ΟΙ ΑΛΗΘΙΝΕΣ ΜΑΣ ΑΝΑΓΚΕΣ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΟΙ ΑΛΗΘΙΝΕΣ ΜΑΣ ΑΝΑΓΚΕΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

Ποιες είναι οι αληθινές ανάγκες ενός Ανθρώπου?

Οι αληθινές μας ανάγκες δεν έχουν καμία μα καμία σχέση με τις ανάγκες που μάθαμε να έχουμε...

Οι πρακτικές ανάγκες του ανθρώπου είναι μετρημένες στα δάχτυλα...
Ενα προστατευμένο περιβάλλον από τις καιρικές συνθήκες, τροφή-νερό, επαφή αγάπης με τους άλλους...αυτές είναι οι πρακτικές ανάγκες κάθε ανθρώπου στην Γη, για να συνεχίζει να επιβιώνει στον Φυσικό Κόσμο...

Παραπέρα όμως υπάρχουν και οι αληθινές ανάγκες, που μάθαμε να αγνοούμε...
Οι αληθινές ανάγκες αφορούν την Ψυχική διάθεση...
πληρότητα, παιχνίδι, χαρά, επαφή με τα αληθινά συναισθήματα, επικοινωνία, δημιουργικότητα, ελευθερία, ανταλλαγή, μοίρασμα, σοφή διαχείριση της ενέργειας…

Και οι πνευματικές ανάγκες, που ούτε καν γνωρίζουμε πως τις έχουμε
Επαφή με το Θείο, με την Φύση, ανάπτυξη της Φαντασίας και της Ενόρασης, Αγάπη…

Ένας άνθρωπος για να είναι πλήρης και ολοκληρωμένος, χρειάζεται να καλύπτει όλες αυτές τις ανάγκες της πολυδιάστατης Ύπαρξής του…

Δεν θέλω να μπω σε πιο εσωτερικά κομμάτια της ίδιας μας της ενσάρκωσης, μα ο εστιασμός μας στην ικανοποίηση εκ των έξω, κατάφερε να μας αποπροσανατολίσει από τις αληθινές μας ανάγκες και να τις εξουδετερώσει, δημιουργώντας μια νέα απαίτηση, μιας «πολυτελούς» ασθένειας που λέγεται «ψυχοπάθεια»…

Δεν ξέρω, αλήθεια, ποιος ευθύνεται για αυτήν την παραπλάνηση…
Δεν ξέρω ποιος ευθύνεται για την δημιουργία πλαστών αναγκών και το φίμωμα των αληθινών…
Δεν ξέρω ποιος ευθύνεται για την απώλεια της επαφής μας με τον Θεό, δεν ξέρω ποιος ευθύνεται για την απώλεια του Εαυτού μας…

Ξέρω μόνο ότι ο Άνθρωπος δεν είναι όλα αυτά τα «πολεμοχαρή» υλικά…δεν είναι συσσωρευτικό Ον, όσα και να μαζεύει, αναγκάζεται κάποια στιγμή να τα αφήσει…
Το να Ζεις σαν Άνθρωπος, δεν έχει σχέση με όλα αυτά που αποτέλεσαν τον λανθασμένο μας Στόχο…

Νομίζω ότι εμείς ο ίδιος, ο καθένας από εμάς κληρονόμησε «περιουσίες» που δεν αξίζουν δεκάρα, και απλά συνηθίσαμε το «έτσι είναι η ζωή»…

Η Ζωή είναι αυτή που είναι, το περίεργο είναι ότι και ο Άνθρωπος είναι Αυτός που Είναι…
Και δεν ξέρω ποια επιστήμη χρειάζεται να αναπτυχθεί για να του μάθει να Ζει, γιατί όσες αναπτύχθηκαν τις χρησιμοποίησε απλά για να μην ζει…
Δεν ξέρω ποια θρησκεία χρειάζεται να εκφραστεί ακόμα για να τον φέρει σε επαφή με το Θείο, γιατί όσες εκφράστηκαν, απλά τον έμαθαν ότι υπάρχουν κατώτερα και ανώτερα Όντα…

