ΘΥΜΑΣΑΙ;

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΘΥΜΑΣΑΙ;

Δημοσίευση από Vasoula »

Kάποτε μου είχε πει ένας μεγαλύτερος μου, ξέρετε από εκείνους που όταν είσαι μικρός, σου το παίζουν δάσκαλοι, «είσαι πολύ ρομαντική για τον κόσμο αυτόν» και από τότε πείσμωσα και ήθελα να μάθω την αληθινή ερμηνεία του «ρομαντικού»…

Πιστεύω ότι από αυτό που πάσχει η ανθρωπότητα είναι από την γνώση των αληθινών ερμηνειών των πραγμάτων…
Ο καλοπροαίρετος άνθρωπος ερμηνεύεται και σαν αφελής, ενώ ο υποκριτής μπορεί να ερμηνευτεί και σαν συμπονετικός…
Αυτός που ακολουθεί την Καρδιά του, λέγεται αντάρτης, ενώ ο φοβισμένος, λέγεται υπάκουος.
Ο αλαζονικός λέγεται επιτυχημένος, ενώ ο ταπεινός λέγεται ασήμαντος.

Όταν ξεχνάς τις αυθεντικές ερμηνείες, τότε το μόνο σίγουρο είναι ότι θα ξεχάσεις και το ότι Είσαι Άνθρωπος!
Θα περιμένεις πάντα να σε ερμηνεύσουν οι άλλοι…
Και θα κάνεις εκείνα που έχουν καθιερωθεί σαν καλά, στην ερμηνεία του κόσμου σου, που πολλές φορές είναι αντίθετα με όσα χρειάζεται να Θυμηθείς να κάνεις…

Όποιος Θυμάται ποιος Είναι, κρίνεται σαν ασύμβατος με τον κόσμο τούτον…
Γιατί και η Αγάπη ακόμα είναι παρερμηνευμένη…

Ο κόσμος τούτος ξέχασε μια Υπόσχεση…
Να διαφυλάξει μέσα του την Θειότητά του, ακόμα και στο πεδίο των Υλικών Μορφών…
Και είναι τόσο αλαζόνες οι άνθρωποι, που τόλμησαν ακόμα και τον Θεό να ερμηνεύσουν…
Τόλμησαν να δώσουν στους ανθρώπους εντολές για αυτό που δεν πρέπει να κάνουν, τάχα από τον Θεό, αλλά ποτέ δεν τους είπαν τι χρειάζεται να Θυμηθούν να κάνουν…

Ήρθαμε σε τούτον τον Κόσμο οικειοθελώς…Αυτό, ποιος το είπε?
Η ερμηνεία της Γέννησης μας, μας ενέταξε σε παιδιά του ανθρώπου, σώματα που παλεύουν να βρουν ικανοποίηση, μέσα σε πολέμους, θυμούς και ντροπές…
Φοβισμένους από το μυστήριο της Ζωής, εξαθλιωμένους από την λανθασμένη ερμηνεία που δώσαμε στην έννοια «Άνθρωπος»…
Απλά γιατί οι μεγαλύτεροι έτσι το βρήκαν, έτσι μας το μετέδωσαν…

Και όταν σε πνίγουν τα ήθη και τα έθιμα, τότε ο κόσμος σου γίνεται μόνο μια πεποίθηση…Ερμηνεύοντας αυτήν την πεποίθηση, έχεις ορίσει και τον εαυτό σου…Γίνεται αυτόματα άνθρωπος…

Άντε μετά να Θυμηθείς ότι η Πηγή σου είναι ίδια…Άντε μετά να Θυμηθείς ότι ο Πατέρας και η Μητέρα σου είναι η Αληθινή σου Θεία Φύση και εσύ Είσαι ήδη ο Άνθρωπος που ονειρεύεσαι να γίνεις…

Είναι κάποιες Μνήμες Ψυχής, που όσο και να θέλουμε, δεν μπορούμε να τις αποφύγουμε...
Όσα τραύματα κι αν αποκτήσουμε, εκείνες θα μας οδηγούν πάντα στο Φως της Ψυχής μας...
και άμα ξεκινήσει η Ενθύμηση, τότε ό,τι και να γίνει, ο Δρόμος είναι Ένας!

