορικά πρωτοφανή τρόπο, ο ίδιος αναμένει στα σίγουρα πως η κυβέρνηση των ΗΠΑ θα προσπαθήσει να χρησιμοποιήσει όλη την επιρροή της για να τον τιμωρήσει.

Δεν φοβάμαι,
είπε ήρεμα,

γιατί αυτή είναι η επιλογή που έχω κάνει.
Προβλέπει δε ότι η κυβέρνηση θα ξεκινήσει μια έρευνα και “θα πει ότι έχω παραβεί τον νόμο περί κατασκοπείας και ότι βοήθησα τους εχθρούς μας, αλλά αυτό μπορεί να χρησιμοποιηθεί ενάντια και σε όποιον επισημαίνει το πόσο μαζικό και επεμβατικό, έχει γίνει το σύστημα”.
Η μόνη φορά που έγινε συναισθηματικός κατά τη διάρκεια των πολλών ωρών με τις συνεντεύξεις μας, ήταν όταν σκέφτηκε την επίδραση που θα έχουν οι επιλογές του στην οικογένειά του, πολλοί από τους οποίους εργάζονται για την κυβέρνηση των ΗΠΑ.

Το μόνο πράγμα που φοβάμαι είναι οι επιβλαβείς συνέπειες για την οικογένειά μου, τους οποίους δεν θα είμαι πλέον σε θέση να βοηθήσω. Αυτό είναι κάτι που με κρατάει ξύπνιο τα βράδια.
είπε, και από τα μάτια του ανάβλυσαν δάκρυα.


“Δεν μπορείτε να περιμένετε προσδοκώντας πως κάποιος άλλος θα κάνει κάτι”

Ο Snowden δεν πίστευε από πάντα, ότι η κυβέρνηση των ΗΠΑ είναι απειλή για τις πολιτικές αξίες του. Μεγάλωσε αρχικά στο Elizabeth City, στην Βόρεια Καρολίνα. Η οικογένειά του μετακόμισε αργότερα στο Μέριλαντ, κοντά στο αρχηγείο της NSA στο Fort Meade.
Ομολογεί ότι, δεν ήταν ποτέ και κανένα αστέρι μαθητής. Για να πάρει τους απαραίτητους βαθμούς που ήταν αναγκαίοι για να αποκτήσει το απολυτήριο λυκείου, παρακολούθησε ένα κοινοτικό κολέγιο στο Μέριλαντ, σπουδάζοντας υπολογιστές, αλλά ποτέ δεν ολοκλήρωσε την παρακολούθηση των μαθημάτων.
Το 2003, κατετάγη στον αμερικανικό στρατό και άρχισε ένα πρόγραμμα κατάρτισης για να ενταχθεί στις Ειδικές Δυνάμεις. Επικαλούμενος τις ίδιες αρχές που επικαλείται τώρα για να δικαιολογήσει τις διαρροές του, είπε:

Ήθελα να πολεμήσω στον πόλεμο του Ιράκ γιατί ένιωθα σαν να είχα μια υποχρέωση ως άνθρωπος να βοηθήσω στην απελευθέρωση των ανθρώπων εκεί, από την καταπίεση.
Μας αφηγήθηκε πώς οι πεποιθήσεις του σχετικά με το σκοπό του πολέμου γρήγορα διαλύθηκαν.

Οι περισσότεροι από τους εκπαιδευτές, μας προετοίμαζαν για δολοφονούμε Άραβες, και όχι για να βοηθήσουμε κάποιους.
είπε.

