Η ΟΔΥΝΗ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Η ΟΔΥΝΗ

Δημοσίευση από Vasoula »

Πολλές φορές ήρθα αντιμέτωπη με την οδύνη…

καίγεται η καρδιά μου και λυπάται όχι τόσο για την οδύνη του κόσμου, αλλά γιατί ο κόσμος θεωρεί την οδύνη φυσιολογική ζωή...και έτσι δεν μάχεται για την θεραπεία του...

Είναι σαν τον ασθενή που οι γιατροί τον έχουν ήδη καταδικάσει σε θάνατο, απλά γιατί δεν ξέρουν τι σημαίνει θεραπεύω...

δεν λυπάμαι για την οδύνη, αλλά γιατί οι άνθρωποι την θεωρούν δεδομένη...

παραμένουν στην κατάθλιψη, γιατί αυτό που βλέπουν στους άλλους τους εφησυχάζει ότι είναι σωστοί και ζωντανοί...Κάποιοι ζουν χειρότερα, κάποιοι καλύτερα, αλλά η θλίψη πάντα εκεί, που η Ζωή αγγίζεται με αλαζονικό τρόπο…


Κάτι έγινε μεταξύ Χαράς και οδύνης και έδωσε βαρύτητα στην δεύτερη κατάσταση…
Αυτό το «κάτι» δημιούργησε «οικογένειες», που απλά συντηρούν τον θάνατο του Ανθρώπου, για να του προσφέρουν τον παράδεισο αφού πια δεν θα έχει άλλους χυμούς, για να ζήσει...

Η οδύνη που κρύβεται μέσα στην παραπλανητική απόλαυση του καθρέφτη…
Όταν κοιτάς τον καθρέφτη εντυπωσιάζεσαι από το είδωλό σου, και δεν παίρνεις είδηση ότι αυτό δεν έχει συναισθήματα…Σε κοιτάει με παγωμένο βλέμμα και σου παίρνει την προσοχή από εκείνο το σημείο που έχει θαμπώσει από τον θαυμασμό του «καλού», του «όμορφου» και του «σωστού»…


Πολλές επιλογές δεν μπορούν να είναι ακέραιες, όταν εμείς είμαστε ακόμα στην αδύναμη θέση να παίρνουμε τις ευθύνες των άλλων για δικές μας, ενόσω δεν μπορούμε να πάρουμε την ευθύνη του Εαυτού μας. Δηλαδή, στην ουσία αναλαμβάνουμε τις ευθύνες άλλων και μετατοπίζουμε σε άλλους τις δικές μας...

Χρειάζεται να ανοίγουμε στην αυτο-επίγνωση, ώστε να εγκαταλείπουμε τους ρόλους της κοινής γνώμης και λογικής, όταν διαπιστώσουμε ότι με αυτά και με αυτά, δεν γίναμε ποτέ Άνθρωποι…

Χρειάζεται παρατήρηση για να αντιληφθούμε ότι θεωρούμε την οδύνη δεδομένη…
Και ειλικρίνεια για να παραδεχτούμε ότι αυτό που μας έμαθαν ότι πρέπει να γίνουμε, αφαίρεσε την Χαρά της Ζωής, κάτι που θεωρήσαμε πια απόλυτα φυσιολογικό…

Η Ζωή δεν είναι Χαρά, αλλά οδύνη…
Και αν ρωτήσεις γιατί, ποιος το είπε αυτό? Θα σε κοιτάξουν υποτιμητικά, σαν παιδί ή σαν τρελό…
Κάτι που μας έμαθαν ότι απαγορεύεται και έτσι χάθηκε η παιδικότητα και η δημιουργική Φαντασία, μέσα στην υπερβολική σοβαρότητα…

Όλα λάθος, μόνο λάθος…δεν μπορεί μια Δημιουργία να βασίζεται μόνο στο λάθος…Δεν μπορεί η Καρδιά του Θεού να δημιουργεί μόνο οδύνη…Δεν μπορεί η Σοφία Του να δημιουργεί μόνο οδύνη…

Και όμως…έτσι μάθαμε…δεδομένη κατάσταση η θλίψη, η απόγνωση, η αφαίρεση δικαιωμάτων, χαρισμάτων και Αρετών…
Πριν τα βάλουμε με το κράτος που τώρα θα μας βάλει να πληρώσουμε την δεδομένη οδύνη μας, ας σκεφτούμε σε ποιόν χαλαλίσαμε την Χαρά της Ζωής…
Σε ποιόν Θεό προσφέραμε τόσους αιώνες υποκλίσεις και παρακλήσεις?

