Η ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΝΥΧΤΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ...

Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27353
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Η ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΝΥΧΤΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ...

Δημοσίευση από Ellaki »

ταπεινά προσκαλούσε όλους στην χαρά και στον Θεό
Αναρρωτήθηκα γιατί ονόμασες το τόπικ <η σκοτεινή νύχτα της ψυχής>

κάθε χρόνο τα Χριστούγεννα εξαγοράζουμε τον θεό με τα δώρα και τους στολισμούς
κάθε χρόνο χάνουμε την ευκαιρία να βρούμε τον Θεό μέσα στην Χαρά
γιατί η χαρά που δημιουργούμε είναι πλασματική σαν το κερί που ανάβουμε στις εκκλησίες
σαν τις εκκλήσεις που κάνουμε στον θεό να μας συγχωρήσει
κι εμείς ...........
δεν κουνιόμαστε στο ελάχιστο να αφήσουμε μια χαραμάδα να μπει το Φως Του

ναι, τελικά τα χριστούγεννα είναι η σκοτεινή νύχτα της ψυχής που χάνεται μέσα στις φανφάρες και τις περικοκλάδες :-( :-(
θα αφήσουμε άλλη μια ευκαιρία να πάει χαμένη ???

ίσως τώρα που είναι τόσο κρίσιμη η εποχή, που η γη μας συμπαραστέκεται με όλη της την Αγάπη, που ο Χριστός είναι δίπλα μας ............ ίσως τώρα τολμήσουμε ........... να εξηγήσουμε στα παιδάκια, να αγκαλιάσουμε με συμπόνια, να μιλήσουμε με ειλικρίνεια, να γίνουμε λίγο, όσο μπορούμε, Άνθρωποι

:x :x :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: Η ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΝΥΧΤΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ...

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Ελισαβετακι :x :x :x
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23504
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΝΥΧΤΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

ναι, τελικά τα χριστούγεννα είναι η σκοτεινή νύχτα της ψυχής που χάνεται μέσα στις φανφάρες και τις περικοκλάδες
:cry: @};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 30024
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Η ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΝΥΧΤΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Η Θεία Γέννηση δεν αφορά παρά εκείνη την στιγμή που ο καθένας μας ανακαλύπτει ποιός Είναι, όταν η Ψυχή βγαίνει από την πιο σκοτεινή της νύχτα και αφοσιώνεται στο Φως της ίδιας της τής Ύπαρξης…
:romance-heartbeating: @};- @};- @};-
ταπεινά προσκαλούσε όλους στην Χαρά και στον Θεό...
:cry: @};- Ας τιμήσουμε αυτήν την πρόσκληση
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: Η ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΝΥΧΤΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ...

Δημοσίευση από Sofoula »

Χμμμ, συγκεκριμένα τα Χριστούγεννα, μου φαίνονταν πάντα κάτι εξαιρετικά ενδιαφέρον... Πως πήραμε την επέτειο μιας Θεογονίας και την μετατρέψαμε σε αφορμή να ανταλλάζουμε δώρα, να στολίζουμε με χρώματα το σπίτι μας και να τρώμε μέχρι αηδίας... Έχει να πει κάτι για τον πολιτισμό μας αυτό, δεν μπορώ να πω...

Σαφώς και κανείς δεν ενδιαφέρετε για τον Θεό - το αφήσαμε αυτό στις αυθεντίες... Κάνουμε και 5-10 πράγματα από αυτά που μας λένε και καθησυχάζουμε τον εαυτό μας, την συνείδησή μας. Κατέχουμε όλο και περισσότερα, για να ξεγελάσουμε το παιδί μέσα μας, το Θείο αυτό Βρέφος, που νομίζουμε ότι βρίσκεται κάπου εκεί έξω, άπιαστο, στον ουρανό, να μας ελέγχει και να μας επικρίνει... Σπουδαία, μπράβο μας...

Και η ζωή περνάει και εμείς την κοιτάμε από το παράθυρο, παριστάνοντας ότι είμαστε κάτι άλλο από αυτό που είμαστε πραγματικά...

-Με συγχωρείτε για την γκρίνια, αλλά σήμερα μια φίλη μου είπε "Αφού το βλέπω τόσα χρόνια στην πράξη: Χωρίς τον εαυτό μου, υπάρχω. Χωρίς το ρόλο μου, δεν είμαι τίποτα."
Και με πόνεσε... Δεν ξέρω αν υπήρχε και δική μου προσδοκία στον πόνο αυτόν, αλλά είναι δυσάρεστο το να βλέπω τους ανθρώπους να τρέχουν για να ξεχάσουν πως ξέχασαν τον εαυτό τους, τον πρόδωσαν για την εικόνα τους... :-(
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Ελενα Κ.
Δημοσιεύσεις: 7335
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 12:46 am
Τοποθεσία: αθηνα

Re: Η ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΝΥΧΤΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ...

