ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΙΑ...

Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23470
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΙΑ...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Πωπωπω, αυτό το κείμενο το αισθάνομαι ως "εξαιρετικά αφιερωμένο" :D :D :D
Η καθημερινή ζωή έγινε μια μεγάλη πρόκληση μεταξύ παρελθόντος και μέλλοντος
:-( :-( Δύσκολο πράγμα να ζεις στο Παρών! Αλλά και το πιο απλό, τελικά. Και το πιο πλήρες! :x @};-
Νομίζω ότι κανείς δεν ρώτησε τον Εαυτό του αν χρειάζεται αυτούς τους στόχους για τον ίδιο ή το κάνει γιατί έτσι πρέπει να αποδείξει ότι μπορεί να είναι τέλειος…
:whistle: :whistle: :D
Έχουμε μάθει ότι πρόκληση είναι να κάνεις αυτό που δεν μπορείς…
Εγώ πιστεύω ότι πρόκληση είναι να κάνεις πάντα αυτό που Θέλεις...

Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…
Σ'ευχαριστώ τόσο πολύ για αυτές τις λέξεις... :x :x :x >:d< >:d< >:d<
Συνήθως υπάρχει μέσα μας ένας τραγικός κριτής της τελειότητας…Όπου όμως υπάρχει κριτής, υπάρχει και υποκριτής…
Τι λες τώρα... :-o
Αν μπορείς πάντα να κάνεις αυτό που Θέλεις, τότε δεν υπάρχει τελειότητα, αλλά απλότητα και χαρά.
:x :x :x
Μήπως να ξαναρχίζαμε από την Αρχή?
ΝΑΙ >:d< >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΙΑ...

Δημοσίευση από Vasoula »

με εξαίρεση τα σενάρια που έκανα και ενίοτε συνεχίζω και την τάση ελέγχου για όλα δεν θα έλεγα οτι υπήρξα ωστόσο ποτέ τελειομανής.. τώρα που το σκέφτομαι πια είναι η διαφορά τους Βασούλα?
διαφορά δεν ξέρω σε ποιό πράγμα και δεν γίνεται να αναφερθώ αόριστα, Μπεττούλα...

Όμως ο έλεγχος έχει σκοπό την τελειότητα και τον καθησυχασμό΄του κριτή...Ότι κάνεις με έλεγχο, το κάνεις μόνο΄για τους άλλους και για κανέναν άλλον, Μπεττούλα...Αν σκεφτείς όμως ότι τους άλλους τους έχεις μέσα σου, τότε ότι κάνεις το κάνεις για να τους ησυχάσεις πρώτα μέσα σου...
Όταν λοιπόν εκτίθεσαι, θέλεις να είσαι τέλεια...Ο έλεγχος αυτό πάει να ελέγξει, την ατέλεια, οπότε χωρίς να το πάρεις καν είδηση γίνεσαι τελειομανής...Η αίσθηση ότι θα σε κρίνουν δημιουργεί τον έλεγχο, αλλά στην ουσία και κανείς να μην είναι που θα σε κρίνει, ο κριτής είναι μέσα σου...Έτσι ή σε ενθαρρύνει να γίνεις τελειομανής ή σε απογοητεύει ότι ό,τι και να κάνεις δεν θα τα καταφέρεις να είσαι τέλειος...Υπάρχει και η ενδιάμεση κατάσταση, να υποκριθείς τον τέλειο και είναι η πιο συχνή μεταξύ των ανθρώπων...

Ελέγχεις τα πάντα, αλλά ποτέ δεν βάζεις την λογικη σου, να δεις αν τελικά τα έχεις καταφέρει ποτέ να είσαι ευτυχισμένος...

>:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26036
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΙΑ...

Δημοσίευση από Βικούλα »

Έχουμε μάθει ότι πρόκληση είναι να κάνεις αυτό που δεν μπορείς…
Εγώ πιστεύω ότι πρόκληση είναι να κάνεις πάντα αυτό που Θέλεις...

Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…

Αν μπορείς πάντα να κάνεις αυτό που Θέλεις, τότε δεν υπάρχει τελειότητα, αλλά απλότητα και χαρά.
Πόσοι μπορούν να επιλέγουν πάντα αυτό που Θέλουν? Εκεί είναι η καθημερινή πρόκληση της Ευτυχίας.
@};- @};- @};- @};- O:-)
Όπου όμως υπάρχει κριτής, υπάρχει και υποκριτής…
@};- @};- @};- ^:)^ O:-)
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΙΑ...

Δημοσίευση από elenaki »

Έχουμε μάθει ότι πρόκληση είναι να κάνεις αυτό που δεν μπορείς…
Εγώ πιστεύω ότι πρόκληση είναι να κάνεις πάντα αυτό που Θέλεις...

Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…

Αν μπορείς πάντα να κάνεις αυτό που Θέλεις, τότε δεν υπάρχει τελειότητα, αλλά απλότητα και χαρά.
Πόσοι μπορούν να επιλέγουν πάντα αυτό που Θέλουν? Εκεί είναι η καθημερινή πρόκληση της Ευτυχίας.

Συνήθως υπάρχει μέσα μας ένας τραγικός κριτής της τελειότητας…Όπου όμως υπάρχει κριτής, υπάρχει και υποκριτής…
Στις γιορτες που μολις περασαν ενιωσα ετοιμη να δεχτω τη προκληση να κανω αυτο που Θελω!! :x :x :x
Εκει γνωρισα για πρωτη φορα την Ευτυχια μεσα στην Απλοτητα!! O:-) O:-) O:-)
Κι αν το νιωσεις μια φορα,δεν ξαναγυριζεις πισω!!Η τελειοτητα μετα σου μοιαζει τοσο "λιγη"... :x :x :x @};- @};- @};-

Βασουλα μου... @};- @};- @};- >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<

Παιδακια ολα... >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΙΑ...

Δημοσίευση από Danielli »

Όσο πιο τελειομανείς είμαστε, τόσο ατελής γίνεται ο Κόσμος του Θεού και της Καρδιάς μας, γιατί θρέφουμε τον κριτή και τον υποκριτή έξω και μέσα μας…
@};- @};- @};-
Ελέγχεις τα πάντα, αλλά ποτέ δεν βάζεις την λογικη σου, να δεις αν τελικά τα έχεις καταφέρει ποτέ να είσαι ευτυχισμένος...
Μάλλον έτσι μένουμε και ατελεις και δυστυχισμένοι... @};- :roll:
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΙΑ...

Δημοσίευση από VasilisM »

Εν όψει του διαγωνισμού, είναι τόσο μα τόσο συγχρονικό το κείμενο!!


@};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24613
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΙΑ...

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Ωραιο κείμενο και απολυτα αληθινό :x @};-
Ελέγχεις τα πάντα, αλλά ποτέ δεν βάζεις την λογικη σου, να δεις αν τελικά τα έχεις καταφέρει ποτέ να είσαι ευτυχισμένος...
Ελεγχουμε και τη λογική για να μη δουμε οτι τελικα δεν ειμαστε ευτυχισμένοι 8-x
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΙΑ...

Δημοσίευση από Sofoula »

Αχαχαχα, Αλεξιάκι! :D

Αν μπορείς πάντα να κάνεις αυτό που Θέλεις, τότε δεν υπάρχει τελειότητα, αλλά απλότητα και χαρά.
Βασούλα, μ'αρέσει ο τρόπος που το κάνεις να ακούγεται απλό... :-D :-D :-D
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6428
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΙΑ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε:.Ότι κάνεις με έλεγχο, το κάνεις μόνο΄για τους άλλους και για κανέναν άλλον, Μπεττούλα..
>:d< >:d< >:d<
εγώ είχα την αίσθηση οτι ο,τι προσπαθώ να ελέγξω είτε καταστάσεις (με σενάρια) είτε τους άλλους, το έκανα για να προστατεύσω εμένα και να πληγώνομαι όσο γίνεται λιγότερο σε περίπτωση που κάτι δεν γίνει όπως το θέλω, ή για να ικανοποιήσω εγωιστικά κάποια θέλω μου. :eusa-think: :eusa-think:
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΙΑ...

Δημοσίευση από Vasoula »

ΜΠΕΤΤΥ έγραψε:
Vaso έγραψε:.Ότι κάνεις με έλεγχο, το κάνεις μόνο΄για τους άλλους και για κανέναν άλλον, Μπεττούλα..
>:d< >:d< >:d<
εγώ είχα την αίσθηση οτι ο,τι προσπαθώ να ελέγξω είτε καταστάσεις (με σενάρια) είτε τους άλλους, το έκανα για να προστατεύσω εμένα και να πληγώνομαι όσο γίνεται λιγότερο σε περίπτωση που κάτι δεν γίνει όπως το θέλω, ή για να ικανοποιήσω εγωιστικά κάποια θέλω μου. :eusa-think: :eusa-think:

Μπεττούλα ο έλεγχος γίνεται γιατί εσύ δεν έχεις αυτοεκτίμηση και αυτοπεποίθηση...Να καλύψεις φόβους θέλεις και όχι να εκφράσεις ανάγκες και θέλω, αφού δεν ξέρεις καν ποιά είναι τα θέλω σου, μέσα στην ανασφάλεια και την έλλειψη εμπιστοσύνης...

