ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ...

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Κάθε μέρα μπορούμε, λένε, να επιλέξουμε…
Απλά λένε…
Νομίζω ότι δεν μπορεί κανένας άνθρωπος να επιλέξει, αν δεν ξέρει ποιος μέσα του σαμποτάρει το δικαίωμα της επιλογής του…

Επιλέγουμε…
Πάντα έχουμε δίλημμα όμως…αυτό ή εκείνο?

Είναι μερικά πράγματα, που δεν μας αφήνουν περιθώριο επιλογής, μα νομίζω ότι αυτά είναι και τα πιο σημαντικά, για να δούμε την αυτάρκειά μας…

Το αν θα φάμε αυτό ή εκείνο, επιλογή είναι…
Όμως η βασική ώθηση δίνεται από την πείνα…
Ή πρέπει να δίνεται από την πείνα…
Πολλές φορές όμως δεν προλαβαίνουμε να πεινάσουμε και έχουμε ήδη επιλέξει τι θα φάμε…

Το ίδιο συμβαίνει με κάθε μας επιλογή…

Ποιος την κατευθύνει άραγε?

Ποιος επιλέγει την χαρά μας? Ποιος την λύπη μας?
Ποιος επιλέγει τον Θεό, την Πίστη, την Αλήθεια…

Πολλές, χιλιάδες εντυπώσεις, επιδρούν ακόμα και στο πως θα ντυθούμε

Το να αποδεχτεί κανείς ότι δεν γνωρίζει τον Εαυτό του, ξεκινά από αυτήν την μικρή ερώτηση…
Γιατί θεωρώ φυσιολογικό, κάτι που δεν μου αρέσει?

Γιατί κάνω ότι δεν μου αρέσει?

Γιατί να κάνω αυτό που έμαθα ότι θα μου δώσει ευτυχία και μετά πρέπει να υποκριθώ ότι είμαι και ευτυχισμένος με την επιλογή μου?

Τελικά ποιος είναι εκείνος που με υποχρεώνει να κάνω αυτό ή το άλλο, και γιατί δεν μπορώ να νιώσω εγώ τι είναι το καλύτερο για εμένα?
Γιατί θεωρώ πάντα το καλύτερο, σαν συνέχεια ενός σεναρίου που άλλοι έγραψαν για εμένα, χωρίς εμένα?

Γιατί νιώθω να εξαρτώμαι από μια επιλογή? Από έναν άνθρωπο? Από μια κατάσταση?
Γιατί πρέπει να εισπράττω αρνητικά τα αποτελέσματα των επιλογών μου, όταν κανείς δεν μου μίλησε για τις αιτίες τους?

Γιατί πρέπει να δέχομαι σαν φυσιολογικό, ότι πρέπει να κάνω τα πάντα για να ακολουθήσω το φυσιολογικό, που άλλοι όρισαν σαν τέτοιο, χωρίς να ζητήσουν την γνώμη μου?

Υπάρχει ένας Δρόμος, μια Αλήθεια και μία Ζωή για να τα βιώσουμε…

Η σκέψη της μετενσάρκωσης πολλές φορές φέρνει έναν επικίνδυνο εφησυχασμό, σ’ αυτό που χρειάζεται να κάνουμε εμείς για εμάς σαν Άνθρωποι, σε μια συγκεκριμένη στιγμή…Την στιγμή του Θεού…
Η Ψυχή μας μπορεί να ταξιδεύει χωρίς παρελθόν και μέλλον, αλλά Ζει στο Παρόν μαζί μας! Και αυτό συμβαίνει μόνο για μία φορά…

Μόνο μία φορά που μπορούμε να είμαστε Συνειδητοί στον Εαυτό μας, και η Ελεύθερη Βούληση να μην μας αφορά, παρά μόνο για να επιλέξουμε την Επιστροφή μας στην Ολότητά μας…
Αν δεν γίνει στο Παρόν, δεν θα γίνει ποτέ άλλοτε…

Κατά τ’ άλλα όλα είναι φυσιολογικά, αν έχεις μάθει να επιλέγεις οτιδήποτε άλλο, εκτός από την Συνειδητή Παρουσία Σου στο Παρόν σου…


και είπε ο Άνθρωπος...
Εκείνος που δεν μισεί τον πατέρα του και την μητέρα του, όπως εγώ, δεν μπορεί να γίνει μαθητής μου

Αυτό όμως είναι αφύσικο!!!
γι' αυτό και σταυρώθηκε...
Συνημμένα
Jesus christ wallpapers- free cards for christmas-forum.jpg
Jesus christ wallpapers- free cards for christmas-forum.jpg (32.44 KiB) Προβλήθηκε 3341 φορές
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ...

