ΟΙ ΚΑΜΠΙΕΣ ΤΟΥ ΠΡΑΣΙΝΟΥ ΒΑΛΤΟΥ

Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

ΟΙ ΚΑΜΠΙΕΣ ΤΟΥ ΠΡΑΣΙΝΟΥ ΒΑΛΤΟΥ

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Re: ΟΙ ΚΑΜΠΙΕΣ ΤΟΥ ΠΡΑΣΙΝΟΥ ΒΑΛΤΟΥ

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Θα ήθελα να ευχαριστήσω την Βάσω και την Τζοάννα για την επιμέλεια αυτού του βίντεο, γιατί ήταν πολύ δύσκολο λόγω της έκτασης του παραμυθιού να παρουσιαστεί με αυτή την μορφή...

Ακόμα θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας, ότι όταν τέλειωσα το γράψιμο της ιστορίας είχα το χέρι μου επάνω στο "Delete".για να το διαγράψω καθόσον τόσο οι κάμπιες όσο και τα σκουλήκια μου ήταν πάντοτε αηδιαστικά....
Τότε μια εσωτερική φωνή με σταμάτησε....Προτού το διαγράψεις μου είπε μπες στον δικό σου βάλτο και κοίταξε κατάματα και με θάρρος όπως ο Φίλιππος την δική σου Βαλτοχάλα.....
Εάν ο Φόβος δεν αντιμετωπισθεί με γενναιότητα και αποφασιστικότητα πάντοτε θα γεννάει αυγά και αυτά θα καταστρέφουν ότι όμορφο υπάρχει γύρω σου...
Η μουσική, ο ήχος θα είναι η δόνηση που θα σε καθοδηγεί....
Ο Ορφέας κατέβηκε με την λύρα του στον δικό του Άδη...
και ενώ όλα εξωτερικά μπορεί να μοιάζουν φοβερά και δυσάρεστα η αγάπη, ο αλτουισμός, η αλληλεγγύη είναι από μόνα τους ικανά να οδηγήσουν στην αληθινή Μεταμόρφωση του εαυτού σε Εαυτό!!!!
Το χέρι μου έφυγε από το "Delete" και πήγε στο " Release"
Από την Διαγραφή στην Απελευθέρωση!!!!!!
Το αφιερώνω σε όλους εκείνους που είναι έτοιμοι να πολεμήσουν τον Φόβο και να τον διώξουν για πάντα από την ζωή τους !!!!!!!!!!!!!!
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26036
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΟΙ ΚΑΜΠΙΕΣ ΤΟΥ ΠΡΑΣΙΝΟΥ ΒΑΛΤΟΥ

Δημοσίευση από Βικούλα »

Xρυσούλα πολύ πολύ όμορφο !! :x :x >:d< >:d< >:d< O:-)
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
JOANNA
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 11319
Εγγραφή: 03 Μάιος 2007 12:03 pm

Re: ΟΙ ΚΑΜΠΙΕΣ ΤΟΥ ΠΡΑΣΙΝΟΥ ΒΑΛΤΟΥ

Δημοσίευση από JOANNA »

Χρυσουλακι μου γλυκο :x :x
Πραγματικά δεν μπορώ να κρύψω την συγκίνηση μου....
Η ολοκλήρωση ενός μαγικού ταξιδιού που δημιουργήθηκε με παρά πολύ αγάπη :romance-heartbeating:
Σε ευχαριστώ που με εμπιστευτικές, πήρα δύναμη για να δω και για να πολεμήσω...
Ευγνωμονώ για την εμπειρία μην σταματάς να μας εμπνέεις και να μας ταξιδεύεις...
Σ' αγαπώ.. @};- @};-
Όπου είναι ο Εαυτός μας είναι και ο Θεός και όπου είναι ο Θεός είναι όλα....

Πολέμα και Οραματίσου

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17539
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: ΟΙ ΚΑΜΠΙΕΣ ΤΟΥ ΠΡΑΣΙΝΟΥ ΒΑΛΤΟΥ

Δημοσίευση από Λιζούλα »

...τα αγαπημένα παραμύθια της Χρυσούλας. :x @};- >:d<

πόση αλήθεια χωράει μέσα σε ένα παραμύθι!! υπέροχο όπως και η επιλογή εικόνων και μουσικής, όλα μαζί ένα μαγευτικό ταξίδι!
Ευχαριστούμε!! >:d< >:d< >:d<

Χρυσούλα :x Βασούλα :x Τζοάννα :x
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: ΟΙ ΚΑΜΠΙΕΣ ΤΟΥ ΠΡΑΣΙΝΟΥ ΒΑΛΤΟΥ

