O ΦΤΩΧΟΥΛΗΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ...

Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: O ΦΤΩΧΟΥΛΗΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ...

Δημοσίευση από Δωρουλα »

εύχομαι με όλη μου την Ψυχή και την Καρδιά και την Συνειδητότητα, να ξημερώσει αύριο η ημέρα που ο Θεός να μην χρειάζεται να επιβληθεί δια Νόμου...

να μην είναι ο Ιησούς, επίσημος!

να μείνει πάντα αυθεντικός στις καρδιές των ανθρώπων, έτσι όπως ο ίδιος ΘΕΛΗΣΕ!!!

@};- :cry: :cry:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Αμαλία
Δημοσιεύσεις: 7910
Εγγραφή: 03 Δεκ 2007 10:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: O ΦΤΩΧΟΥΛΗΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ...

Δημοσίευση από Αμαλία »

ARTYADIS έγραψε:Μπορεί να σου ζητάνε βεβαίωση περί μη βάπτισης! :D

Αν θέλουν να σου δημιουργήσουν εμπόδια, μπορούν να το κάνουν φαντάζομαι..
Γιατί περίπτωση να μετάνιωσε ο γονιός/παιδί δεν παίζει;
Και γω στα χαρτιά θεωρούμαι ορθόδοξη επειδή βαφτίστηκα μικρή! Χαίρω πολύ!! :o) :o)
Εικόνα

Είναι βολικό να γίνεσαι καλός άνθρωπος από φόβο, από το να γίνεσαι συνειδητός στην Αγάπη και να τους έχεις όλους εναντίον σου...
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Re: O ΦΤΩΧΟΥΛΗΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ...

Δημοσίευση από ksan8oula »

Εκανα copy Ενα ποιημα που εγραψε η κουμπαρα μου αυτες τις μερες που δεν ειχε παρα 40 ευρω να περασει τις γιορτες.Η φτωχεια την εκανε να μη πιστευει σε τιποτα....ουτε στο θεο.Οταν το διαβασα ηθελα να της απαντησω οτι εχει αδικο αλλα δεν εβρισκα τα λογια..Διαβαστε το και πεστε μου τη σκεψη σας.!!

Σε ποιο θεό πιστεύετε,με ποιο θεό μιλάτε΄
σε' κείνον που' χει το λαό φριχτά να τυραννάται;

Σε κείνον που όπως φαίνεται,το άδικο πρεσβεύει,
με φτώχεια και εξαθλίωση το δίκιο επιβραβεύει!

Πως το αντέχει ,από ψηλά,να βλέπει πεινασμένα,
εκατομμύρια παιδιά στο δρόμο πεταμένα;

Πως το μαρτύριο μπορεί, τ 'ανθρώπου που δεν έχει,
άλλο πλέον τη δύναμη τα βάσανα ν' αντέχει;

Πόσο κρατεί ακίνητο και σταθερό το βλέμμα,
όταν θωρεί πως πνίγονται ,ανθρώποι μες το αίμα;

Φαίνεται προσαρμόστηκε στις τάξεις των πραγμάτων,
τι νέες ,όπως τσι ΄πανε,΄φωστήρες των γραμμάτων,

που βγάλανε τους νόμους τους,ετσι όπως τους βολεύει
πάνω στην πλάτη του φτωχού,ο καθένας τους χορεύει.
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: O ΦΤΩΧΟΥΛΗΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Μαράκι μου, είναι ακριβώς αυτή η μνησικακία που έχουν κρατημένη οι Χριστιανοί έτσι όπως κατάντησαν τον Θεό τους...

ο Θεός δεν δίνει αυτά που θέλει κανείς...Δεν είναι ο πατέρας που οφείλει να δώσει, για να πάρει...

Αλλά άντε να πείσεις όλους αυτούς που ανάλωσαν την ζωή τους, στις εκκλησίες και στα τάματα, περιμένοντας το θαύμα έξω από τον Εαυτό τους!

Μήπως δεν τα ξέρεις, τόσα χρόνια που τα λέμε εδώ μέσα...
Είναι η μοιραία κατάληξη όσων πίστεψαν στα λόγια της θρησκείας και δεν μπόρεσαν να ακούσουν τον Λόγο με την Καρδιά τους...
Δεν φρόντισαν τον Εαυτό τους, όπως όφειλαν...
Ο εξωτερικός σωτήρας βλέπεις είναι η πιο βολική εφεύρεση της θρησκείας....

Δεν το περίμενες μωρέ? Και που να δεις ακόμα τι θα γίνει...



:-(
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: O ΦΤΩΧΟΥΛΗΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ...

Δημοσίευση από Sofoula »

Μαράκι, παρόλην την απαισιοδοξία του, μου άρεσε το ποίημα... Γιατί, εκτός από πίκρα και απογοήτευση, βλέπω και θυμό μέσα, κάτι που θεωρώ ως κινητήρια δύναμη σε μια εσωτερική επανάσταση...

Εύχομαι να βρει το πείσμα και την θέληση να ζήσει η γυναίκα, μέσα σε όλες τις δυσκολίες της... @};-
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: O ΦΤΩΧΟΥΛΗΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ...

Δημοσίευση από Vasoula »

βλέπω και θυμό μέσα, κάτι που θεωρώ ως κινητήρια δύναμη σε μια εσωτερική επανάσταση...

χμ...δεν θα το έλεγα Σοφάκι, ότι είναι κινητήριος δύναμη για εσωτερική επανάσταση για τους περισσότερους.
Μάλλον, αν κρίνω από τα αποτελέσματα της άγνοιας, μάλλον προς την κατάθλιψη τείνει όλο αυτό...
Έχουμε έξαρση ψυχικών ασθενειών για τους περισσότερους ανθρώπους αυτήν την στιγμή...
Ωθηση για να κάνουν την επανάσταση, βλέπω σε λιγότερους διαθέσιμους...

