ΟΙ ΚΑΚΕΣ ΠΑΡΕΕΣ...

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΟΙ ΚΑΚΕΣ ΠΑΡΕΕΣ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Όλοι οι άνθρωποι έχουν μέσα τους εκείνη την ποιότητα της Ειρήνης, κανείς δεν γεννιέται δολοφόνος…Στην συνέχεια όμως, μπορεί να γίνει…

Κανείς δεν γεννιέται φιλόδοξος, αλαζονικός, άπληστος, καταστροφικός…
Στην συνέχεια όμως, μπορεί να γίνει…

Αυτή η συνέχεια είναι που χρειάζεται επανεξέταση, απ’ όλους μας…

Τι συμβαίνει σε έναν άνθρωπο, από το παιδί που είναι, μέχρι αυτό που μπορεί να γίνει? Πως αποκτά όλες αυτές τις διαστρεβλώσεις?
Πως γίνεται τόσο αυτοκαταστροφικός, ώστε να μην σέβεται την Ζωή του και την Ζωή των άλλων?
Και πως γίνεται να μην το παίρνει και είδηση?
Να θεωρεί ότι έτσι είναι, ότι μπορεί να ζει εις βάρος των άλλων, να τους μισεί, να αδιαφορεί? Ποιος είναι υπεύθυνος για όλη αυτήν την μνησικακία που γεμίζει την Ψυχή ενός ανθρώπου, σ’ αυτήν την συνέχεια?
Ποιος είναι υπεύθυνος για όλη αυτήν την απληστία?
Ποιος είναι υπεύθυνος για την ανατροπή των ποιοτήτων του παιδιού, ώστε στην συνέχεια να γίνει ακριβώς το αντίθετο από αυτό που είναι ένας Άνθρωπος?

Ναι ξέρω την απάντηση…Υπεύθυνος είναι ο Θεός…η κοινωνία…το σύστημα…και τέλος το ίδιο το άτομο, που γεννήθηκε αυτοκαταστροφικό…
Ναι το έχω ακούσει και αυτό…

Ποιος δημιουργεί θύτες και θύματα? Καταπιεστές και καταπιεζόμενους? Δυνάστες και δούλους? Οι κακές παρέες...

Δεν μπορεί! Κάποιο λάθος γίνεται στην απόσταση από το «παιδί» μέχρι την συνέχεια που μπορεί να γίνει ο άνθρωπος…
Και αυτό το λάθος δεν πρέπει να το αναζητήσουμε μέσα στην κοινωνία, αλλά στον εαυτό μας κυρίως και στην επιείκεια του καλού ανθρώπου, που μεγαλώνει με εντιμότητα τα παιδιά του, καταπιέζοντάς τον αυθορμητισμό, την φαντασία, τις επιλογές, ακόμα και την ίδια την εμπειρία της ζωής τους, δημιουργώντας τους ποιότητες που στο τέλος καταλήγουν σε μια οδυνηρή συνέχεια ..

Παρακολουθείστε ένα βίντεο…
http://youtu.be/_kx4MxkdG7Y" onclick="window.open(this.href);return false;
Και αν οι λέξεις «ήθος» και «αξίες» σας εντυπωσιάζουν, θα έλεγα ότι από τέτοιες οικογένειες αναδύεται η μεγαλύτερη ασθένεια, που δεν είναι οδυνηρή μόνο, αλλά και θανατηφόρα…όπως πχ. τα ναρκωτικά, η βία, το εμπόριο σάρκας.

Αυτή η συνέχεια, από το παιδί που γεννιέται, μέχρι αυτό που μπορεί να γίνει, αυτή χρειάζεται να μας προβληματίσει για τις ποιότητες που αποκτούνται ενάντια σ’ αυτές που είναι έμφυτες…
Ο κάθε άνθρωπος είναι υπεύθυνος για την Ζωή του, την Ζωή των άλλων και την Δημιουργικότητά του…αν αυτή δεν σταματάει στην διαιώνιση…

Πως μπορεί το διαμάντι να γίνει άνθρακας? Μπορεί άραγε?

Και αν ο Θεός είναι Αγάπη και Σοφία, τότε ο άνθρωπος γιατί γίνεται δούλος ξένων ποιοτήτων?
Ξέρω…οι κακές παρέες φταίνε…

Όταν το παιδί μαθαίνει ότι ο Θεός είναι έξω από αυτό, κάπου εκεί στον Ουρανό, το σίγουρο είναι ότι δεν θα ενδιαφερθεί ούτε για τον εσωτερικό του κόσμο, μα ούτε για κανέναν άλλον κόσμο…
Μέχρι να φτάσει η ώρα του απολογισμού, που ίσως και να μην φτάσει ποτέ, ο καθένας έχει απεριόριστο χρόνο να ζήσει σαν άνθρωπος…Γιατί σαν Άνθρωπος δεν ξέρει πώς να Ζήσει στον περιορισμό του…

