ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ

Άβαταρ μέλους
JOANNA
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 11319
Εγγραφή: 03 Μάιος 2007 12:03 pm

Re: ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ

Δημοσίευση από JOANNA »

vaso έγραψε: Χωρίς την Πνευματικότητα, η Ψυχολογία δεν ελευθερώνει, δεν οδηγεί στην βαθύτερη αλήθεια για τον Εαυτό μας…Χωρίς την Ψυχολογία, η Πνευματικότητα μας οδηγεί στην αυταπάτη και στην απόδραση από την πραγματικότητα…

Για να επιστρέψει κανείς στην αθωότητα, δεν φτάνει μόνο να κάνει τον αθώο...πρέπει να ολοκληρωθεί μέχρι την Αγνότητα του ξανά...

Και όταν ο Ιησούς λέει ότι ήρθα να φέρω πόλεμο και όχι Ειρήνη, εννοούσε πάντα αυτήν την αρχική προσέγγιση του σκοταδιού μέσα μας, που φέρνει πόλεμο και αναταραχή με τις συνειδητοποιήσεις του "εγώ"...Ξεφώνιζε τους ανθρώπους του πνεύματος της εποχής, σαν υποκριτές, γιατί ήξερε τι κρύβουν μέσα τους, δεν έβλεπε το έξω τους μόνο...

Η αληθινή μας Φυση αποκαλύπτεται, δεν δημιουργείται...Και κάθε αποκάλυψη, χρειάζεται εκείνη την εσωτερική διάκριση να μπορείς να την ερμηνεύεις με απλότητα, να την στηρίζεις πρώτα μέσα σου και μετά να την εφαρμόζεις, ακόμα και αν είσαι ο μόνος Άνθρωπος που μπορεί να το κάνει...

Το σίγουρο είναι ότι εγκαταλείψαμε τον αληθινό Εαυτό μας, γιατί υπάρχει μια ηθική που μας προσκολλά στους ηθικούς μηχανισμούς του "εγώ" και αυτοί δεν ξεπερνιούνται εύκολα, αν όλοι οι άνθρωποι είναι ίδια αλαζονικοί να πιστεύουν ότι με συγκεκριμένες συμπεριφορές θα εξιλεώσουν την ενοχή τους...Ο ένας συναγωνίζεται τον άλλον στην υποκρισία...

Η αυτοεπίγνωση δεν έρχεται με ενοχές, αλλά με συνειδητοποιήσεις...

Γιατί Ζωή χωρίς Ουσία, είναι Σοφία χωρίς Αγάπη...

άλλωστε επιλογές είναι όλα...

και οι «εκλεκτοί» του Πνεύματος συνεχίζουν να μεσολαβούν μεταξύ ημών και του Θεού…
όσο ο πόλεμος μέσα μας λυμαίνεται την αθωότητα και την ενοχή μας…
:x :x @};-
Όπου είναι ο Εαυτός μας είναι και ο Θεός και όπου είναι ο Θεός είναι όλα....

Πολέμα και Οραματίσου

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
nondas
Δημοσιεύσεις: 9937
Εγγραφή: 18 Απρ 2010 1:17 am

Re: ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ

Δημοσίευση από nondas »

@};- @};- @};- :x
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26036
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ

Δημοσίευση από Βικούλα »

@};- @};- @};-
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Έφη
Δημοσιεύσεις: 8299
Εγγραφή: 31 Ιαν 2010 11:57 pm

Re: ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ

Δημοσίευση από Έφη »

Vaso έγραψε: Η αληθινή μας Φυση αποκαλύπτεται, δεν δημιουργείται...Και κάθε αποκάλυψη, χρειάζεται εκείνη την εσωτερική διάκριση να μπορείς να την ερμηνεύεις με απλότητα, να την στηρίζεις πρώτα μέσα σου και μετά να την εφαρμόζεις, ακόμα και αν είσαι ο μόνος Άνθρωπος που μπορεί να το κάνει...
:x
Είμαι αυτό που είμαι !

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16543
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Re: ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ

Δημοσίευση από margaritarenia »

Για να καταλάβει κανείς την μυστική γλώσσα του Ιησού, χρειάζεται να έχει αυτήν την ειλικρινή διάθεση να βρει ολοκληρωτικά το σκοτάδι του, φτάνοντας στο Φως της Ύπαρξής του, χωρίς να θεωρεί τίποτα ένοχο ή αθώο, θέτοντας τέλος στην υποκρισία του.
:sunny: @};-
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”