Η ΘΥΣΙΑ...

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Η ΘΥΣΙΑ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Συμβαίνει κάτι «μαγικό» όταν οι άνθρωποι ενώνονται και ενώνουν Γη και Ουρανό…
Τότε, ένα μεγάλο μέρος του δικτύου της παν-συμπαντικής Αγάπης αποκαθίσταται, ακολουθώντας ένα δημιουργικό Έργο Αιώνιας Σοφίας και είναι μια στιγμή που «φωτογραφίζει» την Αιωνιότητα…

Η Αιωνιότητα δεν έχει «συμπεριφορά», όπως ακριβώς η Ζωή δεν έχει «συμπεριφορά», όταν εκτυλίσσεται στο Σύμπαν και ακολουθεί τον δημιουργικό της Σκοπό.
Είναι τόσο μικρές οι συμπεριφορές των ανθρώπων, τόσο αδύναμες να προβάλλουν την Ζωή, που ούτε καν καταγράφονται στην Καρδιά της Θεότητας.
Οι πράξεις μας οι ασύνδετες, οι ανώριμες και όσες συντελούνται έξω από μια ολοκληρωμένη Συνείδηση, δεν εκφράζουν την Ζωή, αλλά την κινούν μηχανικά και χωρίς Σοφία.

Τα σημάδια που αφήνει ο Θεός, μέσα από την Αγάπη και την Σοφία του Έργου της Δημιουργίας, χαράσσονται ανεξίτηλα στις Ψυχές μας, όταν μπορούν οι άνθρωποι να κλαίνε από ευγνωμοσύνη και να ξεχειλίζουν από μια εσωτερική ευλογία, χωρίς τίποτα να σκιάζει την ευλάβεια και την πίστη τους, ότι όλα συνδέονται και όλα έχουν νόημα και σκοπό.

Η φυσική Ζωή είναι μια εκδηλωμένη Μορφή του Πνεύματος, που περιέχει όλη την Δημιουργική Δύναμη του Λόγου και είναι η πιο ιερή στιγμή, όταν μπορεί ένας άνθρωπος να την βιώνει στην Ψυχή του, μέσα από τα πολικά αντίθετα της Ύλης, αναγνωρίζοντας την αρχέγονη πνευματική του περιουσία…

Ο όρος «πνευματικός» είναι λίγο διφορούμενος εδώ στον Φυσικό Κόσμο. ΄Εχει «λεηλατηθεί» από τους δογματισμούς και τις αυθαιρεσίες και έχει χάσει την ζωτική του σημασία.
Η πνευματικότητα έχει αποκτήσει συγκεκριμένη «συμπεριφορά» εξαγνισμού, σαν εξωτερική βιτρίνα ενός κόσμου που μέσα του περιέχει το μαύρο και ντύνεται το λευκό για να αποδείξει μια αθώα προσέγγιση του Πνεύματος, ξεχνώντας ότι το Πνεύμα δεν εκδηλώνεται στο λευκό ή στο μαύρο, αλλά στην Αλήθεια.
Δυστυχώς δεν μας εξαγνίζει ούτε το χρώμα, ούτε η τροφή, ούτε η αποχή από μια καταγεγραμμένη ανηθικότητα…Όλα αυτά είναι συμπεριφορές, που μάθαμε και προγραμματίζουν την συνείδησή μας στα πιο βαθιά ασυνείδητα στερεότυπα της ηθικής, της πόλωσης και της έλλειψης, μέσα σε έναν κόσμο που νοσεί στο πιο βαθύ σημείο του, εκεί που η θεραπεία δεν εκπληρώνεται, παρά μόνο από την Αγάπη και την Ενότητα μέσα σε Συνειδητές Εκφράσεις του Αυθεντικού…

Μπορώ να πω, με απόλυτη βεβαιότητα, ότι όταν ανοίγει ο Δρόμος στην Ψυχή μας για να τον βιώσει με Αυθεντικότητα, τότε η Αλήθεια δεν είναι αποτέλεσμα ερευνών και δοξασιών, αλλά είναι μία συνεχής ροή φωτός που μας εντάσσει με απλότητα μέσα στον ωκεανό Αγάπης και Σοφίας, πέρα από κάθε αμφιβολία.

