Η ΖΩΗ ΤΩΝ ΖΩΝΤΑΝΩΝ....

Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6429
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Η ΖΩΗ ΤΩΝ ΖΩΝΤΑΝΩΝ....

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε:
Οι περισσότεροι άνθρωποι νομίζουν ότι είναι αυτό που ξέρουν...Δεν παρατηρούν ότι υπάρχει ένας εαυτός μέσα τους που μπλοκάρει τα πάντα...Μπλοκάρει την ίδια την Ζωή...Τον αφήνουν να λέει ότι θέλει και να κάνει ότι θέλει, νομίζοντας ότι είναι ο εαυτός τους...
Όμως δεν νιώθουν αληθινοί...δεν χαίρονται με την Ζωή, δεν βιώνουν τον Εαυτό τους ολοκληρωτικά...
Δεν μπορούν να παρατηρήσουν τον σαμποτέρ μέσα τους...Καμιά φορά ο σαμποτέρ υπερβαίνει και τον κριτή μέσα μας…
Ο σαμποτέρ είναι οι φυσικές μας αρχές και το περιβάλλον μέσα στο οποίο μεγαλώσαμε και ξεχάσαμε τον Εαυτό μας και τον Θεό...
Ο κριτής είναι η θρησκεία μέσα στην οποία ενταχθήκαμε ακουσίως και ξεχάσαμε την Ψυχή μας...
Πως να τους παλέψουμε, χωρίς προηγουμένως να τους έχουμε αντιληφθεί? Πως να τους πειθαρχήσουμε στην Θέλησή μας, αν η Θέληση είναι ανίσχυρη σε Δύναμη?
Λέμε πράγματα, που δεν παίρνουμε είδηση ποιός τα λέει...
Κάνουμε πράγματα που δεν παίρνουμε είδηση ποιός τα κάνει...

Όλοι αυτοί οι εαυτοί θα αγωνιστούνε σκληρά να διατηρηθούν, να τραφούν, να μην ξεβολευτούν...
Και είναι πολύ εύκολο να νικήσουν την λιγοστή συνείδηση...Γιατί όλοι αυτοί οι εαυτοί έχουν χιλιάδες "θέλω", αλλά ο καθένας από πίσω του έχει και μια εντολή να πρέπει να θέλει...Έτσι όσο και να ολοκληρώνονται τα "θέλω" του φυσικού ανθρώπου, το "πρέπει" που υπάρχει πίσω από κάθε "θέλω" κάνει την Ψυχή να νιώθει καταπιεσμένη και φυλακισμένη...Η λιγοστή συνείδηση δεν παίρνει είδηση αυτήν την φυλακή, γιατί νομίζει ότι έχει επιλογές απεριόριστες...τα χιλιάδες "θέλω" την κάνουν να νιώθει ελεύθερη ότι έχει επιλογές, αλλά στην ουσία δεν έχει καμία επιλογή...ο δρόμος του "λίγου" είναι πάντα προδιαγεγραμμένος...Να μείνει στην φυλακή, στην ανία και στην βαρεμάρα προς την Ζωή, προσπαθώντας να ηρεμήσει το ανικανοποίητο μέσα του με χιλιάδες ευρήματα και τεχνάσματα…
:-( :-( :x >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: Η ΖΩΗ ΤΩΝ ΖΩΝΤΑΝΩΝ....

Δημοσίευση από AMALIA »

Όταν η κίνηση της Καρδιάς είναι μια ευθεία, τότε και η Ζωή γίνεται μια ευθεία...Η Αιωνιότητα δημιουργεί ταλαντώσεις...
Και τον Αιώνιο Ανθρωπο τον υπηρετεί η ίδια του η Θεϊκότητα..

@};- @};-
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: Η ΖΩΗ ΤΩΝ ΖΩΝΤΑΝΩΝ....

Δημοσίευση από ARTYADIS »

και τότε ο άνθρωπος είναι νεκρός...Τρώει, κοιμάται, μορφώνεται, κάνει σεξ, δουλεύει, κάνει οικογένεια και τελειώνει...Αυτός είναι ο νεκρός άνθρωπος, που είπε ο Ιησούς...
Όταν η κίνηση της Καρδιάς είναι μια ευθεία, τότε και η Ζωή γίνεται μια ευθεία...Η Αιωνιότητα δημιουργεί ταλαντώσεις...
Και τον Αιώνιο Ανθρωπο τον υπηρετεί η ίδια του η Θεϊκότητα..
@};- @};- @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23470
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η ΖΩΗ ΤΩΝ ΖΩΝΤΑΝΩΝ....