Αυτήν την περίοδο, όσο ποτέ ο άνθρωπος μοιάζει με χαμένος…
Και όταν ο άνθρωπος χάνεται, τόσο λιγότερη εσωτερική διάκριση έχει…

Όσο μεγαλύτερη η απώλεια, τόσο μεγαλύτερη η ανάγκη να βρει…

Και όσο η ανάγκη να βρει, εντείνει την αγωνία του, τόσο πιο πολλούς «δασκάλους» θα δημιουργεί…Ανώτερους ανθρώπους, για να φωλιάσει μέσα τους την κατωτερότητα που νιώθει…

Γιατί απλά δεν έχει μάθει να διακρίνει, δεν έχει μάθει να βλέπει μέσα του τον Άνθρωπο, όχι σαν "είδος", αλλά σαν Ον…
Τα μάτια του καλύφτηκαν από τις ελλείψεις και μια βαθύτερη εσωτερική απώλεια που προσπαθεί να καλύψει με εξωτερική πληρότητα…

Το ανικανοποίητο που έχουν οι άνθρωποι, δεν είναι γιατί δεν έχουν αυτό που θέλουν, αλλά γιατί δεν μπορούν να είναι πλήρεις με αυτό που τους έχει ήδη δοθεί.

Μεταξύ ημών και του Θεού, δεν μπορεί να μεσολαβήσει κανένας!
Αιώνες τώρα…

Γιατί αυτή η επαφή, είναι το μοναδικό μας δικαίωμα και η μόνη μας ευκαιρία να νιώσουμε την εσωτερική μας Θειότητα, να έρθουμε ολοένα και πιο κοντά στον Εαυτό μας…

Τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο…

Κάποιος μας είπε "και εσείς σαν και εμένα είστε, ότι κάνω εγώ, μπορείτε και εσείς να κάνετε"

τα ξεχάσαμε όλα...

Πιστεύω...και εκεί τελειώνουν όλα!

Εικόνα
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17539
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: ΟΙ ΑΛΗΘΙΝΕΣ ΜΑΣ ΑΝΑΓΚΕΣ

Δημοσίευση από Λιζούλα »

Μεταξύ ημών και του Θεού, δεν μπορεί να μεσολαβήσει κανένας!
Αιώνες τώρα…

Γιατί αυτή η επαφή, είναι το μοναδικό μας δικαίωμα και η μόνη μας ευκαιρία να νιώσουμε την εσωτερική μας Θειότητα, να έρθουμε ολοένα και πιο κοντά στον Εαυτό μας…
Κάποιος μας είπε "και εσείς σαν και εμένα είστε, ότι κάνω εγώ, μπορείτε και εσείς να κάνετε"
:romance-heartbeating: @};-
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: ΟΙ ΑΛΗΘΙΝΕΣ ΜΑΣ ΑΝΑΓΚΕΣ

Δημοσίευση από elenaki »

Γιατί απλά δεν έχει μάθει να διακρίνει, δεν έχει μάθει να βλέπει μέσα του τον Άνθρωπο, όχι σαν "είδος", αλλά σαν Ον…
Τα μάτια του καλύφτηκαν από τις ελλείψεις και μια βαθύτερη εσωτερική απώλεια που προσπαθεί να καλύψει με εξωτερική πληρότητα…

Το ανικανοποίητο που έχουν οι άνθρωποι, δεν είναι γιατί δεν έχουν αυτό που θέλουν, αλλά γιατί δεν μπορούν να είναι πλήρεις με αυτό που τους έχει ήδη δοθεί.
@};- @};- @};-
Γιατί αυτή η επαφή, είναι το μοναδικό μας δικαίωμα και η μόνη μας ευκαιρία να νιώσουμε την εσωτερική μας Θειότητα, να έρθουμε ολοένα και πιο κοντά στον Εαυτό μας…

Τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο…

Κάποιος μας είπε "και εσείς σαν και εμένα είστε, ότι κάνω εγώ, μπορείτε και εσείς να κάνετε"
Ευχαριστω Βασουλα μου... :cry: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΟΙ ΑΛΗΘΙΝΕΣ ΜΑΣ ΑΝΑΓΚΕΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Οι αληθινές ανάγκες αφορούν την Ψυχική διάθεση...
πληρότητα, παιχνίδι, χαρά, επαφή με τα αληθινά συναισθήματα, επικοινωνία, δημιουργικότητα, ελευθερία, ανταλλαγή, μοίρασμα, σοφή διαχείριση της ενέργειας…

Και οι πνευματικές ανάγκες, που ούτε καν γνωρίζουμε πως τις έχουμε
Επαφή με το Θείο, με την Φύση, ανάπτυξη της Φαντασίας και της Ενόρασης, Αγάπη…
Αυτα ειναι 8-> :x
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΟΙ ΑΛΗΘΙΝΕΣ ΜΑΣ ΑΝΑΓΚΕΣ

Δημοσίευση από VasilisM »

:-( :-( :-( :-(
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6429
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΟΙ ΑΛΗΘΙΝΕΣ ΜΑΣ ΑΝΑΓΚΕΣ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε: Παραπέρα όμως υπάρχουν και οι αληθινές ανάγκες, που μάθαμε να αγνοούμε...
Οι αληθινές ανάγκες αφορούν την Ψυχική διάθεση...
πληρότητα, παιχνίδι, χαρά, επαφή με τα αληθινά συναισθήματα, επικοινωνία, δημιουργικότητα, ελευθερία, ανταλλαγή, μοίρασμα, σοφή διαχείριση της ενέργειας…

Και οι πνευματικές ανάγκες, που ούτε καν γνωρίζουμε πως τις έχουμε
Επαφή με το Θείο, με την Φύση, ανάπτυξη της Φαντασίας και της Ενόρασης, Αγάπη…


Το ανικανοποίητο που έχουν οι άνθρωποι, δεν είναι γιατί δεν έχουν αυτό που θέλουν, αλλά γιατί δεν μπορούν να είναι πλήρεις με αυτό που τους έχει ήδη δοθεί.
ανακαλύπτω τις ανάγκες μου Από την Αρχή.. @};- :x >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29992
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΟΙ ΑΛΗΘΙΝΕΣ ΜΑΣ ΑΝΑΓΚΕΣ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Το ανικανοποίητο που έχουν οι άνθρωποι, δεν είναι γιατί δεν έχουν αυτό που θέλουν, αλλά γιατί δεν μπορούν να είναι πλήρεις με αυτό που τους έχει ήδη δοθεί.
Κάποιος μας είπε "και εσείς σαν και εμένα είστε, ότι κάνω εγώ, μπορείτε και εσείς να κάνετε"
:cry: :cry: :cry: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: @};- @};- @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
JOANNA
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 11319
Εγγραφή: 03 Μάιος 2007 12:03 pm

Re: ΟΙ ΑΛΗΘΙΝΕΣ ΜΑΣ ΑΝΑΓΚΕΣ

Δημοσίευση από JOANNA »

:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:

@};- @};-
Όπου είναι ο Εαυτός μας είναι και ο Θεός και όπου είναι ο Θεός είναι όλα....

Πολέμα και Οραματίσου

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: ΟΙ ΑΛΗΘΙΝΕΣ ΜΑΣ ΑΝΑΓΚΕΣ

Δημοσίευση από AMALIA »

:x :x @};-
Άβαταρ μέλους
Elena *
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: 29 Ιαν 2012 12:56 pm

Re: ΟΙ ΑΛΗΘΙΝΕΣ ΜΑΣ ΑΝΑΓΚΕΣ

Δημοσίευση από Elena * »

:romance-heartsfade: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΟΙ ΑΛΗΘΙΝΕΣ ΜΑΣ ΑΝΑΓΚΕΣ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Γιατί απλά δεν έχει μάθει να διακρίνει, δεν έχει μάθει να βλέπει μέσα του τον Άνθρωπο, όχι σαν "είδος", αλλά σαν Ον…
Τα μάτια του καλύφτηκαν από τις ελλείψεις και μια βαθύτερη εσωτερική απώλεια που προσπαθεί να καλύψει με εξωτερική πληρότητα…
Γιατί αυτή η επαφή, είναι το μοναδικό μας δικαίωμα και η μόνη μας ευκαιρία να νιώσουμε την εσωτερική μας Θειότητα, να έρθουμε ολοένα και πιο κοντά στον Εαυτό μας…