Πριν, λοιπόν, σπάσουμε την Καρδιά μας σε χίλια κομμάτια, ας ΘΥΜΗΘΟΥΜΕ σε ποιο Σημείο υποσχεθήκαμε να διαφυλάξουμε τον Θεό!
Συνημμένα
KARDIA-FORUM.jpg
KARDIA-FORUM.jpg (39.16 KiB) Προβλήθηκε 6022 φορές
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17539
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: ΘΥΜΑΣΑΙ;

Δημοσίευση από Λιζούλα »

:x :x :x
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΘΥΜΑΣΑΙ;

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Ο καλοπροαίρετος άνθρωπος ερμηνεύεται και σαν αφελής, ενώ ο υποκριτής μπορεί να ερμηνευτεί και σαν συμπονετικός…
Αυτός που ακολουθεί την Καρδιά του, λέγεται αντάρτης, ενώ ο φοβισμένος, λέγεται υπάκουος.
Ο αλαζονικός λέγεται επιτυχημένος, ενώ ο ταπεινός λέγεται ασήμαντος.
Τα λόγια είναι περιττά.. :-( @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: ΘΥΜΑΣΑΙ;

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

:x :x :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: ΘΥΜΑΣΑΙ;

Δημοσίευση από elenaki »

Πιστεύω ότι από αυτό που πάσχει η ανθρωπότητα είναι από την γνώση των αληθινών ερμηνειών των πραγμάτων…
Ο καλοπροαίρετος άνθρωπος ερμηνεύεται και σαν αφελής, ενώ ο υποκριτής μπορεί να ερμηνευτεί και σαν συμπονετικός…
Αυτός που ακολουθεί την Καρδιά του, λέγεται αντάρτης, ενώ ο φοβισμένος, λέγεται υπάκουος.
Ο αλαζονικός λέγεται επιτυχημένος, ενώ ο ταπεινός λέγεται ασήμαντος.
Σ'αυτο το σημειο εσπασα τη καρδια μου σε χιλια κομματια..γιατι δεν πεισμωσα,αλλα θυμωσα πολυ..
Ηταν τοσο ζωντανος ο ρομαντισμος μεσα μου και τον επνιξα..σε ποιον να μιλουσα για ολα οσα αισθανομουν?
Ετσι εχτισα εναν πολυ θυμωμενο ανθρωπο..εγω τον εχτισα,εγω Αποφασισα να τον γκρεμισω!
Γιατι μεσα στην Αγκαλια σου Θυμηθηκα πως ειναι ο Ανθρωπος!! :x :x :x
Είναι κάποιες Μνήμες Ψυχής, που όσο και να θέλουμε, δεν μπορούμε να τις αποφύγουμε...
Όσα τραύματα κι αν αποκτήσουμε, εκείνες θα μας οδηγούν πάντα στο Φως της Ψυχής μας...
και άμα ξεκινήσει η Ενθύμηση, τότε ό,τι και να γίνει, ο Δρόμος είναι Ένας!
Βασουλα μου... @};- :x >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΘΥΜΑΣΑΙ;

Δημοσίευση από VasilisM »

Έτσι Βασούλα.. :x
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29992
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΘΥΜΑΣΑΙ;

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Και όταν σε πνίγουν τα ήθη και τα έθιμα, τότε ο κόσμος σου γίνεται μόνο μια πεποίθηση…Ερμηνεύοντας αυτήν την πεποίθηση, έχεις ορίσει και τον εαυτό σου…Γίνεται αυτόματα άνθρωπος…

