ΝΕΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ...

΄Ο,τι θα θέλατε να κουβεντιάσετε
΄Ο,τι θα θέλατε να μοιραστείτε
΄Ο,τι θα θέλατε να μάθετε
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΝΕΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Το ξέρω ότι το θεωρείτε ανέκδοτο, την αυτονόητη αγάπη μιάς βιολογικής μητέρας, ενόσω εκατομμύρια άνθρωποι το έχουν θεωρήσει αυτονόητο...

Θα σας πω την δική μου γνώση, καθότι είχα την τύχη να έχω αληθινή επαφή με τον κόσμο μέσα μου και τα συναισθήματά μου, σε όλη την διάρκεια της μέχρι τώρα Ζωής μου, χωρίς να με νοιάζει αν δεν ήταν αποδεκτά από το κοινωνικό μου περιβάλλον...
Το να νιώθεις τα αληθινά σου συναισθήματα, σου δίνει και κίνητρο να είσαι εντελώς (ωμά θα έλεγα) ειλικρινής με τον Εαυτό σου...

Ελπίζω να μην σας σοκάρω...

Όταν είσαι σε κατάσταση κυοφορίας, όλος ο οργανισμός σου αλλάζει...Αλλάζουν τα πάντα μέσα σου και βιολογικά και ψυχολογικά...
Κάτι νιώθεις μέσα σου να "εκτοπίζεται" για να αφήσει χώρο στο βρέφος και αυτό είναι μια μπουνιά στον εγωισμό σου...Παραχωρείς χώρο, που κανείς δεν σε ρώτησε αν είσαι προετοιμασμένη να το κάνεις...
Συνήθως οι περισσότερες γυναίκες συμπεριφέρονται σ' αυτές τις αλλαγές σαν τον ιδεαλιστή, που ελπίζει ότι με τις ιδέες του θα σώσει τον κόσμο, χωρίς να έχει φροντίσει να "σώσει" πρώτα τον Εαυτό του...
Έτσι και η γυναίκα, χωρίς καμία προετοιμασία, απλά μένει έγκυος, σαν μια δεδομένη κατάσταση απόλυτα φυσιολογική και συνέπεια μιας σεξουαλικής επαφής (που τις περισσότερες φορές γίνεται, ασυνείδητα, γι' αυτόν τον λόγο)

Οι καούρες, τα πριξίματα, οι στομαχικές διαταραχές, το γενικό βιολογικό "άνω-κάτω" του οργανισμού, χρειάζεται να θεωρείται φυσιολογικό και αποδεκτό, χρειάζεται να το αντέξεις, χωρίς να διαμαρτύρεσαι, μπροστά στο "καλό" που σε περιμένει μόλις γεννήσεις...
Έτσι η μέλλουσα μητέρα υποθάλπει μέσα της την ελπίδα και αυτό της δίνει ψυχολογικό κουράγιο για αυτό που μέλλεται να έρθει, καταστρατηγώντας τις περισσότερες φορές τις ίδιες της τις ανάγκες, και θάβοντας τα συναισθήματά της και την δυσαρέσκειά της γι' αυτό που συμβαίνει μέσα της...
Στην περίοδο εγκυμοσύνης απολαμβάνει συνήθως την προσοχή από τους άλλους και τον σεβασμό (κάτι που ίσως σε όλη της την ζωή ούτε καν είχε υποψιαστεί ότι μπορεί να έχει), οπότε έρχεται μια σχετική ισορροπία στον ψυχολογικό της τομέα, που όμως δεν έχει άμεση σχέση με αυτό που συμβαίνει μέσα της...Συνδέει δηλαδή την κατάσταση της εγκυμοσύνης με την αποδοχή, αλλά η ίδια δεν συνδέεται ουσαστικά με τον μικρό άνθρωπο που μεγαλώνει μέσα της, γιατί ούτε καν τον ξέρει...Τρέφει κάτι αόρατο...και είναι το ίδιο όπως τρέφει κανείς και τους φόβους του, που ούτε καν τους γνωρίζει...
Έτσι ναι μεν βιολογικά τρέφει το παιδί της, ψυχολογικά όμως τρέφει τις σκεπτομορφές της...
Είναι αυτές οι μοίρες, που λέμε, ότι έρχονται να δώσουν στο παιδί χαρίσματα...Ανάλογα με τις σκεπτομορφές της η μητέρα, διαμορφώνει και τα "χαρίσματα" του παιδιού της...
Έτσι συνδέεται μαζί του ψυχολογικά μέσω των σκεπτομορφών της, βιολογικά μέσω του ομφάλιου λώρου...

Όταν κοπεί ο ένας, δεν κόβεται αυτόματα και ο άλλος...δυστυχώς!

Το παιδί γεννιέται και η μητέρα πρέπει να χαρεί...Ενα μικρό ανθρωπάκι γεννήθηκε και εκείνη αντέχει τα πάντα, γιατί της είπαν πως πρέπει να το αγαπήσει οπωσδήποτε, αλλά δεν το αγαπάει οπωσδήποτε, επειδή της το είπαν...
Όταν το βλέπει για πρώτη φορά, νιώθει ότι είναι κάτι ξένο...Αυτό που την κάνει να χαίρεται και να υπομένει αρκετούς πόνους και υποβάθμιση κάποιων αναγκών της, είναι το τι μπορεί αυτό το πλάσμα να της προσφέρει (όχι να του προσφέρει)...
Έχει ήδη φτιάξει στον συναισθηματικό της κόσμο το πως θα είναι το παιδί...Και οι σκεπτομορφές της το τρέφουν ανάλογα...
Δεν έχει κανένα ενδιαφέρον να μάθει το παιδί της, αφού ξέρει ήδη πως το θέλει...

Αν δεν έχει κανένα ενδιαφέρον στην συντροφική της σχέση, το παιδί θα γίνει το ενδιαφέρον της
Αν δεν έχει καμία χαρά στην ζωή της, το παιδί θα γίνει η χαρά της
Αν δεν έχει Αγάπη στην ζωή της, το παιδί θα γίνει μέσον να αγαπηθεί (όχι απαραίτητα να αγαπήσει)
Αν δεν είχε φροντίδα στην ζωή της, το παιδί θα γίνει μοχλός για να την φροντίζει

Αποτέλεσμα είναι να μην αφήνεται στην σχέση αυτή, να μην μαθαίνει το παιδί της...
Ήδη μέσα στο μυαλό ΄της (και στον συναισθηματικό της κόσμο) το παιδί της είναι πρωτόγνωρα όμορφο, πρωτόγνωρα έξυπνο, πρωτόγνωρα αναπτυγμένο και φυσικά πρωτόγνωρα ένα χαρισματικό παιδί...
Ουαί και αλίμονο αν αυτά που έχει σκεφτεί, δεν ανταποκρίνονται στην προσωπικότητα του παιδιού...

Κανονικά, οι πρώτες μέρες με το μωρό, δεν είναι αυτονόητες. Ούτε γεμάτες αγάπη...
Χρειάζεται να δώσεις προσοχή σ' αυτό ΄το νέο πλάσμα...Η σχέση αυτή χρειάζεται τελετουργία για να γίνει αληθινή, δεν μπορεί να είναι αυτονόητη...
Αυτονόητο είναι ότι θα το ταίσεις, θα το αλλάξεις, θα το κάνεις μπάνιο, θα το βάλεις να κοιμηθεί, θα το προστατέψεις από κάποιους φυσικούς κινδύνους...
Ίσως αυτονόητο είναι ότι θα το αγκαλιάσεις κιόλας...
Όλα αυτά όμως δεν αφορούν την Αγάπη...
Δεν αγαπάς κανέναν μόνο γιατί του καλύπτεις τις βασικές φυσιολογικές του ανάγκες, ούτε γιατί τον αγκαλιάζεις...
Τον αγαπάς μόνο όταν τον γνωρίσεις και όταν τον αποδεχτείς έτσι όπως είναι...

Και από έκεί ξεκινούν όλα...
Δεν χρειάζεται να σας πω την συνέχεια, πιστεύω...

Το παιδί είναι ελπίδα και τροφή των μη συνειδητών συναισθημάτων της γυναίκας...δεν είναι αυτονόητη η ψυχική και πνευματική σύνδεση μαζί του...
Για να γίνει αυτό χρειάζεται να νιώσεις ότι δεν έχεις κανένα δικαίωμα πάνω σ' αυτό το πλάσμα, που φαίνεται τόσο ανεξάρτητο από ΄την μια, και τόσο εξαρτημένο από την άλλη. Να το καθοδηγήσεις έτσι ώστε να μην χάσει την ανεξαρτησία του από την μια, αλλά να αποδεχτεί και την μερική του εξάρτηση, έως ότου την έχει ανάγκη, από την άλλη...
Είναι πολλά αυτά που δένουν την μητέρα με το παιδί της, όταν οι δύο τους γνωρίζονται βαθιά...

Και ξεκινάμε πάντα, από ΄το ότι δεν αυτονόητη η Αγάπη, ούτε όταν καλύπτει τις βασικές ανάγκες...
Το να κάνεις "χώρο" και για έναν ακόμα άνθρωπο μέσα σου, χρειάζεται να έχεις ανοίξει "χώρο" μέσα σου, αλλιώς θα κάνει παρέα με τις ήδη υπάρχουσες σκιές σου...και τότε θα τις τρέφεις μέσω του παιδιού σου, που όφειλες να είχες αγαπήσει...

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23473
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΝΕΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Πωπω Βασούλα, πολύ όμορφο κείμενο 8-> 8->

Θέλω να πω, ναι, είναι τραγικό αυτό που συμβαίνει. Απλά το περιέγραψες πολύ όμορφα. Μην παρεξηγηθούμε κιόλας. :)) :)) :*
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΝΕΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ...

Δημοσίευση από eirini »

Vaso έγραψε:Ελπίζω να μην σας σοκάρω...
Ντάξ, όχι πολύ :))
Vaso έγραψε:Στην περίοδο εγκυμοσύνης απολαμβάνει συνήθως την προσοχή από τους άλλους και τον σεβασμό (κάτι που ίσως σε όλη της την ζωή ούτε καν είχε υποψιαστεί ότι μπορεί να έχει),
Εδώ απόλαυσα κι εγώ τη προσοχή και το σεβασμό από τους άλλους που πήγαμε με τη ξαδέρφη μου βόλτα το παιδί με το καροτσάκι...... Η αξία που παίρνεις βαράει κόκκινο.... Καμία επαφή με αυτό που συμβαίνει μέσα σου... :-(
Σε ευχαριστώ @};- >:d<
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27318
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΝΕΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ...

Δημοσίευση από Ellaki »

Θα ξεκινήσω από αυτό το "θετή μητέρα"...Που σημαίνει ότι δεν είναι η βιολογική μητέρα και μέχρι εκεί...

Η βιολογική μητέρα είναι σίγουρο ότι αγαπάει το παιδί της?
ωραίο ανέκδοτο μπουχα χα χα >:) >:) >:) >:) >:)

και είναι ακριβώς όπως τα περιγράφεις και πολύ ευγενικά τα παραθέτεις
θα έλεγα ότι κάποια στιγμή οι γονείς φτάνουν να μισούν το παιδί τους για το οποίο έχουν κάνει τόσες θυσίες και το ίδιο δεν τις αναγνωρίζει :cry: @};-


όμως στην συγκεκριμένη ιστορία μπορεί εξ αρχής να υιοθετήθηκε για να εξυπηρετήσει κάποιο σκοπό
γιατί δεν μας λέει σε τι ηλικία υιοθετήθηκε, οπότε υπάρχει περίπτωση η σχέση του κοριτσιού με τον πατριό να προυπήρχε
ή ο πατριός να την χρησιμοποίησε βάση σχεδίου για να εισπράξει την ασφάλεια
πολλά αστυνομικά βλέπω :)) :)) :)) :))
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29992
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΝΕΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

:cry: @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΝΕΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ...

Δημοσίευση από Vasoula »

όμως στην συγκεκριμένη ιστορία μπορεί εξ αρχής να υιοθετήθηκε για να εξυπηρετήσει κάποιο σκοπό
γιατί δεν μας λέει σε τι ηλικία υιοθετήθηκε, οπότε υπάρχει περίπτωση η σχέση του κοριτσιού με τον πατριό να προυπήρχε
ή ο πατριός να την χρησιμοποίησε βάση σχεδίου για να εισπράξει την ασφάλεια
πολλά αστυνομικά βλέπω :)) :)) :)) :))
ρε συ! τι νοητικό είναι τούτο? 8-}
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23473
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΝΕΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

:)) :))
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΝΕΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ...

