Ο ΜΥΘΟΣ...

Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: Ο ΜΥΘΟΣ...

Δημοσίευση από eirini »

Vaso έγραψε:Νομίζω δεν χρειάζεται απάντηση...H Αλήθεια δεν μπορεί να διδαχτεί, παρά μόνο να την νιώσουμε μπορούμε…
Σ’ αρέσει ο κόσμος σου? Τότε, απλά, συνέχισέ τον…
Κανείς δεν θα σε πιέσει να τον αλλάξεις, παρά μόνο η ανάγκη σου να βρεις τον Θεό και τον Εαυτό σου…

Και αν αυτή η ανάγκη είναι τελευταία σε προτεραιότητα, τότε είναι απλά τα πράγματα…

Αν όμως είναι πρώτη, τότε αρχίζουν τα πράγματα και δυσκολεύουν…Γιατί ο μύθος δεν θα σε αφήσει εύκολα να χαράξεις την δική σου πορεία…
Θα βγει με χίλιες μορφές για να σε κρατήσει μέσα του… μορφές που δεν είναι παρά οι σκιές αγαπημένων, που τρέφουν τον μύθο των συνηθειών, των εξαρτήσεων και της ψευδαίσθησης…
Αν αποφασίσεις να ακολουθήσεις την Αλήθεια, τότε Είσαι Εσύ και ο Θεός, σαν η μόνη Αλήθεια…

Ο μύθος τελειώνει, όταν δεν τον συντηρείς πια…
:x :x :x Βασούλα μου!!!!
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
panos
Δημοσιεύσεις: 7812
Εγγραφή: 27 Ιαν 2008 12:58 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ο ΜΥΘΟΣ...

Δημοσίευση από panos »

Αν αποφασίσεις να ακολουθήσεις την Αλήθεια, τότε Είσαι Εσύ και ο Θεός, σαν η μόνη Αλήθεια…

Ο μύθος τελειώνει, όταν δεν τον συντηρείς πια…
@};- @};- @};-
Πίστη και εμπιστοσύνη στο ότι όλα γεννήθηκαν για εσένα και εσύ γεννήθηκες για όλα, χωρίς να είσαι το κέντρο του Σύμπαντος, αλλά να νιώθεις σαν κέντρο σου το Σύμπαν...
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6429
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Ο ΜΥΘΟΣ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε: Αν φροντίζουμε όμως να μην ξεχνιόμαστε, αν φροντίζουμε και για την πνευματική μας Ζωή, την εσωτερική Ζωή της Καρδιάς, τότε τα πράγματα ισορροπούν και στην συνέχεια ανατρέπονται όλες οι αναλογίες του πολέμου του Πνεύματος με την Ύλη...

Η κάθε μέρα μας ας ξεκινά έχοντας στο μυαλό μας αυτήν την αναλογία "ποιός Είμαι vs ποιός έγινα"...Αυτό μας δίνει πάντα ένα μεγαλύτερο Σθένος να παραμείνουμε πιο συνειδητοί στην καθημερινή μας Ζωή...


Αν όμως είναι πρώτη, τότε αρχίζουν τα πράγματα και δυσκολεύουν…Γιατί ο μύθος δεν θα σε αφήσει εύκολα να χαράξεις την δική σου πορεία…
Θα βγει με χίλιες μορφές για να σε κρατήσει μέσα του… μορφές που δεν είναι παρά οι σκιές αγαπημένων, που τρέφουν τον μύθο των συνηθειών, των εξαρτήσεων και της ψευδαίσθησης…
Αν αποφασίσεις να ακολουθήσεις την Αλήθεια, τότε Είσαι Εσύ και ο Θεός, σαν η μόνη Αλήθεια…

Ο μύθος τελειώνει, όταν δεν τον συντηρείς πια…
:x :x @};- >:d< >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: Ο ΜΥΘΟΣ...

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Η κάθε μέρα μας ας ξεκινά έχοντας στο μυαλό μας αυτήν την αναλογία "ποιός Είμαι vs ποιός έγινα"...Αυτό μας δίνει πάντα ένα μεγαλύτερο Σθένος να παραμείνουμε πιο συνειδητοί στην καθημερινή μας Ζωή...
Αν αποφασίσεις να ακολουθήσεις την Αλήθεια, τότε Είσαι Εσύ και ο Θεός, σαν η μόνη Αλήθεια…

Ο μύθος τελειώνει, όταν δεν τον συντηρείς πια…

@};- @};- @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
JOANNA
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 11319
Εγγραφή: 03 Μάιος 2007 12:03 pm

Re: Ο ΜΥΘΟΣ...

Δημοσίευση από JOANNA »

vaso έγραψε:Αν όμως είναι πρώτη, τότε αρχίζουν τα πράγματα και δυσκολεύουν…Γιατί ο μύθος δεν θα σε αφήσει εύκολα να χαράξεις την δική σου πορεία…
Θα βγει με χίλιες μορφές για να σε κρατήσει μέσα του… μορφές που δεν είναι παρά οι σκιές αγαπημένων, που τρέφουν τον μύθο των συνηθειών, των εξαρτήσεων και της ψευδαίσθησης…
Αν αποφασίσεις να ακολουθήσεις την Αλήθεια, τότε Είσαι Εσύ και ο Θεός, σαν η μόνη Αλήθεια…

Ο μύθος τελειώνει, όταν δεν τον συντηρείς πια…
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Bασουλακι μου @};- @};-
Όπου είναι ο Εαυτός μας είναι και ο Θεός και όπου είναι ο Θεός είναι όλα....

Πολέμα και Οραματίσου

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27316
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Ο ΜΥΘΟΣ...

Δημοσίευση από Ellaki »

Ο μύθος τελειώνει, όταν δεν τον συντηρείς πια…

@};- @};-
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: Ο ΜΥΘΟΣ...

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Δεν έχει την παραμικρή διάθεση να αμφισβητήσει τον μύθο τούτον...Βλέπει τους άλλους ανθρώπους σαν αποδείξεις του μύθου και αμφισβητεί συνεχώς την Αλήθεια, γιατί γι' αυτήν χρειάζεται να εμπιστευθεί τον Εαυτό του, χρειάζεται να Πιστέψει στον Θεό και δεν έχει τα εφόδια να το κάνει...Όσα εφόδια του έδωσε ο μύθος, μπορεί να τα χρησιμοποιήσει...το μίσος, τον φόβο, την ντροπή, την ζήλεια, τον ανταγωνισμό, την σκληρότητα, την αδιαφορία, τον διαχωρισμό...Όλα αυτά τα εφόδια τον κάνουν να νιώθει πάντα ετοιμοπόλεμος...
Τα εφόδια της Αλήθειας τον φοβίζουν...γιατί περιέχουν περισσότερο Ειρήνη, παρά πόλεμο...
Μου αρεσει που αναρωτιομουνα προχθες γιατι αφου ο ανθρωπος εχει παγωμενα τα συναισθηματα του γιατι να μην εχει και τα υπολοιπα το μίσος, τον φόβο, την ντροπή, την ζήλεια, τον ανταγωνισμό, την σκληρότητα, την αδιαφορία, τον διαχωρισμό...

Ενταξει συνηθισμενο φαινομενο βασουλας να απανταει πριν ρωτησουμε.. :-D :x :x :x
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Re: Ο ΜΥΘΟΣ...

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Μας είπε κανείς να προλάβουμε να Αγαπήσουμε?

Ax Βασούλα!!!!!!!
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16545
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Re: Ο ΜΥΘΟΣ...

Δημοσίευση από margaritarenia »

ARTYADIS έγραψε:
Η κάθε μέρα μας ας ξεκινά έχοντας στο μυαλό μας αυτήν την αναλογία "ποιός Είμαι vs ποιός έγινα"...Αυτό μας δίνει πάντα ένα μεγαλύτερο Σθένος να παραμείνουμε πιο συνειδητοί στην καθημερινή μας Ζωή...
Αν αποφασίσεις να ακολουθήσεις την Αλήθεια, τότε Είσαι Εσύ και ο Θεός, σαν η μόνη Αλήθεια…

Ο μύθος τελειώνει, όταν δεν τον συντηρείς πια…

@};- @};- @};-

@};- :sunny:
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: Ο ΜΥΘΟΣ...

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Αν φροντίζουμε όμως να μην ξεχνιόμαστε, αν φροντίζουμε και για την πνευματική μας Ζωή, την εσωτερική Ζωή της Καρδιάς, τότε τα πράγματα ισορροπούν και στην συνέχεια ανατρέπονται όλες οι αναλογίες του πολέμου του Πνεύματος με την Ύλη...
@};- @};- :x :x :x :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ο ΜΥΘΟΣ...

Δημοσίευση από Stefanos »

Vaso έγραψε: Δύσκολο να ανατρέψει κανείς την αναλογία «Συνειδητό-Ασυνείδητο»…
Υπάρχουν χιλιάδες επιγνώσεις, αλλά λίγες από αυτές γίνονται αυτό-επίγνωση στην Ζωή μας…
Ίσως να μην γίνει και καμία…


Ο μύθος τελειώνει, όταν δεν τον συντηρείς πια…
:x :x :x
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”