Είναι φυσικά και θέμα ηλικίας...Και εδώ ναι, παίζει ρόλο στο να σε παρακινήσει ή να πολεμήσεις ή να παραιτηθείς...
Αν ο Θεός μέσα στον άνθρωπο, πρόλαβε να "χτιστεί" και να στερωθεί, λίγες πιθανότητες έχει να γκρεμιστεί...

Δυστυχώς αυτή η εποχή σπρώχνει σε γκρεμίσματα που οι περισσότεροι δεν έχουν προετοιμαστεί για να αντέξουν...

:-( @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: O ΦΤΩΧΟΥΛΗΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ...

Δημοσίευση από Sofoula »

Μπορεί Βασούλα μου... Όταν δεις πως δεν έχεις τίποτα πια και κανείς δεν πρόκειται να σε βοηθήσει, είτε θα πέσεις στην κατάθλιψη, είτε θα πεις πως "δεν έχω τίποτα να χάσω" και θα στηρίξεις τον εαυτό σου.

Σίγουρα η ηλικία παίζει ρόλο, πολλά πράγματα παίζουν... Και ναι, οι ψυχικές ασθένειες θερίζουν. Οι ψυχές είναι θαμμένες και τι ξέρει ο άνθρωπος για τον Εαυτό του?

Αλλά όταν το συναίσθημα πιέζει, τουλάχιστον η ψυχή μιλάει. Και αυτό μπορεί να σε ενεργοποιήσει, κάπως, με κάποιον τρόπο... Κάθε συναίσθημα μπορεί να εκφραστεί τόσο δημιουργικά, όσο και καταστροφικά... Εύχομαι για το πρώτο. @};-
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: O ΦΤΩΧΟΥΛΗΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ...

Δημοσίευση από Vasoula »

εγώ πάντα το πρώτο οραματίζομαι για τους ανθρώπους, Σοφάκι μου! Πάντα το πρώτο, κι ας έρχομαι καθημερινά αντιμέτωπη με το δεύτερο...Μέχρι την τελευταία ανάσα, το πρώτο θα οραματίζομαι...

>:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29989
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: O ΦΤΩΧΟΥΛΗΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

:-( @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Re: O ΦΤΩΧΟΥΛΗΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ...

Δημοσίευση από ksan8oula »

Η γυναικα που γραφει το ποιημα ειναι κουμπαρα μου.Μαια στο επαγγελμα χρονια τωρα .Εκτελει ενα επαγγελμα που απο μονο του μπορει να της απαντησει για το θαυμα της ζωης!!
Ειχε την ατυχια να φερει στο κοσμο ενα παιδι νανο και παλι ειχε πιστη και αγαπη μεσα της!Ξοδεψαν οτι ειχαν και δεν ειχαν για να το πανε εξωτερικο αλλα αποτελεσμα μηδεν .Και παλι ειχε πιστη και αγαπη μεσα της......Δε κατηγορησε κανενα, δε θυμωσε!
Ξαφνικα, παγωσαν ολα μεσα της...θυμωσε,αδειασε και μισησε τα παντα.Δε θελει να ακουσει για κανενα θεο και δε βρισκω απολυτως τιποτα να της πω.Την ακουω ,την κοιταω και δε μιλαω .Τι να πω για να μαλακωσω την καρδια της!!!!Τι να απαντησει κανεις στο φτωχουλη του θεου..
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: O ΦΤΩΧΟΥΛΗΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ...

Δημοσίευση από Vasoula »

τίποτα Μαράκι να μην της απαντήσεις...Αν ήθελε απαντήσεις θα τις είχε ήδη αναζητήσει, όπως κι εσύ...

Το να υπομένουν μία "ατυχία" (για μένα πάντως δεν είναι ατυχία η γέννηση ενός διαφορετικού παιδιού), οι περισσότεροι άνθρωποι θέλουν να την ξεπληρώσουν με μία καλοτυχία, εκ μέρους του θεού...και όσο η ζυγαριά συνεχώς γέρνει προς την ατυχία, τόσο περισσότερο θυμώνουν, που πήγε χαμένη η υπομονή τους και πιο ασυνείδητα η "θυσία" τους...
Ο θεός των χριστιανών είναι ανταποδοτικός, δεν το έχεις καταλάβει?

Καλύτερα, λοιπόν, σε τέτοιες περιπτώσεις, είναι η Σιωπή...Δεν χρειάζεται να πείσεις κανέναν ότι ο Θεός είναι μέσα του και ότι αν θυμώνει με τον Θεό, θυμώνει με τον Εαυτό του, την Ψυχή του, την ζωή του, και με όσους νομίζει ότι είναι καλύτερα από ΄τον ίδιο, ξεχνώντας να ρίξει μια ματιά στην Ευθύνη του για την Θεραπεία του και την ολοκλήρωσή του.

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Valia

Re: O ΦΤΩΧΟΥΛΗΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ...

Δημοσίευση από Valia »

Vaso έγραψε: περισσότερο θυμώνουν, που πήγε χαμένη η υπομονή τους και πιο ασυνείδητα η "θυσία" τους...
Ο θεός των χριστιανών είναι ανταποδοτικός, δεν το έχεις καταλάβει?
πω πω Βάσω, είναι τόσο αληθινό που σοκαρίστηκα :?
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26036
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: O ΦΤΩΧΟΥΛΗΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ...

Δημοσίευση από Βικούλα »

@};-
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29989
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: O ΦΤΩΧΟΥΛΗΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

@};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: O ΦΤΩΧΟΥΛΗΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ...

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

@};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!

Επιστροφή στο “ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”