ΜΑΝΑ ΞΥΠΝΑ...

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΜΑΝΑ ΞΥΠΝΑ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Μαθητής σοκάρει την κοινωνία της Ναυπάκτου με την ανώνυμη επιστολή που απέστειλε στην εφημερίδα Ναυπακτία.

«Σήμερα, συγκεκριμένα, είχα 6 ώρες μάθημα στο σχολείο και μόλις σχόλασα στις 7 παρά 10, βγαίνοντας από το σχολείο στην κάτω πόρτα προς την Ψανή, είδα δύο νεαρούς να περιμένουν ανυπόμονα κρατώντας μια μπλε σακούλα στα χέρια τους.

Δεν έδωσα και πολύ μεγάλη σημασία. Προχώρησα με ένα φίλο μου για να πάρουμε πίτες που έχει ένα σουβλατζίδικο εκεί δίπλα. Γυρίζοντας πίσω στο ίδιο μέρος και στο σημείο που υπάρχουν οι κούνιες συγκεκριμένα, είδαμε τους νεαρούς να δίνουν τη σακούλα σε τρεις μαθητές που είχαν σχολάσει πριν λίγα λεπτά. Λίγα μέτρα πιο κάτω είδαμε αυτό που δεν μπορούσαμε να το φανταστούμε. Ήταν φρικτό να τρυπιούνται μαθητές σχολείου, λίγο έξω από τον προαύλιο χώρο του. Δεν πιστεύαμε στα μάτια μας. Ήταν μια σκηνή που δεν θα την ξεχάσουμε ποτέ. Ποιος φταίει άραγε για όλα αυτά: "Να βάλει ο θεός το χέρι του". Μια φωνή μέσα μου κραυγάζει: "Μάνα! Ξύπνα!......." ».



Μάνα! Ξύπνα!!!!!!!!!!!!!!



σκουντάτε την κι εσείς φιλαράκια, να ξυπνήσει!!!!!!!!!!!!
τυπώστε το και μοιράστε το...

Ο κίνδυνος δεν είναι έξω από το σπιτι του καθενός!!! Δυστυχώς του ανοίξαμε την πόρτα και μπήκε...
Μια με τον θεό και τα σταυροκοπήματα, μια για το αν το κόμμα μας βγει κυβέρνηση, μια γιατί οι γονείς μπορούν να κάνουν ότι θέλουν τα παιδιά τους, μια γιατί έτσι είναι...απλά έτσι είναι!!!!

Ξυπνάτεεεε ρεεεε...

το νου σας στα παιδιά μας, ρεεεεεεεεεεε χαϊβάνια!!

:cry:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: ΜΑΝΑ ΞΥΠΝΑ...

Δημοσίευση από Danielli »

:-( :-( :-(
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: ΜΑΝΑ ΞΥΠΝΑ...

Δημοσίευση από AMALIA »

:-( :-(
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29995
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΜΑΝΑ ΞΥΠΝΑ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

=((
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Maraki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 12157
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:03 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΜΑΝΑ ΞΥΠΝΑ...

Δημοσίευση από Maraki »

Tραγικό.. :cry:

Ο μαθητής όμως έπιασε το νόημα....και ΠΟΣΟ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ:

Μάνα! Ξύπνα!!!!!!!!!!!!!!
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είμαι Παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο Δρόμος ο δικός μου προς εσένα...

Και ο Ιησούς είπε ότι μόνο τα παιδιά θα μπουν στο Βασίλειο των Ουρανών.

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17578
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: ΜΑΝΑ ΞΥΠΝΑ...

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Πάντα αναρωτιόμουν πώς ειναι δυνατόν ένα παιδί να έχει μπλέξει σε κάτι τόσο άσχημο και οι γονείς να μην παίρνουν χαμπάρι!!!Τελικά μόνο για διακόσμηση τα θέλουν κάποιοι άνθρωποι τα παιδιά?Τόσο στην κοσμάρα τους? :-( :-( :-(
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33575
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΜΑΝΑ ΞΥΠΝΑ...

Δημοσίευση από Annoula »

:cry: :cry: :cry:
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: ΜΑΝΑ ΞΥΠΝΑ...

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

:-( :-(
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33541
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΜΑΝΑ ΞΥΠΝΑ...

Δημοσίευση από Δωρουλα »

:cry: :cry: :cry:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31564
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΜΑΝΑ ΞΥΠΝΑ...

Δημοσίευση από Fotinoula »

:cry:
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΜΑΝΑ ΞΥΠΝΑ...

Δημοσίευση από Vasoula »

ναι Ιωαννάκι...

Μετά από τόσα χρόνια εργασίας με τους ανθρώπους, μπορώ πια να σε διαβεβαιώσω ότι τα παιδιά είναι "αντικείμενα" προς χρήση...
Κανένας γονιός που δεν έχει ωριμάσει πνευματικά, δεν ενδιαφέρεται αληθινά για την ευτυχία του παιδιού του...Το θέλει σαν συνέχεια του, σαν φορτιστή στην άδεια του μπαταρία...



:cry:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΜΑΝΑ ΞΥΠΝΑ...

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Θα σου πω και εγω Ιωαννουλα τι λεει και τι σκευτεται ενας γονιος..

Εγω ειμουν ενταξει δεν σας ελειψε τιποτα,ολα τα ειχατε μα πως απο καλες οικογενειες που δεν τους λειπει τιποτα(υλικα)βγαινουν αγκαθια ?
Θεωρουν οτι εκει φτανει ο ρολος τους και ειναι αρκετο γιαυτους.
Αν ειναι και παραπανω απο ενα παιδια τοτε υπαρχει και το αλοθι τους..
Μα πως εμπλεξες εσυ και οχι νικολακης τους ιδιους γονεις δεν ειχατε?
Απο την ιδια οικογενεια δεν ειστε ?

Οχι μονο στο θεμα ναρκωτικων βεβαια..

Τες πα.. @};-
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ την 03 Δεκ 2012 2:28 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23477
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΜΑΝΑ ΞΥΠΝΑ...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Vaso έγραψε:ναι Ιωαννάκι...

Μετά από τόσα χρόνια εργασίας με τους ανθρώπους, μπορώ πια να σε διαβεβαιώσω ότι τα παιδιά είναι "αντικείμενα" προς χρήση...
Κανένας γονιός που δεν έχει ωριμάσει πνευματικά, δεν ενδιαφέρεται αληθινά για την ευτυχία του παιδιού του...Το θέλει σαν συνέχεια του, σαν φορτιστή στην άδεια του μπαταρία...



:cry:
:-( :-( :-(
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: ΜΑΝΑ ΞΥΠΝΑ...

Δημοσίευση από Giotoula »

:-(
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΜΑΝΑ ΞΥΠΝΑ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Τασουλη μου έχουν τύχει δύο περιπτώσεις παιδιών αλκοολικών, που είχαν το κουράγιο να έρθουν για ολιστική θεραπεία...Με αναζήτησαν στο ιντερνετ και ήρθαν σε επαφή μαζί μου...Και φυσικά τους είπα ότι θα προσπαθήσω, αλλά με κάποιες προϋποθέσεις...Εξήγησα περίπου τι συμβαίνει μέσα στην οικογένεια και από που προκύπτει η ανάγκη τους να πίνουν αλκοόλ μέχρι να μπορούν να εκφράζουν τα συναισθήματα που τους απαγορεύτηκαν... την βία και τον θυμό που έχουν μέσα τους κρατημένο...Συμφώνησαν!
Ζήτησα να δω τους γονείς...
Τους εξήγησα τι συμβαίνει και πόσο η εστία παίζει ρόλο στον τραυματισμό των συναισθημάτων του κάθε παιδιού. Οτι κανένα παιδί δεν είναι ίδιο με το άλλο, μέσα στην Ψυχή του, στον τρόπο που θα αντιμετωπίσει την καταπίεση, αλλά δεν είναι υγιές ένα παιδί, επειδή απλά δεν έγινε αλκοολικό...Ο τρόπος διαφέρει, αλλά η ασθένεια είναι ίδια σε όλα τα παιδιά...

Εξήγησα ότι περισσότερο χρειάζονται θεραπεία οι γονείς, παρά τα παιδιά...
Και αν ήθελαν το παιδί τους να γίνει ξανά υγιές, θα έπρεπε κι εκείνοι μαζί του να κάνουν θεραπεία μαζί μου...

Φυσικά δεν χρειάζεται να σου πω τι έγινε...Υποψιάζεσαι...

Ούτε καν μπορούσαν να μετακινηθούν από την αντίληψη ότι δεν έφταιγαν εκείνοι...΄Ετσι δεν ανέλαβα την θεραπεία...
Προτίμησαν να καταφύγουν σε άλλα μέσα...

Ούτε αναλαμβάνω τέτοιου είδους θεραπείες πια...
Το έχω δει και μέσα από τον Δρόμο του Αγάπη-Σοφία, πόσο οδυνηρά δύσκολο είναι να αποσπαστούν τα παιδιά από τους γονείς, ενώ θέλουν τόσο πολύ να γίνουν Άνθρωποι...
Χρειάζεται πολύ μεγάλη προσπάθεια, χρειάζεται Στόχος και αφοσιωμένη εργασία...

Η οικογένεια, δυστυχώς, από εστία Αγάπης και Ελευθερίας, έχει γίνει εστία καταπίεσης, εγωισμού και οι άνθρωποι εκεί μέσα τρώνε αλλεπάλληλες ήττες στην Ψυχή τους...

:cry:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ”