Ο ΣΚΟΠΟΣ...

Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: Ο ΣΚΟΠΟΣ...

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

@};- :x :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Αμαλία
Δημοσιεύσεις: 7910
Εγγραφή: 03 Δεκ 2007 10:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ο ΣΚΟΠΟΣ...

Δημοσίευση από Αμαλία »

:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: @};-
Εικόνα

Είναι βολικό να γίνεσαι καλός άνθρωπος από φόβο, από το να γίνεσαι συνειδητός στην Αγάπη και να τους έχεις όλους εναντίον σου...
Άβαταρ μέλους
JOANNA
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 11319
Εγγραφή: 03 Μάιος 2007 12:03 pm

Re: Ο ΣΚΟΠΟΣ...

Δημοσίευση από JOANNA »

vaso έγραψε:Νομίζει ότι η συναισθηματική του ανωριμότητα οφείλεται στο ότι δεν έγινε αποδεκτός, δεν ενθαρρύνθηκε, δεν επιβεβαιώθηκε, σαν παιδί, και θεωρεί ότι η θεραπεία του βασίζεται στην κάλυψη αυτών των αναγκών, έτσι ώστε να τις αποζητάει από τον κάθε άνθρωπο που έρχεται κοντά του…
Εαυτό του...

Το να μπορεί ένας άνθρωπος να ζει μοναχικά, δεν έχει καμία σχέση με την κατ 'επιλογή μοναξιά που επιβάλλει στον εαυτό του, από λανθασμένες ανάγκες και απογοητεύσεις. Η Ειρήνη μέσα του, είναι μια μοναχική κατάσταση Αγάπης και Ενότητας, που μπορεί να τον κάνει να Ζει σε πληρότητα, εν μέσω πολέμου, εν μέσω των ανθρώπων, εν μέσω της Ζωής...

Όλα έχουν να κάνουν με τον Σκοπό μας...Και ο Σκοπός μας δεν έχει καμία αξιοσύνη..


Περισσότερο να εκτεθεί ένας Άνθρωπος, απ' ότι αυτός, δεν νομίζω να υπάρχει...Περισσότερο να ματαιωθεί, δεν νομίζω να υπάρχει...Κι όμως ούτε εκτέθηκε, ούτε ματαιώθηκε ο Σκοπός του...Και αν 100 Άνθρωποι αυτήν την στιγμή, έχουν κατανοήσει τον Σκοπό του, σημαίνει ότι η ανθρωπότητα έχει θεραπευτεί στην αναλογία των 100 αυτών Ανθρώπων...Η Ειρήνη έχει αποκατασταθεί στην αναλογία των 100 αυτών Ανθρώπων...Κι αν μου φαίνεται λίγο, θα προσπαθήσω κι εγώ να γίνω ο 101ος Άνθρωπος, για να αυξήσω την αναλογία...
Όχι να μοιάσω στον Ιησού, αλλά να θυμηθώ τον Άνθρωπο...Μετά όλα θα γίνουν ίδια...Η Ζωή του, η Ζωή μου...

Αυτό μας είπε…

Όλα τα άλλα είναι για να τα ερευνήσει ο καθένας μόνος του, παρέα με το «εγώ» του ή την Ψυχή του…Το ποιόν θα έχουμε «παρέα» στην εσωτερική και εξωτερική μας Ζωή, εμείς το αποφασίζουμε και κανείς άλλος…
:silent: :x :x
Όπου είναι ο Εαυτός μας είναι και ο Θεός και όπου είναι ο Θεός είναι όλα....

Πολέμα και Οραματίσου

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Έφη
Δημοσιεύσεις: 8299
Εγγραφή: 31 Ιαν 2010 11:57 pm

Re: Ο ΣΚΟΠΟΣ...

Δημοσίευση από Έφη »

:x :x :x
Είμαι αυτό που είμαι !

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Re: Ο ΣΚΟΠΟΣ...