Άντε μετά να Θυμηθείς ότι η Πηγή σου είναι ίδια…Άντε μετά να Θυμηθείς ότι ο Πατέρας και η Μητέρα σου είναι η Αληθινή σου Θεία Φύση και εσύ Είσαι ήδη ο Άνθρωπος που ονειρεύεσαι να γίνεις…
:cry: @};- @};- @};-
Πριν, λοιπόν, σπάσουμε την Καρδιά μας σε χίλια κομμάτια, ας ΘΥΜΗΘΟΥΜΕ σε ποιο Σημείο υποσχεθήκαμε να διαφυλάξουμε τον Θεό!
Σ' ευχαριστώ Βασούλα μου, για κάθε επίγνωση.... ας ΘΥΜΗΘΟΥΜΕ :x :x :x
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
xristinaki
Δημοσιεύσεις: 1381
Εγγραφή: 01 Ιουν 2011 12:13 am

Re: ΘΥΜΑΣΑΙ;

Δημοσίευση από xristinaki »

@};- :x :x
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33571
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΘΥΜΑΣΑΙ;

Δημοσίευση από Annoula »

@};- @};- :x :x
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Elena *
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: 29 Ιαν 2012 12:56 pm

Re: ΘΥΜΑΣΑΙ;

Δημοσίευση από Elena * »

Βασουλα σου ευχαρηστω που μου δινεις ενα τοσο σημαντικο θεμα για να δουλεψω >:d< :romance-heartsthree:

Ας Θυμηθουμε λοιπον ...... Και να μην αφησουμε τιποτα και κανεναν ακομα και τον ιδιο μας τον εαυτο να σπασει την καρδουλα μας :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23473
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΘΥΜΑΣΑΙ;

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Ο κόσμος τούτος ξέχασε μια Υπόσχεση…
Να διαφυλάξει μέσα του την Θειότητά του, ακόμα και στο πεδίο των Υλικών Μορφών…
@};- @};- @};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΘΥΜΑΣΑΙ;

Δημοσίευση από Stefanos »

Άντε μετά να Θυμηθείς ότι η Πηγή σου είναι ίδια…Άντε μετά να Θυμηθείς ότι ο Πατέρας και η Μητέρα σου είναι η Αληθινή σου Θεία Φύση και εσύ Είσαι ήδη ο Άνθρωπος που ονειρεύεσαι να γίνεις…
Άντε να δούμε πως θα το καταφέρουμε!!!
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: ΘΥΜΑΣΑΙ;

Δημοσίευση από Giotoula »

@};- @};- @};-
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26036
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΘΥΜΑΣΑΙ;

Δημοσίευση από Βικούλα »

Vaso έγραψε:Όταν ξεχνάς τις αυθεντικές ερμηνείες, τότε το μόνο σίγουρο είναι ότι θα ξεχάσεις και το ότι Είσαι Άνθρωπος!
Θα περιμένεις πάντα να σε ερμηνεύσουν οι άλλοι…
Και θα κάνεις εκείνα που έχουν καθιερωθεί σαν καλά, στην ερμηνεία του κόσμου σου, που πολλές φορές είναι αντίθετα με όσα χρειάζεται να Θυμηθείς να κάνεις…
:cry: @};-
Vaso έγραψε:Είναι κάποιες Μνήμες Ψυχής, που όσο και να θέλουμε, δεν μπορούμε να τις αποφύγουμε...
Όσα τραύματα κι αν αποκτήσουμε, εκείνες θα μας οδηγούν πάντα στο Φως της Ψυχής μας...
και άμα ξεκινήσει η Ενθύμηση, τότε ό,τι και να γίνει, ο Δρόμος είναι Ένας!

Πριν, λοιπόν, σπάσουμε την Καρδιά μας σε χίλια κομμάτια, ας ΘΥΜΗΘΟΥΜΕ σε ποιο Σημείο υποσχεθήκαμε να διαφυλάξουμε τον Θεό!
@};- @};- @};- :x
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΘΥΜΑΣΑΙ;

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

@};- :x
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”