Δημοσίευση από Giotoula »

Δεν έχω λόγια... για το παραμύθι... για τις εικόνες... για τη μουσική.... 8-> :romance-heartbeating:

Χρυσούλα, Βασούλα, Τζοαννάκι! Ευχαριστούμε τόσο πολύ! :x >:d< >:d< >:d<

(Χρυσουλίτσα, σοφό που δεν πάτησες το "Delete"... @};- @};- @};- )
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33569
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΟΙ ΚΑΜΠΙΕΣ ΤΟΥ ΠΡΑΣΙΝΟΥ ΒΑΛΤΟΥ

Δημοσίευση από Annoula »

Χρυσουλίτσα υπέροχο :cry: :cry: :cry: :x :x :x :x

Βασουλίτσα, Τζοάννα >:d< >:d< >:d< :x :x :x
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΟΙ ΚΑΜΠΙΕΣ ΤΟΥ ΠΡΑΣΙΝΟΥ ΒΑΛΤΟΥ

Δημοσίευση από Fotinoula »

αχ Χρυσουλίτσα μου αγγίζει τόσο την καρδιά :cry: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:

Βασούλα Τζοαννάκι :x :x :x :x :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29989
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΟΙ ΚΑΜΠΙΕΣ ΤΟΥ ΠΡΑΣΙΝΟΥ ΒΑΛΤΟΥ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Χρυσούλα μου @};- υπέροχο :cry: :romance-heartbeating: Ευχαριστούμε :romance-kisscheek:

Βασούλα :x >:d< Τζοαννάκι :x >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΟΙ ΚΑΜΠΙΕΣ ΤΟΥ ΠΡΑΣΙΝΟΥ ΒΑΛΤΟΥ

Δημοσίευση από Vasoula »

Ας γράψω κι εγώ κάποια πράγματα...

Συνήθως τα παραμύθια αγγίζουν τον εσωτερικό Κόσμο του καθενός, δεν έχουν ανάγκη από εξηγήσεις και επεξηγήσεις...

όμως ορμώμενη από αυτό που είπε η Χρυσουλιτσα μας, ότι ήθελε να ακυρώσει μια έκφραση συναισθημάτων μέσα από την σύλληψη μιας ιδέας, έμεινα λίγο παραπάνω στο παραμύθι, να δω τα δικά μου αισθήματα…

Εγώ αντίθετα δεν έμεινα στις κάμπιες, ούτε στην μήτρα που τα δημιουργούσε, την λεγόμενη Βαλτοχάλα…
Θεωρώ τις αντιξοότητες και τις προκλήσεις στην ζωή μας, σαν ευκαιρίες που μας κάνουν διαρκώς σοφότερους και ολοένα και πιο γενναιόψυχους, πιο θαρραλέους και μας προετοιμάζουν να βιώσουμε την εμπειρία μας μέχρι την επιστροφή μας στην Πηγή μας, την Πηγή της Αγάπης και της Σοφίας…Όλα μας προετοιμάζουν να βρούμε τον Εαυτό μας, αυτήν την πιο βαθιά και πιο οδυνηρή απώλεια όλων των ανθρώπων στην Γη.

Εγώ έμεινα περισσότερο στο θάρρος και την Αγάπη των Παιδιών…Η αυθεντικές ποιότητες των ανθρώπων, λένε, ότι βρίσκονται όλες μέσα στο Παιδί…
Ενωμένο το Παιδί με την Ολότητά του δείχνει να αψηφά τους κινδύνους και να υπερασπίζεται την αδελφοσύνη και την αγάπη, με αυταπάρνηση, πριν προλάβει η Βαλτοχάλα της ύλης να το τραβήξει μέσα στο έλος του φόβου και της εγωιστικής ανάγκης να ζήσει με όποιο ψυχικό κόστος.

Η πείνα που περιέπεσαν οι κάτοικοι του χωριού, σηματοδοτεί ότι η πείνα και η φτώχια δεν θα τελειώσουν ποτέ για τους ανθρώπους, όταν φοβούνται να ρισκάρουν και να γεμίσουν με την Παρουσία του Θεού μέσα τους…Πάντα κάτι θα απειλεί αυτά που έχουν προς το ζην, πάντα κάποιος κίνδυνος θα τους κάνει να φοβούνται τον βάλτο έξω τους, και να κολλάνε στο εσωτερικό έλος της μικροψυχίας και της ελπίδας, ότι όλα θα λυθούν μαγικά, χωρίς να θέλουν να λάβουν μέρος στην αναγκαία δράση στο Παρόν τους. Χωρίς συμμετοχή στην Ζωή, Ζωή δεν υπάρχει…

Χτύπησε η καρδιά μου με χαρά, για τις ευλογίες που παίρνει ένας άνθρωπος όταν δεν κάνει τα δεδομένα αγαθά αυτοσκοπό, αλλά μέσω αυτών υμνεί τον Θεό, την Ομορφιά και την Αγάπη προς την Φύση, που όλα του τα δίνει απλόχερα…Το Τραγούδι και η Χαρά είναι πάντα ευλογημένα, όταν η Ζωή βρίσκεται μέσα στην φροντίδα της Αγάπης.

