Κάρτες Ταροτ...

Άβαταρ μέλους
WonderBoy
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 29 Μάιος 2008 11:37 am
Τοποθεσία: veria

Κάρτες Ταροτ...

Δημοσίευση από WonderBoy »

Θα ήθελα να μου πείτε την άποψή σας για τις κάρτες ταροτ..Γενικά πιστεύω πως όλων των ειδών οι κάρτες μπορεί να σου δώσουν ενα μικρό σκουντιματάκι, ένα μύνημα το οποίο θα σε βοηθήσει ;ή θα σε δώσει τροφή για να ξεσκαλώσεις απτα καθημερινά προβλήματα που σε ''γραπώνουν''στην σαμσάρα και ξαφνικά ανακαλύπτεις πως ούπς ....πως ξεχάστηκα ΠΑΛΙ........ :roll:Δουλέυουμε με τισ κάρτες των Αγγέλων πολύ στην οικογένια,είναι μόνιμα πάνω στο τραπέζι του σαλονιού κ σε διάφορες φάσεις ο καθένας μας τις συμβουλέυεται.Πρίν μερικές μέρες γνωρίσα ένα αρκετά ενδιαφέρων παιδί που γνωρίζει να διαβάζει τις ταροτ.Εχω μιλήσει με άλλους που τους διάβασαν και μου είπαν οτι τους εντυπωσίασαν οι κάρτες.Ετσι και θεωρησα πως ήταν ευκαιρία να δοκιμάσω,, και οχι απο κάποιο τσαρλατάνο που το κάνει για μεροκάματο..γνωρίζω πως οι κάρτες 8α δείξουν τί έχεις Εσύ μέσα σου..τι κουβαλάς κ τί θα ''πάρεις''απο τι μέχρι στιγμής πορεία σου.Όπως και να έχει :lol: και εμένα μου άρεσαν πολύ οι καρτες και θα ήθελα να ασχοληθώ πιό βαθιά.Δε θα σας πω τι μου είπε ,απλά ένωσα οτι η όλη διαδικασία ήταν όμορφη..αρκετές αλή8ειες μου έδειξαν.
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23470
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Κάρτες Ταροτ...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Ασχολιόμουν παλαιότερα και μου αρέσαν. Βέβαια, όλα αυτά περί μέλλοντος κλπ είναι αρλούμπες, μόνο το παρών μπορούν να σου δείξουν.
Γενικά, με τις κάρτες μπορείς να φτάσεις μέχρι το αστρικό, βλέποντας τις επιθυμίες και τους φόβους του άλλου. Όμως δύσκολα μπορείς να δεις τί συμβαίνει στην πραγματικότητα.
Επίσης, όπως και με την αστρολογία, μου έδοσαν την εντύπωση ότι σου λένε διάφορα πράγματα, από τα οποία ό,τι και να γίνει στο τέλος, πάντα ένα μέρος από αυτά θα βγει αληθινό. (π.χ. "θα έχεις δυσκολίες στο επαγγελματικό σου μέρος", μα όλοι έχουμε κατά καιρούς δυσκολίες εκεί και παντού - ή "κάποιο σημαντικό γεγονός θα έρθει στην ζωή σου", μα συνέχεια συμβαίνουν πράγματα σημαντικά στην ζωή μας, κλπ) Ή όταν σου αναλύουν την προσωπικότητα, που σου λένε "είσαι το ένα" και "είσαι το άλλο", που και πάλι ακούς και ταυτίζεσαι με ό,τι θες εσύ.

Όσον αφορά άλλου είδους κάρτες, όπως των αγγέλων ή οι κάρτες της Ρωρ κλπ, μου αρέσουν πολύ. Έχουν όμορφα μυνήματα, εικόνες, σου δίνουν μία έμπνευση και μια στιγμή ομορφιάς. :x Όταν όμως χρησιμοποιούνται απλά με το να τις έχεις σε ένα σημείο και μια φορά στο τόσο να "τραβάς" και μία - άμα αρχίζεις και τις "ρίχνεις" όπως τα ταρό, τότε θα χάσουν λίγο την μαγεία τους, για μένα προσωπικά...

@};-

(Πωπω, φαντάζεσαι να ρίχνεις τράπουλες με τις Ρωρ; "Έλα να σου ρήξω την Ρωρ, να σου πω το μέλλον σου" :)) )
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: Κάρτες Ταροτ...