Δημοσίευση από Ελενα Κ. »

Σοφο μου Σοφακι O:-)
Ο Ιησούς δεν ήταν χριστιανός, ούτε ήθελε να γίνει, νομίζω....Πάνω από όλα ήταν ο Άνθρωπος, που οφείλουμε όλοι μας να θυμηθούμε πως Είμαστε...

δεν πήγε πουθενά με τιάρες και χρυσά για να διδάξει...ούτε ευλογησε την κοινωνική εξουσία ποτέ!

ταπεινά προσκαλούσε όλους στην Χαρά και στον Θεό...
Ταπεινα :cry: @};- @};- @};-
Το Θέλημά ΣΟΥ είναι Θέλημά μου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88528
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Η ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΝΥΧΤΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ...

Δημοσίευση από Vasoula »

-Με συγχωρείτε για την γκρίνια, αλλά σήμερα μια φίλη μου είπε "Αφού το βλέπω τόσα χρόνια στην πράξη: Χωρίς τον εαυτό μου, υπάρχω. Χωρίς το ρόλο μου, δεν είμαι τίποτα."
Και με πόνεσε... Δεν ξέρω αν υπήρχε και δική μου προσδοκία στον πόνο αυτόν, αλλά είναι δυσάρεστο το να βλέπω τους ανθρώπους να τρέχουν για να ξεχάσουν πως ξέχασαν τον εαυτό τους, τον πρόδωσαν για την εικόνα τους...
Mην ζηλεύεις τα "κουφάρια" Αγαπημένη μου Σοφία!

Προσπάθησε ψυχούλα μου να μείνεις ΖΩΝΤΑΝΗ....

Αν δεν σου αρέσει ο κόσμος αυτός των ζόμπι, μπες μέσα στην καρδιά σου και κάντον φωτεινό...Δώσε ΖΩΗ από την ΖΩΗ...

Αντεξε την διαφορά της Ζωής με τον θάνατο, με την δική σου Αιωνιότητα...
Κάποιοι, ίσως οι περισσότεροι, χρειάζονται ακόμα να είναι πιόνι στην σκακιέρα...Δεν είναι παρά η άγουρη ψυχή τους, που τους ωθεί να μένουν στις ηδονές του ρόλου...Το έχουν ανάγκη...

Οι παλιές ψυχές όμως πάντα θα είναι στον Κόσμο, για να θυμίζουν στους "νεκρούς" που θα κατευθυνθούν, ακόμα και αν δεν καταλαβαίνουν πως καταλήγουν στην ματαιότητά τους...Η κατεύθυνση χαράζεται μέσα τους και θα έρθει η Στιγμή τους! Να μην έχεις καμία αμφιβολία γι' αυτό...

Αγάπησε τους! Σαν την Ψυχή σου! Είναι η μόνη δυνανατότητα να τους βοηθήσεις, όσο αντέχουν...

Είναι πολλά τα Δώρα της Αγάπης και του Θεού, αλλά είναι βαθιά...Δεν έχουν ανταπόκριση στον κόσμο, αλλά στον Κόσμο...Και εσύ δεν τα λαμβάνεις για τα μοιράσεις στον κόσμο...Είναι σαν να δίνεις μαργαριτάρια στα γουρούνια, όπως είπε και ο Ιησούς!

Άντεξε...

:romance-heartbeating:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
konstantinos s.
Δημοσιεύσεις: 11722
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 12:23 pm

Re: Η ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΝΥΧΤΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ...

Δημοσίευση από konstantinos s. »

@};- @};-
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23504
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΝΥΧΤΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

@};- @};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: Η ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΝΥΧΤΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ...

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Και η αλήθεια είναι ότι ο Χριστός δεν γεννήθηκε τα Χριστούγεννα τελικά…
Ποτε γενηθηκε τελικα ? :oops:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88528
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Η ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΝΥΧΤΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ...

Δημοσίευση από Vasoula »

εγώ ξέρω Απρίλιο...

οι ερευνητές τοποθετούν την γέννηση γύρω στο τέλος Απριλίου με τέλος Μαϊου...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: Η ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΝΥΧΤΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ...

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Α κοντα πεσαν δηλαδη με την θρησκεια :dance:


Βασουλα :x :x :x
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23504
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΝΥΧΤΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Γενικά τα χριστούγεννα αντικατέστησαν τα σατουρνάλια, τον πανηγηρισμό του ρωμαϊκού θεού Σατούρνους (που αντιστιχεί με τον αρχαιοελληνικό Κρόνο), που ξεκινούσαν από τις 17 έως τις 23 Δεκεμβρίου, όπου μετά, στις 25, ακολουθούσε η γιορτή της "γέννησης του απόρθητου (ή ακατανίκητου) ηλίου", όπου ήταν και η αρχή του νέου έτους. Στην διάρκεια του ηλιοστασίου (στο ρωμαϊκό ημερολόγιο συνέβενε στις 25 του μήνα) ανάβανε κεράκια, σύμβολο της αναζήτησης της αλήθειας και της γνώσης.

