Η ΖΩΗ ΤΩΝ ΖΩΝΤΑΝΩΝ....

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88510
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Η ΖΩΗ ΤΩΝ ΖΩΝΤΑΝΩΝ....

Δημοσίευση από Vasoula »

Πολλές φορές σκέφτεσαι…
Ποιός τελικά ορίζει την Ζωή μου?
Ο Θεός?
Οι γονείς μου?
Η Μοίρα?
Οι Πλανήτες?
Οι σύντροφοί μου?

Υπάρχει μέσα μας κάποιος άλλος που αποφασίζει τελικά…απλά δεν το έχουμε παρατηρήσει…
Συνεπαρμένοι από την ένταση και τον φόβο της επιβίωσης, ξεχνάμε να ρίξουμε μια ματιά στον μέσα κόσμο μας…
Εκεί που χτυπάει ένας πιο αθωωτικός παλμός, μια μεγαλύτερη αγνότητα, πιο βαθιά και αληθινή, εκεί που συναντιέται η Ζωή με την Ουσία της…
Προηγείται, βλέπετε, ένας μη συνειδητός κόσμος, για τον οποίο δεν έχουμε ιδέα…

Αυτόν τον κόσμο δεν τον έχεις εσύ μόνο μέσα σου, τον έχει ο κάθε φυσικός άνθρωπος...
Ίσως ακόμα μας διαφεύγει, με το πόσο λίγη συνείδηση ξεκινάμε την ζωή μας...
Με την ίδια λίγη συνείδηση που ξεκινά ένας άνθρωπος την ζωή του, με την ίδια την τελειώνει, αν δεν "πολεμήσει"...Δεν φτάνει μόνο η διανόηση που ωριμάζει, για να σου θυμίσει ότι Είσαι Άνθρωπος…Υπάρχουν και άλλα δεδομένα, πληροφορίες Μνήμης, Σοφίας και Αγάπης.
Η οριζόντια εξέλιξή μας, χρειάζεται και την κάθετη, μέχρι του σημείου να γίνεται η Συνείδηση μας ολοένα και πιο Ολοκληρωμένη...

Οι περισσότεροι άνθρωποι νομίζουν ότι είναι αυτό που ξέρουν...Δεν παρατηρούν ότι υπάρχει ένας εαυτός μέσα τους που μπλοκάρει τα πάντα...Μπλοκάρει την ίδια την Ζωή...Τον αφήνουν να λέει ότι θέλει και να κάνει ότι θέλει, νομίζοντας ότι είναι ο εαυτός τους...
Όμως δεν νιώθουν αληθινοί...δεν χαίρονται με την Ζωή, δεν βιώνουν τον Εαυτό τους ολοκληρωτικά...
Δεν μπορούν να παρατηρήσουν τον σαμποτέρ μέσα τους...Καμιά φορά ο σαμποτέρ υπερβαίνει και τον κριτή μέσα μας…
Ο σαμποτέρ είναι οι φυσικές μας αρχές και το περιβάλλον μέσα στο οποίο μεγαλώσαμε και ξεχάσαμε τον Εαυτό μας και τον Θεό...
Ο κριτής είναι η θρησκεία μέσα στην οποία ενταχθήκαμε ακουσίως και ξεχάσαμε την Ψυχή μας...
Πως να τους παλέψουμε, χωρίς προηγουμένως να τους έχουμε αντιληφθεί? Πως να τους πειθαρχήσουμε στην Θέλησή μας, αν η Θέληση είναι ανίσχυρη σε Δύναμη?
Λέμε πράγματα, που δεν παίρνουμε είδηση ποιός τα λέει...
Κάνουμε πράγματα που δεν παίρνουμε είδηση ποιός τα κάνει...
Έχουμε μέσα σας μια Ζωή χωρίς κίνηση...Όπως στα καρδιογραφήματα, που όταν η καρδιά έχει πρόβλημα, η ταλάντωση μοιάζει με ευθεία...
και τότε ο άνθρωπος είναι νεκρός...Τρώει, κοιμάται, μορφώνεται, κάνει σεξ, δουλεύει, κάνει οικογένεια και τελειώνει...Αυτός είναι ο νεκρός άνθρωπος, που είπε ο Ιησούς...