Η πειθαρχία έχει οριστεί σαν μία απαίτηση του Θεού προς τον άνθρωπο…σαν θυσία που οφείλουμε να προσφέρουμε για να αποκτήσουμε την χαμένη μας αθωότητα…

Όμως το σημαντικό είναι όταν εγκαταλείπεις κάτι από Γνώση (παράγωγα της Αγάπης και της Σοφίας) και όχι από πεποίθηση…
Δεν εξαγνίζεται η Καρδιά από πεποιθήσεις…Δεν ανοίγει η Καρδιά στην Θεότητα με Νοημοσύνη, όταν μεσολαβούν μεταξύ τους φόβοι, δυσανάλογοι με την συναισθηματική και νοητική καθαρότητα, μιας συνείδησης που δεν γνωρίζει τι κάνει, αλλά κάνει αυτό που της έμαθαν ότι πρέπει και οφείλει…

Ό,τι κάνουμε για να υπερασπίσουμε τον Θεό, το κάνουμε εναντίον του Εαυτού μας πρώτα.
Και νομίζω ότι αυτό που εδώ και 2000 χρόνια διδαχτήκαμε είναι ακριβώς αυτό…
Δεν μπορεί να Πιστεύεις στον Θεό με κατηγορίες, πολέμους και καταπίεση…
Όταν μέσα σου υπάρχει έστω και ένας που δεν έχει αθωωθεί από την άγνοιά του, όταν μέσα σου υπάρχει έστω και ένας που τον διαφοροποιείς ανάλογα με την θρησκεία, την φυλή, το χρώμα, την γλώσσα και την ηθική του, τον κουβαλάς μέσα στον Εαυτό σου και τον βάζεις μεταξύ της Αλήθειας και της Ψευδαίσθησης…Και τότε θα τον πολεμάς μέσα στον Εαυτό σου πρώτα…

Κάποτε είχα ρωτήσει έναν φανατικό χριστιανό, αν είναι υπερήφανος για τον θεό του και μου είχε απαντήσει αφελώς «ναι»!
Και τότε γιατί χρειάζεται να πολεμάς τους άλλους που δεν έχουν την ίδια αντίληψη με εσένα? Τι κερδίζεις από αυτόν τον πόλεμο, από αυτήν την βία? Είναι μια απάντηση που δεν πήρα ποτέ…Και δεν την περίμενα φυσικά…Γιατί η Πίστη δεν ζυγίζεται με μάχες, αλλά με όση Αγάπη μπορείς να νιώσεις για όλα τα πλάσματα μέσα στην Καρδιά σου…

Είναι η Εποχή που η υποκρισία θα τελειώσει…Η Εποχή που θα μεταφέρει τον πόλεμο εκεί που οφείλει να γίνει…Στις συμπεριφορές μας και στις «θυσίες» μας! Σ’ αυτό που φαίνεται και σ’ αυτό που Είναι…
Στις φιλοδοξίες μας και τους ανταγωνισμούς μας!
Όταν απαιτούμε την «πρωτιά» στο οτιδήποτε, χρειάζεται να είμαστε και προετοιμασμένοι για τον πόλεμο με τους «ανταγωνιστές» μας… Πάντα η «πρωτιά» που διεκδικούμε είναι αυτό που μέσα μας ανταγωνίζεται τον ίδιο τον Εαυτό μας…

Κανένα κοσμικό σκοτάδι δεν θα μας ζώσει, αν αυτό το κουβαλάμε μέσα μας! Καμία καταστροφή, καμία «μαγική» αλλαγή δεν θα συμβεί, που δεν έχει συμβεί πρώτα μέσα μας.

<<<«Οι μαθητές τον ρώτησαν, πρέπει να νηστεύουμε? Πώς να προσευχόμαστε? Πώς να ελεούμε? Τι πρέπει να τηρείται όσον αφορά την τροφή?
«Μην ψεύδεστε και ότι μισείτε, μην το κάνετε.
Είστε γυμνοί ενώπιον του Ουρανού, ό,τι κρύβετε, ό,τι είναι καλυμμένο, όλα τα πάντα θα αποκαλυφτούν»
(Ευαγγέλιο του Θωμά) >>>
Συνημμένα
Horizon001.jpg
Horizon001.jpg (7.01 KiB) Προβλήθηκε 3000 φορές
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17539
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: Η ΘΥΣΙΑ...

Δημοσίευση από Λιζούλα »

@};-
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: Η ΘΥΣΙΑ...

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Κάποτε είχα ρωτήσει έναν φανατικό χριστιανό, αν είναι υπερήφανος για τον θεό του και μου είχε απαντήσει αφελώς «ναι»!
Και τότε γιατί χρειάζεται να πολεμάς τους άλλους που δεν έχουν την ίδια αντίληψη με εσένα? Τι κερδίζεις από αυτόν τον πόλεμο, από αυτήν την βία? Είναι μια απάντηση που δεν πήρα ποτέ…Και δεν την περίμενα φυσικά…Γιατί η Πίστη δεν ζυγίζεται με μάχες, αλλά με όση Αγάπη μπορείς να νιώσεις για όλα τα πλάσματα μέσα στην Καρδιά σου…
Αυτο θα μου χρειαστει σιγουρα :x @};-
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29992
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Η ΘΥΣΙΑ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Όταν μέσα σου υπάρχει έστω και ένας που δεν έχει αθωωθεί από την άγνοιά του, όταν μέσα σου υπάρχει έστω και ένας που τον διαφοροποιείς ανάλογα με την θρησκεία, την φυλή, το χρώμα, την γλώσσα και την ηθική του, τον κουβαλάς μέσα στον Εαυτό σου και τον βάζεις μεταξύ της Αλήθειας και της Ψευδαίσθησης…Και τότε θα τον πολεμάς μέσα στον Εαυτό σου πρώτα…
:cry:
Η πειθαρχία έχει οριστεί σαν μία απαίτηση του Θεού προς τον άνθρωπο…σαν θυσία που οφείλουμε να προσφέρουμε για να αποκτήσουμε την χαμένη μας αθωότητα…
@};- @};- @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33571
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: Η ΘΥΣΙΑ...

Δημοσίευση από Annoula »

@};- @};- :x
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24615
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: Η ΘΥΣΙΑ...

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Είναι η Εποχή που η υποκρισία θα τελειώσει…Η Εποχή που θα μεταφέρει τον πόλεμο εκεί που οφείλει να γίνει…Στις συμπεριφορές μας και στις «θυσίες» μας! Σ’ αυτό που φαίνεται και σ’ αυτό που Είναι…
Στις φιλοδοξίες μας και τους ανταγωνισμούς μας!
Όταν απαιτούμε την «πρωτιά» στο οτιδήποτε, χρειάζεται να είμαστε και προετοιμασμένοι για τον πόλεμο με τους «ανταγωνιστές» μας… Πάντα η «πρωτιά» που διεκδικούμε είναι αυτό που μέσα μας ανταγωνίζεται τον ίδιο τον Εαυτό μας…

Κανένα κοσμικό σκοτάδι δεν θα μας ζώσει, αν αυτό το κουβαλάμε μέσα μας! Καμία καταστροφή, καμία «μαγική» αλλαγή δεν θα συμβεί, που δεν έχει συμβεί πρώτα μέσα μας.
:x @};-
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23473
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η ΘΥΣΙΑ...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Σ'ευχαριστώ... @};- @};- @};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23473
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η ΘΥΣΙΑ...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Κανένα κοσμικό σκοτάδι δεν θα μας ζώσει, αν αυτό το κουβαλάμε μέσα μας!
:-? :-? :-? Μήπως εδώ λείπει ένα "δεν"; "αν αυτό δεν το κουβαλάμε μέσα μας";; :-?
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Η ΘΥΣΙΑ...

Δημοσίευση από Vasoula »

κανένα κοσμικο σκοτάδι δεν θα μας ζώσει, αν αυτό το κουβαλάμε μέσα μας, (έτσι, δεν χρειάζεται να το φοβόμαστε έξω μας), πάει η ευκόλως εννοούμενη συνέχεια της πρότασης, Θοδωράκο μου... :)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23473
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η ΘΥΣΙΑ...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Ευκόλως εννοούμενη, δυσκόλως κατανοητή... :-?
Σκοπός δεν είναι η έξοδός μας από το κοσμικό σκοτάδι;...
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Η ΘΥΣΙΑ...

Δημοσίευση από Vasoula »

όχι βέβαια...Σκοπός μας είναι να βγούμε από το σκοτάδι που υπάρχει μέσα μας...

το κοσμικο σκοτάδι εκεί υπολογίζει...στο μέσα μας!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23473
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η ΘΥΣΙΑ...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Σε έναν διαλογισμό, μου ήρθε η φράση "φωτεινό σκοτάδι, σκοτάδι που εξυπηρετεί τον σκοπό της εξέλιξης"... και με βοήθησε να καταλάβω ότι το σκοτάδι μέσα μας μπορούμε να το δούμε είτε σαν κάτι το "κακό" και απορρηπταίο, είτε σαν κάτι που εξυπηρετεί και αυτό την εξέλιξή μας, φανερώνοντάς μας τί έχουμε κρυμμένο και γιατί το κρύψαμε... Και έτσι να περάσουμε από το στάδιο της απόρρυψης, στο στάδιο της συμφιλίωσης και συνεργασίας..
@};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η ΘΥΣΙΑ...

Δημοσίευση από Stefanos »

Η φυσική Ζωή είναι μια εκδηλωμένη Μορφή του Πνεύματος, που περιέχει όλη την Δημιουργική Δύναμη του Λόγου και είναι η πιο ιερή στιγμή, όταν μπορεί ένας άνθρωπος να την βιώνει στην Ψυχή του, μέσα από τα πολικά αντίθετα της Ύλης, αναγνωρίζοντας την αρχέγονη πνευματική του περιουσία…

:x :x :x
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: Η ΘΥΣΙΑ...

Δημοσίευση από Danielli »

Τα σημάδια που αφήνει ο Θεός, μέσα από την Αγάπη και την Σοφία του Έργου της Δημιουργίας, χαράσσονται ανεξίτηλα στις Ψυχές μας, όταν μπορούν οι άνθρωποι να κλαίνε από ευγνωμοσύνη και να ξεχειλίζουν από μια εσωτερική ευλογία, χωρίς τίποτα να σκιάζει την ευλάβεια και την πίστη τους, ότι όλα συνδέονται και όλα έχουν νόημα και σκοπό.
@};- :cry: :cry:

Πριν από δύο μέρες ηρθε ο μικρός την ώρα που μαγειρευα...
"Μαμά, το τατουάζ με τις βελόνες πηγαινει μαζί με τον ανθρωπο όταν πεθαινει?"
Το ρωτησα γιατι ρωτάει...και μου απάντησε βουρκωμένος...
"Γιατι όταν ξαναγεννηθει να έχει το σημάδι του για να τον ξαναβρούν οι δικοί του ανθρωποι που θα έχουν ξαναγεννηθει κι αυτοί"...

Του απάντησα ακριβώς αυτο...
Το φυσικο σώμα αλλάζει και δεν κρατάει τα ίδια σημαδια, αλλά τα σημαδια μέσα στις ψυχες ξεχωρίζουν τόσο πολύ που οι άνθρωποι αποκλειεται να χαθούν μεταξύ τους.. @};- :-(
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17539
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: Η ΘΥΣΙΑ...

Δημοσίευση από Λιζούλα »

Το φυσικο σώμα αλλάζει και δεν κρατάει τα ίδια σημαδια, αλλά τα σημαδια μέσα στις ψυχες ξεχωρίζουν τόσο πολύ που οι άνθρωποι αποκλειεται να χαθούν μεταξύ τους..
:cry: :cry: @};-
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”