Δημοσίευση από eirini »

:)) :)) :))
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27318
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΝΕΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ...

Δημοσίευση από Ellaki »

ρε συ! τι νοητικό είναι τούτο? 8-}
ας μην το συζητάμε καλύτερα :)) :)) :)) :)) :)) :))
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18620
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΝΕΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ...

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Δεν αγαπάς κανέναν μόνο γιατί του καλύπτεις τις βασικές φυσιολογικές του ανάγκες, ούτε γιατί τον αγκαλιάζεις...
Τον αγαπάς μόνο όταν τον γνωρίσεις και όταν τον αποδεχτείς έτσι όπως είναι...
8-> 8-> 8->
:x :x :x
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΝΕΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ...

Δημοσίευση από Fotinoula »

:cry: :cry: :cry: @};-


ήθελα και εγώ πολύ να γίνω μάνα, ήταν η σκυτάλη στα χέρια μου
δεμένη και δεν την είχα αφήσει κάτω γιατί δεν ήξερα τότε και δεν συζητάμε καν να είχα νοιώσει και τίποτα από αυτά τα ψέματα που λέμε στον Εαυτό μας

είχα βρει λοιπόν δουλειά ως μπέιμπι σίτερ, σε μια γνωστή μας που το μωράκι της
ήταν 8μηνών όταν το ανέλαβα, ήταν η ευκαιρία μου να νιώσω όλη την υποκρισία, κάθισα δίπλα στην μητέρα και στο παιδάκι για εννέα μήνες ούτε μια μέρα παραπάνω :)) ,
όλα τα ψέματα μου για την μητρότητα τα έφαγα εμπειρικά στην μούρη τριμμένα
το θέλω να γίνω μάνα μετακινήθηκε στο ανοίγω χώρο στον Εαυτό μου τώρα, χωρίς αυτόν δεν μπορώ
να είμαι πουθενά ολόκληρη :cry: @};-
Βασούλα έγραψε:Δεν αγαπάς κανέναν μόνο γιατί του καλύπτεις τις βασικές φυσιολογικές του ανάγκες, ούτε γιατί τον αγκαλιάζεις...
Τον αγαπάς μόνο όταν τον γνωρίσεις και όταν τον αποδεχτείς έτσι όπως είναι...
Βασούλα @};- @};- @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: ΝΕΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ...

Δημοσίευση από AMALIA »

Ποσο αληθινο.. το κειμενο σου... και πολλα κοματια βιωμενα... με ειχε σοκαρει καποτε η διαπιστωση οτι δεν αγαπαω αληθινα το παιδι μου.. πηρα τον χτονο μου να το χωνεψω κοντραρε στα στερεοτυπα αλλα εγινε... και οταν αποτιναξα το ταμπελακι της μαμας που ειναι απλα ενας ρολος... αρχισαμε να γνωριζωμαστε απο την αρχη... και να τον αγαπαω σαν ψυχη σαν ανθρωπο οχι γιατι ντε και καλα ειναι το παιδι μου.. @};-
Οπως κοντραρει σε συζητησεις οταν καποιοι εχουν προσδοκια για τα γεραματα τους η για καποια αρωστια σοβαρη πανω στα παιδια τους και λεω εγω δεν το θελω αυτο... αν το εχει ο δρομος θα το παλεψω οσο μπορω μονη μου αλλα αν δεν παλευεται θα παρω μια αλλη αποφαση αλλα δεν θα σταματησω την ζωη καποιου αλλου ανθρωπου κρατωντας τον για να με εξυπηρετει...
@};-

τιποτα δεν ειναι αυτονοητο ... ολα θελουν τον χρονο κια το χωρο να ανθισει το λουλουδι της Αγαπης.. @};-
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26036
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΝΕΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ...

Δημοσίευση από Βικούλα »

Βασούλα @};- @};- @};-

Ελλάκι :)) :)) :))

Φωτεινούλα, Αμαλάκι @};- @};- :x :x >:d< >:d<
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18620
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΝΕΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ...

Δημοσίευση από Μάνος »

Φωτεινούλα >:d< >:d< >:d<
Αμαλάκι >:d< >:d< >:d<

:x :x :x
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΝΕΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ...

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Βάσω! @};- @};- @};-

Φωτεινούλι, Αμαλάκι! >:d< >:d< >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “Ο,ΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ”