ΤΟ ΚΑΛΕΣΜΑ...

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΤΟ ΚΑΛΕΣΜΑ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Η Θεραπεία δεν έχει μόνο την σημαντικότητα μιας ενεργειακής αποκατάστασης στο υλικό σώμα και στα άλλα λεπτοφυή σώματα ενός ανθρώπου, αλλά την μοιράζεται ισόποσα με την δυνατότητα να μπορεί ο άνθρωπος να ανακαλύπτει «πόρτες» μέσα του που ήταν για χρόνια κλειστές. Ο Θεραπευτής δεν αγγίζει μόνο το σώμα, αλλά κυρίως την Ψυχή…

Τα θαύματα που έχουν συντελεστεί στο όνομα της Θεραπείας, έχουν δυστυχώς επικεντρωθεί στο σώμα, λόγω κακής χρήσης της σημασίας των θαυμάτων που έκανε ο Ιησούς.
Τα μηνύματα που έλαβε η ανθρωπότητα από εκείνη την σημαντική περίοδο, έγιναν υπερβατικά, γιατί αγνοήθηκε ένα σημαντικότερο Έργο εκείνου του ΑΝΘΡΩΠΟΥ, που δεν έχει να κάνει με την υπερβατική θεραπεία, αλλά με την ουσιαστικότερη Ζωή μέσα στην Αγάπη.

Η μεγαλύτερη Θεραπεία, γνωρίζουμε πια πως γίνεται μέσα στην Αγάπη, αν θέλουμε εκείνη να έχει διάρκεια, δημιουργώντας εσωτερική μεταβολή στην Ζωή μας, και όχι να παραμείνει μόνο μια υγιέστερη κατάσταση του υλικού σώματός μας.

Το να μπορείς να αναστηλώνεις την Πίστη σε κάθε άνθρωπο, που την έχασε, την Πίστη στον Εαυτό του και στον Θεό, το να μπορείς να αγκαλιάζεις τον πονεμένο, τον φοβισμένο και τον παραπλανημένο και να τους αθωώνεις, δίνοντάς τους κίνητρα να αθωώσουν τον Εαυτό τους, να Εμπιστευθούν τις επιλογές τους και να τους βοηθάς να αναπτύσσουν την δυναμική να αλλάζουν ότι δεν είναι λειτουργικό, αυτό ήταν το σημαντικότερο Έργο εκείνου του ΑΝΘΡΩΠΟΥ…και το ΜΗΝΥΜΑ του προς την ανθρωπότητα, που τότε φαινόταν ότι είχε χάσει τον Σκοπό και τον Δρόμο της προς τον Θεό…

Και σήμερα?

Μετά από τόσες χιλιάδες χρόνια το ΜΗΝΥΜΑ εξαντλήθηκε, μέσα στις πολλές αμαρτίες και εντολές…Η Θεραπεία παρέμεινε, δυστυχώς, στο σώμα των ανθρώπων, και το κάθε θαύμα συντελέστηκε (και ακόμα συντελείται ίσως) σ’ αυτό!

Η Ζωή μέσα στην Αγάπη, παρέμεινε μια ουσιώδης φαντασίωση των περισσοτέρων, μια και δεν είχαν τα φωτεινά παραδείγματα της θρησκευτικής αυθεντίας και εκείνος ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ χάθηκε μέσα στους μύθους...

Κανείς δεν τον ρώτησε αν ήθελε να γίνει ηγέτης ενός θρησκευτικού κινήματος, περισσότερο από ότι υπήρξε ΑΝΘΡΩΠΟΣ, μέσα στις Καρδιές των ανθρώπων…

Το ξέρω ότι αγγίζω μυστικιστικούς δρόμους και ότι αυτοί δεν αφορούν τον όχλο…

Όμως δεν πειράζει, ακόμα και αν δεν αφορούν τον όχλο, αφορούν την Θεραπεία και είναι πια έντονη η ανάγκη τούτη την Εποχή, εκείνη να προκύψει στην Ζωή μας και όχι στο σώμα μας μόνο…Όχι μέσα από τα θαύματα, αλλά μέσα στην Πνευματική Ωριμότητα της Αγάπης

Το κάλεσμα δεν μπορεί να είναι παρά κάλεσμα Αγάπης πια…
Και το κάλεσμα Αγάπης δεν αφορά γιορτές και επετείους, αλλά όλον τον Χρόνο παραμονής μας στον Φυσικό Κόσμο…
Εκείνος ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ δεν έκανε θεραπείες σώματος…Είναι πολύ ασήμαντο αυτό για να καταγραφεί στην Πνευματική μας Συνείδηση…Το σημαντικό του Έργο είναι ότι άνοιξε μια Πόρτα μέσα μας, για να βρούμε το Βασίλειο της Χαράς…

Πως τα φέρνει όμως η Ζωή και τα σημαντικά πνευματικά μηνύματα χάνονται μέσα σε μια τυπική τεχνική, χάνοντας όλη την Ιερουργία τους…

Είναι εύκολο να θεραπεύεις μέσω τεχνικής, που κάπου μοιάζει και με θαύμα…
Το δύσκολο είναι να Θεραπευτείς μέσω της Μύησης της Ζωής…
Το να ακούσεις το βαθύτερο «Κάλεσμα» δεν αφορά την ασθένεια, αλλά την Θέληση για μετακίνηση από αυτήν…

Σήμερα στην ανθρωπότητα υπάρχουν πολλές τεχνικές θεραπείας…
Μα σήμερα επίσης, δεν υπάρχει κανένα Μήνυμα Πνευματικής Αγάπης και ολοκληρωτικής Θεραπείας, που θα ήταν ικανό να «μετακινήσει» βουνά…
Γιατί αυτός που μας «μήνυσε» την Αγάπη, την Πίστη, την Φιλανθρωπία, την Καλοσύνη, παραδόθηκε χωρίς όρους στην τυπική λατρεία του θεού και προκάλεσε δυσπιστία το ίδιο επιτακτικά όπως προκάλεσε και την πίστη…
Και έτσι από μοναδικό παράδειγμα Φωτεινού Ανθρώπου, παράδειγμα που θα έκανε την ανθρωπότητα να αναζητήσει τις πνευματικές της Μνήμες, έγινε ο θεός των θαυμάτων, μιας γέννησης και μιας ανάστασης, που για κανέναν δεν έχει νόημα στην Ζωή του, αλλά σαφώς έχει νόημα για τον θάνατό του…

…………..

<<Αναλύοντας όλες τις δοξασίες που εισήγαγε ο Ιησούς, διαπιστώνουμε ότι η κάθε μία τους είχε ως βάση μια μυστικιστική αρχή, και οι μυστικιστικές αυτές αρχές ήταν φυσιολογικοί πνευματικοί νόμοι. Συγκρίνοντας τις δοξασίες του Χριστού και τον γενικό τόνο του μηνύματός Του, με τις σύγχρονες χριστιανικές δοξασίες και τα μηνύματα, διακρίνουμε μιαν εκπληκτική διαφορά. Ο Ιησούς κήρυττε ένα μήνυμα ελπίδας που θα μπορούσε να εκφραστεί με τα εξής λόγια:
«Πιστέψτε σε εμένα και στις διδασκαλίες μου, αγαπήστε και ενεργήστε με αγάπη απέναντι σε όλους κι ας είναι η ελπίδα η ψυχή των έργων σας, διότι πέρα από την παρούσα αυτή ύπαρξη, υπάρχει μία τελειότερη ζωή που θα έρθει. Το γνωρίζω αυτό γιατί από εκεί έρχομαι και εκεί θα σας οδηγήσω.
Ο πόθος από μόνος του δεν θα σας βοηθήσει. Για να επιτύχετε την τελειότερη ζωή του μέλλοντος, πρέπει από τώρα να αρχίσετε να την πραγματώνετε, βρίσκοντάς την στον εαυτό σας, στο Βασίλειο των Ουρανών που είναι μέσα σας και κατόπιν, βρίσκοντάς την στην ανθρωπότητα μέσα από πράξεις αγάπης και φιλανθρωπίας.»

Οι σύγχρονες δοξασίες κηρύττουν ένα μήνυμα απελπισίας, το οποίο πρέπει συνοπτικά να διατυπωθεί με τα ακόλουθα λόγια: «Είστε όλοι υιοί του κακού, γεννιέστε στην αμαρτία, ζείτε στην αμαρτία και στην αμαρτία θα πεθάνετε. Το Βασίλειο των Ουρανών είναι μακριά σας και δεν θα μπορέσει ποτέ να επιτευχθεί, παρά μόνο αν γεννηθείτε ξανά κι αν μέσα από την αναγέννησή σας εξαγνισθείτε και σωθείτε από τις αμαρτίες που κληρονομήσατε»
Harvey Spencer Lewis>>

@};-


Τις διαφορές των μηνυμάτων ας τις βρει ο καθένας μόνος του και μέσα του…
Δεν υπάρχει πιο οδυνηρό πράγμα από το να χάνεις την Ψυχή σου, πιστεύοντας ότι θα την σώσεις μέσα από μια τυπική διαδικασία πίστης, ενώ συγχρόνως αφήνεις όλες τις ελπίδες σου να χαθούν μέσα στην κατ’ εντολή αμαρτία και την ουσιώδη απιστία, στο ότι μπορείς Εσύ μόνος Σου να βρεις την Αγάπη μέσα στον Εαυτό Σου, όχι σαν οπαδός, αλλά σαν Ανθρώπινη Ύπαρξη!
Συνημμένα
jesus-forum.jpg
jesus-forum.jpg (44.44 KiB) Προβλήθηκε 3538 φορές
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Valia

Re: ΤΟ ΚΑΛΕΣΜΑ...

Δημοσίευση από Valia »

Vaso έγραψε:
Και έτσι από μοναδικό παράδειγμα Φωτεινού Ανθρώπου, παράδειγμα που θα έκανε την ανθρωπότητα να αναζητήσει τις πνευματικές της Μνήμες, έγινε ο θεός των θαυμάτων, μιας γέννησης και μιας ανάστασης, που για κανέναν δεν έχει νόημα στην Ζωή του, αλλά σαφώς έχει νόημα για τον θάνατό του…
:cry: @};- @};-
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33569
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΤΟ ΚΑΛΕΣΜΑ...

Δημοσίευση από Annoula »

:cry: :cry: :cry: :x :x :x :x
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26036
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΤΟ ΚΑΛΕΣΜΑ...

Δημοσίευση από Βικούλα »

Vaso έγραψε:Η μεγαλύτερη Θεραπεία, γνωρίζουμε πια πως γίνεται μέσα στην Αγάπη, αν θέλουμε εκείνη να έχει διάρκεια, δημιουργώντας εσωτερική μεταβολή στην Ζωή μας, και όχι να παραμείνει μόνο μια υγιέστερη κατάσταση του υλικού σώματός μας.
Το να μπορείς να αναστηλώνεις την Πίστη σε κάθε άνθρωπο, που την έχασε, την Πίστη στον Εαυτό του και στον Θεό, το να μπορείς να αγκαλιάζεις τον πονεμένο, τον φοβισμένο και τον παραπλανημένο και να τους αθωώνεις, δίνοντάς τους κίνητρα να αθωώσουν τον Εαυτό τους, να Εμπιστευθούν τις επιλογές τους και να τους βοηθάς να αναπτύσσουν την δυναμική να αλλάζουν ότι δεν είναι λειτουργικό, αυτό ήταν το σημαντικότερο Έργο εκείνου του ΑΝΘΡΩΠΟΥ…και το ΜΗΝΥΜΑ του προς την ανθρωπότητα, που τότε φαινόταν ότι είχε χάσει τον Σκοπό και τον Δρόμο της προς τον Θεό…
@};- @};-
Vaso έγραψε:Είναι εύκολο να θεραπεύεις μέσω τεχνικής, που κάπου μοιάζει και με θαύμα…
Το δύσκολο είναι να Θεραπευτείς μέσω της Μύησης της Ζωής…
Το να ακούσεις το βαθύτερο «Κάλεσμα» δεν αφορά την ασθένεια, αλλά την Θέληση για μετακίνηση από αυτήν…
@};- @};- @};- :romance-heartbeating:
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: ΤΟ ΚΑΛΕΣΜΑ...

Δημοσίευση από elenaki »

«Πιστέψτε σε εμένα και στις διδασκαλίες μου, αγαπήστε και ενεργήστε με αγάπη απέναντι σε όλους κι ας είναι η ελπίδα η ψυχή των έργων σας, διότι πέρα από την παρούσα αυτή ύπαρξη, υπάρχει μία τελειότερη ζωή που θα έρθει. Το γνωρίζω αυτό γιατί από εκεί έρχομαι και εκεί θα σας οδηγήσω.
Ο πόθος από μόνος του δεν θα σας βοηθήσει. Για να επιτύχετε την τελειότερη ζωή του μέλλοντος, πρέπει από τώρα να αρχίσετε να την πραγματώνετε, βρίσκοντάς την στον εαυτό σας, στο Βασίλειο των Ουρανών που είναι μέσα σας και κατόπιν, βρίσκοντάς την στην ανθρωπότητα μέσα από πράξεις αγάπης και φιλανθρωπίας.»
@};- @};- @};-
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23470
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΤΟ ΚΑΛΕΣΜΑ...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

:-( :-( :-( @};- @};- @};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΤΟ ΚΑΛΕΣΜΑ...

Δημοσίευση από ARTYADIS »

@};- @};- @};- @};- @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: ΤΟ ΚΑΛΕΣΜΑ...

Δημοσίευση από AMALIA »

Ολο το ποστ ειναι για bold... :cry: :cry: @};-
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: ΤΟ ΚΑΛΕΣΜΑ...

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

@};- @};- :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29989
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΤΟ ΚΑΛΕΣΜΑ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

@};- @};- @};- :-(
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17539
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: ΤΟ ΚΑΛΕΣΜΑ...

Δημοσίευση από Λιζούλα »

:x :x @};-
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
lazaros
Δημοσιεύσεις: 8224
Εγγραφή: 05 Οκτ 2012 11:06 pm

Re: ΤΟ ΚΑΛΕΣΜΑ...

Δημοσίευση από lazaros »

Εκπληκτικό βίωμα του μυνήματος του Ιησού και ολοληρωμένη αποκατάσταση της αλήθειας μέσα σε μερικές γραμμές...Βάσω ευχαριστώ!! ^:)^ :cheers:
Είσαι Αγάπη...Αν αυτό το αποδεχτείς και δεν το πολεμάς, τούτος ο θεός θα εξαφανιστεί από το Σύμπαν σου...
... "η Ψυχή δεν παίρνει αξίες από αυτό που κάνεις, αλλά από αυτό που νιώθεις όταν το κάνεις..." Β.Ν.
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: ΤΟ ΚΑΛΕΣΜΑ...

Δημοσίευση από Giotoula »

@};- @};- @};-
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
konstantinos s.
Δημοσιεύσεις: 11716
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 12:23 pm

Re: ΤΟ ΚΑΛΕΣΜΑ...

Δημοσίευση από konstantinos s. »

@};- @};-
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6428
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΤΟ ΚΑΛΕΣΜΑ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

@};- :x
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”