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Όταν η κίνηση της Καρδιάς είναι μια ευθεία, τότε και η Ζωή γίνεται μια ευθεία...Η Αιωνιότητα δημιουργεί ταλαντώσεις...
:x :x :x :x @};- @};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6429
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Η ΖΩΗ ΤΩΝ ΖΩΝΤΑΝΩΝ....

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Ο σαμποτέρ είναι οι φυσικές μας αρχές και το περιβάλλον μέσα στο οποίο μεγαλώσαμε και ξεχάσαμε τον Εαυτό μας και τον Θεό...

Λέμε πράγματα, που δεν παίρνουμε είδηση ποιός τα λέει...
Κάνουμε πράγματα που δεν παίρνουμε είδηση ποιός τα κάνει...


:angry-cussingblack: :angry-cussingblack: :angry-cussingblack:
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Valia

Re: Η ΖΩΗ ΤΩΝ ΖΩΝΤΑΝΩΝ....

Δημοσίευση από Valia »

Vaso έγραψε:Η λιγοστή συνείδηση δεν παίρνει είδηση αυτήν την φυλακή, γιατί νομίζει ότι έχει επιλογές απεριόριστες...τα χιλιάδες "θέλω" την κάνουν να νιώθει ελεύθερη ότι έχει επιλογές, αλλά στην ουσία δεν έχει καμία επιλογή...ο δρόμος του "λίγου" είναι πάντα προδιαγεγραμμένος...Να μείνει στην φυλακή, στην ανία και στην βαρεμάρα προς την Ζωή, προσπαθώντας να ηρεμήσει το ανικανοποίητο μέσα του με χιλιάδες ευρήματα και τεχνάσματα…

Όταν η κίνηση της Καρδιάς είναι μια ευθεία, τότε και η Ζωή γίνεται μια ευθεία...Η Αιωνιότητα δημιουργεί ταλαντώσεις...
Και τον Αιώνιο Ανθρωπο τον υπηρετεί η ίδια του η Θεϊκότητα..
>:d< @};-
Άβαταρ μέλους
lazaros
Δημοσιεύσεις: 8224
Εγγραφή: 05 Οκτ 2012 11:06 pm

Re: Η ΖΩΗ ΤΩΝ ΖΩΝΤΑΝΩΝ....

Δημοσίευση από lazaros »

Βάσω έγραψε:Η απώλεια, αν μπορέσουμε να το συλλάβουμε, είναι τεράστια...Οι άνθρωποι τρέμουν τον θάνατο, γιατί τάχα θα χάσουν την συνείδηση τους...αυτό φοβούνται! αλλά αυτό που φοβούνται, τελικά, το βιώνουν μέσα στην Ζωή τους, ξεγελώντας τον θάνατο!

Όταν η κίνηση της Καρδιάς είναι μια ευθεία, τότε και η Ζωή γίνεται μια ευθεία...Η Αιωνιότητα δημιουργεί ταλαντώσεις...
Και τον Αιώνιο Ανθρωπο τον υπηρετεί η ίδια του η Θεϊκότητα..
Ω ζωή μου γλυκιά..η απώλεια δεν με τρομάζει πια γιατί έρχομαι για να σε ενώσω πάλι... :x :x :x :x :x @};- @};- :lol:
Είσαι Αγάπη...Αν αυτό το αποδεχτείς και δεν το πολεμάς, τούτος ο θεός θα εξαφανιστεί από το Σύμπαν σου...
... "η Ψυχή δεν παίρνει αξίες από αυτό που κάνεις, αλλά από αυτό που νιώθεις όταν το κάνεις..." Β.Ν.
Άβαταρ μέλους
Maraki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 12157
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:03 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η ΖΩΗ ΤΩΝ ΖΩΝΤΑΝΩΝ....

