ΤΟ ΙΕΡΟ ΣΩΜΑ

Άβαταρ μέλους
JOANNA
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 11319
Εγγραφή: 03 Μάιος 2007 12:03 pm

Re: ΤΟ ΙΕΡΟ ΣΩΜΑ

Δημοσίευση από JOANNA »

vaso έγραψε:Όταν ο άνθρωπος δεν μπορεί να ελέγξει το χάος μέσα του, δεν θα μπορέσει ποτέ να το ελέγξει και έξω του...
Όλα μετά δρουν σαν να είναι ανεξάρτητες «οντότητες»...Το σώμα, τα συναισθήματα, οι σκέψεις...
Η Ψυχή δεν έχει τρόπο να επικοινωνήσει αρμονικά με κανένα από τα τρία, γιατί δεν μπορεί να έρθει σε επαφή με την Συνείδηση, αλλά έρχεται σε επαφή με την συνείδηση της κάθε ξεχωριστής «οντότητας» και σαστίζει...Η κάθε μία έχει αναπτύξει την δική της ζωή και επιδρά στην άλλη με τρόπο χαώδη...

Η ενότητα είναι θέμα Πνευματικής Συνείδησης μόνο...Δεν υπάρχει περίπτωση καμία, να υπάρξει ενότητα μεταξύ αυτών των διαχωρισμένων συνειδήσεων, με άλλον τρόπο, είτε καταπιεστικό, είτε βασισμένο σε πλάνη και θυμαπάτη...

Όλα χρειάζονται να συμπεριληφθούν, γιατί η Ανθρώπινη Ύπαρξη δεν είναι ένα μονομερές Ον…Δεν είναι μόνο το ένα ή μόνο το άλλο…
Αυτό που δρα μέσα σε κάθε άνθρωπο δεν είναι αποτέλεσμα ψυχολογίας ή μυστικισμού ή βιολογίας, αλλά ένα Πνευματικό Αρχέτυπο, που δεν μπορεί να περιοριστεί, ανάλογα με τις προτιμήσεις μας ή τις γνώσεις μας…
Αυτό που προσπαθούμε να περιορίσουμε, είναι μόνο αυτό που δεν ανακαλύψαμε σαν ελεύθερο, αυτούσιο και αυθεντικό, ώστε να Υπάρχει σαν Αυτό που Είναι, αλλά το αφήσαμε να υπάρχει προς χάρη του καλού και του κακού…
:cry: :cry: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Όπου είναι ο Εαυτός μας είναι και ο Θεός και όπου είναι ο Θεός είναι όλα....

Πολέμα και Οραματίσου

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
nondas
Δημοσιεύσεις: 9938
Εγγραφή: 18 Απρ 2010 1:17 am

Re: ΤΟ ΙΕΡΟ ΣΩΜΑ

Δημοσίευση από nondas »

Όλα χρειάζονται να συμπεριληφθούν, γιατί η Ανθρώπινη Ύπαρξη δεν είναι ένα μονομερές Ον…Δεν είναι μόνο το ένα ή μόνο το άλλο…
Αυτό που δρα μέσα σε κάθε άνθρωπο δεν είναι αποτέλεσμα ψυχολογίας ή μυστικισμού ή βιολογίας, αλλά ένα Πνευματικό Αρχέτυπο, που δεν μπορεί να περιοριστεί, ανάλογα με τις προτιμήσεις μας ή τις γνώσεις μας…
Αυτό που προσπαθούμε να περιορίσουμε, είναι μόνο αυτό που δεν ανακαλύψαμε σαν ελεύθερο, αυτούσιο και αυθεντικό, ώστε να Υπάρχει σαν Αυτό που Είναι, αλλά το αφήσαμε να υπάρχει προς χάρη του καλού και του κακού…
@};- @};- @};-
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: ΤΟ ΙΕΡΟ ΣΩΜΑ

Δημοσίευση από Giotoula »

Βασούλα... @};- @};- @};-
:x :x :x
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: ΤΟ ΙΕΡΟ ΣΩΜΑ

Δημοσίευση από Sofoula »

Α ρε ψυχούλα... Σ'ευχαριστούμε! >:d<
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΤΟ ΙΕΡΟ ΣΩΜΑ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

:x @};-
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΤΟ ΙΕΡΟ ΣΩΜΑ

Δημοσίευση από eirini »

:x :x @};- @};- @};-
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Re: ΤΟ ΙΕΡΟ ΣΩΜΑ

Δημοσίευση από Emmaki »

Η ενότητα είναι θέμα Πνευματικής Συνείδησης μόνο...Δεν υπάρχει περίπτωση καμία, να υπάρξει ενότητα μεταξύ αυτών των διαχωρισμένων συνειδήσεων, με άλλον τρόπο, είτε καταπιεστικό, είτε βασισμένο σε πλάνη και θυμαπάτη...

Έτσι η ασθένεια, σε όποια μορφή και αν προκύπτει, εκφράζει πάντα αυτόν τον διαχωρισμό...Εκφράζει πάντα την μπλοκαρισμένη επικοινωνία που προκύπτει από την έλλειψη πνευματικής Ουσίας, μεταξύ των πεδίων του ανθρώπου..
.
Η ασθένεια δεν είναι μόνο αυτό που προσβάλλει την σωματική συνείδηση…Είναι και ό,τι έχει αφαιρέσει τις Ποιότητες τις συναισθηματικής μας συνείδησης και επιδρά ύπουλα στην νοητική συνείδηση, αφαιρώντας της την Λογική, την κρίση και την διάκριση σε μια πιο ώριμη μορφή, από τις οδηγίες για το καλό και το κακό…
Βασουλα μου γλυκια :cry: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
Valia

Re: ΤΟ ΙΕΡΟ ΣΩΜΑ

Δημοσίευση από Valia »

Vaso έγραψε:
Έτσι η ασθένεια, σε όποια μορφή και αν προκύπτει, εκφράζει πάντα αυτόν τον διαχωρισμό...Εκφράζει πάντα την μπλοκαρισμένη επικοινωνία που προκύπτει από την έλλειψη πνευματικής Ουσίας, μεταξύ των πεδίων του ανθρώπου...
Η ασθένεια δεν είναι μόνο αυτό που προσβάλλει την σωματική συνείδηση…Είναι και ό,τι έχει αφαιρέσει τις Ποιότητες τις συναισθηματικής μας συνείδησης και επιδρά ύπουλα στην νοητική συνείδηση, αφαιρώντας της την Λογική, την κρίση και την διάκριση σε μια πιο ώριμη μορφή, από τις οδηγίες για το καλό και το κακό…

αυτό που δεν ανακαλύψαμε σαν ελεύθερο, αυτούσιο και αυθεντικό, ώστε να Υπάρχει σαν Αυτό που Είναι, αλλά το αφήσαμε να υπάρχει προς χάρη του καλού και του κακού…
@};- @};- @};-
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24615
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: ΤΟ ΙΕΡΟ ΣΩΜΑ

Δημοσίευση από ALEXOULA »

:cry: :cry: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
lazaros
Δημοσιεύσεις: 8224
Εγγραφή: 05 Οκτ 2012 11:06 pm

Re: ΤΟ ΙΕΡΟ ΣΩΜΑ

Δημοσίευση από lazaros »

Ευχαριστώ Βασούλα για το κείμενο σου...απορεί ο Ιησούς ε...αυτά είναι...και δεν ξέρω τι να του απαντήσω.. :)) :)) :)) ...πάλι καλά που βρίσκομαι εδώ και διαβάζω αυτά γιατί θα με ρωτούσε και μένα αργά ή γρήγορα...πιστεύω όλους τους ανθρώπους ρωτάει αλλά αυτοί κάνουν πως δεν ακούνε... :?
Βασούλα έγραψε: Όταν ο άνθρωπος δεν μπορεί να ελέγξει το χάος μέσα του, δεν θα μπορέσει ποτέ να το ελέγξει και έξω του...
Όλα μετά δρουν σαν να είναι ανεξάρτητες «οντότητες»...Το σώμα, τα συναισθήματα, οι σκέψεις...
Η Ψυχή δεν έχει τρόπο να επικοινωνήσει αρμονικά με κανένα από τα τρία, γιατί δεν μπορεί να έρθει σε επαφή με την Συνείδηση, αλλά έρχεται σε επαφή με την συνείδηση της κάθε ξεχωριστής «οντότητας» και σαστίζει...Η κάθε μία έχει αναπτύξει την δική της ζωή και επιδρά στην άλλη με τρόπο χαώδη...