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Θα κάνει τα πάντα για να παραμείνει άνθρωπος, γιατί το μεγαλειώδες τον τρομάζει, στην ουσία φοβάται την Αιωνιότητα, ενώ φαίνεται να φοβάται την φθαρτότητα του…
Όταν ο άνθρωπος αντιληφθεί το Μεγαλείο του, όταν νοιώσει την Αιωνιότητα στον πυρήνα της Ύπαρξης του τότε η φθαρτότητα θα πάψει να είναι ο Δαίμονας του.!!!! Εκείνη την μοναδική στιγμή που θα συνειδητοποιήσει την Θεότητα που κλείνει εντός του γίνεται κάτι ανεπανάληπτο...ο σκοπός δεν είναι πια θολός ή ασαφής αλλά η κινητήριος δύναμη .....

:* :* :*
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: Ο ΣΚΟΠΟΣ...

Δημοσίευση από eirini »

HARIDEA έγραψε:
Θα κάνει τα πάντα για να παραμείνει άνθρωπος, γιατί το μεγαλειώδες τον τρομάζει, στην ουσία φοβάται την Αιωνιότητα, ενώ φαίνεται να φοβάται την φθαρτότητα του…
Όταν ο άνθρωπος αντιληφθεί το Μεγαλείο του, όταν νοιώσει την Αιωνιότητα στον πυρήνα της Ύπαρξης του τότε η φθαρτότητα θα πάψει να είναι ο Δαίμονας του.!!!! Εκείνη την μοναδική στιγμή που θα συνειδητοποιήσει την Θεότητα που κλείνει εντός του γίνεται κάτι ανεπανάληπτο...ο σκοπός δεν είναι πια θολός ή ασαφής αλλά η κινητήριος δύναμη .....

:* :* :*
:x >:d<
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
konstantinos s.
Δημοσιεύσεις: 11716
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 12:23 pm

Re: Ο ΣΚΟΠΟΣ...

Δημοσίευση από konstantinos s. »

@};- @};-
Άβαταρ μέλους
Maraki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 12157
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:03 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ο ΣΚΟΠΟΣ...

Δημοσίευση από Maraki »

Περισσότερο να εκτεθεί ένας Άνθρωπος, απ' ότι αυτός, δεν νομίζω να υπάρχει...Περισσότερο να ματαιωθεί, δεν νομίζω να υπάρχει...Κι όμως ούτε εκτέθηκε, ούτε ματαιώθηκε ο Σκοπός του...Και αν 100 Άνθρωποι αυτήν την στιγμή, έχουν κατανοήσει τον Σκοπό του, σημαίνει ότι η ανθρωπότητα έχει θεραπευτεί στην αναλογία των 100 αυτών Ανθρώπων...Η Ειρήνη έχει αποκατασταθεί στην αναλογία των 100 αυτών Ανθρώπων...Κι αν μου φαίνεται λίγο, θα προσπαθήσω κι εγώ να γίνω ο 101ος Άνθρωπος, για να αυξήσω την αναλογία...
Όχι να μοιάσω στον Ιησού, αλλά να θυμηθώ τον Άνθρωπο...Μετά όλα θα γίνουν ίδια...Η Ζωή του, η Ζωή μου...

Αυτό μας είπε…

Όλα τα άλλα είναι για να τα ερευνήσει ο καθένας μόνος του, παρέα με το «εγώ» του ή την Ψυχή του…Το ποιόν θα έχουμε «παρέα» στην εσωτερική και εξωτερική μας Ζωή, εμείς το αποφασίζουμε και κανείς άλλος…
@};-

Bασουλίνα μας... :x :x :x :x :x :x :x :x
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είμαι Παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο Δρόμος ο δικός μου προς εσένα...

Και ο Ιησούς είπε ότι μόνο τα παιδιά θα μπουν στο Βασίλειο των Ουρανών.

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16543
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Re: Ο ΣΚΟΠΟΣ...

Δημοσίευση από margaritarenia »

Περισσότερο να εκτεθεί ένας Άνθρωπος, απ' ότι αυτός, δεν νομίζω να υπάρχει...Περισσότερο να ματαιωθεί, δεν νομίζω να υπάρχει...Κι όμως ούτε εκτέθηκε, ούτε ματαιώθηκε ο Σκοπός του...Και αν 100 Άνθρωποι αυτήν την στιγμή, έχουν κατανοήσει τον Σκοπό του, σημαίνει ότι η ανθρωπότητα έχει θεραπευτεί στην αναλογία των 100 αυτών Ανθρώπων...Η Ειρήνη έχει αποκατασταθεί στην αναλογία των 100 αυτών Ανθρώπων...Κι αν μου φαίνεται λίγο, θα προσπαθήσω κι εγώ να γίνω ο 101ος Άνθρωπος, για να αυξήσω την αναλογία...
Όχι να μοιάσω στον Ιησού, αλλά να θυμηθώ τον Άνθρωπο...Μετά όλα θα γίνουν ίδια...Η Ζωή του, η Ζωή μου...

Αυτό μας είπε…

Όλα τα άλλα είναι για να τα ερευνήσει ο καθένας μόνος του, παρέα με το «εγώ» του ή την Ψυχή του…Το ποιόν θα έχουμε «παρέα» στην εσωτερική και εξωτερική μας Ζωή, εμείς το αποφασίζουμε και κανείς άλλος…
@};- @};- @};-
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6428
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Ο ΣΚΟΠΟΣ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε: Ανεξάρτητα από τα οικογενειακά βιώματα, η απώλεια του Εαυτού είναι ένα βαθύ τραύμα, που οι άνθρωποι έμαθαν να καλύπτουν με την ύλη...Να έχουν...Και στο "έχω" εμπεριέχονται τα πάντα...από αξίες μέχρι φιλοδοξίες...
Δεν είναι κακό σε έναν νέο άνθρωπο να έχει φιλοδοξίες...Δεν είναι κακό να δημιουργεί, δεν είναι κακό να έχει κοινωνική ζωή, να ωριμάζει και να τελειοποιεί την προσωπικότητά του μέσα στο σύνολο του Εαυτού του και των άλλων ανθρώπων...Δεν είναι κακό να έχει προτιμήσεις, να παίρνει αποφάσεις και να τις αλλάζει, δεν είναι κακό να ερωτεύεται, να βιώνει μια εμπειρία...
Δεν είναι τίποτα κακό και λάθος, από την στιγμή που έχει συνειδητοποιήσει ότι εδώ δεν ήρθε για να κάνει όλα αυτά μόνο και να πεθάνει, αλλά ήρθε να κάνει όλα αυτά και να γίνει Συνειδητός στον Εαυτό του...

Κι αν μου φαίνεται λίγο, θα προσπαθήσω κι εγώ να γίνω ο 101ος Άνθρωπος, για να αυξήσω την αναλογία...
Όχι να μοιάσω στον Ιησού, αλλά να θυμηθώ τον Άνθρωπο...Μετά όλα θα γίνουν ίδια...Η Ζωή του, η Ζωή μου...

Αυτό μας είπε…

Όλα τα άλλα είναι για να τα ερευνήσει ο καθένας μόνος του, παρέα με το «εγώ» του ή την Ψυχή του…Το ποιόν θα έχουμε «παρέα» στην εσωτερική και εξωτερική μας Ζωή, εμείς το αποφασίζουμε και κανείς άλλος…


ολα ειναι αλλα ειδικα αυτα μου εκαναν κλικ.. @};- :x :x >:d< >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24613
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: Ο ΣΚΟΠΟΣ...

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Σημαντικό όλο :romance-heartbeating: @};- @};- @};-
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
blue velvet
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 18 Αύγ 2013 10:49 pm

Re: Ο ΣΚΟΠΟΣ...

Δημοσίευση από blue velvet »

δεν εχω λογια ....με χειρουργικη ακριβεια αληθεια !!!!!!!!!!!! :x

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”