ΑΘΕΟΣ vs ΘΡΗΣΚΕΥΟΜΕΝΟΥ

Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: ΑΘΕΟΣ vs ΘΡΗΣΚΕΥΟΜΕΝΟΥ

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Και από εκεί ξεκινούν όλα…Το ασήμαντο που χρειάζεται να γίνει σημαντικό και ξέχασε πόσο απλός είναι ο Θεός...
@};- :x :x :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
konstantinos s.
Δημοσιεύσεις: 11716
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 12:23 pm

Re: ΑΘΕΟΣ vs ΘΡΗΣΚΕΥΟΜΕΝΟΥ

Δημοσίευση από konstantinos s. »

@};- @};-
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: ΑΘΕΟΣ vs ΘΡΗΣΚΕΥΟΜΕΝΟΥ

Δημοσίευση από elenaki »

Ίσως οι άνθρωποι ακόμα χρειάζονται την θρησκεία και τους νόμους, γιατί αλλιώς θα ένιωθαν απειλή από την ίδια τους την Ελευθερία…
Ακριβώς όπως τότε…
Ελευθερια...ποσοι τη ζητανε και μετα δεν ξερουν τι να την κανουν... :cry: :cry: :cry:

Πως αυτή η πρόκληση στον Κόσμο του Θεού και του Ανθρώπου, έγινε κατήφεια, βάσανα και ταπείνωση, κανείς δεν μπορεί να το εξηγήσει…
Ο Κόσμος του Θεού και του Ανθρώπου, αγέλαστος, σοβαρός και στερημένος, τιμωρημένος και αμαρτωλός…σχεδόν νεκρός…Πως είναι δυνατόν να μας καλούσε σε έναν τέτοιον κόσμο?
Η αμφισβήτηση δεν είναι αρνητικό φαινόμενο, όταν έχει συνέχεια και δεν μένει μόνο στην στειρότητά της, αυτήν την άκαμπτη άρνηση που δεν δέχεται καμία απάντηση, καμία έρευνα, καμία έκπληξη…Το ίδιο όμως κάνει και η πίστη…
Ακριβώς ο ένας πόλος, απέναντι στον άλλον…
Πιστεύω-αμφισβητώ…

Παραπέρα όμως υπάρχει το φαινόμενο της εσωτερικής Αλχημείας, όταν αυτός που αμφισβητεί και αυτός που πιστεύει είναι Εγώ ο ίδιος που Ερευνώ την Ζωή με την Καρδιά μου ανοιχτή…Εγώ ο Άνθρωπος…
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
JOANNA
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 11319
Εγγραφή: 03 Μάιος 2007 12:03 pm

Re: ΑΘΕΟΣ vs ΘΡΗΣΚΕΥΟΜΕΝΟΥ

Δημοσίευση από JOANNA »

:cry: @};- @};-
Όπου είναι ο Εαυτός μας είναι και ο Θεός και όπου είναι ο Θεός είναι όλα....

Πολέμα και Οραματίσου

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24613
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: ΑΘΕΟΣ vs ΘΡΗΣΚΕΥΟΜΕΝΟΥ

Δημοσίευση από ALEXOULA »

:x :x @};- @};-
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Valia

Re: ΑΘΕΟΣ vs ΘΡΗΣΚΕΥΟΜΕΝΟΥ

Δημοσίευση από Valia »

Vaso έγραψε: Πιστεύω-αμφισβητώ…

Παραπέρα όμως υπάρχει το φαινόμενο της εσωτερικής Αλχημείας, όταν αυτός που αμφισβητεί και αυτός που πιστεύει είναι Εγώ ο ίδιος που Ερευνώ την Ζωή με την Καρδιά μου ανοιχτή…Εγώ ο Άνθρωπος…
Σκέφτομαι πόσο απλά θα ήταν όλα, αν όλα δεν έπρεπε να είναι τόσο θεαματικά, παρερμηνεία της λέξης «Φώτιση», που κρύβει όλη την επιτήδευση του πνευματικού…

Και από εκεί ξεκινούν όλα…Το ασήμαντο που χρειάζεται να γίνει σημαντικό και ξέχασε πόσο απλός είναι ο Θεός...
!!!! >:d< >:d< >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
lazaros
Δημοσιεύσεις: 8224
Εγγραφή: 05 Οκτ 2012 11:06 pm

Re: ΑΘΕΟΣ vs ΘΡΗΣΚΕΥΟΜΕΝΟΥ

Δημοσίευση από lazaros »

Βάσω έγραψε:Παραπέρα όμως υπάρχει το φαινόμενο της εσωτερικής Αλχημείας, όταν αυτός που αμφισβητεί και αυτός που πιστεύει είναι Εγώ ο ίδιος που Ερευνώ την Ζωή με την Καρδιά μου ανοιχτή…Εγώ ο Άνθρωπος…
:x :x :x :x
Είσαι Αγάπη...Αν αυτό το αποδεχτείς και δεν το πολεμάς, τούτος ο θεός θα εξαφανιστεί από το Σύμπαν σου...
... "η Ψυχή δεν παίρνει αξίες από αυτό που κάνεις, αλλά από αυτό που νιώθεις όταν το κάνεις..." Β.Ν.
Άβαταρ μέλους
ΙΝΤΙΓΚΟ
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 15 Απρ 2008 8:39 pm

Re: ΑΘΕΟΣ vs ΘΡΗΣΚΕΥΟΜΕΝΟΥ

Δημοσίευση από ΙΝΤΙΓΚΟ »

Καταπληκτικό κείμενο!! Είσαι ένας Άγγελος!! :angelic-little: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartstiny:
Όταν έδειχνα σε κάποιους τα αστέρια, εκείνοι κοιτούσαν το δάχτυλό μου.

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”