Ε, εν ολίγοις, για να περάσουν τον χριστιανισμό καλύτερα, "στοχεύσανε" τέτοια μεγάλα γεγονότα, και βάλανε την γέννηση του Ιησού να πέφτει μαζί με τα σατουρνάλια και την αρχή του ρωμαϊκού έτους.

@};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88528
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Η ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΝΥΧΤΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Τασούλη δεν το έκαναν από άγνοια...Είχαν σκοπό!

όλες οι αρχαίες θρησκείες, με βάση τις οποίες δημιουργήθηκε ο χριστιανισμός, είχαν έναν θεό που γεννήθηκε τον Δεκέμβριο, από παρθένα!
Κάπου έπρεπε να πατήσουν σε ομοιότητες, για να παρασύρουν τους ανθρώπους στην νέα θρησκεία, χωρίς να τους βγάλουν εντελώς από τα ήθη και τα έθιμα τους...

Σιγά σιγά χτίζεται το νέο, πάνω στο παλιό, για να μην γίνει το γκρέμισμα αιτία δυσαρέσκειας...στην αρχή!

Μετά βέβαια άρχισε η βία...στο να λένε ότι ο Χριστός ήταν ο μόνος που γεννήθηκε από παρθένα, ενώ όλες οι θρησκείες έχουν ένα τέτοιο συμβάν καταγεγραμμένο...Δεν παραδέχτηκαν το αυτονόητο ποτέ!
Οι αυθεντίες μας...

:?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: Η ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΝΥΧΤΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ...

Δημοσίευση από elenaki »

Mην ζηλεύεις τα "κουφάρια" Αγαπημένη μου Σοφία!

Προσπάθησε ψυχούλα μου να μείνεις ΖΩΝΤΑΝΗ....

Αν δεν σου αρέσει ο κόσμος αυτός των ζόμπι, μπες μέσα στην καρδιά σου και κάντον φωτεινό...Δώσε ΖΩΗ από την ΖΩΗ...

Αντεξε την διαφορά της Ζωής με τον θάνατο, με την δική σου Αιωνιότητα...
Κάποιοι, ίσως οι περισσότεροι, χρειάζονται ακόμα να είναι πιόνι στην σκακιέρα...Δεν είναι παρά η άγουρη ψυχή τους, που τους ωθεί να μένουν στις ηδονές του ρόλου...Το έχουν ανάγκη...

Οι παλιές ψυχές όμως πάντα θα είναι στον Κόσμο, για να θυμίζουν στους "νεκρούς" που θα κατευθυνθούν, ακόμα και αν δεν καταλαβαίνουν πως καταλήγουν στην ματαιότητά τους...Η κατεύθυνση χαράζεται μέσα τους και θα έρθει η Στιγμή τους! Να μην έχεις καμία αμφιβολία γι' αυτό...

Αγάπησε τους! Σαν την Ψυχή σου! Είναι η μόνη δυνανατότητα να τους βοηθήσεις, όσο αντέχουν...

Είναι πολλά τα Δώρα της Αγάπης και του Θεού, αλλά είναι βαθιά...Δεν έχουν ανταπόκριση στον κόσμο, αλλά στον Κόσμο...Και εσύ δεν τα λαμβάνεις για τα μοιράσεις στον κόσμο...Είναι σαν να δίνεις μαργαριτάρια στα γουρούνια, όπως είπε και ο Ιησούς!

Άντεξε...
Βασουλα μου... :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Το νιωθω μεσα απο τη Ψυχη μου ολο αυτο που λες...Οι προκλησεις μου ειναι καθημερινες με ανθρωπους "νεκρους"..
Μα "νεκρη" ημουν κι εγω...ειχα παγωσει τοσο πολυ τη Καρδια μου και ο φοβος με ειχε κυριευσει..το νιωθω αυτο τωρα μεσα στους ανθρωπους..
Θυμαμαι ποσο με ειχε φοβησει η Αγαπη σου..θυμαμαι τις αντιστασεις μου..και τωρα βλεπω τον ιδιο φοβο και τις ιδιες αντιστασεις απο τους ανθρωπους..
Στην αρχη απογοητευομουν κι εγω..αργοτερα ενιωσα πως ο σπορος στη Ψυχη τους θα ανθισει οταν θα ερθει
η ωρα τους..Αρκει μονο εγω να ειμαι εστιασμενη στο να ζεσταινω τη δικη μου Καρδια.. @};- :romance-heartbeating:

Σοφακι μου... :x :x :x >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”