Αφού έσπασε και τα δύο πόδια του σε ένα ατύχημα στην εκπαίδευση, πήρε απολυτήριο.
Μετά από αυτό, πήρε την πρώτη του δουλειά σε μια εγκατάσταση της NSA, εργάζονταν ως φρουρός security για μία από τις μυστικές εγκαταστάσεις του οργανισμού στο Πανεπιστήμιο του Maryland.
Από εκεί, πήγε στη CIA, όπου εργάστηκε για την ασφάλεια στο τομέα πληροφορικής. Η κατανόησή του για το διαδίκτυο και το ταλέντο του για τον προγραμματισμό των ηλεκτρονικών υπολογιστών, του επέτρεψαν να ανελιχθεί αρκετά γρήγορα για κάποιον που δεν είχε ακόμη ούτε καν απολυτήριο γυμνασίου.
Μέχρι το 2007, η CIA τον είχε τοποθετήσει με διπλωματική κάλυψη στη Γενεύη της Ελβετίας. Η ευθύνη του για τη διατήρηση της ασφάλειας των υπολογιστών του δικτύου σήμαινε ότι είχε αποκτήσει πρόσβαση σε ένα ευρύ φάσμα διαβαθμισμένων εγγράφων.
Η εν λόγω πρόσβαση, μαζί με τα τρία σχεδόν χρόνια που πέρασε με τους αξιωματικούς της CIA, τον οδήγησαν να αρχίσει σοβαρά να αμφισβητεί την ορθότητα όλων αυτών που έβλεπε.
Περιέγραψε ως σημαντικό στην διαμόρφωση της αμφισβήτησής του, ένα περιστατικό στο οποίο ισχυρίστηκε πως, οι πράκτορες της CIA προσπαθούσαν να στρατολογήσουν έναν Ελβετό τραπεζίτη για να αποκτήσουν πρόσβαση σε απόρρητες πληροφορίες από τις τράπεζες.
Ο Snowden είπε ότι το πέτυχαν αυτό με το να μεθύσουν σκόπιμα τον τραπεζίτη και να τον ενθαρρύνουν να γυρίσει στο σπίτι του οδηγώντας με το αυτοκίνητό του. Όταν ο τραπεζίτης συνελήφθη για οδήγηση σε κατάσταση μέθης, ο μυστικός πράκτορας που επιδίωκε να τον προσεγγίσει, προσφέρθηκε να τον βοηθήσει, και σχηματίστηκε έτσι ένας δεσμός που τελικά οδήγησε στην επιτυχημένη στρατολόγηση του.

Πολλά από αυτά που είδα στη Γενεύη με απογοήτευσαν πραγματικά για το πώς λειτουργεί η κυβέρνησή μου και τι επιπτώσεις έχει αυτό στον κόσμο, Συνειδητοποίησα ότι ήμουν μέρος σε κάτι που είχε να κάνει πολύ περισσότερο με το κακό παρά με το καλό.
Είπε ότι τότε ήταν, κατά τη διάρκεια της θητείας του στην CIA στη Γενεύη, που σκέφτηκε για πρώτη φορά σχετικά με το να εκθέσει κυβερνητικά μυστικά. Όμως, εκείνη την εποχή, ο ίδιος επέλεξε να μην το κάνει για δύο λόγους.

Συγκεκριμένα είπε:

Πρώτον,τα περισσότερα από τα μυστικά της CIA είναι για τους ανθρώπους, όχι για μηχανές και για συστήματα, έτσι δεν αισθανόμουν άνετα να κάνω τις γνωστοποιήσεις, σκέφτηκα ότι αυτό θα μπορούσε να θέσει σε κίνδυνο κάποιους.
Δεύτερον, η εκλογή του Μπαράκ Ομπάμα το 2008, του έδωσε την ελπίδα ότι θα υπάρξουν πραγματικές μεταρρυθμίσεις, καθιστώντας περιττές τις γνωστοποιήσεις.
Έφυγε από τη CIA το 2009, προκειμένου να αναλάβει την πρώτη του δουλειά για να εργαστεί για έναν ιδιώτη εργολάβο που του ανέθεσε να δουλέψει σε μια εγκατάσταση της NSA, που σταθμεύει σε μια στρατιωτική βάση στην Ιαπωνία.

Ήταν τότε, είπε,που έβλεπα ότι ο Ομπάμα προωθούσε αυτές τις ίδιες τις πολιτικές που νόμιζα ότι θα χαλιναγωγούσε”, και ως εκ τούτου, “η στάση μου άρχισε να αλλάζει.
Το κύριο δίδαγμα από αυτή την εμπειρία ήταν ότι

δεν μπορείς να περιμένεις αναμένοντας από κάποιον άλλο να ενεργήσει. Είχα ήδη ψάξει για ηγέτες, αλλά συνειδητοποίησα ότι η ηγεσία υπάρχει για να είναι και η πρώτη που θα δράσει.
Κατά τη διάρκεια των επόμενων τριών ετών, έμαθε ακριβώς που καταναλώνονται όλες οι δραστηριότητες επιτήρησης της NSA, υποστήριξε ότι είναι αποφασισμένη να κάνει κάθε συζήτηση και κάθε μορφή συμπεριφοράς σε όλο τον κόσμο, γνώση της.
Περιέγραψε το πώς είδε κάποια στιγμή το διαδίκτυο, ως

την πιο σημαντική εφεύρεση σε όλη την ανθρώπινη ιστορία.
Ως έφηβος, περνούσε μέρες “μιλώντας με ανθρώπους που είχαν από όλα τα είδη των απόψεων, ποτέ όμως δεν συνάντησε κάποιον με το δικό του είδος”.
Αλλά πίστευε ότι η αξία του Διαδικτύου, μαζί με τη βασική προστασία της ιδιωτικής ζωής, καταστρέφονταν γρήγορα από τον πανταχού παρόντα επιτηρητή.