@};- :x :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
nondas
Δημοσιεύσεις: 9938
Εγγραφή: 18 Απρ 2010 1:17 am

Re: ΟΙ ΑΛΗΘΙΝΕΣ ΜΑΣ ΑΝΑΓΚΕΣ

Δημοσίευση από nondas »

Vaso έγραψε: Το ανικανοποίητο που έχουν οι άνθρωποι, δεν είναι γιατί δεν έχουν αυτό που θέλουν, αλλά γιατί δεν μπορούν να είναι πλήρεις με αυτό που τους έχει ήδη δοθεί.
:-( :-( :-( :-(
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΟΙ ΑΛΗΘΙΝΕΣ ΜΑΣ ΑΝΑΓΚΕΣ

Δημοσίευση από eirini »

Vaso έγραψε:Και όσο η ανάγκη να βρει, εντείνει την αγωνία του, τόσο πιο πολλούς «δασκάλους» θα δημιουργεί…Ανώτερους ανθρώπους, για να φωλιάσει μέσα τους την κατωτερότητα που νιώθει…
:-( :-( :-(
Vaso έγραψε:Γιατί απλά δεν έχει μάθει να διακρίνει, δεν έχει μάθει να βλέπει μέσα του τον Άνθρωπο, όχι σαν "είδος", αλλά σαν Ον…
Τα μάτια του καλύφτηκαν από τις ελλείψεις και μια βαθύτερη εσωτερική απώλεια που προσπαθεί να καλύψει με εξωτερική πληρότητα…
Vaso έγραψε:Γιατί αυτή η επαφή, είναι το μοναδικό μας δικαίωμα και η μόνη μας ευκαιρία να νιώσουμε την εσωτερική μας Θειότητα, να έρθουμε ολοένα και πιο κοντά στον Εαυτό μας…
@};- @};- @};-
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26036
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΟΙ ΑΛΗΘΙΝΕΣ ΜΑΣ ΑΝΑΓΚΕΣ

Δημοσίευση από Βικούλα »

Vaso έγραψε:Και όσο η ανάγκη να βρει, εντείνει την αγωνία του, τόσο πιο πολλούς «δασκάλους» θα δημιουργεί…Ανώτερους ανθρώπους, για να φωλιάσει μέσα τους την κατωτερότητα που νιώθει…

Γιατί απλά δεν έχει μάθει να διακρίνει, δεν έχει μάθει να βλέπει μέσα του τον Άνθρωπο, όχι σαν "είδος", αλλά σαν Ον…
Τα μάτια του καλύφτηκαν από τις ελλείψεις και μια βαθύτερη εσωτερική απώλεια που προσπαθεί να καλύψει με εξωτερική πληρότητα…

Το ανικανοποίητο που έχουν οι άνθρωποι, δεν είναι γιατί δεν έχουν αυτό που θέλουν, αλλά γιατί δεν μπορούν να είναι πλήρεις με αυτό που τους έχει ήδη δοθεί.
:-( @};- @};-
Vaso έγραψε:Μεταξύ ημών και του Θεού, δεν μπορεί να μεσολαβήσει κανένας!
Αιώνες τώρα…

Γιατί αυτή η επαφή, είναι το μοναδικό μας δικαίωμα και η μόνη μας ευκαιρία να νιώσουμε την εσωτερική μας Θειότητα, να έρθουμε ολοένα και πιο κοντά στον Εαυτό μας…
@};- @};-
Vaso έγραψε:Κάποιος μας είπε "και εσείς σαν και εμένα είστε, ότι κάνω εγώ, μπορείτε και εσείς να κάνετε"
@};- @};- :cry:
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
konstantinos s.
Δημοσιεύσεις: 11717
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 12:23 pm

Re: ΟΙ ΑΛΗΘΙΝΕΣ ΜΑΣ ΑΝΑΓΚΕΣ

Δημοσίευση από konstantinos s. »

@};- @};-

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”