Όμως κανείς δεν γεννήθηκε περιορισμένος…Στην συνέχεια επιβάλλεται να γίνει, γιατί η Χαρά είναι κάτι σαν «αμαρτία»…
Γελάσαμε και σήμερα, σε καλό να μας βγει...
Κι αν ακόμα σήμερα γνωρίζουμε ότι το γέλιο είναι η χαρά της Ζωής, το ασυνείδητο έχει πάρει άλλου είδους μηνύματα...
Συνημμένα
joy_sand.jpg
joy_sand.jpg (93.65 KiB) Προβλήθηκε 3388 φορές
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: ΟΙ ΚΑΚΕΣ ΠΑΡΕΕΣ...

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Όμως κανείς δεν γεννήθηκε περιορισμένος…Στην συνέχεια επιβάλλεται να γίνει, γιατί η Χαρά είναι κάτι σαν «αμαρτία»…
:x :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17539
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: ΟΙ ΚΑΚΕΣ ΠΑΡΕΕΣ...

Δημοσίευση από Λιζούλα »

@};-
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33569
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΟΙ ΚΑΚΕΣ ΠΑΡΕΕΣ...

Δημοσίευση από Annoula »

@};- :x
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
JOANNA
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 11319
Εγγραφή: 03 Μάιος 2007 12:03 pm

Re: ΟΙ ΚΑΚΕΣ ΠΑΡΕΕΣ...

Δημοσίευση από JOANNA »

@};- @};- @};-
Όπου είναι ο Εαυτός μας είναι και ο Θεός και όπου είναι ο Θεός είναι όλα....

Πολέμα και Οραματίσου

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6428
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΟΙ ΚΑΚΕΣ ΠΑΡΕΕΣ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε: Όμως κανείς δεν γεννήθηκε περιορισμένος…Στην συνέχεια επιβάλλεται να γίνει, γιατί η Χαρά είναι κάτι σαν «αμαρτία»…
Γελάσαμε και σήμερα, σε καλό να μας βγει...
Κι αν ακόμα σήμερα γνωρίζουμε ότι το γέλιο είναι η χαρά της Ζωής, το ασυνείδητο έχει πάρει άλλου είδους μηνύματα...
αυτό το γελάσαμε και σήμερα το λέγαμε συνέχεια στην οικογένεια μου μαζί και εγώ..
είδα το βιντεο και η καρδιά μου χτυπάει σαν τρελή.. και ας μην είχα ποτέ ακριβώς αυτούς τους διαλόγους, είχα την ουσία τους με άλλα λόγια.. :-%

αυτό το σκ βρέθηκα με μια παρέα σε ένα εξοχικό που αποτελούνταν απο άλλα 3 ζευγάρια τα οποία 2 είχαν μικρά παιδιά.. ήταν μια φοβερή εμπειρία.. πράγματα τα οποία μέχρι χτες μπορεί να μην τους έδινα ιδιαίτερη σημασία τώρα με επηρεάζουν άμεσα ακόμα και σωματικά.. έπιασα τον εαυτό μου κάποιες φορές όταν παρατηρούσα τον τρόπο που φερόντουσαν οι γονείς στα παιδιά τους να νιώθω ταχυπαλμίες ακόμα και ανακατωσούρα κάποιες στιγμές.. μου έμειναν χαρακτηριστικά δυο πράγματα.. η μια μάνα που από την μια έλεγε άχρηστο το παιδί της που λερώθηκε την ώρα του φαγητού και μετα τράβαγε το άλλο παιδί της από την μπλούζα γιατί δεν ήθελε να παίξει όπως έπαιζε με τον πατέρα του και του φώναζε να σταματήσει αμέσως και μέσα σε λίγα μόνο λεπτά πήγαινε τα αγκάλιαζε και τα φιλούσε όλο "τρυφερότητα" και "αγάπη" με τα καλύτερα λογάκια του τύπου αστέρι μου, φως μου κτλ και αυτό γινόταν συνέχεια..

και το κορυφαίο ήταν που την άκουσα να λέει στον γιό της κάποια στιγμή "μην το κάνεις αυτό, ο θεός, ο χριστός βλέπει.."

:-% :-% :-%
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27316
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΟΙ ΚΑΚΕΣ ΠΑΡΕΕΣ...

Δημοσίευση από Ellaki »

ναι, ασφαλώς και φταίνε οι κακές παρέες :-s :-(
πάντα φταίνε οι άλλοι !!!!!
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΟΙ ΚΑΚΕΣ ΠΑΡΕΕΣ...

Δημοσίευση από Vasoula »

και το κορυφαίο ήταν που την άκουσα να λέει στον γιό της κάποια στιγμή "μην το κάνεις αυτό, ο θεός, ο χριστός βλέπει.."
=)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Elena *
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: 29 Ιαν 2012 12:56 pm

Re: ΟΙ ΚΑΚΕΣ ΠΑΡΕΕΣ...

Δημοσίευση από Elena * »

Vaso έγραψε: Και αν ο Θεός είναι Αγάπη και Σοφία, τότε ο άνθρωπος γιατί γίνεται δούλος ξένων ποιοτήτων?
Ξέρω…οι κακές παρέες φταίνε…

Όταν το παιδί μαθαίνει ότι ο Θεός είναι έξω από αυτό, κάπου εκεί στον Ουρανό, το σίγουρο είναι ότι δεν θα ενδιαφερθεί ούτε για τον εσωτερικό του κόσμο, μα ούτε για κανέναν άλλον κόσμο…
Μέχρι να φτάσει η ώρα του απολογισμού, που ίσως και να μην φτάσει ποτέ, ο καθένας έχει απεριόριστο χρόνο να ζήσει σαν άνθρωπος…Γιατί σαν Άνθρωπος δεν ξέρει πώς να Ζήσει στον περιορισμό του

Αχ αυτα τα προτυπα =))
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΟΙ ΚΑΚΕΣ ΠΑΡΕΕΣ...

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

η μάνα μου πάλι δεν ανακατέυει ποτέ τον θεό όταν μου κάνει κύρηγμα απλά πετάει την ατάκα δεν είναι σωστό
και εγώ πάντα την ρωτάω γιατί και δεν έχει ποτέ επιχειρήματα οπότε μου απαντάει πάντα τσαντισμένη ,έτσι ότι δεν είναι σωστό
και εγώ πάντα της λέω μετά οτι όταν θα έχει επιχειρήματα για το τί είναι σωστό και λάθος τότε θα κάτσω να συζητήσουμε :D
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24613
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: ΟΙ ΚΑΚΕΣ ΠΑΡΕΕΣ...

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Και αν οι λέξεις «ήθος» και «αξίες» σας εντυπωσιάζουν, θα έλεγα ότι από τέτοιες οικογένειες αναδύεται η μεγαλύτερη ασθένεια, που δεν είναι οδυνηρή μόνο, αλλά και θανατηφόρα…όπως πχ. τα ναρκωτικά, η βία, το εμπόριο σάρκας.
Εδώ μέσα σαυτές τις οικογένειες , το διαμάντι γίνεται άνθρακας ,
σιγά αλλά σταθερά και όταν γίνει όλοι απορούν πως συνέβη τέτοιο
πράγμα , σαυτήν την τόσο καλή ενάρετη , ηθική ,ευυπόληπτη ,χριστιανική
Πατρίς -Θρησκεία -Οικογένεια :-D
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: ΟΙ ΚΑΚΕΣ ΠΑΡΕΕΣ...

Δημοσίευση από elenaki »

Όταν το παιδί μαθαίνει ότι ο Θεός είναι έξω από αυτό, κάπου εκεί στον Ουρανό, το σίγουρο είναι ότι δεν θα ενδιαφερθεί ούτε για τον εσωτερικό του κόσμο, μα ούτε για κανέναν άλλον κόσμο…
Μέχρι να φτάσει η ώρα του απολογισμού, που ίσως και να μην φτάσει ποτέ, ο καθένας έχει απεριόριστο χρόνο να ζήσει σαν άνθρωπος…Γιατί σαν Άνθρωπος δεν ξέρει πώς να Ζήσει στον περιορισμό του…

Όμως κανείς δεν γεννήθηκε περιορισμένος…Στην συνέχεια επιβάλλεται να γίνει, γιατί η Χαρά είναι κάτι σαν «αμαρτία»…
Γελάσαμε και σήμερα, σε καλό να μας βγει...
Κι αν ακόμα σήμερα γνωρίζουμε ότι το γέλιο είναι η χαρά της Ζωής, το ασυνείδητο έχει πάρει άλλου είδους μηνύματα...
@};- @};- @};-

Μπεττουλα..εχω ζησει τετοια σκηνικα απειρου καλλους.. :?
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29989
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΟΙ ΚΑΚΕΣ ΠΑΡΕΕΣ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

@};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: ΟΙ ΚΑΚΕΣ ΠΑΡΕΕΣ...

Δημοσίευση από AMALIA »

@};- :x :x
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΟΙ ΚΑΚΕΣ ΠΑΡΕΕΣ...

Δημοσίευση από VasilisM »

Ταΐζουμε τόσα σκ@@@ στα παιδιά μας και μετά διαμαρτυρόμαστε που ο κόσμος πάει από τα χειρότερα στα χείριστα.. Τι υποκρισία..
Πολέμα και Οραματίσου

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”