Σίγουρα είναι δύσκολο να αντιληφθούμε την ανούσια ζωή, όταν μια ζωή νομίζαμε ότι είναι ένας ο εαυτός μας, αυτός που σκέφτεται και μιλάει και πράττει...Αυτόν που νιώθει Ζωντανός τον έχουμε αποκλείσει από την ζωή μας...και χωρίς Αυτόν, η Ζωή είναι μια ευθεία...Τόσο ευθεία, που δεν μπορεί εύκολα ο φυσικός άνθρωπος να αντιληφθεί ότι δεν είναι ένας εαυτός...είναι πολλοί...Σαν άλλος να σκέφτεται, άλλος να μιλάει και άλλος να πράττει...
Όλοι αυτοί οι εαυτοί θα αγωνιστούνε σκληρά να διατηρηθούν, να τραφούν, να μην ξεβολευτούν...
Και είναι πολύ εύκολο να νικήσουν την λιγοστή συνείδηση...Γιατί όλοι αυτοί οι εαυτοί έχουν χιλιάδες "θέλω", αλλά ο καθένας από πίσω του έχει και μια εντολή να πρέπει να θέλει...Έτσι όσο και να ολοκληρώνονται τα "θέλω" του φυσικού ανθρώπου, το "πρέπει" που υπάρχει πίσω από κάθε "θέλω" κάνει την Ψυχή να νιώθει καταπιεσμένη και φυλακισμένη...Η λιγοστή συνείδηση δεν παίρνει είδηση αυτήν την φυλακή, γιατί νομίζει ότι έχει επιλογές απεριόριστες...τα χιλιάδες "θέλω" την κάνουν να νιώθει ελεύθερη ότι έχει επιλογές, αλλά στην ουσία δεν έχει καμία επιλογή...ο δρόμος του "λίγου" είναι πάντα προδιαγεγραμμένος...Να μείνει στην φυλακή, στην ανία και στην βαρεμάρα προς την Ζωή, προσπαθώντας να ηρεμήσει το ανικανοποίητο μέσα του με χιλιάδες ευρήματα και τεχνάσματα…

Η απώλεια, αν μπορέσουμε να το συλλάβουμε, είναι τεράστια...Οι άνθρωποι τρέμουν τον θάνατο, γιατί τάχα θα χάσουν την συνείδηση τους...αυτό φοβούνται! αλλά αυτό που φοβούνται, τελικά, το βιώνουν μέσα στην Ζωή τους, ξεγελώντας τον θάνατο!

Όταν η κίνηση της Καρδιάς είναι μια ευθεία, τότε και η Ζωή γίνεται μια ευθεία...Η Αιωνιότητα δημιουργεί ταλαντώσεις...
Και τον Αιώνιο Ανθρωπο τον υπηρετεί η ίδια του η Θεϊκότητα..
Συνημμένα
water-forum.jpg
water-forum.jpg (21.67 KiB) Προβλήθηκε 7350 φορές
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: Η ΖΩΗ ΤΩΝ ΖΩΝΤΑΝΩΝ....

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

@};-
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29989
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Η ΖΩΗ ΤΩΝ ΖΩΝΤΑΝΩΝ....

Δημοσίευση από Ταρούλα »

@};- @};- @};-

Ο σαμποτέρ είναι οι φυσικές μας αρχές και το περιβάλλον μέσα στο οποίο μεγαλώσαμε και ξεχάσαμε τον Εαυτό μας και τον Θεό...
Βρε ΟΥΣΤ !!!
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88510
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Η ΖΩΗ ΤΩΝ ΖΩΝΤΑΝΩΝ....

Δημοσίευση από Vasoula »

=)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27316
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Η ΖΩΗ ΤΩΝ ΖΩΝΤΑΝΩΝ....

Δημοσίευση από Ellaki »

Η Αιωνιότητα δημιουργεί ταλαντώσεις...
@};- @};- @};-
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17539
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: Η ΖΩΗ ΤΩΝ ΖΩΝΤΑΝΩΝ....

Δημοσίευση από Λιζούλα »

@};-
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26036
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Η ΖΩΗ ΤΩΝ ΖΩΝΤΑΝΩΝ....

Δημοσίευση από Βικούλα »

@};- @};-

Ταρούλα :thumbsup:
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Η ΖΩΗ ΤΩΝ ΖΩΝΤΑΝΩΝ....

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Όταν η κίνηση της Καρδιάς είναι μια ευθεία, τότε και η Ζωή γίνεται μια ευθεία...Η Αιωνιότητα δημιουργεί ταλαντώσεις...
Και τον Αιώνιο Ανθρωπο τον υπηρετεί η ίδια του η Θεϊκότητα..
:x :x :x >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: Η ΖΩΗ ΤΩΝ ΖΩΝΤΑΝΩΝ....

Δημοσίευση από elenaki »

Πως να τους παλέψουμε, χωρίς προηγουμένως να τους έχουμε αντιληφθεί? Πως να τους πειθαρχήσουμε στην Θέλησή μας, αν η Θέληση είναι ανίσχυρη σε Δύναμη?
Θεληση..η σημαντικοτερη Αρετη για τη μετακινηση μας!! :x :x :x

Βασουλα μου.. >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
JOANNA
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 11319
Εγγραφή: 03 Μάιος 2007 12:03 pm

Re: Η ΖΩΗ ΤΩΝ ΖΩΝΤΑΝΩΝ....

Δημοσίευση από JOANNA »

vaso έγραψε:Όταν η κίνηση της Καρδιάς είναι μια ευθεία, τότε και η Ζωή γίνεται μια ευθεία...Η Αιωνιότητα δημιουργεί ταλαντώσεις...
Και τον Αιώνιο Ανθρωπο τον υπηρετεί η ίδια του η Θεϊκότητα..
vaso έγραψε:Όμως δεν νιώθουν αληθινοί...δεν χαίρονται με την Ζωή, δεν βιώνουν τον Εαυτό τους ολοκληρωτικά...
Δεν μπορούν να παρατηρήσουν τον σαμποτέρ μέσα τους...Καμιά φορά ο σαμποτέρ υπερβαίνει και τον κριτή μέσα μας…
Ο σαμποτέρ είναι οι φυσικές μας αρχές και το περιβάλλον μέσα στο οποίο μεγαλώσαμε και ξεχάσαμε τον Εαυτό μας και τον Θεό...
@};- @};- @};- @};- :romance-heartbeating: >:d< >:d<
Όπου είναι ο Εαυτός μας είναι και ο Θεός και όπου είναι ο Θεός είναι όλα....

Πολέμα και Οραματίσου

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: Η ΖΩΗ ΤΩΝ ΖΩΝΤΑΝΩΝ....

Δημοσίευση από eirini »

@};- @};- @};- :x
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33569
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: Η ΖΩΗ ΤΩΝ ΖΩΝΤΑΝΩΝ....

Δημοσίευση από Annoula »

@};-
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Η ΖΩΗ ΤΩΝ ΖΩΝΤΑΝΩΝ....

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Η απώλεια, αν μπορέσουμε να το συλλάβουμε, είναι τεράστια...Οι άνθρωποι τρέμουν τον θάνατο, γιατί τάχα θα χάσουν την συνείδηση τους...αυτό φοβούνται! αλλά αυτό που φοβούνται, τελικά, το βιώνουν μέσα στην Ζωή τους, ξεγελώντας τον θάνατο!

Όταν η κίνηση της Καρδιάς είναι μια ευθεία, τότε και η Ζωή γίνεται μια ευθεία...Η Αιωνιότητα δημιουργεί ταλαντώσεις...
Και τον Αιώνιο Ανθρωπο τον υπηρετεί η ίδια του η Θεϊκότητα..

@};- :x :x :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
panos
Δημοσιεύσεις: 7812
Εγγραφή: 27 Ιαν 2008 12:58 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Η ΖΩΗ ΤΩΝ ΖΩΝΤΑΝΩΝ....

Δημοσίευση από panos »

Όταν η κίνηση της Καρδιάς είναι μια ευθεία, τότε και η Ζωή γίνεται μια ευθεία...Η Αιωνιότητα δημιουργεί ταλαντώσεις...
Και τον Αιώνιο Ανθρωπο τον υπηρετεί η ίδια του η Θεϊκότητα..
@};- @};- @};-
Πίστη και εμπιστοσύνη στο ότι όλα γεννήθηκαν για εσένα και εσύ γεννήθηκες για όλα, χωρίς να είσαι το κέντρο του Σύμπαντος, αλλά να νιώθεις σαν κέντρο σου το Σύμπαν...
Άβαταρ μέλους
konstantinos s.
Δημοσιεύσεις: 11716
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 12:23 pm

Re: Η ΖΩΗ ΤΩΝ ΖΩΝΤΑΝΩΝ....

Δημοσίευση από konstantinos s. »

@};- @};- @};-
:x

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”