ΓΑΛΑΞΙΑΣ

Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: ΓΑΛΑΞΙΑΣ

Δημοσίευση από AMALIA »

@};- :x :x
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6429
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΓΑΛΑΞΙΑΣ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε: Γενικά ο όρος «πνευματικός» αφορά περισσότερο την διανόηση και την νοητική ωριμότητα…Κουβέντα δεν λέει κανείς, για την συναισθηματική ωριμότητα που οφείλει να έχει συγχρόνως ένας ΄Ανθρωπος…

Με την διανόηση λοιπόν, όλοι έχουμε γίνει Βούδες, ενόσω το συναισθηματικό μας πεδίο μαστίζεται από σκιές και φόβους παντός τύπου…
Ενόσω το διανοητικό ωριμάζει, το συναισθηματικό μας πεδίο φαίνεται να ζει την δική του ζωή…
Και όσο το συναισθηματικό μας πεδίο ζει την δική του ζωή, χωρίς βαθύτερη αντίληψη και κρίση, δημιουργεί εχθρούς και φίλους, που η διανόηση δεν μπορεί να αντιμετωπίσει, παρά μόνο με πόλεμο ή συμφιλίωση, κατακερματίζοντας το Είναι μας.


Η πνευματικότητα δεν αφορά παρά μόνο εκείνη την Λογική που βρίσκει απαντήσεις και έχει επιχειρήματα, ανοίγοντας μας σε πιο βαθιές πληροφορίες ενόρασης.
Η πνευματικότητα αφορά μόνο την συνειδητή κατάσταση ενός Ανθρώπου, ώστε να σκέφτεται, να νιώθει και να πράττει με έναν ολόιδιο παλμό, που δεν αντικρούει την ροή της Ζωής, την δέχεται όπως Είναι, με μια πιο βαθιά αντίληψη των αιτιών και των αποτελεσμάτων της…
Αυτή η Λογική που δεν βασίζεται στα πρότυπα του καλού και του κακού, είναι μέρος της πνευματικής ωριμότητας και της κατάστασης Αγάπης μέσα σε όλο το Είναι ενός Ανθρώπου…
:x :x @};- >:d< >:d< >:d<

την λογική μου την ειχα απαξιώσει.. χρειαστηκε χρόνος να καταλαβω οτι αυτη η λογική ειναι η βάση η οποία διευρυνεται σε Λογική.. στην αρχη ηταν σαν να νομιζα οτι θα πρεπει να σβηστει η λογικη μου και καποιος να ερθει να βαλει στο μυαλο μου την Λογικη.. δεν ξερω αν βγαζει και πολυ νοημα αυτο :D @};-

:x >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
xanthia
Δημοσιεύσεις: 321
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2012 6:35 pm

Re: ΓΑΛΑΞΙΑΣ

Δημοσίευση από xanthia »

:x @};- @};-

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”