Ο θεός της ζωής ζητά οδύνη…και αίμα…και οφειλές…

Ποιος θα το σταματήσει αυτό, αν το θεωρούμε δεδομένο της ζωής?

Μήπως τελικά δεν θέλω να το σταματήσω εγώ ο ίδιος, αλλά να το σταματήσουν οι άλλοι? Αυτοί πρέπει να αλλάξουν, για να σταματήσει η δική μου οδύνη…

Και όμως ο Ποιητής είπε
Όσοι θα γνωρίζετε τον Εαυτό σας, τότε θα γνωρίζεστε μέσα σας και θα γνωρίζετε ότι είστε παιδιά του Ζώντος Πατρός.
Αλλά αν δεν γνωρίζετε τον Εαυτό σας, βρίσκεστε μέσα στο μάταιο και είστε ματαιότης…

Σε εκείνο το Σημείο που Υπάρχει το πιο Ζωντανό και Αληθινό μέρος της Ύπαρξής μας, που χρειάζεται να το κοιτάξουμε μόνοι μας και όχι μέσω του καθρέφτη των άλλων...Εκεί που το Παιδί μέσα μου, χαιρετά το Παιδί μέσα σου...
Εκεί μας λέει ο Άνθρωπος να κοιτάξουμε...
Συνημμένα
heart.jpg
heart.jpg (24.27 KiB) Προβλήθηκε 3051 φορές
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: Η ΟΔΥΝΗ

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

:x :x :x
Σε εκείνο το Σημείο που Υπάρχει το πιο Ζωντανό και Αληθινό μέρος της Ύπαρξής μας, που χρειάζεται να το κοιτάξουμε μόνοι μας και όχι μέσω του καθρέφτη των άλλων...Εκεί που το Παιδί μέσα μου, χαιρετά το Παιδί μέσα σου...
Εκεί μας λέει ο Άνθρωπος να κοιτάξουμε...
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: Η ΟΔΥΝΗ

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Σε εκείνο το Σημείο που Υπάρχει το πιο Ζωντανό και Αληθινό μέρος της Ύπαρξής μας, που χρειάζεται να το κοιτάξουμε μόνοι μας και όχι μέσω του καθρέφτη των άλλων...Εκεί που το Παιδί μέσα μου, χαιρετά το Παιδί μέσα σου...
Εκεί μας λέει ο Άνθρωπος να κοιτάξουμε...

Βασουλίτσα! @};- >:d< >:d<
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: Η ΟΔΥΝΗ

Δημοσίευση από Danielli »

@};- :-( :x :x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29989
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Η ΟΔΥΝΗ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Όλα λάθος, μόνο λάθος…δεν μπορεί μια Δημιουργία να βασίζεται μόνο στο λάθος…Δεν μπορεί η Καρδιά του Θεού να δημιουργεί μόνο οδύνη…Δεν μπορεί η Σοφία Του να δημιουργεί μόνο οδύνη…
@};- @};- @};-
Σε εκείνο το Σημείο που Υπάρχει το πιο Ζωντανό και Αληθινό μέρος της Ύπαρξής μας, που χρειάζεται να το κοιτάξουμε μόνοι μας και όχι μέσω του καθρέφτη των άλλων...Εκεί που το Παιδί μέσα μου, χαιρετά το Παιδί μέσα σου...
Εκεί μας λέει ο Άνθρωπος να κοιτάξουμε...
:cry: @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: Η ΟΔΥΝΗ

Δημοσίευση από AMALIA »

Σε εκείνο το Σημείο που Υπάρχει το πιο Ζωντανό και Αληθινό μέρος της Ύπαρξής μας, που χρειάζεται να το κοιτάξουμε μόνοι μας και όχι μέσω του καθρέφτη των άλλων...Εκεί που το Παιδί μέσα μου, χαιρετά το Παιδί μέσα σου...
Εκεί μας λέει ο Άνθρωπος να κοιτάξουμε...

:-( @};- :x
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Η ΟΔΥΝΗ

Δημοσίευση από VasilisM »

@};- @};- @};- @};- @};- @};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23467
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η ΟΔΥΝΗ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

το Παιδί μέσα μου, χαιρετά το Παιδί μέσα σου.
:x :x @};- @};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: Η ΟΔΥΝΗ

Δημοσίευση από elenaki »

το Παιδί μέσα μου, χαιρετά το Παιδί μέσα σου.

