Η ΟΔΥΝΗ

Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33569
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: Η ΟΔΥΝΗ

Δημοσίευση από Annoula »

Σε εκείνο το Σημείο που Υπάρχει το πιο Ζωντανό και Αληθινό μέρος της Ύπαρξής μας, που χρειάζεται να το κοιτάξουμε μόνοι μας και όχι μέσω του καθρέφτη των άλλων...Εκεί που το Παιδί μέσα μου, χαιρετά το Παιδί μέσα σου...
Εκεί μας λέει ο Άνθρωπος να κοιτάξουμε...
:x :x :x @};-
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
xristinaki
Δημοσιεύσεις: 1381
Εγγραφή: 01 Ιουν 2011 12:13 am

Re: Η ΟΔΥΝΗ

Δημοσίευση από xristinaki »

Vaso έγραψε:Σε εκείνο το Σημείο που Υπάρχει το πιο Ζωντανό και Αληθινό μέρος της Ύπαρξής μας, που χρειάζεται να το κοιτάξουμε μόνοι μας και όχι μέσω του καθρέφτη των άλλων...Εκεί που το Παιδί μέσα μου, χαιρετά το Παιδί μέσα σου...
Εκεί μας λέει ο Άνθρωπος να κοιτάξουμε...
@};-
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26036
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Η ΟΔΥΝΗ

Δημοσίευση από Βικούλα »

Vaso έγραψε:Σε εκείνο το Σημείο που Υπάρχει το πιο Ζωντανό και Αληθινό μέρος της Ύπαρξής μας, που χρειάζεται να το κοιτάξουμε μόνοι μας και όχι μέσω του καθρέφτη των άλλων...Εκεί που το Παιδί μέσα μου, χαιρετά το Παιδί μέσα σου...
Εκεί μας λέει ο Άνθρωπος να κοιτάξουμε...
@};- @};- @};- :x
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26036
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Η ΟΔΥΝΗ

Δημοσίευση από Βικούλα »

HARIDEA έγραψε:Εντολές:

• Μη γελάς γιατί τα γέλια θα σου βγουν ξινά….Ο θεός θα σε τιμωρήσει
• Δεν πειράζει αν πονάς, γιατί έτσι ο θεός θα σε αγαπά περισσότερο και θα είσαι μαζί του στον Παράδεισο
• Την αρρώστια την στέλνει ο θεός για να σε δοκιμάσει.
• Μόνο τους φτωχούς αγαπάει ο θεός

Έτσι η οδύνη έγινε το μέσον αποδοχής από τον επικριτικό θεό που όλο απαιτεί θυσίες…
Πότε επιτέλους θα κατανοήσουμε, ότι ο Θεός δεν θέλει τίποτα από τα παραπάνω και ότι όλα είναι νοητικός προγραμματισμός…….
Πότε θα αντιληφθούμε, ότι Εκείνος δεν στέλνει την αρρώστια, ούτε σου ζητά να είσαι θλιμμένος ή φτωχός, ή πονεμένος…..
Το μοναδικό που χρειάζεται για να έχουμε χαρά, γέλιο, δημιουργία ,αφθονία στην ζωή μας είναι αυτό που είναι γραμμένο στο Ναό του Απόλλωνα στους Δελφούς: «ΓΝΩΘΙ ΣΑΥΤΟΝ»
Γνώρισε τον Εαυτό σου και τότε η οδύνη θα δώσει την θέση της στην ευδαιμονία (Samandi) που είναι ο Θειικός Παλμός κάθε κυττάρου μας….