Δημοσίευση από Maraki »

Εκεί που χτυπάει ένας πιο αθωωτικός παλμός, μια μεγαλύτερη αγνότητα, πιο βαθιά και αληθινή, εκεί που συναντιέται η Ζωή με την Ουσία της…
@};-
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είμαι Παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο Δρόμος ο δικός μου προς εσένα...

Και ο Ιησούς είπε ότι μόνο τα παιδιά θα μπουν στο Βασίλειο των Ουρανών.

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
blue velvet
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 18 Αύγ 2013 10:49 pm

Re: Η ΖΩΗ ΤΩΝ ΖΩΝΤΑΝΩΝ....

Δημοσίευση από blue velvet »

:x
Άβαταρ μέλους
lazaros
Δημοσιεύσεις: 8224
Εγγραφή: 05 Οκτ 2012 11:06 pm

Re: Η ΖΩΗ ΤΩΝ ΖΩΝΤΑΝΩΝ....

Δημοσίευση από lazaros »

Ωραία λοιπόν ας πολεμήσουμε...πως ξεκινάμε να διευρύνουμε την συνείδηση μας; :lol: :*
Είσαι Αγάπη...Αν αυτό το αποδεχτείς και δεν το πολεμάς, τούτος ο θεός θα εξαφανιστεί από το Σύμπαν σου...
... "η Ψυχή δεν παίρνει αξίες από αυτό που κάνεις, αλλά από αυτό που νιώθεις όταν το κάνεις..." Β.Ν.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Η ΖΩΗ ΤΩΝ ΖΩΝΤΑΝΩΝ....

Δημοσίευση από Vasoula »

Λάζαρος έγραψε:πως ξεκινάμε να διευρύνουμε την συνείδηση μας;
Ερευνώντας την έλλειψη Συνείδησης, Λαζαράκο μου, μεταξύ αυτού που Θέλει να πολεμήσει και αυτού που φοβάται να Αγαπήσει...

>:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
lazaros
Δημοσιεύσεις: 8224
Εγγραφή: 05 Οκτ 2012 11:06 pm

Re: Η ΖΩΗ ΤΩΝ ΖΩΝΤΑΝΩΝ....

Δημοσίευση από lazaros »

Ωραία ... :roll:
Είσαι Αγάπη...Αν αυτό το αποδεχτείς και δεν το πολεμάς, τούτος ο θεός θα εξαφανιστεί από το Σύμπαν σου...
... "η Ψυχή δεν παίρνει αξίες από αυτό που κάνεις, αλλά από αυτό που νιώθεις όταν το κάνεις..." Β.Ν.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Η ΖΩΗ ΤΩΝ ΖΩΝΤΑΝΩΝ....

Δημοσίευση από Vasoula »

Τι? ;;)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
lazaros
Δημοσιεύσεις: 8224
Εγγραφή: 05 Οκτ 2012 11:06 pm

Re: Η ΖΩΗ ΤΩΝ ΖΩΝΤΑΝΩΝ....

Δημοσίευση από lazaros »

Τίποτα Βασούλα μου..διαπιστώνω για άλλη μια φορά ότι το κλειδί βρίσκεται μέσα μου...αυτό που θέλει να πολεμήσει αλλά τελικά να πολεμήσει αυτό που φοβάται να αγαπήσει...άρα μιλάμε για μια εσωτερική σύγκρουση....και λέω ωραία γιατί νομίζει αυτές είναι οι δυσκολότερες μιας και δεν είναι πάντα εύκολο να διακρίνεις με ποιον πολεμάς κάθε φορά...με έναν εαυτό με έναν φόβο με τον σαμποτερ..με τον κριτή...χρειάζεται νομίζω έντονη διάκριση για να ξέρεις τι κάνεις και που χτυπάς αντίθετα θα ανοίξεις μια τρύπα στο νερό... :)) ..για αυτό λέω ωραία... :)) :x :x :x :x :x
Είσαι Αγάπη...Αν αυτό το αποδεχτείς και δεν το πολεμάς, τούτος ο θεός θα εξαφανιστεί από το Σύμπαν σου...
... "η Ψυχή δεν παίρνει αξίες από αυτό που κάνεις, αλλά από αυτό που νιώθεις όταν το κάνεις..." Β.Ν.

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”