Δεν βλέπω τον εαυτό μου ως ήρωα,
είπε,

γιατί αυτό που κάνω είναι ιδιοτελές: Δεν θέλω να ζήσω σε έναν κόσμο όπου δεν υπάρχει καμία προστασία της ιδιωτικής ζωής και ως εκ τούτου δεν θα υπάρχει χώρος για την πνευματική εξερεύνηση και για τη δημιουργικότητα.
Μόλις έφτασε στο συμπέρασμα ότι η επιτήρηση του διαδικτύου από την NSA σύντομα θα είναι αμετάκλητη, είπε ότι ήταν μόνο θέμα χρόνου πριν ο ίδιος επιλέξει να δράσει.

Αυτό που κάνουμε” θέτει “μια υπαρξιακή απειλή για τη δημοκρατία.
είπε.



Ένα θέμα αρχής

Όσο ισχυρές κι αν είναι αυτές οι πεποιθήσεις, εξακολουθεί να υπάρχει το ερώτημα:

γιατί το κάνει;
Δίνοντας την ελευθερία του και αφήνοντας έναν προνομιακό τρόπο ζωής;

Υπάρχουν πιο σημαντικά πράγματα από τα χρήματα. Αν ήταν κίνητρο τα χρήματα, θα μπορούσα να πουλήσω αυτά τα έγγραφα σε οποιοδήποτε από έναν αριθμό χωρών και να γίνω πολύ πλούσιος.
Για τον ίδιο, είναι ένα ζήτημα αρχής.

Η κυβέρνηση έχει χορηγήσει η ίδια, δύναμη που δεν δικαιούται. Δεν υπάρχει καμία δημόσια εποπτεία. Το αποτέλεσμα είναι οι άνθρωποι σαν εμένα να έχουν το περιθώριο να προχωρήσουν περισσότερο από ότι τους επιτρέπεται να προχωρήσουν.
Η πεποίθησή του στην ελευθερία του διαδικτύου αντικατοπτρίζεται στα αυτοκόλλητα που έχει πάνω στο laptop του:

Υποστηρίζω τα Διαδικτυακά Δικαιωμάτα: Electronic Frontier Foundation.
γράφει σε ένα από αυτά. Ένα άλλο χαιρετίζει την online ανωνυμία που προσφέρει η οργάνωση, του πρότζεκτ Tor.
Ερωτηθείς από τους δημοσιογράφους για να διαπιστωθεί η γνησιότητά του, για να εξασφαλιστεί ότι δεν είναι κάποιος φαντασιόπληκτος, έδωσε άμεσα, χωρίς δισταγμό, τα προσωπικά του στοιχεία, από τον αριθμό κοινωνικής ασφάλισης του έως και την ταυτότητα της CIA και το ληγμένο διπλωματικό διαβατήριο του. Δεν υπάρχει δισταγμός. Ρωτήστε τον για οτιδήποτε για την προσωπική του ζωή και θα απαντήσει.
Είναι ήσυχος, έξυπνος, βολικός και με αυτοκυριαρχία. Ο γνώστης των υπολογιστών, φάνηκε πιο ευτυχισμένος όταν μιλήσαμε για την τεχνική πλευρά της επιτήρησης, σε επίπεδο τέτοιας λεπτομέρειας που μάλλον μόνο στους συναδέλφους του, τους ειδικούς της επικοινωνίας είναι κατανοητά. Αλλά έδειξε έντονο πάθος, όταν μιλήσαμε για την αξία της ιδιωτικής ζωής και το πώς ένιωθε ότι είχε σταθερά διαβρωθεί από τη συμπεριφορά των υπηρεσιών πληροφοριών.
Ο τρόπος του ήταν ήρεμος και χαλαρός, αλλά ο ίδιος έχει δικαιολογημένα αγχωθεί από τότε που πήγε να κρυφτεί, περιμένοντας το χτύπημα στην πόρτα του ξενοδοχείου. Ένας συναγερμός πυρκαγιάς σταματά.