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Παντως παλια ειχα ακουσει οτι μπορει να φερουν (κακια)επιροη στην ζωη μας σε οσους ριχνουν τα χαρτια αυτα,ισως εχουν να κανουν με δεισιδαιμωνιες :-??
Μαλιστα οτι δεν πρεπει να ριχνεις ταροτ το βραδυ..
Ισως επειδη εχουν να κανουν με το αστρικο...μπορει να λεω και βλακειες βεβαιως :-D
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23470
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Κάρτες Ταροτ...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Μωρέ, τέτοια λένε διάφορα, και πολλά ακόμα...
Εγώ τους έβαζα εκεί σύμβολα του ρέικι για να είμαι σίγουρος...
Αλλά μου φαίνονται ότι όλα αυτά περί νύχτας κλπ είναι απλά παραμυθάκια... :-D :-D
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Κάρτες Ταροτ...

Δημοσίευση από Fotinoula »

οι κάρτες λειτουργούν για εμένα, και οι ρωρ συγκεκριμένα μια και αυτές με τραβάνε,
σαν μια επιβεβαίωση όχι όμως πρόβλεψη της ζωής με την έννοια της επίλυσης προβλημάτων,
θα το έλεγα περισσότερο σαν συντροφιά όσο έίσαι μέσα στην ζωή και περπατάς μέσα της,
κάποτα τραβούσα εναγωνίως κάρτες, παρατήρησα όμως εκ των υστέρων ότι είχα την ανάγκη να προβλέψω
την ζωή πιθανόν και απο φόβο να την ζήσω
να προβλέψουν δλδ παρά να με συντροφεύουν στο περπάτημα της ιδιας της ζωής

αυτό αφορά βέβαια το δικό μου βίωμα :x :x :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: Κάρτες Ταροτ...

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Ταρώ δεν είχα ποτέ, δεν ξέρω κάτι για αυτές, δεν με ενδιαφέρουν. Ότι όμως άλλες κάρτες είχα, τις έβαλα κι αυτές κάπου ούτε καν ξέρω που. Ρωρ και αμέσως μετά τελεία ( . ). Όπως λέει η Φωτεινούλα μας, συντροφιά... φίλος... @};-
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: Κάρτες Ταροτ...

Δημοσίευση από Sofoula »

Εμένα μου αρέσουν πολύ οι κάρτες Ταρώ ^^ Δεν ξέρω να ρίχνω και δεν μου έχουν διαβάσει ποτέ, αλλά έχω μια τράπουλα με εξαιρετικές εικόνες και θα ήθελα να πάρω άλλη μία... Καταπληκτικές ζωγραφιές...

Υποθέτω πως και να τις έριχναν, όπως μου συμβαίνει με τους ρούνους, δεν θα "έβλεπα" κάτι διαφορετικό από ότι θα ένιωθα για τον άλλο έτσι και αλλιώς... Αφορά τόσο δικά μου κομμάτια προβολής, όσο και του άλλου...
Αν συνδεθείς να πάρεις ένα πνευματικό μήνυμα, με τον ίδιο τρόπο που θα σου έρθει φιλτραρισμένο από την προσωπικότητα στην συνείδηση, με τον ίδιο τρόπο θα έρθει φιλτραρισμένο από τα πεδία σου και στην όποια εξωτερική προβολή σου. Γιατί να μην το κάνεις με ένα καθαρά αισιόδοξο σύστημα (βλ Κάρτες Ρωρ, αγγέλων κτλ) και να το κάνεις με Ταρώ, που αφορά και πιο βαριά κομμάτια?

Ντάξει, δεν ακούγεται και παντελώς άχρηστο βέβαια... Και πολλοί άνθρωποι έχουν την ανάγκη να εμπιστευθούν κάτι έξω από τους ίδιους, για να το φέρουν μέσα τους...

Είναι ότι χρειάζεται κανείς ανά βήμα-στάδιο. Έχω γνωρίσει ανθρώπους που έχουν κάνει δουλειά με τον εαυτό τους μέσα από τέτοια συστήματα (κάρτες με Νεράιδες, εκκρεμή κτλ), μέχρι να νιώσουν καλά και με όσες πληροφορίες παίρνανε και εντός... Και σαφώς έχω γνωρίσει και ανθρώπους που χρησιμοποιούν ένα σύστημα σαν το απόλυτο μέσο θεραπείας, σε βαθμό που ξεχνάνε το προφανές: ότι είναι απλά ένα ακόμα σύστημα...

Ότι χρησιμοποιεί κανείς με επίγνωση, καλό είναι... Για όσο τον βοηθάει :x
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”