:confusion-waiting:
@};- @};- @};- >:d<
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: Η ΟΔΥΝΗ

Δημοσίευση από Giotoula »

Bασούλα... @};- @};- @};- @};- :x
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
Ελενα Κ.
Δημοσιεύσεις: 7335
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 12:46 am
Τοποθεσία: αθηνα

Re: Η ΟΔΥΝΗ

Δημοσίευση από Ελενα Κ. »

παραμένουν στην κατάθλιψη, γιατί αυτό που βλέπουν στους άλλους τους εφησυχάζει ότι είναι σωστοί και ζωντανοί...Κάποιοι ζουν χειρότερα, κάποιοι καλύτερα, αλλά η θλίψη πάντα εκεί, που η Ζωή αγγίζεται με αλαζονικό τρόπο…
τοσο ρεαλιστικο....
Όσοι θα γνωρίζετε τον Εαυτό σας, τότε θα γνωρίζεστε μέσα σας και θα γνωρίζετε ότι είστε παιδιά του Ζώντος Πατρός.
Αλλά αν δεν γνωρίζετε τον Εαυτό σας, βρίσκεστε μέσα στο μάταιο και είστε ματαιότης…

Σε εκείνο το Σημείο που Υπάρχει το πιο Ζωντανό και Αληθινό μέρος της Ύπαρξής μας, που χρειάζεται να το κοιτάξουμε μόνοι μας και όχι μέσω του καθρέφτη των άλλων...Εκεί που το Παιδί μέσα μου, χαιρετά το Παιδί μέσα σου...
Εκεί μας λέει ο Άνθρωπος να κοιτάξουμε...
@};- @};- @};- @};-
Το Θέλημά ΣΟΥ είναι Θέλημά μου
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Η ΟΔΥΝΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Όσοι θα γνωρίζετε τον Εαυτό σας, τότε θα γνωρίζεστε μέσα σας και θα γνωρίζετε ότι είστε παιδιά του Ζώντος Πατρός.
Αλλά αν δεν γνωρίζετε τον Εαυτό σας, βρίσκεστε μέσα στο μάταιο και είστε ματαιότης…

Σε εκείνο το Σημείο που Υπάρχει το πιο Ζωντανό και Αληθινό μέρος της Ύπαρξής μας, που χρειάζεται να το κοιτάξουμε μόνοι μας και όχι μέσω του καθρέφτη των άλλων...Εκεί που το Παιδί μέσα μου, χαιρετά το Παιδί μέσα σου...
Εκεί μας λέει ο Άνθρωπος να κοιτάξουμε...
πολυ δυνατο ολο το κειμενο!! @};-

το Παιδί μέσα μου, χαιρετά το Παιδί μέσα σου.

@};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
konstantinos s.
Δημοσιεύσεις: 11716
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 12:23 pm

Re: Η ΟΔΥΝΗ

Δημοσίευση από konstantinos s. »

@};- @};- @};-
Άβαταρ μέλους
Maraki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 12157
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:03 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η ΟΔΥΝΗ

Δημοσίευση από Maraki »

Vaso έγραψε:Πολλές επιλογές δεν μπορούν να είναι ακέραιες, όταν εμείς είμαστε ακόμα στην αδύναμη θέση να παίρνουμε τις ευθύνες των άλλων για δικές μας, ενόσω δεν μπορούμε να πάρουμε την ευθύνη του Εαυτού μας. Δηλαδή, στην ουσία αναλαμβάνουμε τις ευθύνες άλλων και μετατοπίζουμε σε άλλους τις δικές μας...
Nαι, αυτό είναι το θέατρο του παραλόγου, μα τελικά δεν ειναι καθόλου εύκολο να συνειδητοποιήσεις πως είσαι ο μόνος υπεύθυνος για τον Ευατό σου. Δυστυχως οι ανθρωποι δεν μπορουν να κατανοήσουν την Ελευθερία που μπορεί να τους δώσει μια τέτοια αντίληψη! Χρειάζεται ωριμότητα, πίστη, εμπιστοσυνη.
Και όλα αυτά αποτελούν έντονο προσωπικό βίωμα. Μέχρι και προσφάτως, ο φόβος των ευθυνών έπειτα απο μια σημαντική αλλαγή στη ζωή μου, μου φάνταζε κάτι τρομερό! Και ήταν τρομερό, μέχρι να συνειδητοποιήσω το φόβο αυτό και να μην τον καμουφλάρω. Από 'κει και πέρα, ο δρόμος ανοίγει. Το πρώτο και σημαντικό κλειδί είναι η συνειδητοποίηση. @};-
Vaso έγραψε:Όσοι θα γνωρίζετε τον Εαυτό σας, τότε θα γνωρίζεστε μέσα σας και θα γνωρίζετε ότι είστε παιδιά του Ζώντος Πατρός.Αλλά αν δεν γνωρίζετε τον Εαυτό σας, βρίσκεστε μέσα στο μάταιο και είστε ματαιότης…
@};-