Εγωισμός είναι μια κατάσταση φόβου και τίποτα άλλο... Ουσιαστικά δεν σε προστατεύει από ΄τίποτα, αντίθετα σε αφήνει εντελώς εκτεθειμένη στην εσωτερική απειλή...και φυσικά στους άλλους...Οπότε για ποιά "θέλω" μιλάς? Δεν υπάρχουν "θέλω" μέσα στον εγωισμό, υπάρχουν μόνο΄"πρέπει"...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΙΑ...

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Νομίζω ότι κανείς δεν ρώτησε τον Εαυτό του αν χρειάζεται αυτούς τους στόχους για τον ίδιο ή το κάνει γιατί έτσι πρέπει να αποδείξει ότι μπορεί να είναι τέλειος…
όταν ήρθα αντιμέτωπη με αυτή την ερώτηση και την σκέφτηκα σοβαρά είδα πώς πίσω από την τελειότητα κρυβόντουσαν τόσες πολλές προσδοκίες στο να είμαι αποδεκτή στον περίγυρο μου και μία τάση να αποδείξω στην μαμά μου πώς μπορώ να τα καταφέρω τέλεια και μακριά της.
Εγωισμός είναι μια κατάσταση φόβου και τίποτα άλλο... Ουσιαστικά δεν σε προστατεύει από ΄τίποτα, αντίθετα σε αφήνει εντελώς εκτεθειμένη στην εσωτερική απειλή...και φυσικά στους άλλους...Οπότε για ποιά "θέλω" μιλάς? Δεν υπάρχουν "θέλω" μέσα στον εγωισμό, υπάρχουν μόνο΄"πρέπει"...
ουφφφφ 8-|
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
nondas
Δημοσιεύσεις: 9937
Εγγραφή: 18 Απρ 2010 1:17 am

Re: ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΙΑ...

Δημοσίευση από nondas »

Vaso έγραψε: Έχουμε μάθει ότι πρόκληση είναι να κάνεις αυτό που δεν μπορείς…
Εγώ πιστεύω ότι πρόκληση είναι να κάνεις πάντα αυτό που Θέλεις...

Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…

Αν μπορείς πάντα να κάνεις αυτό που Θέλεις, τότε δεν υπάρχει τελειότητα, αλλά απλότητα και χαρά.
Πόσοι μπορούν να επιλέγουν πάντα αυτό που Θέλουν? Εκεί είναι η καθημερινή πρόκληση της Ευτυχίας.
Να κάνεις αυτό που θέλεις...
Τόσο απλά τα πράγματα και τα έχουμε κάνει να μοιάζουν με λαβύρινθο.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΙΑ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Νωντάκο, αυτό συμβαίνει, γιατί΄αυτό που συνήθως θέλεις, έρχεται σε αντιπαράθεση με αυτό που θέλουν οι άλλοι...

και έτσι, για να μην τους στενοχωρήσεις, είτε γιατί έχεις ανάγκη ακόμα την αποδοχή, συνήθως παραιτείσαι από τα δικά σου θέλω, και υιοθετείς τα πρέπει των άλλων, απλά γιατί δεν μπορείς να ελευθερώσεις αυτήν την αίσθηση του "δεν με ενδιαφέρει ποιόν θα δυσαρεστήσω"

αυτό δημιουργεί την πολυπολοκότητα, γιατί ειναι πολλοί τελικά που δεν θέλεις να δυσαρεστήσεις και ένας που θέλεις να ευχαριστήσεις.
Ετσι η ζυγαριά μέσα σου γέρνει ποσοτικά και όχι ποιοτικά...

Για να τους έχεις όλους ευχαριστημένους, χάνεις τον Εαυτό σου...

και έτσι ζυγίζεται η απώλεια με ποσοτικά κριτήρια και όχι ποιοτικά...

απλα ειναι τα πράγματα...Στον κόσμο τούτον μόνοι μας ήρθαμε, και μόνοι μας θα φύγουμε...Δεν θα πάρουμε κανέναν μαζί μας από τους δυσαρεστημένους και τους ευχαριστημένους...Ο Εαυτός μας όμως θα είναι εκεί...μαζί μας! Και αυτό φαινεται να ξεχνάμε εντελώς!

>:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24613
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΙΑ...

Δημοσίευση από ALEXOULA »

απλα ειναι τα πράγματα...Στον κόσμο τούτον μόνοι μας ήρθαμε, και μόνοι μας θα φύγουμε...Δεν θα πάρουμε κανέναν μαζί μας από τους δυσαρεστημένους και τους ευχαριστημένους...Ο Εαυτός μας όμως θα είναι εκεί...μαζί μας! Και αυτό φαινεται να ξεχνάμε εντελώς!

>:d< >:d< >:d<


:x @};-
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΙΑ...

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

:x @};-

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”