Επιπεφυκίτιδα

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23470
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Επιπεφυκίτιδα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Από χθες έχω επιπεφυκίτιδα, ευτυχώς ελαφριάς μορφής. Απ’ ό,τι διαβάζω σε ένα βιβλίο που έχω για την σημασία της κάθε αρρώστια, η επιπεφυκίτιδα επισημαίνει ότι εθελοτυφλώ σε ένα πρόβλημά μου ή κάποια εσωτερική σύγκρουση.

Βέβαια, υπάρχει το εξής πρόβλημα: ποιο πρόβλημα απ’ όλα; Γιατί έχω ένα κάρο προβληματισμούς στο κεφάλι μου και σίγουρα δεν ασχολούμαι ούτε με τους μισούς από αυτούς, ειδικά τώρα που είναι διακοπές. Για να μην αναφέρω και άλλους τόσους προβληματισμούς που έχω το ταλέντο να γεννάω από το πουθενά.

Μπορείτε να μου δώσετε κάποια βοήθεια; Η επιπεφυκίτιδα ξεκίνησε από το αριστερό μάτι και πήγε και λίγο στο δεξί, αν σας λέει αυτό τίποτα.

Ευχαριστώ πολύ. :D
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ηρέμησε!
Χαλάρωσε!
Νοιώσε ότι ,ό,τι γίνεται είναι για να σε παει πιο περα,πιο κοντά σε σένα.
Βλεποντας και τα δυο σου καινουργια θέματα,και νοιώθοντας σε απόλυτα σου λεω τούτο.
Ηδη ξεκίνησες.
Μπήκες στον δρόμο της ενδο-σκόπησης γιατι αντεληφθηκες ότι "δεν πάει άλλο".
Οταν λοιπον φτασεις στο σημειο του δεν παει άλλο αρχιζεις να "ανεβαίνεις".
Η επιπεφυκίτιδα είναι έκφραση οργής για όσα προσδοκάς αποτην ζωή σου,είσαι οργισμενος μεσα σου και τελείως αποδιοργανωμένος πιστέυοντας ότι ΟΛΑ δεν βρίσκουν λυση ίσως.
Χαλάρωσε και δηλωσε στον εαυτο σου ότι τον αγαπας ακόμα και με αυτες τις σκέψεις οργής και όλη τηνενέργεια που αυτες οι σκέψεις σου παράγουν.Δήλωσε την αγάπη σου στον εαυτο σου!

Ετσι κάνω κι εγω οταν μια οποιαδηποτε σκέψη αρνητική κυριεύει το μαυλαο μου,κι ετσι έμαθα σιγα σιγά να λειτουργω με σκεψεις αγαπης για μενα και τις ανασφαλειές μου και τα κόμπλεξ μου,και επομενως να νοιώθω πιο συχνά αγαπη αγαπη αγαπη για μενα!
Εμπιστεύσου το συμπαντικό σχεδιο!
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Η Louise Hay, αναφέρει :
Επιπεφυκίτιδα: "Αισθάνομαι οργή και απογοήτευση σε ότι προσδοκώ από τη ζωή."
Για να την θεραπεύσω "βλέπω με τα μάτια της αγάπης. Υπάρχει μια αρμονική λύση και τη δέχομαι τώρα."

Γενικά οι παθήσεις των ματιών δηλώνουν την ικανότητά μου να βλέπω καθαρά το παρελθόν, το παρόν και το μέλλον. Πολλές φορές αρνούμαστε αυτό που συμβαίνει γιατί δεν θέλουμε να το αντιμετωπίσουμε.
Στην περίπτωση της επιπεφυκίτιδας, βλέπω αλλά οργίζομαι με αυτό που βλέπω. Είτε από φόβο, είτε από αδιαλλαξία.

Εστίασε στο σώμα σου, ίσως σου δίνει και άλλα σημάδια για την προέλευση της οργής σου. Μήπως έχεις ενοχλήσεις και στο στομάχι...? Μήπως σε κάποια κλείδωση...?
Το ότι ξεκίνησε από το αριστερό μάτι........δηλώνει ότι κάποιο πρότυπο ανδρικό που σου έχουν περάσει, δεν το έχεις αποδεκτεί (π.χ. οι άνδρες δεν κλαίνε....!) και αυτό σου δημιουργεί την οργή.

Όπως και νάχει, ότι και να βρεις, αγκάλιασέ το.

Με πολύ πολύ αγάπη
Περαστικούλια σου...........! :)
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23470
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Χμμ...να και μία ερμηνία που δεν την είχα ξαναακούσει ή διαβάσει.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σας. Ήδη τα μάτια μου είναι κατά πολύ καλύτερα, ενώ η ενδοσκόπηση έφερε καρπούς.

Σας ευχαριστώ και πάλι και καλή σας μέρα! :D
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Θοδωράκο....

Εγώ έχω πάθει πολλές φορές επιπεφυκίτιδα!!!

Η πρώτη φορά ήταν πριν πέντε χρόνια όταν είχα πάει στη Μύκονο για την ακρίβεια και είχα πάθει βαριάς μορφής...και δεν είχα μαζί μου τα γυαλιά μου..(ως γνωστόν είμαι γκαβούλιακας!).
Είχα πύον...και δε μπορούσα να ανοίξω τα μάτια μου..με κρατάγανε για να με οδηγήσουν κάπου...

Η δεύτερη φορά ήταν στο 3α τον δικό σας...ελαφριάς μορφής βέβαια..αλλά και πάλι υπέφερα κάπως...(τότε ήμουν και άρρωστη)

Η τρίτη ήταν πριν 1 χρόνο όπου πήγα στον γιατρό και μου είπε οτι είμαι αλλεργική στους φακούς επαφής...απο τότε αρκετά συχνά βγάζουν τα μάτια ενα ελαφρύ υγρό...για αυτό και βάζω κολλήριο με κορτιζόνη!!! Οχι συνέχεια βέβαια.... :?

Κάποια στιγμή έπρεπε να δώσω εξηγήσεις σε όλα αυτά τα περιστατικά πέρα απο την γήινη εξήγηση!!!

Την πρώτη φορά ήμουν σε μια πάρα πολύ κακή κατάσταση και έπρεπε να δω ξεκάθαρα αυτό που μου φώναζε το σύμπαν!!!
Για αυτό και η βαριά μορφή...γιατί αυτή η κατάσταση μου έκανε πολύ κακό!!

Τη δεύτερη λόγω καθαρισμών έπρεπε να δω κάποια πράγματα που τα είδα μετά το βαθμό!!!!!(Και πέρασε αμέσως...!)

Και την τρίτη φορά και κάθε φορά απο τότε, πέρα απο την αλλεργία..παίρνω τα μηνύματα μου σε αυτά που ρωτάω...και επειδή δε μπορώ πάλι να τα δω...μου εμφανίζεται σε αυτό το φυσικό σύμπτωμα!!!!


Τι είναι αυτό Θοδωρή μου που αρνείσαι να δείς...αλλά το ξέρει η ψυχή σου και στο φωνάζει διακριτικά;;;;;;

Ελπίζω να βοήθησα!!!
Σε φιλώ γλυκά... :lol:

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”