A ρε Χρυσούλα μου, πόσο συμφωνώ.........πόσες κρυφές εντολες δεν μας έχει περάσει η θρησκεία.
Την ατάκα "σε καλό να μου βγει" μετά από έντονο γέλιο, την ακουω πολυ συχνά.........
Το οτι πρέπει και εμείς να κουβαλήσουμε το σταυρό του μαρτυρίου όπως και Εκείνος.......
Το ότι είναι πιο εύκολο να περάσει καμήλα μέσα από την τρύπα μιας βελόνας απο το να εισέλθει ο πλούσιος στο βασίλειο των ουρανών, που μας κάνει να νιώθουμε οτι το χρήμα είναι βρώμικο και μπορεί να τιμωρηθούμε έχοντας υλική αυθονία, χωρίς κανείς να μας εξηγήσει για το τόσο σημαντικό θέμα της απεξάρτησης από την ύλη..........
Και άλλα πόσα μα πόσα, και είναι τόσα πολλά................ @};-

Ακούω την κόρη μου ώρες ώρες που είναι μόλις 7 ετών (αλλά και πολύ νωρίτερα..απο τα 5 της ίσως...), και μονολογώ και σκέφτομαι "Τι γίνεται ρε παιδιά, ποιός και πότε πρόλαβε να περάσει στο παιδί ολες αυτές τις ανοησίες και την αντίληψή της για το θεό και τον Χριστουλη?". Οκ και εγώ πρόλαβα σίγουρα μέσα απο το συναίσθημά μου δεν λεω...μα όσα κατά καιρούς ακούω και ακουγα (ειδικα στο παρελθον) είναι παπουδες, γιαγιαδες, κοινωνικος περιγυρος, σχολειο!

Και μέσα από τη μικρή βλέπω τοσο ξεκάθαρα, πως η όποια αντίληψη-συναισθημα είχα και εγώ και ολος ο κόσμος, όχι μόνο αρχίζει να παγιώνεται, αλλά έχει ήδη παγιωθεί τελικά όχι μόνο απο τη στιγμή που ξεκινάς να μαθαίνεις να μιλάς, αλλά και απο νωρίτερα μέσα απο τα συναισθήματα των αλλων! @};-
Για να μην μιλησουμε και για το συλλογικό ασυνείδητο...... @};-

Μεγάλο χταποδι η θρησκεια μας με ενα σωρο πλοκαμια!!!! :?
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είμαι Παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο Δρόμος ο δικός μου προς εσένα...

Και ο Ιησούς είπε ότι μόνο τα παιδιά θα μπουν στο Βασίλειο των Ουρανών.