Αυτά τα αισθήματα ένιωσα μέσα μου…Και είναι μια απλή επιβεβαίωση ότι ο Κόσμος μέσα στον κάθε Άνθρωπο, μπορεί να είναι ή ευλογημένος ή δύσκολος…
Όπως και να είναι όμως, η Παρουσία του Θεού, πάντα θα μας δίνει μηνύματα να κοιτάξουμε με μεγαλύτερη προσοχή για τα δικά του Δώρα Ζωής, που δεν αφορούν τι θα χάσουμε, αλλά το ότι με αυτά θα είμαστε πάντα Νικητές…


Σ΄ευχαριστώ Χρυσουλίτσα μου :romance-romance:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29989
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΟΙ ΚΑΜΠΙΕΣ ΤΟΥ ΠΡΑΣΙΝΟΥ ΒΑΛΤΟΥ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Ενωμένο το Παιδί με την Ολότητά του δείχνει να αψηφά τους κινδύνους και να υπερασπίζεται την αδελφοσύνη και την αγάπη, με αυταπάρνηση, πριν προλάβει η Βαλτοχάλα της ύλης να το τραβήξει μέσα στο έλος του φόβου και της εγωιστικής ανάγκης να ζήσει με όποιο ψυχικό κόστος.
:cry: @};-
Χωρίς συμμετοχή στην Ζωή, Ζωή δεν υπάρχει…
:x :x :x >:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: ΟΙ ΚΑΜΠΙΕΣ ΤΟΥ ΠΡΑΣΙΝΟΥ ΒΑΛΤΟΥ

Δημοσίευση από AMALIA »

Xρυσουλιτσα.... :cry: @};- :x

Τζοανακι... :x :x

Βασουλα... @};- :x :x
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23470
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΟΙ ΚΑΜΠΙΕΣ ΤΟΥ ΠΡΑΣΙΝΟΥ ΒΑΛΤΟΥ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Χρυσούλα >:d< >:d<

Βασούλα >:d< >:d<

Τι όμορφο... :x :x 8-> 8->
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Re: ΟΙ ΚΑΜΠΙΕΣ ΤΟΥ ΠΡΑΣΙΝΟΥ ΒΑΛΤΟΥ

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Όλα όσα έγραψες Βασούλα είναι αυτά που ήθελε πραγματικά να πει η Καρδιά μέσα από τα Όνειρα της και που τόσο μοναδικά τα έφερες στην επιφάνεια!!!!!
Ο στιγμιαίος δισταγμός μου επάνω στην σύλληψη αυτής της ιδέας παραμερίστηκε ακριβώς γιατί ενδόμυχα υπερίσχυσε η αγάπη, η αθωότητα των παιδιών και η προσφορά στο σύνολο!!!!
Σε ευχαριστώ πολύ

>:d< >:d< >:d< >:d<
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Re: ΟΙ ΚΑΜΠΙΕΣ ΤΟΥ ΠΡΑΣΙΝΟΥ ΒΑΛΤΟΥ

Δημοσίευση από Emmaki »

Χρυσουλα μου γλυκια :cry: Ποσο συγκινηθηκα για αυτην την τρυφερη προσεγγιση, την Αγαπη και την Εμπνευση...Σε Ευχαριστω για ακομα μια φορα για ενα ακομη υπεροχο παραμυθι @};- >:d< >:d< >:d<
Όπως και να είναι όμως, η Παρουσία του Θεού, πάντα θα μας δίνει μηνύματα να κοιτάξουμε με μεγαλύτερη προσοχή για τα δικά του Δώρα Ζωής, που δεν αφορούν τι θα χάσουμε, αλλά το ότι με αυτά θα είμαστε πάντα Νικητές…
Βασουλα μου Αγαπημενη :cry: :romance-heartbeating:

Τζοαννακι μου γλυκο και τρυφερο :cry: @};- >:d< >:d< >:d<
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ”