ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ?

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ?

Δημοσίευση από Vasoula »

Είδα ένα Όραμα…

Μια μεγάλη σφαίρα φωτεινή ήρθε πάνω από την Γη…
Άρχισε να εκφράζεται με ακτίνες που έπεφταν σαν Ήλιος πάνω σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του Πλανήτη και αυτές οι ακτίνες δημιουργούσαν γέφυρες μεταξύ των ανθρώπων…Ένα τεράστιο φωτεινό δίκτυο μας κάλυψε…
Και με μιας όλοι κοιταχτήκαμε στα μάτια…

Ήταν σαν να γίναμε όλοι πάλι μωρά…Αδιαίρετα και ασυνείδητα…
Ένιωσα μέσα μου αυτήν την ανάγκη που εκφράζεται από όλους τους ανθρώπους στην Γη…Να ξαναρχίσουμε από την Αρχή…

Να μάθουμε, αυτό που δεν μας έμαθε κανείς στον κόσμο, ούτε καν οι γονείς μας!

Το μωρό εκφράζει τα συναισθήματά του χωρίς να ξέρει...
όταν δυσαρεστείται, όταν πεινάει, όταν πονάει, νιώθει κάτι μέσα του, αλλά δεν ξέρει τι...
Το εκφράζει με το κλάμα, το οποίο, ανάλογα με το πως νιώθει, διαφοροποιείται κιόλας...
Αλλιώς κλαίει όταν πεινάει, αλλιώς όταν πονάει, αλλιώς όταν θυμώνει...
Επειδή δεν έχει λογική, δεν ξέρει τι είναι αυτό που νιώθει, δεν έχει καμία πιθανότητα να ξέρει ότι είναι θυμωμένο, ότι θέλει συντροφιά, ότι πεινάει, ότι πονάει...Δεν βιώνει συναισθήματα, αλλά εκφράζει συναισθήματα με τον τρόπο που μπορεί...

Οι γονείς μαθαίνουν να αποκρυπτογραφούν το κλάμα του και να καλύπτουν τις συναισθηματικές ή πρακτικές του ανάγκες. Και οι περισσότεροι καλύπτουν πρακτικές ανάγκες περισσότερο και όχι συσναισθηματικές, γιατί και οι ίδιοι δεν ξέρουν να νιώσουν τα συναισθήματα τους, πόσο μάλλον ενός άλλου ανθρώπου, ακόμα κι αν είναι το παιδί τους!

Σ' αυτό το διάστημα το εκπαιδεύουν να ικανοποιείται μόνο με την κάλυψη πρακτικών αναγκών και αυτό το στάδιο ολοκληρώνεται μέχρι τα επτά τους χρόνια. Οι γονείς δένονται με το παιδί τους μόνο πρακτικά...Και από εκεί και πέρα την συνέχεια την γνωρίζετε όλοι, λίγο-πολύ!

Όταν ο νέος άνθρωπος φτάσει στην ηλικία ωριμότητας, που στην προκειμένη περίπτωση αφορά μόνο το νοητικό του και φυσικό του επίπεδο, το συναισθηματικό πεδίο είναι το ίδιο ανεπεξέργαστο, όπως όταν ήταν μωρό.

Κλαίει αλλά δεν ξέρει γιατί...Δεν έχει μάθει να ζει με τα συναισθήματά του, γιατί τώρα αυτά έχουν γίνει πρακτικές ανάγκες και έτσι φτάνει στο σημείο να προσπαθεί να καλύψει αυτές, για να νιώσει κάποια μορφή ικανοποίησης. Την θλίψη σαν συναίσθημα πχ. δεν μπορεί να την αναγνωρίσει σαν δικό του, αλλά την αποδίδει σε κάποια πρακτική ανάγκη που δεν καλύπτεται...

Το να μαθαίνεις έναν άνθρωπο να νιώθει τα συναισθήματά του και να τα εκφράζει, είναι σαν να μεγαλώνεις ένα μωρό, αλλά ένα μωρό που έχει και την λογική πια και μπορεί να κατανοήσει τι κάνεις όταν το αγκαλιάζεις την στιγμή που κλαίει...
Το κάνεις να αντιλαμβάνεται ότι μπορείς να του καλύψεις συναισθηματικές ανάγκες και όχι μόνο πρακτικές ανάγκες.
Και αυτό είναι πρωτόγνωρο για το μωρό-ενήλικα...
Μαθαίνει σιγά σιγά να αποδέχεται τα συναισθήματά του...Τον θυμό του, τον πόνο του, τον φόβο του, την λύπη του, την ζήλεια του, την δυσαρέσκειά του, την στιγμή που προκύπτει, γιατί υπάρχει κάποιος που γνωρίζει αυτόν τον τομέα συναισθημάτων και μπορεί να τον οδηγήσει με ασφάλεια στην ωρίμανσή του.
Μόνο που το μαθαίνει μέσα στην Αγάπη και την μη κριτική...Και αυτό είναι το σημαντικό για την συναισθηματική του ασφάλεια.
Μαθαίνει ότι δεν χρειάζεται να έχει μια συγκεκριμένη συμπεριφορά για να λάβει αγάπη και αποδοχή.
Μαθαίνει να είναι πιο ειλικρινής με τις αληθινές του ανάγκες και να είναι και πιο ειλικρινής με τους άλλους.

Ναι, λοιπόν, το να νιώθεις είναι το πιο σημαντικό πράγμα...Μα ακόμα σημαντικότερο είναι να νιώθεις ότι όλοι αυτοί οι "δαίμονες" που φοβάσαι, δεν είναι παρά εκείνα τα τραυματισμένα συναισθήματα που δεν είχες αναγνωρίσει σαν δικά σου, γιατί απλά δεν ήξερες πως υπάρχουν...Δεν ήξερες πως νιώθεις και γιατί κλαις, αφού όλες οι πρακτικές σου ανάγκες είχαν σχεδόν καλυφτεί...

Υπάρχουν άνθρωποι, που στην ώριμη ηλικία τους δεν έχουν χύσει ούτε ένα δάκρυ...
Ξέχασαν τον βρεφικό τρόπο έκφρασης συναισθημάτων και ντρέπονται πια να κλάψουν, γιατί ακόμα και όταν, τις σπάνιες φορές, έχουν την ανάγκη να κλάψουν, νιώθουν χαζοί...Έτσι ψάχνουν ένα κάτι για να δικαιολογήσουν αυτό το δάκρυ...Και είναι σίγουρο ότι δικαιολογίες βρίσκουν πολλές για να το κάνουν...Ο φυσικός κόσμος τους δίνει πολλές δικαιολογίες...


Το να νιώθεις είναι το πιο σημαντικό πράγμα για να Είσαι Άνθρωπος...
Το δεύτερο πιο σημαντικό πράγμα είναι να αναπτύσσεις την Λογική σου και να έχεις πάντα τα επιχειρήματα που χρειάζεσαι για να είσαι ολοένα και πιο συνειδητός στον Εαυτό σου.


Ήρθε στο Όραμά μου μια Συμπαντική Μορφή Αγάπης και Ενότητας, για να μας οδηγήσει ξανά στην Αθωότητα…
Να μας μάθει πάλι από την Αρχή τι είναι ο Άνθρωπος!

Πέρα από δογματικές φιγούρες θεού, πέρα από εντολές και καταχρήσεις, πέρα από πίστεις δυσανάλογα τραγικές, γι’ αυτό που εκφράζουν…την Αγάπη! Τάχα…

Είδα οργισμένους ρασοφόρους! Μα αυτήν την φορά δεν τους πιστέψαμε…
Το βλέμμα όλων μας είχε γεμίσει Αγάπη και Θεό…

Ήταν η ευκαιρία μας αυτήν την φορά…Έτσι ένιωσα!
Και στο Όραμά μου ήταν σαν να το ένιωθαν όλοι οι άνθρωποι μαζί…

Μπορούμε να ξεκινήσουμε από την Αρχή Σε Παρακαλώ?

:cry:


H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ?

Δημοσίευση από Danielli »

Ηρθαμε στη Γη αυτη την εποχή για να ξεκινησουμε από την Αρχή... :cry: :cry: @};-
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23473
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ?

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

:-( @};- @};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ?

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Να ξεκινησουμε λοιπον απ την αρχη :x @};-
Άβαταρ μέλους
xristinaki
Δημοσιεύσεις: 1381
Εγγραφή: 01 Ιουν 2011 12:13 am

Re: ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ?

Δημοσίευση από xristinaki »

@};-
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29992
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ?

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Μπορούμε να ξεκινήσουμε από την Αρχή Σε Παρακαλώ?
:cry: :cry: :cry:

ΝΑΙ ΜΠΟΡΩ @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ?

Δημοσίευση από Vasoula »

Ναι Αγαπημένοι μου Φίλοι...

Μπορούμε! Είναι σαν να έχει Γίνει...

