ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΙΑ...

Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33569
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΙΑ...

Δημοσίευση από Annoula »

@};- @};-
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
nondas
Δημοσιεύσεις: 9937
Εγγραφή: 18 Απρ 2010 1:17 am

Re: ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΙΑ...

Δημοσίευση από nondas »

Vaso έγραψε: απλα ειναι τα πράγματα...Στον κόσμο τούτον μόνοι μας ήρθαμε, και μόνοι μας θα φύγουμε...Δεν θα πάρουμε κανέναν μαζί μας από τους δυσαρεστημένους και τους ευχαριστημένους...Ο Εαυτός μας όμως θα είναι εκεί...μαζί μας! Και αυτό φαινεται να ξεχνάμε εντελώς!
:x >:d<
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΙΑ...

Δημοσίευση από eirini »

Vaso έγραψε:απλα ειναι τα πράγματα...Στον κόσμο τούτον μόνοι μας ήρθαμε, και μόνοι μας θα φύγουμε...Δεν θα πάρουμε κανέναν μαζί μας από τους δυσαρεστημένους και τους ευχαριστημένους...Ο Εαυτός μας όμως θα είναι εκεί...μαζί μας! Και αυτό φαινεται να ξεχνάμε εντελώς!

>:d< >:d< >:d<
:x >:d< >:d< >:d<
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23470
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΙΑ...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Στον κόσμο τούτον μόνοι μας ήρθαμε, και μόνοι μας θα φύγουμε...Δεν θα πάρουμε κανέναν μαζί μας από τους δυσαρεστημένους και τους ευχαριστημένους...Ο Εαυτός μας όμως θα είναι εκεί...μαζί μας! Και αυτό φαινεται να ξεχνάμε εντελώς!
:x :x :x
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29989
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΙΑ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

@};- @};- @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6428
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΙΑ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε: Εγωισμός είναι μια κατάσταση φόβου και τίποτα άλλο... Δεν υπάρχουν "θέλω" μέσα στον εγωισμό, υπάρχουν μόνο΄"πρέπει"...
:x :x :x
8-} 8-} μου ήρθε μια ψιλοζαλάδα... :x @};- >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Valia

Re: ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΙΑ...

Δημοσίευση από Valia »

Giota_ έγραψε: Πόση Αλήθεια στο Λόγο σου!! @};-
Από τότε που με θυμάμαι αυτό γινόταν, προσπάθεια να ελέγξω τα πάντα με στόχο συγκεκριμένο αποτέλεσμα και συνεχές άγχος, γι΄αυτή τη "θετική κρίση των άλλων" που αναφέρεις... Πουθενά τα Θέλω μου...
Τώρα επιλέγω την πρόκληση του να κάνεις πάντα αυτό που Θέλεις.
Δύσκολος ο αποπρογραμματισμός, δε λέω...
Αλλά έχουμε ήδη ξαναρχίσει από την Αρχή! :x :x >:d<
:D :D :D

παιδάκια @};- @};- @};-
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΙΑ...

Δημοσίευση από Δωρουλα »

και έτσι, για να μην τους στενοχωρήσεις, είτε γιατί έχεις ανάγκη ακόμα την αποδοχή, συνήθως παραιτείσαι από τα δικά σου θέλω, και υιοθετείς τα πρέπει των άλλων, απλά γιατί δεν μπορείς να ελευθερώσεις αυτήν την αίσθηση του "δεν με ενδιαφέρει ποιόν θα δυσαρεστήσω"

αυτό δημιουργεί την πολυπολοκότητα, γιατί ειναι πολλοί τελικά που δεν θέλεις να δυσαρεστήσεις και ένας που θέλεις να ευχαριστήσεις.
Ετσι η ζυγαριά μέσα σου γέρνει ποσοτικά και όχι ποιοτικά...

Για να τους έχεις όλους ευχαριστημένους, χάνεις τον Εαυτό σου...

και έτσι ζυγίζεται η απώλεια με ποσοτικά κριτήρια και όχι ποιοτικά...

απλα ειναι τα πράγματα...Στον κόσμο τούτον μόνοι μας ήρθαμε, και μόνοι μας θα φύγουμε...Δεν θα πάρουμε κανέναν μαζί μας από τους δυσαρεστημένους και τους ευχαριστημένους...Ο Εαυτός μας όμως θα είναι εκεί...μαζί μας! Και αυτό φαινεται να ξεχνάμε εντελώς!

@};- :cry:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Alexandros
Δημοσιεύσεις: 3116
Εγγραφή: 15 Μάιος 2010 11:04 pm

Re: ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΙΑ...

Δημοσίευση από Alexandros »

Το «τέλειο» το δημιούργησε νοητικά ο άνθρωπος και το έβαλε πολύ ψηλά να μη το φτάνει…
Τυφλός όμως… δε βλέπει ότι η ίδια η Θεϊκή Ζωή του είναι τέλεια και δεν χρειάζεται να την φτάσει… απλά να την Ζήσει…
Η χαρά του να πιάνεις το άπιαστο είναι ίδια με την χαρά του να Ζεις Αληθινά…

Σχετικός πρόσφατα θα έλεγα μάταια προσπαθούσα να εξηγήσω σε μια φίλη μου να μην αγχώνετε για τους αγώνες ιππασίας που θέλει να πάρει μέρος και έχει χάσει τον ύπνο της…
Την ρώτησα ποιος είναι ο λόγος που θέλει τόσο πολύ να κερδίσει και μου απάντησε ότι απλά λατρεύει τα άλογα και την ιππασία.
Της εξήγησα πολλές φορές πως αν ήταν μόνο αυτός ο λόγος τότε θα απολάμβανε την ιππασία και τα άλογα ακόμα και αν δεν κέρδιζε στους αγώνες.
Με κοίταζε σαν χαμένη… σαν να μιλούσαμε άλλη γλώσσα. Τελικά η προσπάθεια μου να της εξηγήσω ότι άλλο Ζω αυτό που Αγαπώ και άλλο θέλω την πρωτιά και την αναγνώριση έπεσε στο κενό…
Τώρα είμαστε σε αναμονή για τα αποτελέσματα γενικός... :D
-Της γης παιδί είμαι και του έναστρου ουρανού αλλά το γένος μου είναι βεβαίως (μόνον) ουράνιο...

-Η Αγάπη υπερβαίνει το φόβο και την μοναξιά, Οδηγώντας πέρα από τα ρηχά αισθήματα, στις ακτές της απέραντης Ύπαρξης…

http://youtu.be/kHJDhPVpI1s" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΙΑ...

Δημοσίευση από Vasoula »

δεν καταλαβσίνει Αλεξ ότι δεν αγαπάει ούτε τα άλογα, ουτε την ιππασιά, απλά βρήκε ένα μέσον που της αρέσει πολύ, για να διακριθεί

ο διαγωνισμός συγκρίνει, κρίνει και διακρίνει...Οι άνθρωποι έμαθαν να ζουν μέσα στον ανταγωνισμό, οπότε η τελειομανία έχει περάσει στα κύτταρα γενικά.

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29989
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΙΑ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Το «τέλειο» το δημιούργησε νοητικά ο άνθρωπος και το έβαλε πολύ ψηλά να μη το φτάνει…
Τυφλός όμως… δε βλέπει ότι η ίδια η Θεϊκή Ζωή του είναι τέλεια και δεν χρειάζεται να την φτάσει… απλά να την Ζήσει…
Αλέξανδρε @};- >:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΙΑ...

Δημοσίευση από Sofoula »

Χεχεχε, πραγματικά μιλούσατε άλλη γλώσσα... :D

Βέβαια μπορώ να πω πως το μεγαλύτερο κομμάτι του πληθυσμού έχει μάθει να χαίρεται με κάτι μόνο όταν το αποτέλεσμα είναι υπέρ του... Άλλωστε δεν είναι και εύκολο να νιώθεις καλά με το να είσαι ατελής στην εικόνα σου.
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΙΑ...

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

απλα ειναι τα πράγματα...Στον κόσμο τούτον μόνοι μας ήρθαμε, και μόνοι μας θα φύγουμε...Δεν θα πάρουμε κανέναν μαζί μας από τους δυσαρεστημένους και τους ευχαριστημένους...Ο Εαυτός μας όμως θα είναι εκεί...μαζί μας! Και αυτό φαινεται να ξεχνάμε εντελώς!

τον τελευταίο καιρό όσο πιο πολύ προσπαθώ να το εφαρμώσω αυτό τόσο αυξάνονται και οι αντιδράσεις με αποτέλεσμα να έρχομαι διαρκώς σε συγκρούσεις με κοντινά άτομα και εκεί δοκιμάζεται συνέχεια και η ακεραιότητα μου @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
xanthia
Δημοσιεύσεις: 321
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2012 6:35 pm

Re: ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΙΑ...

Δημοσίευση από xanthia »

@};- @};- @};-
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΙΑ...

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Το «τέλειο» το δημιούργησε νοητικά ο άνθρωπος και το έβαλε πολύ ψηλά να μη το φτάνει…
Τυφλός όμως… δε βλέπει ότι η ίδια η Θεϊκή Ζωή του είναι τέλεια και δεν χρειάζεται να την φτάσει… απλά να την Ζήσει…

Γλυκούλι Αλεξαντρούλη! :) @};-
Άλλωστε δεν είναι και εύκολο να νιώθεις καλά με το να είσαι ατελής στην εικόνα σου.
Κι όμως.. όπως έχει πει μια Ψυχή.. :whistle: η μεγαλύτερη τελειότητα είναι να εκτίθεσαι στην ατέλειά σου!

Αλλά πουυυυύ να το καταλάβουν αυτό οι άνθρωποι.. :roll:
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”