Αυτό δεν έχει ξανασυμβεί
είπε, προδίδωντας το άγχος του, αναρωτώμενος αν ήταν πραγματικός συναγερμός, μια δοκιμή ή ένα τέχνασμα της CIA για να τον βγάλει στο δρόμο.
Σκορπισμένα στο πλάι του κρεβατιού είναι η βαλίτσα του, ένα πιάτο με απομεινάρια του πρωινού από την υπηρεσία δωματίου, καθώς και ένα αντίγραφο του Angler, την βιογραφία του πρώην αντιπροέδρου Ντικ Τσένι.
Από τότε που οι ειδήσεις, την περασμένη εβδομάδα, άρχισαν να εμφανίζονται στην Guardian, ο Snowden έχει παρακολουθήσει άγρυπνα την τηλεόραση και έχει διαβάσει στο διαδίκτυο για να δει τα αποτελέσματα των επιλογών του. Φάνηκε ευχαριστημένος που τελικά η συζήτηση που λαχταρούσε να προκαλέσει έπαιρνε μπρος.
Ακουμπά πίσω, και βάζει για στήριγμα τα μαξιλάρια, βλέποντας στο CNN τον Wolf Blitzer να ρωτά σε μια συζήτηση στρογγυλής τραπέζης τους συμμετέχοντες, για τις κυβερνητικές παρεμβάσεις, αν είχαν την παραμικρή ιδέα ποιος είναι αυτός που έκανε τις διαρροές. Από 8.000 μίλια μακριά, ο “διαρρέων” κοίταζε με απάθεια, ούτε καν δεν σχημάτισε ένα ειρωνικό χαμόγελο.
Ο Snowden είπε ότι θαυμάζει τόσο τον Ellsberg όσο και τον Manning, αλλά ισχυρίζεται ότι υπάρχει μια σημαντική διαφορά μεταξύ του ιδίου και του στρατιώτη, η δίκη του οποίου συμπτωματικά ξεκίνησε την εβδομάδα που οι διαρροές του Snowden άρχισαν να γίνονται πρωτοσέλιδα.

Έχω αξιολογήσει προσεκτικά κάθε ένα από τα έγγραφα που αποκάλυψα για να εξασφαλίσω ότι κάθε ένα από αυτά είναι θεμιτό για το δημόσιο συμφέρον. Υπάρχουν όλα τα είδη των εγγράφων που θα μπορούσαν να είχαν κάνει μεγάλο αντίκτυπο και που δεν τα αποκάλυψα, επειδή βλάπτουν τους ανθρώπους και δεν είναι αυτός ο στόχος μου. Η διαφάνεια είναι.
Επίτηδες επέλεξε, όπως είπε, να δώσει τα έγγραφα στους δημοσιογράφους των οποίων εμπιστεύονταν την κρίση τους για το τι θα πρέπει να είναι δημόσιο και τι θα πρέπει να παραμείνει κρυφό.
Όσο για το μέλλον του, υπάρχει ασάφεια. Εξέφρασε την ελπίδα, η δημοσιότητα που οι διαρροές έχουν δημιουργήσει, ότι θα του προσφέρει κάποια προστασία, καθιστώντας “πιο δύσκολο για αυτούς να κινηθούν βρώμικα”.
Βλέπει σαν την καλύτερη ελπίδα του, την δυνατότητα για άσυλο, στην Ισλανδία -με τη φήμη του πρωταθλητή της ελευθερίας στο διαδίκτυο- στην κορυφή της λίστας του. Ξέρει ότι μπορεί να αποδειχθεί μια ανικανοποίητη επιθυμία, τελικά.
Όμως, μετά την έντονη πολιτική αντιπαράθεση που έχει ήδη δημιουργηθεί με την ανάσυρση των ιστοριών μόνο την πρώτη εβδομάδα, μας λέει:

Νιώθω ικανοποιημένος ότι όλο αυτό άξιζε τον κόπο. Δεν μετανιώνω για κάτι.


(Αναδημοσίευση με μετάφραση από, theguardian, “Edward Snowden: the whistleblower behind the NSA surveillance revelations”, guardian.co.uk, Sunday 9 June 2013 20.18 BST, Glenn Greenwald, Ewen MacAskill and Laura Poitras in Hong Kong). Ελληνική απόδοση από τον Κομπειλάδα, στην ιστοσελίδα του Κόμματος Πειρατών.