Η ενότητα είναι θέμα Πνευματικής Συνείδησης μόνο...Δεν υπάρχει περίπτωση καμία, να υπάρξει ενότητα μεταξύ αυτών των διαχωρισμένων συνειδήσεων, με άλλον τρόπο, είτε καταπιεστικό, είτε βασισμένο σε πλάνη και θυμαπάτη...
Είσαι Αγάπη...Αν αυτό το αποδεχτείς και δεν το πολεμάς, τούτος ο θεός θα εξαφανιστεί από το Σύμπαν σου...
... "η Ψυχή δεν παίρνει αξίες από αυτό που κάνεις, αλλά από αυτό που νιώθεις όταν το κάνεις..." Β.Ν.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΟ ΙΕΡΟ ΣΩΜΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

πιστεύω όλους τους ανθρώπους ρωτάει αλλά αυτοί κάνουν πως δεν ακούνε...


Λαζαράκο μου...βιάστηκαν να τον υπηρετήσουν σαν Κύριο, πριν τον Αγαπήσουν σαν Άνθρωπο...

πως να ακούσουν λοιπόν? όταν ψέλνουν στα αφτιά τους συνεχώς "κύριε ελέησον"...


:cry:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23470
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΤΟ ΙΕΡΟ ΣΩΜΑ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Vaso έγραψε: Λαζαράκο μου...βιάστηκαν να τον υπηρετήσουν σαν Κύριο, πριν τον Αγαπήσουν σαν Άνθρωπο...

πως να ακούσουν λοιπόν? όταν ψέλνουν στα αφτιά τους συνεχώς "κύριε ελέησον"...
:-(
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: ΤΟ ΙΕΡΟ ΣΩΜΑ

Δημοσίευση από Sofoula »

Άστα να πάνε Βασούλα... Αυτό ακριβώς έλεγα σήμερα στην μητέρα μου... Πως μπορούν να λένε ότι αγαπάνε εκείνο που φοβούνται... Και μισούν... Πως δέχονται κάποιον Άνθρωπο ως παιδί του Θεού, ενώ ταυτόχρονα ακυρώνουν καθημερινά έστω και αυτό το τμήμα της Διδασκαλίας του που έχουν... Και πως μπορούν να λένε ότι τον θέλουν στην ζωή τους, ότι τον έχουν πρότυπο και όραμα, ενώ απορρίπτουν τον Δρόμο του...

Και εκείνη την ώρα προσθέτω και "αν εγώ σου έλεγα πως θα πάρω τα βουνά για να βρω τον Πατέρα μου και αν σου έλεγα ότι μπορώ να θεραπεύσω με τα χέρια και αν σου έλεγα πως είμαι παιδί του Θεού και πως ο Θεός είναι μέσα μας και πως πρέπει να εγκαταλείψεις ρόλους και οικογένεια για να γίνεις Άνθρωπος... οι πιθανότητες είναι πως δεν θα με άντεχες"

Κρίμα @};-
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΟ ΙΕΡΟ ΣΩΜΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

Σοφάκι μου :cry:

η γιαγιά κάποια στιγμή το κατάλαβε και το βίωσε όλο αυτό, αλλά είχε πει, "είμαι πολύ μεγάλη πια, για να το αλλάξω αυτό που έμαθα"


...αν προλάβουν οι πεποιθήσεις και κάνουν ζημιά, μετά και να θέλεις, δεν μπορείς να τις αλλάξεις...



>:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΤΟ ΙΕΡΟ ΣΩΜΑ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Σοφακι @};-

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”