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Γεμισαμε με τα φυσικα τους...φτανει ποια @};-
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ την 28 Μαρ 2013 11:15 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33569
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ...

Δημοσίευση από Annoula »

Μόνο μία φορά που μπορούμε να είμαστε Συνειδητοί στον Εαυτό μας, και η Ελεύθερη Βούληση να μην μας αφορά, παρά μόνο για να επιλέξουμε την Επιστροφή μας στην Ολότητά μας…
Αν δεν γίνει στο Παρόν, δεν θα γίνει ποτέ άλλοτε…

Κατά τ’ άλλα όλα είναι φυσιολογικά, αν έχεις μάθει να επιλέγεις οτιδήποτε άλλο, εκτός από την Συνειδητή Παρουσία Σου στο Παρόν σου…


και είπε ο Άνθρωπος...
Εκείνος που δεν μισεί τον πατέρα του και την μητέρα του, όπως εγώ, δεν μπορεί να γίνει μαθητής μου

Αυτό όμως είναι αφύσικο!!!
γι' αυτό και σταυρώθηκε...
@};- @};- @};-
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29989
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

@};- @};- @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ...

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Το να αποδεχτεί κανείς ότι δεν γνωρίζει τον Εαυτό του, ξεκινά από αυτήν την μικρή ερώτηση…
Γιατί θεωρώ φυσιολογικό, κάτι που δεν μου αρέσει?


Γιατί κάνω ότι δεν μου αρέσει?

Γιατί να κάνω αυτό που έμαθα ότι θα μου δώσει ευτυχία και μετά πρέπει να υποκριθώ ότι είμαι και ευτυχισμένος με την επιλογή μου?

Τελικά ποιος είναι εκείνος που με υποχρεώνει να κάνω αυτό ή το άλλο, και γιατί δεν μπορώ να νιώσω εγώ τι είναι το καλύτερο για εμένα?
Γιατί θεωρώ πάντα το καλύτερο, σαν συνέχεια ενός σεναρίου που άλλοι έγραψαν για εμένα, χωρίς εμένα?

Γιατί νιώθω να εξαρτώμαι από μια επιλογή? Από έναν άνθρωπο? Από μια κατάσταση?
Γιατί πρέπει να εισπράττω αρνητικά τα αποτελέσματα των επιλογών μου, όταν κανείς δεν μου μίλησε για τις αιτίες τους?

Γιατί πρέπει να δέχομαι σαν φυσιολογικό, ότι πρέπει να κάνω τα πάντα για να ακολουθήσω το φυσιολογικό, που άλλοι όρισαν σαν τέτοιο, χωρίς να ζητήσουν την γνώμη μου?
Κατά τ’ άλλα όλα είναι φυσιολογικά, αν έχεις μάθει να επιλέγεις οτιδήποτε άλλο, εκτός από την Συνειδητή Παρουσία Σου στο Παρόν σου…
και είπε ο Άνθρωπος...
Εκείνος που δεν μισεί τον πατέρα του και την μητέρα του, όπως εγώ, δεν μπορεί να γίνει μαθητής μου
:x :x :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
JOANNA
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 11319
Εγγραφή: 03 Μάιος 2007 12:03 pm

Re: ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ...

Δημοσίευση από JOANNA »

vaso έγραψε:Μόνο μία φορά που μπορούμε να είμαστε Συνειδητοί στον Εαυτό μας, και η Ελεύθερη Βούληση να μην μας αφορά, παρά μόνο για να επιλέξουμε την Επιστροφή μας στην Ολότητά μας…
Αν δεν γίνει στο Παρόν, δεν θα γίνει ποτέ άλλοτε…

Κατά τ’ άλλα όλα είναι φυσιολογικά, αν έχεις μάθει να επιλέγεις οτιδήποτε άλλο, εκτός από την Συνειδητή Παρουσία Σου στο Παρόν σου…

και είπε ο Άνθρωπος...
Εκείνος που δεν μισεί τον πατέρα του και την μητέρα του, όπως εγώ, δεν μπορεί να γίνει μαθητής μου

Αυτό όμως είναι αφύσικο!!!
γι' αυτό και σταυρώθηκε...
:x @};- @};-
Όπου είναι ο Εαυτός μας είναι και ο Θεός και όπου είναι ο Θεός είναι όλα....

Πολέμα και Οραματίσου

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ...

Δημοσίευση από Giotoula »

Vaso έγραψε: Η Ψυχή μας μπορεί να ταξιδεύει χωρίς παρελθόν και μέλλον, αλλά Ζει στο Παρόν μαζί μας! Και αυτό συμβαίνει μόνο για μία φορά…

Μόνο μία φορά που μπορούμε να είμαστε Συνειδητοί στον Εαυτό μας, και η Ελεύθερη Βούληση να μην μας αφορά, παρά μόνο για να επιλέξουμε την Επιστροφή μας στην Ολότητά μας…
Αν δεν γίνει στο Παρόν, δεν θα γίνει ποτέ άλλοτε…

Κατά τ’ άλλα όλα είναι φυσιολογικά, αν έχεις μάθει να επιλέγεις οτιδήποτε άλλο, εκτός από την Συνειδητή Παρουσία Σου στο Παρόν σου…


και είπε ο Άνθρωπος...
Εκείνος που δεν μισεί τον πατέρα του και την μητέρα του, όπως εγώ, δεν μπορεί να γίνει μαθητής μου

Αυτό όμως είναι αφύσικο!!!
γι' αυτό και σταυρώθηκε...
@};- @};- @};- :x
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6428
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε: Τελικά ποιος είναι εκείνος που με υποχρεώνει να κάνω αυτό ή το άλλο, και γιατί δεν μπορώ να νιώσω εγώ τι είναι το καλύτερο για εμένα?

Γιατί νιώθω να εξαρτώμαι από μια επιλογή? Από έναν άνθρωπο? Από μια κατάσταση?
Γιατί πρέπει να εισπράττω αρνητικά τα αποτελέσματα των επιλογών μου, όταν κανείς δεν μου μίλησε για τις αιτίες τους?

Γιατί πρέπει να δέχομαι σαν φυσιολογικό, ότι πρέπει να κάνω τα πάντα για να ακολουθήσω το φυσιολογικό, που άλλοι όρισαν σαν τέτοιο, χωρίς να ζητήσουν την γνώμη μου?

Υπάρχει ένας Δρόμος, μια Αλήθεια και μία Ζωή για να τα βιώσουμε…

Η σκέψη της μετενσάρκωσης πολλές φορές φέρνει έναν επικίνδυνο εφησυχασμό, σ’ αυτό που χρειάζεται να κάνουμε εμείς για εμάς σαν Άνθρωποι, σε μια συγκεκριμένη στιγμή…Την στιγμή του Θεού…
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: @};- >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ...

Δημοσίευση από eirini »

τι να πρωτοκανω παραθεση; το οτι ζουμε σε ενα κοσμο πλασματικο; το οτι νομιζουμε οτι κανουμε σωστες επιλογες για εμας; το οτι νομιζουμε οτι ειμαστε ευτυχισμενοι; τι σκατα μαθαινουμε σε τουτο τον κοσμο;; και φτανεις σε μια ηλικια που ολα αυτα γκρεμιζονται, που μαθαινεις οτι η ζωη σου ειναι μια κολαση, που εκανες επιλογες επειδη ετσι σου ειπαν και οχι επειδη ηθελες..... Ουφ!!!
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ...

Δημοσίευση από Vasoula »

αν δεν κάνεις όλα αυτά που έμαθες αυτοσκοπό, Ειρηνάκι, τότε θα τα λάβεις σαν Σοφία όλα τούτα και θα επανέλθεις στην Φύση σου με απόλυτα φυσιολογικό τρόπο...

Η επιστροφή στην Εστία σου είναι το ζητούμενο και όχι όλα τούτα που έμαθες ότι πρέπει να κάνεις...

Η Απόφαση είναι

φυσικός άνθρωπος ή Άνθρωπος...

να ξέρεις τι χρειάζεται το ένα και τι το άλλο, είναι το εφόδιό σου για να επιλέξεις με ωριμότητα και όχι με βιασύνη...

ακόμα και η κόλαση επιλογή είναι, παρ' όλο που φαίνεται σαν να μην επιλέγεις εσύ...