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Η ΟΔΥΝΗ

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

@};- @};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Re: Η ΟΔΥΝΗ

Δημοσίευση από Emmaki »

Σε εκείνο το Σημείο που Υπάρχει το πιο Ζωντανό και Αληθινό μέρος της Ύπαρξής μας, που χρειάζεται να το κοιτάξουμε μόνοι μας και όχι μέσω του καθρέφτη των άλλων...Εκεί που το Παιδί μέσα μου, χαιρετά το Παιδί μέσα σου...
Εκεί μας λέει ο Άνθρωπος να κοιτάξουμε...
Εκει που στρεφουμε το βλεμμα μας και βλεπουμε μονο Θεο!!!Αχ Βασουλα μου :cry: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
Valia

Re: Η ΟΔΥΝΗ

Δημοσίευση από Valia »

Βασούλα :x Χρυσούλα :x

Το Παιδί μέσα μου Χαιρετά το Παιδί μέσα σου >:d< >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23470
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η ΟΔΥΝΗ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

HARIDEA έγραψε:Εντολές:

• Μη γελάς γιατί τα γέλια θα σου βγουν ξινά….Ο θεός θα σε τιμωρήσει
• Δεν πειράζει αν πονάς, γιατί έτσι ο θεός θα σε αγαπά περισσότερο και θα είσαι μαζί του στον Παράδεισο
• Την αρρώστια την στέλνει ο θεός για να σε δοκιμάσει.
• Μόνο τους φτωχούς αγαπάει ο θεός

Έτσι η οδύνη έγινε το μέσον αποδοχής από τον επικριτικό θεό που όλο απαιτεί θυσίες…
Πότε επιτέλους θα κατανοήσουμε, ότι ο Θεός δεν θέλει τίποτα από τα παραπάνω και ότι όλα είναι νοητικός προγραμματισμός…….
Πότε θα αντιληφθούμε, ότι Εκείνος δεν στέλνει την αρρώστια, ούτε σου ζητά να είσαι θλιμμένος ή φτωχός, ή πονεμένος…..
Το μοναδικό που χρειάζεται για να έχουμε χαρά, γέλιο, δημιουργία ,αφθονία στην ζωή μας είναι αυτό που είναι γραμμένο στο Ναό του Απόλλωνα στους Δελφούς: «ΓΝΩΘΙ ΣΑΥΤΟΝ»
Γνώρισε τον Εαυτό σου και τότε η οδύνη θα δώσει την θέση της στην ευδαιμονία (Samandi) που είναι ο Θειικός Παλμός κάθε κυττάρου μας….
:x :x >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
JOANNA
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 11319
Εγγραφή: 03 Μάιος 2007 12:03 pm

Re: Η ΟΔΥΝΗ

Δημοσίευση από JOANNA »

ΒΑΣΩ έγραψε:Και όμως ο Ποιητής είπε
Όσοι θα γνωρίζετε τον Εαυτό σας, τότε θα γνωρίζεστε μέσα σας και θα γνωρίζετε ότι είστε παιδιά του Ζώντος Πατρός.
Αλλά αν δεν γνωρίζετε τον Εαυτό σας, βρίσκεστε μέσα στο μάταιο και είστε ματαιότης…

Σε εκείνο το Σημείο που Υπάρχει το πιο Ζωντανό και Αληθινό μέρος της Ύπαρξής μας, που χρειάζεται να το κοιτάξουμε μόνοι μας και όχι μέσω του καθρέφτη των άλλων...Εκεί που το Παιδί μέσα μου, χαιρετά το Παιδί μέσα σου...
Εκεί μας λέει ο Άνθρωπος να κοιτάξουμε...
:') Βασουλα.. :x :x @};- @};-
Όπου είναι ο Εαυτός μας είναι και ο Θεός και όπου είναι ο Θεός είναι όλα....

Πολέμα και Οραματίσου

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Η ΟΔΥΝΗ

Δημοσίευση από Fotinoula »

Σε εκείνο το Σημείο που Υπάρχει το πιο Ζωντανό και Αληθινό μέρος της Ύπαρξής μας, που χρειάζεται να το κοιτάξουμε μόνοι μας και όχι μέσω του καθρέφτη των άλλων...Εκεί που το Παιδί μέσα μου, χαιρετά το Παιδί μέσα σου...
Εκεί μας λέει ο Άνθρωπος να κοιτάξουμε...
@};- @};- @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”