το Σύμπαν, ο Θεός και ο Άνθρωπος είναι μαζί Μας!!!!

Ακούω το τραγούδι και ΘΥΜΑΜΑΙ...

όχι ότι ξέχασα ποτέ, αλλά τώρα είναι διαφορετικά, γιατί μαζί με τον Αγαπημένο μου Φίλο, έχω και Εσάς μαζί Μου!!!




:cry:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29992
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ?

Δημοσίευση από Ταρούλα »

:cry: :romance-heartbeating:
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17539
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ?

Δημοσίευση από Λιζούλα »

:cry: @};-
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6429
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ?

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε: Κλαίει αλλά δεν ξέρει γιατί...Δεν έχει μάθει να ζει με τα συναισθήματά του, γιατί τώρα αυτά έχουν γίνει πρακτικές ανάγκες και έτσι φτάνει στο σημείο να προσπαθεί να καλύψει αυτές, για να νιώσει κάποια μορφή ικανοποίησης. Την θλίψη σαν συναίσθημα πχ. δεν μπορεί να την αναγνωρίσει σαν δικό του, αλλά την αποδίδει σε κάποια πρακτική ανάγκη που δεν καλύπτεται...

Το να μαθαίνεις έναν άνθρωπο να νιώθει τα συναισθήματά του και να τα εκφράζει, είναι σαν να μεγαλώνεις ένα μωρό, αλλά ένα μωρό που έχει και την λογική πια και μπορεί να κατανοήσει τι κάνεις όταν το αγκαλιάζεις την στιγμή που κλαίει...
Το κάνεις να αντιλαμβάνεται ότι μπορείς να του καλύψεις συναισθηματικές ανάγκες και όχι μόνο πρακτικές ανάγκες.
Και αυτό είναι πρωτόγνωρο για το μωρό-ενήλικα...
Μαθαίνει σιγά σιγά να αποδέχεται τα συναισθήματά του...Τον θυμό του, τον πόνο του, τον φόβο του, την λύπη του, την ζήλεια του, την δυσαρέσκειά του, την στιγμή που προκύπτει, γιατί υπάρχει κάποιος που γνωρίζει αυτόν τον τομέα συναισθημάτων και μπορεί να τον οδηγήσει με ασφάλεια στην ωρίμανσή του.
Μόνο που το μαθαίνει μέσα στην Αγάπη και την μη κριτική...Και αυτό είναι το σημαντικό για την συναισθηματική του ασφάλεια.
Μαθαίνει ότι δεν χρειάζεται να έχει μια συγκεκριμένη συμπεριφορά για να λάβει αγάπη και αποδοχή.
Μαθαίνει να είναι πιο ειλικρινής με τις αληθινές του ανάγκες και να είναι και πιο ειλικρινής με τους άλλους.

Ναι, λοιπόν, το να νιώθεις είναι το πιο σημαντικό πράγμα...Μα ακόμα σημαντικότερο είναι να νιώθεις ότι όλοι αυτοί οι "δαίμονες" που φοβάσαι, δεν είναι παρά εκείνα τα τραυματισμένα συναισθήματα που δεν είχες αναγνωρίσει σαν δικά σου, γιατί απλά δεν ήξερες πως υπάρχουν...Δεν ήξερες πως νιώθεις και γιατί κλαις, αφού όλες οι πρακτικές σου ανάγκες είχαν σχεδόν καλυφτεί...

Μπορούμε να ξεκινήσουμε από την Αρχή Σε Παρακαλώ?
:cry:
ναι παρακαλώ... @};- :-(
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27318
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ?

Δημοσίευση από Ellaki »

:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ?

Δημοσίευση από Stefanos »

Ναι, ναι, ναι !!!
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ?

Δημοσίευση από Danielli »

Vaso έγραψε:Ναι Αγαπημένοι μου Φίλοι...

Μπορούμε! Είναι σαν να έχει Γίνει...

το Σύμπαν, ο Θεός και ο Άνθρωπος είναι μαζί Μας!!!!

Ακούω το τραγούδι και ΘΥΜΑΜΑΙ...

όχι ότι ξέχασα ποτέ, αλλά τώρα είναι διαφορετικά, γιατί μαζί με τον Αγαπημένο μου Φίλο, έχω και Εσάς μαζί Μου!!!




:cry:
:cry:
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ?

Δημοσίευση από Δωρουλα »

:cry: :cry: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ?

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

ΝΑΙ μπορούμε O:-)

Βασούλα :cry: @};- >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”