@};- @};- @};- :x :x :x
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Re: Η ΟΔΥΝΗ

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Εντολές:

• Μη γελάς γιατί τα γέλια θα σου βγουν ξινά….Ο θεός θα σε τιμωρήσει
• Δεν πειράζει αν πονάς, γιατί έτσι ο θεός θα σε αγαπά περισσότερο και θα είσαι μαζί του στον Παράδεισο
• Την αρρώστια την στέλνει ο θεός για να σε δοκιμάσει.
• Μόνο τους φτωχούς αγαπάει ο θεός

Έτσι η οδύνη έγινε το μέσον αποδοχής από τον επικριτικό θεό που όλο απαιτεί θυσίες…
Πότε επιτέλους θα κατανοήσουμε, ότι ο Θεός δεν θέλει τίποτα από τα παραπάνω και ότι όλα είναι νοητικός προγραμματισμός…….
Πότε θα αντιληφθούμε, ότι Εκείνος δεν στέλνει την αρρώστια, ούτε σου ζητά να είσαι θλιμμένος ή φτωχός, ή πονεμένος…..
Το μοναδικό που χρειάζεται για να έχουμε χαρά, γέλιο, δημιουργία ,αφθονία στην ζωή μας είναι αυτό που είναι γραμμένο στο Ναό του Απόλλωνα στους Δελφούς: «ΓΝΩΘΙ ΣΑΥΤΟΝ»
Γνώρισε τον Εαυτό σου και τότε η οδύνη θα δώσει την θέση της στην ευδαιμονία (Samandi) που είναι ο Θειικός Παλμός κάθε κυττάρου μας….

:confusion-waiting:
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Η ΟΔΥΝΗ

Δημοσίευση από Vasoula »

Μόνο τους φτωχούς αγαπάει ο θεός
ε ναι αυτό μας το δείχνουν και πρακτικά οι πνευματικές μας αυθεντίες...

φτωχούληδες του θεού όλοι τους...

\:D/
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17539
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: Η ΟΔΥΝΗ

Δημοσίευση από Λιζούλα »

Σε εκείνο το Σημείο που Υπάρχει το πιο Ζωντανό και Αληθινό μέρος της Ύπαρξής μας, που χρειάζεται να το κοιτάξουμε μόνοι μας και όχι μέσω του καθρέφτη των άλλων...Εκεί που το Παιδί μέσα μου, χαιρετά το Παιδί μέσα σου...
Εκεί μας λέει ο Άνθρωπος να κοιτάξουμε...
:x :x @};- @};- @};-
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29989
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Η ΟΔΥΝΗ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Γνώρισε τον Εαυτό σου και τότε η οδύνη θα δώσει την θέση της στην ευδαιμονία (Samandi) που είναι ο Θειικός Παλμός κάθε κυττάρου μας….
Χρυσούλα :x :x :x
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24613
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: Η ΟΔΥΝΗ

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Και όμως ο Ποιητής είπε
Όσοι θα γνωρίζετε τον Εαυτό σας, τότε θα γνωρίζεστε μέσα σας και θα γνωρίζετε ότι είστε παιδιά του Ζώντος Πατρός.
Αλλά αν δεν γνωρίζετε τον Εαυτό σας, βρίσκεστε μέσα στο μάταιο και είστε ματαιότης…

Σε εκείνο το Σημείο που Υπάρχει το πιο Ζωντανό και Αληθινό μέρος της Ύπαρξής μας, που χρειάζεται να το κοιτάξουμε μόνοι μας και όχι μέσω του καθρέφτη των άλλων...Εκεί που το Παιδί μέσα μου, χαιρετά το Παιδί μέσα σου...
Εκεί μας λέει ο Άνθρωπος να κοιτάξουμε...
:x @};-
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η ΟΔΥΝΗ

Δημοσίευση από Stefanos »

Μνήμη μου η οδύνη,
και η χαρά αμάρτημα...
Χρόνιος προγραμματισμός
που που θα πάει
θα λουστεί με φως.

και η μνήμη μου θα επανέλθει
τις αξίες μου θα βρω
και τα λόγια Του θα ακολουθώ

Όσοι θα γνωρίζετε τον Εαυτό σας, τότε θα γνωρίζεστε μέσα σας και θα γνωρίζετε ότι είστε παιδιά του Ζώντος Πατρός.
Αλλά αν δεν γνωρίζετε τον Εαυτό σας, βρίσκεστε μέσα στο μάταιο και είστε ματαιότης…

Σε εκείνο το Σημείο που Υπάρχει το πιο Ζωντανό και Αληθινό μέρος της Ύπαρξής μας, που χρειάζεται να το κοιτάξουμε μόνοι μας και όχι μέσω του καθρέφτη των άλλων...Εκεί που το Παιδί μέσα μου, χαιρετά το Παιδί μέσα σου...
Εκεί μας λέει ο Άνθρωπος να κοιτάξουμε...
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”