Αν ρωτήσεις μια φυσιολογική γυναίκα αν είναι ευτυχισμένη μέσα στην οικογένεια που δημιούργησε, τι νομίζεις πως θα σου πει?

ναι ή όχι?

θα σου πει, ναι...αλλά...

το ναι, δεν είναι ναι, και το όχι, δεν είναι όχι...

γιατί όμως?

μάλλον φταίει ο Σαμαράς...

:)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ...

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Αν ρωτήσεις μια φυσιολογική γυναίκα αν είναι ευτυχισμένη μέσα στην οικογένεια που δημιούργησε, τι νομίζεις πως θα σου πει?
Κυρια κυρια να πω εγω τι θα πουνε? :bounce: :-D

Το εχω ακουσει και απο πατερα που τους ρωτησα αν μετανιωσε που εχει παντρευτει.
Εεεεε ολα τα σπιτια εχουν τα προβληματα τους και οταν συνεχισα την ερωτηση οτι αν ειχε επιλογη να γυρισει τον χρονο πισω θα ξανα παντρευοταν?
Εεεε δεν θα αλλαζα τα παιδια μου με τιποτα και μου δινουν ζωη να συνεχισω. @-) X(
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ...

Δημοσίευση από VasilisM »

Γιατί νιώθω να εξαρτώμαι από μια επιλογή? Από έναν άνθρωπο? Από μια κατάσταση?
Γιατί θέλω να πάρω κάτι μέσα από αυτή την επιλογή, τον άνθρωπο, την κατάσταση που δεν μπορώ να βρω μέσα μου; Νιώθω ανεπάρκεια και τη ψάχνω σε μια διαφορετική επιλογή, μέσα από έναν άνθρωπο που θα με σώσει, μέσα σε μια κατάσταση από την οποία επιδιώκω να βγω κερδισμένος.. όλα αυτά τελικά θολώνουν τη Θέληση και την Εμπιστοσύνη στον Εαυτό μου, γιατί με κάνουν να επαναπαύομαι πως κάποιος, κάτι θα με βγάλει από το βούρκο..

Αυτό το "φυσιολογικό" μας κατέστρεψε..
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17539
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ...

Δημοσίευση από Λιζούλα »

Η σκέψη της μετενσάρκωσης πολλές φορές φέρνει έναν επικίνδυνο εφησυχασμό, σ’ αυτό που χρειάζεται να κάνουμε εμείς για εμάς σαν Άνθρωποι, σε μια συγκεκριμένη στιγμή…Την στιγμή του Θεού…
Η Ψυχή μας μπορεί να ταξιδεύει χωρίς παρελθόν και μέλλον, αλλά Ζει στο Παρόν μαζί μας! Και αυτό συμβαίνει μόνο για μία φορά…

Μόνο μία φορά που μπορούμε να είμαστε Συνειδητοί στον Εαυτό μας, και η Ελεύθερη Βούληση να μην μας αφορά, παρά μόνο για να επιλέξουμε την Επιστροφή μας στην Ολότητά μας…
Αν δεν γίνει στο Παρόν, δεν θα γίνει ποτέ άλλοτε…

Κατά τ’ άλλα όλα είναι φυσιολογικά, αν έχεις μάθει να επιλέγεις οτιδήποτε άλλο, εκτός από την Συνειδητή Παρουσία Σου στο Παρόν σου…


και είπε ο Άνθρωπος...
Εκείνος που δεν μισεί τον πατέρα του και την μητέρα του, όπως εγώ, δεν μπορεί να γίνει μαθητής μου

Αυτό όμως είναι αφύσικο!!!
γι' αυτό και σταυρώθηκε...
@};-
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33569
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ...

Δημοσίευση από Annoula »

Η επιστροφή στην Εστία σου είναι το ζητούμενο και όχι όλα τούτα που έμαθες ότι πρέπει να κάνεις...
@};- @};- @};-
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ...

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Εεεεε ολα τα σπιτια εχουν τα προβληματα τους και οταν συνεχισα την ερωτηση οτι αν ειχε επιλογη να γυρισει τον χρονο πισω θα ξανα παντρευοταν?
Εεεε δεν θα αλλαζα τα παιδια μου με τιποτα και μου δινουν ζωη να συνεχισω.
Μια απάντηση που τη λένε ΟΛΟΙ! Τυποποιημένοι άνθρωποι, τυποποιημένες απαντήσεις..

Κι αυτό είναι ...φυσικολογικό! :-D
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”