για να βοηθήσει κάποιος τον Edward μπορεί να υπογράψει εδώ
https://secure.avaaz.org/en/stop_prism_ ... db&v=25814" onclick="window.open(this.href);return false;


@};-


σας βάζω και το μέιλ από την Avaaz.org @};-


Hi all,
This 29-year-old just gave up his whole life to blow the whistle on the US’s insane PRISM program -- which has hacked all our emails, Skype messages and Facebook posts for years. If millions of us act urgently and get behind him, we can help press the US to crack down on PRISM, not Edward. Let’s stand with him before it's too late:

This 29 year-old analyst just gave up his whole life -- his girlfriend, his job, and his home -- to blow the whistle on the US government's shocking PRISM program -- which has been reading and recording our emails, Skype messages, Facebook posts and phone calls for years.

When Bradley Manning passed this kind of data to Wikileaks, the US threw him naked into solitary confinement in conditions that the UN called "cruel, inhumane and degrading".

The authorities and press are deciding right now how to handle this scandal. If millions of us stand with Edward in the next 48 hours, it will send a powerful statement that he should be treated like the brave whistleblower that he is, and it should be PRISM, and not Edward, that the US cracks down on:

https://secure.avaaz.org/en/stop_prism_ ... db&v=25814" onclick="window.open(this.href);return false;

PRISM is profoundly disturbing: it gives the US government unlimited access to all of our personal email and social media accounts on Google, Youtube, Facebook, Skype, Hotmail, Yahoo! and much more. They're recording billions of our messages every month and the CIA can now or in the future use the information to prosecute, persecute, or blackmail us, our friends or our families!

Edward was horrified by this unprecedented violation of individual privacy. So he copied large amounts of files, sent them to the Guardian newspaper for publication and escaped to Hong Kong. His bravery not only exposed PRISM, but has started a domino effect around the world, shining a light on secret spy programs in Canada, the UK and Australia in just days! Now he's trapped in Hong Kong, waiting to be arrested. A global outcry could save him from extradition to the US, and encourage other countries to grant him asylum.

We can't let the US do to Edward what they did to Bradley Manning. Let's urgently stand with him, and against PRISM:

https://secure.avaaz.org/en/stop_prism_ ... db&v=25814" onclick="window.open(this.href);return false;

Sometimes the things our governments do are simply breathtaking. When heroic individuals like Edward have risked their own freedoms to bring scandals of this scale into light, the Avaaz community has come together to demand fair treatment -- and won. When half a million of us joined with other organizations and activists calling on the US government to stop its cruel treatment of Bradley Manning, he was relocated to a medium-security prison and taken out of solitary confinement. If we act quickly, we might do better for Edward, and help him win the fight he's bravely taken on, for all our sakes.

With hope and determination,

Ricken, Emma, Oli, Mia, Allison, Ari, Dalia, Laura and the whole Avaaz team

PS - Many Avaaz campaigns are started by members of our community! Start yours now and win on any issue - local, national or global: http://www.avaaz.org/en/petition/start_ ... db&v=25795" onclick="window.open(this.href);return false;


MORE INFORMATION:

Edward Snowden: the whistleblower behind the NSA surveillance revelations (The Guardian)
http://www.guardian.co.uk/world/2013/ju ... rveillance" onclick="window.open(this.href);return false;

Edward Snowden Contact Glenn Greenwald Should Be 'Disappeared', Security Officials 'Overheard Saying' (Huffington Post)
http://www.huffingtonpost.co.uk/2013/06 ... &ir=Canada" onclick="window.open(this.href);return false;

NSA PRISM program taps in to user data of Apple, Google and others (The Guardian)
http://www.guardian.co.uk/world/2013/ju ... s-nsa-data" onclick="window.open(this.href);return false;

Prism scandal: Government program secretly probes Internet servers (Chicago Tribune)
http://www.chicagotribune.com/news/chi- ... 1166.story" onclick="window.open(this.href);return false;

PRISM by the Numbers: A Guide to the Government’s Secret Internet Data-Mining Program (TIME)
http://newsfeed.time.com/2013/06/06/pri ... g-program/" onclick="window.open(this.href);return false;

Anger swells after NSA phone records court order revelations (The Guardian)
http://www.guardian.co.uk/world/2013/ju ... on-records" onclick="window.open(this.href);return false;

Data-collection program got green light from MacKay in 2011 (Globe and Mail)
http://www.theglobeandmail.com/news/nat ... e12444909/" onclick="window.open(this.href);return false;

Greens unveil plan to require warrant to access phone and internet records (The Guardian)
http://www.guardian.co.uk/world/2013/ju ... et-records" onclick="window.open(this.href);return false;


Support the Avaaz Community!
We're entirely funded by donations and receive no money from governments or corporations. Our dedicated team ensures even the smallest contributions go a long way.






Avaaz.org is a 22-million-person global campaign network that works to ensure that the views and values of the world's people shape global decision-making. ("Avaaz" means "voice" or "song" in many languages.) Avaaz members live in every nation of the world; our team is spread across 18 countries on 6 continents and operates in 17 languages. Learn about some of Avaaz's biggest campaigns here, or follow us on Facebook or Twitter.

You are getting this message because you signed "Community Petitions Site" on 2012-11-18 using the email address vasoreiki@gmail.com.
To ensure that Avaaz messages reach your inbox, please add avaaz@avaaz.org to your address book. To change your email address, language settings, or other personal information, contact us, or simply go here to unsubscribe.

To contact Avaaz, please do not reply to this email. Instead, write to us at http://www.avaaz.org/en/contact" onclick="window.open(this.href);return false; or call us at +1-888-922-8229 (US).


:-( @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: ΝΕΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ...

Δημοσίευση από Giotoula »

:-( @};-
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: ΝΕΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ...

Δημοσίευση από elenaki »

@};- :-(
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
nondas
Δημοσιεύσεις: 9941
Εγγραφή: 18 Απρ 2010 1:17 am

Re: ΝΕΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ...

Δημοσίευση από nondas »

:-( @};-
Άβαταρ μέλους
panos
Δημοσιεύσεις: 7812
Εγγραφή: 27 Ιαν 2008 12:58 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ΝΕΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ...

Δημοσίευση από panos »

ο μεγαλος αδερφος ειναι εδω :-(
αν προσεξετε σε ολα τα smartfone που κυκλοφορουν οταν περνας μια εφαρμογη οποια και αν ειναι αυτη ..αυτη η εφαρμογη εχει δικαιωμα να παρει πληρωφοριες απο το κινητο σου μπορει να χρησιμοποιησει την φωταγραφικη σου μηχανη να τραβηξει φωτογραφια οποιαδηποτε ωρα θελει εκεινη (χωρις να το παρουμε χαμπαρι ) εχει προσβαση σε ολα τα τηλεφωνικα μας αρχεια ακομα και στην καταγραφη της κλησης οπως και στο τη φορτώνουμε μεσα σε αυτο εικονες βιντεο μουσικη και οτι αλλο εγραφο
ολα αυτα τα δεδωμενα πανε στο δημιουργω της εφαρμογης και απο κει ποος ξερει που καταληγουν ακομα και το που βρισκομαστε καθε στιγμη μπορουν να γνωριζουν αφου μπορουν κανουν χρησει το gps για να επισημενουν την τοποθεσια μας :-(
Πίστη και εμπιστοσύνη στο ότι όλα γεννήθηκαν για εσένα και εσύ γεννήθηκες για όλα, χωρίς να είσαι το κέντρο του Σύμπαντος, αλλά να νιώθεις σαν κέντρο σου το Σύμπαν...
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17546
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: ΝΕΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ...

Δημοσίευση από Λιζούλα »

:-( @};-
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: ΝΕΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ...

Δημοσίευση από AMALIA »

@};- :-(
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31589
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΝΕΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ...

Δημοσίευση από Fotinoula »

@};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 30036
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΝΕΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

:-( @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26072
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΝΕΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ...

Δημοσίευση από Βικούλα »

:-( :thumbsdown:
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΝΕΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ...

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:-% :thumbsdown:
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: ΝΕΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ...

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

@};-
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
JOANNA
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 11321
Εγγραφή: 03 Μάιος 2007 12:03 pm

Re: ΝΕΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ...

Δημοσίευση από JOANNA »

:-( τον εβλεπα και δεν ειχα καταλαβει τι ειχε γινει ....
ευχαριστω @};-
Όπου είναι ο Εαυτός μας είναι και ο Θεός και όπου είναι ο Θεός είναι όλα....

Πολέμα και Οραματίσου

Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “Ο,ΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ”